İlk Madde nasıl kendiliğinden var oldu?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Ümit Zafer Bağcı tarafından oluşturulan İlk Madde nasıl kendiliğinden var oldu? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 25,997 kez görüntülenmiş, 233 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı İlk Madde nasıl kendiliğinden var oldu?
Konbuyu başlatan Ümit Zafer Bağcı
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ÇaresizDüşünen

sakal

Kahin
Yeni Üye
Bu bölümleri okudum çok hoşuma gitti.Sanırım uzlaşma başlıyor, çünki çekilecek kılıç kalmamış.HERKEZ ETEĞİNDEKİLERİ DÖKMÜŞ.Yani şimdi güldüm diye sakal kızar, aman ben burda ki atışma şekline güldüm.Hani ozanlar atışır ya , öyle işte:)

ya niye kızıyım,hakaret aşağılama olmasın yeter her fikre saygım var..etektekiler forumda merak eden açar okur..aha ben de güldüm :D oldumu..

sakal

Kahin
Yeni Üye
:mad:...............daha da davosa gelmem..pardon gülmem..

sakal

Kahin
Yeni Üye
Büyük patlama öncesi diyorsan, muhtemelen kozmik bir enerji çorbasının tetikleyici olduğu düşünülüyor. Genel görüş bu olsa da, şimdilik net bilinmiyor.

sorum bir tanrı olduğuna inananlara ya da olabilir diye şüphesi olanlara?

ilk madde diyoruz ya,hani ilk madde varsa da onu tanrı yaratmıştır filan yorumluyoruz...tanrının ana maddesi ne olaki diye hadsiz bir soru geldi aklıma..hiç bir şey ona denk değil ve doğmamış doğurulmamış bir tanrı..evrende madde olarak tanımlayabileceğimiz hiç bir şey denk değilse nedir..bir düşünce mi enerjimi yoksa evrenin bir dna sı varda tanrı bu dizilimin ta kendisi mi?

υɔиυяυт

Felsefe.net
Yeni Üye
Bir yaratıcının olmadığına inanan arkadaşlar ilk maddenin nasıl yokluktan kendi kendine var olduğunu düşünüyorlar acaba? Ben düşünüyorum da eğer büyük patlama ile evren var olduysa veya bazı kimyasalların veya bazı değişik maddelerin tepkimeleri sonucunda evren var olduysa demek ki o maddeleri de birinin yaratması lazım değil mi? .... Bu soruna cevabım oldukça basit.Bu maddeleri yaratan kişi , yaratıcı Allah ' tır.. Allah'ı kmin yarattığını soracaksan eğer ; yaratıcı kavramının özelliğide budur zaten.Tanrı , yaratıcı demek , her şeyi yaratan demektir. Tanrının ( yaratıcının ) yaratıcısı olursa , zaten onun yaratıcılıgı , bir önemi kalmaz. Mesela düşün ; sonsuz güç , kudretteki birini kim yaratabilir??Ancak daha da sonsuz biz güç - kudrete sahip biri.. Mesela dogum yapan bi kadını düşün.Bebeği yaratmamıştır , değil mi? Çünkü onunda bir yaratıcısı vardır.
Şimdi bana Allah!ı kimin yarattıgını sorarsan eğer sana şöyle kanıtlayayım Allah'ın yaratıcısının olmadıgını. ;
5 Rakamını hangi rakam yaratmıştır? 4
4'ü 3.
3'ü 2.
2'yi ??1
'i ? 0 .
Peki ya sıfırı?.. (eğer -1 dersen cevabın yanlış , -1 rakam değil , tam sayıdır. :) )
Ne biliyim dersin belki.Kendinden var dersin.Alt tarafı bi rakamın bile kendi kendince olabileceğine inanıyorsunda , Allah'ın mı kendinden olacağına inanmıyorsun? Bu konuda Allah'ın sıfatlarını , Kur'an-ı Kerimden ayetlerini de araştırmalısın :)
Gelgelelim ''''
Öyle düşünüyorum ki yaratılmaya ihtiyacı olmayan, ölümsüz bir varlık olmalı ki hayatı da yaratabilsin. Yoksa bu varlık yaratılmaya ihtiyacı olan biriyse o zaman onu kim yarattı, onu yaratanı kim yarattı diye sormamız gerekirdi. Ama evren varsa, şuan yaşadığımıza göre demek ki var o zaman bunu bir gücün oluşturması gerekmez mi?'''' soruna.. İşte bu sorunun cevabı da Allah'tır.

Sana şunuda sormak istiyorum .Madem yaratıcı kavramı anlamsız , çıkmaz bir yoldu , biz neden bilinç kazandık da düşünüp bir şeyler beklemeye başladık??

sakal

Kahin
Yeni Üye
düşünce tanrıyı yarattı,tıpkı Hz. İbrahim gibi..şu olamaz bu olamaz peki benim aradığım tanrı ne şekil bir tanrı..belki de tanrı sadece koca bir soru işareti, cevabı olmayan.

Tanrı , yaratıcı demek , her şeyi yaratan demektir. Tanrının ( yaratıcının ) yaratıcısı olursa , zaten onun yaratıcılıgı , bir önemi kalmaz.

nedensellik ilkesi diye bir şey var,madem tanrıyı bir yaratan yok senin bu cümlenden tanrı kendi kendini yarattı sonucu çıkıyor,ama nasıl..

υɔиυяυт

Felsefe.net
Yeni Üye
Tanrının varlığı kendindendir , evrende her yaratılanın bir yaratıcısı vardır ama yaratıcının yaratısı olmaz. Eğer olsaydı , zaten ona yaratıcı demezdikki? :) İşte Allah yaratıcıdır tanımına göre , eğer hala yaratıcının yaratıcı kimdir dersen , o yaratıcı değildir . Ve lem yeküllehü küfüven ahad. (Onun bir dengi yoktur.) Yani tanımına göre Allah yaratılmamıştır.Varlığı kendindendir. Umarım sorunu yanıtlayabilmişimdir. :) Bu arada yanlış anlamazsan , dini görüşünü öğrenebilir miyim? :)

flzf

Filozof
Yeni Üye
υɔиυяυт;126623' Alıntı:
Bir yaratıcının olmadığına inanan arkadaşlar ilk maddenin nasıl yokluktan kendi kendine var olduğunu düşünüyorlar acaba? Ben düşünüyorum da eğer büyük patlama ile evren var olduysa veya bazı kimyasalların veya bazı değişik maddelerin tepkimeleri sonucunda evren var olduysa demek ki o maddeleri de birinin yaratması lazım değil mi? .... Bu soruna cevabım oldukça basit.Bu maddeleri yaratan kişi , yaratıcı Allah ' tır.. Allah'ı kmin yarattığını soracaksan eğer ; yaratıcı kavramının özelliğide budur zaten.Tanrı , yaratıcı demek , her şeyi yaratan demektir. Tanrının ( yaratıcının ) yaratıcısı olursa , zaten onun yaratıcılıgı , bir önemi kalmaz. Mesela düşün ; sonsuz güç , kudretteki birini kim yaratabilir??Ancak daha da sonsuz biz güç - kudrete sahip biri.. Mesela dogum yapan bi kadını düşün.Bebeği yaratmamıştır , değil mi? Çünkü onunda bir yaratıcısı vardır.
Şimdi bana Allah!ı kimin yarattıgını sorarsan eğer sana şöyle kanıtlayayım Allah'ın yaratıcısının olmadıgını. ;
5 Rakamını hangi rakam yaratmıştır? 4
4'ü 3.
3'ü 2.
2'yi ??1
'i ? 0 .
Peki ya sıfırı?.. (eğer -1 dersen cevabın yanlış , -1 rakam değil , tam sayıdır. :) )
Ne biliyim dersin belki.Kendinden var dersin.Alt tarafı bi rakamın bile kendi kendince olabileceğine inanıyorsunda , Allah'ın mı kendinden olacağına inanmıyorsun? Bu konuda Allah'ın sıfatlarını , Kur'an-ı Kerimden ayetlerini de araştırmalısın :)
Gelgelelim ''''
Öyle düşünüyorum ki yaratılmaya ihtiyacı olmayan, ölümsüz bir varlık olmalı ki hayatı da yaratabilsin. Yoksa bu varlık yaratılmaya ihtiyacı olan biriyse o zaman onu kim yarattı, onu yaratanı kim yarattı diye sormamız gerekirdi. Ama evren varsa, şuan yaşadığımıza göre demek ki var o zaman bunu bir gücün oluşturması gerekmez mi?'''' soruna.. İşte bu sorunun cevabı da Allah'tır.

Sana şunuda sormak istiyorum .Madem yaratıcı kavramı anlamsız , çıkmaz bir yoldu , biz neden bilinç kazandık da düşünüp bir şeyler beklemeye başladık??

Söylediklerin çok saçma turuncu Yaratıcının yaratıcısı olursa neden yaratıcının bir özelliği kalmasın öyle bir kural mı var Belki bir yaratıcı canı sıkıldı bir yaratan yarattı o yaratıcıda bizi yarattı olamaz mı neden olmasın. Bu bir insanın androitler yaratıp kendine tapmaya programlamasına benziyor.Ve ya bir yazarın kitap yazmasına kitabında yazanların yaratıcısı yazardır fakat onuda bir yaratan vardır. Hem sen bir kere yokluğu düşünebiliyormusun da yokluktan var etmek diye birşey sallıyorsun ortaya yokluğu bir tarif et bana nedir yokluk. Doğum yapan bir kadın bebeği yaratmamıştır yaratmış olsa bile senin verdiğin örnekler senin fikirlerinle çatışıyor doğum yapan kadın yaratılmış ve bebek doğurarak yaratmıştır diyorsun tamam bunu geçtim hadi tamamdır

Peki yaratıcaya nerden allah diyorsun herşeyi çok güzel ispatladın eline yüzüne gözüne bulaştırmadan aferin gelelim tanrının kim olduğuna bak hele adı sanıda var allah. Yahu allah demek peygamberleri olan sağ sol kolları olan muhammedi öz evlat diğerlerini üvey evlat kabul etmiş atmasyon bir tanrı modeli yeri geliyo insan gibi asıp kesiyo yeri geliyor yaratan affeden oluyor biraz garip değilmi kainatı yaratan varlık için çok basit kaçmıyormu be adam adama sorarlar işte böyle açıkla hadi rusca alfabe kullanıp ters turuncu yazmakla olmuyor yazdıkların destekli olacak. :)

sakal

Kahin
Yeni Üye
υɔиυяυт;126626' Alıntı:
Bu arada yanlış anlamazsan , dini görüşünü öğrenebilir miyim? :)

din nedir ki?din nasihattir diyor..ama nasihatler karın doyurmuyor..okumak araştırmak sorgulamak lazım..anlamadığım bilmediğim bir şeye inanıyorum öğrenmeye çalışıyorum..yeterli mi?

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Back to the future ( geleceğe dönüş) diye bir flim vardı.Birden aklıma o geldi.Sonsuz güç, onu yaratan sonsuz güç ve onu yaratan sonsuz güç.Bir aynaya ayna tutarsın sonsuz bir görüntü oluşur, şimdi aklıma bu geldi.Herşey bir yansımanın içinde sonsuz parobolik bir görüntüden bize geri mi dönüyor acaba? eneji, vs...

flzf

Filozof
Yeni Üye
Back to the future ( geleceğe dönüş) diye bir flim vardı.Birden aklıma o geldi.Sonsuz güç, onu yaratan sonsuz güç ve onu yaratan sonsuz güç.Bir aynaya ayna tutarsın sonsuz bir görüntü oluşur, şimdi aklıma bu geldi.Herşey bir yansımanın içinde sonsuz parobolik bir görüntüden bize geri mi dönüyor acaba? eneji, vs...

Evet buda bir ihtimal görebilmek zeka gerektiriyor tabi :)

daVinci

Üye
Yeni Üye
Konuyu acan arkadaş başligi degistirsin bir zahmet. Konu allah var mi yok muya donmus.var diyenler [MENTION=469]flzf[/MENTION] un dedigi gibi once bir yoklugu tanimlasinlar. Konuyu acan arkadasim @umit zafer bagci demissin ki ben nefsime hakim oldum allah'in varligina nazır oldum. Tebrik ederim de peki arkadasim niye soruyosun ilk madde nasil olustu diye. Madem hatmettin kur'an i yaziyo ya orda. Allah'in varligini idarak edipte olk maddenin nasil oluştuğunu idrak edememek cok garip geldi bana. Yaziyor kur'an da "O ol diyince o şey hemen oluverir." Hangi ayet tam hatırlamıyorum. O şeyhler anlatmadi mi sana bunu al iste cevabi. Madem bilimsel aciklama yapanlari ateist görüyorsun bnde sana islami açıklama getiriyorum o şeyhlerin bile aciklayamamis sana. Rica ederim.

υɔиυяυт

Felsefe.net
Yeni Üye
din nedir ki?din nasihattir diyor..ama nasihatler karın doyurmuyor..okumak araştırmak sorgulamak lazım..anlamadığım bilmediğim bir şeye inanıyorum öğrenmeye çalışıyorum..yeterli mi?
Yeterli değil. Sert çıkışmana gerek yoktu ayrıca.Zaten sana asıl sormak istediğim ; bir tanrının var oldguna , ama allah olmadıgına mı inanıyorsun ,
yoksa tanrının olmadıgına mı..

υɔиυяυт

Felsefe.net
Yeni Üye
Söylediklerin çok saçma turuncu Yaratıcının yaratıcısı olursa neden yaratıcının bir özelliği kalmasın öyle bir kural mı var Belki bir yaratıcı canı sıkıldı bir yaratan yarattı o yaratıcıda bizi yarattı olamaz mı neden olmasın. '''. Arkadasım flzf , bak bir düşün. bir yaratıcı var (1.yaratıcı), ve bu yaratıcıyı bir başkası yarattı(2. yaratıcı.) Yaratıcı nedir , tanrı nedir?? Bana göre tanrı en üstün anlamına geliyor.Yani , sen 1. yaratıcıdan mı korkarsın , yoksa o 1. yaratıcının yarattıgı 2. yaratıcıdan mı??Ayrıca neden iki yaratıcı olsunki ?Sanada saçma geliyor mu? Bak bir düşün. 2 yaratıcının , tanrının oldugunu..Düzen , denge denen bir şey kalmaz. 1. yaratıcı (Misal veriyorum) bir kulu erkek yaratmak iste. 2. ise kız.Ne olacak şimdi??Ya da bir düşün , 1. yaratıcı(yani tanrı) havanın güneşli olmasını , 2. yaratıcı(yani tanrı ) havanın yagmurlu olmasını istedi.Ne olacak şimdi??

Nasıl bir şirkete 2 ortak karısınca işler bozuluyor , yavaşlıyor , bu da öyle bir şey...

Doğum yapan bir kadın bebeği yaratmamıştır yaratmış olsa bile senin verdiğin örnekler senin fikirlerinle çatışıyor doğum yapan kadın yaratılmış ve bebek doğurarak yaratmıştır diyorsun..''' Hayır , yanlıs anlamıssın.Ben , kadın bebegi doğurarak yaratmıştır demedim , 'bebeği kadın yaratmamıştır , demi?' dedim..Çünkü kadını da yaratan bir yaratıcıdır.

υɔиυяυт

Felsefe.net
Yeni Üye
Peki yaratıcaya nerden allah diyorsun herşeyi çok güzel ispatladın eline yüzüne gözüne bulaştırmadan aferin gelelim tanrının kim olduğuna bak hele adı sanıda var allah. Yahu allah demek peygamberleri olan sağ sol kolları olan muhammedi öz evlat diğerlerini üvey evlat kabul etmiş atmasyon bir tanrı modeli yeri geliyo insan gibi asıp kesiyo yeri geliyor yaratan affeden oluyor biraz garip değilmi kainatı yaratan varlık için çok basit kaçmıyormu be adam adama sorarlar işte böyle açıkla hadi rusca alfabe kullanıp ters turuncu yazmakla olmuyor yazdıkların destekli olacak. :)[/QUOTE]

-Senden öncelikle Allah ' ı araştırmanı istiyorum .
-Allah , hz. muhammed'i öz, diğerlerini üvey evlat kabul etmemiştir arkadasım..Bana bunu ispatlayacak bir belge gösterirsen , belki daha da rahat anlayacağın bir açıklama yapabilirim.Ayrıca tek peygamber , hz.muhammed değildir.İlk peygamber Hz. Âdem’den son peygamber Hz. Muhammed’e kadar pek çok peygamber gelip geçmiştir. Gönderilen peygamberlerin sayısı konusunda Kuran’da herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bir hadiste peygamberlerin sayısının 124.000 olduğu, bunlardan 315′ini resullerin teşkil ettiği haber verilmektedir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 266). Fakat bir âyette “Andolsun, senden önce de peygamberler gönderdik. Onlardan sana kıssalarını anlattığımız kimseler de var. Sana kıssalarını bildirmediğimiz kimseler de var…” (el-Mü’min 40/78) buyurulması göz önünde bulundurulursa peygamberlerin sayısı ile ilgili bir rakam belirlemeksizin “Hz. Âdem’den Hz. Muhammed’e kadar gönderilmiş olan peygamberlerin hepsine inandım, hepsinin hak ve gerçek olduklarını kabul ettim” demek daha uygundur.
-Allah ne zaman asıp kesmiştir , onu da sorabilir miyim???Neye dayanarak bu cümleyi kurdun? Tabiiki fikirlerine saygı duyuyorum , herkesin dini kendinedir .

Bu arada Dr. Zakir naik' in islam dini konusunda açıklamalarını izlersen çok sevinirim :) Belki daha rahat iletişim kurabiliriz ;)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar