Tanrı iyi insanları sever. kötü insanları sevmez.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde NuriKara tarafından oluşturulan Tanrı iyi insanları sever. kötü insanları sevmez. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,882 kez görüntülenmiş, 79 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Tanrı iyi insanları sever. kötü insanları sevmez.
Konbuyu başlatan NuriKara
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Yaşar Nuri oku o zaman. Ben ergenken adam yaşıyordu. Her hafta TV'de konuşuyordu. İslam dininin vaizi çok. Ama hangi vaize inanacağını sen kendin seçersin. Niye en akıllısını seçmeyesin?

Mesela Turan Dursun da önemli bir din bilgini derler (Ben bilmiyorum, yıllar önce 1 tek kitabını okumuştum. biraz da saçma gelmişti).

Hani "dinde aşamalar vardır" demiştim. İlk aşamada standart islamı anlaman gerek. Bunu açıklayan benim bildiğim kişi olarak YNÖ vardır. Belki başkaları da vardır ama ben çok ilgili olmadığım için onu biliyorum.

Ateizm bence 0 noktasıdır. Yani orada kalırsın, ya da budizme, pozitivizme, ya da başka dinlere geçersin.

ama 1 noktası: siyasallaşmamış, mantıklı bir inanca geçmektir.

O yüzden inanmasan da 2-3 tane YNÖ kitabı satın alman gerekiyor bence. Öyle daha iyi anlarsın.

Çünkü başka yerlerde "islam ay tanrısına tapmaktır" filan diye yazanlar olmuş. Onu hemen düzelteyim mesela: İslamdaki ay sembolünün kaynağı Türkler daha doğrusu Osmanlılardır. Yoksa bizde mesela haç sembolü filan gibi bir sembol yok. Yani piyasada yanlış bilgiden geçilmiyor. O yüzden ciddi araştırmacı, islam-bilimci arayın. İslamı öyle değerlendirin. Ben öyle düşünüyorum.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Yaşar Nuri oku o zaman. Ben ergenken adam yaşıyordu. Her hafta TV'de konuşuyordu. İslam dininin vaizi çok. Ama hangi vaize inanacağını sen kendin seçersin. Niye en akıllısını seçmeyesin?

Mesela Turan Dursun da önemli bir din bilgini derler (Ben bilmiyorum, yıllar önce 1 tek kitabını okumuştum. biraz da saçma gelmişti).

Hani "dinde aşamalar vardır" demiştim. İlk aşamada standart islamı anlaman gerek. Bunu açıklayan benim bildiğim kişi olarak YNÖ vardır. Belki başkaları da vardır ama ben çok ilgili olmadığım için onu biliyorum.

Ateizm bence 0 noktasıdır. Yani orada kalırsın, ya da budizme, pozitivizme, ya da başka dinlere geçersin.

ama 1 noktası: siyasallaşmamış, mantıklı bir inanca geçmektir.

O yüzden inanmasan da 2-3 tane YNÖ kitabı satın alman gerekiyor bence. Öyle daha iyi anlarsın.

Çünkü başka yerlerde "islam ay tanrısına tapmaktır" filan diye yazanlar olmuş. Onu hemen düzelteyim mesela: İslamdaki ay sembolünün kaynağı Türkler daha doğrusu Osmanlılardır. Yoksa bizde mesela haç sembolü filan gibi bir sembol yok. Yani piyasada yanlış bilgiden geçilmiyor. O yüzden ciddi araştırmacı, islam-bilimci arayın. İslamı öyle değerlendirin. Ben öyle düşünüyorum.

T.Dursunun din bu1 'i kısmen okudum diğerlerini okumadım .dili yavan geldi bana çekmedi beni. ve adam sonuçta akademisyen veya tarihçi değil normal yani. tüm Kuran üzerine değil elbet ama birçok ayet üzerine yıllarımı verdim. benim inancımı sonlandıran şey Kuranın bizzat kendisidir. tavsiyen için teşekkürler ama ben kesin kararımı yaklaşık 4 yıl önce verdim. ve bu 4 yıl içinde acaba yanılıyor muyum? diye nerdeyse hiçbir düşünceye kapılmadım ve aksine ben bunları nasıl anlayamadım/nasıl inandım diye onlarca şeye hayıflandım. halada hayıflanıyorum..

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Bence inanmıyor olsan da yanlış bildiklerini düzeltmen gerekebilir. Diğer forumlarda da gördüm. Ateist olup yanlış bilmek ile Müslüman olup da yanlış bilmek arasında bir fark yok. Din asırlardır aynı zamanda siyaset aracıdır. Bunu illa politik siyaset olarak düşünmeyelim. Mesela din kadınları hizaya çekmek, onları itaatkar yapmak için de kullanılmıştır. O yüzden, din hakkında konuşacaksan, en azından doğruları bilmen gerekiyor.

Bugün artık Youtube'da filan da Müslüman olup da İslam ile ilgili yanlışlıkları açıklamaya çalışan insanlar var. Bizde tam tersi. Ateist forum + Turan dursun forumu denen yerlerde sabahtan akşama kadar çeşit çeşit rezalet ve ciddi bilgisizlik var.

Aynı şey. Ha Müslüman olup da dini yanlış uygulamak sorun. Ama ateist olmak seni araştırma sorumluluğundan kurtarmaz ki. Yanlış bildiğin için ateist olmak daha beter. Oralarda da çok dil döktüm. Bir sürü ateist tanıyorum. Ateist olma motivasyonları hiç de sizin anlattığınız şeyler değil. Ateistlerin çoğu, mesela başörtüsü meselesini bilirler.

Açıklayayım: Başörtüsü o zamanlar peygamberin eşlerinin tanınmaması, tanınıp da onlara kötülük yapılmaması için olan bir şey 1. İslam da "mahrem" yerini ört diyor. Yani "ocak aynında taytla dolaşma" demek istiyor 2. 3: Araplar çölde yaşadıkları için, onlarda erkeklerin de göz hariç her yerlerini kapattıkları kıyafetleri vardır.

Bu dediğimi her ateist bilir. Sizin forumda: Kusura bakmayın ama sabahtan akşama kadar birbirinize yanlış bilgi tekrarlıyorsunuz. Kendinize yapıyorsunuz.

O yüzden. Aileni anlamak, onlarla konuşabilmek için de ben YNÖ okumanı tavsiye ediyorum.

ls2

Kahin
Onursal Üye
İslami konular hala ilgimi çekiyor (sonuçta nerdeyse tüm çevremde müslüman) you tubede diniliyorum,nette okuyorum hala yani. ayrıca kardeşlerimle konuşmaya başladım (devam eder miyim bilmiyorum) bilgilerimi tazelemem de lazım yani. onlarla konuşabilmem için neden yaşar nuri hocaya ihtiyacım olsun ki? anlamadım.

dostum ben sosyoloji eğitimi aldım, felsefeye ve tarihede ilgim var. öyle netten etkilenip falan dinimi terketmedim . alt yapım yeterli diyebilirim yani. burdan başka hiçbir forumda da yazmıyorum.

Kısaca şunu söyleyim artık vahiy olayı bile bana saçma geliyor. yani yaratıcının insanlığa böyle mudahale etmeye çalışması ve sadece bir insanı görevlendirmesi saçmalık. ki bunlar çoban,marangoz,tüccar falan . bir obanın ,kavmin,beyliğin,devletin beyi /hanı falanda değiller. tek başınalar yada musa - harun gibi birkaç kişiler. yani imanın mantalitesini yıkınca en temel olan şey resulluk nebilik falan bile inanılmaz geliyor. ki artık ondan sonra içerigin ne önemi kalır. içerikse zaten berbat. düşmesin diye göğü tutan, yıldızlarla yakın gögü süslediğini söyleyen, tahtını meleklerin taşıdığı , el kes,sopa vur diye hukuk sistemi öneren, zeytine incire yemin eden, gök gürültüsünü (rad) bir melegin kendini tesbih etmesi diye açıklayan,bize yahudi krallarını peygamber diye anlatan bir tanrı..

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
İslami konular hala ilgimi çekiyor (sonuçta nerdeyse tüm çevremde müslüman) you tubede diniliyorum,nette okuyorum hala yani. ayrıca kardeşlerimle konuşmaya başladım (devam eder miyim bilmiyorum) bilgilerimi tazelemem de lazım yani. onlarla konuşabilmem için neden yaşar nuri hocaya ihtiyacım olsun ki? anlamadım.

dostum ben sosyoloji eğitimi aldım, felsefeye ve tarihede ilgim var. öyle netten etkilenip falan dinimi terketmedim . alt yapım yeterli diyebilirim yani. burdan başka hiçbir forumda da yazmıyorum.

- Tamam. :) Diğer iki forumda oldukça genç, muhafazakar ailesi ile sürekli kavga halinde bir arkadaş vardı. Acaba sen o musun diye düşünmüştüm. :)

- Üçüncü paragrafta da yazmışsın. Bazı temel meselere bakışınız halen hatalı. Anlattığınız şeyler benden önceki ikinci nesil tarafından öyle yorumlanırdı. Bunları 1950 doğumlular bile farklı yorumluyor. Biz zaten farklı yorumluyoruz.

El kesmekten bahsetmişsiniz. Osmanlı'da bile el kesme yoktu.

Vahiy ya da peygamberlik gelme konusunda itirazınızı anlamadım. Bunlar tarihsel konular. Tartışırız. Ama İsa'nın gelişi ve hiristiyanlığın yayılması, Aynı şekilde İslamın gelişi ve yayılması tarihsel olarak bilinen konular. Yani ne kast ettiğini anlamadım.

içerikse zaten berbat. düşmesin diye göğü tutan, yıldızlarla yakın gögü süslediğini söyleyen, tahtını meleklerin taşıdığı , el kes,sopa vur diye hukuk sistemi öneren, zeytine incire yemin eden, gök gürültüsünü (rad) bir melegin kendini tesbih etmesi diye açıklayan,bize yahudi krallarını peygamber diye anlatan bir tanrı..

- Bunları da ben bilmiyorum. Aklıma Vikinglerin Fırtına Tanrısı Thor geldi. Onların inancında da Thor çekicini salladıkça gök yüzü yarılıp fırtınalar koparmış. Ya da Mısır mitolojisinde Güneş Tanrı'sı Amon arabasıyla gökten geçerken bizler için gündüz olurmuş.

/Yahudi krallarını bilmiyorum. Hz. Süleyman'dan Eski Ahit ve Kuran'ı 'Kerim'de söz edilir. Ama arkeolojik bulgu hiç yok. Süleyman'In sarayı hiçbir yerde yok. Sadece Süleyman tapınağının kalıntısı var ama bildiğim kdarıyla o da Kral herod yani Roma dönemine ait.
O yüzden ben bu konuyu açıklayamam. Ama Yahudilerin bir dönem Mısır'a gidip, Musa döneminde Mısırdan çıkıp Filistin'e geldikleri çoğu tarihçi tarafından kabul edilir. Ama Hz. Süleyman gibi büyük bir kral yaşamışsa, elimizde en azından yazılı metin filan olması gerekir. Ki İsrail dünyada en çok arkeolojik kazı yapılan yerleri arasındadır. Yani bilmiyorum.

Bu konuda da 2 nesil öncesinde ya da kırsal bölgelerde kalmışsınız. Orta çağ Müslüman bilim adamlarının detaylı haritaları vardı, dünyanın küre olduğunu güneşin etrafında döndüğünü filan biliyorlardı. Tabi ki melekler tutmuyordu.

İslam'ın senin dediğin şekilde kafa tuttuğu tek alan evrim teorisi. Maalesef birçok Müslüman buna karşı çıkıyor. Ama bu inatçılık diğer dinlerde de var.

Yine de ben tüm bunların dinin konusu olduğunu kabul etmiyorum. Gökbilimle ilgiliysen niye Kuran okuyorsun? Git fizik kitabı / Tübitak yayını filan al. (Ki Tübitağın Evrimi açıklayıcı yaını kalmaması çok üzücüdür).

Kutsal kitapları da, nefsini eğitmek istiyorsan, Tanrı'yı merak ediyorsan, dini inancın varsa ve bunu geliştirmek istiyorsan, bunlara o zaman yönelirsin.

YNÖ'yü bu yüzden öneriyorum. Eskiden birleşik eğitim sistemi + okullarda din dersi vardı. Bence gayet de bilgilendiriciydi. Sen şimdi tarikat okuluna / dini okula / imam hatipe gönderildin mi? bilmiyorum. Bu ihtimali düşünerek YNÖ oku diyorum. Çünkü genç yaşta tamamen yanlış bilgileri aktarmış olabilirler.

Zaten bu AKp'nin de kurdukları eğitim sisteminin de...

- Ama benim dediklerimi ateistleri geç, kültürlü yabancılar bilirler. Biz vahşi / barbar mıyız? öyle şeylere tabi ki inanmıyoruz.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Kutsal kitapları da, nefsini eğitmek istiyorsan, Tanrı'yı merak ediyorsan, dini inancın varsa ve bunu geliştirmek istiyorsan, bunlara o zaman yönelirsin.

İnanılan şeyin inanılmaya değer olup olmamasını sorgulamak araştırmak doğru olandır . zaten öyle olmasaydı Allah ;atalarınıza mı uyacaksınız ya onlar hiç birşey bilmiyorsa demezdi,

dostum bu konulara girersek çıkamayız yeri geldikçe tartışabiliriz ama.

vahiy konusundaki kastım şu; bizleri yaratan tanrının aramızdan birini elçi seçip onunla bizle iletişim kurması, onunla insanlığa seslenmesi ve ona inanmamızı şart koşması saçmalıktır. birde ona inanmayanı sonsuz cehenneme atması saçmalığın daniskasıdır ilk boğuştuğum soruda budur. akıl-iman ilişkisi üzerine yazan kierkegaarda ilgimde böyle başlamıştı, filozoflar içinde en çok tanrıya tutkuyla inana bu adamı okumuşumdur ama sonucu görüyorsun:)

mesela şu başlığım var;

dilersen tartışmak adına bu konuyu tartışabiliriz..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Sevilmek için iyi olmak gerekseydi dünyada sevgi kalmazdı. iyi ile kötü ve bunlara verilecek karşılıklar sevgiden çok ayrı olgulardır. Tüm canlılar sevgi ister ve sevgi ile büyürler. Canlının değer verdiği her neyse /ki değer insanın bir yaratısıdır, onun sevgisini istemesi kadar doğal ne olabilir ki? Değer verilen olgunun değerleri sevilmek istenen canlının öz-değerleri ile çatışmadığı sürece bu değerlere göre davranmak yerinde, değilse yersiz ve kandırma olacaktır; kandırılanın sevgisi ise asla istenemez.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
vahiy konusundaki kastım şu; bizleri yaratan tanrının aramızdan birini elçi seçip onunla bizle iletişim kurması, onunla insanlığa seslenmesi ve ona inanmamızı şart koşması saçmalıktır. birde ona inanmayanı sonsuz cehenneme atması saçmalığın daniskasıdır ilk boğuştuğum soruda budur. akıl-iman ilişkisi üzerine yazan kierkegaarda ilgimde böyle başlamıştı, filozoflar içinde en çok tanrıya tutkuyla inana bu adamı okumuşumdur ama sonucu görüyorsun:)

- Senin bu inancın doğru. Ama yetersiz. Tanrı kimsenin tekelinde değil. Peygamberin de tabi ki tekelinde değil. Sen eski nesil bir inancı tarif ediyorsun. Rönesans öncesi bu. Yani Tanrı dünyaya geldi. Onu öldürdük. Kilise Tanrı'nın devamıdır. Dolayısıyla kilise dünyayı yönetmelidir. Yani sen bana 1000'li yılları anlatıyorsun.

Bizim dinimizde, mesela Mevlana'yı filan araştır. Sen tam tersini anlatıyorsun. Yani "AKP Allahın partisidir. Allahını seven AKP'ye oy versin" diyorsun. Bu bir ateizm tartışması değil. Yanlış bilgi.

Doğrusu: Seçtiğin inanca göre, eğer bu deist bir inançsa. Tanrı ile ilişkin doğrudandır. Peygamberler adı üstünde "elçi" yani "yol gösterici".

- Diğer başlığa baktım.

Bu tartışmalar beni aşar çünkü açıkçası bilmiyorum. Ama bir yerlerden copy-paste yapılmış gibi.

Bir de Mısır'dan kalma papirüs halinde kuran ayeti yok. Yani korsan avatarlı kişi bayağı sallamış.

Benim Kuran ayetlerini tek tek açıklama kapasitem yok. ama teker teker yazarsan açıklamaya çalışırım.

YNÖ önermemin sebebi, sizin "gök yedi katlıdır, kometler şeytana atılan taşlardır" gibi konuları açıklıyor olmasıdır.

Göğün yedi katlı olması Tibet ölüler kitabında da geçer. Bu (bazılarına göre) ölüm sonrasını anlatmaktadır.

Senin dediğin: Bizim burada birisi teleskop kurmuştu, Satürn'e filan bakıyorduk. Adamın biri "bende bakabilir miyim?" dedi. "olur bak" dedik. Sonra adam "Aaaa ne güzel, bağlar, bahçeler, yemyeşil kırlar..." filan diye espiri yaptı.

Yani inançlı kişiler tabi ki öyle bir şeye inanmıyorlar.

Başka bu tür iddialarını varsa onları da yanıtlarım :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ls2

ls2

Kahin
Onursal Üye
- Senin bu inancın doğru. Ama yetersiz. Tanrı kimsenin tekelinde değil. Peygamberin de tabi ki tekelinde değil. Sen eski nesil bir inancı tarif ediyorsun. Rönesans öncesi bu. Yani Tanrı dünyaya geldi. Onu öldürdük. Kilise Tanrı'nın devamıdır. Dolayısıyla kilise dünyayı yönetmelidir. Yani sen bana 1000'li yılları anlatıyorsun.

Bizim dinimizde, mesela Mevlana'yı filan araştır. Sen tam tersini anlatıyorsun. Yani "AKP Allahın partisidir. Allahını seven AKP'ye oy versin" diyorsun. Bu bir ateizm tartışması değil. Yanlış bilgi.

Doğrusu: Seçtiğin inanca göre, eğer bu deist bir inançsa. Tanrı ile ilişkin doğrudandır. Peygamberler adı üstünde "elçi" yani "yol gösterici".

- Diğer başlığa baktım.

Bu tartışmalar beni aşar çünkü açıkçası bilmiyorum. Ama bir yerlerden copy-paste yapılmış gibi.

Bir de Mısır'dan kalma papirüs halinde kuran ayeti yok. Yani korsan avatarlı kişi bayağı sallamış.

Benim Kuran ayetlerini tek tek açıklama kapasitem yok. ama teker teker yazarsan açıklamaya çalışırım.

YNÖ önermemin sebebi, sizin "gök yedi katlıdır, kometler şeytana atılan taşlardır" gibi konuları açıklıyor olmasıdır.

Göğün yedi katlı olması Tibet ölüler kitabında da geçer. Bu (bazılarına göre) ölüm sonrasını anlatmaktadır.

Senin dediğin: Bizim burada birisi teleskop kurmuştu, Satürn'e filan bakıyorduk. Adamın biri "bende bakabilir miyim?" dedi. "olur bak" dedik. Sonra adam "Aaaa ne güzel, bağlar, bahçeler, yemyeşil kırlar..." filan diye espiri yaptı.

Yani inançlı kişiler tabi ki öyle bir şeye inanmıyorlar.

Başka bu tür iddialarını varsa onları da yanıtlarım :)

Eyvallah, yani sözümün özü Kuranın hiçte bize anlatıldığı bir kitap olmadığı (mevlanalar falanda müslüman değil bana göre veya anlattıkları şey islam değil) o zamanın arapları tarafından derlenmiş bir cümleler topluluğu olduğudur.

Sen tabiki şuan bunu göremiyor ve hala uluhiyete dair birşeyler arıyorsun içinde. ne diyelim inanc böyle birşeydir işte. senin gibi sorgulayan,eleştirel yaklaşabilen ve yeterince bilgisi olan insanın bile bu musafın gerçek yüzünü görememesi ise umut kırıcıdır ve moral bozucu..

küçükken büyülemişler bizi sanki.. kardeşlerim cehenneme gideceğimi düşünüp üzülüyor.. biz Türkler yukardan gelen sözlere değer verip daha kolay inanırız der Nihal Atsız, yukardan derken devlet yani..devlet bu işe el atmadan bu arap dogmasını yıkmak çok zaman alacak gibi görünüyor.. ve her zaman dediğim gibi; bu inanç halkın lehine kullanılsaydı veya halkı ileri taşıyan dinamiklere sahip olsaydı (öyle yorumlansaydı) bende inanmasam da inanırmış gibi yapardım. çünkü şu dünyaya baktığımda düşüncelerimin dayanak aldığı en güçlü ölçü/postulat/değer halkçılıktır..

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Sevilmek için iyi olmak gerekseydi dünyada sevgi kalmazdı. iyi ile kötü ve bunlara verilecek karşılıklar sevgiden çok ayrı olgulardır. Tüm canlılar sevgi ister ve sevgi ile büyürler. Canlının değer verdiği her neyse /ki değer insanın bir yaratısıdır, onun sevgisini istemesi kadar doğal ne olabilir ki? Değer verilen olgunun değerleri sevilmek istenen canlının öz-değerleri ile çatışmadığı sürece bu değerlere göre davranmak yerinde, değilse yersiz ve kandırma olacaktır; kandırılanın sevgisi ise asla istenemez.
Kalmazmıydı? İyi olan yokmu bu dünyada. Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez, ama bu tanrı tabi. İnsana gelince hiçde öyle bir iddiam yok, iyi olmayanıda sever.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
küçükken büyülemişler bizi sanki.. kardeşlerim cehenneme gideceğimi düşünüp üzülüyor.. biz Türkler yukardan gelen sözlere değer verip daha kolay inanırız der Nihal Atsız, yukardan derken devlet yani..devlet bu işe el atmadan bu arap dogmasını yıkmak çok zaman alacak gibi görünüyor.. ve her zaman dediğim gibi; bu inanç halkın lehine kullanılsaydı veya halkı ileri taşıyan dinamiklere sahip olsaydı (öyle yorumlansaydı) bende inanmasam da inanırmış gibi yapardım. çünkü şu dünyaya baktığımda düşüncelerimin dayanak aldığı en güçlü ölçü/postulat/değer halkçılıktır..
Kâfir kâfir, Is2 bir kâfir değil. Evet kendileri böyle bir din olmaz olsun deyen ve sonuçta bu dini reddeden bir insan, son cümlesi şairane, "halkı ileri taşıyan dinamiklere sahip olsaydı bende inanmasamda inanırmış gibi yapardım. Kâfir üstünü örtmek demektir, neyin üstünü peki? Fıtratın. Fıtrat ise akıldır, vicdandır. Üstünü açıp inanmayana kâfir, üstünü örtüp inanana müslüman denir.

Kardeşleri ise üzülmeye devam ediyor. Çünkü o bir kâfir(!). İnsanlar sanki bir haber almış gibi ateistleri cehenneme yolluyorlar. Allah bilir Allah. Bir ateistle tartışıyordum, bana sorup duruyordu, bende size sorayım, sırf kendisine inanmadı diye cehennemdemi yanacak? Size söyleyim çoğu ateist çoğu müslümandan daha müslüman, eğer Allah'ınız akıl sahiplerini ve iyiliği seviyorsa. Ateistleri elinizle. Birilerini cehenneme atmaktan vazgeçin, orası size aid değil.

• Beğen

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Eyvallah, yani sözümün özü Kuranın hiçte bize anlatıldığı bir kitap olmadığı (mevlanalar falanda müslüman değil bana göre veya anlattıkları şey islam değil) o zamanın arapları tarafından derlenmiş bir cümleler topluluğu olduğudur.

Sen tabiki şuan bunu göremiyor ve hala uluhiyete dair birşeyler arıyorsun içinde. ne diyelim inanc böyle birşeydir işte. senin gibi sorgulayan,eleştirel yaklaşabilen ve yeterince bilgisi olan insanın bile bu musafın gerçek yüzünü görememesi ise umut kırıcıdır ve moral bozucu..

- Hayır senin dediklerini Müslüman söylese ona da karşı çıkarım. Siz uçmuşsunuz. Hz. Mevlana'yı filan dinden çıkardınız.

Neyse. Ben sizi tanıyorum. Kendi aranızda "Bin Ladin / Bagdadi Müslümandır" filan diye konuşuyorsunuz (2017'de filan çok geldin o forumlara). Hatta biriniz Türkçü / MHP'Li ama aynı zamanda ateist filan (nasıl işse).

Dediğim gibi kendine yapıyorsun. Hepinize söylüyorum. Gidin ders çalışın. İşinize gücünüze bakın. Öyle saçmalıkları ben dahil hiç kimse gelip okumaz bile.

Kalmazmıydı? İyi olan yokmu bu dünyada. Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez, ama bu tanrı tabi. İnsana gelince hiçde öyle bir iddiam yok, iyi olmayanıda sever.

- Doğru. Zaten sınırlı vaktimiz var. Da insanları sevmesem samimiyetine bile inanmadığım sanal kişilere cevap yetiştirmezdim. Tanrı yapmaz böyle bir şeyi. Ben yapıyorum. :)

Kâfir kâfir, Is2 bir kâfir değil. Evet kendileri böyle bir din olmaz olsun deyen ve sonuçta bu dini reddeden bir insan, son cümlesi şairane, "halkı ileri taşıyan dinamiklere sahip olsaydı bende inanmasamda inanırmış gibi yapardım. Kâfir üstünü örtmek demektir, neyin üstünü peki? Fıtratın. Fıtrat ise akıldır, vicdandır. Üstünü açıp inanmayana kâfir, üstünü örtüp inanana müslüman denir.

Kardeşleri ise üzülmeye devam ediyor. Çünkü o bir kâfir(!). İnsanlar sanki bir haber almış gibi ateistleri cehenneme yolluyorlar. Allah bilir Allah. Bir ateistle tartışıyordum, bana sorup duruyordu, bende size sorayım, sırf kendisine inanmadı diye cehennemdemi yanacak? Size söyleyim çoğu ateist çoğu müslümandan daha müslüman, eğer Allah'ınız akıl sahiplerini ve iyiliği seviyorsa. Ateistleri elinizle. Birilerini cehenneme atmaktan vazgeçin, orası size aid değil.

- Sen de yanlış biliyorsun. Kuran'da "senin dinin sana, benim dinim bana" der. Kimse senin yerine ibadet edemez. Benim kıldığım namaz da, içtiğim içki de sadece bana yazılır.

"Cehenneme atmak" konusuna yüzeysel bakıyorsunuz. Demek ki gençsiniz.

Sana şunu söyleyeyim: Birçok insana göre cehennem bu dünyadadır. Yani ölünce aslında cehennemden kurtulmuş oluyoruz. Ahirette rahat ediyoruz. (araştır. Böyle düşünen çok insan var).

Bu bir filozofu alıp, altını çize çize okuyup "ben bu adamı anladım" demeye benzer.

- Değil. Konuların hepsinin derinliği vardır. Kimse de tamamını anlama iddiasında olamaz. Sizinkisi karikatür. dini kuşa çevirip sonra dinle dalga geçiyorsunuz. BU da düşünce hatasıdır. Siz bilirsiniz :)

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
- Sen de yanlış biliyorsun. Kuran'da "senin dinin sana, benim dinim bana" der. Kimse senin yerine ibadet edemez. Benim kıldığım namaz da, içtiğim içki de sadece bana yazılır.

"Cehenneme atmak" konusuna yüzeysel bakıyorsunuz. Demek ki gençsiniz.

Sana şunu söyleyeyim: Birçok insana göre cehennem bu dünyadadır. Yani ölünce aslında cehennemden kurtulmuş oluyoruz. Ahirette rahat ediyoruz. (araştır. Böyle düşünen çok insan var).
Din algısı oruç, namaz ve içkiden ibaret olunca senin dinin sana olur tabi. Bunlar ya yalandır yada iyiliğe sevketmek veya kötülükten alıkoymak için emredilmiştir. Amaç iyiliktir. Akıllı ve iyi insan amaca ulaşmış işte. Ek olarak dine bakış açın kapalı odalardan dışa çıkamamış. Halbuki islam ilk zamanlarında insanların en ince ayrıntısına kadar yaşamlarına karıştı.

Yüzeysel derken, birde yaşıma nasıl bağladın? Seni bilmem ama insanlar cehennemlik görüyor, geneli bu, Is2'nin kardeşleride bu yüzden üzülüyor. Azınlığın savunduğu cehennem anlayışını anlatırsan ona göre yazarız ama benim derdim, cehenneme atanlarla çoğunlukla.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Yüce ALLAH her daim insanlığın iyiliğini ve güzelliğini ister insanların hataları oluduğunda insanları uyaran elçiler ve paygamberler gönderir ve insanlara tebliğ edilir insan seçim yapar iyi yada kötü yol olmak üzere aslında bu insanın hayatında ve yaşantısında kendine seçtiği bir yoldur diyebilirim...

Bu durumu İş hayatımıza yön verirken firmaları iyi ve kötü diye seçip belirlemeye benzetiyorum...şöyle izah edeyim ....,A firması çok köklü ve sosyal haklar bakımından maaş bakımından çok iyi bir firma fakat B firması ise a firmasının tersine prestiji düşük sosyal hakları zayıf ve maaşi asgari ücret düzeyinde olup iş yogunluğu ve yükü ise bir hayli fazla ...

Fakat değişmeyen bir esas ve temel durum var yasalar ve kanunlar nezdinde firmalara sunulan şartların adil olmuş ve yasalarca temellendirilmiş olmuş olmasıdır...

Aslında Yüce ALLAH ın adalet sistemide ve insanları terazide koyma sistemide temellendirilmiş ve yasalarca belirlenmiştir burada iyi ve kötünün ayrılması için ise insan adına yaşanmışlıklar ve seçimler olması gerektiğidir real yaşamda ise firmaların iyi olması ve kötü olması içinde aynı durumlar geçerlidir aslında bizler hayata deneyimlemek ve tecrübelenmek üzere geldik işte burada yapacağımız her seçim ve seçeceğimiz her bir yol bizlerin gelecekteki kader yolunu inşaa etmiş olacak olmamızdır..

Ben bu durumu sıfırdan bir araziye bina inşaa eden bir müteahıtte benzetıyorum kimisi arsaya bir bina diker kimisi gökdelen diker kimisi ise arsa sahibi olur ama hiçbir inşaa yapamaz..

İnsan yaşantısında birçok zorlukla karşılacak fakat yılmadan azimli ve kararlı bir şekilde ilerlemesi gerekiyor ALLAH güzel olan herşeyi sever....insanda öyle güzel olan herşey insanın hoşuna gider kötü olan birşeyi insan severmi sevmez bu açıdan daha derinden bakmak gerekir...

Eğer dünyada kötüler sevilmeseydi onlara hayatları için şanslar verilmezdi ALLAH her insanı çok seviyor fakat seçim insanın tercihinde ve yaptıklarında gizli oluyor her insan kendi için bir fidan dikmeli ki dikilen bu fidan zamanla AĞAÇ olup yeni tohumlar serpebilsin..

Böylesi.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Din algısı oruç, namaz ve içkiden ibaret olunca senin dinin sana olur tabi. Bunlar ya yalandır yada iyiliğe sevketmek veya kötülükten alıkoymak için emredilmiştir. Amaç iyiliktir. Akıllı ve iyi insan amaca ulaşmış işte. Ek olarak dine bakış açın kapalı odalardan dışa çıkamamış. Halbuki islam ilk zamanlarında insanların en ince ayrıntısına kadar yaşamlarına karıştı.

- Bu tarihsel bir olgu ama. Dİn savaşları da bu yüzden çıktı. Orta çağ ve öncesinde din yaşamın her alanına karışan bir şeydi. Sonra bilim ortaya çıkınca bu önce azaldı. Sonra din insanların en öznel konusu haline geldi. Senin mesela inancından bana ne? niye sevineyim? niye üzüleyim? git sokakta "ben ateistim" diye bağır. Kim önemser?

Yüzeysel derken, birde yaşıma nasıl bağladın? Seni bilmem ama insanlar cehennemlik görüyor, geneli bu, Is2'nin kardeşleride bu yüzden üzülüyor. Azınlığın savunduğu cehennem anlayışını anlatırsan ona göre yazarız ama benim derdim, cehenneme atanlarla çoğunlukla.

- İyi de sen Tanrı'nın aklını mı okuyorsun? Kimin cennetlik / kimin cehennemlik olduğunu sen nereden biliyorsun? Yan da insan olup da bunu bilen var mı?

El Biss:

2019'un şöyle çok ilginç bir filmi var "Oray" diye. Ben böyle Alman sinemasını da çok seviyorum:

DVD olarak izlemenizi de öneririm.

Film başlarda sanki bir El-Kaide / Terörist hücresini anlatıyor gibi. Ama değil. Aşırı dindar bir adamın hayatı anlatılıyor. El Biss'İn sondan ikinci paragrafta anlattığı şey oluyor. Yani katı ve koyu dindar bir kişinin yaşam mücadelesi anlatılıyor ve dinin bu gençleri uyuşturucudan / nihilizm'den nasıl kurtardığı anlatılıyor.

Neyse yani ben laik bir insanım. Ama laik kişilerin din-karşıtı olduğunu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz.

Din karşıtlığı, belki Pozitivizm'de Auguste Compte felsefesinde vardır. Ama Pozitivizm zaten başlı başına bir dindir. Kutsal günleri / bayramları vardır. Kabesi'de Auguste Compte'un Paristeki evidir.

Ki pozitivistler bile, Dİnin toplumsal yaşamdaki önemini kabul ederler.

Yani algı hatası yapmayalım. Müslüman olup da İslamı bilmeyen insan çoktur. Ama Müslüman olmayıp da islamı bilmeyen insan da çoktur. BU bilgi eksikliğinin giderilmesi gerek.

Bu arada iyi seneler forumdaki herkese :)

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
- Bu tarihsel bir olgu ama. Dİn savaşları da bu yüzden çıktı. Orta çağ ve öncesinde din yaşamın her alanına karışan bir şeydi. Sonra bilim ortaya çıkınca bu önce azaldı. Sonra din insanların en öznel konusu haline geldi. Senin mesela inancından bana ne? niye sevineyim? niye üzüleyim? git sokakta "ben ateistim" diye bağır. Kim önemser?
Tarihsel olgu, peki iyi seneler.

ls2

Kahin
Onursal Üye

Kuran okuyan birinin en güçlü algıladığı şey inanmayanın ebedi cehennemde kalacağıdır @Leonardo18 buna bile itiraz ediyor anlaşılır şey değil genç..

Fıtrat kavramı islamcıların bir yerlerinden uydurduğu bir açıklama ve yapılandırma biçimidir. ellerinde hiçbir kanıt yoktur genç. bilim ise insan fıtratını (doğası demek daha doğru) sosyoloji,pskoloji ve biyoloji gibi dalları ile yapılandırmıştır.

- Hayır senin dediklerini Müslüman söylese ona da karşı çıkarım. Siz uçmuşsunuz. Hz. Mevlana'yı filan dinden çıkardınız.

Neyse. Ben sizi tanıyorum. Kendi aranızda "Bin Ladin / Bagdadi Müslümandır" filan diye konuşuyorsunuz (2017'de filan çok geldin o forumlara). Hatta biriniz Türkçü / MHP'Li ama aynı zamanda ateist filan (nasıl işse).

Dediğim gibi kendine yapıyorsun. Hepinize söylüyorum. Gidin ders çalışın. İşinize gücünüze bakın. Öyle saçmalıkları ben dahil hiç kimse gelip okumaz bile.

2011 den beri bu sitedeyim (bu nickten daha eski bir nickim vardı) başka forumda falan yazmıyorum. 5 ay gibi falan ateist forumda yazdım sonrada bana göre değil deyip üyeliğimi sonlandırdım (istersen özelden nick adını ve şifresini vereyim) bunu diyorum çünkü forum forum dolaşıp paranoyaya kapılmışsınız sanırım.

Türkçü falanda değilim dinden çıkınca aidiyet duygusu ile olsa gerek eski dinimizi ve tarihimizi okumaya başladım. halada okuyorum ilgimi çekiyor hala çünkü.. islam ekonomik ve siyasal olarak kullanıldığı gibi insanları aldatmada da çok güzel kullanıyor. bu artık düzeltilemez görünüyor yok edilmesi en mantıklı ve yapilabilir olan gibi duruyor (halkın yararına olan bu yani bence) yerine birşey lazım o da bana göre töremizdir. milliyetçi damarım ise hep vardı hatta ilk üniversitemde bölüm reisliği yaptım halada milliyetçiyim.. Atatürkü sevmem ve onunla içsel bağ kurmamda milliyetçi kalmama sebep oluyor ama ırkçı değilim . ülkemizin ve coğrafyamızın durumu göz önüne alındığında Türk milliyetçiliğinin şuan için doğru ideoloji olduğunu düşünüyorum..

Son düzenleme:

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Kuran okuyan birinin en güçlü algıladığı şey inanmayanın ebedi cehennemde kalacağıdır @Leonardo18 buna bile itiraz ediyor anlaşılır şey değil genç..

Fıtrat kavramı islamcıların bir yerlerinden uydurduğu bir açıklama ve yapılandırma biçimidir. ellerinde hiçbir kanıt yoktur genç. bilim ise insan fıtratını (doğası demek daha doğru) sosyoloji,pskoloji ve biyoloji gibi dalları ile yapılandırmıştır.

- Bu teolojik bir tartışmadır. Mesela bazı İslami inançlarda kabir azabından filan söz edilir. Yani öldükten sonra yattığımız yerde bekleyeceğiz. Sonra kıyamet günü ayaklanıp tekrar aynı bedenle cennet veya cehenneme gideceğiz.

Yine bir filmde vardı, yaşlı bir nine kendi mezarına yatıp kendince ölüme hazırlık yapıyordu.

/Doğru öyle inananlar var. Ama bunların başka şeyleri ifade ettiğine inananlar da var.

Benim yorumum: Eski Mısırdan beri bu böyle. Tüm dinlerde de böyledir. Yapılan kötülüğün de iyiliğin de karşılığı olduğu inancı.

Yani ben öyle düşünmüyorum. Dediğiniz kadar basite indirgemiyorum. BU yüzden biraz din-bilimi çalışması yapın. Biraz YNÖ okuyabilirsiniz mesela. Bizde çocuklara anlatılır "Allah günah yazar" filan.

Tabi ki o kadar basit değil. Mesela adam atıyorum kumarbaz, ama sürekli fakirlere yardım ediyor. O zaman diğer tarafta medeni hukuk sistemi filan var da mahkeme yoluyla mı cennet / cehennem diye ayırıyorlar.

Benim inancım: Evet böyle şeyler var. Ama derinliği olan bir konu. Hatta burada açıklayamam. Yani "insanların eylemlerinin hatta düşüncelerinin sonucu vardır" diyor. çoğu insan da buna inanır.

Yoksa Dante'nin "Cehennem" kitabı vardır. ben şahsen buna inanmıyorum.

2011 den beri bu sitedeyim (bu nickten daha eski bir nickim vardı) başka forumda falan yazmıyorum. 5 ay gibi falan ateist forumda yazdım sonrada bana göre değil deyip üyeliğimi sonlandırdım (istersen özelden nick adını ve şifresini vereyim) bunu diyorum çünkü forum forum dolaşıp paranoyaya kapılmışsınız sanırım.

- Kusura bakmayın o zaman. Ben halen oradaki ateizmi çok yüzeysel ve boş buluyorum. Dini yanlış bilmek / yanlış yorumlamak ateist olmak için yeterli değildir.

Türkçü falanda değilim dinden çıkınca aidiyet duygusu ile olsa gerek eski dinimizi ve tarihimizi okumaya başladım. halada okuyorum ilgimi çekiyor hala çünkü.. islam ekonomik ve siyasal olarak kullanıldığı gibi insanları aldatmada da çok güzel kullanıyor. bu artık düzeltilemez görünüyor yok edilmesi en mantıklı ve yapilabilir olan gibi duruyor (halkın yararına olan bu yani bence) yerine birşey lazım o da bana göre töremizdir. milliyetçi damarım ise hep vardı hatta ilk üniversitemde bölüm reisliği yaptım halada milliyetçiyim.. Atatürkü sevmem ve onunla içsel bağ kurmamda milliyetçi kalmama sebep oluyor ama ırkçı değilim . ülkemizin ve coğrafyamızın durumu göz önüne alındığında Türk milliyetçiliğinin şuan için doğru ideoloji olduğunu düşünüyorum..

- bir ara ben de Kızılderili şamanizmine filan merak saldıydım. Olabilir :)

- Ben düzeltmekten bahsetmiyorum. YNÖ'yü de bu yüzden öneriyorum. İslam dininde dini hierarşi / papalık yoktur. Bu da demek oluyor ki sen kendini düzelteceksin. Yani yanlış bildiğini biliyorsan, düzelt o zaman. Çevrendekilere de söyle. "Bu böyle değildir" de. Ben mesela başörtüsü olayını kültürel bir olgu olarak görüyorum. dini olgu olarak görmüyorum. her yerde de bunu savunurum.

- Tamam türkçüsün işte.

/ Herkesin düşüncesi kendine. Ben Mesela İyi Parti'yi beğeniyorum. Ama Bahçeli bence delinin teki. Ondan önce Türkeş'i filan da sevmezdim. Ben İşçi Partisi / Vatan partisi filan seviyorum (milliyetçi yapı olarak)

Neyse. Yine çok öznel olacak ama, Mesela Kilisenin toparlanması zordur. Yurt dışını bildiğim için söylüyorum. Katolik kilisesinin yanlışlarının düzeltilmesi yıllar hatta asırlar sürüyor. 1980'e kadar onlar Kopernik öncesi dünyanın evrenin merkezi olduğu bir düzene inanıyorlardı.

O açıdan İslam yeniliğe / dğişime daha açık.

Haklı olduğunuz nokta: Değişim gerekiyor da. Atatürk niye şapka kanunu çıkardı mesela?

İslamcılara kalsa, yılbaşı filan kutlamamamız, kaçak içki tüketmemiz, evrime inanmamamız gerekiyor. Yani dğeişim şart.

Ama değşim hataları düzeltmek yoluyla da olabilir. Ben mesela evrime inanıyorum (biliyorum daha doğrusu). Yani alakası yok. Cahili cühella'nın söylediğine niye bakayım? Bana mesela YNÖ gibi akıllı bir Müslümanın söylediği saçma bir şey söyle tartışalım.

BU tartışma yurt dışında da var. Ama yabancılar bile anladı artık. Yanlış bilgi din demek değildir. O onun yanlış bilgisi / cehaleti. Bireylerin cehaletinden dinin kendisi sorumlu tutulabilir mi?

Öyle bir şey olsa, bende çok daha somut bir şekilde dinden uzaklaşırdım zaten.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Benim inancım: Evet böyle şeyler var. Ama derinliği olan bir konu. Hatta burada açıklayamam. Yani "insanların eylemlerinin hatta düşüncelerinin sonucu vardır" diyor. çoğu insan da buna inanır.

dostum özetle; Din; iyi/ahlaklı/erdemli insan yaratma projesi ise bu amaçla din gönderen Tanrı ''inanma'' koşulu koyamaz. bunu yaptığı anda kötülüğü baştan yaratır. ki yaratmıştır da.. (dinleri dayanak alıp yapılanlar geçmişte ve günümüzde ortadadır)

Başlığın sahibi Nuricanın dediği gibi ; Tanrı iyi insanları sevmelidir başka türlüsü benim tanrı anlayışıma da uymuyor..

İyilik yapan iyilik bulur kötülük yapan kötülük bulur..Türk töresinde bu inanış vardır..ve bu cenneti cehennemi olan ve hesabı ölümden sonrasına bırakan semavi dinlere nazaran bu dünyayı daha iyi bir yer yapan bir inanıştır..

Ve şunuda belirteyim İslamın tanrısının kuranın her yerinde vurguladığı inanmayanların bir şekilde kötü olduğu ve sonsuz ceza alacakları söylemini bile reddetmeye çalışmana şaşırıyorum! yok artık! yaw anlattığı hikayelerde bile inanmayanlar kötü,doğru yoldan sapmış,aklını doğru kullanamayan, kalpleri eğri vb ..bunuda mı göremiyorsun.. tamam bende zorlandım bunları anlamakta ama sonunda anladım..zor elbet ama o kadarda değil yani..

Son düzenleme:

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
dostum özetle; Din; iyi/ahlaklı/erdemli insan yaratma projesi ise bu amaçla din gönderen Tanrı ''inanma'' koşulu koyamaz. bunu yaptığı anda kötülüğü baştan yaratır. ki yaratmıştır da.. (dinleri dayanak alıp yapılanlar geçmişte ve günümüzde ortadadır)

- Bunu ben birisiyle tartışmıştım. Haklısın. öyle bir koşul yok. Mesela adam felsefe ile filan da kendi "doğrusunu" bulabilir. Bu da dinin tekelinde değildir. Haklısın.

Başlığın sahibi Nuricanın dediği gibi ; Tanrı iyi insanları sevmelidir başka türlüsü benim tanrı anlayışıma da uymuyor..

- Bu da teolojik bir tartışma. Yine haklısın. Ama bunu söyleyen ilk kişilerden biri Hz. Mevlana'dır mesela. Tasavvuf hareketidir.
Bende aynı sonuca vardım. Ama kitaplar aracılığıyla.

Cezalandırıcı / korkutucu Tanrı modeli eskimiş bir Tanrı modelidir. İnsanları korkutarak eğitmeyi amaçlayan bir yaklaşımdır. Büyük ölçüde de bundan vaz geçilmiştir.

İyilik yapan iyilik bulur kötülük yapan kötülük bulur..Türk töresinde bu inanış vardır..ve bu cenneti cehennemi olan ve hesabı ölümden sonrasına bırakan semavi dinlere nazaran bu dünyayı daha iyi bir yer yapan bir inanıştır..

- Bu bir etki tepki anlayışıdır. Yani buğday ekersen toprak sana buğday verir. Isırgan otu ekersen toprak sana ısırgan otu verir. Benim de inandığım bir şeydir.

Ve şunuda belirteyim İslamın tanrısının kuranın her yerinde vurguladığı inanmayanların bir şekilde kötü olduğu ve sonsuz ceza alacakları söylemini bile reddetmeye çalışmana şaşırıyorum! yok artık! yaw anlattığı hikayelerde bile inanmayanlar kötü,doğru yoldan sapmış,aklını doğru kullanamayan, kalpleri eğri vb ..bunuda mı göremiyorsun.. tamam bende zorlandım bunları anlamakta ama sonunda anladım..zor elbet ama o kadarda değil yani..

- Kuran'da sert görünen, anlaşılması zor ifadeler var. Yobaz / cahil kesimi bunları mesela Abdülhamit dönemindeki gibi "kadınlar kapkara çarşaf giymelidir, erkek görünce çömelmelidir" veya "iki kadının şahitliği bir erkeğinkine eşittir" olarak yorumlayabilirler.

Benim tek söylediğim: kendi kişisel uygulamasında kim nasıl yorumlarsa yorumlasın. Yeter ki bunu toplumsal düzeye taşımaya kalkmasın.

Çünkü teolojik tartışmanın sonu yoktur. Neyse. Sonsuz ceza, bana göre, mesela 2 Dünya savaşı Almanları için bile yoktur. Karma yasası vardır. Bu hayatta mesela kadın sattıysan sonraki hayatında satılan sen olabilirsin. Hindu inancında bu böyle. Ama diğer dinlerde de aynı temel prensip var. Yani mesela çaldıysan, senden de çalarlar. "İlahi adalet" temelde budur.

Kaynar kazanlar, volkan benzeri bir atmosferde yüzyıllarca işkence eedilmek yok. Tamam buna inanan da var. Ama ben öyle görmüyorum. Bu çok fazla Türk ceza sistemindeki hapishane / koğuş hayatına benziyor. Tabi ki öyle değil. Ama işte dinde böyle "mana" arayacaksın.

Ceza sisteminde adamı hapse atıyorlar. 5 sene sonra iyice azılı hırsız olup çıkıyor.

Neyse işte. Bunları araştırman gerekiyor. Basit köylü buna inanabilir. Ama senin biraz araştırman gerekiyor. Burada ne kast ediliyor? diyebilmen lazım.

• Beğen
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç