Kendi Fikirlerimi Paylaşıyorum

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde NuriKara tarafından oluşturulan Kendi Fikirlerimi Paylaşıyorum başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,317 kez görüntülenmiş, 98 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Kendi Fikirlerimi Paylaşıyorum
Konbuyu başlatan NuriKara
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bir kanun onu uygulamayı istemeyen insanlar için yürürlüğe sokulur. Bütün insanlar hayvan haklarını önemseseydi, bir kanuna ihtiyaç olmazdı. Ben hayvanlara yapılanlara göz yummak istemiyorum, hayvanları önemsemeyen insanların onlara işkence yaparken en azından benden ve benim gibilerden korkmasını istiyorum. Devlet bizim arkamızda durursa bu korku gerçek olur.

Hükümet vatandaşlarından bağımsız olamaz. Vatandaşlarının isteklerini göz ardı eden bir hükümet, hükmetmeye devam edemez. İyi insanlar birlik olurlarsa hükümet isteklerine karşılık vermek zorunda kalır.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bir gün sabah uyandığınızda hayvan haklarının çiğnenmediğini göreceğinizi mi zannediyorsunuz? Reva size yaşadıklarınız! Kötülere karşı mücadele verilmedikçe dünya kötü bir yer olmaya devam edecek.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Bir gün sabah uyandığınızda hayvan haklarının çiğnenmediğini göreceğinizi mi zannediyorsunuz? Reva size yaşadıklarınız! Kötülere karşı mücadele verilmedikçe dünya kötü bir yer olmaya devam edecek.

Nuri bey sabah uyandığınızda gerçekten de bunu mu düşündünüz ?

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Benim gibi hayvanların haklarının korunması adına herkes için caydırıcı olacak bir cezanın yürürlüğe girmesini isteyenler, tarafımızı internet üzerinden belli etsek güzel bir başlangıç yapmış oluruz.

Her kesimden insanın böyle bir isteği olabilir. Din vs. ayırt etmeksizin ortak bir amaç uğrunda insanlar birleşebilirler.

Pasif kalmaya devam edecek misiniz?

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Benim gibi hayvanların haklarının korunması adına herkes için caydırıcı olacak bir cezanın yürürlüğe girmesini isteyenler, tarafımızı internet üzerinden belli etsek güzel bir başlangıç yapmış oluruz.

Her kesimden insanın böyle bir isteği olabilir. Din vs. ayırt etmeksizin ortak bir amaç uğrunda insanlar birleşebilirler.

Pasif kalmaya devam edecek misiniz?

Evet

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Pasif iyi ve aktif iyi tanımlamaları yerine, iyi ve daha iyi tanımlamalarını tercih ediyorum. Pasif iyi rahatlığı, iyiliğin yayılmasına tercih etmiş kimsedir. Aktif iyi, iyiliğin yayılması için rahatlığı feda edebilendir. Bu iki grup için aynı kelimeyi "iyi" kullamanın dosdoğru olduğunu düşünmüyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Olması gerekenleri konuşup duruyoruz ama olması gerekenin ne olduğuna karar verdikten sonra, bu kararı hayata geçirmezsek karara varmanın ne anlamı var?

Felsefe ile ilgilenme amacımız da bu değil midir? İnsanların çoğu ne yazık ki hayatını, günü kurtarmak ya da bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı ile yaşamakta ve kendi öncelikleri dışında başkasına ne olduğu ile pek ilgilenmemektedir. Eğitimli-bilinçli insanların sayıca artması, beraberinde farkındalık oranını da arttıracaktır.

Bir kanun onu uygulamayı istemeyen insanlar için yürürlüğe sokulur. Bütün insanlar hayvan haklarını önemseseydi, bir kanuna ihtiyaç olmazdı. Ben hayvanlara yapılanlara göz yummak istemiyorum, hayvanları önemsemeyen insanların onlara işkence yaparken en azından benden ve benim gibilerden korkmasını istiyorum. Devlet bizim arkamızda durursa bu korku gerçek olur.

Hükümet vatandaşlarından bağımsız olamaz. Vatandaşlarının isteklerini göz ardı eden bir hükümet, hükmetmeye devam edemez. İyi insanlar birlik olurlarsa hükümet isteklerine karşılık vermek zorunda kalır.

Hayvan hakları yasası ve gelecek caydırıcı cezalar konusunda, tüm siyasiler aynı noktada buluştular hatta bir komisyon da kuruldu fakat getirilmesi düşünülen cezaların süresi konusunda uygun bir düzenleme henüz yapılamadı. Bazı ceza süreleri, denetimli serbestlik ya da para cezasına çevrilebiliyor veyahut hüküm geriye bırakılıyor. Bu konulara bir standart getirmeye ve hayvana şiddet uygulayan kişinin, cezasının belli bir süresini mutlaka hapiste geçirmesini sağlamaya çalışıyorlar ki caydırıcı olabilsin. Para cezalarını da yine çok üst rakamlara çekmeyi hedefliyorlar ancak bunu yaparken, diğer suçların cezaları açısından bir adaletsizlik durumu da oluşmaması gerekiyor.

Hayvana şiddet basit bir suç değildir, psikolojik bir sorun olduğunu tüm psikiyatristler yıllardır anlatmaya çalışıyorlar. Şiddet eğilimli bir insanın, o şiddeti kime ya da neye yönelteceği hiç belli olmaz.

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Pasif iyi ve aktif iyi tanımlamaları yerine, iyi ve daha iyi tanımlamalarını tercih ediyorum. Pasif iyi rahatlığı, iyiliğin yayılmasına tercih etmiş kimsedir. Aktif iyi, iyiliğin yayılması için rahatlığı feda edebilendir. Bu iki grup için aynı kelimeyi "iyi" kullamanın dosdoğru olduğunu düşünmüyorum.

Burada kendi güvenliği ile başkasının menfaatini dengeleme durumu var,
Bazısı savaşta cephede en önde gidebiliyor mesela, bazısı 2 adım geride gidiyor, dengeyi geride kuruyor. Ama yangın çıktığında bile ilk kendini düşünüyorsan(içgüdü zaten)
Çokta garipsememek lazım.
Sevdiğiniz şeylerden vazgeçmedikçe gerçek iyiliğe ulaşamazsınız ayeti geldi aklıma..burayla tam alakası varmı emin olamadım:)

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bu evrende olağanüstü bir şey olmadığını düşünmüştüm ama şimdi tersini düşünüyorum.

İyi olanın ne olduğunu açıklayamıyorum. İyi olan iyi olduğu için iyi. Bu durumda melek kavramı imdadıma yetişti. Bize iyi olan söyleniyor, biz kendimiz iyi olanı keşfetmiyoruz. İyi olan bir şeyin etkilerinden bahsedebilirim ama bu etkilerin neden onu iyi olan yaptığını söyleyemem.

Neden bencillik kötü, paylaşmak iyi? İyi ve kötü olduğunu düşündüğümüz hiçbir şeyin neden iyi ve neden kötü olduğunu bilmiyorum. Paylaşmanın iyi olduğunun insana fısıldandığını düşünüyorum.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bencillik sadece kendini düşünmektir. Bu birçok kötülüğün temeli. Bencil bir insan kendisi için küçük bir yarar uğruna başkasına büyük zararlar vermekten çekinmez. Evrim üzerinden düşünecek olursam, tür içi küçük bir yarara büyük bir zarar takası olduğu için, insan türüne zarar verir. Ben insan türünü düşündüğüm için mi paylaşımcıyım? Madem evrimin ürünüyüm(paylaşımcılık için), nasıl bencil insanlar olabiliyor?

İnsan akıl sahibidir. Ben insan türünü düşündüğüm için paylaşımcı olmadığımın farkındayım. Tanrının rızasını istediğim için paylaşımcıysam, tanrıya inanmayan insanlar nasıl paylaşımcı olabiliyor?

Paylaştığım kişi bana iyilik yapar diye de paylaşımcı olmadım.

Neden paylaşıyorum?

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Matematikte bazı problemleri çözebilmek için çarpma, kombinasyon, logaritma... gibi konuları bilmeniz gerekebilir. Bu konuları öğrenmeden o problemi çözememek aptallık değildir.

Bilimsel bir makaleyi anlayabilmek için elektron, elektromanyetik kuvvet gibi konuları bilmeniz gerekebilir. Bu konuları bilmeden o makaleyi anlayamamak aptallık değildir.

Bir cümleyi anlayabilmek için o cümlede kullanılan kelimelerin hangi anlamda kullanıldığını bilmek gerekir. Bu kelimelerin hangi anlamda kullanıldıklarını bilmeden o cümleyi anlayamamak aptallık değildir.

İnsan sırayla öğrenir.

Bedevi

Felsefe.net
Yeni Üye
Kötülük kavramının "yaratıldığını" kabul edersek, bunu uygulayanın mı kötü yoksa kötülüğü, kötülük olacağını bile bile oluşturmak mı kötülük

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kötülük kavramının "yaratıldığını" kabul edersek, bunu uygulayanın mı kötü yoksa kötülüğü, kötülük olacağını bile bile oluşturmak mı kötülük

Kötülük yaratılmadı, evrenin işleyiş prensiplerinden birisi olan düalite yasası gereği zorunlu olarak var, yani iyiliğin varlık gösterebilmesi için kötülük de olmak zorunda. İkisi birbirini besliyor. Yin-Yang sembolündeki gibi.

images

Evrenin temel prensiplerinin dışına çıkılamaz çünkü tek bir değişiklik, zincirleme tüm düzeni bozar. Kötülüğü beslememek gerekiyor ki dünyada acı çeken insan-hayvan sayısı azalsın yani ufacık bir kötülük bile, dünyanın astral yapısını etkiliyor ve kötülüğün daha da yaygınlaşmasına sebep oluyor. Hep söylediğim gibi kötülük yapanı affetmek, o kötülüğün karşılıksız kalacağı anlamına gelmez, tam tersi siz affetmekle karşı tarafa çok büyük bir yük daha yükler ve onu başta Allah'ın adaletine sonra da hukuk sistemine teslim edersiniz. Hukuksal bir suç yoksa da vicdanen onu rahatsız edecek bir yük aktarmış olursunuz ki, o da bu bedeli er ya da geç öder.

Aşağıdaki örnekte bir anne, kızının katillerini affediyor çünkü biliyor ki kötülüğe kötülükle karşılık verildiği zaman ya da o kişilere öfke duyduğu sürece, iyi olan değil kötü olan kazanacaktır.

Dünya bir sınav yeri ve bir okulu bitirmek gibi, hepimizin mezun olmaktan başka şansı yok. Kötülüğü besleyen okulu uzatır, iyiliğe yönelen ve yaşadığı olumsuzluklara sabreden ise mezun olur, kurtulur.

Birisi size kötülük yapıyor gibi görünse de tüm bunlar birer yanılsama ( gerçek gibi algılamamıza rağmen ) aslında hepsi sadece beynin bize yaşattığı bir oyun, ayetlerde 'Dünya bir oyun yeridir.' diye ifade edilme sebebi budur. Bu kısım biraz karışık çünkü bazı kötüler sadece görevli, sınavın işlemesi için kötülüğü besliyorlar. Birileri inançlı olacak birileri inançsız, birileri kötü birileri de iyi... Herkes aynı görüşte olsaydı, dünyada bulunmanın bir anlamı kalmazdı.

Kıskançlık yüzünden okul arkadaşları tarafından vahşice öldürülen Shanda Sharer'ın katilleri, çıkarıldıkları mahkeme tarafından Toni 20 yıl, Hope 35 yıl, Melinda ve Laurie ise 60'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Melinda, hapishanede geçirdiği yıllarda engelli kişiler için köpek eğiten bir yardım kuruluşuna dahil oldu. Hatta eğittiği köpeklerden birini Shanda'nın annesi sahiplendi.

"Melinda'ya baktığımda artık eskisi gibi olmadığını ve yaptıklarından duyduğu pişmanlığı gördüm. Eğer kötülüğe iyilikle cevap vermezseniz, hiçbir şey değişmez. Eminim Shanda benim onu affetmemi isterdi. Bunu kızım için yapıyorum." diyor Jacque. Güzel kalbi ile kızını öldüren birini yeniden hayata döndürmeyi başaran anne, Shanda'nın hatırasını onurlandırmış. Umuyoruz ki onun bu davranışı, dünyaya kötülükle bakan gözler için iyi bir ders olur...

onedio.com/haber/kiskanclik-yuzunden-okul-arkadaslari-tarafindan-vahsice-oldurulen-shanda-sharer-in-tuyler-urperten-hikayesi-843488

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Birisi size kötülük yapıyor gibi görünse de tüm bunlar birer yanılsama ( gerçek gibi algılamamıza rağmen ) aslında hepsi sadece beynin bize yaşattığı bir oyun, ayetlerde 'Dünya bir oyun yeridir.' diye ifade edilme sebebi budur. Bu kısım biraz karışık çünkü bazı kötüler sadece görevli, sınavın işlemesi için kötülüğü besliyorlar. Birileri inançlı olacak birileri inançsız, birileri kötü birileri de iyi... Herkes aynı görüşte olsaydı, dünyada bulunmanın bir anlamı kalmazdı.

madem bu dünya bir oyun sonunda neden çoğunluk insan cehennemde yakılacak? o ayetin kastı bu değil. bu dünya ölümlüdür sonludur ama cennette ölüm yoktur, ölüm olmadığı için gerçek hayat budur anlamında bir ayet bu.

kötülük yanılsamaymış! şu feto denen sümüklüye inanıp öldürdüklerinizde şehit ölürseniz sizde şehitsiniz mantığı gibi deli kafası bu işte. sonra naptı o pilot 40 polisi bomba atıp paramparça etti. işte senin bu yazdığın cümlelerde o kadar tehlikeli. senin inandığın adamlarında fetoş denen sümüklüden farkı yok.. bi bitmediniz bea!

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
madem bu dünya bir oyun sonunda neden çoğunluk insan cehennemde yakılacak? o ayetin kastı bu değil. bu dünya ölümlüdür sonludur ama cennette ölüm yoktur, ölüm olmadığı için gerçek hayat budur anlamında bir ayet bu.

kötülük yanılsamaymış! şu feto denen sümüklüye inanıp öldürdüklerinizde şehit ölürseniz sizde şehitsiniz mantığı gibi deli kafası bu işte. sonra naptı o pilot 40 polisi bomba atıp paramparça etti. işte senin bu yazdığın cümlelerde o kadar tehlikeli. senin inandığın adamlarında fetoş denen sümüklüden farkı yok.. bi bitmediniz bea!

Bu yazdıkların ile iyice sınırı aştın, Tasavvuf ve Ezoterizm üzerine yazdığım bir yazıyı ne hakla fesatça yorumlarsın?

Yeter artık haddinizi bilin, niklerin arkasına saklanıp tiyatro çeviren bir grup iftiracı olarak, çirkin-seviyesiz yorumlarınızla sitede üye bırakmadınız.

Siz niklerin arkasına saklanıp insanlarla böyle seviyesizce konuşma hakkını nereden buluyorsunuz?

Sana mı soracağım inançlı olup olmayacağımı? Konuştuğun cümlelere dikkat et ve seviyeli ol. Hangi hakla senin gibi düşünmeyen herkese saldırıp duruyorsun?

Bir daha benle muhatap olma.

İnançlılara olan nefretin yüzünden ne yapacağını şaşırmış durumdasın, her gördüğün inançlıya saldırmaya başladın ve her şeyi birbirine karıştırıp yarım yamalak din bilginle bana ders vermeye kalkma. Yirmi yıldan fazla bir araştırma geçmişim ile yorum yapıyorum, senin gibi her yıl fikir değiştirerek değil.

Sen inançsızsın diye yaşadığın çelişki ve korku yüzünden, her inançlıyı hedef almaya başladın. Kimse senin gibi düşünmek zorunda değil ayrıca biraz konuşma adabı öğrenin, mahalle kahvesinde millete laf yetiştirmiyorsunuz.

İYİLİKTEN GÜZELLİKTEN BAHSEDİYORUM, İYİ OKU... Kalbini kötülük kaplamış senin ki yazdıklarımdan o alakasız anlamları çıkartabildin. Yazıklar olsun.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bu yazdıkların ile iyice sınırı aştın, Tasavvuf ve Ezoterizm üzerine yazdığım bir yazıyı ne hakla fesatça yorumlarsın?

Yeter artık haddinizi bilin, niklerin arkasına saklanıp tiyatro çeviren bir grup iftiracı olarak, çirkin-seviyesiz yorumlarınızla sitede üye bırakmadınız.

Siz niklerin arkasına saklanıp insanlarla böyle seviyesizce konuşma hakkını nereden buluyorsunuz?

Sana mı soracağım inançlı olup olmayacağımı? Konuştuğun cümlelere dikkat et ve seviyeli ol. Hangi hakla senin gibi düşünmeyen herkese saldırıp duruyorsun?

Bir daha benle muhatap olma.

İnançlılara olan nefretin yüzünden ne yapacağını şaşırmış durumdasın, her gördüğün inançlıya saldırmaya başladın ve her şeyi birbirine karıştırıp yarım yamalak din bilginle bana ders vermeye kalkma. Yirmi yıldan fazla bir araştırma geçmişim ile yorum yapıyorum, senin gibi her yıl fikir değiştirerek değil.

Sen inançsızsın diye yaşadığın çelişki ve korku yüzünden, her inançlıyı hedef almaya başladın. Kimse senin gibi düşünmek zorunda değil ayrıca biraz konuşma adabı öğrenin, mahalle kahvesinde millete laf yetiştirmiyorsunuz.

nefret kusmuşsun!

madem ben kötüyüm ve şuan sana kötülük yapıyorum;

Birisi size kötülük yapıyor gibi görünse de tüm bunlar birer yanılsama! diyordun. noldu şimdi niye bu kadar öfkelendin oyun oynuyoruz burda unuttun mu, hemde bazılarımız kötülükle görevli! ee öyleyse bu tepki ne!?

şimdi anladın mı ne yazdığını ahmak!

fetonun ve işidin propaganda videolarını izle! onlarda senin gibi Tanrı adına konuşuyor, yüksek perdeden konuşuyor. işte benzerliğiniz budur!

Kuran şu an size vahyediyormuş gibi ayetleri kendi ahmakça fikirlerinize dayanak almayı bırakın! Tanrı adına konuşmak veya Tanrı gibi yüksek perdeden konuşmak kimsenin haddine değil! feto sümüklüsüde ,ezoterizm tasavvuf düşünceleri içine Tanrıyı katanlarda aynı işte. sende aynısın. sen kimsinde varoluşa kendince verdiğin anlamları tanrı katından seslendiriyorsun!

kendi adınıza konuşun, Tanrının ve kutsalın yakasını bırakın parazitler!

İYİLİKTEN GÜZELLİKTEN BAHSEDİYORUM, İYİ OKU... Kalbini kötülük kaplamış senin ki yazdıklarımdan o alakasız anlamları çıkartabildin. Yazıklar olsun.[/COLOR]

attıgın iftiraları sana iade ediyorum..iyilik adına konuşuyomuş. kendi kusmuğunda boğulmuşun bu mesajında haberin yok..

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kötülük sorununu ana hatları ile toparlamak gerekirse;

• Kötülük yaratılmamıştır, evrensel bir yasa olan ikilik prensibi gereği zorunlu olarak vardır. İyi-kötü, güzel-çirkin, doğru-yanlış v.s
  • Evrensel yasalar keyfi işlemez, her yasanın sabit bir işleyişi vardır ve aklınıza gelebilecek her şeyi kapsar. Örnek vermek gerekirse; ağaçtaki kuşa işlesin de topraktaki solucanı etkilemesin ya da Ali'yi kapsasın da Veli'ye dokunmasın diye bir ayrıcalık olamaz.
  • Kötülüğe, kötülük ile karşılık vermemek gerekir çünkü bu dünya bir sınav yeri olup, ayetlerde de oyun yeri olarak belirtilmiştir. Görünüşe aldanmamak ve her zaman iyi olanı desteklemek önemlidir.
  • Kötülüğe karşı sabırlı olmak ve iyilikten şaşmamanın karşılığını mutlaka alırsınız, hak yerini er ya da geç bulur.
  • Mevlana'dan bir alıntı ile noktalayayım, önümüzdeki günlerde fırsat yaratabilirsem Ezoterizm ve Tasavvuf ışığında daha da detaylandırmaya çalışacağım.
"Ey temiz kişi! Gülüşler, ağlayışların arkasında gizlidir. Görmez misin? Defineyi viranelerde, harabelerde ararlar."

Mesnevi c.VI, 1586

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Kötülük yaratılmamıştır, evrensel bir yasa olan ikilik prensibi gereği zorunlu olarak vardır. İyi-kötü, güzel-çirkin, doğru-yanlış v.s

Sevgili Lefty; Bu konuda sizinle hemen hemen aynı şeyi düşünüyorum: Kötülük yaratılmıştır, imtihan için zorunlu olarak vardır.

Kötü nedir? İstediğin bir şeye ters şeylerin gerçekleşmesi değil mi? Her şey istediğimiz gibi olsa düşünmek olmazdı, her şeyi bilmek isterdim. Her şeyi bilen birisi nasıl yanlış bir karar verebilir? Tanrı var mı, biliyorsun; cennet var mı; biliyorsun; kimler cennete gider, biliyorsun...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Sevgili Lefty; Bu konuda sizinle hemen hemen aynı şeyi düşünüyorum: Kötülük yaratılmıştır, imtihan için zorunlu olarak vardır.

Kötü nedir? İstediğin bir şeye ters şeylerin gerçekleşmesi değil mi? Her şey istediğimiz gibi olsa düşünmek olmazdı, her şeyi bilmek isterdim. Her şeyi bilen birisi nasıl yanlış bir karar verebilir? Tanrı var mı, biliyorsun; cennet var mı; biliyorsun; kimler cennete gider, biliyorsun...

Sorun şu aslında; İnsan dünyaya zorla gelmedi ve tekamül planının sağlıklı ilerleyebilmesi için unutma süreci yaşamak zorunda. İkilemler olan bir dünyada yaşamak hiç kolay değil fakat bu her insanın kendi seçimidir. Gelmeden önce dünyanın nasıl bir yer olduğunu bilerek ve kabul ederek geldik.

Kötülük ise bu sınavın en önemli aracı fakat kötülüğü hem besleyip hem de söylenmek anlamsızdır. "Bir insan öldüren tüm insanlığı öldürür." sözünü çok iyi idrak etmek gerekiyor. Başkasının yaptığı hatalar sürekli kötülüğü beslediği sürece hepimiz bundan nasibimizi alırız. Kendi yaşamımızda iyiliği destekleyerek belalardan kurtulabiliriz fakat dünya genelinde kötülük hakim olduğu sürece, bizim de her an başımız derde girebilir ya da doğal afetlere maruz kalabiliriz v.s

Konfüçyüs tarafından ifade edildiği gibi kötülükle mücadele etmenin tek yolu iyiliği artırmaya çalışmaktır. İyilik arttıkça kötülüğün etkisi de büyük ölçüde azalır fakat bunu kime, nasıl anlatacaksın? Tüm sorun burada kitleniyor. Yalan söylememeyi bile başaramayan bir sürü insan varken, büyük kötülüklerin önünü kesmek çok ama çok zorlaşıyor.

İnsan kendi yaşamına sahip çıkar ve iyiye kafa yormayı başarabilirse, bu dünyada çok şey farklılaşabilir. Şems'in de dediği gibi; Sen kendini değiştirirsen dünya değişir.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç