Hayatın anlamı nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ls2 tarafından oluşturulan Hayatın anlamı nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,327 kez görüntülenmiş, 94 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Hayatın anlamı nedir?
Konbuyu başlatan ls2
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Ay

Meraklı Üye
Yeni Üye
Hayatin anlamini birkac cumle ile ozetlemem gerekirse inanamak, düşünmek, öğrenmek, paylaşmak, mücadele etmektir. Ve yüce mevlânın yarattığı güzellikleri görebilmektir.

Tefekkür etmeyenlerin hayatı anlamlandirabilecegini sanmıyorum.
Diyorum ki; boş bakma hikmeti idrak et.

Cry

Üye
Felsefe.NET
hayatın bir anlamı yoktur , düşünebildiğimiz için olsa gerek bazı anlamlar yüklüyoruz , hiçlikten geldik , hiç olacağız.

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Aslında Kelamcılarım söylediği gibi şöyle ilerler
Biliceksin,anlayacaksin, kalbine inecek, devamında harekete geçicek, yani insanlarla paylaşıcaksın..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
hayatın bir anlamı yoktur , düşünebildiğimiz için olsa gerek bazı anlamlar yüklüyoruz , hiçlikten geldik , hiç olacağız.

Yazdıklarınız nihilizm üzerine yaptığınız detaylı bir araştırma sonucu vardığınız bir nokta mıdır yoksa hayatta edindiğiniz tecrübe ve gözlemlere dayalı aklınıza yatan genel bir bakış açısı mıdır?

Son düzenleme:

karalüferböceği

Felsefe.net
Yeni Üye
Cennete veya cehenneme gitme amacı gütmeden, ben insanım ve diğer canlılara göre gelişmiş bir beynim var. Ve o gelişmiş beyin nedense kötülüğü tatlı bulmadı. İyi olmak daha doğru geldi daha mantıklı. Ben de insanlığımı gerçekleştirmeye çalışıyorum. Peki neye göre iyi olacağım ? Nesnelere göre iyi olmak da mantıklı gelmedi. Bu yüzden canlıları seçtim. Kendime yalnızca kendime göre iyi olmak da mantıklı gelmedi. Var olduğumu dünyaya kanıtlamam lazım. İnsanlarla birebir iletişim kurmak da mantıklı gelmedi. Çünkü onlar da en az benim kadar zekiler ve istekleri ile güçleri var. Bana zarar verebilir. Birebir iyilik asla yapmıyorum. Soru felsefik ama ben gündelik hayattan yaklaşacağım olaya.

Felsefe.net
Yeni Üye
Hayatın anlamını açıklamak için öncelikle ''Hayat nedir'' sorusunu cevaplamamız gerekiyor.Benim tanımıma göre hayat:''An''lara verdiğimiz tepkilerin bütünüdür.Peki bu tepkilerin(hayatın) bir anlamı var mıdır?

Bu tepki dediğimiz şey aslında düşüncelerimiz,duygularımız değil midir? Eğer bizi biz yapan tüm duygu ve düşüncelerimize anlamsız dersek kendi varoluşumuza da anlamsız demiş olmaz mıyız?
Oysaki insan hayatı,benliği değerlidir. Baylar, milyarlarca dünyadan oluşan bu koca evrende 70 yıllık insan ömrünün değeri ne ki deseniz bile bu küçücük değeri yok saymanıza müsaade edemem.Şimdi gelelim bu anlamın ne olduğuna.
Bu anlam dinamik bir yapıya sahiptir.Yani sürekli değişim halindedir.Nedenini ise şöyle açıklayayım:
Hayata anlara verdiğimiz tepkilerin bütünüdür demiştik. Verdiğimiz tepkiler ana göre değişeceği için bu tepkilerin anlamı da her an değişir.
Hayatın anlamı ruh durumumuza göre değişen bir kimliğe büründüğüne göre ona sabit bir tanım yapmak olanaksızdır.Ama illaki bir tanım yapmak gerekirse ben bu an için hayatın anlamını''sorgulamak, içinde bulunduğumuz her ana farklı anlamlar yüklemeye çalışmak ve bu sayede anlarımıza değer kazandırmaktır.''derim.Afiyetler dilerim.

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
sonsuz bilgiyi sonsuz deneyime ulaştırmak...

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
Anlamı olmayan bir cümle.. hayat anlamsızdır demenin dolambaçlı yolu sanırım..

Her şeyin başlangıcı ne big bang nede enerjidir.. Bir şeyin bilgisi var değilse kendisi de var olamaz.. Bilgi her şeyin hatta bizim hayatımızın dahi temelindedir.. Onun için hiçbir şey yok iken bilgi var idi.. Bilgi tek başına var olamaz çünkü varlık alemine dönüşebilmesi içinde onu kullanan bir güce ihtiyacı vardır.. Gördüğümüz alemin sonsuzluğu , bilgi sahibi gücün sonsuzluğunu işaret etmektedir..

Peki bilgi neden hayat bulmak istedi.. Sence sadece bilmek yeterlimi.. Kitabı okuduk öğrendik ne işe yaradı.. Onu hayata yansıtmadıktan sonra ne anlamı kaldı.. Okul okurken bile sonuca ulaşmak için okuyoruz değil mi , yoksa sadece bilsek yeter mi diyoruz.. İşte bilgi sahibi de sonsuz bilgisinin sonuca ulaşması için varlığına hükmetti ve bilgi , deneyimlenme alemine indi..

Buna rağmen amaç nedir diye düşünüyorsan... Büyük resme bak ... Amaç büyük resimi çizmek.. :)

ls2

Kahin
Onursal Üye
Her şeyin başlangıcı ne big bang nede enerjidir.. Bir şeyin bilgisi var değilse kendisi de var olamaz.. Bilgi her şeyin hatta bizim hayatımızın dahi temelindedir.. Onun için hiçbir şey yok iken bilgi var idi.. Bilgi tek başına var olamaz çünkü varlık alemine dönüşebilmesi içinde onu kullanan bir güce ihtiyacı vardır.. Gördüğümüz alemin sonsuzluğu , bilgi sahibi gücün sonsuzluğunu işaret etmektedir..

Peki bilgi neden hayat bulmak istedi.. Sence sadece bilmek yeterlimi.. Kitabı okuduk öğrendik ne işe yaradı.. Onu hayata yansıtmadıktan sonra ne anlamı kaldı.. Okul okurken bile sonuca ulaşmak için okuyoruz değil mi , yoksa sadece bilsek yeter mi diyoruz.. İşte bilgi sahibi de sonsuz bilgisinin sonuca ulaşması için varlığına hükmetti ve bilgi , deneyimlenme alemine indi..

Buna rağmen amaç nedir diye düşünüyorsan... Büyük resme bak ... Amaç büyük resimi çizmek.. :)

Varoluş hakkında teoloji yapıyorsun. dediklerin doğru olabilir mi? elbet olabilir. ama olmayada bilir.

videoyu izlersen, izledikten sonra ; yaptığın çıkarımları tekrar değerlendirmeni rica ediyorum.

dünyada su azalsa bizim akıbetimizde böyle olur mu olmaz mı? bu canlılardan farkımız varsa akibetimiz farklı olmalı değil mi?
peki sence olur mu olmaz mı? hangi olasılık daha güçlü?
senin kanıtların mı daha güçlü benim videom mu?

karar senin.
?

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Pratikte varlığın kaynağı biliş gücüdür. Gerçekte var olan şeyleri bildiğimiz ölçüde kullanabiliriz, dolayısıyla hayatımızı bildiğimiz şeyler ölçüsünde yönlendirebiliriz.

Nokta nokta milyar ışıkyılı ötedeki galaksiler gerçekte var olsa bile bilme ve değiştirme gücümüzün ötesinde olduğu için yok sayılabilir.

İmzamda yazanlar konu ile çok yakından ilgilidir. Her şeyin varlığı benim varlığıma bağlıdır çünkü varlığı, düşüncelerimi yönlendiren beynim anlamlandırıyor. Beynim işlevini kaybetse -benim için- her şey varlığını yitirip hiçliğe dönüşecektir.

xmatrix

Yeni üye
Yeni Üye
youtube]Xy62a_PAQqM:3[/MEDIA

Varoluş hakkında teoloji yapıyorsun. dediklerin doğru olabilir mi? elbet olabilir. ama olmayada bilir.

videoyu izlersen, izledikten sonra ; yaptığın çıkarımları tekrar değerlendirmeni rica ediyorum.

dünyada su azalsa bizim akıbetimizde böyle olur mu olmaz mı? bu canlılardan farkımız varsa akibetimiz farklı olmalı değil mi?
peki sence olur mu olmaz mı? hangi olasılık daha güçlü?
senin kanıtların mı daha güçlü benim videom mu?

karar senin.
?

Doğruları bilemiyoruz... Ama araştırıyoruz , akıl yürütüp tezler üretiyoruz.. Bu gibi konularda doğrular kesin bir şekilde bilinemez.. Ama eldeki bütün verilere göre en mantıklı olanı seçmek doğal sonuçtur.. Zaten bizimde felsefe adı altında yaptığımız iş en akla yatkın olanı bulabilmektir.. Onun için doğru olabilir mi sorusu yerine en mantıklı hangisi şeklinde düşünmek daha doğrudur.. Ve en yüksek puanı alan mantıklı olarak kabul edilebilir.. Tabi en mantıklısı değişmez bir gerçek olmayabilir.. Daha doğru bir seçeneği bulana kadar doğrumuz bu olabilir ancak..

İnsan farkındalığı ve geliştirici yeteneği ile doğaya tam olmasa da kısmı olarak hükmetmeye başlayan tek canlıdır.. Bu susuzluğa da çare bulabilme şansını gösteriyor.. Dünya büyük oranda su ile çevrilidir.. Sadece tuzunun ayrıştırılıp arıtılması gerekmektedir.. Bu yapılabiliyor sadece pahalıya mal oluyor.. Esas sorun temiz ve ucuz enerji sorunudur.. Bu halledilse susuzluk sorunu da çözülür..

Bu videoyu özellikle neden örnek verdiniz pek anlayamadım ama.. Genel bir cevap vermek doğru olur sanırım..

Söylediğim gibi “sonsuz bilgi sonsuz deneyime ulaşıyor” Burada şu neden böyle , dünya nede böyle , ben buna çok üzülüyorum gibi görüşler insanın sığ bakışı ile ilgili bence.. Evrenin işleyişi insani bakış açsının kapsayamayacağı bir kaos düzeni içindedir.. Yaratıcı hesabı ile insanın basit aritmetik hesabı arasında dağlar , denizler hatta sonsuz uzay boşlukları vardır..

Sizinde dediği gibi teoloji yaparsak eğer dünyevi sıkıntılar için ilgili cevaplar bulabiliriz.. Ama varlığın ve hayatın varoluş mantığında en çok puanı alan teolojik modeldir..

marxvsaynrand

Felsefe.net
Yeni Üye
"Hayatın anlamı nedir?" Bu soru, hayatın anlamlı olmak zorunda olduğu düşüncesiyle sorulmuş bir sorudur. Asıl sormamız gereken, "Hayat anlamlı olmak zorunda mıdır?" sorusudur ve cevap, "Niçin ahlaklı olmalıyım"ın cevabıyla aynıdır. Kainatın, çeşitli felsefelerin ve dinlerin araştırıldığı/incelendiği bir hafta sonunda rahatlıkla doğru yanıta ulaşılır kanaatindeyim: İslam. Aksi halde sonuç kaçınılmaz olarak karanlık bir yol, yani nihilizm olacaktır.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu hakkında farklı düşüncesi olan var mı?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar