Tanrı iyi insanları sever. kötü insanları sevmez.

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez. Tanrının varlığına inananları ve inanmayanları tanrının böyle olduğunu sorgulamaya davet ediyorum. Bu düşünceyi doğru bulanları ise tanrının böyle oluğuna inanmaya davet ediyorum.

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Tanrı insanı niçin sevsin???

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
"İnsan niçin sever?" i anlatamıyorum ki, "tanrı insanı niçin sevsin?" i anlatabileyim. Ben sadece bir şeylere karşı sevgi duyuyorum.
Anneni sevmeni anlarım,ağacı,nehiri sevmeni anlarım,eşyayı sevmeni anlarım ama tanrıyı nasıl sevebilirsin? anlatılanlar üzerinden kurduğumuz içsel bağ dışında...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
Anneni sevmeni anlarım,ağacı,nehiri sevmeni anlarım,eşyayı sevmeni anlarım ama tanrıyı nasıl sevebilirsin? anlatılanlar üzerinden kurduğumuz içsel bağ dışında tanrıyla bir bağımız yoktur. ve anlatılan herşey insanidir. tanrı kendi hakkında insanlığa bir veri/bilgi sunmamıştır. (bana...

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Aklımın ve vicdanımın yoğun etkisindeyim. Hislerle, istemek aynı şeylerdir. Beni yarattığına inanarak(beni yaratmayı istedi), hisleri olduğuna da inanmış oluyorum.

İnsan tanımadığını sevemez, tanrı hakkındaki düşünceler onu sevmeye hatta onu her şeyden çok sevmeye sebep olur.
Tanrıyla...

M3CSL

Üye
Kayıtlı Üye
Bence seviyeyi düşürmeyelim,
İnsan bir kişiyi nasıl tanır,onun söylediklerini dinler, anlamaya çalışır,aklıyla idrak eder, kalbine iner sonra.İnsanı tanımakla yaradanı tanımak açısından bu açıdan fark pek yoktur.
İnsan bilmediğine düşmandır,istek olmadan bu bilgi seviyesine çıkılamaz.

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Bence seviyeyi düşürmeyelim,
İnsan bir kişiyi nasıl tanır,onun söylediklerini dinler, anlamaya çalışır,aklıyla idrak eder, kalbine iner sonra.İnsanı tanımakla yaradanı tanımak açısından bu açıdan fark pek yoktur.
İnsan bilmediğine düşmandır,istek olmadan bu bilgi seviyesine çıkılamaz.
...

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
Tanrıyla nasıl tanıştığınızı anlatır mısınız lütfen.

Eğer hala peygamberseniz -muhtemelen- tanrı ile dolaylı yoldan iletişim kuruyorsunuz. Mümkünse beni de tanıştırabilir misiniz.
Tanrının evreni, vücudumu; gerçekleri, hisleri düzenlediğine inanıyorum. Böyle bir inancınız olmadan tanrıyı...

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
Danimarkada doğmuş olsaydınız Tanrı ile tanışmayacaktınız. bir danimarkalı entellektüel sebepler,dindarların davranışları veya dinsel öğretilerin çelişkileri vs sebebinden tanrı tanımaz olmuyor.kültürel olarak tanrı tanımaz oluyor. yani tanrı ile tanışmıyor bizler gibi. sanırım...

M3CSL

Üye
Kayıtlı Üye
Danimarkada doğmuş olsaydınız Tanrı ile tanışmayacaktınız. bir danimarkalı entellektüel sebepler,dindarların davranışları veya dinsel öğretilerin çelişkileri vs sebebinden tanrı tanımaz olmuyor.kültürel olarak tanrı tanımaz oluyor. yani tanrı ile tanışmıyor bizler gibi. sanırım...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
75. Aynı şekilde biz İbrâhim’e göklerin ve yerin melekûtunu görüp kavrama imkânı veriyorduk ki kesin inananlardan olsun.
76. Gecenin karanlığı onu kaplayınca bir yıldız gördü. "Rabbim budur" dedi. Yıldız batınca da "Batanları sevmem" dedi.
77. Ayı doğarken görünce, "Rabbim budur" dedi. O da...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Danimarkada 1 kişi bile mi yok inanan?, coğunluğun öyle olması maalesef argümanı çürütmez,çünkü zaten inananlar azınlık her zaman.
elbet vardır inanan. ama burada kültürel tanrı tanımazlıktan söz ediyorum. olabiliyor mu. evet olabiliyor. düşüncelerinizi genişletmesi açısından verdim bu örneği...

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
dinlerin temeli ; ruhçuluk,totemcilik çok tanrıcılık..sonrasında tek tanrıya dönüşüm var. (ki hala tek tanrıcı olmayan yerlerde var) bu yalan iftira!! islam hep vardı falan diyorsan mesela sadece türk mitolojisini incele yeter. bunada üşenirsen arkeolojik kazılara bak netten (arkeoloji 200 yıllık falan...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Anlatmaya çalıştığım, bütün inananları aynı kefeye koyup sen kültür yüzünden inanıyorsun diyemeyiz. Bir insan bir şeye çevresinden bağımsız bir şekilde de inanabilir.
bir insan çevresinden bağımsız tabiki inanabilir. aklımız ile doğaya bakıp bunları bir yaratıcının eseridir dememiz gayet...

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
bir insan çevresinden bağımsız tabiki inanabilir. aklımız ile doğaya bakıp bunları bir yaratıcının eseridir dememiz gayet insanidir. ki doğayı ve canlılığı yöneten ruhlara ve tanrılara inanmış bir insanlık tarihi var ortada..

ancak sen İbrahimi örnek verdin dostum. ibrahim akıl yürütüyor ama Allahı...

Son düzenleme:

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
İbrahim kendi kendine bulmuyor mu? İbrahim'in arayışına bakarsak, "benim rabbim var mı" demiyor, "benim rabbim var ama rabbim kim?" diyor. Batan bir şeyin rabbi olamayacağı fikrine kendisi ulaşmadı mı?

Dinler icat edilebilir.

Halbuki daha önce şöyle bir yazı yazmıştım: Dediğinizin güneşi, ineği...

ls2

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
İbrahim kendi kendine bulmuyor mu? İbrahim'in arayışına bakarsak, "benim rabbim var mı" demiyor, "benim rabbim var ama rabbim kim?" diyor. Batan bir şeyin rabbi olamayacağı fikrine kendisi ulaşmadı mı?

Dinler icat edilebilir.

Halbuki daha önce şöyle bir yazı yazmıştım: Dediğinizin güneşi, ineği...

NuriKara

Üye
Kayıtlı Üye
dostum; ben Tanrının oğluyum diyen var ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dini bu din (inanan sayısı bakımından) sen diyorsun ki görünmeyen tanrı icat edilemez!? yani bir reklamda dediği gibi sen bunu bir düşün istersen:O

İbrahim vahiy almıştır. öyleyse gerisi teferruattır. eğer vahiy almasaydı böyle...

Son düzenleme: