Tanrı iyi insanları sever. kötü insanları sevmez.

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
Dinler icat edilebilir(görünmeyen tanrı da icat edilebilir), "Halbuki daha önce şöyle bir yazı yazmıştım... ...görülemeyen bir tanrı.." fikrimin değiştiğini belirtmek istemiştim.

Sorgulamayı bıraktım, ki buna da sorgulayarak karar verdiğimi düşünüyorum. Sorgulamayı bıraktığım iki konu var: Tanrının...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
İslam hep vardı demiyorum.
135. Onlar, "Yahudi veya hıristiyan olun ki doğru yolu bulasınız" dediler. Sen de şöyle de: "Hayır! Biz, Hanîf olan İbrâhim’in dinine uyarız. O, müşriklerden değildi."
136. "Biz Allah’a ve bize indirilene; kezâ İbrâhim, İsmâil, İshak, Yakub ve torunlarına...

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
Kıyamete kadar değiştirilemeyen olan kitab Kur-an değildir, öyleyse Allah kimleri sever? ilk başta İbrahim'e inananları sevdi sonra Musa'ya sonra İsa'ya sonra Muhammed'e. İncil bozulduğu zaman hemen Kur-an gelmedi Allah o arada kimi sevdi? Kur-an geldiğinde Kur-an'dan haberi olmayanlar vardı, Allah onları sevmedimi? Çok önceden Kur-an...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Allah teala, boyunlarından zincire vurulmuş olarak cennete götürülen kimselerden hoşnut olur. hadis. Buhari ve ebu davut

(burada kasdedilen savaş esirleridir, müslümanlar adamları,kadınları zincirlemiş götürüyor Allah bu sahneye hoşnutlukla bakıyor niye çünkü onlar müslümanları tanıyıp müslüman olacaklar ve cennete gidecekler miş..miş )...

M3CSL

Üye
Kayıtlı Üye
Yazmıyım diyorum ama fırsat veriyorsun:)
hiçbirindeki Allah iyileri sevmez,sevemez
1. Bakara, 195
(Mallarınızı) Allah yolunda harcayın. Kendi kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever.
Al-i İmran, 134
Onlar bollukta ve darlıkta Allah yolunda harcayanlar, öfkelerini yenenler, insanları...

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
Allah teala, boyunlarından zincire vurulmuş olarak cennete götürülen kimselerden hoşnut olur. hadis. Buhari ve ebu davut

(burada kasdedilen savaş esirleridir, müslümanlar adamları,kadınları zincirlemiş götürüyor Allah bu sahneye hoşnutlukla bakıyor niye çünkü onlar müslümanları tanıyıp müslüman...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Yazmıyım diyorum ama fırsat veriyorsun:)
hiçbirindeki Allah iyileri sevmez,sevemez
1. Bakara, 195
(Mallarınızı) Allah yolunda harcayın. Kendi kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever.
Al-i İmran, 134
Onlar bollukta ve darlıkta Allah yolunda...

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
Sonuç olarak, çevrenizde hristiyanlar olmadığı için pekbir sorun teşkil etmiyor, toplumumuzun yarısı hristiyanlardan oluşsaydı, büyük sıkıntılar doğardı, bir arkadaşımın hristiyanlar cehenneme gidecekleri şiddetle savunması soruna dönüşürdü, bir tartışmada hristiyan değilmisin cehenneme gideceksin işte denilmesi 360 kişilik bir grupta bir tane...

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
Ek olarak, müslümanlar cennete gider demenizin altında bir sebep daha var, kendinizi sırf müslüman olduğunuz için üstün görüyorsunuz. Tembel hergeleler. Yani değer yargınız b.ku yemiş, bunun size zararı var. Değerli olmak için müslümanım demeniz yeterli, siz öyle sanıyorsunuz. Bende diyorumki iyi insan değerli insandır. Ben eşsek gibi...

• Beğen
Tepkiler: ls2

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Bu konuyu ele alırken konuya modern ahlak anlayışı ve dinin ahlak anlayışının çelişmesi açısından bakmakta fayda var. Özellikle bu çelişkiyi günün hayat şartlarının getirmiş olduğu değerlerin geçmişten gelen toplumsal/dinsel değerlerle birlikte yaşanmasında görüyorum. Örnek olarak;
farklı cinsel yönelimlerin çeşitli dini kurumlar tarafından...

kış güneşi

Üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
fine arts
Din ile ilgili güzel bir flim seyrettim.. yer meksika , kırsal az nüfuslu dağlık bir kasaba . 14 yasında bir çocuk var, erkek çocuk Meryem Ana ile irtibata geçtim diyor.. Köyün papazı dahil her kez destekliyor,, oo gürü halinde törenler, ziyaretçi akını, , vs..
Daha büyük bir kiliseden piskopos yrdımcısı geliyor olayı araştırmaya,

papaza" olay...

zula bula

Yeni üye
Kayıtlı Üye
tanrı'nın sevdiği iyi insan kötülük yaptığında onu gene sevecek midir
tanrı'nın sevmediği kötü insan iyilik yaptığında onu sevmeyecek midir
tanrı'nın sevmekten ve sevmemekten beru olması lazım gelür
iyinin de kötünün de ölüp dünya sahnesinden inmesini beklemekten gayrı çaresi olmayan
ve bizimle başı her dem daim belada olan tanrı'ya selam ola

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
tanrı'nın sevdiği iyi insan kötülük yaptığında onu gene sevecek midir
tanrı'nın sevmediği kötü insan iyilik yaptığında onu sevmeyecek midir
tanrı'nın sevmekten ve sevmemekten beru olması lazım gelür
iyinin de kötünün de ölüp dünya sahnesinden inmesini beklemekten gayrı çaresi olmayan
ve bizimle...

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
İnancımla gurur duyuyorum. Aslında duymuyorum, banane sizden. Yinede birini okumuştum, müslüman olmaktan gurur duyduğundan bahsediyordu. Neden diye sormak lazım: kişiden kişiye değişir bunun cevabı. Vereceği cevaba göre haklıymışsın, gurur duyulacak bir inancın varmış diyebilirim. Sonuçta öz abim hristiyanların cehenneme gidip gitmeyeceği...