Tanrı gerçekten konuşsaydı ne derdi?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ls2 tarafından oluşturulan Tanrı gerçekten konuşsaydı ne derdi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 24,101 kez görüntülenmiş, 228 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Tanrı gerçekten konuşsaydı ne derdi?
Konbuyu başlatan ls2
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Yüzmeöğrenenbalık

kahin

Kahin
Yeni Üye
Sevgili [MENTION=6633]kahin[/MENTION] ;
Siz yazdıklarımı çok yanlış anlamışsınız. Ben Tanrı'yı ölümlü vb. bir şey olarak nitelendirmedim. Sadece sizin yazdıklarınızı okuyunca, kendi içinizde çeliştiğinizi gördüm, gördüğüm noktaları da size soru olarak yönelttim. Fakat siz cevap -mantıklı ya da üzerinde düşünmemi sağlayacak cevaplar- vermek yerine bana soru sorarak -çalışarak da diyebiliriz- ya da işi biraz eğlenceye dökme çabalarınızla süslediniz. Teşekkürler : )

ben herşeyi mükemmel! anlarım. sen yaratılış kavramını ölümsüzler için algılıyorsun, imkansızı istiyorsun, yaratılış için
tanrısal bir takım kuralları az önce sıraladım, ;)
yeterince zeki olsaydın, yaratılışın tanrıları yaratmak değil . canlı ve cansızları yaratmak olarak düşünebilirdin. aam düşünüce kkadar zeki olmadıgın için fazla yormadım seni.
hadi şimdi haaa gayret başarabilirsin. çok basit liseliler bile bunun cevabını biliyor.
bak şöyle düşün canlı ve cansız varlıklar için yaratılma anı oluşlum süreci ve gelişim süreci vardır. tabıkı evrımde vardır. ben evrimede iannıyorum. ama evrım bile zamanın içinde gelişiyor. görmek zorundasın.
işte bu yüzden cennet ve cehennem olsaydı. orasıda sonsuz zaman kavramı olucaktı. ama yaşlılıkta olucaktı bu yüzden ölüm sonrası yoktur. ölüm sonrasına inanmam.
ölüm sonrasının ispatı yoktur. biz tanrı değiliz. ruhumuz yoktur. ruh kavramı dinsel bir akıldır. hiç bir gecerliliği yoktur .
ortada bir yaratılış gerçegi vardır. fakat bu yaratılışın amacını bilmek için yeterlı aklımız yoktur.
fakat aklımız bazı gerçekleri anlıyabilir.
cennet ve cehennem olsaydı, ve ölümsüz olsaydık. ruh olarak ruhsal bir yaşam olmazdıkı. işte en buyuk mantık hatası bu. çok agır bir hata bu ruhsal yaşam imkansızdır. ruh kavramı nı tanrı yaratsaydı, ruhlarda ölümsüz olucagı için tanrıya isyan eder ve tanrının kurallarına karşı gelirlerdı. çünkü ruhlar ölümsüz olursa .tanrı ölümsüzler için cehennemde ceza veremez idi. çünkü bir işe yaramazdı.
ruh ölümsüz bir kavramdır. ve ölümsüzler acı çekmezler.

ben ölümsüz olsam tanrıyi iplemem. hiç kimse iplemez. sende iplemezsın. biz ölümlü olduğumuz için tanrıdan korktuğumuz içn biilnç altımızda oluşan psıkoljık bir takım biyoljık unsurların etkisiyle tanrıya iannıyoruz.

Son düzenleme:
T

Togepi

Ziyaretçi
“Benim babam senin babanı döver!” içerikli postunuzdan sonra size diyecek bir şey bulamıyorum . -Çok haklısınız diyeyim de küsmeyin dfdfda-

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
konu başlığında ciddi anlamda mantık hatası var! herşeyi yoktan var etme gücü olan bir tanrının konuşması imkansız! olurdu. çünkü tanrılar insan gibi konuşmaz insan gibi konuşan canlıllar yaratır.
tanrının insan gibi konuşucağını düşünmek bile anlamsızdır.

şimdi asıl soru geliyor!!!
siz canlılara insan olduğunuzu tanrımı? söyledi.
belkide biz insan değiliz. kim? olduğumuzu ne oldugumuzu? asla bilemeyiz.
kim bilir? belkide biz düşünen canlılar, tanrının aklında bir amaç! olduğu gerçeğinin ispatıyızdır.
bunu zaman göstericek birde ölüm. tek yol bu.

-o zaman havalandırmadan gidelim
- ne havalandırmaymış arkadaşş ! (replik. gora filmi sanırım)

uyarlayalım; ne mantıkmış arkadaşş!:O:p:)

sonuçta teoloji yaptığımızı unutmayın!
sadece semavi dinleri reddederek 2000 yıldır Tanrı adına yapılan teoloji tek kalemde çöpe attığınızı da unutmayın! (ki o kitapları üst üste koysak marsa varır ellam)

bireysel tanrı anlayışınızı yaratmanızı elbette bişi diyemeyiz. amenna

ancak yok tanrı konuşamaz,yok zamanı yok,yok tanrının amacı , yok şöle böle mantığım harika falan. tamam buna da eyvallah ama elinizde bireysel anlayışınızdan başka veri olmadığını ve teoloji yaptığınızı karşı eleştrilerinizde biraz hatırlayın...

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
ALLAH konuşuyor zaten dünyada ki ve evrendeki tüm eserleri bize bir çok şey söylüyor sadece yaratılanları görmemiz gerekir. ...

ls2

Kahin
Onursal Üye
ALLAH konuşuyor zaten dünyada ki ve evrendeki tüm eserleri bize bir çok şey söylüyor sadece yaratılanları görmemiz gerekir. ...

hayır. herşeyi brahmada yaratmış olabilir. Allah kuranda konuşmuştur. Allahın varlığının kanıtı kurandır. müslümanların en büyük algı zaferi başka yaratıcı tanrı yoktur gibi davranmalarıdır (ki binlerce vardır). bu bir hiledir.

Tanrı doğru söyleyeni sever.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
hayır. herşeyi brahmada yaratmış olabilir. Allah kuranda konuşmuştur. Allahın varlığının kanıtı kurandır. müslümanların en büyük algı zaferi başka yaratıcı tanrı yoktur gibi davranmalarıdır (ki binlerce vardır). bu bir hiledir.

Tanrı doğru söyleyeni sever.

ALLAH eserleriyle ve muhteşem oluşturmuş tüm kainaat ile bizlere ben buradayım demektedir..ALLAH bir olan ve Tek olandır...Eşi ve benzeri yoktur...ALLAH 4 Kutsal metinlerle Peygamberler aracılıgıyla bizlere ben buradayım diyerekten ALTIN değerinde öğütler biz insanlığa iletmiştir...

ALLAH dogru sözlü ve iyi ahlak üzere olanları oldukça sever.....

ls2

Kahin
Onursal Üye
ALLAH eserleriyle ve muhteşem oluşturmuş tüm kainaat ile bizlere ben buradayım demektedir..ALLAH bir olan ve Tek olandır...Eşi ve benzeri yoktur...ALLAH 4 Kutsal metinlerle Peygamberler aracılıgıyla bizlere ben buradayım diyerekten ALTIN değerinde öğütler biz insanlığa iletmiştir...

ALLAH dogru sözlü ve iyi ahlak üzere olanları oldukça sever.....

gerçekten bu kadar güçlü (ihlaslı) inanabiliyor musun? gerçekten ama gerçekten merak ediyorum.

ne diyelim inanç bir armagandır demişler..

Kuran olmasaydı veya bunlar tanrının yüce sözleridir denmeseydi sanırım bende inanmaya devam ederdim.samimiyim, dalga geçmiyorum derviş ruhlu bir adamdım..

şimdilerde ise kuranı okuyup inanmaya devam edenlere şaşıyorum..

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
gerçekten bu kadar güçlü (ihlaslı) inanabiliyor musun? gerçekten ama gerçekten merak ediyorum.

ne diyelim inanç bir armagandır demişler..

Kuran olmasaydı veya bunlar tanrının yüce sözleridir denmeseydi sanırım bende inanmaya devam ederdim.samimiyim, dalga geçmiyorum derviş ruhlu bir adamdım..

şimdilerde ise kuranı okuyup inanmaya devam edenlere şaşıyorum..

Şüpheye dair yer bile yoktur..İnanmak zayıf kalır SONSUZ KALP İ gönülden inanıyorum...

ALLAH tan gelen 4 Kutsal Metinlere inanmaktayım....Fakat Son din İslamiyet oldugu için daha güncel öğüt ve bilgilere KURAN sayesinde ulaşabiliyorum...

İnsanların hataları olabilir lakin ALLAH ın varlığını inkar etmek anlamına gelmez...ALLAH ın ne dediği ve bizlere neler öğütlediği bence daha önemlidir..

İnanmak yada inanmamak konusuna gelince bu senin Cüzzi irade ile yaptıgın kendi tercihindir

ALLAH o kadar görkemli ve ihtişamlı ki dünyadan sonra insanlara öyle bir cennet yaşam sunuyor ki anlatmaya tarif etmeye kelimeler yetmez...Mükemmel bir yer insanlığı bekliyor olacak....

ALLAH ı sevmemekle ve inanmamakla bence çok çok ama çok şeyler kaybediyorsun....ALLAH varya birtane mükemmel üstün olaganüstü bir yaratıcı çok şükür var çok şükür onu bu dünyada tanıyabildim inşallah ona layık bir kul olarak vakti saatim geldiğinde gözlerimi kapayabilirim....

ALLAH ım seni ÇOK AMA ÇOK SEVİYORUM.....İYİ ki VARSIN.

Böyle..

Ay

Meraklı Üye
Yeni Üye
Kendinizi dünyaya kadar cok alıştırmışsınız ki, sizi artık hiç şaşırtmıyor, dedi.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Kendinizi dünyaya kadar cok alıştırmışsınız ki, sizi artık hiç şaşırtmıyor, dedi.

burada doğduk,burayı biliyoruz.zekamız duygularımız ve herşeyimiz bu dünyaya ait.

Tanrı hangi hakla bizi buraya alışmakla yargılayacak?

dünyayı yadsımak dinlerin zehirlerinden biridir.. neymiş geçici ve sonluymuş..iyi numara kabul..ama varsa elinde daha hakikisi göstersin! görünmeyen şeyleri satmak ne kadarda kolay..

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Tanrı insanlar gibi konuşmaz, ama var ettikleri ile akıl ve zeka gibi bilgi taşıyıcı unsurlar ile bağlantı kurabilir. Eğer bağlantı kuramasaydı ilahi saltanat başkalarının elinde olurdu, ya da başka bir ifade ile her karar evreni oluşturan farklı güçlerin anlaşması ile alınırdı, ama öyle değildir, çünkü Tanrı varlık alemindedir, ve varlık aleminde olduğu için de var ettikleri ile iletişime geçebilir, Burada başka bir konu da Tanrı'nın var ettiklerine gücünü sirayet ettirmeyi başarabilmesidir, eğer öyle olmasaydı belki de herşeyin var edicisi olmasına rağmen sözü geçmeyecekti, ve yine bir anlaşma ile kararlar alınacaktı, ama benim öngörüm herşey gücünü sirayet ettirebildiği yönünde, çünkü ancak herşey gücünü sirayet ettirebilen bir güç bu kadar kendinden emin konuşur ve bu kadar kendinden emin işler çevirir. Yazık Dünya'ya. Yazık bu insanların refah olmayan yaşamlarına. Üstelik bu yaşanılan iyi olmayan şeyler imtihan adı altında oluyor.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Tanrı insanlar gibi konuşmaz, ama var ettikleri ile akıl ve zeka gibi bilgi taşıyıcı unsurlar ile bağlantı kurabilir. Eğer bağlantı kuramasaydı ilahi saltanat başkalarının elinde olurdu, ya da başka bir ifade ile her karar evreni oluşturan farklı güçlerin anlaşması ile alınırdı, ama öyle değildir, çünkü Tanrı varlık alemindedir, ve varlık aleminde olduğu için de var ettikleri ile iletişime geçebilir, Burada başka bir konu da Tanrı'nın var ettiklerine gücünü sirayet ettirmeyi başarabilmesidir, eğer öyle olmasaydı belki de herşeyin var edicisi olmasına rağmen sözü geçmeyecekti, ve yine bir anlaşma ile kararlar alınacaktı, ama benim öngörüm herşey gücünü sirayet ettirebildiği yönünde, çünkü ancak herşey gücünü sirayet ettirebilen bir güç bu kadar kendinden emin konuşur ve bu kadar kendinden emin işler çevirir. Yazık Dünya'ya. Yazık bu insanların refah olmayan yaşamlarına. Üstelik bu yaşanılan iyi olmayan şeyler imtihan adı altında oluyor.

Benim zihnimde artık,tüm bu düşünce ve mantaliteler çökmüştür.Kuranı yaratan kelamı, olarak düşünüp anlamaya çalışırken sizin gibiydim, ama artık değilim. çünkü kurandaki sözleri tutarlı bir doktrin eksenine oturmak imkansızdır. birkaç örnek vereyim;

hem kaderden bahseden tanrı, hemde imtihandan bahseden tanrı , bir arada olamaz
hem herşeyi bilen tanrı , hemde insana cuzzide olsa bir irade veren tanrı, bir arada olamaz

Bu çelişkileri aşmak için teoloji denilen şey yaratılmış. kierkegaard dürüst bir teolog olduğu için kıvırmak yerine Tanrı ancak paradoksal olarak anlaşılabilir demiş ve fidezmle de inancını desteklemiştir. çünkü kutsal denilen sözler apaçık çelişkilidir.

çelişki olmasının sebebi ise biraz mitos okuyunca daha iyi anlaşılır. mesela sümerde marduk var. 50 tane tanrı marduğa geliyor ve güçlerini ona devrediyorlar. yani tabiyat gücü tanrıları örneğin, bitki,fırtına,yağmur,deprem vs gücünü marduka veriyor, hastalık,ölüm,savaş,zafer vs veren tanrılarda gücünü marduka veriyor 50 tanrı gücündeki marduk olmaya başlıyor tek tanrı,
bunlar tek tanrıda toplanınca ne oluyor, eski tanrı ve tanrıçalara göre söylene gelen inanç ve öğretiler yok edilemeyeceği için uyarlanmaya çalışarak tek tanrılı dine giriyor. ee sonra bakıyorsun ortalık çelişkiler yığını, açıklamak için ciltler dolusu tefsir,kelam,teoloji falan filam.. umarım anlatabildim.

sizde bu eski tanrı ,tanrıca ve tabiat ruhlarının uyarlanmış hali olan sözde semavi kitaplardan ''farklı güçler'' yorumu çıkarıyorsunuz belkide..

Tanrı gerçekten konuşsaydı eski mitos ve ritüelleri orasından burasından kıvırıp dininin içine almazdı,tanrı gerçekten konuşsaydı yeraltı tanrılarından şeytan yaratmak için bizlere saçma sapan bahanelerle dolu senaryo yazmazdı..

Son düzenleme:

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
hem kaderden bahseden tanrı, hemde imtihandan bahseden tanrı , bir arada olamaz
hem herşeyi bilen tanrı , hemde insana cuzzide olsa bir irade veren tanrı, bir arada olamaz
Mükemmel bir Tanrı arıyorsunuz, ne yazık ki Dünya'da insanlığın yaşadığı düşük hayat standardı Tanrı'nın mükemmel olamayacağının bir ispatıdır. Tanrı'nın mükemmel olmak gibi bir davası yok. Tam tersi bizleri kendilerine muhtaç görüyorlar ve lutfediyorlar.
sizde bu eski tanrı ,tanrıca ve tabiat ruhlarının uyarlanmış hali olan sözde semavi kitaplardan ''farklı güçler'' yorumu çıkarıyorsunuz belkide..

Farklı güçler derken Tanrı'nın ya da onun başı olan varlık aleminde bulunmayan/yokluk aleminde bulunan gücün yarattığı çeşitli varlık gruplarını var eden güçlerden bahsediyorum. Biliyorum anlaşılması zor, bu bilgi tamamen benim keşfettiğim bir bilgi :) mesela bir örnek vermek gerekirse, var olan bir varlık kesinlikle yok olamıyor, bunun gerçekleşmesi için ruh varlıklarını yok edebilen bir güç var, ve güç Tanrı ya da onun başı tarafından var edildi, böyle çeşitli meziyetlerde bir sürü var edici var, hayat bunların var ettiklerinin birleşmesinden oluşuyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ls2

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Tanrı zaten yaratmış olduğu tüm eserleriyle bizlere konuşuyor konuşmak sadece ağızdan çıkan bir kaç kelimeyle bağlı değildir...

Bir sanatçı çoğu zaman konuşmalarını eserlerine döker ve eserlerinde bir çok ifadeyi ve konuşmayı barındırır ve bunu sanata döktüğünde ortaya muazzam bir eser çıkar...

Bugün ABD deki özgürlük heykelini ele aldığımızda aslında sanatçı bu eseri öyle bir güzel yapmış ki bizler bu özgürlük heykeli ile bir çok konuşmayı dile getirebiliyoruz...ve anlamlandırabılıyoruz..

Bazen eserler konuşur ve kendını muazzam bir dille oldukça güzel anlatır...

Dünyada böyle büyük esere sahip sanatçı o kadar güzel restmetmiş ki bizler hergün aslında görebildiğimizde konuştugunun farkına varabılıyoruz dıyebılırım....

Bazen eserın sahıbıne daha ıyı bakmak gerekır dıye dusunmekteyım..

Öyle.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Tanrı zaten yaratmış olduğu tüm eserleriyle bizlere konuşuyor konuşmak sadece ağızdan çıkan bir kaç kelimeyle bağlı değildir...

Bir sanatçı çoğu zaman konuşmalarını eserlerine döker ve eserlerinde bir çok ifadeyi ve konuşmayı barındırır ve bunu sanata döktüğünde ortaya muazzam bir eser çıkar...

Bugün ABD deki özgürlük heykelini ele aldığımızda aslında sanatçı bu eseri öyle bir güzel yapmış ki bizler bu özgürlük heykeli ile bir çok konuşmayı dile getirebiliyoruz...ve anlamlandırabılıyoruz..

Bazen eserler konuşur ve kendını muazzam bir dille oldukça güzel anlatır...

Dünyada böyle büyük esere sahip sanatçı o kadar güzel restmetmiş ki bizler hergün aslında görebildiğimizde konuştugunun farkına varabılıyoruz dıyebılırım....

Bazen eserın sahıbıne daha ıyı bakmak gerekır dıye dusunmekteyım..

Öyle.

Binlerce türlü türlü hastalık, yüzbinlerce yaşanmış doğal afet ,açlıktan ölen milyonlarca insan ve hayvan vb esere birde burdan bak bakalım ne diyeceksin?

bellemişler bi hristiyan teolojisi mantalitesi olan, saat varsa saatçide vardır lafını yüzbinlerce tanrı içinden o saati herkes kendi tanrısının yaptığını iddia ediyor..

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Binlerce türlü türlü hastalık, yüzbinlerce yaşanmış doğal afet ,açlıktan ölen milyonlarca insan ve hayvan vb esere birde burdan bak bakalım ne diyeceksin?

bellemişler bi hristiyan teolojisi mantalitesi olan, saat varsa saatçide vardır lafını yüzbinlerce tanrı içinden o saati herkes kendi tanrısının yaptığını iddia ediyor..

İnsanların yaptığı eserlere bakalım ..

Mesela
Bir otomobil neden uzun soluklu sure zarfında arıza çıkarıyor çünkü bakıma ihtiyacı var parçalar bozuldugunda değiştiriliyor...

Dünyada böyle bazen ağır hastalanır kendini tedavı etmesi gerekir ve bir şekilde yaşam ekolojık zıncırde kendını yenıler Dunyada ınsan gıbı yaşayandır hayat buldukça kendını degıstırmesı ve tamır etmesı gerekır hemde hıcbır ınsana ıhtıyac duymadan...

Dusunsene onca otomobıller bakımsız kaldıgında bır daha yururmu yurumez bazı parçalar zaman ıcerısınde degısmesı ve yenılenmesı gerekır....

Dunyanın ekolojık sıstemıde yer kabugu hareketlenmelerı ıle kendını yenılemek durumundadır Dunyada oyle bır sanat var kı hıcbır ınsana gereksınım duymadan kendısını yenılebılıyor olmasıdır...

İnsanlar dunyanın ekolojık sıstemını tahrıp eetmeye başladıgından bu yana dunya sıstemı kendını daha kısa surede yenıleyemıyor ama buna ragmen dunyada kı hayat yaşamsal degerını koruyabılıyor...

ABD dekı özgürlük eseride bir sanatçının elinden çıkmış olması sanatçının konuşuyor olmasıdır bununla birlikte Fransada kı Parıs kulesı de sanatcının eserıdır ama dunyada kı her eserın mutlaka tamıratı ve elden gecırılmesı gerekıyor ıste buda dunyanın tamırının olması gerektıgıdır dıyebılırım....

Dunyada kı sıstem ınsan elı olmadan kendısını onarabılecek sıstemdır ama bız dıyoruz kı her eser sanatcının bır konuşma dılıdır ozgun yapım ve tasarımlarıyla dıyebılırım...

Böyle.

ls2

Kahin
Onursal Üye
ne alaka? ne geniş bir bakış açın nede derin duyguların var..

laf salatası yapıp başlığımda gereksiz yoğunluk yaratma lütfen..

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bazen düşünceler uygun gelmeyebilir herşey senın açından olsun beklersın çunku senın yapın böyle :) konun senın olsun çok meraklısı degılım..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç