Kutsala duyulan korku

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Yücelik insanın atfettiği bir kavram, eğer birşey kendiliğinden yüceyse düşmez, eksilmez, ufalanmaz, kaybolmaz. Kendisi için yüce olan ise aşağılık bir duruma düşebilir, bir zamanlar peşinden gittiğim resminden dahi çekindiğim(saygıdan.) şimdi aşağılık bir durumda gözümde.
kastımda tam...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

fikir_hammalı

Üye
Kayıtlı Üye
İnsan kendi düşüncelerine de güvenmek ister ancak düşünceler insanın böyle bir evren içinde ayakta kalabilmesi için yeterince güçlü değildir. insan asla aradığı gücü düşüncelerde bulamaz
is2 uzerine konusulacak cok done var iletinizde ama uzulerek burasina itiraz etmek durumundayim..
dogru olan...

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
is2 uzerine konusulacak cok done var iletinizde ama uzulerek burasina itiraz etmek durumundayim..
dogru olan aslinda " benim dusuncelerim boyle bir evrende ayakta kalmam icn yeterince guclu degildir" demenizdi..
ne demek insan dusuncesine guvenemez/dayanamaz! insanin elinde tek tutar dali...

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
öyleyse; işte inanç dediğimiz şey bunlardan beslenirken düşünce yalnızdır. haliyle biri öbüründen güçlüdür.
Bunu biraz açayım (işyerinden yazmıştım bu mesajı araya haliyle birşeyler girdi düşüncelerim dağıldı)

düşünce ve inanç.

düşüncelerimizin temel öğeleri; akıl,mantık ve bilgi diye...

Son düzenleme:

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
İlk sayfa hariç tarayamadım .Tekrar veriyorsam özür dilerim. Aşağdaki alıntı Erich Fromm'un kendini Savunan İnsan'ından. Bu arada Tanrı kavramının yerini insan merkez almalı ya da ve toplum, doğa varlık gibi şeyler, durumlar. Yani kendini kendinden ya da Tanrıdan koparıp bunlara bağlamalı bağını/ilintisini. Bunu tartışabiliriz. Cevap bu.
...

• Beğen
Tepkiler: ls2

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Eyvallah İçtenlik. ancak bunlar idrakine vardığım şeyler. ayrıca varoluşsal kaygılara karşı bir çözüm öneriside göremedim.

İnsan, yalnızdır. Ama o, aynı zamanda bağlantıları olan bir varlıktır da. İnsan, başka hiçkimseyle özdeş olmadığı, eşsiz bir varlık olduğu ve ayrı bir varlık olarak kendi bilincine vardığı ölçüde yalnızdır .

eğer...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Eyvallah İçtenlik. ancak bunlar idrakine vardığım şeyler. ayrıca varoluşsal kaygılara karşı bir çözüm öneriside göremedim.

İnsan, yalnızdır. Ama o, aynı zamanda bağlantıları olan bir varlıktır da. İnsan, başka hiçkimseyle özdeş olmadığı, eşsiz bir varlık olduğu ve ayrı bir varlık olarak kendi...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Bireysel bir Tanrı burda kişiyle kişi arasına (kişiyle kendi arasına, kişiyle varoluşu hatta diğerleri arasına) çekilmiş bir set gibi. Kişi bu seti kaldırılmalı ve kendini birinci elden deneyimlemeli.
(Birey Tanrı) Kişinin otonom ve özerk deneyimini ve oluşunu absorbe eden ya da dolaylayan bir set.
İkili bir vicdan seti gibi ya da komut beklemi...

Son düzenleme:

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Burada özerklik ya da otonomluk kazanmak ve bireysel gelişim bireysel çaba gerekiyor. Bu zaten denilenlerin yadsınması , durumun görülmesi ve kabullenmesi yoluyla yapılacak.
evet . ana fikir bu. İnsan varoluşunun tüm sorumluluğunu üstüne almalı. (sorumluluğu babaya , tanrıya veya...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
evet . ana fikir bu. İnsan varoluşunun tüm sorumluluğunu üstüne almalı. (sorumluluğu babaya , tanrıya veya kendisi hariç herhangi bir dayanağa atmaktan vazgeçmeli)

ateist varoluşçuların çözüm öneriside budur. tüm sorumluluğu üstüne almak elbet ağır yüktür. ve insan bu ağırlık karşısında bunalır...

Son düzenleme:

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Dediklerini anlıyorum dostum. ama "'doğaya ve doğal olana tekrar dönüş ya da bunu çözüş' ten kastını anlamadım. biz bilinç ve farkındalığımızla doğadan ayrılıyoruz.(frommun ikiye bölünmüşlük dediği de bu değil mi?) bu farkındalığı yok edip kendimizi doğanın bir parçası , türümüzün sıradan bir üyesi mi sayalım? veya ben aslında ben değilim...

Son düzenleme:

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Dediklerini anlıyorum dostum. ama "'doğaya ve doğal olana tekrar dönüş ya da bunu çözüş' ten kastını anlamadım.
Buna özünde çatışkı deniyor. Yani çatışkı olmazsa bilgi varolmaz gibi bir şey. Bunu çözüp anladıklarını düşünenler az çok aynı şeyi deneyimler ve söyler. Doğa da çatışkılar var...

Son düzenleme:
  • Beğen

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Kutsala duyulan korku denen varlığın bağımını işaretliyor. Doğadaki kaplan insan dan korku duymaz. İnsan onu istila etse bile (kaçar dövüşür vs) ama bir kapalı alana alınıp insan tarafından pataklanmış kaplan duyar. Öğrenilmiş çaresizlik deneyimler.

Yine de özgürlük ve bilgi problemini işaretliyor ya da tutsaklıkın ve bağımın kendi. Bağım...

• Beğen

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
dostum öncelikle şunu söyleyim bu kez mükemmel ifade etmişsin..

herşeyin temeline bakmaya çalışan,sadeleştiren/basitleştiren düşünce biçimim gereği ne anladığımı (anladığımı geri dönüş maksadı ile) yazmak istiyorum; (temel noktayı )

varlık sonsuzdur. bizlerde bu varlığın bir parçasıyız. verili zihnimiz gereği,geçici bedenimizi/kendimizi...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Anlaşılmış hissediyorum.
Çok yakın... Güzel bir açıklama ve özet olmuş
Ontoloji için bizim dayanağımız öylr. Algımız da ve yapılandırmamızda.

Ama özelde şunları söyleyebilirim..
Sınırlamanın nedeni snırlamanın aslında kendi varoluşu. Objektifin subjektif bölümlemeleri. Bu devimin bir yönü oldukça da zorunlu..
Bütün kendini parçalardan...

• Beğen

elbisss

Kategori Yöneticisi
Yönetici
Kategori Yöneticisi
Kaybetme korkusu ona ulaşamama korkusu insanın içerisinde herdaim yaşayan bir süreçtir İnanan insan seven ve gönülden bağlanan insandır onun arzusu dini gerekliliklerini olabildiğince yaşama arzusudur...

İnsanda ki düşünce insanın aklı iradesi ile birleştiğinde insanın dünyada ki büyük gelişimine olanak sağlıyor bugünlerin gelişmiş...