Eşcinsellik

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Anketler kategorisinde Kartal tarafından oluşturulan Eşcinsellik başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 31,616 kez görüntülenmiş, 193 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Anketler
Konu Başlığı Eşcinsellik
Konbuyu başlatan Kartal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan
K

kuzeys

Ziyaretçi
Saglikli mi :) HIV virusunun escinsel iliskilerde daha yaygin oldugu dunyaya ispatlanmisken saglikli demek bence abes!

HIV bir eşcinsel hastalığımıdır ? Bu hastalık hem erkekten hemde kadından bulaşabilir insana. Söylediğin pozitif ayrımcılıktan ileri gitmez. Tekrar düşün istersen :)

Seksi seven ve onu açık açık yaşayan, gerek erkek gerek kadın fahişlerle birlikte olan ve bunu yaparken korunmayan herkesin bu hastalığı taşıma oranı daha yüksektir ki eş cinsel ilişkilerde karı-koca-sevgili ilişkisi vardır. Her eşcinsel topluma açık bir mal-meta olmadığı gibi sadakat kavramı onlar içinde geçerlidir.

fides

Kahin
Yeni Üye
2011 Verisi

[FONT=&quot]Eşcinsellik ve AIDS[/FONT]

AIDS, HIV nedeniyle insanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bulaşıcı bir hastalıktır.[31] İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü (HIV); kan ve kan ürünlerinin, sperm veya diğer cinsel sıvıların şahıslar arası transferi ile bulaşır. Ayrıca plasenta ya da süt yoluyla hasta anneden bebeğine bulaşır.[31]
Bilinen ilk AIDS vakaları 1981'de ABD'nin New York ve Kaliforniya eyaletlerinde rapor edildi.[31] AIDS teşhisi konulan ilk şahısların çoğu hastalığı cinsel yolla kapan eşcinsel erkekler[31] ve şırıngaları ortak kullanan damardan alınan uyuşturucu bağımlılarıydı.[31]
Şu an dünyada HIV'in en yaygın bulaşma yöntemi "heteroseksüel" cinsel ilişkidir.[31]

[FONT=&quot]Kaynakça[/FONT]

• [FONT=&quot]Bagemihl, Bruce (1999). [/FONT][FONT=&quot]Biological Exuberance: Animal Homosexuality and Natural Diversity[/FONT][FONT=&quot]. St. Martin's Press. [/FONT][FONT=&quot]ISBN 0312192398[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]
  • [FONT=&quot]McConaghy, N; Hadzi-Pavlovic, D; Stevens, C; Manicavasagar, V (2006), "[/FONT][FONT=&quot]Fraternal Birth Order and Ratio of Heterosexual/Homosexual Feelings in Women and Men[/FONT][FONT=&quot]", [/FONT][FONT=&quot]Journal of Homosexuality[/FONT][FONT=&quot] (no. 4) 51: 161–174, [/FONT][FONT=&quot]doi[/FONT][FONT=&quot]:[/FONT][FONT=&quot]10.1016/j.evolhumbehav.2008.07.002[/FONT][FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]ISSN[/FONT][FONT=&quot]00918369[/FONT][FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]OCLC[/FONT][FONT=&quot]202629885[/FONT][FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]http://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S1090513808000688[/FONT]

^ a b c d e f "AIDS." Encyclopædia Britannica. Ultimate Reference Suite. Chicago: Encyclopædia Britannica, 2011.

Kaynağın orijinalinde daha detaylı açıklamalar yapılmış. Kaynakça yazan kısım genel, koyu yazı ile belirttiğim ( yani özellikle 2011 demişim başlıkta ) pasajın özel kaynak açıklamasıdır.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Fides ve kuzeys ben HIV escinsel hastaligidir demedim. Ama en cok escinsel bireylerde goruldugunu soyluyorum. Kaldi ki escinsellerin buyuk bolumu heteroseksuel iliskilerde de bulunmaktadir. Ukraynada yasiyorum ve her sene HIV hakkinda bizlere ozel seminerler veriliyor okul tarafindan yaygin oldugu icin burada. Bazi seyleri ispat etmeye calismiyorum bildigim ve ogretilen neyse onu soyluyorum.

Ayrica homoseksuel kaynakcalari gozumun icine sokmana gerek yok.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Kimsenin hormonlardan haberi yok galiba.

K

kuzeys

Ziyaretçi
Phi bak kendin söylüyorsun, özel seminerler verildiğini, bu seminerleri veren kurum dünya sağlık örgütü değilse ( ki oda olsa farketmez ) devlet aygıtının bir parçasıdır. devletler kendince çarpık gördükleri her ilişki ve yaşam tarzını Töre, din, yasa bilimleri içerisinde baskı ve kontrol altında tutmaya çalışırlar. Bu konuda baskıcı olmaları çok ama çok normal çünkü eşcinsel ilişki deneyimleri standart ilişkilere göre daha güçlü ve çekicidir. Bu insan neslininin oranını değiştirebilecek bir ağırla sahip bir ilişki biçimidir.

Kadınların, kadınlarla - erkeklerin erkeklerle olduğu bir dünyada transeksüel ve translarıda eklersek bu aile ve toplum kavramını değiştirebilecek kadar güçlü bir fenomendir. Ve şunuda belirtmek gerekir biseksüellerin sayısında ciddi bir artış var.

Bu gibi durumlar vatikan ve pensilvanya dakileri eminim üzmektedirler. O yüzden devletlerin tedbirlerini normal karşılamamak lazım. Azda olsa eşcinsel kaynaklara güvenmek lazım :)

M

monaliza

Ziyaretçi
toplum değerlerine yakın olmayan tüm seçimler ya hastalık olarak yada sapkınlık olarak ilan ediliyor zaten. Eşcinsel olan bir kaç arkadaşım var bazılarında erkeksi duygular kendini korurken bazılarında feminem duygular ön plana çıksa da tercihlerinin çok sağlıklı ve doğru olduğuna inanıyorum. Çünkü özgür iradelerini beyan edip yaşamak konusundaki tüm engellerle bu yozlaşmış toplum içerisinde töre ve din bilimine karşı savaşıyorlar. İnsanlar kendi hemcinslerine aşık olabilir ve onlarla gayet sağlıklı bir ilişki ve hayat yaşayabilirler.

Toplum değerlerinden uzak yada farklı olmak bir ayrıcalık mı, özellik mi?üstünlük mü?? Bu bakış bir kompleksin uzantısı olabilir mi? İnsanın karşı cinse ilgi duyması, ilişki yaşaması neden yozlaşmışlık olsun ki? Bu konu töreden farklı zaten. Din bilimiyle savaşma gücüyse hangi babayiğitte mevcut ki? Din'le savaştığını sananların zavallıca yanılgıları dışında...

Yukarıdaki alıntıda son cümle inanılmaz şekilde midemi bulandırdı örneğin, yozlaşmışlığımdan mı acaba? Olumsuz anlamda farklı olmak arzusunda olmak bile bilinç altı bulanıklığından başka nedir? Eşcinsellik bence iğrenç bir şey. Bu da benim görüş tercihim.

fides

Kahin
Yeni Üye
Homoseksüel kaynaklar değil. Eğer sadece homoseksüel kaynaklara önem verseydim emin ol daha fazla kaynak verirdim.Sen ortaya laf attın ben de kaynak göstererek aksini belirttim.Verdiğim kaynağı araştırmadan laf atmışsın:

Encyclopædia Britannica, dünyanın en uzun süredir yayınlanan İngilizce genel kültür ansiklopedisi. Eğitimli yetişkin kullanıcıları hedef alan bir ansiklopedidir. İlk baskısı 1768'de İskoçya'nın Edinburgh şehrinde basılmıştır.19 sürekli editör ve 4000 katılımcı yazar tarafından hazırlanır.
Encyclopædia Britannica özel bir şirketin ürünüdür. Geniş bir kesim tarafından dünyanın en gelişmiş akademik ansiklopedisi kabul edilir.

Bu kaynağın neresi homoseksüel?

Telrunya, eşcinsellerin %100'ü hormonal bir şeçimdir diyemeyiz. Bunlar, çok küçük bir bölüm.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Phi bak kendin söylüyorsun, özel seminerler verildiğini, bu seminerleri veren kurum dünya sağlık örgütü değilse ( ki oda olsa farketmez ) devlet aygıtının bir parçasıdır. devletler kendince çarpık gördükleri her ilişki ve yaşam tarzını Töre, din, yasa bilimleri içerisinde baskı ve kontrol altında tutmaya çalışırlar. Bu konuda baskıcı olmaları çok ama çok normal çünkü eşcinsel ilişki deneyimleri standart ilişkilere göre daha güçlü ve çekicidir. Bu insan neslininin oranını değiştirebilecek bir ağırla sahip bir ilişki biçimidir.

Kadınların, kadınlarla - erkeklerin erkeklerle olduğu bir dünyada transeksüel ve translarıda eklersek bu aile ve toplum kavramını değiştirebilecek kadar güçlü bir fenomendir. Ve şunuda belirtmek gerekir biseksüellerin sayısında ciddi bir artış var.

Bu gibi durumlar vatikan ve pensilvanya dakileri eminim üzmektedirler. O yüzden devletlerin tedbirlerini normal karşılamamak lazım. Azda olsa eşcinsel kaynaklara güvenmek lazım :)

Valla hayvanlarla iliskiye girenlerde var onlara gore de o normal. Simdi konu iyice sapacak zaten son mesajim bu bundan sonra yazmayi dusunmuyorum. Dedigim gibi herkesin hayati kendine. Fakat uzmanlarin escinsel iliskileri saglikli bulmadigi aleni kaldi ki o tur iliskilerin turlu turlu hastaliklara yol actigi da bilinmektedir. Ozellikle erkek/erkek iliskilerde.

Ama goruyorum ki homoseksuel olmadigi halde onlari heteroseksullerden daha cok savunanlar var. Buda ayri bir komedi zaten.

Fides: Ingilizcen yok mu senin?

Journal of Homosexuality - Diger yazilanlar vs sadece konunun basligi yayimlanan derginin adi bu!
Animal Homosexuality and Natural Diversity - Bunu kendin cevir
Britanicaya gelince o derginin editorleri derlemis iste ordan burdan alarak yaziyi dergilerinde paylasmislar.

M

monaliza

Ziyaretçi
Homoseksüel kaynaklar değil. Eğer sadece homoseksüel kaynaklara önem verseydim emin ol daha fazla kaynak verirdim.Sen ortaya laf attın ben de kaynak göstererek aksini belirttim.Verdiğim kaynağı araştırmadan laf atmışsın:

Encyclopædia Britannica, dünyanın en uzun süredir yayınlanan İngilizce genel kültür ansiklopedisi. Eğitimli yetişkin kullanıcıları hedef alan bir ansiklopedidir. İlk baskısı 1768'de İskoçya'nın Edinburgh şehrinde basılmıştır.19 sürekli editör ve 4000 katılımcı yazar tarafından hazırlanır.
Encyclopædia Britannica özel bir şirketin ürünüdür. Geniş bir kesim tarafından dünyanın en gelişmiş akademik ansiklopedisi kabul edilir.

Bu kaynağın neresi homoseksüel?

Telrunya, eşcinsellerin %100'ü hormonal bir şeçimdir diyemeyiz. Bunlar, çok küçük bir bölüm.

Sağduyu fides sağduyu. İngiltere eşcinsellere evlenme izni veren ülke olarak zaten çok yıllar öncesinden bunun zeminin hazırlayan bir ülke. Allah aşkına mantıklı makul kaynaklar sun ve mantığa gel.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Fides elbette diyemeyiz ama onun da etkisini vurgulamak istedim.

Monaliza iletinizde eş-cinsellik iğrenç bir şey demişsiniz. Bana göre de saygısızlık iğrenç bir şey ama bu onu görmeme engel değil, sizin eş-cinselliği iğrenç olarak nitelemeniz de bunu görmenize engel olmayacak aynı şekilde. Neden anlayışı öğrenemiyoruz, bilmiyorum.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
merhaba,
ilk yazımın son açılan konuda olması,son konununda bu olması bana göre ilginç bir başlangıç olarak değerlendirilebilir...

"eşcinsellik" üzerine yazmadan,bu konu üzerine yazan arkadaşların Nefs (soul nephesh) ve Ruh (spirit ruach) konuları hakkındaki düşüncelerinide öğrenmek isterim,
çünkü bu konu her nekadar fizik beden ile ilgili gibi görünsede bu kavramları ve bu kavramların fizik bedendeki konumlandırılmaları üzerindeki kabullerde çok önemlidir...

M

monaliza

Ziyaretçi
Fides elbette diyemeyiz ama onun da etkisini vurgulamak istedim.

Monaliza iletinizde eş-cinsellik iğrenç bir şey demişsiniz. Bana göre de saygısızlık iğrenç bir şey ama bu onu görmeme engel değil, sizin eş-cinselliği iğrenç olarak nitelemeniz de bunu görmenize engel olmayacak aynı şekilde. Neden anlayışı öğrenemiyoruz, bilmiyorum.

Tercihimi belirttim, neden rahatsız oldunuz ki? Anlayış diye diye her şey çığırından çıktı. Kavramları hem diyaloglarda, hem uygulamalarda yerli yerinde kullanmalıyız. Eşcinsellik hakkında olumlu yada olumsuz bir bakış açım yoktu. Ama artık var. İğrenç buluyorum. Senin ve senin gibilerin gözünde saygılı biri olmayı asla istemem.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
merhaba,
ilk yazımın son açılan konuda olması,son konununda bu olması bana göre ilginç bir başlangıç olarak değerlendirilebilir...

"eşcinsellik" üzerine yazmadan,bu konu üzerine yazan arkadaşların Nefs (soul nephesh) ve Ruh (spirit ruach) konuları hakkındaki düşüncelerinide öğrenmek isterim,
çünkü bu konu her nekadar fizik beden ile ilgili gibi görünsede bu kavramları ve bu kavramların fizik bedendeki konumlandırılmaları üzerindeki kabullerde çok önemlidir...

K

kuzeys

Ziyaretçi
çok eşlilikten yana olan bir insan olarak size şunu söylemek isterim sevgili monaliza;

toplum değerlerinden uzak olmak ne ayrıcalık, ne özellik nede üstünlük anlamına gelir sadece farkındalık kavramından doğan bir farklılığı yansıtır ki biz bunu genelde entellektüel bakış açıları içerisinde sıkıştırırız. Eş cinsellik ise bir bakış açısının çok öte bir carpe diem "anı-yaşa" felsefesine yakın yaşam biçimi olmakla birlikte toplumsa erklerin baskısı altında çok ama çok ezilmiştir. Bu anlamda kompleks sahibi olması gayet insani bir durum iken zaten bu toplumsal kompleksleri aşabilen insanlar eşcinsel olmaktadırlar.
hobbes amcamız derki insan insanın kurdudur.. İnsanın karşılığı insan ise eğer yeryüzündeki en yanlış şey insana karşı pozi,tif ayrımcılık yapmaktır. Yani insanlar isterlerse kendi hemcinsleri ile isterlerse karşı cinsleri birlikte olabilirler. Yozlaşma insan isteklerini farklı istekler ve istemlere yöneltme düşüncesi ve çabası altında çıkan bir eylemliktir. Bunuda yeryüzünde en iyi töre, din ve yasalar yapar.. Efendim siz bırakın eşcinselleri bu ülkede heteroseksüel bile baskı altındadır. En büyük kanıtı rahatlıkla hala otellerde evlilik cüzdanı sorulması olarak gösterebilirim.

Benim inancıma göre fikrini ve inancını baskı zoruyla karşı tarafa iletmeye çalışan her anlayış zalim ve doğası gereği zavallıdır. Bütün bu baskı yıldırıma politikaları bundandır.

Efendim mideniz için pek bir şey söylemesemde yoz bir zihniyete sahip olduğunuzu kabul etmeniz sevindirici. Görüş ve tercihleriniz için iğrenç gelmesi normal bi durum bu durum için emin olun bu durum için bir eşcinsel sizi yargılamaz yada kınamaz.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Tercihimi belirttim, neden rahatsız oldunuz ki? Anlayış diye diye her şey çığırından çıktı. Kavramları hem diyaloglarda, hem uygulamalarda yerli yerinde kullanmalıyız. Eşcinsellik hakkında olumlu yada olumsuz bir bakış açım yoktu. Ama artık var. İğrenç buluyorum. Senin ve senin gibilerin gözünde saygılı biri olmayı asla istemem.

Rahatsız oldum çünkü her yazınızda tartışma değil saldırma içindesiniz. Bu yazdığınız da bunun örneğidir. Sizi sadece bana değil diğer arkadaşlarıma da saygı çerçevesinde yazmanız konusunda uyarıyorum. Ben ve benim gibilere yani. Madem ki her şeyin yerli yerinde kullanılması isteniyor, bunu ilk isteyenin yapması gerekir.

Konuyu kişiselleştirmenin de manası yok. Eş-cinsellik sapkınlık falan değildir, insanların tercihlerine saygı duymak zorundayız. Küçücük kızlar kocaman adamlarla evlendirildiğinde ağzını açmayan zihniyetin şimdi konu eş-cinselliğe gelince söz sahibi olmalarını ve yermelerini çok komik buluyorum. O kadar korkmuş ki gözleri, kendinden olmayanlara tavırları net olmuş: bizden değildir.

M

monaliza

Ziyaretçi
HIV bir eşcinsel hastalığımıdır ? Bu hastalık hem erkekten hemde kadından bulaşabilir insana. Söylediğin pozitif ayrımcılıktan ileri gitmez. Tekrar düşün istersen :)

Seksi seven ve onu açık açık yaşayan, gerek erkek gerek kadın fahişlerle birlikte olan ve bunu yaparken korunmayan herkesin bu hastalığı taşıma oranı daha yüksektir ki eş cinsel ilişkilerde karı-koca-sevgili ilişkisi vardır. Her eşcinsel topluma açık bir mal-meta olmadığı gibi sadakat kavramı onlar içinde geçerlidir.

İşte, son derece makul ve doğru bir söze eşcinsel savunucusu bir zihniyetin gülünç ve kel ala cevabı. Şakşakcıları ise daim birbirlerinin komedilerini alkışlamaktalar. Her Eşcinsel'in topluma açık mal-meta olmadığı, onlardan bazılarında da sadakat kavramı olduğu eşcinselliğin tercih yada hastalık olması ile ne kadar ilgili?
Bu da gösteriyor ki, boşa çaba hepsi...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
teşekkürler Phi,

söz hakkı doğan arkadaşların eleştiri ve önerilerini, düşüncelerini paylaşabilmeleri adına teşekkürler. ve arkadaşlar lütfen sözcük ve kavramlara dikkat edelim.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Sevgili Fides ve monaliza kisisel tartismalardan uzak durup konuya odaklanmanizi oneririm.

K

kuzeys

Ziyaretçi
İşte, son derece makul ve doğru bir söze eşcinsel savunucusu bir zihniyetin gülünç ve kel ala cevabı. Şakşakcıları ise daim birbirlerinin komedilerini alkışlamaktalar. Her Eşcinsel'in topluma açık mal-meta olmadığı, onlardan bazılarında da sadakat kavramı olduğu eşcinselliğin tercih yada hastalık olması ile ne kadar ilgili?
Bu da gösteriyor ki, boşa çaba hepsi...

1994 ELİYLE, SAMANYOLU'NA

Yaşadım, Tanrım,
Yarım ve uluorta,
Bir dahaki hayatta,
Varsa öyle bir hayat,
Şiir yazar mıydım,
Bilmiyorum.

Ama kadınlar, Tanrım,
Öyle sevdim ki onları,
Gelecek sefer
Dünyaya