Eşcinsellik

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Anketler kategorisinde Kartal tarafından oluşturulan Eşcinsellik başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 31,638 kez görüntülenmiş, 193 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Anketler
Konu Başlığı Eşcinsellik
Konbuyu başlatan Kartal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

fides

Kahin
Yeni Üye
"HERKES DETERJANLA YIKANMIŞ GİBİ..."

monaliza, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanlar böyle boş teneke sesi çıkartırlarsa elbette tepki vereceğim.Ben cinsel tercihlerimden dolayı hiç bir zaman yadırganmadım. Heteroseksüeller hiç bir zaman yadırganmazlar zaten. Umarım bi gün bir eşcinsel üyemiz buraya bir şeyler yazar da hayatı düşüncelerini ondan dinlemeyi öğrenirsin.
Sosyoloji eğitimine güvenmesen bile bakıyorum da tıbbi eğitimine güvenip "hastalık" teşhisleri koyuyorsun! E açıkla deyince teşhisin nedir denilince yok allah yok din... İki kelam edemeyince bilgisizliğini dinle allahla kapatmaya çalışıyorsun.Linç kampanyaları düzenlemeye çalışıyorsun! Bilmem eşcinsellerin askerlikte ne gibi suçlama ve hakaretlerle karşılaştığına dair bir fikrin var mı?Askerliğe karşı olanların eşcinsellikle suçlanmaları bunun ağır bir hakaret anlamı taşıması vs... Tabi senin ülkende herkes heteroseksüel olduğu için ve senin vatandaşın böyle zulümler yapmadığı için bilemezsin(!) Ben Avrupa'da yaşıyorum ya ondan bir tek burada var böyle zulümler(!)
Konu sosyoloji konusudur ki ben de bilgi ve kültürel bilgime inanıyorum demek ki ikimizin sosyolojiyi ne kadar aldığı ortada! Sayın doktor monaliza ,bu konuda eğer senin gibi(!) tıbbi bir eğitim alsaydım ben de derdim herhalde diğer senin gibi hastalık teşhisini koyan doktorlar gibi "hastalıktır" diye.
Haa aramaızdaki sosyoloji ve tıbbi eğitime gelince ben sosyoloji konusudur diyorurum açın bir sosyoloji kitabı Anhony Giddens mesela sosyolojinin temel kitaplarından biridir beni dinlemeyin okumayın hadi ben sosyolog değilim gayet doğru yönlendirme yapıyorum bu yazıları okuyanları. Ee peki siz değerli doktorlar neden ortaya teşhis ve tedavinizi koymuyorsunuz. Yazdıklarım sorulara kaç tane mantık çerçevesinde cevaplar verdiniz? Kaç tane soruyu cevaplayabildiniz? İtiraz ediyorsanız hani mantıklı gerekçe ve somut verileriniz nerde?

Ha monoliza bazı avukatlar savunma işini parayla yaparlar.
Dünyayı sadece heteroseksüellerin gözünden bakınca birilerinin haksızlığa uğradığını görmeyenlere :

Bazı yazılar anlayana...

M

monaliza

Ziyaretçi
Fides saçmaladıkça saçmalıyorsun. Anlama kapasiten yetersizse yapabileceğim bir şey yok. Kendi yanlışında ısrar edeceğine;sana yönelttiğim eleştirilerdeki konulara değin lütfen. Eşcinsellik hastalık olsa yada tercih olsa senin için ne fark eder? Tartışmanın özüne bakarsan, sen eşcinsellere gerçekten haksızlık ediyorsun. Hastalık ayıp mıdır ki, hastalık olarak kabul edilmesine bu denli karşı çıkıyorsun? Bilimin de modası var canım, bilim insanları yada konunun uzmanları bile dün ak dediklerine bugün kara diyebiliyorlar. Sen bizim yolunda yürümeye çalıştığımız, en gerçek ve doğru yol olarak gördüğümüz ALLAH yoluna atıfta bulunuyorsun.

Ayrıca; konu eşcinselliğin ne olduğu (HASTALIK MI- TERCİH Mİ?)açılan anket!!! Sen eşcinsellerin yaşadıkları zorluklardan söz ediyorsun. Ben sorun yaşanmıyor demedim ki...Hem, eğer hastalık değil de tercih ise, o kadar da zorluk yaşıyorlarsa, yani; o tercihin tersinin tercih edenlerin yaşamadıkları, aşılması zor durumlara maruz kalıyorlarsa neden yanlış tercih yapıyorlar? Sakın; TERCİH SEÇİMDİR, SEÇİM İSE ÖZGÜRLÜKTÜR deyip de; aklı bu denli değersiz duruma düşürme. Özgürlüğün sınırlarını bu konunun dışında tutmakla birlikte, (senin savunmana göre söylüyorum) aklın bu kadar saf dışı edilmesi ise gerçekten düşündürücü. ÖZ' E GEL FİDES.

fides

Kahin
Yeni Üye
Monoliza, benim saçmalamam senin bilgisizce saçmalanla eş değer değil. Burada biri varsa saçmalayan o da hastalık diyenlerdir. E hastalıksa açıkla neden hastalık? Niye iki kelam edemiyorsun ben tercihtir diyorum ve bu yönde açıklamalar getiriyorum. Bunu ben ortaya koymamışım ki. Sosyologlar ele almış zaten.Ha doğru tercih ya da yanlış tercih kısmına gelince bu senin haddin değil bırak da bunu onlar karar versin. Kendilerini çamaşır suyuyla yıkanmış gibi beyaz göstermeye çalışan kullar korkmayın eşcinseller günah işlemişse siz cehennemde yanmazsınız(!)
Hani nerde senin hastalık deyince tıbbi açıklamaların kaynakların vs. Nerde ? Bilgisizliğini gene işe allahı dini koyarak linçe dönüştürmeye çalışmışsın.Ben senin gibi tıbbi konularda ahkam kesmiyorum.İki laf edip çürütemiyorsunuz yazılarımı bu sefer de yok allah yok din. Sosyolojinin konusudur deyip gayet sağlam yol ve kaynaklar gösteriyorum!Hastalık diyenler siz ne yaptınız peki???Hastalığın ilacını din de mi buldunuz? E hastalıklar dini kitaplarda yazıyorsa tıbbi kitaplara gerek yok zaten. Saçmalayan insan benim gibi değil senin yaptığın gibi yapar! İki laf edemeyince linçe girişir allahı kullanarak. Ben büyük bir zevkle Murathan Mungan gibi eşcinsellerin yazısını okuyarak kendime bir şeyler katıyorsam haz alıyorsam onun tercihlerini yadırgamak kınamak bana düşmez.

Not1: Monaliza forumda büyük harflerle yazılar yazılmıyor. Daha önceden de bir kaç yazını düzenlemiştim.Dikkat etmeni rica ediyorum.Forum kurallarında da belirtilmiş.

http://www.felsefe.net/felsefenet-forumu-duyurulari/1420-forumda-uyulmasi-gereken-kurallar.html

Not2:
Katılıyorum.Şu var ki insanların cinsel tercihlerinde etkin faktör, inancı/inançsızlığı/toplumsalyargılar/moda akımlar/trendler vs. değil, hormonları ve iç salgı bezleridir.Bu konuda fikir beyan etmek isteyenlerin anatomi ve fizyoloji bilgilerini check etmeleri ve eksikliklerini gidermeleri yerinde olacaktır.Konunun uzmanlarından da (tıp doktorlarını kastediyorum!) bilgi alabilirler.

Bilgilerini check etmek ne demek benim Türkçem bunu anlamaya yetmedi. (!)

M

monaliza

Ziyaretçi
Anlamak istemeyene ne söylense boştur. Dediği dedik, çaldığı düdük devam edecektir. Parmak yormaya bile değmez. Sen hiç bir şeyi dinde arama canım. Allah' ı ve dini referans alanlar iki kelam etmekten aciz bilgisiz ve cahildirler nede olsa. Sizin gibi bilim insanlarıyla boy ölçüşmeleri ne hadlerine. Ben ne diyorum, sen ne diyorsun...Önce okuduğunu anlamayı başarabilsen ya! Bana tercih olduğuna dair sosyoloji kitabı kaynak gösteriyor ve öneriyorsun, güldüm canım, bana çok sığ geliyor senin gösterdiğin aciz kaynaklar. Zira benim kaynağım bana yetiyor, ne yazık ki, senin aklında o yüce kaynağa ermiyor. Başka da sözüm yok. Çünkü; Havanda su dövmenin alemi yok!!!!!!!

Kartal

Üye
Yeni Üye
Allah' ı ve dini referans alanlar iki kelam etmekten aciz bilgisiz ve cahildirler nede olsa. Sizin gibi bilim insanlarıyla boy ölçüşmeleri ne hadlerine.! Bana tercih olduğuna dair sosyoloji kitabı kaynak gösteriyor ve öneriyorsun, güldüm canım, bana çok sığ geliyor senin gösterdiğin aciz kaynaklar. Zira benim kaynağım bana yetiyor, ne yazık ki, senin aklında o yüce kaynağa ermiyor. Başka da sözüm yok. Çünkü; Havanda su dövmenin alemi yok!!!!!!!
Çok ilginç gerçekten...Yarısı tehditlerle dolu yarısıda masallarla dolu kaynağa ''o yüce kaynak'' denmesi gerçekten çok ilginç :) Burda din tartışması yaratmak istemiyorum çünkü konunun başlığına uymuyor fakat bu gibi konuları dinle açıklamaya çalışmak kadar saçma bişey yoktur.Tamam din insanların hayatına çok büyük oranda etki ediyor ama ''Allah böyle buyurmuş'' deyip konuyu özetlemek bile dinin insanın düşünmesine nekadar engel olduğunu gözler önüne seriyor kanımca.

M

monaliza

Ziyaretçi
Çok ilginç gerçekten...Yarısı tehditlerle dolu yarısıda masallarla dolu kaynağa ''o yüce kaynak'' denmesi gerçekten çok ilginç :) Burda din tartışması yaratmak istemiyorum çünkü konunun başlığına uymuyor fakat bu gibi konuları dinle açıklamaya çalışmak kadar saçma bişey yoktur.Tamam din insanların hayatına çok büyük oranda etki ediyor ama ''Allah böyle buyurmuş'' deyip konuyu özetlemek bile dinin insanın düşünmesine nekadar engel olduğunu gözler önüne seriyor kanımca.

Buradan da şu anlaşılıyor, kıt akıllıların anlayamayacağı kadar ulvi. Bari anlamsız düşüncelerinizle gölge etmeyin. Yeter ki inananlar kadar sağlıklı ve doğru düşünmeyi başarabilseniz.

kestanmis

Üye
Yeni Üye
Tamam din insanların hayatına çok büyük oranda etki ediyor ama ''Allah böyle buyurmuş'' deyip konuyu özetlemek bile dinin insanın düşünmesine nekadar engel olduğunu gözler önüne seriyor kanımca.

Aynen katılıyorum ama bunu insanlar yanlış anlıyor. Bir dine mensup olan kutsal kitapta yazanlardan başka birşey düşünemezmiş gibi algılanıyor. Oysa ki bu böyle değil. İkisi arasındaki ayarı tutturmak lazım. Hem bir dine inanabilirsiniz hem de bilim adamı olabilirsiniz. Bu olmayacak birşey değil. Yeter ki o ayarı tutturun...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Sorduğum soruların hiç birine cevap alamadım. Madem verecek cevabınız yok laf salatası yapmayın.

Sen biraz sakin ol ya? Nedir bu insanlarin dusuncelerini kucumseme durumlarin? Kim dusuncesini yazmissa konu altina vermis veristirmissin. Herkes senin gibi dusunmek durumunda mi?

Konu uzerindeki dusuncem ise escinselligin cinsel tercih vs oldugunu sanmiyorum. Bu tur sapmalarin kucukken insanin basina gelmis olaylar ile baglantili oldugunu dusunuyorum. En buyuk etkenin de aile oldugunu ve daha sonra arkadas cevresi. Sonuc olarak insanlar inanclarina ve bu inanclarin dogrultusunda yaptigi tercihler ile neyin dogru neyin yanlis neyin normal neyin anormal oldugunu dusunuyor. Herkesin dusuncesine saygi duymaliyiz. Escinsellik bence sapkinliktir! Yoldan cikmadir!

Kartal

Üye
Yeni Üye
Escinsellik bence sapkinliktir! Yoldan cikmadir!

Yolmu? Hangi yol? Kimin yolu? Kimin çizdiği yol? Hetereseksüellerin yolumudur doğru yol? Kim karar veriyor? Hangi yargılarla? Hangi değer yargılarıyla? Hangi bilimsel araştırmalarla? Evet illaki çocukluktan kaynaklanan sorunlarla eşcinsel olan insanlar vardır peki bu oran %10sa? ''Bütün genellemeler yanlıştır, BU DAHİL!''

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Şunu anladım ki bu ülkede küfretmeyi bilen, hakaret etmeyi bilen ama aslında hiç bir şey bilmeyen herkes tartışmayı biliyor.
Bu mesajımdan sonra bana: "Sen bize bilgisiz mi diyorsun, ÇOCUK?!", "Ben mi küfrediyorum/hakaret ediyorum?!" diye mesaj atmayı düşünürseniz, durun ve bir daha düşünün. Ve bir daha düşünün ve yazdıklarınızı okuyun. Empati yapmaya çalışın ve insanların düşüncelerine saygı duyun.
Eşcinsellik tercih ya da değil ama din bir tercihtir. Kimsenin dini inancı, görüşü sorgulanamaz ve inancından dolayı yargılanıp, hor görülemez.
not: Bu mesajı kimsenin şahsına yazmadım, genele yazdım. Zaten konuyu baştan sona okursanız, konu içinde kimseyle tartışmadığımı görebilirsiniz. Kimseyle zorum olmadığı halde bunu yazıyorum, o sebeptendir ki yazım tarafsızdır.

İyi forumlar dilekleriyle...

fides

Kahin
Yeni Üye
Anlamak istemeyene ne söylense boştur. Dediği dedik, çaldığı düdük devam edecektir. Parmak yormaya bile değmez. Sen hiç bir şeyi dinde arama canım. Allah' ı ve dini referans alanlar iki kelam etmekten aciz bilgisiz ve cahildirler nede olsa. Sizin gibi bilim insanlarıyla boy ölçüşmeleri ne hadlerine. Ben ne diyorum, sen ne diyorsun...Önce okuduğunu anlamayı başarabilsen ya! Bana tercih olduğuna dair sosyoloji kitabı kaynak gösteriyor ve öneriyorsun, güldüm canım, bana çok sığ geliyor senin gösterdiğin aciz kaynaklar. Zira benim kaynağım bana yetiyor, ne yazık ki, senin aklında o yüce kaynağa ermiyor. Başka da sözüm yok. Çünkü; Havanda su dövmenin alemi yok!!!!!!!

Ben de sana gülüyorum "hastalık" deyip dini referans gösteriyorsun. Ben sosyolojinin liseden başladığını ve bu bilgiyi edinmiş kişinin absürt teşhisler yapmaması gerektiğini savunuyorum.

Buradan da şu anlaşılıyor, kıt akıllıların anlayamayacağı kadar ulvi. Bari anlamsız düşüncelerinizle gölge etmeyin. Yeter ki inananlar kadar sağlıklı ve doğru düşünmeyi başarabilseniz.

Kıt akıllar derken bir kendi üslubuna dikkat et. Sen kendini üstün zeka mı görüyorsun???

Sen biraz sakin ol ya? Nedir bu insanlarin dusuncelerini kucumseme durumlarin? Kim dusuncesini yazmissa konu altina vermis veristirmissin. Herkes senin gibi dusunmek durumunda mi?

Konu uzerindeki dusuncem ise escinselligin cinsel tercih vs oldugunu sanmiyorum. Bu tur sapmalarin kucukken insanin basina gelmis olaylar ile baglantili oldugunu dusunuyorum. En buyuk etkenin de aile oldugunu ve daha sonra arkadas cevresi. Sonuc olarak insanlar inanclarina ve bu inanclarin dogrultusunda yaptigi tercihler ile neyin dogru neyin yanlis neyin normal neyin anormal oldugunu dusunuyor. Herkesin dusuncesine saygi duymaliyiz. Escinsellik bence sapkinliktir! Yoldan cikmadir!

İnsanların düşüncelerini küçümseme derken "hastalık" deyip eksik tanım yapanları açıklama yapmayanları neden hastalıktır demiyenlere "evet" bilgi birikimini ve bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmasını küçümsüyorum.Ortada sadece boş teneke gıcırtısı var. Benim gibi düşünmeyin hadi "hastalık" dediniz bari açıklayın neden?Benim bir şeylere mantıksal eleştirim felsefenin mantığına bire bir uyuyor. Eleştirel yaklaşıyorum ve bir tane mantıklı bir şey yazmış değil hastalık diyenler. Ben tıbbi eğitim almadım kusura bakmayın teşhiste bulunamyorum alanlardan da bilgilenmek için açıklama bekliyorum.Yok bu tıbbi yoldan olmayınca dini allahı referans gösterip ben haklıyım kıt akıllılar gibi bir hakarette bulunmuyorum. Milleti din üzerinden linç etmeye çalışmıyorum, dini vaazda hiç bulunmuyorum. Zaten konu başlığı hastalık mıdır seçim midir derken dini boyuta gelmiş.
Haaa eşcinsellik sapkınlıktır tanımına gelince bir heteroseksüel baba kızına tecavüz edince sapkınlık olmuyor mu onun yaptığı? Bu sapkınlık sadece eşcinsellere yönelik bir tabir midir? Yahu yapmayın bu heteroseksüelleri bu kadar sütten çıkmış ak kaşık detarjanla yıkanmış çamaşır olarak görmeyin.
Ben ne yazdığımı biliyorum hastalıktır deyip dini referans göstermiyorum! Hele eşcinsel deyip arkasından travesti, fuhuş yapan kişi gibilerinden bilgisizce yorumlar yapmıyorum. Hele eşcinselleri ahlaksızlıkla suçlamak gibi tavırlarım da olamaz. Tecavüz olaylarını kimler gerçekleştiriyor ahlaksız eşcinseller mi hep?
Tercih edersiniz etmezsiniz siz bilirsiniz, ama saygı duymak gerekiyor. Belkide sizden daha çok sevmiştir daha sadakatlidir.Ben bir insanın duygusunu/sevgisini nasıl küçümserim?Bana mı düşmüş?
Bir erkek evliyken/sevgilisi varken onu bir kadınla aldatıyorsa (yani heteroseksüel durum) yani ben "erkeğim" havasındaysa onun ahlakını eleştirin!Ve aldatma olayları en çok heteroseksüeller arasında olur. Ben kimseye eşcinsel olun demiyorum zaten. Ki ben de olmam "tercihim" değil.Ama bunu tercih olarak görürüm ve cinsel özgürlükten yanayım olması gerektiği gibi.Çevremdeki insanları da cinsel tercihlerinden dolayı ahlaksız saymam! Bir çevreye bir bakın bakalım kim ne kadar ahlaksız ve sapkın?

fıratılgan

Felsefe.net
Yeni Üye
konu baya gerilmiş. tartışma kültürümüzün defalarca daha gözden geçirilmesi gerek sanırım.

konuya gelecek olursak; biyolojik etkenlerini bir tarafa itecek olursak eşcinselliğin zihinde yaratıldığını/yaşatıldığını ve tamamen kişisel bir tercih olduğunu söylerim. İnsanın diğer canlılardan ayıran en bariz farkı düşünebilen bir beyni olması ise; ben doğruyum:)

unutmadan/tevazu aslında kocaman bir yalandır...

Kartal

Üye
Yeni Üye
Eşcinsellik tercih ya da değil ama din bir tercihtir. Kimsenin dini inancı, görüşü sorgulanamaz ve inancından dolayı yargılanıp, hor görülemez.

Dinin bir tercih olduğunu sanmıyorum.7 yaşından itibaren insanlara dayatılan birşeydir. Çoğu insan(Sanıyorumki %99a yakını) annesinin babasının dininde oluyor.Ha tabiki ''Bir beyne sahibim.Doğruyu yanlışı ayırt edebilirim'' denilebilir. Fakat bunu bir hinduda, yahudide, müslümanda, hristiyanda, şintoistte söylüyor:) değişen birşey yok yani.

Dini inançların sorgulanmamasına gelince...Gayette sorgulanır.Eğer ortada saçma birşey varsa mutlaka sorgulanır sorgulanması gerektir.Fakat saygı çerçevesinde...Yani medenice.ve kimseyede müslüman olamazsın denmez tabiki..

Herneyse konudan sapmayalım...Gelsin bakalım konuyla ilgili görüşler.

M

monaliza

Ziyaretçi
Dinin bir tercih olduğunu sanmıyorum.7 yaşından itibaren insanlara dayatılan birşeydir. Çoğu insan(Sanıyorumki %99a yakını) annesinin babasının dininde oluyor.Ha tabiki ''Bir beyne sahibim.Doğruyu yanlışı ayırt edebilirim'' denilebilir. Fakat bunu bir hinduda, yahudide, müslümanda, hristiyanda, şintoistte söylüyor:) değişen birşey yok yani.

Dini inançların sorgulanmamasına gelince...Gayette sorgulanır.Eğer ortada saçma birşey varsa mutlaka sorgulanır sorgulanması gerektir.Fakat saygı çerçevesinde...Yani medenice.ve kimseyede müslüman olamazsın denmez tabiki..

Herneyse konudan sapmayalım...Gelsin bakalım konuyla ilgili görüşler.

Bu yorumda asıl konudan zaten ne kadar sapılmamış merak ettim)))) Tercihler hayatın gerçeği. Nickleri tercih et,,kovul başka nickle gir...Bu da bir tercih)))Körlerle sağırların birbirini ağırlaması da bir tercihin sonucu. Neyse biz konumuzdan sapmayalım, konudan sapmak tercih midir, sapıklık mıdır? gibi bir konu başlığına ihtiyaç duyulmasın))) İnsan önce kendisi ile çelişmemeli. Cins,cinsyet,cinsellik. Her ne kadar inkarına çalışanlar da olsa bu özellikler doğuşla birlikte insanın tercihine kalmaksızın edinilen özellikler. Bu da maalesef bir nev'i kaderciliğin kapısını zorluyor. Önce şunda uyuşmak lazım bence; eşcinsellik tercihse tercihi normal midir? Hastalıksa tedavisi nedir? İnsanın doğasına aykırılık kişiyi ne denli mutlu edebilir?
Bir hücre normal seyrinden sapıp, büyümeye ve doğasına aykırı gelişmeye dağılmaya başladığında bünyede hastalık oluştuğu gibi, düşünce ve kişilik gelişiminin merkezi olan beyinde çeşitli etkenlerle, salgılanan kimyasalların değişmesi sonucu hormonlarında dengesi bozulmuyor mu?
Yani eşcinselliğin, hastalık olması bazılarını neden bu denli rahatsız etti anlayabilmiş değilim.
Ayrıca uzun yıllardır o denli tartışılan bu konunun bazı uzmanlarca hastalık, bazılarınca hastalık olmadığı ileri sürülürken sosyolojinin bu konuya son noktayı nasıl koyduğunu, yani eşcinselliğin tercih olduğu yönünde otorite kabul edilişini de anlayabilmiş değilim.

Ayrıca eşcinseller arasında özellikle küçük çocuklara eğilimde küçümsenmeyecek oranda değil mi? O zaman dersin ki; küçük çocuklara karşı cinsel istek duymak da sapıklık (hastalık) değildir, cinsel özgürlüktür, tercihdir. Lütfen biraz mantık, biraz vicdan. kimse çocuğunun eşcinsel olmasını istemez. NEDEN?. Bu sözüm ateşli eşcinsel savunucularına... Savunurken iyidir, çocuğumun cinsel tercihlerine asla karışmam demek kolaydır da,başa gelip, işler tersine dönünce dövünmek nedendir?

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Yolmu? Hangi yol? Kimin yolu? Kimin çizdiği yol? Hetereseksüellerin yolumudur doğru yol? Kim karar veriyor? Hangi yargılarla? Hangi değer yargılarıyla? Hangi bilimsel araştırmalarla? Evet illaki çocukluktan kaynaklanan sorunlarla eşcinsel olan insanlar vardır peki bu oran %10sa? ''Bütün genellemeler yanlıştır, BU DAHİL!''

Bu yol yani inandigin yol!

Sonuc olarak insanlar inanclarina ve bu inanclarin dogrultusunda yaptigi tercihler ile neyin dogru neyin yanlis neyin normal neyin anormal oldugunu dusunuyor. Herkesin dusuncesine saygi duymaliyiz.

İnsanların düşüncelerini küçümseme derken "hastalık" deyip eksik tanım yapanları açıklama yapmayanları neden hastalıktır demiyenlere "evet" bilgi birikimini ve bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmasını küçümsüyorum.Ortada sadece boş teneke gıcırtısı var. Benim gibi düşünmeyin hadi "hastalık" dediniz bari açıklayın neden?....?

Iyide buradaki herkesin senin sorularina cevap vermesi zorunlu mu ki? Anket acmissin hastalik mi secim mi demissin oda hastalik demis. Neden hastalik soruna cevap alamadin diye onlarin yazdigi seyler bos seninkiler mi dolu oluyor?

Dedigim gibi herkes dusuncelerini paylasiyor dogru yada yanlis eksik yada tam. Ayrica nedir bu ya konu acildiktan sonra konu disinda kisisellesen meseleler. Kimse kimseyi sevmek yada dusuncesini begenmek durumunda degil. Hakaret etmeden bunu belirtirsin olur biter. Lutfen arkadaslar forumda kisisel hakaret ve dusunceye saygisizlik iceren kelimeler dolayisi ile cumleler kullanmayalim.

fides

Kahin
Yeni Üye
Bu yol yani inandigin yol!

Iyide buradaki herkesin senin sorularina cevap vermesi zorunlu mu ki? Anket acmissin hastalik mi secim mi demissin oda hastalik demis. Neden hastalik soruna cevap alamadin diye onlarin yazdigi seyler bos seninkiler mi dolu oluyor?

Dedigim gibi herkes dusuncelerini paylasiyor dogru yada yanlis eksik yada tam. Ayrica nedir bu ya konu acildiktan sonra konu disinda kisisellesen meseleler. Kimse kimseyi sevmek yada dusuncesini begenmek durumunda degil. Hakaret etmeden bunu belirtirsin olur biter. Lutfen arkadaslar forumda kisisel hakaret ve dusunceye saygisizlik iceren kelimeler dolayisi ile cumleler kullanmayalim.

Herkes benim sorularıma cevap verme zorunda mı konu sadece anket yorumuna gelince:
Konunun açılma amacı ilk mesajda belirtilmiş merak:

İnsanların ne düşündüğünü merak ettiğim bi konu :)

Sizce hastalıkmıdır? Seçimmidir?

Hastalık diyenler buraya yazmak zorunda da değil ona bakarsan. Konu sadece iki seçenekten ibaret bir anket de olabilirdi. Soru yöneltilmişse bu iki seçenekte "neden?" sorusu önem kazanır. Burası felsefe forumuysa :

4)Felsefe Bilgisi : İnsanın evrenin niteliğini ve yapısı hakkında gözlediklerine dayanarak düşünmesi sonucu ortaya çıkartmıştır.
...
*evreni bir bütün olarak ele alır
*Akla dayanır
*Bilimler nasıl?sorusuna cevap arar felsefe”niçin?”
*Bilimsel bilgi ile felsefe bilgisinin ortak yönleri “evrensel olma,akla dayanma,merak ve hayretten doğmadır.
...

Felsefe bu özelliklere sahipse bende akla dayanan ve "niçin/neden" sorusuna cevap ararım! Ben bunun bilincindeysem başkalarından da bu felsefi bilinci beklerim! Neden burda yazıyorsunuz o zaman? Madem kişisel yorumunuzla kendinizle çelişeceksiniz yazmayın sadece ankette oy verin! Eğer yazdıysanız bu sizden çıkmış demektir benim bunu eleştirme hakkım mantık bekleme hakkım neden/niçin deme hakkım gün gibi ortaya çıkmıştır.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Tamam sen gun gibi ortaya cikmis haklarinla mantik ara felsefe yap neden nicin diye sor ona bir lafim yok. Fakat fikrini belirten birine kalkip herseyi suraya cekiyorsun oraya cekme burdan yaklas escinseller mi sapik namaz kilipta sapik olmayan yok mu dersen isin boyutu degisiyor.

Insanin degerler konusunda 3 rengi vardir. Mavi renk en genis renk alanidir ve bu yasadigi toplumu kapsar. Toplumun degerleri ile ortak degerlerdir ve bu konuda inisiyatifli olabilirler. Yesil renk ise sadece ailesi ve yakin cevresini kapsayan degerlerdir. Bu renk sinirina yabancilari sokmamaya soksa bile ayni duygu dusunce ve inanc sekline ait olanlari almaya ozen gosterirler. Gri renk ise manevi dunyasidir insanin. Gri rengin kapsadigi alan cok sinirli olup insanin kendi oz degerlerini olusturur.

Simdi sen kalkip sorunu mavi renkten sorup arkasinda verdigin cevap gri rengi ilgilendirmeye basliyorsa sert tepki alman gayet normal. Kaldi ki cevaplarda o kadar kucumsenecek hor gorulecek bir yazi gormedim ben hakaretler haricinde. Yani a profesoru hastaliktir der b profosoru degildir tercihtir der imam sapkinlik der papaz normaldir ama su sartlarda olursa der psikolog depresif bir durumdur ilaclarla halledilebilir der ogretmen cocuklarimiza yazik der copcu banane ya kim ne yaparsa yapsin der gibi. Simdi bu dusuncelerden hangisi sence dogru escinsellik hakkinda bence hepsi de dogru kime gore neye gore. Neyi tabana koyup sorguluyorsun hangi degerlere dayanarak. Bunlari iyi ayirt etmek gerekiyor.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Konu çoğu zaman olduğu gibi kişisel tartışmaya dönmüş. Hatta biraz da sapmış: Eşcinsellik hastalık mı derken günah mı demeye başladık.
Bu arada benim bu yorumum gümbürtüye gitmiş. Aslında kimse benim yazdığımı okumak zorunda değil ama maden konu bu kadar ilerledi. Yazdıklarımı tekrar okuyunuz. Bu arada olayı karıştıran bir nokta da "hastalık" tanımı. "Hastalık" ve "Hasta" kelimeleri tıbbi tanımlardır, KESİNLİKLE küfür değildir. Nedense hastalık ve hasta laflarını duyanlar kendilerine hakaret edilmiş gibi hissediyorlar.
Bu site:
Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu
Herkes düşüncesini paylaşacak ama kurallar çerçevesinde(!)
Teşekkürler.Hastalığı aşağılayıcı bir şeymiş gibi göstermek /algılamak, akıl ve mantığı değil duygularını ve önyargılarını kullananlara mahsus sanırım.Bir lösemi hastası için de aynı tartışmaları niçin yapılmıyor o zaman?haydi bakalım, lösemili olmak seçim midir, günah mıdır?

K

kuzeys

Ziyaretçi
toplum değerlerine yakın olmayan tüm seçimler ya hastalık olarak yada sapkınlık olarak ilan ediliyor zaten. Eşcinsel olan bir kaç arkadaşım var bazılarında erkeksi duygular kendini korurken bazılarında feminem duygular ön plana çıksa da tercihlerinin çok sağlıklı ve doğru olduğuna inanıyorum. Çünkü özgür iradelerini beyan edip yaşamak konusundaki tüm engellerle bu yozlaşmış toplum içerisinde töre ve din bilimine karşı savaşıyorlar. İnsanlar kendi hemcinslerine aşık olabilir ve onlarla gayet sağlıklı bir ilişki ve hayat yaşayabilirler.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Insanlar kendi hemcinslerine aşık olabilir ve onlarla gayet sağlıklı bir ilişki ve hayat yaşayabilirler.

Saglikli mi :) HIV virusunun escinsel iliskilerde daha yaygin oldugu dunyaya ispatlanmisken saglikli demek bence abes!

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar