Eşcinsellik

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Anketler kategorisinde Kartal tarafından oluşturulan Eşcinsellik başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 31,350 kez görüntülenmiş, 193 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Anketler
Konu Başlığı Eşcinsellik
Konbuyu başlatan Kartal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

Kartal

Üye
Yeni Üye
Teoride mümkün ama gerçeklikte bu ancak anlık olabilir daha fazlası olamaz. Toplum veya toplumların temelini oluşturan tüm insanlık tarihini bu veya benzeri bir durumu/konuyu değerlendiriken bir anda çöpe atıp değerlendirme yapamazsınız. yaparsanız uçarsınız
İnsanlık tarihinde durum farklı mı sanıyorsunuz. Toplumdaki eşcinsel,biseksüel,transgender oranını araştırma boyutlarındamı sanıyorsunuz? Emin olun bu oran 2 yada 3 kat fazla. Çünkü çoğu eşcinsel vb., toplum baskısı yüzünden ve dışlanma korkusu dolayısıyla tercihlerini açıklayamıyorlar. Bu yüzden de bir o kadar mutsuz oluyorlar. Sadece Türkiye'de bile okadar homofobik varki, can ve mal güvenliğinden korkuyorlar. Bu insanlık tarihi boyuncada böyle devam etmiştir. ister Milattan Sonra 300lerde olsun, ister 2012de. İstisnalar vardır elbet, onlar hariç.

P

Pyramos

Ziyaretçi
İnsanlık tarihinde durum farklı mı sanıyorsunuz. Toplumdaki eşcinsel,biseksüel,transgender oranını araştırma boyutlarındamı sanıyorsunuz? Emin olun bu oran 2 yada 3 kat fazla. Çünkü çoğu eşcinsel vb., toplum baskısı yüzünden ve dışlanma korkusu dolayısıyla tercihlerini açıklayamıyorlar. Bu yüzden de bir o kadar mutsuz oluyorlar. Sadece Türkiye'de bile okadar homofobik varki, can ve mal güvenliğinden korkuyorlar. Bu insanlık tarihi boyuncada böyle devam etmiştir. ister Milattan Sonra 300lerde olsun, ister 2012de. İstisnalar vardır elbet, onlar hariç.

Sayılarının sanılandan fazla olması sizinde belirttiğiniz
toplum baskısı yüzünden ve dışlanma korkusu
sosyal gerçegini değiştirmiyor. benim tarihsel süreçten kastım buydu. toplum baskısı yüzünden ve dışlanma korkusu işte !!!herşey bu kapağın altında :) her açıdan çözümlenmesi zor bir durum. Bilimsel olarak bile kaynağı/nedeni hakkında kesin bir tesbite varılamamış bir konu.toplumlara,zamana ve şartlara göre dalgalanmalara çok açık bir konu, hangi pencereden bakılırsa bakılsın zorlu çelişkileri barındıran bir konu,ben sadece toplumsal yönüden bakmaya çalışıyorum duruma.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Eminimki bi heteroseksüel, çoğunluğu transeksüellerin oluşturduğu bir topluluğa girse ve aynı şekilde tepki görürse, şuan transeksüellerin yaşadığı psikolojik sorunların aynısını yaşayacaktır.

Girseydi, olsaydı... koşullu cümleler bunlar. Aynı Halamın bıyığı olsaydı, amcam olurdu. gibi. Bence halamın, amcam olması için bıyıktan fazlasına ihtiyacı var. Tabi sözüm, sadece bu cümleye.

Eşcinsellik olarak diyeceklerim de; konuyu psikolojik yönden mi ele alacağız, biyolojik olarak mı?

Kartal

Üye
Yeni Üye
Girseydi, olsaydı... koşullu cümleler bunlar. Aynı Halamın bıyığı olsaydı, amcam olurdu. gibi. Bence halamın, amcam olması için bıyıktan fazlasına ihtiyacı var. Tabi sözüm, sadece bu cümleye.

Eşcinsellik olarak diyeceklerim de; konuyu psikolojik yönden mi ele alacağız, biyolojik olarak mı?

Koşullu cümlelere ihtiyacımız olduğunu sanıyorum. Ki bu hayatın kendisidir. En basit örnekle şöyle yaparsam acaba böyle olur mu? Böyle yaparsam ne olur? Koşullu cümleler olmasaydı bilim de ilerleyemezdi bence.

Konuyu da hangi açıdan istersek o açıdan ele alıyoruz.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Koşullu cümlelere ihtiyacımız olduğunu sanıyorum. Ki bu hayatın kendisidir. En basit örnekle şöyle yaparsam acaba böyle olur mu? Böyle yaparsam ne olur? Koşullu cümleler olmasaydı bilim de ilerleyemezdi bence.

Konuyu da hangi açıdan istersek o açıdan ele alıyoruz.

Konu her açıdan ele alınabilir, bu en doğal olandır. Ama bu konuda yazılan eski yazılara da bakarsak, tartışan üyeler farklı açıdan konuya baktıklarını fark edemediler. Belki hepsi haklıydı belki de hepsi haksızdı ama tartışma yapılması için ortak bir dil olmalı, sadece bunu belirtmek istedim.

Bu arada tabi ki koşullu cümleye ihtiyaç vardır, dile ait olan her şey ihtiyacı karşılar.

fides

Kahin
Yeni Üye
Konu her açıdan ele alınabilir, bu en doğal olandır. Ama bu konuda yazılan eski yazılara da bakarsak, tartışan üyeler farklı açıdan konuya baktıklarını fark edemediler. Belki hepsi haklıydı belki de hepsi haksızdı ama tartışma yapılması için ortak bir dil olmalı, sadece bunu belirtmek istedim.

Bu arada tabi ki koşullu cümleye ihtiyaç vardır, dile ait olan her şey ihtiyacı karşılar.
Ben sosyolojik boyutta değerlendirmişim.Bunun için ele bir sosyoloji kitabı almak gerekiyor daha öncede A.Giddens'in kitabını referans vermişim.Eşcinsellik, sosyolojik boyutta incelenmiş/incelenen bir konu.
Eğer Türkiye'de yaşayan bir eşcinseli ele alıp konuyu daha spesifikleştirirsen onun psikolojik durumu ile de psikolojiden de bahsedebilirsin.Konu genel ve özel olarak ele alınmasına göre değişir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Genelde insanoglu bir konu hakkinda iki turlu yanasim gosterir. Ozel ve genel. Ozel yanasim tamamen kendi ile ilgili olan dusuncesidir, genel ise ya ozelin etkisindeki algidir, ya da geneli dile getirirken, kendi ozelini gale almaz.

Iste bu acidan kendi ozelinde diyelim homesexuel olmayan iki kisiden biri, ya kendi ozeli olarak homosexuellige bakar ve degerlendirir, ya da kendi ozelini katmadan bunu bir algi ve gozlem olarak degerlendirir.

Iste burada diyelim, A sahsi kendi homosexuel ozeli ile konuya baktigindan, homosexuelligin varligini algilasa bile konuya negatif yanasabilir.

B sahsi da kendi homosexuel ozeli ile konuya bakmadigindan, homosexuelligin varligini algilar ve bu varligi algiladigi gibi kabullenir.

Sorun ise hem ozelde hem de genelde boyle bir homosexuel varligini algilayamamak, her yonuyle karsi cikmaktir. Yani "yanlis/hastalik/anormal" v.s. bir algi ile konuya yanasmaktadir. Iste buradaki sorun, kisinin konuya etik yonlendirim ve yaptirim ile bakma sorunudur.

Konunun diger bir yonu hak ve ozgurluklerdir. Iki kisi biri cocuk degil ve de arada bir zorlama yoksa kendi aralarindaki homosexuel cinsel birlesimde bir suc islememektedirler ve bu onlarin hak ve ozgurlugudur. Iste buna karsi cikmak, hak ve ozgurluklere karsi cikmaktir. Bunu algilamak ise hak ve ozgurlukleri algilamaktir.

Konunun bilimsel yani ise, bu iliski gozleminin verdikleridir. Ayrica homosexuelligin genetik oldugu ve veya dogumdaki erkek disi oraninin "%50 oldugu da bilimseldir.

Dolayisiyle konunun, bilimsel, hukuki ve etik boyutlari farklidir. "yanlis/zararli/anormal" v.s. algi bu konudaki sadece etik algidir. Bilimsel ve hukuki olarak taraflardan biri cocuk degilse ve zorle iliskiye cekilmemisse, bir sorun yoktur.

Iste buradaki ana fark, kisinin konuya hem ozel de hem de genelde etik, bilimsel ve kanuni bakis farkindan gelir. Negatiflik etik bakis acisinin hem genelde hem ozelde baskin gelmesidir. Pozitif bakis acisi ise bilimsel bir gozlem ve hak ve ozgurluklere girer.

Bu da pozitif bakanin ne ozelde ne de genelde kendisinin de boyle bir cinsel iliski icinde olup olmadigini ortaya koymaz. Zaten bu iliskiyi ozele tasiyanlar ve uygulayanlar, kendilerini ortaya koyabilirler.

Belki buradaki s1k1nt1 birey olamama ve ulke ve toplumun konuya bakis acisindaki kesin ve acimasiz etik tavridir.

Onur yuruyusunun konusu olan cinsel iliski tartismasi bu baslikta.

Ben de kendi en son mesajimi guncelledim.

Buyrun bu baslikta escinselligi, biseksuelligi, cinmsi degisimi, transeksuelligi v.s. yazisabiliriz.

Tabi insan haklarina saygili olarak.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
insanın cinsel faaliyetidir baştan sapmadır; Bedensel haz işlevlidir, Bunu kadın-erkek olması farketmez; Üreme işlevini aşmıştır;
yemek yerken cinsiyetini araştırmak gibidir bu konu, Seksi ve üremeyi aşmış seks ve haz ötesinden bunun sorgulanması saçmalıktır;

flzf

Filozof
Yeni Üye
Bu bir hastalıkta değil seçimde. Ben şunu baz alıyorum eğer kadın vücudunda erkek erkek vücudunda kadın olmaksa bu mesele ki öyle bir takım yapılar doğumdan böyle gelmiş olmalı. Doğuştan engelli insanlar nasılsa bu insanlarda aynı ne hastalık nede seçim sadece talihsizlik.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bu bir hastalıkta değil seçimde. Ben şunu baz alıyorum eğer kadın vücudunda erkek erkek vücudunda kadın olmaksa bu mesele ki öyle bir takım yapılar doğumdan böyle gelmiş olmalı. Doğuştan engelli insanlar nasılsa bu insanlarda aynı ne hastalık nede seçim sadece talihsizlik.

"Talihsizlik" darken, herhangi bir olumsuzluktan mi bahsettin?

flzf

Filozof
Yeni Üye
Mutlu olma ihtimali zayıf hilkat garibesi gibi ortalarda dolanıyorsun toplum hiçbir suçun yokken kötü gözle bakıyor hastalıklı bir hayvanmışsın gibi davrananlar var olumlu bir yanı mı varki olumsuzunu soruyorsun evrensel :)

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Mutlu olma ihtimali zayıf hilkat garibesi gibi ortalarda dolanıyorsun toplum hiçbir suçun yokken kötü gözle bakıyor hastalıklı bir hayvanmışsın gibi davrananlar var olumlu bir yanı mı varki olumsuzunu soruyorsun evrensel :)

Soru sadece "escinselligin neden 'talihsizlik' oldugu" idi.

Yani burada escinsel olanin bir "sucu" yok.

Sorun toplumun etik deger yargilarinda.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Soru sadece "escinselligin neden 'talihsizlik' oldugu" idi.

Yani burada escinsel olanin bir "sucu" yok.

Sorun toplumun etik deger yargilarinda.

Ne öneriyorsunuz evrensel, eşcinselleri kucaklayıp sevgi çemberi mi oluşturalım? Etik değerlerden bahsediyorsunuz madem bu durumun kabullenilecek, sempatik gösterilecek bir tarafı olmadığını ve etikle de bağdaşmayacağını bilmelisiniz.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Ne öneriyorsunuz evrensel, eşcinselleri kucaklayıp sevgi çemberi mi oluşturalım? Etik değerlerden bahsediyorsunuz madem bu durumun kabullenilecek, sempatik gösterilecek bir tarafı olmadığını ve etikle de bağdaşmayacağını bilmelisiniz.

Oneri gayet basit.

Iki yetiskin kisinin bir birini zorlamadan her turlu cinsi iliskisi onun hak ve ozgurlugudur ve kimseyi ilgilendirmez.

Turkiye gibi cagdas olarak gelisememis ve birey yetistiremeyen toplumlarda, etik degerlerin toplumsal algisinin disinda kalan her turlu dusunce ve davranisi kisilerin uygulayabilmesi bir risktir.

Bu sadece cinsel iliskide degil, her turlu etik degerin her turlu dalinda gecerlidir.

Cunku kisinin uzerinde her turlu baski ve yonlendirme mevcuttur.

Iste bu yonlendirmeye ayak uyduramayanlar, toplum tarafindan distalanir, otekilestirilir, uzerine baski zorlama ve hatta siddet uygulanir.

Burada neyi kabullenmis oluyorsun?

Eger escinsel degilsen ve escinsel bir iliskin yoksa, escinsellerin her turlu yasam ve iliski hak ve ozgurlugunu algilamak demek; senin de escinsel iliski yapacagin anlamina gelmez.

Burada konu Kabul ya da red degildir, sadece kimsenin kimsenin yasam ve iliskisine karisma hak ve ozgurlugu olmadiginin algilanmasidir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç