Siyasal İslam

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
Ben başından beri bunun böyle olamayacağını söylüyorum. Özcan Y.'de bana katılıyor. Ciddi bir yorum sorunu asırlardır var. Atatürk'ün devlete bağlı bir dinayet bakanlığı kurma sebebi de zaten bu.

1) Kadından korkma diye bir şey yok. Mesela Cirit adasına gidin. Oranın geleneksel kadınları da siyah ve kapalı giysiler giyerler (Ortodoks...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
Yani olay siyasallaştırmadan önce, çeşitli toplumların kültüründe var.

Çeşitli dinlerde kadınların iffetli / namuslu olmasına önem veriliyor çünkü aileyi korumak gerekiyor, + o zamanlar korunma yöntemi filan yok. istenmeyen gebelik / cinsel hastalıktan korunmak için bu bir çeşit zorunluluk.

Çarpık dinde ise: "Kadın benim malımdır, kendim bile...

• Beğen
Tepkiler: ls2

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Ben başından beri bunun böyle olamayacağını söylüyorum. Özcan Y.'de bana katılıyor. Ciddi bir yorum sorunu asırlardır var. Atatürk'ün devlete bağlı bir dinayet bakanlığı kurma sebebi de zaten bu.

1) Kadından korkma diye bir şey yok. Mesela Cirit adasına gidin. Oranın geleneksel kadınları da...

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
İlk olarak ben din adamı değilim. Bu yüzden büyük oranda belirli kişilerin savundukları düşüncelere inanmayı tercih ediyorum (Kendisi din adamı olmayan çoğu kişi gibi).

Bir yandan da aslında bana genç yaşta öğretilen şeylere inanıyorum. Bana öğretilenler AKP öncesi Türkiye'nin genel İslami görüşleridir. Bu inançların bazılarını zaman içinde...

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
Bu kendi yazdıklarım bana Eski Ahitteki Hz. Musa'nın on emri alma hikayesini anımsatıyor. Musa Dağa çıkıyor, Yanan ateş ile konuşuyor, ve tıpkı 1956 "On Emir" filmindeki gibi dönünce bir bakıyor, Buzağılar yapılmış, festival düzenlenmiş, Put'a tapınılmış, (Filmde gösterilmiyor ama o zamanlar dini festivallerde cinsellik filan da yaygındı).

Bu...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
enim bu yargılarımın temelini soruyorsun: Mantık konusunu zaten açıkladım. Benim Descates'in teorilerine benzer bir teorim var. Mesela bir yerde "Tanrı evrenin kitabını matematik dilinde yazmıştır" diye diye bir şey okumuştum. Yani yaşadığımız evren matematik temelinde yazılmışsa, ve bu evrenin...

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
Kime göre neye göre mantıklı?

Aklı da Allah yaratmıştır öyleyse akılda vahiydir. (ve akıl nakilden üstündür) anlayışına yakın bir görüş. ama gerek bu görüşe gerekse sizin mantık ölçünüze kurandan referans bulmak zor.(isteyen elbet bulur). hadi kurandan referans çıkardık diyelim. bu anlayışları ''elçilik/peygamberlik'' inancına...

• Beğen
Tepkiler: ls2

elbisss

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Ben buna katılıyorum. Ben diğer dinlere de uzak değilim. Örneğin kilisede evlenen adam da tanıyorum.

Konu bence ateizm / deizm tartışmasına dönmemesi. İnansam da inanmasak da İslamiyet diye bir din var.

Ben bu başlığı "kadınların sadece yüzü ve elleri açıkta kalacak" gibi sığ ve yüzeysel bir...

elbisss

Aktif üye
Kayıtlı Üye
siya
Muhakkak. Ama siz siyasi konuları nasıl ele alıyorsunuz? Bu yöntemle mi?
Siyasi konuları ele alışım ilk manada hangi bakış açısında olduğum değil yada konular tamamiyle bodoslama dalarak değil tam anlamıyla objektif tarafsız bir bakış açısıyla bununla birlikte ise öncelikle karşı...

elbisss

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Kendini kandıryorsun dostum..umarım sende bir gün vazgeçersin kendini kandırmaktan.. madem ben yanlış anlıyorum yuzyıllarca tüm müslümanlar yanlış mı anladı,ayetlerin başını sonunu mu kaçırdılar? uygulamaya bak.. acı gerçeklere şahit ol..
Herkes inanmak istediği değerler üzerinden inanabilir...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Sence Alpha Centauri'de dünya benzeri bir gezegen olsa, Buradaki uzaylıların bizim matematik kurallarımızdan farklı matematik kurallarına sahip olmaları mümkün mü? Açık açık soruyorum. yanıtla.
evet. bildiğimiz kadarı ile matematik teorimiz evrenin her yerinde geçerli. ama bu...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Herkes inanmak istediği değerler üzerinden inanabilir ama benim yaşanmışlarımın üzerine başkasını tanıyamam ALLAH mutlak var ve gerçekten inanmayan kendi adına çok şey kaybettiğini rahatlıkla söyleyebilirim...Dünyada din ve vicdan özgürlüğü vardır ben kalkıp kimseyi yargılayamam fakat üzerime bir...

elbisss

Aktif üye
Kayıtlı Üye
eyvallah dostum. ama şunu bil ki bana isnattan başka birşey değil iyi anlamamak üzerine yazdıkların. yanlış anlama inancın gereği böylesin böyle olmak zorundasın (iyi niyetinden şüphem yok yani)

yıllarımı verdim ben bu dini anlamaya.

sözde teoloji ve hakikat iddiası altına gizlenen islam...

Son düzenleme:

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
sadece kendı gormek ıstedıgın cevaplara ulaşacaksın guzel ınsan bazen ınsan kalp gözünü iyi açabilmesi gerekir..
ehehe:)

maalesef şaka gibi ama gene mecburen; isnat,yaftalama,kötüleme,karalama yapıyorsun:) çünkü güzel ahlaklı super dinin bu işte bayağı bir ustalaşmış:)

elbisss

Aktif üye
Kayıtlı Üye
ehehe:)

maalesef şaka gibi ama gene mecburen; isnat,yaftalama,kötüleme,karalama yapıyorsun:) çünkü güzel ahlaklı super dinin bu işte bayağı bir ustalaşmış:)
Şöyle bir örnek daha vereyim aslında kendimden daha iyi bilirim... :)

Bazen çok nadirde olsa seevmediğim bir kitap alırım sırf dış kap...

Son düzenleme:

fikir_hammalı

Üye
Kayıtlı Üye
arkadaslar oncelikle merhaba herkese,
islam evreni anlamlandirmakta 21.yuzyilin modernist yaklasimi nazarinda sinifta kalmis ve boylece diger tum mitler gibi tarihteki yerini yeni/revüze edilmiş işlevsel inanclara birakacak bir olgudur bence cokta abartmamak gerekir zira insan akli cok inanc eskitmistir

elbisss

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Kime göre neye göre geride kalmış senin şahsi düşüncen bizim düşüncemize göre İslam oldukça uzun medeniyetler yaşamış bir süreç içerisindedir ki buna en yakın örnek 600 yıllık Osmanlı İmparatorlugunun adalet içinde hüküm sürdüğü İslamiyetin en ALTIN yıllarını yaşadığı süreçler diyebiliriz Pencerenin neresinden baktığınla ilgili bir durumdur...

elbisss

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Ben hep şunu söylerim

İnsanlar sadece bir dinin kutsal dinin sunduklarını okumasınlar fırsatları olunca İncili--Tevratı--ve Zebur uda okusunlar devamında Kuranı da okusunlar her biri ALLAH tan gelendir aralarında farklılıklar olsada okumaktan zarar çıkmaz elbette insan inançlı ise bir dini yaşamak zorunda fakat diger dinleri ve inanışları ve...

Leonardo18

Üye
Kayıtlı Üye
işlerine geldiği gibi mantalite sistemleri vardır. onların yalanlarını anlamanız için bayağı uğraş vermeniz gerekir. madem mantık dini diyorlar bir soru sorayım; (hemde en temel soruyu)

611 li yıllarda peygamber olduğunu söyleyen birine benim 2019 yılında inanıp. şahadet ederim ki o Allahın elçisidir demem ne kadar mantıklı? tamam...