tanrının kötü olduğunu düşünüyorum.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kahin tarafından oluşturulan tanrının kötü olduğunu düşünüyorum. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,360 kez görüntülenmiş, 65 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı tanrının kötü olduğunu düşünüyorum.
Konbuyu başlatan kahin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

kahin

Kahin
Yeni Üye
arkadaşlar tanrının yarattığı bu denge denilen, yaşamın acımasız ve dengesiz olduğunu
düşünüyorum. örnegin linkini paylaştığım hayvanların yaşamında bile güçlü güçsüzü
öldürüp yiyiyor, bu örneği destekleyici olarakta insanların yaşamı çok iyi olucaktır.
insanlarda tıpkı hayvanlar gibi yaşıyor güçlü güçsüzü eziyor ve sindiriyor hatta
öldürüyor.bana göre insan denilende gelişmiş hayvandır. ben kutsal saçmalıklara
asla inanmadım ben gördüğüm herşeye inanırım görmediğim hiç birşeye doğru diyemem
görmediklerim gerçek bile yanlış olabilir, ama gördüklerim tanrı hakkında ve tanrının
karakteri hakkında tek ipucu olabilr.

peki? tanrının kötü olduğunu % 100 nasıl anladım? izah edim.

1:yaşamın anlamsızlığından.(dengesizlik)
2: güçlü güçsüzü yaşamak için öldürmek zorunda burda hayvanın bir suçu yok sistemi acımasızca yaratan suçludur. çünkü bu tarz eylemlerle yaratılışı tanrı benimsemiş ve yaratmıştır.
3: psikolojık ve sosyolojık sistemler her zaman güçlülerin lehine olmuştur, tanrı bazılarını
güçlü bazılarınıda zayıf yaratmış bunun sonucundada insanlar hayali tanrılar yaratarak
tanrıyı iyi bir karaktermiş gibi göstermek istemişler fakat bu düzen son yyda atheistlerin agnostıklerın ve deistlerın hızlı artışıyla son bulmuştur.
4: tanrının yaşama etkisinin 0 olması yanı etkisiz bir tanrı olduğu gerçeği (iyiler ölürken seyreden kötüler kazanırken mutlu olan tanrı)
5: evrendeki oluşumun dengesizliği (sürekli patlıyan süpernovalar karadelikler ve her an güneş sistemınce yutulmak üzere programlanan dünya gerçeği.)

6: tanrının egoistliği gerçeği (tanrının evreni yaratması ve bizlere yaşama sansı verdiğini
anlatması tam bir fiyaskodur anlamsızdır mantıksızdır, hiç bir geçerliliği yoktur bu mantığın
yaşam sansına insanların ihtiyacı yoktur insanların tek ihtiyacı yaşam ama mantıklı bir
oluşumdur. kimileri farklı zihinlerle yaratılırken kimileride farklı yaratılır bunun dogal sonucundada dengeden çok denegsizlik ve kaos oluşur.

7: tanrının yaratılış anında insan ayırması adaletsizliktir hemen bir örnekle ispatlıyalım.
ahmet çok zeki yaratılır , kemalde çok saf ve aptal yaratılır bunun sonucundada
zeki olan aptal olana göre avantaj elde eder yaşamda.(hani? tanrı eşitti hani tanrı adil olduğu için ona tanrı diyorduk benım için anlamsız olan tanrının ona duyduğum anlamsızlıgı
nasıl? açıklıyacak merak ediyorum.

8: tanrınnın milyarlarca yıldır şimdiye kadar yarattığı ruhların ayısı atıyorum 128 milyar diyelim. ve 128 milyar daha yarattı diyelım toplam 256 milyar ruh cennet ve cehennemde
yaşıyoruz diyelim. iyide hiç yaratılmayan trilyonlarca ruh ne olucak?????
onlarda insan değilmi? onları niçin??? yaratmıyorsun hani nerde? tanrının adaleti.eğer buysa
asıl kötülüğün ve adaletsizliğin kaynagı tanrıdır.

9: tanrının bilinemez olması onun tanımadığımız anlamına gelmiyor, şu dinlere inanlarada acıyorum boşuna yaşıyorlar, bomboş bir yaşamalrı var.
cennet ve cehennem gerçekten yok olmasıda imkansız! mantıksız anlamsız tıpkı tanrı gibi.

hayatın tek bir anlamı var zengin doğarsın ve muhteşem yaşar ve ölürsün, fakir doğarsın
ezilir büzülür ve hayvanca yaşar ve anlamsızca ölürsün.

hayatın tanrısı ve anlamıda paradır parasız 2 gün bile dayanamaz açlıktan ölürsün.

dipnot.
agnostiğim ve agnostik olarak kendimle gurur duyuyorum,

Son düzenleme:

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Dostum sen düşünmesen ve dünya bir dakikalığına güzelleşse !

Ay

Meraklı Üye
Yeni Üye
insan gercekten hayret ediyor. asdfgj

atomun parçalanabildiğini bulduğu için albert einstein kötü müdür? ateşi bulan mağara adamı da kötü mudur?

Tanrinin kötü çocukları var.!

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Canlı yaşam türü soyunu ve türünü devam ettirmek için zincirde kendisine düşen payı alır yani hiçbir canlı yaşam hayvanları ihtiyacından fazlasını almazlar.....Hayvanlar avlanırken güçlü olanları değil aksine zayıf ve soyunu devam ettirmeyecek olanları avlarlar ...Yani her canlı hayvan türünün devamı için soyagacından güçlülülerini yaşatır....

İnsanlarda durum böyle değildir İnsanlarda doymak bitmek bilmeyen iştah arzu heves ve ihtiraslar vardır insan çogu zaman nefisine ve ideallerine yenik düşer ve düştüğü içinde hep hata yapmaya devam eder....

İnsanların hırsları ve hevesleri ugruna binlerce yitirilen yaşam aslında insanlar için sadece birer ölü olarak nitelendirilmektedir...İnsanlar yaşamları boyunca bir amaç ugruna bir hedef ve ideol ugruna binlerce mahsumun ölmesine ve insanlığın ayaklar altına alınmasına vesile olmuşlardır....Burada suçlu arayacak olursak oluşturdugumuz mükemmel gibi gözüken ama mükemmel olmayan insanın ürettiği sistemlerdir...

Dünya ekolojik denge sistemi böyle değildir İçerisinde binlerce hayvanın ve canlı türünün hatta insanın yaşamasına olanak sağlayacak şekilde mükemmel bir sanat eseri şeklinde oluşturulmuş ve 6 günde yaratılmıştır...En ince detay bile o kadar muazzam düşünülüp oluşturulmuş ki bu sisteme bakıp hayran kalmamak elde degildir..

Dünya kabuk değiştirdiği sırada yönetim bir iyilerde olur birde kötülerde olur iyileri tanımlayabilmek için kötünün ne oldugunu bilmek gerekir Kötüleri tanımlayabilmek için iyilerin neler oldugunu bilmek gerekir...

Dünyada insanın sürekli savaş içerisinde olmasının en temel sebebi ise aramızdaki anlaşmazlıkları çözemiyor olmamızdır...

Tanrının adaleti ve kılıcı keskindir zamanı bu zamandan degerlendirip ölçersek hatalar yapmış oluruz zaman içerisinde bir çok güzellikler oldugu kadarıyla bir çok kötülüklerde olmuştur bu savaş iyiler ile kötüler arasında geçen bir mücadele ürünüdür...

İnsan fabrika işletirken savaş vermek zorundadır bu savaşın adınada rekabet diye isim koymuşlar eger varlıgını daım ettırmek ıstıyorsan rekabet edebılmen gerekıyor neden seni seçsinler sorusuna fabrıkanın ıyı bır hedef ve vızyon sunabıldıgı gıbı ıyı urunlerde kalıtelı urunlerde sunabılmesı gerekıyor...

Insanda böyledır...Insan sundugu urunlerle ve verdıgı katkılarla hesaba cekılırler her ınsanın hesabı kendınedır....Dunyanın bu zamanlardakı şartlarında oluşan atmosfer aslında ınsanları yıldırmamalı aksıne hayata daha fazla olumlu bakabılmelıdır...

Hayat mucadele ve sabır ıster sabırla bırlıkte azım ve fedakarlık ıster...Çalışmak ve uretmek sadece ınsan ıcın degıl doga ıcınde çabalamalı ve gayret etmelıyız....

Bizler bu dünyaya yatmak için degıl alınterı ve çaba dökmek ıcın gedlık her ınsanın dogaya ve ınsanlıga katkısı verılen emekler ıle gecerlı olacaktır...

Bugun komususu aç ıken tok yatan bır komusunun ınsanlar uzerınde hıcbır soz hakkı yada yetısı olamaz...İnsan oncelıkle ınsanlıgın gerektırdıgı degerlere ualaşabılmesı ve daım etttırebılmesı gerektıgıdır....

Tanrı gerçekten kötü olmuş olsaydı bu sözleri söylettırmezdı...Tanrı gerçekten kötü olsaydı bizlere muazzam bir sistem ve yaşanabilir bir dünya oluşturmazdı....

Hayatta denge unsuru vardır her denge bır carkı tamamlar her carkın tamamlanması yenı bır ısıgın kaynagı olur...Bugunlerın dunyasında herşey karısık gozuksede aslında hıcbırsey duzeltılmeyecek degıldır Onemlı olan guzelı ınsanların ne kadar ıstedıgıdır...

Para dünyada bir güç unsurudur ve kullanım aracıdır Zengın olup mutsuz olanda mevcuttur fakır olup mutlu olanda oldukça mevcuttur herşey parayla kıyaslanmaz belkı parasız olup zor bır hayat vereceksın ama onun kazancı ve bereketı daha ayrı bır guzeldır....

Onemlı olan neye sahıp oldugun degıldır onemlı olan sahıp oldugun degerlere ne kadar samımı ve etken oldugundur...

Hayatta herşeye sahıp olsakta aslında esasen varlıgımızın degerını bılmekten geçer kanaatındeyım.....

Bugun ABD de dogan bır cocuk olabılırdık oranın şartlarına gore yaşam surebılırdık penceremız ve boyuta bakış açımız oranın degerlerıyle degışebılırdı fakat burada esas temel konu sahıp oldugun manevıyat ve özdekı ınsanlık dıyebılırım....

Doga yaşamı sadece ıhtıyacı olanı alır fazlasını almaz Insan öyle degıldır ınsan daha fazla ıster hatta stok bıle yapar cunku ınsanı oyalayan bır seytan vardır onada dıkkat etmek gerekır...

Onun her gosterdıgıne ınanmamak gerekır onun amacıda ınsanları yollarından saptırmaktır dıkkat etmek gerekır..Kalp bir kere mühürlendi mi onu ALLAH dılemedıkçe kımse açamaz o yüzden ıhlaslı ve tevekkul uzere bır yolda olabılmek Gemıyı lımana saglam yanaştırabılmek oldukça önemlı dıyebılırım..

Böyle.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
evet doğanın bir düzeni var ama biz buna dengesizlik diyoruz, seni eleştiremem sen bu dengesizliği anlıyamıyacak algılıyamayacak biçimde oluşmuş olabilirsin,
örneğin denge diyorsun senin allahın zehirli mantarları yaratıp daha sonra onu yiyenler
ölsün diyemi? yaratmış o mantarları işte siz iannçlıların zayıf mantığıda burda patlıyor
.bunun neresi ?dengedir tanrı insanı öldürmek için mantarı yaratıyorsa nasıl? bir ama edinmiş demiyorum ben herşeyi çözdüm amaç belli ölmek ve ölmenin neresi? dengedir.

gelelim diğer bir dengeye tanrı bir denge kurmuş sizede iyi yutturmuş,demişki;
ben ceylanı sırtlana canlı canlı yemesi için yarattım. işte sana gerçek bir ayet ben kötü tanrıyım
işte ayetim ceylan süresi sırtlan ayeti..

denge diyoruz değilmi? devam edelim o zaman dengesizliğe tanrı insanı yaratıyor ama hastalıklarıda
yaratıyorki acı çekmemiz istiyor, iyi bak bu anlatıklarım ispattır! hafife alırsan kaybedersin.

iştee gerçek ayet bu kutsal olduğu iddia edilen kitapplarda sadece bilgi kirlilği ve bir yığın saçmalıktır. insanların yazdığı o kadar belli oluyorki anlamıyanın aklından şüphe etmişimdir.
hayatım boyunca.

denge diyoruz değilmi? tanrı zeynebı zengın yaratıyor zeynep cennette gidiyor. süleymanıda fakır yaratıyor süloda cennette gidiyor. yaşamı boyunca oluşan zengin fakir ayrımından inaanlar sorumlu değil tanrı sorumludur. çünkü tanrı herkesi eşit yaratmalıkı biz ona tanrı diyelım.şimdi diyeceksınkı tanrı herkesi eşit yaratmış sonradan zengın olmuş işte bende onu diyorum sonradan neden? zengin olmasına izin veriyorsun vermesene? sen nasıl? bir tanrısın neden? torpil geçiyorsun zeynebe. şimdi anladınmı ? tanrılar korksun benden çünkü artık herşeyi biliyorum. kötü olduklarını anlıyabiliyorum. zeynebin zengin yaşaması ölünce onun yanına kar kalıcak tanrıda bunun hesabını sormuyacak çünkü zeynep cennette gidicek çünkü
tanrı torpil geçicek çünkü tanrının mantıgı bu.

eeee bunlar ispat değilmi? sonrası yada öncesi varmı? yok demekki ispat.
sen anlıyamıyorsan bu senin sorunun değil, özgür iradeni kısıtlı kullandığın içindir.
ayrıca seni eleştirmemde ne? bana faydası olur nede ? sana sadece zaman kaybı olur.
senin bir hayatın var ve bunu hiç kimse değiştiremez o kadar çok iannıyorsunki
,gerçekleri sana ispatlasak bile yinede reddediceksin.

hayatım boyunca mükemmel olmaya çalıştım insanların beni anlamasını beklemiyorum,
insanların gerçeği kendileri bulup sonrada beni anlamsını istiyorum. arasındaki fark gerçekten
çok önenmli bir farktır. bu farklı felsefe yada bilmsel akademik makalelerle bulamayız, aklımızın ve mantığımıza güvenerek bulabiliriz.
akıl ve mantık öğrendikçe gelişmez doğruyu anlıyarak gelişmeye başlar einstein bile
yaşamının son anlarında bazı gerçekleri anlamış ve yanıldığını itiraf etmiştir.

sıkı bir katolık olan 18.. yyıl bilim adamları ve mucitler bile son anlarında dinsizleşmiş ve atheist agnostık veya deist olarak ölmüşlerdir.
yaşar nuri öztürk bile son yılında deist olarak ölmüştür.

sevgili elbisss daha feciyya eko denge ve üremek ve yaşamak için daah zayıf canlıları av olarak yaratmak vicdanı mantıgada aykırıdır , av olan canlınında bir canı olduğu gerçeğini unutmayalım. av olan elbisss sende olabilirsin. yani islama bile aykırı düşünsene
allahın gönderdiği kitap allaha aykırı iannılmaz değilmi? ????

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
insan gercekten hayret ediyor. asdfgj

atomun parçalanabildiğini bulduğu için albert einstein kötü müdür? ateşi bulan mağara adamı da kötü mudur?

Tanrinin kötü çocukları var.!

bak sana ilginç birşey anlatım, atomun oluşması için onu tetiklemek gerekir tek başına tanrının eksik güçleri bir işe yaramaz ama atomu uranyumla birleştirip tetiklersen,
müazam bir güç oluşur yıkıcı ve yok edici.
buraya kadar herşey normalmış gibi gözüküyor hala aklımız çalışmıyor insanlar neden? uranyumu keşfetti ve atomu buldu sonuçta milyonlarca insan öldü diyoruz.
burda çok önemli bir noktayı asla atlama burda hammaddeyi insan yaratmıyor.
hammedeyi yıkıcı etkileriyle tanrı yaratıyor. eeee yaratmasana amacın ne senin?

sen bu bunu böyle yıkıcı yaratıcagına yapıcı yaratamıyormusun? ???
hala anlamadınmı? şimdi anlıyacaksın sana garanti veriyorum.
tanrı uranyumu ve atomu birleştirdiğimizde atom bombası yerine atom çiçeği oluşucak biçimde yaratsaydı bu çiçegin kokusundan tüm insanlar aşık olsaydı ve dünya barışı olurdu değilmi? demekkı insanlar sadece formalıte asıl suçlu kim? anladınmı? tanrı değilmi?
hala anlamdıysan senin için yapabiilceğim birşey yok demektir.
ama anladıysan ne kadar? haklı olduğumuda anlamışsındır.

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Zehırlı olan mantarda var Zehırlı olmayan mantarda var Iyı ınsanda var kotu ınsanda var Iyı dusuncede var kötu dusuncede var faydalı olanda var faydalı olmayanda var zengın olanda var fakır olanda var herşey aslında eşit olarak oluşmuş olaya nasıl bakıp yorumladıgına baglı kanaatındeyım..

Doganın düzeni dengesız olsaydı dunyada yaşama daır ufak bır ız bır kaç yıl sonra bulamaz olurdun Arıların cıceklerden polenlerı toplayıp dunya yesıl örtusune salması bıle aslında başlı başına bırer sanat ve eser urunudur....

Hastalıklar sadece ınsanda yok kı dıger canlı yaşam turu hayvanlarda da hatta bıtkılerde de mevcut...Hastalıkta ve ıyılıkte herdaım ALLAH ı hatırlayabılmek en guzel olandır Insan zoru görmeden kolaylıgın anlamını bılemez kı...Zorluk yaşayacaksın hatta yerı geldıgınde çıle çekeceksın kı yaşamın bır anlamı olsun.....

2017 senesınde hayatımda kı en zor donem ve surecı yaşadım hayatımda bu yaşadıgım zorlu surecı ve cıleyı anlatamam tarıf edemem fakat ben ne kustum nede yuz cevırdım aksıne ınsallah boyle bır sınavı alnımın akıyla verebılmışımdır dedım devamında Şukurler olsun dedım ve şükrettim herşeyde bir hayır vardır....Bazen hastalıklar ınsanların en ıyı tedavı yoludur bende bu tedavıden gectım çok şukur.

Sırtlan yer aslan yer kuş yer kedı yer köpek yer vsss doganın zincir kanunlarıdır bunlar nasıl ınsanların adalet kanunları varsa bunlarda doganın yaşam zıncır kanunlarıdır....Bu dünyanın varolabılmesı ıcın daım olabılmesı ıcın ALLAH ınsanlıga bol nımetler ve kazançlar sunmaktadır ta bı bunu ınsan görebılıyorsa...

Kutsal Metınler Peygamberler aracılıgıyla ınsanlıga gelmıştır arada olan bır ınsandır halıyle gelen bılgılerde ınsanlıga ınsan tarafından aktarılmaktadır fakat gelen her bılgı bır dıgerı tastık edıp onaylamıştır...

İnsanların ınançları kendınedır Inanmayanların degerlerıde yıne kendınedır Gerçek kazancı ınsanlar amel defterlerı açıldıgında görulecektır Bugun ınanıp ınanmamakta özgürsün dinde zorlama yoktur senın ınancın sana bızım ınancımız bızedır kımseye zorla guzellık kımse sunamaz...Hayat senındır seçimde sana aıttır bıze duşen DUA etmektır Kalplerın serınlık ve esenlık bulup dogru lımana yanaşması ıcın...

Benı eleştırmek ıstıyorsan eleştirebilirsin sakınca görmemekteyım ve hiçbir insandan da bu konuda çekınce duymamaktayım.

Her ınsanın sınavı farklı olur her ınsan farklı şekılde ımtıhanda olur burada tanrının zengınlıgı mevcuttur Her ınsana aynı guzellıkler verılmış olsa ınsanın varlık ıle yoklugu bılmesı nerdeyse hıç olur...Zengın parasıyla fakır ıse yaşantısıyla apayrı ımtıhanda olur....

Allah ınsandan neden korksun kı yaratan şekıl ve bıcım veren o dur....Asıl ınsan kaybettıgı hazınelerıne veryansın etsın....Hazıne sadece parayla mı oluyor hıçte bıle degıl esas hazıne ınsanın kalp ınde durulugunda saflıgında ve samımıyetınde gızlı....

Zengın fakır olmuşsun ne önemı var kı ötekı tarafa mal mulk goturen mı var burada olan burada kalır sen esas kazandıgın amellere bak onlar agır basarsa ahırette faydasını gorursun zaten..ameller agır basmazsa mukafatta ona gore verılır...Söylediğim üzere her insanın sınavı ve imtihanı farklı olur....

Hayatın kime ne göstereceğini bilemeyiz bize düşen sabretmek ve şükür etmektir..

Böyle.

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
ikiside değildir....Kanunlar neyi gerektiriyorsa onu yerine getiren sadece birer maaşlı çalışan görevlidir..

kahin

Kahin
Yeni Üye
sevgili elbiss ben doğanın dengesinin kötü bir denge olduğunu anlatmaya çalışıyorum sen ise;
bilndik ve klasık şeyler yazmışsın benım gibi marjınal ve subjektif yazamıyorsun.
hangi? kanunlar insanlarınmı? yoksa tanrınınmı? çünkü her ikiside kötüdür.
sana göre denge! zehirli mantarsa eğer bu denge kötü bir dengedir ve beni haklı çıkartıyorsun.

yazdıklarına yorum yapmak istiyorum fakat konuyla bir bagı olmadığı için yorum yapamıyorum.
ama yapmak istiyorum :)
bir yerde yine hata yapıyorsun senin inancın bana benım inancım sana olsaydı böyle bir ayet olmazdı. bak gör. elbis kardeş :)
(47/MUHAMMED-4: (Savaşta) hakikat bilgisini inkâr edenlerle karşılaştığınızda, boyunlarını vurmaya bakın! Nihayet onlara ağır bastığınızda, bağı takviye edin (esir alıp bağlayın)! Ondan sonra yapılacak olan, lütfen karşılıksız salıvermek ya da fidye mukabilinde bırakmaktır! Harp ağırlıklarını bırakıncaya kadar! İşte bu! Eğer Allâh dileseydi, elbette onlara yaptıkları suçun sonucunu (azap yollu) yaşatırdı! Fakat bazınızı, bazınızda olarak denemek için (savaşı koydu). . . Allâh yolunda öldürülenlere gelince, onların yaptıkları asla boşa çıkartılmaz!)

beni zorla müslüman yapıpta müslüman olduktan sonrada fidye isteyen bir din nasıl? adil olabilrki! elbiss :)

seni eleştirmiyorum elbiss seni haksız çıkartıyorum, eleştirmek farklıdır haksız çıkarmaksa
farklıdır.

her insanın sınavı aynıdır elbisss :D yine güldürdün beni .. ayr ısınav olmaz elbiss :D
onunda ispatlıyalım. madem tartışıcaz biraz eğlencelı olsun istedım..

Kuranda imtihan ile alakali tahmini 22 ayet geçiyor
2:49 - (Hem hatırlayın ki bir zaman) sizi Firavun ailesinden de kurtardık, (onlar) size azabın en kötüsünü reva görüyor, oğullarınızı boğazlıyor, kadınlarınızı sağ bırakıyorlardı. Ve bunda size Rabbiniz tarafından büyük bir imtihan vardı.

2:155 - Çaresiz biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri!

2:249 - Talut, ordu ile hareket edince dedi ki: "Allah sizi mutlaka bir nehirle imtihan edecek. Kim ondan içerse, benden değildir. Kim de onu tatmazsa, işte o bendendir. Ancak eliyle bir avuç alan başka (bu kadarına ruhsat vardır)." Derken içlerinden pek azı hariç, hepsi de varır varmaz ondan içtiler. Talut ve beraberindeki iman eden kimseler nehri geçtiklerinde. "Bizim bugün, Calut ile ordusuna karşı duracak gücümüz yok." dediler. Allah'a kavuşacaklarına inanıp, bilenler ise şu cevabı verdiler: "Nice az topluluklar, Allah'ın izniyle nice çok topluluklara galip gelmişlerdir. Allah, sabırlılarla beraberdir."

3:186 - Muhakkak siz, mallarınız ve canlarınız hususunda imtihan olunacaksınız. Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve Allah'a ortak koşanlardan size eziyet verici bir çok söz işiteceksiniz. Eğer sabreder ve Allah'dan gereği gibi korkarsanız, şüphesiz işte bu azmi gerektiren işlerdendir.

7:141 - Hani sizi, Firavun sülâlesinin elinden kurtardığımız zaman, hatırlasanıza, size azabın kötüsünü yapıyorlardı; oğullarınızı öldürüyorlar, kızlarınızı sağ bırakıyorlardı. Bunda sizin için Rabbiniz tarafından büyük imtihan vardı.

7:163 - Bir de onlara, o deniz kıyısındaki şehrin başına gelenleri sor. O sırada onlar cumartesi yasağına riayet etmiyorlardı. Cumartesi günü balıklar akın akın geliyorlardı, yasak olmadığı gün gelmiyorlardı. Yoldan çıkıp sapıklık yaptıkları için biz de onları işte böyle sınıyorduk.

7:168 - Ve onları yeryüzünde birçok ümmetlere ayırdık. İçlerinde iyi olanları da vardı, olmayanları da. Onları biz, bazan nimetlerle, bazan da musibetlerle imtihana çektik. Sonunda belki hakka dönerler diye.

8:17 - Sonra onları siz öldürmediniz, lâkin Allah öldürdü. Attığın zaman da sen atmadın, lâkin Allah attı. Bu da müminlere güzel bir imtihan geçirtmek içindi. Allah işitendir, bilendir.

10:30 - İşte burada herkes geçmişte yaptığını bulacak. Ve gerçek mevlaları olan Allah'a döndürülecekler. İftira edip uydurdukları şeyler de kendilerinden büsbütün uzaklaşıp gidecek.

14:6 - Musa kavmine demişti ki: "Allah'ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Çünkü O, bir vakit sizi Firâvun ailesinden kurtardı. Onlar sizi işkencenin en kötüsüne sürüyorlar ve oğullarınızı kesip kadınlarınızı da diri bırakıyorladı. Ve bunda Rabbinizden size büyük bir imtihan vardır."

16:92 - Bir ümmet, diğer bir ümmetten (sayıca ve malca) daha çok olduğu için, yeminlerinizi aranızda aldatma vasıtası yaparak, ipliğini sağlamca eğirdikten sonra onu söküp bozmaya çalışan kadın gibi olmayın. Allah sizi bununla imtihan eder ve şüphesiz hakkında ihtilaf ettiğiniz şeyleri kıyamet günü size mutlaka açıklayacaktır.

21:35 - Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilikle deneyeceğiz. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz.

29:2 - İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece "İman ettik" demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?

29:3 - Andolsun ki, biz onlardan öncekileri de imtihandan geçirmişizdir. Elbette Allah, doğruları ortaya çıkaracak, yalancıları da mutlaka ortaya koyacaktır.

33:11 - İşte burada müminler imtihan edilmiş ve şiddetli bir sarsıntı ile sarsılmışlardı.

37:106 - "Şüphesiz ki bu apaçık bir imtihandı." (dedik)

38:24 - Davud dedi ki: "Doğrusu senin bir koyununu kendi koyunlarına katmak istemesiyle sana zulmetmiştir. Gerçekten bir cemiyette yaşayanların çoğu mutlaka birbirlerine haksızlık ediyorlar. Ancak iman edip de salih amel işleyenler başka. Ama onlar da pek az." Davud, bizim kendisini imtihan ettiğimizi sanmıştı. Hemen Rabbinden mağfiret diledi, rüku ederek yere kapandı, tevbe ile Allah'a yöneldi.

38:34 - Andolsun ki Süleyman'ı imtihan da ettik ve tahtının üzerine bir ceset bıraktık. Sonra tekrar tevbe ile önceki haline döndü.

44:33 - Biz onlara içinde apaçık bir imtihan bulunan mucizeler verdik.

47:31 - Andolsun ki, biz içinizden cihad edenlerle sabredenleri ortaya çıkarıncaya ve yaptıklarınızla ilgili haberlerinizi açıklayıncaya kadar sizi deneyeceğiz.

49:3 - Allah'ın elçisinin huzurunda seslerini kısanlar, şüphesiz Allah'ın kalplerini takva ile imtihan ettiği kimselerdir. Onlara mağfiret ve büyük bir mükâfat vardır.

60:10 - Ey iman edenler! Mümin kadınlar hicret ederek size geldiği zaman, onları imtihan edin. Allah onların imanlarını daha iyi bilir. Eğer siz de onların inanmış kadınlar olduğunu öğrenirseniz onları kâfirlere geri döndürmeyin. Bunlar onlara helal değildir. Onlar da bunlara helal olmazlar. Onların (kocalarının) sarfettiklerini (mehirleri) geri verin. Mehirlerini kendilerine verdiğiniz zaman onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur. Kâfir kadınları nikâhınızda tutmayın, sarfettiğinizi isteyin. Onlar da sarfettiklerini istesinler. Allah'ın hükmü budur. Aranızda O, hükmeder, Allah bilendir, hikmet sahibidir.

bu nasıl? sınav elbiss zengın fatma cennete gidicek zengınlıgı yanına kar kalıcak :D mertte
fakır gidicek cennete bumu? senin sınavın.
koskoca allah diyecekkı_ eeeee oldu artık yapıcak birşey yok. :D
asıl ilginç olansa şu senın allahın ayet yazıcak ama ayetleri yine senin allahın uygulamıyacak.
hala anlamadıysan bir gün anlarsın ..

dinlerin tanrıları gerçekten korksun bende çünkü gerçekten tanrı varsa o zaman korkması gereken dincilerdir.

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Eğer senin gibi yazabilen biri olsaydım seninle aynı düşüncede olan biri olurdum demek oluyor ki seninle bazı konularda aynı düşüncelerde olamıyoruz....O yüzden denilir ki herkes aynı fikirde olmak durumunda değil hayata nasıl baktıgımızla ilgili olsa gerek bilemem...

esekherif

Filozof
Yeni Üye
dostum sana bir soru sence tecavüzden yargılanan bir idam mahkumunu öldüren cellat katilmidir? yoksa kahramanmıdır? ;)

Tanrı aşkına dostum senin neyin var böyle ha! Neden böyle düz taban sorular soruyorsun?
Kendine yeni bir hayat kursan tavukları okşasan , atları kovalasan.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
@kahin.

Insanların ortak ımtıhan dönemleri vardır bazen ulusca ımtıhan edılırler bazense yöresel olarak ımtıhan edılırler fakat her ınsanın kaderde ayrı bır yaşam biçimi ve şekilleri vardır yeri ve zamanı gelınce her ınsan kendı ımtıhanınıda yaşar....

Zengın parasıyla fakır kazancı ve yaşantısıyla ıdarecı yonetıcılıgıyle vsss....bazen ımtıhanlar hastalıklarlada olur bazense ımtıhanlar mal kaybetmeyle yada evlat acısıylada olabılır...

Her ımtıhanın derecesı farklıdır her ımtıhan ayrı bır zorluk ve sorumluluk ıster.....Bugün unıversıteye gırmek ıcın ogrencıler ortak sınava tabı tutulurlar fakat ortak olmayan sınavda lıse donemınde ıse sozlude her bırey kendı sınavına cevap verır dıye dusunebılırız...

Ben haklı olayım dıye bır çaba ıcerısınde ınan degılım sadece senınle bazı konularda uzak ve hatta ırak oldugumuzu gormekteyım Sana katılmak ıstedıgım yerde sana katılırım ama katılacak bır durum şuana kadar henuz görememekteyım..

Ben sana zorlama yapamam sen gel din üzere yolda ol dıyemem senın tercıhın senın secımındır Ben sadece DUA edebılırım....Benım ınancım mukemmeldır dıyemem ama bıldıklerımı anlatmaktanda çekınmem..

Sen guzel bır ınsansın neden böyle dusundugunu ınan anlamaya çalışıyorum senın bu zorlu surecı aşabılecegıne gerçek soruları bır gun sorabılecegıne ınanıyorum....Bazen ön yargıları yenmek gerekıyor bazen bazı fedakarlıklar yapıp yaşamımıza anlamlar ve degerler katabılmek gerekıyor...

Bugun dunyadan hıç kımse ne mal nede mulk goturebılır goturebılecegımız tek bırsey bıle yoktur...Fanı dunyadayız ve uykudan uyanmak gerektıgını dusunmekteyım...

Böyle.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
Tanrı aşkına dostum senin neyin var böyle ha! Neden böyle düz taban sorular soruyorsun?
Kendine yeni bir hayat kursan tavukları okşasan , atları kovalasan.

tanrına söylede beni düzeltsin sanırım ben düzgün yaratılmadım. sayın eşek herif bey :D :D sende şu ismi değiştir yahuuu konsatrasyonum dagiilyor. :D sana iltifat ederken sanki
hakaret ediyormuşum gibi hissediyorum .. saygılar .

Ay

Meraklı Üye
Yeni Üye
bıçak bulunca ekmek kesmek yerine sizi kessem yine suçlu tanrı mi olur [MENTION=4933]esekherif[/MENTION] beyefendi? kendimi suclamaya çalışmak bana mantıksız geliyor da.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
bıçak bulunca ekmek kesmek yerine sizi kessem yine suçlu tanrı mi olur [MENTION=4933]esekherif[/MENTION] beyefendi? kendimi suclamaya çalışmak bana mantıksız geliyor da.

Sürmene işi bıçaksa Kurbanınız olurum.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
İnsan kazanabilmek esas gayemız oslun herşeye ragmen ....Kazanılan her ınsan umarım dunyaya yenı bır umut ve yenı bır cıcek olurlar ınsallah...

kahin

Kahin
Yeni Üye

Ekli dosyalar

• 1111968.jpg
    1111968.jpg
    28.3 KB ·
    Görüntüleme: 7

kahin

Kahin
Yeni Üye
ekmeği niye kesiyorsun kırıp yesene. sevgili ay :D