tanrının kötü olduğunu düşünüyorum.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kahin tarafından oluşturulan tanrının kötü olduğunu düşünüyorum. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,380 kez görüntülenmiş, 65 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı tanrının kötü olduğunu düşünüyorum.
Konbuyu başlatan kahin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Hepimiz yaşayan ölüleriz sadece tam ölü değiliz vakti gelince o anı herkes yaşayacaktır zaten :))

kahin

Kahin
Yeni Üye
hayatın anlamı aşk olabilir, ama ölü bir aşk ne işe? yararki! o aşkı yaşamak için paraya
ihtiyac vardır kapitalizm varolduğu sürecede para bu evrenin gerçek tanrısı olucaktır.

kahin

Kahin
Yeni Üye
ya ben gerçekten haklıysam, bu sizi ürkütmüyormu? ölüm sonrası yok cennet cehennemde yok ama yaratıcı var, ama ne olduğu? belli olmuyan bir yaratıcı amaçlarını gizleyen en kötüsü şu gerçeği nasıl? anlıyabiliriz! kilit soru şu ölüm öncesi ölüm sonrasını
anlıyabilirmi?

ls2

Kahin
Onursal Üye
Tanrı kötüyse elimizden hiç bir şey gelmez. 1 trilyon yıl dehşet ve vahset yaşatıp sonrada herşeyi unutturabilir..

Tanrının karakteri gizemli olabilir ancak olmazsa olmazı; aldatmaz! olmasıdır. yani yukarda dediğim şeyi yapmasına karakteri engel olmaldır.

Tanrı hakkında teoloji yaparken belli ilkeleri sabit/mutlak olarak almak gerekir. sezgi,ilham veya vahiy yoluyla insanogulları böyle iddialarda bulundurlar. (şamanlar ,gurular ,peygamberler)

felsefeciler ise kahin gibi dünyaya ve olaylara bakıp tanrı hakkında düşünce ürettiler.

Tanrı ise bunca şey olurken suskun..kendi adına bunca şey yapılırken suskun..

Cengizhan camilere atıyla girdi,camileri ahır yaptı ve müslümanlara tarihlerin en büyük tradejisini yaşattı.
cengizhan ve oğulları, torunları toplamda 6 milyon müslüman öldürüp 12 binden fazla cami ve mescidi yaktı (rakamlar tartışmalıdır)

ikinci dünya savaşı ..şurda 70 küsür yıl önce.. 50 milyon insan öldü..(60 milyon diyenlerde var)

en cahil insandan en alim insana herkesin aklından geçen soru;

Tanrım neden??

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
pekala en zor soruyu en sona sakladım, peki? herşeyin sorumlusu kim? insanlarmı? yoksa yaratıcımı?
bu soruya çok net! cevap vericek babayiğit varmı?

ls2

Kahin
Onursal Üye
pekala en zor soruyu en sona sakladım, peki? herşeyin sorumlusu kim? insanlarmı? yoksa yaratıcımı?
bu soruya çok net! cevap vericek babayiğit varmı?

Bu civarda böyle bir babayiğit yok:O

hem herşeyin yaratıcısı tanrı

hemde;

yargıç tanrı,
ögretmen tanrı,
kral/baba tanrı,

bir araya getirilip çorba yapılıp bizlere sunulmuştur.

3 yaşımdan beri düşüyorum bir yere varamadım bunun yüzünden, tüm tarihi ve emeği geçenleri kınıyorum:O

dip not: 3 yaşı salladım ama bayağı düşündüm şerefsizim:p şahit ol yarabbb

kahin

Kahin
Yeni Üye
varan 2: peki yaratıcının bir sorumluluğu varmı? evrene evrendeki insanlara iyi bakıyormu???
daha doğrusu evrene ara sıra uğrayıp tozunu alıyormu?onun hakkında oluşan bilgi kirliliğini temizliyormu? yoksa banane yahuu bilgi kirliliğine izin verip herşeyin dahada kötü olmasını
üstelik bile bile izliyormu???
herşeyi yarattığı halde sorumluluk alıyormu??
insanların acı çekerek öldüğü sonrada ödüllendirmesindeki mantık nedir? bu önerme hakkında dogru tez sunucak babayıgıt varmı?
tanrının sorumluluğu nerde??? başlamalı.

tanrının yaratmak dışında vicdani aetkisi aktifmidir???yoksa pasifmidir??eğer aktif ise
neden?kötülüğe izin veriyor yok eğer pasif ise biz neden? ona tanrı diyoruz.

yaratıcı önce evreni daha sonrada insanları yaratarak insanlara yaşama hakkı vererek
neyi?amaçlamıştır tanrının bir amaca hzmet etmesi ondan dah agüçlü bir varlığı ispatlamıyormu??
tanrıyı yaratan bir varlığın emriyle tanrı evreni yaratmış olabilirmi?

herşeye gücü yeten varlığın evreni yaratıp gücünü test etmesine gerek varmı?
tanrı evreni yaratmadan insan yaratabilirmi???işte evrenin en zor sorusu
tanrı zamansız ve mekansız canlı yaratabilirmi?eğer yaratamıyorsa herşeye gücü yetmediğini yine kendi ispatlar.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
kırmızı fontlu soruya net cevap verene tapıcam.

ls2

Kahin
Onursal Üye
herşeye gücü yeten varlığın evreni yaratıp gücünü test etmesine gerek varmı?
tanrı evreni yaratmadan insan yaratabilirmi???işte evrenin en zor sorusu
tanrı zamansız ve mekansız canlı yaratabilirmi?eğer yaratamıyorsa herşeye gücü yetmediğini yine kendi ispatlar.

kaldıramayacağı taş yaratabilir mi,kendi gibi bir tanrı yaratabilir mi,moussa sow gibi rövaşata ile gol atabilir mi :O

yapma üstad :O

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
lefty olsaydı arısto mantığındaki sorularından vazgeç derdi:), ama normal bu zihinlerde böyle olması
Sen iyi birimisin kötümüsün, dünya iyimidir kötümü?sürer gider, ne iyidir ne kötüdür..

kahin

Kahin
Yeni Üye
hayır anlamadınız benım sorum evrenin en zor ve en mantıklı sorusu, bir gün bu soru efsane olucak. :D
taş kavramı madde boyutundadır. evrenin içindedir. tanrı ise hiçliktedir. hiçlikte taş olmaz. :D tanrı kendi gibi tanrı yaratamaz, çünkü tanrı sadece canlı yaratır ama tanrı cansız varlıktır.
ama ben nokta atışı yaptım korkunç bir soru bu :D
anlıyamadınız değilmi? :D
bakınız aynı soruyu farklı modda! soruyorum tanrı kendi hiçlik boyutunda canlı yaratabilirmi? zaman yok mekan yok. korkunç soru bence sorudan çok benden korkmalısınız. çünkü soruyu icat eden benım. .D

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
eğer tanrı hiçlikte canlı yaratamıyorsa, herşeye gücü yetmez, :D işte ispat böyle olur ,sizin içn kötü olan şu bu soruya insandan çok tanrının cevap vermesi daha uygun olur. :D ne anladınız? bundan.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Hiçlik kavramını nasıl sorduguna yada neye göre sınıflandırdıgına baglı diyebilirim....

Mesela UÇAN KAYKAY şuan dünyada HİÇ yok fakat bende sana diyebilirim ki Dünya yakın gelecekte UÇAN KAYKAYA sahip olacak ....ve hatta gelecekte ROBOTIC ÇAĞ ı oldukça yakından hissedeceğiz...

Bir HİÇ lik daha sana söylemek isterim şuan yapay zekadan bahsedilmekte....Nasıl olacak nasıl işleyecek diye konuşulmakta Şuan olmayan var edilmesi düşünebileyen bir durum yani HİÇ likte fakat yakın gelecekte YAPAY ZEKA oldukça hız ve ivme kazanacak ve bu yakın gelecekte YAPAY ZEKA bir çok devlet dairesinde kendisine yer alacak Devletle yapay zeka sayesinde oldukça yakın sıcak mesajlaşmalar ve bilgiler edinilecek...

Belki bunlar fazla absürt oldu diyebiliriz ama yakın gelecekte ROBOTIC ÇAG da beklenilen süreçler diyebiliriz...

Farklı bir SUNUM daha HİÇ lik adına yapmak istiyorum...

Bugün otomobiller 4 teker üzerinde gitmekte değil mi şuan görebiliyor ve algılayabiliyor ve hiç değişmeyecek gibi düşünmekteyiz....Gleceğin nasıl şekillenebileceğini ise sunulan pencereler gün yüzüne çıkıp yeni şeyler icad edildiğinde görebiliyoruz...

Bende diyorum ki..

Gelecekte bildiğimiz asfalt yollar Manyetik çubuklarla degiştirilecek yine bir yol olacak fakat bu yollar manyetik yollar olacak devamında otomobiller ise tekersiz üretilecek ve yol üzerinde manyetik enerji ile yol ve sürüş keyfi verecek bununla birlikte otomobiller otomatik sürüş eşliğinde uydu vasıtasıyla ve kamera sensörler ile bu keyfi verecek kanaatindeyim..Gelecek çağ da lastik sektörü cant sektörü gibi bir çok etmen ortadan kalkacak gelecekte şimdiden yer edinmek isteyen firmalar teknolojileri değiştirmek zorunda kalacak...

Gelecekte evlere giren Playstation gibi oyunlar sanal gerçeklik vermek üzere insanı oyunda hissedecek şekilde sanal gerçeklik şeklinde oynanabilir düzeyde olacak daha gerçekçigrafikler ve daha gerçekçi hissedebilir segmentler kullanılacak Gelecek uçuk gibi gözüksede aslında gelecek insanlığı baştan aşagıya değiştirecek...

Hiçlık kavramında hiç olmayan bir etmenden söz ediyorsak yukarıda bir çok yenilik hiç olmayanlardır ve bir gün gelecekte insanlığa gözüken ve olacak olanlardır...Tanrıda hiç yok gibidir fakat vardır...

Hiçlik kavramını nasıl tanımladıgımız ve nasıl baktıgımız önemli kanaatindeyim..Ölüm de hiç gibidir fakat her nefis bir gün kendi ölümüyle tanışacaktır...Ve her beden bir gün ölümden sonra yaratıcsının yakınen görecek ve tanıyacaktır.ALLAH verdiği sözleri tutar...

Böyle..

kahin

Kahin
Yeni Üye
hiçlik kavramını sınıflandırmakmı? :D huhhh yanii yuhhhh :D tanrılar çıldırmış olmalı :D hahahahahahahahahahaahhehehehehehehihihihhihihuhuhuhuhhu ahhh tanrım yok böyle birşey :D
sevgili elbiss sen ne içiyorsun? bende alabilirmiyim? beraber içelim kurtar beni bu hayattan kopar. :D
hüstın hüstün cevap cevap ver roket ayrıldı elbisss kendi gidiyor.. durduramıyoruz.. :D

Ekli dosyalar

• allah-ım-sana-geliyorum_848692_m.jpg
    allah-ım-sana-geliyorum_848692_m.jpg
    80.3 KB ·
    Görüntüleme: 3
Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
aman tanrımm elbisss sen gerçekmisin? yani gerçekten senmisin? :D :D
sen gerçek olamazsın bu aklımın bir oyunu, senin yerin cennet olmalı ne işin? var burda
sen bir meleksin elbisss hattta sana cennetin allah katını versinler hatta sen allah olmalısın.
harcama kendini fani dünyada .. :D :D

allahın verdiği sözü tutucak elbisss için rahat olsun hatta bende söz veriyorum.
sen cennet için yaratılmışsın. :D bu yüzden gülüyorum yanlış anlama :D

bak senin için beste yaptım beste yaptım
elbis sen bizim herşeyimizsin .
elbiss sen bizim umudumuzsun
elbiss sen bizim güneşimizsin
elbiss sen bizim eğlencemizsin.
teşekkürler elbiss çok yaşa elbiss 950 yıl yaşa .. :D

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
hiçlik kavramını sınıflandırmakmı? :D huhhh yanii yuhhhh :D tanrılar çıldırmış olmalı :D hahahahahahahahahahaahhehehehehehehihihihhihihuhuhuhuhhu ahhh tanrım yok böyle birşey :D
sevgili elbiss sen ne içiyorsun? bende alabilirmiyim? beraber içelim kurtar beni bu hayattan kopar. :D
hüstın hüstün cevap cevap ver roket ayrıldı elbisss kendi gidiyor.. durduramıyoruz.. :D

Sınıflandırmaktan kastım neye göre tanımlandırıyorsun yani ne anlıyorsun demek istedim.... Yazım yanlışı olmuş idare et işte :)

Valla az önce su içtim ondan öncesinde limonata içtim gel birlikte içelim istersen heeeeehheee :)

kahin

Kahin
Yeni Üye
Sınıflandırmaktan kastım neye göre tanımlandırıyorsun yani ne anlıyorsun demek istedim.... Yazım yanlışı olmuş idare et işte :)

Valla az önce su içtim ondan öncesinde limonata içtim gel birlikte içelim istersen heeeeehheee :)

elbis senden bir ricam var
şimdi gülücem hatta kükrüyecem :D hahahahahahaahhahahahahaahahahahahahahaahahahahahahaahahahahaha ahhhhh elbisssssss hahahahahahahahahahahaa yihhuuuuu :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
iyiki varsın sen olmasan nasıl? gülücem.. :p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar