Siyasal İslam

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
@Dark1234
Her insanın bakış açısı yada olayları yorumlama yetileri oldukça farklı olabiliyor önemli olan bakış açılarının hangi yönlerden bakılabildiğidir...Pencereden dışarıya bakan bir insan sadece dışarıda bulunan cisimleri bizlere söyler ve sayar fakat benim bakış açımda ise...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
@elbisss
Kuran konusunda size katılmıyorum, Zebur,Tevrat,İncilin bı sonraki halidir Kuran kendiside bunu söylüyor ben devamı yım diye bide artı olarak Arap geleneği var. Tüm dinlerin ne bilgisi var. bu dinlerden önce kadim dinler yok muydu?
Tek tanrıcı dinlerden söz ediyor

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
Kendini kandıryorsun dostum..umarım sende bir gün vazgeçersin kendini kandırmaktan.. madem ben yanlış anlıyorum yuzyıllarca tüm müslümanlar yanlış mı anladı,ayetlerin başını sonunu mu kaçırdılar? uygulamaya bak.. acı gerçeklere şahit ol..
Evet öyle oldu. Tasavvuf'un kelime anlamı nedir?

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
IS2.

Plajda çıplaklık + arapların geç kalkarak oruç tutmaları hakkında ne düşünüyorsun?

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Ben bunu sormadım. Abu Bekir al bagdadi yaşıyormuş. Yaşıyorsa İstanbul'un Fener Fatih semtlerinde yaşıyordur diyorum. 🙂

Sen sözünü ettiğim bu yerlere gidip oradaki insanları gördün mü?

Ben bu gidişimde şoke oldum. Selimiye cami filan ne hale gelmiş?
gitmedim bilmiyorum...

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
Ama bunlar önemli meseleler. Ben Ankaralı olarak civardaki tarihi eserleri görmeye gittim (İstanbul'a Fener / Fatih civarı). Sokaklarda bildiğin İranlı mollalar gibi sarıklı adamlar dolaşıyor. Yol sormak için AKP görünümlü bir bayan bulduğuma sevindim. Çünkü benim gördüklerin ortalama AKP'liyi yerler. Bir de "AL Bagdadi yaşıyor" diyorlar. Bence...

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
Kuran dünya yeryüzeyine gelmiş geçmiş olan son kutsal metinlerdir tüm dinlerin bütün bilgilerini barındıran açık yazılmış değerli bilgilerdir.
Ben buna katılıyorum. Ben diğer dinlere de uzak değilim. Örneğin kilisede evlenen adam da tanıyorum.

Konu bence ateizm / deizm tartışmasına...

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
Diğer bir konu da kadınların dini hayata katılımı. Namaz bize farz. Onlara başörtüsü farz. Yine de cami biz erkekler için. Onlar arkalardan bir yerlerde gizlice ibadet edecekler ya da evde ibadet edecekler.

Olay şu.: ya kitap mantıksız. Ya da biz hata yapıyoruz. 🙂

Bu hatalar da laik düzende daha çabuk fark edilip düzeltiliyor. Avrupada öyle.

ÖzcanY

Üye
Kayıtlı Üye
Olay şu.: ya kitap mantıksız. Ya da biz hata yapıyoruz. 🙂
İkisi de olabilir...
Bilenler hakikati anlatmıyor,Bilmeyenler bilmediğinin farkında değil...

Bize en yakın metinden geriye doğru yapılacak objektif bir inceleme işin doğrusunu ortaya çıkarabilir...
İncelemeye...

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
Bu anlatılanları anlamadım. Daha doğrulanabilir şeylerden yola çıkalım. Ben neden söz ettiğinizi anlamadım. Oysa ki mitolojide anlarım.

Konu mitoloji ise bağlantının olmadığı yerde bağlantı aramayın. Çünkü yok.

• Beğen
Tepkiler: ls2

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Hata ya kitaptadır ya insandır. Bence hata insandan kaynaklanıyor. 🙂
Bir Tanrı insanlarla iletişime geçmek isteyecek.. aramızdan birilerine vahyedecek..ama mesaj yanlış anlaşılacak veya Tanrının murad ettiği gibi anlaşılmayacak. bu durum ister Tanrı kaynaklı olsun ister insan...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
İkisi de olabilir...
Bilenler hakikati anlatmıyor,Bilmeyenler bilmediğinin farkında değil...

Bize en yakın metinden geriye doğru yapılacak objektif bir inceleme işin doğrusunu ortaya çıkarabilir...
İncelemeye
Mahabharata dan başlayarak Kurana veya Kurandan başlayarak Mahabharata ya giden...

Son düzenleme:

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
Bir Tanrı insanlarla iletişime geçmek isteyecek.. aramızdan birilerine vahyedecek..ama mesaj yanlış anlaşılacak veya Tanrının murad ettiği gibi anlaşılmayacak. bu durum ister Tanrı kaynaklı olsun ister insan kaynaklı olsun her iki durumda da Tanrı başarısız olmuş oluyor.

böyle bir şey kabul edilebilir...

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
bunlara inanıyorsanız sizin bu dünyada inanmayacağınız hiçbir şey yoktur. inanılmaza inan! the matrix:) bu seviyede bile değil ama maalesef yazdıklarınız..saçmalıklara inan! oluyor sizinkisi. mitleri birbiri ile nasıl örtüştürürsünüz? alenen saçmalık!
Ben bilmiyorum. Mitoloji / siyaset karışık...

• Beğen

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Tanrı en üstün varlık değil midir?

- öyleyse Yunan mitolojisindeki gibi insani özellikleri olan bir tanrı olanaksızdır. Bunu söyleyen Descartes.

Bu nedenle bir kitap varsa ve kitabın kaynağı Tanrı ise bu kitaptaki komutlar mantıklı olmak zorundadır.

Yani mantıken, kitap bize denize şalvarla...

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
En mantıklısı o zaten. Bence de ilk etapta inanmamak mantıklı.

Bende olan şey: bir yerden sonra daha detaylı düşünmeye başlıyorsun. Karşına yeni olasılıklar çıkıyor. O zaman da "evet belki" demeye bakıyorsun.

Ama benim tartıştığım bu değil. Bu söyleyeceklerim için doğu-Karadeniz bölgesini hariç tutalım. Diğer bölgeler için başörtüsü (köylü...

• Beğen

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
En mantıklısı o zaten. Bence de ilk etapta inanmamak mantıklı.

Bende olan şey: bir yerden sonra daha detaylı düşünmeye başlıyorsun. Karşına yeni olasılıklar çıkıyor. O zaman da "evet belki" demeye bakıyorsun.

Ama benim tartıştığım bu değil. Bu söyleyeceklerim için doğu-Karadeniz bölgesini hariç...