Ruh Nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde R Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde mahsun tarafından oluşturulan Ruh Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 14,788 kez görüntülenmiş, 87 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı R Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı Ruh Nedir?
Konbuyu başlatan mahsun
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan alpi

matrix

Felsefe.net
Yeni Üye
İŞTE SİZE RUH VARLIĞININ İSPATI:

Madde'nin en küçük yapı taşından en karmaşık yapılarına kadar hep standart bir model vardır.. Bu standart model mekanizma çalışma sistemidir.. Maddenin oluşturduğu yapılarda en küçük parçadan en büyük parçaya kadar hep bir etki tepki mekanizması hakimdir.. Her parça fiziksel ve yapısal özelliklerine göre mekanizmada yer alarak bir etki tepki aktarımı ile mekanizma işleyişinde görev alır.. ister küçük bir mekanik saat olsun ister kompleks bir insan vücudu olusun hepside mekanizma modelinden dışarı çıkamazlar.. En basitinden en karmaşığına maddesel varlıklar mekanizma modeline sadık bir şekilde çalışırlar.. Bunun sebebi maddenin sadece böyle bir model ortaya koyabilecek özelliklere sahip olmasındandır.. Maddenin bilinen tüm özellikleri sabit tepkisel davranışlara sahiptir.. Yani dış ortamdan gelecek bir etkiye karşı yapısına uygun sabit bir tepkisi vardır..Bunlara örnek çoktur.. Mesela suyun akışkanlığı , kaynatma derecesi , moleküllerin özeliği v.s. Sabit tepkiler sabit mekanizmalar ortaya koyar.. Ne kadar kompleks bir yapı tasarlarsanız tasarlayın sonuçlar tahmin edilir olacaktır.. Yapılarda şans yoktur sadece olasılıklar çoğalabilir.. Buda madde ile mekanizma modelinin dışına çıkamayacağımızın bir ispatıdır..

Mekanizma modelinin özelliği kurgusal oluşudur.. Yapı belirli bir kurgu modeline uygun çalışır.. Dizilmiş domino taşları nasıl birbirini devirip karmaşık şekiller çıkarabiliyorsa , maddede bu şekilde benzer bir model ile yapılar kurar..

Bu yapının en büyük eksiği bilinç işlevine uygun olmayışıdır.. Ne kadar karmaşık yapay zeka yaparsak yapalım hatta bu yapay zeka ürünü bir robot kendisini fark eden bilinçli bir varlık gibide davransa.. İçsel bilinç asla oluşturulamaz.. Çünkü maddesel yapılar etki tepki mekanizması ile çalıştığı için domino taşları etkisinden öteye gidemez.. Domino taşları gibi her parça bilinçsizce görevini yapar ve sonucu ortaya koyar.. Yani yapay zeka dış verileri işler sonuçları ortaya koyar.. Bunu yaparken içsel olarak ne yaptığının farkında değildir.. Sadece sonuçları biz görürüz.. İçsel idrak veya bilinç kurgulanamaz bir modeldir.. Kendi içselliğine sonuç çıkaran bir mekanizma model kurgulanamaz.. Bir kere o kendisi dediğimiz olgu oluşamaz.. Her şey mekaniktir etki-tepki akışından başka bir şey yoktur.. Bu akışı algılayan kendinde özümseyen yapı , mekanizma olarak tanımlanamaz.. Belki yapılır diyemeyiz çünkü maddenin bilinen Hiçbir yönü buna müsait değildir.. Devamlı etki-tepki aktarımı yapan parçalar ile bilinç noktası oluşturulamaz..

Peki bilinç nedir..? Bunu anlamak mümkün değil henüz.. Fakat yapısal olarak içe dönük bir yapı.. Asla var olup olmadığını başkasına ispatlayamayız.. Ama tek bir ispatı vardır.. Oda kendi bilincimizin farkındalığıdır.. Yani her varlığın bilinci ancak kendinde ispat bulabilir.. Başka bir varlığın içsel bilincinden emin olamayız..

Bilinç maddesel yapılara aykırı ise , bilince madde diyemeyiz.. Farklı bir var oluşa çıkmış oluyoruz bu durumda.. Bu var oluşu ruh dediğimiz fakat ispatlayamadığımız olguya taşıyabiliriz.. Yani madde dışı bir varlık var alemde..

NOT:Bu yazı ile birlikte
“Bilimsel bir Tez Yaratıcının Varlığına Ulaşabilirmi?”
konusundaki bilimsel tezi okursanız sonuç olarak Yaratıcının varlığı gün gibi ortaya çıkmış olacaktır..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bu sayfayı açtım;
kendimi önümde buluverdim yani
yolum düştü buraya

RUH;ruhaniyetle bağımladığım,somutluk kadar inandığım. Varlığını kabul ettiğim,ama kanıtlayamadığım AKIL, DUYGU,AĞRI,SIZI gibi varlığına inandığım,fakat elimle işaret edemediğim,tarifini yapamadığım,ASLIMDA BENİ BEN YAPAN SOYUT BİR VARLIK...

Ruh;hem herşeydir,hem de hiçbirşeydir.:)
Ruh güçsüzün kendi içinde aradığı ve çeşitli şeyleri ona bağladığı bişeydir.
Ruh kör bir adamın aradığı göz.Çirkin bi adamın hayalindeki güzel bir kadındır.
Ruh= Hayal gücü

Her zaman kesinlikle yanımda olabilecek tek gerçeğim..

inancimizi ispatlamak icin kustahca bilincimize verdigimiz isimdir.

Ruh,benim Tanrısal özümdür.Tek gerçeklik... Sonsuzluktur...

Beyinde bir bölge var.İsmi angular girus.Burası manyetik olarak uyarıldığında kişiler bedenlerini uzam içinde ayrışmış hissediyorlar.Çvereleinde ruhani bir varlığın olduğu hissine kapılıyorlar.Büyük bir ihtimal ile ruhani sandığımız şeyler beynin fonksiyonları ile ilişkili..

sevgil Can Güngen'e dahil okudum ve orda durdum;
tam şöyle oldum tam anlatamsamda;
bir şiir okuyordum ve imgelerden bahsediyordu/hayalgücü;
örneğin duvara asılmış bir zamandan
biri çıktı dedi ki zaman duvara asılmaz ki!
-
biri bana zamanın nerde durduğunu da söylesin

Prometheus ve murad'ı okusaydınız örneğin ve bakıp bir durup bir düşünseydik bu satırları yazar mıydık? ya da sizce bu satırları mı?

felsefenin ne olduğunu anlatmaya girişmek safsata olabilir ama ne olmadığını
yanlış bi cümle yazmak istemiyorum buraya biri bana güzel bi cümle- ya da replik- versin

forum bağlantı linki;
http://www.felsefe.net/genel-tartisma-alani/1399-susmak-mi-konusmak-mi-5.html#post12875

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
burdaki konu gerçekten nedir?
bi kaç genişletme cevabı;
insanın sürme varlığı
insanın içsel varlığı
insanın sürecek yönü
insanın asıl yönü ile salt madde olmayan ya da salt maddeye bağımlı olmayan ya da salt maddeden ayrılabilen (ölüm ile de ayrılacağı ve farklı yaşayabileceği düşünülen bilinç hümesi/farkındalık gibi düşünüşler)
madde ile birlikte içiçe (geçişken) yaşadığı ve bilinçtiği-biliştiği düşünülen ikil varlık; asal kaynak bilinci ya da benzeri

insanın sürme isteği de bunun içinde
kimi düşüncelerde insanın öldüğünde varlığını ve bilincini-bilmesini de doğaya armağan ettiği ve bıraktığı düşünülür;

eğer insanın sürecek yönü ise insanın başlamamış ve önceden süren yönüdür de

-maddeden ayrı olmayan ancak gaz/ışın haline dönüşmüş gelecek maddesi ya da bilinci ya da madde bilinci (bilinç hümesi enerjitim ya da iletişim bulutu) iletişim çeperi;

genelde ruh elektromantyetik ya da bir manyetik alan olarak düşünülür;
uzakdoğu mitlerinde enerji bağları -ağları ve çakra sistemleri gibi sistemlerle tüm sisteme ya da evrene/geleceğe örülürdür

ruh bize aslında ne anlatıyor ve anlatmalı?

bu konuda bir çok serbset düşünme yaptık;
vardır-yoktur değil konu
ve nedir? de değil
bu ilginç değil mi?
orada duruyor ve biz ondan yararlanıyoruz bir kavram
ben onunla neler yapılabildiği üzerinde duruyorum-şimdi
akıl genleşmesi
farklı düşünme açıları sunma
bakış açısı sunma
doğaya aitlik sunma
gökyüzüyle ne yapılabilir gibi bir soru
yada bir ağaç-odun parçasıyla;
işlevsellik ve akıl işlevsellği ve kavram işlevselliği ve düşünme ve düşünce yetisi üzerinde duruyoruz ve bu konumda bir araç-gereç olarak bir soyut
onu kullanmak tanımlamaktan önemli olsun bi an;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
şimdi orada ruh diye bir kavram var ve insanların bana çıkıp-beyin madde demesini istemiyorum ve sevmiyorum da;
bu kelimenin kullanılamaz edilmesini ve neredeyse bi çok şeyin metafizik ve mistik çağrışımları olması bahanesiyle ve nedeniyle bu biçimde bugünlerde yasaklanmaya girişilmesi gibi bir durum var;

ben bunu otantizm-kültür kavramlarıyla bile anlatmaya giriştim;

ruh var mı yok mu? varsa az mı çok mu ya da nedir ne değildir bilmiyorum
ve ilgilenmiyorum bile artık bunla; herşeydir ya da hiçbi şeydir; vardır ya da yoktur ya da bir diğeridir; ya da değildir; aynı anda maddedir ama aynı anda bilinçtir ya da neyse nedir; noktadır

böyle bir kavramım var benim dilimde ve sözlüğümde ve ona dokundurtmam;
özgürce istediğim gibi kullanırım ve kisme kısıtlayamaz
sonra çıkıp bana bilim-milim de diyemez; ben özgürüm-kavram özgür;
benim işime yarıyor ben kullanıyorum ve çöp değil ki atayım
yerini boşluğunu başka bi şey doldurmuyor;
beyin robotik bir kavram -süper beyin dendiğinde bana bir robot çağrışıyor bunu yazdım;
şu örneklemeyi sundum;
süper beyin yerine "aşkın kavrayış" ya da "hiperlagı" diyelim;
"hiperkinetik duyumsama-duyumsayış"
ben kelimelerin kavramsal boşlukları ve çağrışımlalamaları ile ilgileniyorum örneğin;
eğer aynı etkiyi yapıyorsa aynı anlamsal etkiyi ve anlamsal etkiyi ve yükseliği; kavrayışı sağlıyorsa;
bunları neden düşünmüyoruz; takmışsınız bi bilim

bir madde madde madde madde
tamam her şey madde ruhta madde- ruhuma dokunma!
kavramlarıma dokunma -al onlarda madde olsun; aşkın ve kavrayış kavramı da madde olsun-dokunma
benim işime yarıyor ben kullanıyorum ve çöp değil ki atayım
siz bir gün insana kavrayış geliştirmeye ve çağrışım vermeye düşünün;
(ve ruh yaşamayan -beyin yaşayan bir dünyada düşünün bunu emi!)
siz bir soyutların gücü üzerine ve düşünsel gücü üzerine düşünün!
siz bir gün dil yapmaya çalışın
sonra alın bu kavramları yerle bir edin;
"tek" "bir" "hiç" kavramına bakın-bi kaç soyutun dilsel yapısını ve insana kattığını-düşündürdüğünü gerçektren inceleyin ve düşünün bir gün;

hiç kadar bi kavram olsun ruh= örneğin örnek bu; (hiç-hep)
,şimdi hiç var mı?-tanımla bakalım (hep her şeyde hiç ney kardeşim -bi giriş bakalım)
madde antitmadde ya da madde ve ruh olsun örneğin; kavram karşılığı zıttı ve kendi bulunmayanı ya da karşılayanı/diğeri ya da olsun bir örnekte örneğin

bi kavram boldurduğu boşluğun kendisidir;
dilde kuşattığı anlamın kendisidir;
var mıdır yok mudur salak tatışması -yeter!

otantizm ve düşünce metaforu kavramını getiriyorum;
ve düşünceyi metaforlarla sanat icra eden bir yapı düşünün ve kavramlar basamaklardır; (dokunaçlar ve duyargalardır) düşündürtme ile ölçülür etkisi; kavramların varlığı yokluğu nedir? açıklamaya girişmek, açıklayın ve açıkladıkça açıklayın;
kavramlar zihnin duyuları/duyarlarıdır ya da dokunaçlarıdır ve ruh kavramı dokunduğu sürece ve genişlettiği sürece kullanılabilir;
ruhu bir kazma gibi düşün kardeşim; kazma toprak işler; eğer zihin yüzeyinden hava kaldırıyorsa ve orda basınç-değişim ve düşünce (sınama ya da sorguda) üretiyorsa o vardır; işe yarardır ya da işlevsel
A-işlevsel B-işlevsel değil; kavramın ölçütü budur
beyin kavramı ruhsuz bir kavram

Son düzenleme:

pafini

Felsefe.net
Yeni Üye
21 gram ağırlığında bir kuştur.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bilimsel olarak anima ve animus temelli psyche ve psycho kokleri farklidir ve genelde karistirilir. Biri halet-i ruhiye olarak gecerken, digeri normal algilananin disindaki bir dusunce ve davranistir. Ingilizce de mood olarak gecen, halet-i ruhiye deki ruh ile, spirit temelli din ve metafizik/ mistik felsefedeki ruh farklidir.

Ayrica nane ruhu ve tuzruhu da var. :)

Bilimsel temeldeki halet-i ruhiye icerikli kullanim, psikolojik ve psikiyatrik kullanimdir.

Ayrica insanoglu tarihinde, nefese de ruh olarak algi yuklemistir.

Eger bilimsel bir fenomen olarak ruha bakacaksak, boyle bir fenomen yoktur ve insanoglu vucudunun gozlem veren her bir organi arasinda ruh ta yer almaz.

Ayrica ruh yasam sonrasi hayatin tasviri icin de kullanilir. Bu temeldeki ruh algisi da candir.

Tuz ruhunu anladım da nane ruhu nasıl oluyor? Nane özü, esansına nane ruhu mu deniyor artık?

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Bir de limon tuzu vaaaar, kaya tuzu vaaaar bideeeee himalaya tuzzz vvaaaaar.
Bide nane nanee naee var. :biggrin:

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar