Tanrının varlığı veya yokluğu hakkında somut kanıtlar

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde burakender tarafından oluşturulan Tanrının varlığı veya yokluğu hakkında somut kanıtlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 137,196 kez görüntülenmiş, 1,062 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Tanrının varlığı veya yokluğu hakkında somut kanıtlar
Konbuyu başlatan burakender
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ruairi

ls2

Kahin
Onursal Üye
kopyala yapıştır yapmak zorundayım, çünkü alıntı yaptığım yer ayet herhangi bir
kaynak veya akademik makalde değildir. :D
bu foruma kopy paste yapan en son kişi benimdir herhalde ama söz konusu
kuran olunca kopy paste yapmak dogru olandır değilmi? :D

ruh kavramını eksik almışsın, bende sana yardımcı olmak için sakala gönderme yapıyorum, sen niye? alınıyorsun onu anlıyamadım. :D

konuyu paramparça ediyorsun herşeyi birden tartışamayız. islamda insanın ruhu diye birşey yok demek istiyorum. kendimce iddia ediyorum yani. var diyorsan hangi ayette bu manada? getir ayeti tartışalım o vakit.

ben insana ruhumdan üfledim ayeti mesela, ne demek bu? tartışalım. iyi bildiğimi falanda iddia etmiyorum. söyle öğrenelim. ama sen islamı %100 çürüttüm falan diyosun ,böyle mi tartışacağız. yapma abi bu site bizim. derli toplu bişiler yazalım siteye..

kahin

Kahin
Yeni Üye
konuyu paramparça ediyorsun herşeyi birden tartışamayız. islamda insanın ruhu diye birşey yok demek istiyorum. kendimce iddia ediyorum yani. var diyorsan hangi ayette bu manada? getir ayeti tartışalım o vakit.

ben insana ruhumdan üfledim ayeti mesela, ne demek bu? tartışalım. iyi bildiğimi falanda iddia etmiyorum. söyle öğrenelim. ama sen islamı %100 çürüttüm falan diyosun ,böyle mi tartışacağız. yapma abi bu site bizim. derli toplu bişiler yazalım siteye..

çok basit :D ben sana ruhumdan üfledim diyen allahtır. :D kuranda çok fazla ruh kavramı vardır.
idrak edemiyormusun? sadece melek kısmına takılıp kalmışsın ben sana yardımcı olmaya çalışıyorum,
kuranı tam olarak okusaydın, sadece melek kısmına takılmazdın? değilmi?
ne yazıkkı insanın ruhu diye birşey var, iletilerimdeki ayet kısmına tekrar bak
hem ayeti hemde ruhun insana giydirilen bir kılıf oldugunu görüceksın. dogumla giydirilen ölümle çıkarılan bir kılıf..

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
çok basit :D ben sana ruhumdan üfledim diyen allahtır. :D kuranda çok fazla ruh kavramı vardır.
idrak edemiyormusun? sadece melek kısmına takılıp kalmışsın ben sana yardımcı olmaya çalışıyorum,
kuranı tam olarak okusaydın, sadece melek kısmına takılmazdın? değilmi?
ne yazıkkı insanın ruhu diye birşey var, iletilerimdeki ayet kısmına tekrar bak
hem ayeti hemde ruhun insana giydirilen bir kılıf oldugunu görüceksın. dogumla giydirilen ölümle çıkarılan bir kılıf..

Ruhumdan üfledim! ayeti insanın bedeninden ayrı bir ruhu olduğuna delil değildir. Allahın ruhu mu var ? neyi üflüyor?

melege falan takmadım isra 85 ruh var diyenlerin ellerindeki tek ayet. ancak o ayette kasdedilen büyük melek diye bir melek (cebrail değil o zamanlar inanılan bir melek)

evet. bana;

ruhun insana giydirilen bir kılıf oldugunu görüceksın. dogumla giydirilen ölümle çıkarılan bir kılıf..

olduğunu söyleyen ayeti ver. araştırayım.

kahin

Kahin
Yeni Üye
Ruhumdan üfledim! ayeti insanın bedeninden ayrı bir ruhu olduğuna delil değildir. Allahın ruhu mu var ? neyi üflüyor?

melege falan takmadım isra 85 ruh var diyenlerin ellerindeki tek ayet. ancak o ayette kasdedilen büyük melek diye bir melek (cebrail değil o zamanlar inanılan bir melek)

evet. bana;

ruhun insana giydirilen bir kılıf oldugunu görüceksın. dogumla giydirilen ölümle çıkarılan bir kılıf..

hahahaha :D işte bende onu diyorum canım kardeşim :D allahın ruhu varmış meleklerın ruhu varmışş hatta insanında ruhu varmış. fakat insanınkı nane ruhuymuş.
araştır araştır bir çay koy kekler ve kurabiyeler benden benım çayım açık oldun lütfen 2 şeker :D

kahin

Kahin
Yeni Üye

evet. bana;

ben sana daha fazlasın vericem, gardaşş :D benim canım yanmaz gardaşş ben osmanlı torunuyum. :D

17. Sure (İsrâ Suresi), 85. Ayet
Ve sana ruh hakkında soru soruyorlar. De ki: "Ruh, Rabbimin bileceği bir şeydir. Size pek az ilim verilmiştir."

39. Sure (Zümer Suresi), 42. Ayet
Allah (ölen) insanların ruhlarını öldüklerinde, ölmeyenlerinkini de uykularında alır. Ölümüne hükmettiklerinin ruhlarını tutar, diğerlerini belli bir süreye (ömürlerinin sonuna) kadar bırakır. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.

79. Sure (Naziât Suresi), 1. Ayet
Andolsun (kâfirlerin ruhlarını) şiddetle çekip çıkaranlara,

79. Sure (Naziât Suresi), 2. Ayet
Andolsun (mü'minlerin ruhlarını) kolaylıkla alanlara,

81. Sure (Tekvîr Suresi), 7. Ayet
Ruhlar (bedenlerle) eşleştirildiği zaman.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye

evet. bana;

ls2

Kahin
Onursal Üye
ben sana daha fazlasın vericem, gardaşş :D benim canım yanmaz gardaşş ben osmanlı torunuyum. :D

17. Sure (İsrâ Suresi), 85. Ayet
Ve sana ruh hakkında soru soruyorlar. De ki: "Ruh, Rabbimin bileceği bir şeydir. Size pek az ilim verilmiştir."

39. Sure (Zümer Suresi), 42. Ayet
Allah (ölen) insanların ruhlarını öldüklerinde, ölmeyenlerinkini de uykularında alır. Ölümüne hükmettiklerinin ruhlarını tutar, diğerlerini belli bir süreye (ömürlerinin sonuna) kadar bırakır. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.

79. Sure (Naziât Suresi), 1. Ayet
Andolsun (kâfirlerin ruhlarını) şiddetle çekip çıkaranlara,

79. Sure (Naziât Suresi), 2. Ayet
Andolsun (mü'minlerin ruhlarını) kolaylıkla alanlara,

81. Sure (Tekvîr Suresi), 7. Ayet
Ruhlar (bedenlerle) eşleştirildiği zaman.

yaw abi gelmişin bilmem kaç yaşına hala ego savaşı. nedir bu ben bilirim havası, bu ayetleri incelicem. şu an değil ama.

bi de genelden bakalım. dünyadaki ilk din adamları şamalardır dersek ruh kavramıda onlar kadar eski bir inanıştır. yani kuranda ruh kavramının geçmemesi zaten imkansız. (peki neden böyle çok anlamda kullanılmış kuranda?)ve bana göre kuranda muthiş bir karmaşa var. kuranın bölgenin bilgisi ve inanışları ile yazıldığının ilahi bir kaynağı olmadığının bir delili de budur bana göre.

neyse kuranda ruh kavramı diye bir başlık açayım vakit olunca orada tartışalım. çok biliyon ya aydınlatırsın bizi :O

kahin

Kahin
Yeni Üye
yaw abi gelmişin bilmem kaç yaşına hala ego savaşı. nedir bu ben bilirim havası, bu ayetleri incelicem. şu an değil ama.

bi de genelden bakalım. dünyadaki ilk din adamları şamalardır dersek ruh kavramıda onlar kadar eski bir inanıştır. yani kuranda ruh kavramının geçmemesi zaten imkansız. (peki neden böyle çok anlamda kullanılmış kuranda?)ve bana göre kuranda muthiş bir karmaşa var. kuranın bölgenin bilgisi ve inanışları ile yazıldığının ilahi bir kaynağı olmadığının bir delili de budur bana göre.

neyse kuranda ruh kavramı diye bir başlık açayım vakit olunca orada tartışalım. çok biliyon ya aydınlatırsın bizi :O

mikroskop getirim istersen ayetleri ruhani değil bilimsel olarak incele :D sen bu gazla 35 yıl doğalgaz
parası ödemezsin koçum benim. :D :D

WAR10CK

Felsefe.net
Yeni Üye
Soyut=insan beyninde üretilen şeyler
Somut=beş duyu organımızla algıladığımız şeyler

ls2

Kahin
Onursal Üye

öyleyse Tanrı için soyut ve somut arasındaki fark nedir? veya ölü olanla diri olan arasında fark? veya yarattığı bu dünya ile başka bir dünya arasındaki fark? veya yarattığı ile hayal ettiği arasındaki fark? veya fiziki olanlar fiziki olmayan arasındaki fark. Tanrı bu farkı nasıl belirliyor?

bizler için belirliyor diyelim. bunun açılımı; fizik dünyayı yaratıp,kendisini bu alanda dahil olmayıp,saklanmaktır.

Tanrı neden saklanır? tamam saklanmak istiyorsa bizimle aynı alanda asla olmayacaksa bu onun taktiridir. zaten bana göre aynı alanda olmamız saçmadır. Tanrının varlığını duyularımızla hissettiğimiz bir alanda bizler bu kez kendimizi hissedemeyiz.

Tanrı varsa bile asla karşılaşmamamız gerekir.. çünkü Tanrıyla karşılaşsak bile aradaki sonsuz yapı farkından dolayı asla bilemeyeceğimiz açıktır, öyleyse neden karşılaşalım. tanrı his olarak bile varlığını bize iletmez bence.. bu his bile bizi yok eder..
**

biraz felsefe yapayım dedim:) tasavvufculara yakın şeyler söylemiş olabilirim, ama o üfürükçüler gibi Kuranın geldiği kaynaktan geliyor düşüncelerim, Tanrısal olandan besleniyorum falan demiyorum.kendi düşüncelerimi onlar gibi bulunduğum cografyanın dinine göre dizayn etmiyorum. insan gibi felsefe yapıyorum. hepsi o kadar.

felsefe parçacıkları dinlediniz. :) iyi geceler

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
*****Felsefe parçacıkları dinlediniz. :) iyi geceler [./QUOTE]

:D

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye

şu an tarihi bir an teizmi çürüttün,gönderilen tüm çakma dinlerin hayal ürünü olduğunu
bundan dah aiyi ispatlıyamazdın bravo...:)

Cry

Üye
Felsefe.NET
Baya eskiden tartışılmış bir konuymuş , yukarı cıkarsak devam eder mi tartışma acaba ?

sultani yegah

Felsefe.net
Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.

Uzun süredir Tanrının varlığı ve yokluğu hakkında kafa yoruyorum. Ben bu konuda sizlerinde görüşlerinizi almak istedim. Fakat lütfen bir din tartışmasına çevirmeyelim konuyu. Ayrıca lütfen yok kitap inmiş, yok şu gelmiş gibisinden dogmatik msjlarda atmayın. Soyut değil somut görüşlerinizi alırsam çok sevinirim.

Saat sabaha karşı 4:30 ve ben bu konuyu düşünmekten hala uyuyamadım...
Kitaptan bahsetmeyin diyorsun da onda yaratılışın bütün ayrıntılarını bulursun.Daha nasıl bir kanıt aranıyor ben hiç anlamıyorum.Kainatın düzeni nasıl işliyor,insan vücudu nasıl çalışıyor bunları inceleyin Allah ı var olduğunu anlarsınız.

sultani yegah

Felsefe.net
Yeni Üye

Ayette ruhumda üfledim diyerek insanın ,Allah ın bir yansıması olduğu anlaşılmıyor mu?

ls2

Kahin
Onursal Üye
Ayette ruhumda üfledim diyerek insanın ,Allah ın bir yansıması olduğu anlaşılmıyor mu?

Allahın yarattığı herşey Allahın bir yansımasıdır..

Kurana göre insanı özel yapan ruhu olması değildir, diğer şeylerdir örneğin akıl,irade ve farkındalık verilmesi ve sınava tabi tutulacak olması vs.

Kuran terimleri sözlükleri var, o sözlüklerden kuranda geçen ruh kelimesinin anlamlarına bakabilirsiniz.. bizlere can veren şey veya ölünce ahirete gidecek olan bizim özümüz olan şey, manasında bir ruh kavramı yoktur kuranda..

bize can veren,tekamül eden,olgunlaşan ruh kavramı tasavvufun islama kattığı birşey bana göre..

Salih1971

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sağık
**Düşünme, "BİLİNÇ" in nefes almasıdır.

**Birşey varsa, 'Hep Bir ŞEY' var demektir.

**Düşünüyorum O halde Varım.(DESCARTES)

**O halde Her zaman Hep birşey vardı,, şu andada var,, ve gelecekte de hep var olacak...

**Tanrı'nın Var veya yok olması olasılıktır,
ama Tanrı'nın [Olma Olasılığı],
O'nun [Olmama Olasılığı] 'ndan' Büyüktür.

**Boyaların Dökülmesinden "Monalisa" tablosu çıkabilir. Ama orada bir 'İNSAN' varsa ben O'ndan şüphelenirim.

Ki O İnsan uyuyor bile olsa.

*Mutlak Kapalı Bir sistemde, Sistemin Zamandaki Herhangi bir anı(FAZ) Sistemin Geçmişteki Bütün anlarında potansiyel olarak mevcuttur.

*TANRI veya Sonsuz VAROLUŞ, "Mutlak Kapalı" bir sistemdir.

**İnsan bilinci "Mutlak Kapalı" bir sistemin geçmiş bütün anlarında potansiyel olarak mevcuttur.
*Bu Sebeble Şu An "BİLİNÇ" varsa. Sonsuz Evvelde de O "BİLİNÇ" potansiyel olarak vardır.

*Var olan Herşey Tesadüfen Olabilir. Ama Sonsuz Zaman önce Evvelde "BİLİNÇ" Potansiyel olarak Mevcutsa. Ben ilk ondan Şüphelenirim.

*Sonsuz Evrenlerin sonsuz evvel deki İlk O anında Potansiyel Haldeki "BİLİNÇ" ten olma ihtimali,, Tesadüfen olma ihtimalinden yüksektir.

*insan Bilincini Yükseltip Kendisinde Tanrısal "BİLİNÇ" i bulursa,
EVVELDE de O "TANRISAL BİLİNÇ" Potansiyel Olarak Var demektir.

*Evvel de Herşey Potansiyel Olarak (Uykuda) kalabilir. Ama birtek TANRI potansiyel olarak Kalmaz'' O hep Uyanık ve Aktifdir.

*Demekki Herşey Ezelde O Yaratıcı "BİLİNÇ" ten Yaradılmıştır. Ve onun İslam dininde ki Adı "ALLAH" tır.

*Ve Her Şey "ALLAH"tan gelmiştir..👍🙂❤.

"ALLAH" ın Var olması Önemli Değildir.
Önemli Olan Onun iyi olup olmamasıdır.

*Ben Sevgi dolu ve iyi isem. Evveldeki O anda da Sevgi Ve iyilik Var demektir.

Ben Sevgi ve Merhametsem Demekki Evveldeki Tanrıdan O özellik Bana gelmiştir. DEMEK Ki Tanrıda Sevgi ve iyilik Sahibidir.

*Peki Bu Alemdeki Kötülük ve Acı O zaman Neden?
Neden Kötülük ve acı? , ama Aynı Zamanda İyilik ve Sevgi!!

Bu ikisi Ancak bir yerde Olabilir. Eğitim ve imtihan amaçlı Similasyon veya Okulda.

Bu Dünya ve Alem Ya bir İmtihan veya bir similasyon ise. Bizim yapabileceğimiz ancak şunlardır,,
Uykudan veya Similasyondan uyanana kadar Mutlu anları ve Sevgiyi doya doya Yaşamak,, Acılara ve Üzüntülere Sabretmek ve Kendimizi Eğitip İnsanlık potansiyelimizi Açığa çıkarmak.

ALLAH Cümlemizi acılardan ve üzüntülerden Korusun,, İyilik ve Güzellikler le Buluştursun. Herkese Sevgi ve Mutluluklar diliyorum... ❤🙋🙂

Salih1971

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sağık
Selam.Konu hakkında yardımcı olur.,niyetiyle paylaşmak istedim..

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Afedersiz ama cok cahilce felsefeye hic yakismiyan basliklar acilmis.yaratici kavrami ontolojik degildir.daha bunun bile farkinda degilsiniz.bu sekilde felsefe yapilmaz.varlik yada yokluk termodinamik yasalara baglidir.yanlis yerde ariyorsunuz yaraticiyi allah ve tanri adini bir insan ismide olabilir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç