Kutsala duyulan korku

epoché

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Ń

Allah katından başka bir din gelmesini ifade etmeye çalıştım yoksa sahte peygamber gibi din uyduran da çıkacaktır. Kur'an'ın içinde son din İslam ve baska din gelmeyecek yazıyor yani insan uydurmasi olsa niye önünü kessinler demek istedim. Bunlar kanıt değil zaten asıl kanıt matematiksel...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Son düzenleme:

true blue

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Bu satırlardan ne anlamalıyım? dinler dosdoğru Tanrıdan geliyor diyorsunuz sonrada Tanrının kötü olabileceği ihtimali üzerine düşün diyorsunuz. 3 semavi dininde Tanrı anlayışına göre; tanrı iyidir,merhametlidir ve kötülüğü emretmez.

Ayrıca siz anladığım kadarı ile bu üç dine de mensup değilseniz. veya...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
olabilir mi? Olamaz çünkü seviyeler farklı. Tek yapılabilecek olan bol bol kaynak okumak, kıyas yapmak ve özellikle Kur'an'ı iyi anlamak isteyenin Tasavvuf'a yönelmesi şart, yol açanların ışığı olmadan idrak çok zordur. "Kur'an apaçık kitaptır" evet ama tekamül seviyesine göre o açıklık değişiyor...

Son düzenleme:

M3CSL

Üye
Kayıtlı Üye
Dünya sistemindeki zıtlıklarda olumsuz tarafta gibi olanların bir nedeni vardır, ancak zıttına bakarak kavramlar anlaşılabilir.
Herşey izafidir kişiden kişiye göre değişir,birşeyin iyi kötü vs olmasına kıyaslayarak karar verilir,örnek verelim biraz.
Hayatında hiç Renault kullanmayan birisi anadoldan geçerse mutlu olur çünkü kıyasını anadola...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Evrende en tepede sevgi devamında adalet varsa bu kavramlar metamatiksel şekilde azalarak ilerler.
Saçaklı düşünce deniyor buna, burada bahsedildiği gibi siyah beyazlar yoktur grinin sayısız tonu vardır, hayatımızda bu şekildedir günlük hayatta sayısız örneği vardır.
İnsan kendi...

true blue

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
gene anlamakta zorlanıyorum. vahiy tanrı sözüdür diyorsunuz anladığım kadarı ile ama sonrasında söyledikleriniz vahiylerle uyuşmuyor. bu anlayışınızı daha açık ifade etmenizi istemek zorundayım. eğer kutsal metinlere bambaşka bir yaklaşımınız varsa açmalısınız. mesela Tanrı bizlerden birşeyler gizliyor...

Son düzenleme:

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
bizi korkutan aslında ne? kutsal olana neden korku duyarız?
sanırım felsefeyle bunu soyutlarsak, korku var ve varolduğu için korku duyarız

korku şiddetini, yoğunluğunu, gücünü ve artırımını/fazlalığını belirleyen/duyumsatan nedir?
Sanırım karşıdaki ögenin büyüklüğü, gücü ya da korkunasılığı...

Son düzenleme:

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Sevgili dijital,

Daha çok bir "islam platformuna" uygun düşen söylemleri, bir -felsefe forumunda- argümantasyon bağlamında öne sürmek ne kadar verimli bir tartışma yaratabilir?

Allah denilen, kendi varlığını ortaya koymuş, ampirik gözleme taban vermiş bir nesne mi ki, bir dinin...

Son düzenleme:

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Evet gizliyor,hayatın varoluşu noktasında gizledikleri öbür tarafta ortaya çıkar mı bilemiyorum,ama Tanrı'nın Kuran'da herşeyi yarattığı noktasında bu kadar keskin ve iddialı cümleler kurmasından öbür tarafta, sakladıklarının ortaya çıkmayacağını düşünebiliriz. Tanrı yalan söylüyor demeyelim, kendi...

true blue

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Günümüzde bile din adamları ayetleri, hadisleri farklı farklı yorumlayabiliyor, nitekim tasavvufçularda ayetlerden ve hadislerden farklı anlamlar çıkarmışlardır. Onlara göre Muhammed sahabelerden bazılarına tasavvuf ilmini vermiştir, tasavvufçulara göre Muhammet tasavvufu, saltanatı ve şeriatı kendi şahsında toplamıştı, onlara göre daha sonra...

Celebhol

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.komedyadunya.blogspot.com
Bilinç altı denilen şey, insanın geçmişteki tecrübelerinin oluşturduğu bir şey olarak ele alınabilir. Benden on saniye önceki ben, 1 dk. önceki, 1 saat önceki, 1-10 yıl önceki... böyle gider. Bu "ben"lerin hepsinin hissettikleri ve düşündükleri, şu anki "ben"i etkiler. Bu yüzden inanmayı bırakmış birisinin, bir süre boyunca, önceden kutsal...

Son düzenleme:

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Günümüzde bile din adamları ayetleri, hadisleri farklı farklı yorumlayabiliyor, nitekim tasavvufçularda ayetlerden ve hadislerden farklı anlamlar çıkarmışlardır. Onlara göre Muhammed sahabelerden bazılarına tasavvuf ilmini vermiştir, tasavvufçulara göre Muhammet tasavvufu, saltanatı ve şeriatı...

Son düzenleme:

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
kim taraf kim önyargılı. öyle bir kanalize olmuşsunuz ki dediğimi bile anlayamıyorsunuz. bakınız; Kuran kendinin apaçık olduğunu defalarca söylerken ayetlerin tasavvuf felsefesi ile yorumlana bileceğine ALLAH VE PEYGAMBERİ onay veriyor mu? veriyorsa nerede veriyor? bırakın tasavvuf felsefesini fıkıh...

Son düzenleme:

M3CSL

Üye
Kayıtlı Üye
İnsan kendi düşüncelerine de güvenmek ister ancak düşünceler insanın böyle bir evren içinde ayakta kalabilmesi için yeterince güçlü değildir. insan asla aradığı gücü düşüncelerde bulamaz. aranan güç inançtır.

başlığı açarken böyle demişim. kötülüğe yaklaşımımız duygusaldır. Tanrı bizlere birşeyler...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Dijital;

Ben herşeyin temeline bakarım üstüne kurulan gökdelenlere değil.

basit ve sade düşünmek marifettir bana göre. soruma cevap veremiyorsun işte. tasavvuf ayetleri yorumlama yetkisini nerden alıyor?

şimdi sade mantıkla soruyorum; Allahın gönderdiği kitap değişmemiştir değiştirilemez son dindir. önermesi doğru ise bu kitabı anlamak...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Dijital;

Ben herşeyin temeline bakarım üstüne kurulan gökdelenlere değil.

basit ve sade düşünmek marifettir bana göre. soruma cevap veremiyorsun işte. tasavvuf ayetleri yorumlama yetkisini nerden alıyor?

şimdi sade mantıkla soruyorum; Allahın gönderdiği kitap değişmemiştir değiştirilemez son...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Okudum okudum öyle bir saygısızlık söz konusu değil :) de o delil yeterli değil , delil bile değil :) neyse uzatmayalım zamana bırakalım:)

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Okudum okudum öyle bir saygısızlık söz konusu değil :) de o delil yeterli değil , delil bile değil :) neyse uzatmayalım zamana bırakalım:)
Son olarak; Muhyiddin İbn-ı Arabi bu konuda çok net konuşmuştur.

"Din iki türlüdür. Biri Allah katında Allah'ın bildirdiği kimse ile o kimsenin bildirdiği...

Celebhol

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.komedyadunya.blogspot.com
İlginç bir benzetme olmuş fakat şunu unutmayın ki Ajdar'ı ünlü yapan ve televizyonlarda günlerce reklamını yapanlar da birer insan. Dinler insanın faydasına yasak koyar yoksa insanların ruh sağlığını bozmayı hedeflemiyor. Korkutucu görünmesi daha önce de belittiğim gibi yeterli bilgiye sahip...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Konuda asıl sorduğunuz soru (neden bu korkunun hala duyulduğu) konusunda verdiğim cevap açısından itirazınız yok o zaman? Çünkü "metafizik ihtiyacımızı karşılayan bu irrasyonel rivayetler hala neden bizlere korku verebiliyor!" cümlesinde belirttiğiniz üzere, inanmayı bırakmış birisinin neden...