Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Ekoloji kategorisinde Nejdet Evren tarafından oluşturulan Doğaya Dönüş başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 52,486 kez görüntülenmiş, 368 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Ekoloji
Konu Başlığı Doğaya Dönüş
Konbuyu başlatan Nejdet Evren
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Nejdet Evren

sakal

Kahin
Yeni Üye
'' Bilinç altı'' vardır ve bunun farkına varamazsak eğer bu çatışmaların kesilmeyeceği kesindir.Örnek:İslam toplumları ve mezhepler çatışması.
Örnek 2:Emperyalist ülkeler ve güç kavgası..v.s..
Örnek 3:Bunca teknolojik v.s. gelişmişliklerine rağmen emperyalist güçlerin kudüs üzerinden oynadıkları oyunlar.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
"bilinç-altı" yoktur. bu ndenle bundan hareketle doğal //sosyal//tarihsel//ekonomik//politik yabancılıktan söz edilemez.

Bu konuyu istersen baska baslikta degerlendirelim. Bilincalti demek; insanoglunun beyninde yer etmis dusunce ve davranislarin otomatik, yerlesik, alisilagelmis olarak sorgulanmayan dusunce ve davranislaridir. Tore cinayetleri , kan davasi v.s. gibi.

Ingilizcesi de; subconsciousness tir. Bu kullanim, bilgi v.s. psikolojiye aittir. Zaten dogal zihniyetin sorgulanmayan her bir degerinin dusunce ve davranisi bilincaltidir. Buna en guzel ornek, kisi neden yaptigini bilmez, sadece "biz boyle gorduk" der. "namus/tore v.s. icin yasamak" bilincalti sartlanmisligidir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
başka bir likn vermemin sebebi budur. söylediklerin bilinç-altı değildir.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Sonucu ve de (sorunu)oraya götürür..sn. nejdet..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
doğaya dönmek isterken "bilinç-altı" denilen mefhum ile karşılaştık. o, yok ki...analistin efendisi olduğu "bilinç-altı" saklı/gizli/bilinmeyendir. bilinmeyenden hareketle doğaya dönülmez.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
başka bir likn vermemin sebebi budur. söylediklerin bilinç-altı değildir.

Zannedersem senin ile bakis acisi farkimiz; senin insanogluna evrimsel/fiziksel/fenomenal; benim ise devrimci/zihisel ve numenal bakmam.

birincisi bilinc suur degildir. Yani yasama yetisi ya da icgudusu degildir. Bilinc bir seyi bilerek ve isteyerek onun ne oldugunun farkinda olarak yapmaktir.

Mesela bebek annesinin memesini suurlu olarak yani yasama yetisi ile emer. Yalniz ne memenin, ne ne emdiginin, ne de sutun bilincinde degildir.

Bilinc numenal yetidir, o yuzden fenomenin konusu degildir. Bilissel bilimin konusudur. Bilincsiz ve farkinda olmadan yapilan her turlu hareket de bilincaltidir. O yuzden suursuzluk ya da suur kaybi yani unconsciousness yasama yetisini kaybetmektir. Yasam devam edebilir

//www.felsefe.net/bilimsel-makaleler/73922-noncognitivizm-farkindasizlik-bilissel-olmama-durumu.html

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
doğaya dönmek isterken "bilinç-altı" denilen mefhum ile karşılaştık. o, yok ki...analistin efendisi olduğu "bilinç-altı" saklı/gizli/bilinmeyendir. bilinmeyenden hareketle doğaya dönülmez.

Aksine bilincalti sadece sorgulanmayan beyinde hafizada ya da dogumdan itibaren verilerek yer etmis her turlu degerin dusunce ve davranisidir. Hareket bilincli degil; bilincaltidir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
bebek anasını bilerek/bilinçsel olarak emmektedir. bu edim bir iç-güdü değildir. emmeyi red eden bebek de bunu bilinçsel olrak yapar. üzerinizdeki giysilerin bilincinde olmanız sürekli onların varlıklarını denetlemenizi gerektirmez. giyinik olduğunuz bilincinde olursunuz.

sakal

Kahin
Yeni Üye
sayın evrensel insan bu sabah anne meme ilşkisini sayın paslıçivi'den sormuştum henüz bir cevap alamadım.aynı şeyden bahsediyoruz.ama konu başlıkları farklı olunca toparlanamıyor.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Soyle bir ornek vereyim. Mesela bir tore/namus/kan davasi cinayeti isleyen kisi, bunu bilerek yapar. Burada bildigi bunu yapmak zorunda oldugunun onun bilinc altina yerlesmisligidir. Yani cinayetini sorgulamaz. Iste bu acidan kendi oz iradesi ile ve kendilik bilinci ile yapilan bir hareket yoktur. Sadece bilincalti sartlanmisliginin ona yaptiran degerleri verileri vaRdir. Bu onun bilincaltina yerlesmis karsi cikilmaz olarak orada durmaktadir. Sorgulanmasi ancak kisinin yaptiginin bir sorun oladugunun bilinc ve farkina varmasi ile mumkundur. Ya da cinayetin bir insanlik sucu oldugunu algilamasi.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
paradigmaları sökmek çiviyi tahtadan sökmekten zordur.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Konu başlığı ''ideal ve idoller''

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
bebek anasını bilerek/bilinçsel olarak emmektedir. bu edim bir iç-güdü değildir. emmeyi red eden bebek de bunu bilinçsel olrak yapar. üzerinizdeki giysilerin bilincinde olmanız sürekli onların varlıklarını denetlemenizi gerektirmez. giyinik olduğunuz bilincinde olursunuz.

Benim dedigim o degil. Benim dedigim; bebegin neyi ve neden emdigini bilmemesi. Emmemesi degil.

Henuz memeyi, emnmeyi ogrenmemis. Bunu sadece yasama yetisi ile yapiyor.

Benim bahsettigim suur degil. Buradaki bilinc neyin ne oldugunu bilerek algilayarak kavrayarak yapma. Mesela Turkiyedeki isciler isci sinifi bilinci tasimaz. Bir seyi yapmak baskadir, onu algilayarak, bilerek kavrayarak yapmak baskadir. Bu da zaten genelde bilgilenmek temelindedir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
işte fark burada, bebek bilerek emmektedir. yaşama güdüsü ile değildir edimi...çünkü o memeyi red edebilmektedir. edimi bilinçseldir, güdüsel ya da bilnç-altısal değildir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
işte fark burada, bebek bilerek emmektedir. yaşama güdüsü ile değildir edimi...çünkü o memeyi red edebilmektedir. edimi bilinçseldir, güdüsel ya da bilnç-altısal değildir.

Diyorum ya suur=bilinc olarak algiliyorsun. Bilinc farkli bir yeti. Buradaki bilmek degildir, sadece deneme&yanilma ile bulmaktir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
doğaya dönerken emziren anadan, emen bebekten ve bilinç ile altından söz ettik. keşke emziren bir ana çıkıp ta burada bebeği ile paylaştığı gerçeği aktarabilseydi..."hoy zemano"

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar