Kendi Fikirlerimi Paylaşıyorum

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde NuriKara tarafından oluşturulan Kendi Fikirlerimi Paylaşıyorum başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,315 kez görüntülenmiş, 98 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Kendi Fikirlerimi Paylaşıyorum
Konbuyu başlatan NuriKara
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Kadınlar Erkekler Kadar Özgür Olduğu Zaman: Kadın ve erkek zeka yönünden eşittirler. Erkeklerin tarih boyunca ve günümüzde(?) daha başarılı olmalarının sebebi imkanlarının fazlalığıdır. Kadınlar erkekler kadar özgür olduğu zaman, başarı farkı ortadan kalkacaktır.

Kötülüğün Kaynağı: İnsanın hoşuna gitmeyen durumlar olmasaydı, hiç kimse ona kötülük yapamazdı. Kötülük, kötü sonuçlardan kaynaklanır.

Son düzenleme:

esekherif

Filozof
Yeni Üye
''Kötülük, kötü sonuçlardan kaynaklanır.'' Gerçekten de haklısınız. Hiç böyle düşünmemiştim Nuri bey

kahin

Kahin
Yeni Üye
kötülüğün kaynağı kötü sonuçlardan kaynaklanmaz, çünkü kötü sonuçların kötü sonuçlanıcağını bile bile
kötülüğü yaratanın kaynağı kötü sonuçların doğmasına sebep olur, ne anladınız? bundan..

kahin

Kahin
Yeni Üye
kötülük yapmam için, hoşuma gitmesi ve ya gitmemesi bir sebep değildir, kötülük kavramı doğuştan bir kader ve sonuçtur, çok hoşuma giden biri bile kötülük yapmama engel değildir. çıkarlarım gereği
kötülük ruhumda ise ben kendime bile ihanet ederim bu benı tamamlar çünkü ben kötü biriyim.

işte kötülük kavramı aslında böyle birşeydir... :)

esekherif

Filozof
Yeni Üye
kötülük yapmam için, hoşuma gitmesi ve ya gitmemesi bir sebep değildir, kötülük kavramı doğuştan bir kader ve sonuçtur, çok hoşuma giden biri bile kötülük yapmama engel değildir. çıkarlarım gereği
kötülük ruhumda ise ben kendime bile ihanet ederim bu benı tamamlar çünkü ben kötü biriyim.

Ne demek istediğiniz anlamıyorum beyefendi sizin kötülüğünüz daha mı kara ?

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye

Siz özgür iradenin varlığına inanmıyorsunuz. Ben özgür iradenin varlığını kabul ederek: Çok hoşunuza giden birini çıkarlarınızın önüne koyarak iyi birisi olabileceğinizi söyleyebilirim.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Şu anda dışarı çıkıp birini öldürebilirim veya birine yardım da edebilirim. Özgür iradenin olmadığını söyleyebilir misiniz?

kahin

Kahin
Yeni Üye
Siz özgür iradenin varlığına inanmıyorsunuz. Ben özgür iradenin varlığını kabul ederek: Çok hoşunuza giden birini çıkarlarınızın önüne koyarak iyi birisi olabileceğinizi söyleyebilirim.

peki şöyle soralım, sanırım teistsiniz, özgür iradenin bir anlamı olmalı diyelimki özgür
irade gerçekten var, tanrıdan bagımsız bir düşüncemiz var,
ama cennet ve cehennem yok , o zaman hala özgür iradeye inanmayı düşünürmüsünüz?

size göre özgür iradenin anlamı cennet ve cehennemmidir? yoksa değilmidir?
zor soru değilmi ? :)

kahin

Kahin
Yeni Üye
Ne demek istediğiniz anlamıyorum beyefendi sizin kötülüğünüz daha mı kara ?

yaptığım örnekleme :) kötülüğün tarifidir, ben değilim için rahat olsun ben iyi yada
kötü kavramlarına inanmam sadece teizmi çürütmeye çalışırım.. saygılarımla
:)

kahin

Kahin
Yeni Üye
şu an çıkarı çıkıp birini oldürebilirsin, veya çıkmayabilir, iyi insan olabilirsin, bu senin elinde ama
cennet ve cehennem yok, iyi yada kötü olduğunun ne anlamı? olabilir, ısrarla merak ediyorum, :)

özgür iradenin ispatı varsa cennet ve cehenneminde ispatı olması gerekmezmi?
ilginç değilmi? her ikisininde ispatı yok sadece zihinsel düşüncelerimi aktarıyoruz
doğru yada yanlış ama ispat farklı birşey, ısrarla bunu anlamaya çalışıyorum.. :)

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
özgür iradenin anlamı cennet ve cehennem içindir, bunu kuran ayetleride doğrular,
peki delilerinde özgür iradesi varmıdır? bu daha zor bir soru,

diyelimki deliler özgür iradesini kullanamaz onların özgür iradesi yoktur,

o zaman deliler neden? insan olarak yaratılmış bu dahada zor bir soru neden? köpek olarak veya hayvan olarak yaratılmamış, sonuçta bir köpekten farkı yoktur bir delinin, sınanması veya yaratılması içinde bir nedeni yoktur..

Son düzenleme:

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
zor sorular:) Deliler hakkındaki soruya cevap veremem, cennet-cehennem sorusuna cevap vermeye çalışayım.

Haklısınız cennet-cehennemin olması özgür iradeye çok büyük değer katar. Ama özgür iradenin varlığı cennet-cehennemin varlığına bağımlı değil ki. Söylediğim sebepten özgür iradenin varlığından şüphe duymuyorum(Dışarı çıkıp bir insanı öldürebilmek).

kahin

Kahin
Yeni Üye
özgür irade kavramsal bakıldığında karar vermek gibi gözükebilir, ama işin aslı farklıdır, özgür iradenin
sonuçlanması gerekir, özgür irade niçin? verilmiştir.
siz bir karar veremiyorsunuz.
1: özgür irade karar vermek içinmi? varolmuştur.
2: yoksa cennet ve cehennem içinmi? varolmuştur.
burdaki paradoxu anlıyamıyorsunuz.. ):

eğer özgür irade sadece karar vermek için varolmuşsa aroluşsal bir ve anlamı degeri yoktur.

sizin insanı öldürmeniz veya yaşatmanız bir anlam ifade etmez..

cennette veya cehennemde aklı başında insanlar yanar ve huzurlu yaşar, delilerin varlığı
cehennemin ve cennetin olmadıgının çok güçlü bir ispatı olabilir. dikkat! dikkat!

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
eğer özgür irade cennet ve cehennem için varolmuşsa, o zaman deliler asla varolmazdı,
eğer özgür irade cennet ve cehennem için gerçekten varolmuşsa tanrı tarafından
o zaman özgür irade olsa bile özgür irade kııstlı bir iradedir, çünkü varoluşsal
değerlerimizi sebeplerimizi ve sonuçlarımızı bizim belirlemediğiz ortaya çıkar .

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
özgür irade kavramsal bakıldığında karar vermek gibi gözükebilir, ama işin aslı farklıdır, özgür iradenin
sonuçlanması gerekir, özgür irade niçin? verilmiştir.
siz bir karar veremiyorsunuz.
1: özgür irade karar vermek içinmi? varolmuştur.
2: yoksa cennet ve cehennem içinmi? varolmuştur.
burdaki paradoxu anlıyamıyorsunuz.. ):

eğer özgür irade sadece karar vermek için varolmuşsa aroluşsal bir ve anlamı degeri yoktur.

sizin insanı öldürmeniz veya yaşatmanız bir anlam ifade etmez..

cennette veya cehennemde aklı başında insanlar yanar ve huzurlu yaşar, delilerin varlığı
cehennemin ve cennetin olmadıgının çok güçlü bir ispatı olabilir. dikkat! dikkat!

Ne demek istediğinizi anladım. Ben özgür iradenin anlamı değil de varlığı üzerine konuşmuştum.

Cennet-cehennemin varlığından şüphe duyuyorum. Eğer cennet-cehennem yoksa, bence özgür iradenin anlamı yok olmasa da çok azdır.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
eğer özgür irade cennet ve cehennem için varolmuşsa, o zaman deliler asla varolmazdı,
eğer özgür irade cennet ve cehennem için gerçekten varolmuşsa tanrı tarafından
o zaman özgür irade olsa bile özgür irade kııstlı bir iradedir, çünkü varoluşsal
değerlerimizi sebeplerimizi ve sonuçlarımızı bizim belirlemediğiz ortaya çıkar .

Özgür irade seçenekleri kendin hazırlama değildir. Önüne konulanlardan dilediğini seçme veya hiçbirini seçmemenin(intihar) sana bırakılması durumudur. İnsan hiçbir seçeneği belirlemedi ama seçenekleri gerçekten çok fazla, hayatını çok farklı şekillerde yaşayabilir.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Şu anda dışarı çıkıp birini öldürebilirim veya birine yardım da edebilirim. Özgür iradenin olmadığını söyleyebilir misiniz?

Öldüremezsin milader öldüremezsin.

Özgürlüğü dar anlamda "bir işi yapabilme yetisi" olarak anlamayı bırakırsan işte o zaman özgür bir zihine kavuşacaksın.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
[MENTION=6737]NuriKara[/MENTION]

Kadın ve erkek hayata eşit başlamamış mıdır? (Cinsiyetlerin belirginleştiği ilk çok eski yıllarda) <Erkekler neden daha fazla imkan elde etmişlerdir?

Özgür iradenin varlığının kendi kurguladığım şu http://www.felsefe.net/serbest-kursu/76180-maddeci-kaderciligin-deneysel-incelenmesi.html deney yapılmadan kanıtlanamayacağını düşünüyorum.

Belki ilk erkekler şans eseri ilk kadınlardan daha baskınlardı, bu böyle süregeldi.

Kadınların hamilelik olayı onları zor durumda bırakıyor. Dokuz ay boyunca güçten düşüyorlar. Sonra çocuk doğduğu zaman ona yakın kalıp emzirmeleri lazım. Bu sebepler yüzünden fiziksel olarak güçsüz kalıp erkeğe bağımlı kalıyorlar. Bağımlı olunca erkeğe boyun eğmek zorunda kalabilirler.

Eskiden fiziksel güç çok daha önemliydi. Teknoloji bunun önemini azalttı.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Öldüremezsin milader öldüremezsin.

Özgürlüğü dar anlamda "bir işi yapabilme yetisi" olarak anlamayı bırakırsan işte o zaman özgür bir zihine kavuşacaksın.

Aslında ben bir şey yapabilmek değil de istemek konusunda özgürlüğün olduğunu düşünüyorum.

Söylediğimi sana kanıtlamayı isteyebilirim veya istemeyebilirim. Tabii ki de istemiyorum.:)

Eylemlerimiz isteklerimize bağımlıdır.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar