Kendi Fikirlerimi Paylaşıyorum

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde NuriKara tarafından oluşturulan Kendi Fikirlerimi Paylaşıyorum başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,314 kez görüntülenmiş, 98 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Kendi Fikirlerimi Paylaşıyorum
Konbuyu başlatan NuriKara
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

kahin

Kahin
Yeni Üye
Özgür irade seçenekleri kendin hazırlama değildir. Önüne konulanlardan dilediğini seçme veya hiçbirini seçmemenin(intihar) sana bırakılması durumudur. İnsan hiçbir seçeneği belirlemedi ama seçenekleri gerçekten çok fazla, hayatını çok farklı şekillerde yaşayabilir.

benimde demek istediğim buydu,kendi ağzınızla söylediniz. :) özgür irade kavramı

insan hiç seçeneği belirlemedi, derken aynı anda insanın seçenekleri gerçekten çok fazla
derseniz beni haklı çıkartırsınız doğal olarak,
mantık hatası yaptığınızı görmenizi isterdim..

özgür iradede sebep ve sonuçları özgür iradesi olanlar belirler,sizin eyleminizde
öldürmek veya öldürmemek elinizde olan bir seçenek değildir, siz zaten iyi yaratıldınız.
istesenizde öldüremezsiniz. çünkü vicdanınıza yenik düşersiniz. öldürseniz bile çok üzülürsünüz, ama kötü biri onu öldürdüğünüz zaman diliminde iradeniz % 100 kontrolden çıkmış demektir. iradeniz içinde onu öldürmek imkansızdır. iradeniz derki onu öldüremem
onu öldürücek kadar iradeyi algılıyamam.. der iradeniz.

kötülerde öldürürken üzülmez zevk alır hatta umrunda olmaz vicdanen hiç birşey hissetmez.
bu yüzden özgür irade kavramı başı ve sonu belli olan olgu değil. başını ve sonun belirliyen olgudur uuntmuyalım.
bu yüzden sizin o adamı öldürme olasılıgınız % 00000000000000000000000000000000000000000000000000000001 bile değildir.

iyi yaratılmış insanlar şiddet ve ölümü mantıklı bulmazlar, anlamsız bulurlar sizde o insanlarsan birisi oluyorsunuz, sizi derinden analiz edebiliyorum buda benim eşşiz yetenegim.

bebekler doğuştan masum doğmazlar aksine doğmadan önce, iyi yada kötü olarak ayrılmışlardır. bebekleri masum gösteren tek şeyse iradesini kullanmayışlarıdır.
ergenlik çagına gelince iradede başlar o bebegin iyimi? yoksa kötümü? oldugu
o zaman anlaşılır..
insanların iradesi özgür değildir kısııtlıdır. iradeyi özgürce kullanan tek varlık tanrıdır.
çünkü yaratılmış bir varlıgın yaratılışıda özgür değildir.

insanlar özgür iradesiyle kendi kendini yaratmazlar , tanrı özgür iradesiyle insanları
yaratır. burda ince çizgi iradenın özgür olup olmadıgını ispatlar.
iradesini özgürce kullanan herşeyi yapabilir. vardan yok edeblir. yoktanda var edebilir.
ama insan yaratılıştakı iradesi kadar iradesini kullanabilir.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
Ne demek istediğinizi anladım. Ben özgür iradenin anlamı değil de varlığı üzerine konuşmuştum.

Cennet-cehennemin varlığından şüphe duyuyorum. Eğer cennet-cehennem yoksa, bence özgür iradenin anlamı yok olmasa da çok azdır.

özgür iradenin anlamı ile özgür iradenin varolması arasındaki fark nedir? bana sorarsanız
ben fark göremiyorum, çünkü sebepler sonuçları ve anlamları doğurmak zorundadır. aksi
halde yaşamda anlamsız olurdu....

sebep===cennet___cehenenem
sonuç:====özgür irade veya irade ..
başlatan===tanrı..

sonlandıran==tanrı..
sebeplerin ve sonuçların başı ve sonu belli değilmi? kötüler cehenneme iyilerde cennete gidicek.

işte geldik gerçekten çok zor bir soruya . :)
senin özgür iraden özgür olsaydı 3. bir seçenegi sen belirlerdın.
senin bir seçme hakkın oldukça kısıtlanmış durumda. 2 secenegın var iyi olursun
cennette gidersin kötü olursun cehenneme gidersin.. örnegın reekannasyon sansın yok. belkide yeniden dogmak istersın işte özgür iradeyı az önce birazcık kullandım bak neler? oldu neler??

mesela ben irademi özgürce kullansaydım, cenneti hakettığim halde , yeniden doğmak isterdım. ama bunu ben belirlemıyorum. bun teizmin tanrısı !!!belirliyor hayalımdekı tanrı
bana bu seçenegide veriyor. şimdi anladınmı? benim mantıgımı çok güçlü değilmi?

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Kötülüğün Kaynağı: İnsanın hoşuna gitmeyen durumlar olmasaydı, hiç kimse ona kötülük yapamazdı. Kötülük, kötü sonuçlardan kaynaklanır.

Öncelikle hoşgeldiniz.

İnsanın hoşuna gitmeyen durumlar olmasaydı.. diyerek insanın insanlarla,insanın doğayla hatta insanın nesnelerle olan ilişkisinin yarıdan fazlasını çöpe attınız. bu durumlar olmasa tarih baştan aşağı değişirdi sanırım . öyleyse bu ütopyanızı kurgulayın ve anlatın bize.

ayrıca Tanrının bile hoşuna gitmeyen durumlar var. o zaman soruyorum; tanrı olsanız nasıl yaratırdınız? en azından insanı nasıl yaratırdınız deyim..

kazık soru sorduğumu düşünüyor ve bol şans diliyorum:p

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
[MENTION=6633]kahin[/MENTION]

İnsan bildiği her şeyi isteyebilir. Bilgi haricinde bir sınırlama yoktur(örneğin: siz yeniden doğmak istiyorsunuz). Ama isteklerimizi gerçekleştirme konusunda çok kısıtlıyız. Dediğiniz gibi 3. bir seçeneği bile belirleyemiyoruz.

kahin

Kahin
Yeni Üye

İnsan bildiği her şeyi isteyebilir. Bilgi haricinde bir sınırlama yoktur(örneğin: siz yeniden doğmak istiyorsunuz). Ama isteklerimizi gerçekleştirme konusunda çok kısıtlıyız. Dediğiniz gibi 3. bir seçeneği bile belirleyemiyoruz.

tekrar merhaba :) günaydın diyelim :) insan bildiği herşeyi isteyebilir, dediniz o zaman
ben insan değilim galiba çünkü ben inanın bana sadece bildiklerimi
değil aynı zamanda bilmediklerimide istiyorum, çünkü ben tanrı olmak istiyorum
insan olmak bana anlamsız geliyor bilmiyorum , irademi kullanmaya başladığımdan beri
bunu ısrarla istiyorum, çok garip biliyorum, ama bir insan böyle birşey istemesi istediğim halde bana bile tohaf geliyor, çünkü insan yaratılış gereği yaratıldıgı sıfatlar adına
birşeyleer dilemeli mesela mutlu olmayı dilemeli ünlü olmayı dilemeli veya kariyer yapmayı dilemeli
ama söz konusu kahin! olunca herşey anlamını yitirir zamanla daha iyi anlıyacaksın.
ayrıca bilgi haricinde
bir sınırlama olduğunu anlamak zorundasın, çünkü bilgiyi aldıgın kaynak senınde belirttiğin gibi özgür iradeni anlamlı hale getiren beynındır, senın beynını uyuşturalım
özgür iradeni yok etmiş oluruz ,şimdide çok garip olucak senın beynın durdugu zaman
senı yaşatmalarının bir anlamı olmaz sen beynın çalıştığı sürece anlamlı hale gelirsin bu yüzden bilgiyi kullanmanın yolu beyınden geçer, buy basit bir tasarım ben tanrı olmak istiyorum bir seçim hakkım olmak zorunda ama yok ne anladın? bunudan.. ;);)

Son düzenleme:

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Öncelikle hoşgeldiniz.

İnsanın hoşuna gitmeyen durumlar olmasaydı.. diyerek insanın insanlarla,insanın doğayla hatta insanın nesnelerle olan ilişkisinin yarıdan fazlasını çöpe attınız. bu durumlar olmasa tarih baştan aşağı değişirdi sanırım . öyleyse bu ütopyanızı kurgulayın ve anlatın bize.

ayrıca Tanrının bile hoşuna gitmeyen durumlar var. o zaman soruyorum; tanrı olsanız nasıl yaratırdınız? en azından insanı nasıl yaratırdınız deyim..

kazık soru sorduğumu düşünüyor ve bol şans diliyorum:p

Hoşbulduk. Bu dünyayı imtihan dünyası olarak düşünürsem: İnsanların açlıktan acı çekebilmeleri hatta açlıktan ölebilmeleri normal geliyor. İmtihan dediğimiz şey aslında tercih yapmak zorunda bırakılmak(bir başkasının iyiliğini istiyorsan kendinden ver). Dünyada sadece güzellikler olsa, imtihan dünyasıysa garip olmaz mıydı? Daha az iyi durumda olanlara mı kendimizden verecektik?

Kusursuz bir dünya istiyor olsaydım: Yiyeceğin bir ihtiyaç değil de sadece keyif için olması olarak değiştirerek değişimlere başlayabilirdim.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
tekrar merhaba :) günaydın diyelim :) insan bildiği herşeyi isteyebilir, dediniz o zaman
ben insan değilim galiba çünkü ben inanın bana sadece bildiklerimi
değil aynı zamanda bilmediklerimide istiyorum, çünkü ben tanrı olmak istiyorum
insan olmak bana anlamsız geliyor bilmiyorum , irademi kullanmaya başladığımdan beri
bunu ısrarla istiyorum, çok garip biliyorum, ama bir insan böyle birşey istemesi istediğim halde bana bile tohaf geliyor, çünkü insan yaratılış gereği yaratıldıgı sıfatlar adına
birşeyleer dilemeli mesela mutlu olmayı dilemeli ünlü olmayı dilemeli veya kariyer yapmayı dilemeli
ama söz konusu kahin! olunca herşey anlamını yitirir zamanla daha iyi anlıyacaksın.
ayrıca bilgi haricinde
bir sınırlama olduğunu anlamak zorundasın, çünkü bilgiyi aldıgın kaynak senınde belirttiğin gibi özgür iradeni anlamlı hale getiren beynındır, senın beynını uyuşturalım
özgür iradeni yok etmiş oluruz ,şimdide çok garip olucak senın beynın durdugu zaman
senı yaşatmalarının bir anlamı olmaz sen beynın çalıştığı sürece anlamlı hale gelirsin bu yüzden bilgiyi kullanmanın yolu beyınden geçer, buy basit bir tasarım ben tanrı olmak istiyorum bir seçim hakkım olmak zorunda ama yok ne anladın? bunudan.. ;);)

Günaydın. Haklısın, söylediklerimi sağlıklı bir beyni baz alarak söylemiştim.

Tanrı hakkında düşünceleriniz oluğuna eminim. Bence siz bu düşünceleriniz yüzünden tanrı olmak istiyorsunuz. Bence güzel bir istek.:)

Maddeye bağımlı varlıklarız. Düşünme olayı da nöronların hareketiyle mümkün olmuyor mu zaten. Hatta ben vücudumuzda özgür iradeden sorumlu bir kısmın olduğunu düşünüyorum. Bu evrende maddeden oluşmayan(doğa üstü) hiçbir şeyin varlığına inanmıyorum.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Özgürlüğü Kazanmak: Bazı insanlar, bir başkasının özgürlüğünü kısıtlamak için şiddete başvururlar. Bu sayede karşılarındaki insanı acı çekmek veya özgür olmak arasında seçim yapmak zorunda bırakırlar. Bazı insanlar için özgürlük ganimettir.
Özgürlük uğruna ne kadarı katlanılabilirdir?

kahin

Kahin
Yeni Üye
Günaydın. Haklısın, söylediklerimi sağlıklı bir beyni baz alarak söylemiştim.

Tanrı hakkında düşünceleriniz oluğuna eminim. Bence siz bu düşünceleriniz yüzünden tanrı olmak istiyorsunuz. Bence güzel bir istek.:)

Maddeye bağımlı varlıklarız. Düşünme olayı da nöronların hareketiyle mümkün olmuyor mu zaten. Hatta ben vücudumuzda özgür iradeden sorumlu bir kısmın olduğunu düşünüyorum. Bu evrende maddeden oluşmayan(doğa üstü) hiçbir şeyin varlığına inanmıyorum.

bakınız :) özgürlük ne demek? aklımızı özgürce kullanıp kullandıklarımızı uygulamaktır.
örneğin ben özgür irademle uçmak ve sizin eve gelip bir çayınızı içmek istiyorum, bu mümkünmü? :) yerçekimi sürtünme kuvveti beni engelliyor,
irademiz özgür olabilir ama iradeyi kullanamadıktan sonra o özgürlüğün anlamı nedir? veya bedeli nedir? saygılar sevgiler.

maddeye bagımlı olmak özgür irademi engelliyorsa ve ben uçamıyorsam, iradem kısıtlanır,
einstein gibi bir uçak yapıp yine uçamıyorsam bu seferde irade aklımı kısıtlar.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
Özgürlüğü Kazanmak: Bazı insanlar, bir başkasının özgürlüğünü kısıtlamak için şiddete başvururlar. Bu sayede karşılarındaki insanı acı çekmek veya özgür olmak arasında seçim yapmak zorunda bırakırlar. Bazı insanlar için özgürlük ganimettir.

sayısız örnek verebilirim size :)
ben özgür irademle bir ev satın aldım, biyolojık saate göre uykum geldiğinde ben uyumak isterim.
ben uyurken üst kattaki komsunun çocukları beni uyutmuyorsa ben nasıl? özgür irademi kullanabilirim. bu işin psıkolojık yanıdır.
sizin tabirinizle özgür irade akıl değilmiydi? :))
işte bende aklımı kullanmak ve uyumak istiyorum ne var? bunda .
üst kattaki çocuklar gürültü yaparak benim sadece özgürlüğümü değil aynı zamanda
özgür irademide kısııtlamış olurlar, özgür irade kavramı çok ağır bir konudur.
bu konuyu irdelerken çok dikkatli! olmalıyız. :)

Son düzenleme:

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye

Özgür irade kavramına birden çok anlam yüklersek işin içinden çıkamayız. İnsan istemekte özgürdür, daha fazlasını söyleyemem.

Bir şeyi isteyip ulaşamayınca özgür iradenin pek bir anlamı kalmıyor. Bu yüzden özgür irademizi ulaşılabilir olanları istemek için kullanma taraftarıyım. O zaman özgür irademiz anlamlı olur.

kahin

Kahin
Yeni Üye
[MENTION=6737]NuriKara[/MENTION] bir deneseniz,kestirip atmakla özgür iradenin sınırlarını biz belirliyemeyiz, öyle değilmi?
:) :) :)
özgür iradenin sınırları varsa,özgürlük kavramı ne ise? yararki.. :)
özgür iradem bana hükmediyorsa ve ben tanrı olmak istiyorsam bu özgür irademi kullandığım
için olabilirmi?
ama tanrı olamadıktan sonra , kullandıgım özgür iradenin anlamsızlaştığını çok net görebiliyoruz.

ulaşmak istediğim, şeyleri zihnimde özgürce kullanmak özgürlüktür,
,asla ulaşamadığım şeyleri isteyipte, onu törpülemekte özgür iradeyi baltalar..
aklı baltalar zihni baltalar asıl senin gibi düşündüğümüzde gerçekten işin içinden ,ü
çıkamayız. senin özgür irade anlayışın iradeyi gerçekten kısıtlıyor. :)

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Özgür irade kavramına birden çok anlam yüklersek işin içinden çıkamayız. İnsan istemekte özgürdür, daha fazlasını söyleyemem.

Bir şeyi isteyip ulaşamayınca özgür iradenin pek bir anlamı kalmıyor. Bu yüzden özgür irademizi ulaşılabilir olanları istemek için kullanma taraftarıyım. O zaman özgür irademiz anlamlı olur.

Kahin'e laf anlatmaya çalışmak yerine neden bir deveyi hendekten atlatmayı denemiyorsunuz? Emin olun ki çok daha kolay...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Özgürlük zihinde sağlanamadıkça kişi hep bir şeylerin esareti altında kalacaktır.

Özgürlükten herkes aynı anlamı çıkartmıyor ve çoğunun özgürlük kabul ettiği noktada başkalarının hakları kısıtlanıyor. Demek istediğim şu ki; sınırsız bir özgürlük hiçbir koşulda mümkün değildir.

"Özgürlük uğruna ne kadarı katlanılabilirdir?" dediğiniz zaman, yine kişiye ve koşullara göre değişecektir çünkü bazı insan her şeyini feda eder bazısı da sadece kabullenir.

Kendi adıma özgürlüğümü kısıtlamalarına katlanamam fakat başkalarınınkine de saygı duymaya özen gösteririm. Bazen bu çok zor oluyor ancak toplum içinde yaşarken başka türlüsü mümkün değildir.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Özgürlük zihinde sağlanamadıkça kişi hep bir şeylerin esareti altında kalacaktır.

Özgürlükten herkes aynı anlamı çıkartmıyor ve çoğunun özgürlük kabul ettiği noktada başkalarının hakları kısıtlanıyor. Demek istediğim şu ki; sınırsız bir özgürlük hiçbir koşulda mümkün değildir.

"Özgürlük uğruna ne kadarı katlanılabilirdir?" dediğiniz zaman, yine kişiye ve koşullara göre değişecektir çünkü bazı insan her şeyini feda eder bazısı da sadece kabullenir.

Kendi adıma özgürlüğümü kısıtlamalarına katlanamam fakat başkalarınınkine de saygı duymaya özen gösteririm. Bazen bu çok zor oluyor ancak toplum içinde yaşarken başka türlüsü mümkün değildir.

Ben başkalarına zarar vermediği halde kısıtlanan özgürlükten nefret ediyorum(eş cinsellik gibi). İnsan nasıl birisi olacağına kendi karar verme özgürlüğüne sahip olmalı. Başkalarına zarar verdiği zaman kısıtlanmalı(tecavüz gibi).

Bir ara 'yap' denmesi bile sinirimi bozuyodu. Ama artık yaptıklarıma fiziksel olarak engel olunmadıkça 'yap', 'yapma' demelerine pek aldırış etmiyorum.

kahin

Kahin
Yeni Üye
[MENTION=6517]Lefty[/MENTION] :D ana muhalefet partiside geldi, özledik seni nerdeydin? kaç gündür göremiyorduk..
çok çalıştığını duydum, iradeni özgürce kullansaydın, kendine daha fazla zaman kalıcak
daha iyi ve daha kolay işin olurdu,, ne dersin? haksızmıyım?:cool:;)

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Aslında ben bir şey yapabilmek değil de istemek konusunda özgürlüğün olduğunu düşünüyorum.

Söylediğimi sana kanıtlamayı isteyebilirim veya istemeyebilirim. Tabii ki de istemiyorum.:)

Eylemlerimiz isteklerimize bağımlıdır.

Peki size ne istemeniz gerektiği konusunda yol gösteren nedir?
Beyin yönetici kadrosunu oluşturan kimyasallarda herhangi bir oynama olduğunda ne iken neye dönüşebileceğinizi hiç deneyimlediniz mi?
Bağlı bulunduğunuz sosyal ve fiziksel zemini tamamen değiştirsek doğrularınız doğru olarak ,yanlışlarınız yanlış olarak kalır mı?Mesela hiç bir durumda hırsızlık yapmaz mısınız,bu kesin mi?

Bir öneri;
'''''Yayınlandığı günden itibaren tüm dünyada olağanüstü bir ilgi gören Algı Kapıları, ele aldığı konu bakımından benzersizdir. Huxley bu kült kitabında insan algılarının boyutlarını, görsel algıyı olağanüstü biçimde açan meskalin üzerinde özellikle durarak, onu bizzat kullanarak inceler; deneyimlerini müthiş bir gözlem gücüyle gerçeğe olabildiğince yakın, hatta zaman zaman onu aşarak betimler ve bize gerçeğin yeni bir boyutunu, bilincimizin, aslında bir şekilde hep bildiğimiz, ama pek göremediğimiz "karşı kutbunu", "öteki tarafını" gösterir; oraya geçmek için tarih boyunca kullanılmış farklı araçları, geliştirilmiş farklı yöntemleri anlatır.

Dolayısıyla Algı Kapıları, resimden müziğe, bir kır manzarasından karanlıkta oynaşan ışıklara kadar birçok farklı araçla da ortaya çıkabilen farklı bir algı durumunun, yazarın deyimiyle "kendinden geçmenin" benzersiz bir analizini sunuyor. ''''''

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Peki size ne istemeniz gerektiği konusunda yol gösteren nedir?
Beyin yönetici kadrosunu oluşturan kimyasallarda herhangi bir oynama olduğunda ne iken neye dönüşebileceğinizi hiç deneyimlediniz mi?
Bağlı bulunduğunuz sosyal ve fiziksel zemini tamamen değiştirsek doğrularınız doğru olarak ,yanlışlarınız yanlış olarak kalır mı?Mesela hiç bir durumda hırsızlık yapmaz mısınız,bu kesin mi?

Bir öneri;
'''''Yayınlandığı günden itibaren tüm dünyada olağanüstü bir ilgi gören Algı Kapıları, ele aldığı konu bakımından benzersizdir. Huxley bu kült kitabında insan algılarının boyutlarını, görsel algıyı olağanüstü biçimde açan meskalin üzerinde özellikle durarak, onu bizzat kullanarak inceler; deneyimlerini müthiş bir gözlem gücüyle gerçeğe olabildiğince yakın, hatta zaman zaman onu aşarak betimler ve bize gerçeğin yeni bir boyutunu, bilincimizin, aslında bir şekilde hep bildiğimiz, ama pek göremediğimiz "karşı kutbunu", "öteki tarafını" gösterir; oraya geçmek için tarih boyunca kullanılmış farklı araçları, geliştirilmiş farklı yöntemleri anlatır.

Dolayısıyla Algı Kapıları, resimden müziğe, bir kır manzarasından karanlıkta oynaşan ışıklara kadar birçok farklı araçla da ortaya çıkabilen farklı bir algı durumunun, yazarın deyimiyle "kendinden geçmenin" benzersiz bir analizini sunuyor. ''''''

Çok kötü hissettiğimden dolayı davranışlarımın büyük ölçüde değiştiğini hatırlıyorum(bir hormonun azlığından dolayı olsa gerek). Kötü davrandığım insanlara iyi davranmaya başlamıştım. Normalde sert vereceğim karşılıklara, karşılık bile vermiyordum, hatta ılımlı yaklaşıyordum. Hislerim eski haline döndüğü zaman davranışlarım da eski haline döndü ama hislerin umursanması gerektiğini öğrendim. Eğer çok kötü hissederseniz(anlık değil, sürekli olarak) bir süre sonra istediğiniz tek şey iyi hissetmek oluyor, bundan kaçış yok.

Bulunduğum sosyal ve fiziksel çevredeki değişmenin şu anki doğrularımı ve yanlışlarımı bulmamı zaman aşımına uğratacağını düşünüyorum, ama değişmezler. Farklı fikirlerde olan insanlarla büyüdüğüm için şanslıyım sanırım.

Hiç kimse bir başkasına ne istemesi gerektiği konusunda yol gösteremez. Ancak ona bilmediği şeyleri anlatabilir ve anlattıklarını öğrenmesini bile sağlayamayabilir. Sadece şu an istediklerimi istemeyi tercih ettiğimi söyleyebilirim.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
[MENTION=6517]Lefty[/MENTION] :D ana muhalefet partiside geldi, özledik seni nerdeydin? kaç gündür göremiyorduk..
çok çalıştığını duydum, iradeni özgürce kullansaydın, kendine daha fazla zaman kalıcak
daha iyi ve daha kolay işin olurdu,, ne dersin? haksızmıyım?:cool:;)

Özgür irademle yoğunum zaten...
Gönüllü olarak birkaç işi bir arada yürütmeye çalıştığım için zaman konusunda sıkıntı yaşıyorum ancak gönüllünün ne anlama geldiğini idrak edip edemediğinden de şüpheliyim tabii.
Senin daha iyi anlaman açısından şu şekilde özetleyebiliriz; kendi seçimim ile ve mecburiyet olmadan sadece sorumluluk duygusu ile hareket ediyorum.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar