Üye - Uyarı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde mavimor tarafından oluşturulan Üye - Uyarı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12,246 kez görüntülenmiş, 98 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Üye - Uyarı
Konbuyu başlatan mavimor
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Forumum muhafazakar olduğu ile ilgili yorumlarda bulunmuşsunuz sayın fides ve faşist. 5N1K dışında forumda yazılan yazıların istatistiğini alın. İslamiyet ve inancı savunan entry sayısı ile bilumum ateizm ve çevresinde olan yazılara oranlayın en az 2 kat daha fazladır ateizm yandaşı düşünceler. O halde yönetimde Phi ve mavimor muhafazakar düşüncede olduğu için mi forum muhafazakar duruyor size? Eğer öyle değilse bunu mesaj istastistiği olarak kanıtlamanızı rica ediyorum:)

Evet site yöneticilerinin muhafazakar olması siteyi muhafazakar yapar.Bir yönetici ve ya sitenin sahibi yüz tane üyeden daha belirleyicidir sitede.Çünkü kılıç site yönetimindedir.Bu arada ben muhafazakar diye bir eleştiride yapmıyorum.Daha öncede söylediğim gibi beni de ilgilendirmez.Sadece gördüğümü söylüyorum.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Peki site ile alakalı sadece bir tane muhafazakar tutumumu ya da hareketimi söyleyebilir misiniz bana?

Sana alakasiz gelebilir. Ben kendi algimi dile getirdim. Muhafazakar "tutucu/koruyucu" demektir. Bir kisi kendi akli olarak inanc ve ideoloji olarak v.s. muhafazakar olabilir, ama bu onun yeniliklere acik olmadiginin anlamina gelmez. Sonucta "tutucu/koruyucu" olmak bir davranistir. Ama bu sizin yeniliklere kapali oldugunuz anlamina da gelmez. En azindan kendiniz uygulamasaniz bile, uygulayani hosgorursunuz.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Aşağıdaki soruyu size de yöneltiyorum lütfen cevaplar mısınız?

Evet site yöneticilerinin muhafazakar olması siteyi muhafazakar yapar.Bir yönetici ve ya sitenin sahibi yüz tane üyeden daha belirleyicidir sitede.Çünkü kılıç site yönetimindedir.Bu arada ben muhafazakar diye bir eleştiride yapmıyorum.Daha öncede söylediğim gibi beni de ilgilendirmez.Sadece gördüğümü söylüyorum.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Aşağıdaki soruyu size de yöneltiyorum lütfen cevaplar mısınız?

Tekrar belirteyim ben siteden memnunum.Muhafazakarlıkla ilgili ne eleştiriyor ne de suçluyorum.Sitenin bir kuralı var mesela:Kur-an ayetleri tek tek incelenip eleştirilemez.Peygamberlerin eleştirilemeyeceği gibi...

Bunu site yönetimi koymuştur,ben değiştirin de demiyorum aslında yasak olması daha iyi çünkü altından kalkılmaz böyle bir şeyin.

leprechaun

Üye
Yeni Üye
sayın faşist,

bu konulardan sıkıldıım için yazmıyorum ama konu saptırmakta -belki istemsiz- maharetlisiniz. bende buna yazmalıyım.

-neden siz rahatsız değilsiniz Evrenselden? demek ki siz rahatsız değilseniz rahatsız olan çoklarda sorun var! ayrıca evrenselden rahatsızlık duyulması sizi neden rahatsız ediyor ki? evrensel engizisyon mahkemesine çıkarılmamıştır. kişilerde eleştiri yapmaktadır.
-konu saptırıyorsunuz. evrenselden duyulan rahatsızlıın dinsel bir yönü yoktur. bunu çıkarmakta mümkün değildir. siz olaya evrenselden bakıyorsunuz. zira o kadar ki eleştirenlerin farklı sebepler üzerinde eleştiri getirdiini dahi görememişsiniz. ayrıca evrensel zihniyetinden rahatsız olunmasını eleştirirken muhafazakar zihniyetten rahatsız oluyor ve sitenin muhafazakarlaştıını da söyleyebiliyorsunuz. bu çelişik bir durumdur. demek ki sizde sadece kendi açınızdan değerlendiriyorsunuz.

haklısınız, evrenseli saunmuyorsunuz! pragmatist bakış açısına sahip olanlar savunmaz, değer biçer!

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Evet savunmuyorum,değer biçerim.Ben faydacıyım,kendim hariç her bireye,ideolojiye,maddeye değer biçerim.Kendi değerlerim hariç hiçbir soyut değeri kabul etmem.Ne kadar anlatılırsa anlatılsın kendi anlamak istediğimi anlarım,onu dile getiririm.evrensel-insan'ın bilgisinden daha çok faydalanacağımı düşündüğüm için ona destek çıkan yazı yazdım.Çünkü kendisi banlanmaya giden bir süreç içerisindeydi.Onun banlanması benim faydama ters düştüğü için bu konuya girdim.Kimin haklı olup olmadığı da beni ilgilendirmez,sizinde dediğiniz gibi ben her şeye değer biçerim...

Evet eğer ben sorun hissetmiyorsam benim için sorun çoktadır.Bu benim için bu kadar basittir.

İstem dışı hiçbir mesaj yazmadım.Yazdığım bütün yazılar bilincim dahilindedir.Konunun sadece o boyutunu gördüğüm için o boyutundan yaklaştım.Başka bir boyutu varsa siz anlatın bilgilenelim.

Tekrar belirteyim isterse bütün dünya ineklere tapsın beni ilgilendirecek,rahatsız edecek bir durum teşkil etmez bu.İş ki faydama zarar vermesin...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Peki site ile alakalı sadece bir tane muhafazakar tutumumu ya da hareketimi söyleyebilir misiniz bana?

Senin ile olan tartismamizda, bana cevap hakki doiguracak bir yazisma icine girmistik ve ben konuyu noktalamistim. En azindan, benim ilk ve ikinci banlanmamda ve yonetici yetkimin elimden alinmasinda, senin benim dusuncelerime acik olmayan tarafin rol oynadi. Ayni ornegi, tesekkur ettigin mesajlarda da gorebiliriz. Sonucta ben banlanacak hic bir sey yapmamistim. sahsima yoneltilen rencide edici yanitlara yanit vermekten baska.

Bu site iler alakali olmasa da, lakabima yonelik muhafazakarliktir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
sayın faşist,

bu konulardan sıkıldıım için yazmıyorum ama konu saptırmakta -belki istemsiz- maharetlisiniz. bende buna yazmalıyım.

-neden siz rahatsız değilsiniz Evrenselden? demek ki siz rahatsız değilseniz rahatsız olan çoklarda sorun var! ayrıca evrenselden rahatsızlık duyulması sizi neden rahatsız ediyor ki? evrensel engizisyon mahkemesine çıkarılmamıştır. kişilerde eleştiri yapmaktadır.
-konu saptırıyorsunuz. evrenselden duyulan rahatsızlıın dinsel bir yönü yoktur. bunu çıkarmakta mümkün değildir. siz olaya evrenselden bakıyorsunuz. zira o kadar ki eleştirenlerin farklı sebepler üzerinde eleştiri getirdiini dahi görememişsiniz. ayrıca evrensel zihniyetinden rahatsız olunmasını eleştirirken muhafazakar zihniyetten rahatsız oluyor ve sitenin muhafazakarlaştıını da söyleyebiliyorsunuz. bu çelişik bir durumdur. demek ki sizde sadece kendi açınızdan değerlendiriyorsunuz.

haklısınız, evrenseli saunmuyorsunuz! pragmatist bakış açısına sahip olanlar savunmaz, değer biçer!

Siz benden neden rahatsizsiniz?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
banlanmasını ben de istemem. kazancınız bol olsun. ;)

Bu konu sizin isteminize mi kaldi?

Ben banlanirsam tek bir nedenden banlanirim. Oda yonetimin ortak tavri degil; daha once oldugu gibi bir yoneticinin fevri tavri olur. Burada da ortada banlanmami hakli gosterecek tek bir sebep kalir. Dusunceye yasak koymak. Yani yonetim "Senin dile getirdigin dusunceleri bu sitede istemiyoruz" der. Bu da bu forumun adina, icerigine ve duzeyine yakismaz.

Baska turlu benim banlanmam mumkun degildir ve olan yonetimin tek tarafli ve haksiz tavridir. Benim tek "sucum" benim ile atisanca ve dile gelen dusunmem begenmeyence elestirilmesidir.

Soru cok basit; Benim dusuncem baskalarini neden ilgilendiriyor?, begenmeyen okumaz, olur biter.

Ama herkesin dusuncesi beni ilgilendirir, okurum ve yanit yazarim. Hic te lakabima yonelmedigi surece de rahatsiz olmam. Rahatsizlik sizi dusunce de etkiler iken, beni kisiligime ve lakabima yoneldiginde etkiler. Iste fark bu kadar acik. Ben hic bir dusunce dile geliminden rahatsiz olmam; sadece lakabima yonelik rencide edici yazi dili ve uslubundan rahatsiz olurum. Bu da zaten benim haklarima girer. Cunku kimse kimseyi rencide etme saygisizligi gosteremez.

Iste benim itirazim ve rahatsizligim bunadir, dusunceye degil. Bu sitede yazilarima bu baslikta gelen elestirilerin disinda, tesekkurler de gelmektedir. Yazilarimda gayet guzel dusunce paylasimi ve bilgi alis verisi de olmaktadir.

Hangisini baz alacagiz, dusuncelerimden rahatsiz olani mi/memnun olani mi neye/kime gore?

Ya da dusuncelerden rahatsiz olmak/memnun olmak okuyucu olarak bu hisse kapilana ait degil midir?, benim burda rolum nedir?

leprechaun

Üye
Yeni Üye
Siz benden neden rahatsizsiniz?
sayın büyüğüm,
benim şahsi olarak rahatsızlığım bulunmamaktadır. ancak daha öncede açıkladığım gibi kavramları kendinizce eğer bükerseniz ve her algının kavramları kendince ele alacağını söylerseniz ortak paydada buluşamayız, tartışamayız. bu sebeple sizden alıntı yapmıyorum, yaptığınız alıntılara cevap vermiyorum. tavır değil, ancak bu koşullarda ben sohbete devam edemem. konuları saptıran bir mecradır bu. bağışlayın ama buna demagoji deniyor. sizden tek rahatsız olduğum nokta özeleştiri topiinde ki kibirli ve hakir tavrınızdır. size yakıştıramadığım gibi varolan saygımı da azaltmıştır. zira bizi salak yerine koyduğunuz yönünde ki eleştirilerimize bile bizi lise kendinizi üniversite düzeyinde ki örnekleme ile bir kere daha hakir görmüş oldunuz. bunu açıklamanızı da beklemiyorum. rahatsız da değilim. ancak faşist rumuzlu arkadaşın yorumuna cevap verdim. içinde lakabınızın geçmesi tamamiyle konuya bianendir.

mesela burada yine sözlerimi çarpıtıp demagoji yapıyorsunuz. faşist rumuzlu arkadaş banlanmasın istiyorum dedi, ben de "ben de istemem" dedim. bu kadar basit. banlanmanız benim istemime kalmamıştır ben de böyle SÖYLEMEDİM.

Ben banlanirsam tek bir nedenden banlanirim. Oda yonetimin ortak tavri degil; daha once oldugu gibi bir yoneticinin fevri tavri olur. Burada da ortada banlanmami hakli gosterecek tek bir sebep kalir. Dusunceye yasak koymak. Yani yonetim "Senin dile getirdigin dusunceleri bu sitede istemiyoruz" der. Bu da bu forumun adina, icerigine ve duzeyine yakismaz.

Baska turlu benim banlanmam mumkun degildir ve olan yonetimin tek tarafli ve haksiz tavridir. Benim tek "sucum" benim ile atisanca ve dile gelen dusunmem begenmeyence elestirilmesidir.

Soru cok basit; Benim dusuncem baskalarini neden ilgilendiriyor?, begenmeyen okumaz, olur biter.

Ama herkesin dusuncesi beni ilgilendirir, okurum ve yanit yazarim. Hic te lakabima yonelmedigi surece de rahatsiz olmam. Rahatsizlik sizi dusunce de etkiler iken, beni kisiligime ve lakabima yoneldiginde etkiler. Iste fark bu kadar acik. Ben hic bir dusunce dile geliminden rahatsiz olmam; sadece lakabima yonelik rencide edici yazi dili ve uslubundan rahatsiz olurum. Bu da zaten benim haklarima girer. Cunku kimse kimseyi rencide etme saygisizligi gosteremez.
okumuyoruz zaten.(kendi adıma) sorun sizin okumanız zaten. her topiğe dalıp her mesajı didikleyip her yazıyı alıntılamanız. hakkınızdır, ancak tartışmanın da adabı erkanı vardır. siz hem istediğim yere istediğim yazıyı alıntılayarak yazarım hemde sizin istekleriniz zerre umrumda değil, düşünceniz, kutsallarınız, algılarınız bana ait değil, değer vermiyorum tavrındasınız. ikisi bir arada olmaz.

Iste benim itirazim ve rahatsizligim bunadir, dusunceye degil. Bu sitede yazilarima bu baslikta gelen elestirilerin disinda, tesekkurler de gelmektedir. Yazilarimda gayet guzel dusunce paylasimi ve bilgi alis verisi de olmaktadir.

Hangisini baz alacagiz, dusuncelerimden rahatsiz olani mi/memnun olani mi neye/kime gore?

Ya da dusuncelerden rahatsiz olmak/memnun olmak okuyucu olarak bu hisse kapilana ait degil midir?, benim burda rolum nedir?
cevabı basit, kimin yazısını alıntılıyorsanız onu baz alırsınız. Onun yazdıklarına, algılarına, inançlarına yahut değerlerine saygı duyarak... ben size yönelik üslubu doğru bulmadığımı belirtebilirim, sadece ir noktayı faşist arkadaş gibi gözden kaçırmam. sizin ki kibar hakaret.

lütfen rahatsızlık olarak algılamayın. faşist arkadaşa yazıyordum, tesadüf konu sizsiniz. yoksa sizden yana sıkıntım yok. hakkım da değil, haddime de değil.

muhabbetle

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
sayın büyüğüm,
benim şahsi olarak rahatsızlığım bulunmamaktadır. ancak daha öncede açıkladığım gibi kavramları kendinizce eğer bükerseniz ve her algının kavramları kendince ele alacağını söylerseniz ortak paydada buluşamayız, tartışamayız. bu sebeple sizden alıntı yapmıyorum, yaptığınız alıntılara cevap vermiyorum. tavır değil, ancak bu koşullarda ben sohbete devam edemem. konuları saptıran bir mecradır bu. bağışlayın ama buna demagoji deniyor. sizden tek rahatsız olduğum nokta özeleştiri topiinde ki kibirli ve hakir tavrınızdır. size yakıştıramadığım gibi varolan saygımı da azaltmıştır. zira bizi salak yerine koyduğunuz yönünde ki eleştirilerimize bile bizi lise kendinizi üniversite düzeyinde ki örnekleme ile bir kere daha hakir görmüş oldunuz. bunu açıklamanızı da beklemiyorum. rahatsız da değilim. ancak faşist rumuzlu arkadaşın yorumuna cevap verdim. içinde lakabınızın geçmesi tamamiyle konuya bianendir.

mesela burada yine sözlerimi çarpıtıp demagoji yapıyorsunuz. faşist rumuzlu arkadaş banlanmasın istiyorum dedi, ben de "ben de istemem" dedim. bu kadar basit. banlanmanız benim istemime kalmamıştır ben de böyle SÖYLEMEDİM.

okumuyoruz zaten.(kendi adıma) sorun sizin okumanız zaten. her topiğe dalıp her mesajı didikleyip her yazıyı alıntılamanız. hakkınızdır, ancak tartışmanın da adabı erkanı vardır. siz hem istediğim yere istediğim yazıyı alıntılayarak yazarım hemde sizin istekleriniz zerre umrumda değil, düşünceniz, kutsallarınız, algılarınız bana ait değil, değer vermiyorum tavrındasınız. ikisi bir arada olmaz.

cevabı basit, kimin yazısını alıntılıyorsanız onu baz alırsınız. Onun yazdıklarına, algılarına, inançlarına yahut değerlerine saygı duyarak... ben size yönelik üslubu doğru bulmadığımı belirtebilirim, sadece ir noktayı faşist arkadaş gibi gözden kaçırmam. sizin ki kibar hakaret.

lütfen rahatsızlık olarak algılamayın. faşist arkadaşa yazıyordum, tesadüf konu sizsiniz. yoksa sizden yana sıkıntım yok. hakkım da değil, haddime de değil.

muhabbetle

Peki ben simdi sizin yazdiklariniza demogoji desem?

Bakin, 21. yuzyilda neyin ne oldugu diye bir algi yoktur. Cunku her beyin bir kavrami kendi algisinca dile getirir, ya da yeni kavramlar turetir. Dolayisiyle, diyelim A yerinde demokrasi olup olmadigini tartisiyoruz. Peki sizin demokrasiye verdiginiz anlam ve icerik ile benim ki ayni mi? Ayni degilse, biz nasil bir yerde demokrasi olup olmadigini tartisabiliriz. ABD Libya'ya demokrasi getirmek icin saldirdi, dersek buradaki demokrasinin anlami ne olur?

Iste bu nedenden ben yazilarimda kullandigim bilhassa yeni kavramlari acikliyorum, ya da kullandigim bir kavrami hangi icerikte kullandigimi acikliyorum. Eger bu boyle olmazsa, gerisi niyet okumak, yanlis algiya meydan vermek ve hatta karsi tarafa on yargi ile yanasmak olur.

Demogoji ise benim algimda "cok sey soyluyomus gibi gozukup, aslinda bir sey soylememis olmaktir", yani laf ebeligidir.

Olabilir, ben kendimce acik sozlu olarak ozelestirimi yaptim, bu konuda da bunun neden ve neresinin "kibirli ve hakir" oldugunu aciklamazsaniz da, bilemem. Cunku bu algi size aittir ve aciklamasini da sizin yapmaniz gerekir.

Kimseyi ne "salak" yerine koyarim, ne de hakir gorurum. Bu benim zihniyetim ile celisen bir durumdur. Burada da boyle bir alginiz varsa bunu nereden ve nasil aldiginizi aciklamaniz gerekir. Cunku ben boyle bir algi vermek icin o basligi acmadim. Eger boyle bir algi aliniyorsa, bu yanlis algidir.

Evet orada bir duygusal yanasim var, bunun farkindayim. Cunku hem rahatsizliginizi dile getirdiniz, hem de banlanmaya karsi ciktiniz. Bu bana bir celiski gibi gozuktu ve o cumlenizi "samimi" bulmadigim icin, oyle yanit verdim. Bakin ben size neden boyle yanit verdigimi acikladim. Umarim sizde bu paragrafta gecen algilarinizi aciklarsiniz.

"ikisi de bir arada olmaz" ile biten cumlenizi aciklarsaniz, memnun olacagim. Cunku algiladigim kadar orada da bir yanlis algilama var. Cunku benim boyle bir tavrim olamaz. Ben kimsenin yazisina saygisizlik ettigimi hatirlamiyorum. Ayrica bu "kibar hakaret" i de aciklarsaniz, memnun olurum. Oradaki yanlis algiyi da duzeltmek adina.

Buncayazidan sonra "sizden yana s1k1nt1m yok, hakkim da degil, haddim de degil" cumlesinin nasil bi rgecerlilikte algilanmasi gerektigini de izah ederseniz, sevinirim. Cunku ya bir ironi var, ya da yukaridaki o kadar algi dile getirisiniz ile bir bag kuramadim. O yuzden aciklarsaniz, memnun olurum.

Bilirsiniz bir atasozu vardir "bu ne lahana tursusu, bu ne perhiz" diye. Ayrica lakabima yonelik kisisel bir rencide edicilik soz konusu degilse, zaten rahatsizlik duymam. Dusunce dile gelimi bana hic bir zaman hic bir sekilde rahatsizlik vermez.

Size de muhabbetle.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Bu konuda ki son mesajımı yazıyorum.Çünkü size bir şeyler anlatacak ne zihniyete ne de sabra sahibim.

1-Müslümanım deyip tanrı inancına sahip olmamak ilk kez karşılaştığım bir inanç.O nedenle anlamamış olabilirim.Başka bir başlıkta anlatında yeni bir inanç dizgesi öğrenelim.
MÜSLÜMANIN İNANCI "TANRI" DEĞİL BİR OLAN YARATICIDIR...
bunu bile bilmiyorsan sana ne demeli...

2-evrensel-insan zihniyetinin misyonerliğini (!) yapıyorsa burada sorun ne ? Felsefi öğretisini yaymaya çalışıyor.Burada eleştirilecek bir durum göremiyorum.İşte sorunda zaten burada,isteyen istediği görüşü savunabilir,hatta misyonerliğini yapabilir.Önemli olan üsluptur,içeriği eleştirebilirsiniz ama saldıramazsınız.
bunu yapabilir,benim derdim yapması değil,yaparken gösterdiği tutum,bunu damı anlamıyorsun???
3-Benim örneğimde benim kafam hiç karışmadı,ben felsefi görüşümün temeline kendimi koyuyorum,beni aşabilecek herhangi bir şey olmadığından bir kişi misyoner olsa bile,benim için herhangi bir karışıklık yaratmaz.Bu sağlam düşünce dizgesi kuramamış kafası karışan bireylerin sorunudur.Eğer evrensel-insan'ın yaklaşımlarından kafası karışan varsa,düşüncelerine tekrar gözden geçirmelidir.
bence sen,bu konuda konulan tavırları daha dikkatli irdelemelisin...

4-Benim insan olmak gibi bir amacım yok.Biri bana insan değilsin derse bunu övgü sayarım.O nedenle evrensel-insan değil kim ne derse desin insan olmak ya da olmamak beni bağlamaz.
işte bu senin olayı anlayamadığının göstergesi;bir fikir ortaya konuyor ve iki kavram var,insan ve insanoğlu;ben bunları tanımla dediğimde ise olay şahsi oluyor,ne ilginç değil mi?

5-Kendine göre bir insan ve insanoğlu tanımı yapmış.Bu tanıma göre ben insan değilsem,ona göre değilim.Ya da başkası insan değilse bu zihniyete ve ya bu kişiye göre insan değildir.Bu karşısındakini bağlamaz,bağlayamaz.
kendine göre yapmış olduğu insan ve insanoğlu tanımını ben yıllardır onun ağzından duyamadım,sen nerede gördün???

6-evrensel-insan zihniyetinde bu sorunun cevabını bulmak mümkündür.
eğer o cevap o zihniyette olsa idi sen zannediyormusun ben bu şekilde yazmaya devam ederdim...
7-Bülent Çorak kimdir tanımam.Siz yazınca internette kısaca araştırdım,iyiki de bilmiyormuşum.Varsayalım evrensel-insan bu kişinin(çorakın)zihniyetini savunuyor.Burada rahatsız olacak ne var ? Belki felsefi görüşünü o kişinin görüşleri üzerine kurmuştur.(varsayıyorum böyle bir iddiam yok)
ben de bunu açık açık yazmasından yanayım,ortada olanı yeni bir şeymiş gibi lanse etmesi ile her yazılanın altını oraya yönledirme amacına karşı çıkıyorum...
ayrıca vedia bülen çorak ve tayfası beni çok iyi tanır,ayni mücadeleyi yıllardır onlarla da yapıyorum...

8-Ben zaten bu gibi soruları evrensel-insan'a evrensel-insan zihniyeti başlığında ilerleyen zamanlarda yöneltecektim.Sabır gösterseydiniz hepsinin cevabını alacaktınız.
yıllardır sabırla bir sürü forumda bekledim,oralarda alamadığımı burada alabileceğimi düşünsem beklerdim,alamayacağım sorduğum mesajların silinmesinden belli değil mi?

Kimse kimsenin felsefi öğretisinin içeriğini yargılama hakkına sahip değildir.Sadece üslubu bozuksa (ki evrensel-insan'da bugüne kadar böyle bir duruma rastlamadım) şikayet edebilirsiniz.Yarın biri ben peygamberim derse kimse ona;'vay sen kendine nasıl peygamber dersin' diyerek saldıramaz.Bu o kişinin görüşüdür.Ama biri 'ben peygamberim hepiniz itaat edeceksiniz' derse (bunu üslubu bozuk bir şekilde dile getirirse) burada saldırıya geçme hakkına sahip oluruz.
dediğim zaten o,eğer felsefi düşüncesini yayacaksa;yıllardır yaşadığı ingiltereden,ana dili gibi kullandığı ingilizce ile kuracağı bir siteden başlasın...

Bu başlık altında artık yazmak istemiyorum.İyice anlamsız bir hale gelmeye başladı.Sadece gördüğüm adaletsizliği dile getirdim.

burada yapılan bir haksızlık varsa,o da tüm forumlarda olduğu gibi bu forumda da kendisi haricindekileri insanlaşamamak ile suçlarken yapılıyor...

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Senin ile olan tartismamizda, bana cevap hakki doiguracak bir yazisma icine girmistik ve ben konuyu noktalamistim. En azindan, benim ilk ve ikinci banlanmamda ve yonetici yetkimin elimden alinmasinda, senin benim dusuncelerime acik olmayan tarafin rol oynadi. Ayni ornegi, tesekkur ettigin mesajlarda da gorebiliriz. Sonucta ben banlanacak hic bir sey yapmamistim. sahsima yoneltilen rencide edici yanitlara yanit vermekten baska.

keşke bu kapsama soktuğundan dolayı mesajlarımı silmeyip cevaplayabilseydin ve ben bundan mahçup olabilseydim,
işte o zaman bu kadar yazışmaya gerek kalmazdı...

ama hala haksızlığınını savunma peşindesin...

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi

sildiğin mesajların hiç birisi şahsına yönelik değildi,
bütün sorular bizelere ezberletmeye çalıştığın "evrensel insan zihniyetinin" boşluklarını ortaya koyar cinsten sorulardı,
sen bunu bildiğin için cevap vermek yerine olayın saşhsınla ilgisi varmış gibi göstererek yetkini kullanma yolunu seçtin,
bu ortada dururken hala savunma peşindesin...

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Üstad, sende hazımsız bir üste çıkma ego sorunu var. Her olayı senin haklı bitirmenle sonuçlandırmak istiyorsun. İnsan bazen haksız olabilir. Otur biraz şu iki yüzünü avuçlarının arasına al ve felsefe dışında şeyleri düşünmeye çalış. Kendini biraz sorgula. Burada bir çok insan sana bir şeyler yazıyor ama sen hala kendi fikrini sürekli üstte tutmaya çalışıyorsun. Eleştirilerin hangisine, arkadaşım sen de haklısın diyebildin..

Senin banlanmana sebep olan benim nazarımda tek şey vardı; O da mor ve ötesi ile senin kendi adınıza söz verip sözünüzde durmayıp, birbirinizi yemeye devam etmenizdi..

Şimdi gelelim Phi konusuna, eğer phi bugün sakinse, hoşgörülüyse, biraz sonra değineceğim gibi senin tabirinle muhafazakarsa, fidesin de belirttiği gibi bu sitede 3 kere değil de 10 kere sabır etmeye başlamışssa lütfen bunu Phi'ye sor bakalım sebebi nedir diye? Cevabını da buraya yaz lütfen...

Gelelim şimdi muhafazakar mevzusuna; eğer sen muhafazakarlığın kitabını yeniden yazmaya karar verdiysen bilemiyorum fakat bizim bildiğimiz muhafazakarlıkla benim hakkında yazdığın şu mavi kare içerisindeki hiç bir davranışın bu tabirle alakası yok. Bu senin tamamen beyninde uydurduğun ve inanmaya çalıştığın bir olgu. Eğer sen buna inanmaya çalışacağın zamanı ellerini yüzüne değdirerek düşünmeye versen eminim daha faydalı olur hepimiz açısından...

Şimdi lütfen hiç hiçkimse benim evrensel insana karşı olduğumu düşünmesin. Ben durduğum yer itibari ile bu sitede herkese eşit mesafedeyimdir.. Eğer çok kaba tabirle elimde bir kılıç varsa emin olun bi tarafı kesmez, iki tarafı da keskindir.. Bu güne kadar, başından beri beraber olduğumuz Fides'e ve Phi'ye de yeri geldi çok laf söyledim ve bugün bu site bu durumda insanların beğenisini kazanmaya devam ediyorsa, siteye ilk gelen aa iyi bir siteymiş, buraya geldiğime memnunum diyorsa emin ol bu kolay olmadı.. Son bir şey daha, benim laf söyediğim Phi ve fides'te beni uyardıklarında onlara kulaklarımı tıkamadım. Zaman zaman onları da dinleyip söylediklerini uyguladım. Şimdi senin sorunun bu.. Sen hep söylüyorsun. Ama hiç dinlemiyorsun? Neden? İşte bunun adı Ego..

Neyse daha bu konuda ne yazarsan yaz cevap yazmayacağım sana. Benim sana anlatabileceklerim bu kadar. Ama senin anlayabildiğin ne kadar onu sana bırakıyorum...

P

pissen

Ziyaretçi
Behey!
Kara boynuz gibi kaşlı
Mukaddes Apis başlı adam;

Behey!
Kara maça bey!
Sen şiirin asıl kamusuyla konuşursun
Ben asaletten anlamam
Şapka çıkarmam konuştuğun dile
Düşmanıyım asaletin
Kelimelerde bile.

Behey!
Kara maça bey!
Ben bilirim
Bu tehevvür bu şikâyaaat niçin?
Bilirim
Beni uykumda boğmak için
Bekliyorsun geceyi…
Ben bileklerimde tel kelepçeyi
Bir altın bilezik gibi taşımışım,
Ben ki ilmikleri sabunlu iplere bakıp
Kıllı kalın ensemi kaşımışsım
Tehdidine pabuç bırakır mıyım hiç?
.........
......
...
..
Nazım Hikmet Ran...
(21.Nisan.1936)

fides

Kahin
Yeni Üye
:) Kendini illa haklı çıkartacaksın.Ne güzel yöntem ortada habire “lakabıma saldırı var, beni korumuyorlar, mağdurum ben mağdurum” Lakabı da “evrensel-insan” ortaya bir evrensel-insan zihniyeti ben öyleyim ben böyleyim diye konular aç sonra eleştirilince de “lakabıma saldırı var” o zaman evrensel anlamını içeren yazılar yazma kimse seni eleştirmesin. Ama sen hem eleştirin diyorsun hem de seni eleştiren herkese “siz şöyle zihniyetlersiniz ben üst insanım” gibilerinden kavramlarla karşılık verip psikolojik teşhisler de bulunuyorsun. Senin sorunun en başta forum kurallarında “evrensel-insan nickli kişiyi eleştirmeyeceksiniz.” gibi bir kuralın olmaması.
Ve hep yaptığın gibi bu sefer de mavimor’u linç etmeye çalışıyorsun tribünlere oynayarak şov/gösterisi yapıyorsun. Beğendiği yazılara teşekkür etmesi bile zoruna gidiyor. Sen böyle zaten hep polemiğe çeken yazılar yazıyorsun.Kendi polemik yazılarını görmüyorsun ama sana cevap yazılınca “saldırı var” deyip yönetim şöyle yönetim böyle diyorsun. Benim teşekkür ettiğim bir yazıda yazmamama rağmen :”Bakalım fides buna da teşekkür edecek mi?” gibilerinden polemiksel yazılarının varlığını daha önce de belirtmiştim. Ha bir tek sen mi böyle yapıyorsun yok ben başkalarını da uyardım bu konuda emin ol.
Senin banlayan ilk başta bendim ve yönetimin emin ol ortada haksızlık var gibi bir düşüncesi olmadı sadece toleranslı davranmak istedi. Mavimor 10’a kadar saymaya başladı... Şimdiye kadar sana karşı çıktığı gibi bir yazısı forumda hiçbir şekilde mevcut değildir. Uğraşmaz bu kadar “banlayın gitsin.” der. Senin konu dışı bağımsız yorumların egemenliğini ilan etmen her konuda konuyu alakasız yerlere sürüklemen yeterince uzaklaştırılmana bir neden. Ki sen ne kadar linç etmeye çalışsan da onu, ben saymayı 3’te bırakmış biri olarak senin yazdığın din/Allah konusunda senle karşı çıkmasına rağmen forumda yazmanı istemiştir. Seni o yazınla bir kıyaslasaydı emin ol bu kadar zaman vermezdi sana. Emin ol onun sabrı olmasaydı senin gibi biri bu forumda bu kadar soluk almazdı. Bu kadar çamur atmana gerek yok. Onun sabrı dışında hiçbir admine güvenme feriştahı olsa durduramazdı bu sitede seni. Onun muhafazakarlığına gelince ilk başta efendi bir karaktere sahiptir sonra düşüncesini kendi doğrultusunda belirtir buna katılırsın ya da katılmazsın o ayrı bir konu ama mütevaziliğini korur. Çok savundum gibi görünüyor ama bilmeyen üyeler için tam anlamıyla yazılarını okumayan üyeler için senin linç kampanyanla yanlış düşünmelerini istemem. Ki biz farklı görüşte insanlarız yıllardır bu forumda birlikte emek veriyorsak bu da karşılıklı saygı olayının, karşındakinin ne düşündüğüne nasıl düşündüğüne verdiğimiz önemden kaynaklıdır.
Bir de yok mu “işte burada … işte bunlar… sonuç. Vs.” diye son noktayı bütün konulara koyman her şeyin en doğrusunu en güzelini sen bilme huyun millete gına getirdi.
Senin felsefe derneklerine üye olman ona buna kendini ifade etmen bizim sana daha önem verme gerektiğimizin bir ifadesi olamaz. Benim bu forumda eski yazılarını zaman zaman tekrar okuduğum felsefe öğretmenleri, felsefe akademisyenleri falan var hala kalitesinden ödün vermemiş yazılardır. Benim beğenmemle kaliteli yazılar olmuş sayılmıyor ama belli başlı kalıp cümleleri de her cevaba ekleyip yazmıyorlardı. Farklı bir yorum, farklı bir görüş açısını görebiliyorduk. Farklı görüşlere de sahip olsalar kendini ifade ediş tarzıyla özgünlüğüyle sıyırıyordu kendilerini saygı duyduğumuz yazılardı.

Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sidebar Kapat/Aç