Doğaya Dönüş

Nejdet Evren

Aktif üye
Kayıtlı Üye
DOĞAYA DÖNÜŞ

j.Richard Gott evrenin sırlarını çözmeye çalışırken der ki, “ Einstein’in -tanrının evreni nasıl yarattığını anlamak istiyorum- cümlesi, onun kişiliği ile ilgili tartışmalara konu olmuştur. Bugün bilim, tanrının evreni nasıl yarattığı çabasını sürdürmekte, evreni anlamanın gerçek şartı olarak Einstein’ı anlamak olduğunu kabul...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Nejdet Evren

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Ynt: Doğaya Dönüş

"doğa'nın gözyaşları" ile kendi göz-yaşlarımız arasında hiç bir fark olmadığı rahatlıkla söylenebilir; bir-aynı olanın farkı olmaz da ondandır! Ne ki, bir ve aynı olduğunun bilincinde olmadan o-na yabancılaşmak, onu tüketirken kendini tüketmenin farkında olmamak; cahiliye dönemi diye dönemlerden söz edilmektedir ya; o...

Nejdet Evren

Aktif üye
Kayıtlı Üye
canlı türleri doğal koşullara uyum sağlayamadıklarında tür olarak yok olurlar. canlı türleri arasında insan türü diğerlerinden farklı olarak doğaya uyum konusunda bir hayli/çok yol almıştır. bu nedenle diğer türlere göre türünü sürdürme konusunda daha güçlü/şanslı olandır. ve fakat o, diğer türlerden farklı olarak yalnızca kendi türünün değil...

AndroNova

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Konunun tamamını okumadım. Gözümü çok korkuttu. Biraz üşenen bir insanım.
Ne olursa olsn başladığımız noktaya geri döneceğiz. Atomdan>hücreye>insana>atoma.
Sadece bir örnek için söyledim. Ama bu böyle.
Ne kadar dirensekte. Geçen bir kelebek türünün evrim geçirdiğini duydum.
Kurtulanlar olabilir. Fakat onlarında sonu gelecek. Dinazorlara olduğu...

Nejdet Evren

Aktif üye
Kayıtlı Üye
dinozorlar doğaya karşı tüm aletlerini sırtlarında taşıyorlardı; oysa insan el dışımdaki tüm aletlerini sırtında taşımamaktadır; bu nedenledir ki, doğaya dönüş atom-altı parçacıklara dönüşten çok daha farklı bir olguya temas eder. insan türü ne kadar varlığını sürdürür, bu bilinmez ancak var-olduğu sürece kendisi ve doğayla barışık yaşaması...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
J.Richard Gott evrenin sırlarını çözmeye çalışırken der ki, “ Einstein’in -tanrının evreni nasıl yarattığını anlamak istiyorum- cümlesi, onun kişiliği ile ilgili tartışmalara konu olmuştur. Bugün bilim, tanrının evreni nasıl yarattığı çabasını sürdürmekte, evreni anlamanın gerçek şartı olarak Einstein’ı anlamak olduğunu kabul etmektedir.”...

Nejdet Evren

Aktif üye
Kayıtlı Üye
konuyu bir bütün olarak değerlendirmek varken bir kısmını alıp tanrının varlığı yokluğunu tartışmak da neyin nesi. o başlık başka forumda, karıştırdınız galiba....

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
konuyu bir bütün olarak değerlendirmek varken bir kısmını alıp tanrının varlığı yokluğunu tartışmak da neyin nesi. o başlık başka forumda, karıştırdınız galiba....
Konu tanri degil, alintilanan cumlenin bilimi icermedigi ve bilimsel olmadigi.

Nejdet Evren

Aktif üye
Kayıtlı Üye
felsefe, bilimsel düşünmenin önünü açan bir öncü düşüncedir. bu dahi bilimin ta kendisidir. öyle olunca pozitivizme sığınmak tek-düze bir düşünce yönelimine neden olacaktır. tüm açıları görebilmek için ön-koşulsuz olmak gerekir.

hatırlattığınız için teşekkür etmek istedim...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
felsefe, bilimsel düşünmenin önünü açan bir öncü düşüncedir. bu dahi bilimin ta kendisidir. öyle olunca pozitivizme sığınmak tek-düze bir düşünce yönelimine neden olacaktır. tüm açıları görebilmek için ön-koşulsuz olmak gerekir.

hatırlattığınız için teşekkür etmek istedim...
Rica ederim. Zaten...

glsezinrs

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bilimsellik gozleme, inancsallik akilciliga dayanir. Ilki somuttan soyuta, ikincisi soyuttan somuta gider.

Yani bilimsellik ile inancsallik taban tabana zittir.
Her ikisi de somuttan soyuta gider...Soyutlama, bir somutla temellendirilmek zorundadır...Fenomensiz numen olamayacağına ilişkin sayfalarca...

Nejdet Evren

Aktif üye
Kayıtlı Üye
bazen tersinden eleştiri de mümkündür. pozitif bilimlerde hız kesmeyen bilimsel gelişmeler ile doğanın hız kesmeyen tüketilişi/tahrip edilmesi/tüm dengelerinin alt-üst edilmesi paralel zaman dilimlerine denk gelmektedir. insan ve toplumsal doku söz konusu olduğu zaman pozitif bilimler yetersiz kalabilir. bu yaklaşım, gözlem ve deneye dayalı...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Her ikisi de somuttan soyuta gider...Soyutlama, bir somutla temellendirilmek zorundadır...Fenomensiz numen olamayacağına ilişkin sayfalarca bilgi paylaşan biri olarak, her ikisinin de fenomenden/beyinden kaynaklandığını gözden kaçırdığınızı sanıyorum.
Buradaki soyutlama, yani kavram ile ozdeslestirmenin...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
bazen tersinden eleştiri de mümkündür. pozitif bilimlerde hız kesmeyen bilimsel gelişmeler ile doğanın hız kesmeyen tüketilişi/tahrip edilmesi/tüm dengelerinin alt-üst edilmesi paralel zaman dilimlerine denk gelmektedir. insan ve toplumsal doku söz konusu olduğu zaman pozitif bilimler yetersiz kalabilir. bu yaklaşım...

Nejdet Evren

Aktif üye
Kayıtlı Üye
bilimin/felsefenin ilk işlevi ezber bozmaktır; ezber bozulmadıkça doğaya dönüş mümkün görünmemektedir.

glsezinrs

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Buradaki soyutlama, yani kavram ile ozdeslestirmenin farki bilimsel ya da inancsaldir. Bilimsellik fenomenin gozleminden,inancsallik aklin inandigi yaratimdan kaynaklanir.

Bilimselligin fenomenal gozleminin soyutu, ortaya atilan bilimsel teoriler, yasalar, formuller v.s. iken; akilciligin yarattigi soyut ise...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Akıldışı gözlemin/çıkarımın bir anlamı ya da doğruluk değeri,(doğrulanabilirliği/yanlışlanabilirliği)yoktur.Ben insani bütünlüğün salt tabula rasayı doldurarak değil, apriori+aposteriori bilgilerin dayanışmasıyla/birleşimiyle mümkün olduğunu düşünmekteyim.Benim zihniyetim de böyle..
Ilk cumlen inanc ve...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
bilimin/felsefenin ilk işlevi ezber bozmaktır; ezber bozulmadıkça doğaya dönüş mümkün görünmemektedir.
"Dogaya donus" ten kastin, dusunce ile dogalligi ortaya konana mi?, yoksa varolussal bir anlayis mi?

Cunku dogaya donus derken, donulecek doganin ne oldugunun ortaya konmasi gerekir. Bu da eger bir...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Akıldışı gözlemin/çıkarımın bir anlamı ya da doğruluk değeri,(doğrulanabilirliği/yanlışlanabilirliği)yoktur.Ben insani bütünlüğün salt tabula rasayı doldurarak değil, apriori+aposteriori bilgilerin dayanışmasıyla/birleşimiyle mümkün olduğunu düşünmekteyim.Benim zihniyetim de böyle..
Bir seyi bir seyden...

Nejdet Evren

Aktif üye
Kayıtlı Üye
hengi düşünceden olursa olsun doğal kaynakların sınırsız ve sonsuz olmadığını bilmekle başlamalı. bu başlangıcın hangi tür bilime uyduğu/uydurulması gerektiği o kadar önemli değildir. yanlış sorudan doğru yanıt üretilemeyecektir. böyle olunca, bu başlangıca sözü edilen tüm bilimler uyarlanmalı/uymalıdır. o zaman bilimler yere basmaya...