Siyasal İslam

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İdeolojiler kategorisinde Leonardo18 tarafından oluşturulan Siyasal İslam başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,207 kez görüntülenmiş, 114 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İdeolojiler
Konu Başlığı Siyasal İslam
Konbuyu başlatan Leonardo18
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Leonardo18

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
@Dark1234
Katılmayabılırsın zorla bırşey dayatamam ıslamıyette zorlama netıcesınde yoktur ....Kuran kendısı soyluyor zaten 3 kutsal metınlerın tamamlayıcısı ve son kutsal metın oludugunu..

şöyle düşünmeni istiyorum..

4 ansıklopedı olsun ılk ansıklopedı 1.cılt oluyor ılkı yazılıyor sonrasında ıkıcı cılt cıkıyor ılk cıltten konularıda ıcıne alıyor ama yenı kelımelerde eklenıyor sonrasında 3.cu cılt cıkıyor bu sefer 1 ve 2 .cıltten de konular oldugu gıbı 3 cılte kendı konularınıda eklıyor ve sonunda son cılte gelınıyor buda 4.cilt oluyor ve 1.2.3 cıltten de konuları alıyor son cılte koyuyor sonrasında son cılte de 4 cılt konuları eklenıyor ve ansıklopedı bıtıp tamamlanmış oluyor böyle bakarsan kendını çok yormamış olursun...

Buradakı yakalaman gereken nuans ıse hepsının tek elden gelmış olmasıdır yanı yuce yaratıcıdan eksıksız ve noksansız olarak buranın ıyı ıdrak edılmesı gerekır...

Kutsal metınler geldıgı cografyaya gelır sonrasında dunya genelıne yayılır hz ısanın da 12 havarısı vardı onlarda kendı gelenegını yasıyorlardı kutsal metınler bırer uyarıcı yol gosterıcılerdır baska ısımler anlamlandırmaya gerek yoktur....

Öyle.

Dark1234

Felsefe.net
Yeni Üye
Neden bu kitaplar Mezopotamya ve Arabistan tarafına geliyorda başka yerlere gitmiyor?

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Neden bu kitaplar Mezopotamya ve Arabistan tarafına geliyorda başka yerlere gitmiyor?
Kutsal şehirler olduğu için olabilir mi yada yüce yaratıcının seçtiği güzel peygamberler bu yerde yaşamış olduğu için olabilir mi??

Aslında herşey sorulabilinir ve bir çok cevap alınabilir ama benden mantıklı cevap istersen ...

Eski zamanlarda ki yaşam koşulları bu zamanların zaman dilimindeki gibi yayılmacı bir yerleşke düzeninde değillerdi genelde bir arada sulak ve tarıma elverişli alanlarda yerleşim toplu halde sağlıyorlardı ve o zamanlarda ki dünya nufusu bu zamanlardaki gibi 7 mılyar degıldı çok fazla nufus dunyada yoktu bu acıdan ele aldıgımızda secılen ınsanların dıger ınsanlardan ozel olması oldukça onemlıydı bu ınsanlar secılmeden evvel bır cok zorlu sınavlardan gectıler hz musa hz ısa hz yusuf vb gıbı....sınavlarından sonra peygamberlıklerını aldılar ...

Peygamberlık yapmak gerçekten de çok kutlu görev olduğu kadarıyla çok zorlu ve çetin süreçlerdi ama onlar allah rızası ıçın ınsanlıgın ıyılıgı ıcın kutsal gorevlerını tum peygamberler hakkıyla ve layıkıyla yaptılar çok şukur.....

Böyle.

Dark1234

Felsefe.net
Yeni Üye
Kutsal olmayan yerlerde yaşayanların dine ihtiyacı yok mu? Peygamberlerde diğer yerlerde yaşayamaz mı? Sayın elbisss aydın kişilikli birisiniz;ama bu konuda gerçeklerden kaçıp kaçamak cevap veriyorsunuz?

• Beğen
Tepkiler: ls2

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Söylediğim üzere peygaamberler seçilmiş insanlardır o zamanların dilimlerinde yerleşik bir şehir düzeni yoktu yani yerleşikten kastım yayılmacı bir düzen yoktu genelde insanlar toplu halde ırmak ve sulama kenarlarına tarıma yakın elverişli alanlarda yer alırlardı peygamberler zorlu sınavlardan sonra peygamberlıklerını alırlardı ...

Kutsal olmayan yerlerde olanlarında elbette dıne ıhtıyacı vardı bu yuzden peygamberler ve ınanları bellı yerlerde olmazlardı peygamberlıkten sonra dını teblıg ederlerdı ve bunun ıcın bır cok hıcretı yaparlardı..Hz ısanın havarılerler dolastıgı musanın ve bır cok peygamberın ınananlarını dıne teblı ıcın ummetınden ınsanları gonderdıgını ve bır çok o zamanın ulkesını dınlere davet ederlerdı...

Eğer dunyaya yayılmasaydı dıne davet edılmeseydı dunyada sadece bellı bolgelerde dınler yasanmış olurdu ama durum dunyada bu zamanlarda boyle degıl en yakın ornegı vereyım ıslamıyet e ınanan 1.5 mılyar ınsan var o yuzden dını teblıg en ucra noktaya kadar yapılmıştır soyledıgım uzere secım ve tercıhler ınsanların elınde dınde zorlama yoktur teblıg ve davet ınsanlara en eskı o zamanlarda bıle mutlaka oldu..

Aydınmıyım bilemem ama bildiğim güzel birşey var güzel insanların nerede olduğunun bir önemi yok önemli olan güzel insanların var olabilmesi ve içimizde yaşamış olmalarıdır .....Bu güzel insanlarda ALLAH ın en degerli özel kulları olan peygamberleridir diyebilirim ALLAH tüm peygamberlerimizden razı olsun inşallah...

Laptop un Şarjım bitmek üzere bugünlük bu kadar olsun diyelim.

Böyle.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Bir de savundukları şeyin genelde tam tersi gerçek. Örnek ben şu anda sahildeyim. Sahilde iken her türlü kilo,buruşukluk, sarkma, bikininin ucuz olması hemen anlaşılır. O yüzden ben bakıp geçerim. Yani erkeklere baktığımda fazla bakmam.

Hatta sebebini bilmiyorum. Bayanların poposunu tamamen açık bırakan bikiniler var. Ona bile öyle çok bakmam.

Yani her konuda olduğu gibi bu konuda da tamen paranoya ve sanrıya dayalı, koyun gibi bir yaklaşımları var.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Kuran dünya yeryüzeyine gelmiş geçmiş olan son kutsal metinlerdir tüm dinlerin bütün bilgilerini barındıran açık yazılmış değerli bilgilerdir.

dostum sen gerçekten naif,iyi yürekli,samimi bir adamsın. her müslüman senin gibi olsa heralde inanmasam da ses etmezdim :)

mesela şuna ne diyeceksin sorayım o vakit;

Kuranda ganimet hukuku var bilirsin. bu hukuka göre savaş kazanıldığında karşı taraftaki insanlarda köle-cariye olarak değerlendiriyor. kadınlara cariye deniyor. ve savaşı kazanan müslüman askerler karşı taraftaki kadınların-kızların ganimet hukukuna göre sahibi oluyorlar ve onlarla istedikleri biçimde cinsel ilişkiye girebiliyorlar. buna şu andaki hukukta tecavüz diyoruz.(çünkü karşı tarafın gönül rızası yok)

şimdi; senin kutsal değerli dediğin bu kitap bu durumu kendi hukukunda mesrulaştırmış yani helal saymış.

bu insanlık onuruna aykırı mı değil mi? bu güzel ahlak iddiasına sıgar mı? o sözde yüce Allah bunu nasıl helal sayıyor?

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
dostum sen gerçekten naif,iyi yürekli,samimi bir adamsın. her müslüman senin gibi olsa heralde inanmasam da ses etmezdim :)

Kuranda ganimet hukuku var bilirsin. bu hukuka göre savaş kazanıldığında karşı taraftaki insanlarda köle-cariye olarak değerlendiriyor. kadınlara cariye deniyor. ve savaşı kazanan müslüman askerler karşı taraftaki kadınların-kızların ganimet hukukuna göre sahibi oluyorlar ve onlarla istedikleri biçimde cinsel ilişkiye girebiliyorlar. buna şu andaki hukukta tecavüz diyoruz.(çünkü karşı tarafın gönül rızası yok)

şimdi; senin kutsal değerli dediğin bu kitap bu durumu kendi hukukunda mesrulaştırmış yani helal saymış.

bu insanlık onuruna aykırı mı değil mi? bu güzel ahlak iddiasına sıgar mı? o sözde yüce Allah bunu nasıl helal sayıyor?

KURANDA GANİMET HUKUKU VAR!!!
Kuranı okuyan herkes bunu bilir...
Ama kurandaki ganimet hukukunu düzenleyen ayetlerin hiç birisinde ((( "Kuranda ganimet hukuku var bilirsin. bu hukuka göre savaş kazanıldığında karşı taraftaki insanlarda köle-cariye olarak değerlendiriyor. kadınlara cariye deniyor. ve savaşı kazanan müslüman askerler karşı taraftaki kadınların-kızların ganimet hukukuna göre sahibi oluyorlar ve onlarla istedikleri biçimde cinsel ilişkiye girebiliyorlar. buna şu andaki hukukta tecavüz diyoruz.(çünkü karşı tarafın gönül rızası yok)"))) bu yok...

Esirleri, köle veya cariye yapmak ve cariyelerin cinselliğinden nikâhsız olarak yararlanmak Kur’ân’a aykırıdır.
Bu konudaki ayeter açık olmasına rağmen anlam kayması yapılarak bir algı oluşturulmuş, esirlerin köleleştirilebileceği ve cariyelerin cinselliğinden yararlanılabileceği, Sünnî ve Şiî bütün mezheplerin ortak görüşü haline getirilmiştir.

İşin doğrusu ise...

“İçinizden evli olmayanlar ile erkek ve kadın esirlerinizden, durumları uygun olanları evlendirin. Yoksul iseler Allah, kendi ikramıyla onların ihtiyacını giderir. İmkânları geniş olan ve her şeyi bilen Allah’tır. (Hür olanlardan ve esirlerden) Evlenme imkânı bulamayanlar, Allah tarafından ihtiyaçları karşılanıncaya kadar namuslarını korusunlar.” (Nur 24/31-32)

ls2

Kahin
Onursal Üye
KURANDA GANİMET HUKUKU VAR!!!
Kuranı okuyan herkes bunu bilir...
Ama kurandaki ganimet hukukunu düzenleyen ayetlerin hiç birisinde ((( "Kuranda ganimet hukuku var bilirsin. bu hukuka göre savaş kazanıldığında karşı taraftaki insanlarda köle-cariye olarak değerlendiriyor. kadınlara cariye deniyor. ve savaşı kazanan müslüman askerler karşı taraftaki kadınların-kızların ganimet hukukuna göre sahibi oluyorlar ve onlarla istedikleri biçimde cinsel ilişkiye girebiliyorlar. buna şu andaki hukukta tecavüz diyoruz.(çünkü karşı tarafın gönül rızası yok)"))) bu yok...

Esirleri, köle veya cariye yapmak ve cariyelerin cinselliğinden nikâhsız olarak yararlanmak Kur’ân’a aykırıdır.
Bu konudaki ayeter açık olmasına rağmen anlam kayması yapılarak bir algı oluşturulmuş, esirlerin köleleştirilebileceği ve cariyelerin cinselliğinden yararlanılabileceği, Sünnî ve Şiî bütün mezheplerin ortak görüşü haline getirilmiştir.

İşin doğrusu ise...

“İçinizden evli olmayanlar ile erkek ve kadın esirlerinizden, durumları uygun olanları evlendirin. Yoksul iseler Allah, kendi ikramıyla onların ihtiyacını giderir. İmkânları geniş olan ve her şeyi bilen Allah’tır. (Hür olanlardan ve esirlerden) Evlenme imkânı bulamayanlar, Allah tarafından ihtiyaçları karşılanıncaya kadar namuslarını korusunlar.” (Nur 24/31-32)

yalan!!

Kuran onaylıyor;

NİSA ﴾24﴿
Elinizin altında bulunan câriyeler müstesna, evli kadınlar da size haram kılındı; ...

evli kadınla boşanmadan tabiki evlenilmez. ama ne diyor ayet; cariyeler müstesna. bunun anlamı şu; cariye kadının kocası yaşıyor olsa bile (kocasıda esir yani) esir kadın evli ve kocası yaşıyor yani. yani nikahları var. evliler. amaa artık esirler! o halde kadın evli olsa bile o sana helal diyor! şimdiki hukuka göre tecavüz edebilin diyor. nikah düştü diyor yani. şimdi beni yorma adam yaşıyorsa nikah düşmesin diyenler olmuş sonradan..okumuştum onlarıda..olay gerçek yalana gerek yok dostum.

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
her başlıkta senle uğraşacak kadar boş vaktim yok....

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
verecek cevabın yok! seni git çevrendeki cahiller anlat bu masalları. buralarda tutunamazsın din bezirganı!
''sırf bir zekâ oyunu olarak kalan “akıl yürütme” (muakale) arzusu olmayan ezbercileri yolda yürüyüşünden tanıyacak kadar uzmanım ve bu sayede kuyruklarına basar zehirlerini kusmalarını sağlarım ki ne kadar çirkef olabileceklerini etrafları görebilsin...:D:D:D:D:D

ls2

Kahin
Onursal Üye
''sırf bir zekâ oyunu olarak kalan “akıl yürütme” (muakale) arzusu olmayan ezbercileri yolda yürüyüşünden tanıyacak kadar uzmanım ve bu sayede kuyruklarına basar zehirlerini kusmalarını sağlarım ki ne kadar çirkef olabileceklerini etrafları görebilsin...:D:D:D:D:D

iyice alçaldın! yalanını yutturamayınca iftiraya başladın. (sana değil bu sayfayı okuyacaklar için yazıyorum, bana inanmıyorsanız bu kişi ile tartışın ve gerçek yüzünü görün arkadaşlar)

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
iyice alçaldın! yalanını yutturamayınca iftiraya başladın. (sana değil bu sayfayı okuyacaklar için yazıyorum, bana inanmıyorsanız bu kişi ile tartışın ve gerçek yüzünü görün arkadaşlar)

sayfayı okuyacaklar alacağını alıyor merak etme...

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi

Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim senin güzelliğin diyelim...Savaşta kazanılan parasal ganimet dağıtılmak ve ihtiyacı olanlara vermek üzerinedir ihtiyaçlar karşılandıktan sonra parasal anlamda kalanlar o zamanın yönetiminde kalır gelişim ve tşcaret için kullanılır..

Biliyormusun öncelerde ki yönetim şekillerinde ticaret ipek yolları şeklinde yapıldıığı gibi pazarlarda alışveriş değiş tokuş esasına dayalı oluyordu ...Gelelim hanımlara islamiyet tecavüzü kesinlikle haram kılmıştır devamında özcan y nin paylaştığı yazıya katılıyorum diyebilirim..

Bazen arapçadan türkçeye metinler tercüme edildiğinde farklı algılamalar olabiliyor aynı ayetin bir çok çevirisine bakmak özelliklede diyanetin yayınlarını takip etmek daha dogru olabilir diyebilirim....

ls2

Kahin
Onursal Üye
Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim senin güzelliğin diyelim...Savaşta kazanılan parasal ganimet dağıtılmak ve ihtiyacı olanlara vermek üzerinedir ihtiyaçlar karşılandıktan sonra parasal anlamda kalanlar o zamanın yönetiminde kalır gelişim ve tşcaret için kullanılır..

Biliyormusun öncelerde ki yönetim şekillerinde ticaret ipek yolları şeklinde yapıldıığı gibi pazarlarda alışveriş değiş tokuş esasına dayalı oluyordu ...Gelelim hanımlara islamiyet tecavüzü kesinlikle haram kılmıştır devamında özcan y nin paylaştığı yazıya katılıyorum diyebilirim..

Bazen arapçadan türkçeye metinler tercüme edildiğinde farklı algılamalar olabiliyor aynı ayetin bir çok çevirisine bakmak özelliklede diyanetin yayınlarını takip etmek daha dogru olabilir diyebilirim....

ah Elbisss ah..sende mi kardeş :) inanç böyle bişi işte ne diyeyim ..elimize ulaşan en eski tefsir olan mukatil bin süleymandan bile okudum..diyanettende oku farketmez..yanlışlık falan yok, sadece bu ayeti 3 gün falan araştırdığımı hatırlıyorum.. ben ne desem boş tabi..kendin araştırmalısın.. araştırmanı tavsiye ederim..

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
ah Elbisss ah..sende mi kardeş :) inanç böyle bişi işte ne diyeyim ..elimize ulaşan en eski tefsir olan mukatil bin süleymandan bile okudum..diyanettende oku farketmez..yanlışlık falan yok, sadece bu ayeti 3 gün falan araştırdığımı hatırlıyorum.. ben ne desem boş tabi..kendin araştırmalısın.. araştırmanı tavsiye ederim..

Ayetler sadece 1 paragraf halinde değildir onların başı ve sonu vardır başta anlatılan ile sonda ki bölüm net fikirleri bir araya toplar sadece belli bir bölümü alıp değerlendirirsek yanlış olur çünkü ayetin devamında bazı başka bilgileride içermektedir eğer belli bölümü alıp yorumlarsak yanlış yapmış oluruz kuranın türkçesini 3 kez tam bir şekilde okuyup bitirdim o yüzden demem o ki öncesi ayet ile sonrasında ki ayetide okudugunda aslında daha net anlayacaksın bir de o ayetin tam sürecinide okuman gerekiyor....

ls2

Kahin
Onursal Üye
Ayetler sadece 1 paragraf halinde değildir onların başı ve sonu vardır başta anlatılan ile sonda ki bölüm net fikirleri bir araya toplar sadece belli bir bölümü alıp değerlendirirsek yanlış olur çünkü ayetin devamında bazı başka bilgileride içermektedir eğer belli bölümü alıp yorumlarsak yanlış yapmış oluruz kuranın türkçesini 3 kez tam bir şekilde okuyup bitirdim o yüzden demem o ki öncesi ayet ile sonrasında ki ayetide okudugunda aslında daha net anlayacaksın bir de o ayetin tam sürecinide okuman gerekiyor....

Kendini kandıryorsun dostum..umarım sende bir gün vazgeçersin kendini kandırmaktan.. madem ben yanlış anlıyorum yuzyıllarca tüm müslümanlar yanlış mı anladı,ayetlerin başını sonunu mu kaçırdılar? uygulamaya bak.. acı gerçeklere şahit ol..

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Şu an bilgisayarım yok o yüzden bütün mesajlara bakamadım. Ama "tanrının komutları bellidir. Dinde yoruma yer yoktur" diyenlere şöyle bir örnek vereyim:

Bazı tanıdıklarımın ve Arapların oruç tutma biçimi. Öğlen 3'e kadar yatıp gece yaşarlar.

Bizler buna güleriz örneğin. Orucun amacı sığır gibi aç kalmak değildir. Diğer doğu inançlarında ve hırşstiyanlarda da vardır. Amaç 1-iradeyi güçlendirmek 2-sindirim sistemini rahatlatmak. 3'e kadar yatarsan bunları yapamazsın ki (?)

- bütün dinlerde bir mantık ve dini

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Son bilimsel araştırmalar beynimizin 21-22 yaşına kadar gelişimini sürdürdüğünü söylüyor. bu insanlar beyinlerinin henüz gelişmediği dönemde (özellikle çocukluk) islam ögretilerine maruz kaldılar,beyinleri buna göre inşa edildi, hemde HAKİKAT VE YÜCELİK temeli ile. bu atılan temelin üzerinde gelişti duyguları,alışkanlıkları,psikolojileri..

ben eğitimli biri olduğum ve çevresel olarak tek tip değil çok çeşitli insanlarla temas eden bir hayatım olduğu halde bu öğretilerden arınma sürecim yaklaşık 8 yıl sürdü.. ve bu öyle bir süreç ki insanın tek başına savaşması lazım,kendiyle savaşması lazım çünkü çocukluk döneminde bünyeye giren ve nerdeyse tüm hücrelere sızan bu öğretilere en büyük direnci insanın kendisi(kendi zihni) gösteriyor.. birde dışarda aşırı derecede bu öğretilerin savunucuları var. tvde,youtubede,medyada,internette.. koca koca adamlar kelli felli proflar akademisyenler... ballandıra ballandıra anlatıyorlar. etkileniyorsun..lan bu adamlar aptal değil diyorsun (ki adamlar gerçekten akıllı ve birikimli gözüküyor) tarihte büyük adamlar var yunus,mevlana ,hacı bektaş bu adamlar din adamı olsada dolu adamlar,etkileyici adamlar..

fazla uzatmayım kolay değil..istatistiklerde ortada insanların %95 e yakını atalarının ve toplumlarının inancını benimsiyor..

kısaca o insanlar için umut nerdeyse yok dostum..hele tarikattaysa hiç yok..çünkü tarikatlar kendini dış dünyaya kapatır ve tek kaynaktan beslenir..tek kaynaktan beslenen zihin bu cendereden kolay kolay çıkamaz.. ha birde beynin olağan işlevi olan düşünmeyi sorgulamayı,şüphe etmeyi ''şeytan vesvesesi' gibi bir zırva ile öyle bir manipüle etmişler ve felsefe yapmayı öyle bir yaftalamışlarki..o insanların işini bir kat daha zorlaştırıyor bu yalanlar...

Ben bunu sormadım. Abu Bekir al bagdadi yaşıyormuş. Yaşıyorsa İstanbul'un Fener Fatih semtlerinde yaşıyordur diyorum. 🙂

Sen sözünü ettiğim bu yerlere gidip oradaki insanları gördün mü?

Ben bu gidişimde şoke oldum. Selimiye cami filan ne hale gelmiş?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar