Kutsala duyulan korku

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Varoluşun akılalmazlığı kaygı yaratır. kendinden çok büyük ve acımasız bir döngünün içinde kendi varlığının farkına varan insan birilerine inanmak güvenmek ister. o biri Tanrıdır.

İnsan kendi düşüncelerine de güvenmek ister ancak düşünceler insanın böyle bir evren içinde ayakta kalabilmesi için yeterince güçlü değildir. insan asla aradığı...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

epoché

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Semavi dinler, yaşamsal olanı simgesele indirgeyerek epistemolojik statikleşme üretirler, bu statikleşmenin ise kendine-özgü bir metabolik karşılığı vardır, zira varlık statik değil, dinamiktir, düşünce ise maddi bir süreçtir. Bir düşünüm objesine yönelik korku-faktörünü alt etmek aslında basit bir şey; zihinsel hakimiyeti sağlamak adına...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
ancak bir şarkı var; kapanmaz yarayım gece gündüz kanarım..

ölüm,yaşamın anlamsızlığı,belirsizlik,umutsuzluk vb insana dair yaralar bunlar. dinler ve inanclarda bu yaralarımıza merhem... insan psikolojisine bütünün içinde az yer veriyorsunuz sanki epoche ..

epoché

Yeni üye
Kayıtlı Üye
ölüm,yaşamın anlamsızlığı,belirsizlik,umutsuzluk vb insana dair yaralar bunlar.

Evet, insan->a_dair yaralar, ancak =insan değiller.

İnsan denilen, yaşamın "anlamlı olması gerektiği" fikrine nasıl sahip oldu acaba? Yaşam kendi-içinde her zaman anlamsızdı ki!?

Dikkat edin, yaşam hiç bir...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
...
bilinç düzeyinde artık semavi dinlere inanmamama rağmen yüceleştirdiğim kavramlar hala içimde yaşıyor. onları söküp atmak mümkün mü? apaçık biçimde çelişkiler,yanlışlar taşıyan ilahi bir kaynaktan gelmediği apaçık olan dinler. ... dinler hala bana korku verebiliyor. bu nası birşey! bu dinler...

Son düzenleme:

sherlockholmes

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Epoche yazısı yine bilgi dolu sanalmalik te döktürmüş evet korkmayalım Tanrıdan cezadan ama ister

inan ol ister inanmaz bir insana kıyıyorsan sana yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapıyor-

san kul hakkı yiyorsan ehh ne diyeyim sana ister inan ister inanma ama insandan büyük varlıklar

kesin var....

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
çok ilginç ama "İngilterenin İstifçileri diye bir belgesel vardı dün TRT belgesel de. atmaya kıyamıyolardı eşyaları /eski eşyaları- bi gün bi yerde işe yarar

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0stif%C3%A7ilik_sendromu

bunu düşündüm ama duygusal savaşlarına baktım _olan...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Varoluşun akılalmazlığı kaygı yaratır. kendinden çok büyük ve acımasız bir döngünün içinde kendi varlığının farkına varan insan birilerine inanmak güvenmek ister. o biri Tanrıdır.

İnsan kendi düşüncelerine de güvenmek ister ancak düşünceler insanın böyle bir evren içinde ayakta kalabilmesi için...

Son düzenleme:

ihaveanidea

Üye
Kayıtlı Üye
Bizden üstün olandan korkar,medet umarız;ancak kutsal denilince bir fark vardır ki bizden üstün olan kutsal her şey bizden acımasız üstünlüğüyle kalmayıp aynı zamanda çok merhametlidir.

İnsan ise başta Tanrının bizzat kendisi olmak üzere tüm kutsal varlıkların şiddetli gazabına uğramamak aksine sevgisini kazanmak için derin saygı...

true blue

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Bence dinler dosdoğrudan Tanrı'dan geliyor. Dinlerin ilahi kaynaklı olmadığına inanıyorsun, ama Tanrı'nın kötü olabileceği ihtimalini de düşünmelisin, bu arada sayıca bayağı bir yekun tutan insanların, saygı duyduklarına ben de saygı duyarım, ama benim için onlar kutsal felan değiller. Ateşten başka hiçbir şeyden korkmuyorum

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye

İnsan kendi düşüncelerine de güvenmek ister ancak düşünceler insanın böyle bir evren içinde ayakta kalabilmesi için...

Son düzenleme:

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Bence dinler dosdoğrudan Tanrı'dan geliyor. Dinlerin ilahi kaynaklı olmadığına inanıyorsun, ama Tanrı'nın kötü olabileceği ihtimalini de düşünmelisin, bu arada sayıca bayağı bir yekun tutan insanların, saygı duyduklarına ben de saygı duyarım, ama benim için onlar kutsal felan değiller. Ateşten...

Son düzenleme:

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Ben en temel inancı reddediyorum. yani dinlerin tanrı sözü değil insan sözü olduğunu söylüyorum. siz benim inanmadığım temel üzerine devasa şeyler inşa ediyorsunuz. hepsi boş uluhuyet içermiyor.peygamberlik bir yahudi geleneğidir insan ürünüdür. bunun kanıtıda sözde ilahlarının söylediği sözlerin dünya...

epoché

Yeni üye
Kayıtlı Üye
ha birde kierkegaard okudum adam hayatı boyunca iman tanrı ve varoluş üzerine düşünmüş diye.. adamı sevdim ancak sonunda yollarımız ayrıldı
Rehber edinilen filosof ile yol ayrımı kayda değer şeydir ls2, seni Kierkegaard'dan koparan virajları bir başlıkta incelesek keşke :)

kierkegaardsoren

Yeni üye
Kayıtlı Üye
kardeş biraz daha anlaşılır yorum yapsan anlayacam ama yazdıkların çok zorlama terimlerle dolu

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Bence dinler dosdoğrudan Tanrı'dan geliyor. Dinlerin ilahi kaynaklı olmadığına inanıyorsun, ama Tanrı'nın kötü olabileceği ihtimalini de düşünmelisin, bu arada sayıca bayağı bir yekun tutan insanların, saygı duyduklarına ben de saygı duyarım, ama benim için onlar kutsal felan değiller. Ateşten...

epoché

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Son din İslamdır ve başka din gelmeyecek ifadesi de aslında insan uydurması olmadığını belgeliyor. İnsan uydurması olsa şu an milyonlarca din türetme imkanları doğacakken niye önünü kessinler?
Her onyılda, sürüyle din türüyor. Sosyal medyada manşet edilmemeleri, bu dinlerin türedikleri gerçeğini değiştirir mi...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Son düzenleme: