Neler yeni

Hayatın anlamı nedir?

M3CSL

Üye
Hayatın anlamı tek kelime yada cümle ile anlatılacak kadar basit değildir.
Basit şeylerden keyif almak,kendinizi sevmek, geliştirmek,öğrenmek..

Ay

Üye
Hayatin anlamini birkac cumle ile ozetlemem gerekirse inanamak, düşünmek, öğrenmek, paylaşmak, mücadele etmektir. Ve yüce mevlânın yarattığı güzellikleri görebilmektir.

Tefekkür etmeyenlerin hayatı anlamlandirabilecegini sanmıyorum.
Diyorum ki; boş bakma hikmeti idrak et.

Cry

Yönetici
Yönetici
hayatın bir anlamı yoktur , düşünebildiğimiz için olsa gerek bazı anlamlar yüklüyoruz , hiçlikten geldik , hiç olacağız.

M3CSL

Üye
Aslında Kelamcılarım söylediği gibi şöyle ilerler
Biliceksin,anlayacaksin, kalbine inecek, devamında harekete geçicek, yani insanlarla paylaşıcaksın..

Lefty

Tanınmış üye
hayatın bir anlamı yoktur , düşünebildiğimiz için olsa gerek bazı anlamlar yüklüyoruz , hiçlikten geldik , hiç olacağız.
Yazdıklarınız nihilizm üzerine yaptığınız detaylı bir araştırma sonucu vardığınız bir nokta mıdır yoksa hayatta edindiğiniz tecrübe ve gözlemlere dayalı aklınıza yatan genel bir bakış açısı mıdır?

Son düzenleme:

karalüferböceği

Yeni üye
Cennete veya cehenneme gitme amacı gütmeden, ben insanım ve diğer canlılara göre gelişmiş bir beynim var. Ve o gelişmiş beyin nedense kötülüğü tatlı bulmadı. İyi olmak daha doğru geldi daha mantıklı. Ben de insanlığımı gerçekleştirmeye çalışıyorum. Peki neye göre iyi olacağım ? Nesnelere göre iyi olmak da mantıklı gelmedi. Bu yüzden canlıları seçtim. Kendime yalnızca kendime göre iyi olmak da mantıklı gelmedi. Var olduğumu dünyaya kanıtlamam lazım. İnsanlarla birebir iletişim kurmak da mantıklı gelmedi. Çünkü onlar da en az benim kadar zekiler ve istekleri ile güçleri var. Bana zarar verebilir. Birebir iyilik asla yapmıyorum. Soru felsefik ama ben gündelik hayattan yaklaşacağım olaya.

Üye
Hayatın anlamını açıklamak için öncelikle ''Hayat nedir'' sorusunu cevaplamamız gerekiyor.Benim tanımıma göre hayat:''An''lara verdiğimiz tepkilerin bütünüdür.Peki bu tepkilerin(hayatın) bir anlamı var mıdır?

Bu tepki dediğimiz şey aslında düşüncelerimiz,duygularımız değil midir? Eğer bizi biz yapan tüm duygu ve düşüncelerimize anlamsız dersek kendi varoluşumuza da anlamsız demiş olmaz mıyız?
Oysaki insan hayatı,benliği değerlidir. Baylar, milyarlarca dünyadan oluşan bu koca evrende 70 yıllık insan ömrünün değeri ne ki deseniz bile bu küçücük değeri yok saymanıza müsaade edemem.Şimdi gelelim bu anlamın ne olduğuna.
Bu anlam dinamik bir yapıya sahiptir.Yani sürekli değişim halindedir.Nedenini ise şöyle açıklayayım:
Hayata anlara verdiğimiz tepkilerin bütünüdür demiştik. Verdiğimiz tepkiler ana göre değişeceği için bu tepkilerin anlamı da her an değişir.
Hayatın anlamı ruh durumumuza göre değişen bir kimliğe büründüğüne göre ona sabit bir tanım yapmak olanaksızdır.Ama illaki bir tanım yapmak gerekirse ben bu an için hayatın anlamını''sorgulamak, içinde bulunduğumuz her ana farklı anlamlar yüklemeye çalışmak ve bu sayede anlarımıza değer kazandırmaktır.''derim.Afiyetler dilerim.