Kutsala duyulan korku

Celebhol

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.komedyadunya.blogspot.com
İnanmamakta özgürsünüz tabii ki amaç zaten kimseyi zorla inançlı yapmak değildir kaldı ki daha önceki yazılarımda da ifade ettiğim gibi içten gelmeyen bir inancın kimseye faydası yoktur.

Ajdar örneğinizi ilginç buldum çünkü "5 milyar yıl Ajdar dinletmek" sureti ile verilen ceza öte alemde varlığa...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Slash

Tanınmış üye
Onursal Üye
Öncelikle bir yanlış anlamayı düzelteyim, konuyu açan arkadaşı siz zannediyordum fakat başka birisiymiş. Bu yüzden, "soru cevaplama" ile alakalı dediklerimden dolayı kusura bakmayın. Ajdar örneği ise sadece bir şakaydı.

Parapsikoloji vb. alanlarla ilgili sorunum, olağanüstü iddialarda bulunmaları...

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Tecavüzlerin -sadece kadınlara demiyorum bakın erkekler ile...

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Son olarak; Muhyiddin İbn-ı Arabi bu konuda çok net konuşmuştur.

"Din iki türlüdür. Biri Allah katında Allah'ın bildirdiği kimse ile o kimsenin bildirdiği kimseler nazarında malum olan, öteki de halk nazarında bilinen dindir."

Ku'ran'da yer alan elif, lam, mim, ya-sin,ta-ha gibi ifadeler de bu...

M3CSL

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Dijital;

Ben herşeyin temeline bakarım üstüne kurulan gökdelenlere değil.

basit ve sade düşünmek marifettir bana göre. soruma cevap veremiyorsun işte. tasavvuf ayetleri yorumlama yetkisini nerden alıyor?

şimdi sade mantıkla soruyorum; Allahın gönderdiği kitap değişmemiştir değiştirilemez son...

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Sonsuz cennet Hepimiz aslında birer ruh enerji olduğumuza göre mantıksız değil.enerjinin korunumu ilkesi var sonuçta.Enerji vardı maddeye dünüştü, tekrar geri dönüşüm tersinir reaksiyon:)
Umarım öyle olur, yok olma, hiçliğe karışma sevdalısı değilim :)

de bu cennetten bahseden öyle bir yerin...

Celebhol

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
Eğer yeterli kanıt olursa bu dünyada iman varolamaz. bunu kabul ediyorum. ancak buna rağmen dinlere inanmıyorum. sonsuzluktan ebediyetten bahseden dinler elbette rasyonel temele oturtulamazlar ancak genede bu kadar absürtlük içermeleri kabul edilemez. kierkegaard bunun çözümünü fideizmde bulmuştur...

Son düzenleme:

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
- Aklı dışladığı iddia edilen düşünme şekli "A, B'ye yol açmıştır çünkü Yaratıcı böyle istemiştir. Dolayısıyla, B'nin C'ye yol açması da onun isteğinin bir sonucudur," veya bunun türevi olan bir sav öne sürer. "Rasyonalist aklı" dışlamıştır, doğru, fakat kendi içinde bir mantık olduğu görülebilir...

Celebhol

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
Dostum kierkagardın fideizmi oldukça sistemli. sonunda sizi öyle bir noktaya getiriyor ki ; ''olabilir'' diyorsunuz. bunu şuan toparlayıp ifade etmem zor ama şöyle ana başlıkları yazayım.( kierkegaard hayatın içinden ve kendinizden örneklerle savlarını destekler o yüzden kısa ifadesi zor)

- kavramlar...

Son düzenleme:

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
.

"Hakikat özneldir," ve "Nesnel olan, bireyin hiç bir işine yaramaz," kısmından kastınızı tam anlayamadım açıkçası. Bir takım kilit ilişkiler eksik gibi. Biraz daha açabilir misiniz?
Kierkegaardın varoluşçuluk akımının kurucusu sayılma sebebi bu sert öznelliğinde benim anladığım kadarı...

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Tanrı'nın iyilikleri değil de imanı cennete girmek için; kötülükleri değilde küfrü cehenneme girmek için kriter almasının altında başka nedenler arıyorum, eğer kendine güvense iman-küfür ikilemi üzerine bir imtihan müessesesi kurmazdı, demekki insanları, Tanrı'nın cennetlik insanlar ve cehennemlik insanlar olarak ikiye ayrılmasında başka...

Son düzenleme:

sherlockholmes

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Niye İslam ,Hristiyanlık,Musevilik tartışılıyorda bunun yerine Yezidilik,Sabiilik,Zerdüştlük mantiki olarak tartışılmıyor acaba onların tasavvuflarına bakılmıyor Budizm neden yer almıyor yani diyelim ki Tanrı kötü
o zaman hepimiz kötü mü olmalıyız diyelim ki dinler saçma o zaman yalan söyleyip günümüzü gün mü
etmeliyiz ya iyilik ve kötülük...

Celebhol

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
Kierkegaardın varoluşçuluk akımının kurucusu sayılma sebebi bu sert öznelliğinde benim anladığım kadarı ile. şöyle diyor; insan ancak psikolojisi ile anlaşılabilir. benim korku,kaygı umutsuzluk gibi varoluşsal kaygılarımı hesaba katmayan, beni bir büyük bir sistemin (veya doganın) önemsiz bir parçası...

Son düzenleme:

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Celebhol; chatbox 'a yazılarınzı gördüm o sebeple fazla uzatmamaya çalışacam:) öncelikle kusuruma bakmayınız psikoloji kelimesini kirkegaard kullanmıyor ben öyle yansıttım. benim psikoloji diye tercüme ettiğim şeyde O; kaygı ve umutsuzluk duygularımız ve bunların bizdeki etkilerini kasdediyor.

Bilimi hor görme sebebi; insanın kendi doğasını...

Son düzenleme:

Slash

Tanınmış üye
Onursal Üye
Tanrı'nın iyilikleri değil de imanı cennete girmek için; kötülükleri değilde küfrü cehenneme girmek için kriter almasının altında başka nedenler arıyorum, eğer kendine güvense iman-küfür ikilemi üzerine bir imtihan müessesesi kurmazdı, demekki insanları, Tanrı'nın cennetlik insanlar ve cehennemlik...

Son düzenleme:

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Tanrının düzenini yürütebilmesi için bir şeytana ihtiyacı olduğu açıktı. ve ayartma ile (ki şeytanın kendi ifadesidir kutsal metinlerde) bu ihtiyaç karşılandı. ama belkide true bluenin dediği gibi bu düzenin kurulmasında da başka işler var.

buradan yürüyüp bir dizi veya film senaryosu çıkarabilriz belki true blue :)

Mesela kirekegaard iman...

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Evet belki de bir varoluş senaryosu çıkarabiliriz, çok güzel filmi de olur

Ruhun tekamül ettiği koca bir yalan,ruhun niteliği değişmez, insanı değiştiren yaşanmışlıkları ve öğrendikleridir, bu yaşanmışlıklar ve öğrenmişlikler giderse insan tekrardan tabiyatı ile baş başa...

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Bir zeus,thor,odin,manitu,ra,baal,brahma benim için neyse Allah'ta artık öyledir. demek isterdim ama değil elbet. çünkü ülkemin tanrısıdır. ancak kendisinden korku bitmiştir. benim için şimdiden mitolojideki Tanrıların yanındaki yerini almıştır. en fazla 100 sene içinde budunum içinde öyle olur umarım..

---------- Mesajlar...

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Yüce olan düşer mi, yüce olan eksilir mi, yüce olan ufalanır mı en önemlisi yüce olan kaybolur mu?

oluyormuş...

NuriKara

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Yüce olan düşer mi, yüce olan eksilir mi, yüce olan ufalanır mı en önemlisi yüce olan kaybolur mu?

oluyormuş...
Yücelik insanın atfettiği bir kavram, eğer birşey kendiliğinden yüceyse düşmez, eksilmez, ufalanmaz, kaybolmaz. Kendisi için yüce olan ise aşağılık bir duruma düşebilir, bir zamanlar...

• Beğen
Tepkiler: ls2