İlk Madde nasıl kendiliğinden var oldu?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Ümit Zafer Bağcı tarafından oluşturulan İlk Madde nasıl kendiliğinden var oldu? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 26,004 kez görüntülenmiş, 233 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı İlk Madde nasıl kendiliğinden var oldu?
Konbuyu başlatan Ümit Zafer Bağcı
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ÇaresizDüşünen

sakal

Kahin
Yeni Üye
υɔиυяυт;126664' Alıntı:
Yeterli değil. Sert çıkışmana gerek yoktu ayrıca.Zaten sana asıl sormak istediğim ; bir tanrının var oldguna , ama allah olmadıgına mı inanıyorsun ,
yoksa tanrının olmadıgına mı..

adı Allah olan bir tanrıyı arıyorum..sana gelince,ezberlediğin ve aktardığın şeylerin hiçbirini idrak ettiğini zannetmiyorum..bu anlattıklarını sana ateist bir üye bile daha kapsamlı anlatır emin ol..kitabi bilgileri bırak kendi fikirlerini yaz..Bu inandığın tanrı nasıl bir varlık..madde mi.mana mı,enerji mi..hangi boyutta nedir.??birde anlamadığım şey;şu Allah'ını kat-i surette anlamış dinini yalamış yutmuş bir mümin felsefeyle ne diye uğraşır ki,sen neden buradasın ?

daVinci

Üye
Yeni Üye
Bildigim tek bir sey var tanri varsa kimse ispatlayamaz ayni sekilde olmadiginida. Cunku rasyonalite ve realite boyutunda var olup, maddi olnayana nail olamayiz.

sakal

Kahin
Yeni Üye
bu durumda şehadet getirip müslüman oldum diyenlerin hepsi yalancı şahit oluyor..

υɔиυяυт

Felsefe.net
Yeni Üye
adı Allah olan bir tanrıyı arıyorum..sana gelince,ezberlediğin ve aktardığın şeylerin hiçbirini idrak ettiğini zannetmiyorum..bu anlattıklarını sana ateist bir üye bile daha kapsamlı anlatır emin ol..kitabi bilgileri bırak kendi fikirlerini yaz..Bu inandığın tanrı nasıl bir varlık..madde mi.mana mı,enerji mi..hangi boyutta nedir.??birde anlamadığım şey;şu Allah'ını kat-i surette anlamış dinini yalamış yutmuş bir mümin felsefeyle ne diye uğraşır ki,sen neden buradasın ?

ben size bildiklerimi anlatarak yardımcı olmak istedim.Nasıl bir filozof kendi düşüncelerini sunuyor , paylaşıyorsa , bende felsefi bir konuda kendi fikirlerimi sizinle paylasmak istedim..Ayrıca felsefenin müslümanlara yasak oldugu da nerden çıktı???Evrendeki her şey felsefe bilgisinin konusudur .Felsfeyi sınırlandıramazsın.. Bunuda öğren lütfen kardeşim :)

sakal

Kahin
Yeni Üye
υɔиυяυт;126774' Alıntı:
ben size bildiklerimi anlatarak yardımcı olmak istedim.Nasıl bir filozof kendi düşüncelerini sunuyor , paylaşıyorsa , bende felsefi bir konuda kendi fikirlerimi sizinle paylasmak istedim..Ayrıca felsefenin müslümanlara yasak oldugu da nerden çıktı???Evrendeki her şey felsefe bilgisinin konusudur .Felsfeyi sınırlandıramazsın.. Bunuda öğren lütfen kardeşim :)

eyvallaaaaah kardeşim,kaybetmezsek iyi bulduk seni :)

sakal

Kahin
Yeni Üye
υɔиυяυт;126774' Alıntı:
Evrendeki her şey felsefe bilgisinin konusudur .Felsfeyi sınırlandıramazsın.. Bunuda öğren lütfen kardeşim :)

böyle bir mesaja ne cevap verebilirim ki..chatbox moduna girince karıştırdım biraz..adım ali veli ne fark eder..beni tanımak istiyorsan bin küsur mesajım var bir kaç başlığa bakman yeterli...felsefeyle ilgileniyorsan isme ünvana etikete bakma fikirlere bak,o da forumlarda bolca var..kardeşim..

υɔиυяυт

Felsefe.net
Yeni Üye
böyle bir mesaja ne cevap verebilirim ki..chatbox moduna girince karıştırdım biraz..adım ali veli ne fark eder..beni tanımak istiyorsan bin küsur mesajım var bir kaç başlığa bakman yeterli...felsefeyle ilgileniyorsan isme ünvana etikete bakma fikirlere bak,o da forumlarda bolca var..kardeşim..

Tabii , teşekkür ederim.. Felsefeyle ne kadar zamandır ugrasıyorsun?(art niyet yok , ciddi olarak soruyorum.), bunu da mesajlarından arastırmamı istemezsin umarım..Yoksa işim uzun sürecek bu gece.

daVinci

Üye
Yeni Üye
Dini duygular ve dogmatik kaliplar icinde olankar felsefe yapamaz cunku felsefe yapabilmek icin salt ozgur bir akla ihtiyaç vardir. Dini duygular kaliplar ve vaskilar icinde yapilan felsefe kisitli engelli bir felsefedir. O yuzden sana tavsiyem felsefi konularda dusuncelerini gelistrmek ve idrak kapasiteni arttrmak istyorsan zihnini ozgur birak. @turuncu inan yararli olacak sana ateist ol demiyorum hasa yanlis anlama. Sadece felsefeyle ilgilenirken dinsel dogmalardan uzaklasmani salık veriyorum

flzf

Filozof
Yeni Üye
υɔиυяυт;126794' Alıntı:
Tabii , teşekkür ederim.. Felsefeyle ne kadar zamandır ugrasıyorsun?(art niyet yok , ciddi olarak soruyorum.), bunu da mesajlarından arastırmamı istemezsin umarım..Yoksa işim uzun sürecek bu gece.

Başka işin yokmu ki senin :)

υɔиυяυт

Felsefe.net
Yeni Üye
Dini duygular ve dogmatik kaliplar icinde olankar felsefe yapamaz cunku felsefe yapabilmek icin salt ozgur bir akla ihtiyaç vardir. Dini duygular kaliplar ve vaskilar icinde yapilan felsefe kisitli engelli bir felsefedir. O yuzden sana tavsiyem felsefi konularda dusuncelerini gelistrmek ve idrak kapasiteni arttrmak istyorsan zihnini ozgur birak. @turuncu inan yararli olacak sana ateist ol demiyorum hasa yanlis anlama. Sadece felsefeyle ilgilenirken dinsel dogmalardan uzaklasmani salık veriyorum

Teşekkürler yönlendirmen için. Öncelikle şu iyice anlaşılsın ; felsefe öğretmeni ya da öğrencisi değilim. 15 yasındayım , lise3 e gidiyorum.Eskidende abime okulda verilen felsefe kitaplarını karıstırır , felsefeyle ilgilenmek isterdim.Felsefeyle daha bu yıl tanısıyorum.Şu an için Felsefe hakkında 'bilgim çok' diyemem.Çünkü dediğim gibi , felsefeyi bu yıl görmeye basladım , sayısal oldugum için 2 ders görüyorum.Yetirmeye de çalışıyorum tabii o ayrı bir mesele :)

Aslında felsefeye ilk ilgim orta okulda boş derse gelen felsefe hocasının felsefi sorular sorup ilgimi çekmesi , verdiğim yanıtları benimle birlikte sıkılmadan değerlendirmesi ve bana ''sende bişeyler var gibi'' kelimesini kullanması ile beni felsefeye yaklastırması oldu. :) İyi geceler .

sakal

Kahin
Yeni Üye
υɔиυяυт;126794' Alıntı:

felsefeye bir merakım yoktu aslında,vardı da yoktu..boş vaktim oldukça çok,bir kitap çevirisi yapıyordum filozof felsefe derken bu site ilk gözüme takıldı..girdim,birde baktım birinin avatarında ENE-L HAK yazıyordu tam benlik mevzular dedim kaydoldum..aslında hiç bir şey bilmediğimin ya da bildiğim şeylerin idrakinde bilincinde olmadığımı anladım..uzun hikaye,bu site güzeldi benimle bozuldu..

seridea

Felsefe.net
Yeni Üye
konu nesnelliği aşıyor, sübjektif . ve her iki görüş de doğrudur. hatta her iki doğru da kendi içlerinde sübjektiftir...

seridea

Felsefe.net
Yeni Üye
tanrı konusu, sübjektifliğin + ve - sonsuza kaymasıdır.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ilk madde ya da son madde;
-
son madde neden/nasıl yokoldu?
-
madde maade ve maddeler bi şeyin içinde;
örneğin bi yasa; özgürlük yasası gibi;

Farkındas

Felsefe.net
Yeni Üye
insanların düşünme anlama algılama hafıza olsun diğer hayvanlara göre daha zeki olduğu için , doğan büyüyen bir ölen bir varlık oldugunu biliyor.Ben nerden geldim diye ilk düşündüğünde anne babası tarafından geldğini farkediyor. Onun annesi nerden geldi onun babası nerden geldi sorusunu uzatmamak gündelik hayattan kopmamak için ve vücudun kendini koruma içgüdüsü (delirmemek için ) son noktayı koymalarını sağlıyor . Her şeye bir son koyma ,hemen sonuca ulaşma isteği, mera,kyönetme, şekil verme isteğinden gelen doğan bir şey . Bir yaratıcı vardır doğmamıştır doğrulmamıştır sorgulanamaz mutlak dogru mutlak kesin odur gibi . İlk madde de :aynı yere damlayan su damlacığının bi süre sonra orayı oyması gibi , evlerin damlarında oluşan buz sarkaçları gibi . Doğa şartları bizi biz olmaya itmiştir.

ls2

Kahin
Onursal Üye
evrenin bir başlangıcı olduğu bilim tarafından tespit edilmiştir. evrenin ve maddenin sonsuz olduğu yönündeki felsefeler çökmüştür. bunu kabul etmemek adına evrenin dışındaki evrenler yaklaşımını benimsemek üfürükçülükten farksız değil mi artık?? kasmaya ne gerek var:)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ilk madde başlatmadı diyenler de ilk "kim" başlattı diyorlar ve onlarda ilk kimin ve kimliğin nasıl olduğunu-olacağını açıklamalılar

bi maddenin (oluşması) patlaması- genişlemesi açılması ya da bi kim'in ve gözlemcinin (oluşması) genişlemesi açılması ve yayılması-arada ne fark var?

buradaki tek fark birileri madde -töz- görüyor birileri 'kimil' töz

eğer birileri tanrı hep vardı diyorsa birileri de ilk ve eşsiz madde ve türetgeç madde ve özt-töz hep vardı/vardır diyebilir/demeli
ya da onu belirleyen ortam ve töz-doğaç

aksi durumda onu türetecek bi koşul/durum doğar; ya da ortam;
bir yokluğun ve olmayışın varlık doğurduğu ve hiçliğin belirdiği savlanmıyorsa
ya da olmayışın varlık alanına çıktığı gibi
-
sorular açacaktır

ls2

Kahin
Onursal Üye
Elbette yokluk patladı demiyorum. ama sonuçta bu evrenin bu şekilde başlaması(bir başlangıcı olması) evren/madde sonsuzdur yaklaşımına bir darbedir. Tanrı sonsuzdur yaklaşımını da kanıtlar demiyorum. ama diğer yaklaşıma darbe vurduğu açıktır. postulatı darbe alan ister istemez sallanır:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar