Bir varsayım ve...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde efefel tarafından oluşturulan Bir varsayım ve... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,196 kez görüntülenmiş, 79 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Bir varsayım ve...
Konbuyu başlatan efefel
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
ben cezalandıracağımı bildiğim 50 canlıyı ürettikten sonraki sorulara karşı nasıl savunma yaparım şuan düşünme aşamasındayım

Cezalandıran Tanrı. Beni cezalandırmak için yaratmış olan Tanrı. Egosuna yenik düşmüş olan Tanrı. Bu kadar çok tanıma oturan bir Tanrı nasıl Tanrı olabilir?

gökyeleli

Felsefe.net
Yeni Üye
Oyununu daha fazla geliştirmeyi düşünüyor musun ? Yani daha gelişmiş canlılar, daha karmaşık ilişkiler gibi.

efefel

Üye
Yeni Üye
Cezalandıran Tanrı. Beni cezalandırmak için yaratmış olan Tanrı. Egosuna yenik düşmüş olan Tanrı. Bu kadar çok tanıma oturan bir Tanrı nasıl Tanrı olabilir?
Hayır Tanrı değil
Bu konu tüm tanrılardan bağımsız

efefel

Üye
Yeni Üye
Varsayalım ben bir çok şeyi bilen birçok vasıf taşıyan ve çağın ilerisinde bir teknolojik güce sahibim.
Akıllı canlılar üretebiliyorum.Kurallarım var,ürettiklerimin nasıl canlılar olduğunu en iyi ben biliyorum.
Onların ne zaman ne ile karşılaşacaklarını ve nasıl bir davranış sergileyeceklerini biliyorum.
İstediğim şekilde davrananları ödüllendiriyor ve aksini yapanları cezalandırıyorum.
100 tane canlı üretiyorum.Bunların 50 tanesi ödüllendirilecek,50 tanesi ise cezalandırılacak bunu biliyorum.Hangi 50'sinin cezaya,hangi 50'sinin ödüle sahip olacağınıda biliyorum.
Bütün bunları bilerek üretiyorum.
Böyle bir efefel'i nasıl eleştirirsiniz ve bana hangi soruları yöneltirsiniz?
Bir anne baba
çocuğuna yetişkinlikten sonra ''sadece benim istediklerimi yapacaksın aksi taktirde seni cezalandıracağım,senin acı çekmeni sağlayacağım'' demesinin hiçde doğru olmadığını düşünüyorum.
Anne baba çocuklarını çok severler,bu denli çok sevdikleri çocuklarının acı çekmesini istemezler.
Yani bu anne baba istediklerini yapmayan çocukları için bir işkence odası hazırlamaları ne kadar doğru?Bunu yapmaz da zaten hiçbir anne baba.
Bende bu ürettiğim canlıları en az anne babamın beni sevdikleri kadar seviyorum.
Yoo
bunu hayal etmek bile çok acı veriyor bana
Bu ürettiğim canlıların tamamını yok edicem ve hiç acı çekmeyecekler.
Evet kararım bu.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
yanılgı bilinçli

Bu soru bilinçli bir yanılgının ürünüdür. Ürettiğiniz aklı olan varlıklar akıl sahibi olmalarının gereği bir irade yani secim hakkına sahip olmalilar eğer yok ben öyle bir özellik vermedim denecekse üretenin aklı yetersiz veyahut bilinçli bir akıl dısı davranış sergilemiş olur
Eğer uretilenler irade sahibi ise onları sen ürettiğin için yokluktan varlığa erişmelerini sağladığın için onlara istediğin kurallara göre yönetme hakkın var ve kurallarını da belirttikten sonra kurala uyan ve uymayan ne ile karşılasak onu da bastan söylelisin aksi takdirde kural koymak anlamsizdir .
Tüm bunlardan sonra elbette kurala uyan uymayandan ayrılmalıdır akıl ve adalet bunu ister
Zaten irade sahibi ürünler olduklarından ve sen kuralları ve sonuclarının ne olacağını bastan söylediğinden artık ortaya çıkacak sonuc sadece ürünün iradesi ile ilgili .ama
ALLAH TAN ALLAH var ki biz insanlari af etmeyi seven bir ilah ve yüksek bir yaratıcı olarak inanılması isimiZe gelen bir din Islam bence bu boyle

nirvana

Yeni üye
Yeni Üye
konuyu çok uzatabilirdim ama bu yaklaşık 25 yılımı almış bir süreç...
ama şu itiraf bir çok sorunun cevabı olacak;
ben köleliğini kabul etmiş bir halifeyim,hayvani yanı çok olan bir padişahım,sahrada ufacık bir çadırın içinde tanrıcılık oynayan bir zavallıyım biraz,
çadırımın dışının benim için ölüm olduğunun farkında olmayan bir çocuğum..... vs vs
''O''gizli bir hazineydi bilinmeyi murad eyledi bildir bana kendini dedim teslim oldum...Dışında yanında yöresinde değilim ki hüküm iddia edeyim ''no way out''yani. ben O yum o ben yapacak bişeyde yok zaten.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Anladığımı söyleneyim sayın Nirvana . Yani siz tek ilah olduğu söylenen İslâm in Allah i na kul olmakla cevaplarınızı buldunuz. Peki teşekkür ederim benim için bir ışık olacak söyledikleriniz

efefel

Üye
Yeni Üye
Bu soru bilinçli bir yanılgının ürünüdür. Ürettiğiniz aklı olan varlıklar akıl sahibi olmalarının gereği bir irade yani secim hakkına sahip olmalilar eğer yok ben öyle bir özellik vermedim denecekse üretenin aklı yetersiz veyahut bilinçli bir akıl dısı davranış sergilemiş olur
Eğer uretilenler irade sahibi ise onları sen ürettiğin için yokluktan varlığa erişmelerini sağladığın için onlara istediğin kurallara göre yönetme hakkın var ve kurallarını da belirttikten sonra kurala uyan ve uymayan ne ile karşılasak onu da bastan söylelisin aksi takdirde kural koymak anlamsizdir .
Tüm bunlardan sonra elbette kurala uyan uymayandan ayrılmalıdır akıl ve adalet bunu ister
Zaten irade sahibi ürünler olduklarından ve sen kuralları ve sonuclarının ne olacağını bastan söylediğinden artık ortaya çıkacak sonuc sadece ürünün iradesi ile ilgili .ama
ALLAH TAN ALLAH var ki biz insanlari af etmeyi seven bir ilah ve yüksek bir yaratıcı olarak inanılması isimiZe gelen bir din Islam bence bu boyle
Varsayalım seçim hakları var,
ben onların nerede ne seçeceklerini biliyorum yani onlara dair bilmediğim hiçbirşey yok.
Yapacağını bildiğim işten başka bir iş yapıpta beni şaşırtamazlar.
Bu durumda ben %50 sini işkence odasına atacağım canlılar üretmiş oldum ki bu hiç de iyi bir iş olarak görünmüyor ve bu yüzdende onları yok ettim.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
maaleseff

Varsayalım seçim hakları var,
ben onların nerede ne seçeceklerini biliyorum yani onlara dair bilmediğim hiçbirşey yok.
Yapacağını bildiğim işten başka bir iş yapıpta beni şaşırtamazlar.
Bu durumda ben %50 sini işkence odasına atacağım canlılar üretmiş oldum ki bu hiç de iyi bir iş olarak görünmüyor ve bu yüzdende onları yok ettim.

sizin benim ne yapacagımı bilmeniz benim secimimi etkilemez siz bilirsiniz ben secerim.ben siz bildiginiz icin secmiyorum hatta sizin bildiginizi bilsem de iradem oldugu gibi bana ait ve secimlerim sizi sorumluluk altında bırakmaz.örnek: diyelim ki bir trenin ankara dan istanbula seferi var .bu sefer süresi trenin normal şartlar altında normal hızda gittiği süre neyse sefer programına oyle yazılır.sefer programına bakan biri şöyle düşünebilir mi? biri almış bir sefer planı çıkarmış bu tren de ona uymaya calısıyor hepimiz biliriz ki sefer süresi trenin kabiliyetlerinin elinde planı yazanın degil.

oguz8891

Yeni üye
Yeni Üye
sizin benim ne yapacagımı bilmeniz benim secimimi etkilemez siz bilirsiniz ben secerim.ben siz bildiginiz icin secmiyorum hatta sizin bildiginizi bilsem de iradem oldugu gibi bana ait ve secimlerim sizi sorumluluk altında bırakmaz.örnek: diyelim ki bir trenin ankara dan istanbula seferi var .bu sefer süresi trenin normal şartlar altında normal hızda gittiği süre neyse sefer programına oyle yazılır.sefer programına bakan biri şöyle düşünebilir mi? biri almış bir sefer planı çıkarmış bu tren de ona uymaya calısıyor hepimiz biliriz ki sefer süresi trenin kabiliyetlerinin elinde planı yazanın degil.

Sizin bedeninize başka bir insanın ruhu girse durum nasıl değişirdi, değişir miydi?.. Sizin bahsettiğinize göre değişirdi, çünkü özgür iradenin olabilmesi ruh gibi bir kavramla açıklanabilir.

Öyleyse bu kadar eminseniz özgür iradenin varlığından, ruh beden ilişkisini açıklar mısınız.. Ruh kararlarımızda nasıl, ne ölçüde etkili oluyor. Bedenin bir etkisi yok mu ya da varsa ne kadardır? Bunları kafanızda nasıl çözdünüz yoksa sadece inancınızla mı konuşuyorsunuz.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
öncelikle merhaba 8891
ruh beden ilişkisini bir web sayfasının görünmeyen kod yüzeyi ve görünen linki tıkladıgımızda bize gorunen html yuzeyi gibi algılarım.haliyle kod yuzeyinin varlığını kabul etmek için bunun bilgisne ihtiyacımız olacak bu da ölüm ile cevaplanır ölünün bedeni sıcak bile olsa ruh ayrıldıgından cansız deriz..
bir diğer mesele benim bedenime başka ruh girmesinin bilgisi lazım ki ben bunu akıl sahibi biri olarak kabul edemem çünkü eger ben varsam ve bedenim bana aitse neden baskasının özelime müdahelesini kabul edeyim ve makul göreyim bunu ispatlmanız lazım..
diğer bir konu da irade ..irademiz yoksa varlığımızın ve aklımızın ve dünya düzenindeki niteliklerin içi boşalır..adalet , iyilik , güzellik ,demokrasi...irade kalkarsa bunlar çöker...
beden iradenin uygulama alanıdır..seçimler akılla yapılır peki akılı gösterme şansımız var mı yok mu??? var akıl eserleri ile bilinir.. resim varsa ressam olmalı ..
özgür irade olmasına engel hiçbir şey göremiyorum ama siz bana reankkarnasyonu ispat edebilirseniz fikrim değişir mi bilmem???

oguz8891

Yeni üye
Yeni Üye
Öncelikle bana oğuz değil de 8891 demeniz ilginç:)
İrade olmasa evrenin içi boşalır. Seçimler akılla yapılır. Savunmanızda bu kısımları elle tutulur gördüm.

Evrenin içi boşalmasın, iyilik, dürüstlük, hak anlam kazansın diye mi özgür iradeye inanacağız. Adaletin, iyiliğin içinin dolması, özgür iradeye bağlıyken; özgür iradenin varlığı, sonucu olan durumla açıklanabilir mi?

Seçimler akıl ile yapılıyorsa, akıl; saniyeden çok küçük bir zaman diliminde nasıl karar alıyor, ne kadar sağlıklı karar alıyor. Çünkü bilimin yalancısıyım, verilen kararlar, inanılmaz derecede kısa sürede alınmakta. Bu zaman diliminde nasıl bir akıl iradesi devrede olabilir. Geçmişimiz ve yaratılış özelliklerimizin öncelikli hakimiyetinde olmayalım?

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
çok üzgünüm oguz hata olmus..
ben basit cevaplar aramak peşindeyim daha önce bir yerde söylediğim gibi ochka usturası var onu kabul ettim ..yani aradığım cevaplar hayata en uygun anlamı veren eşdeyişle evren tasavvuru en iyi olan cevaplar aradım ve bunu islam da buldum ..
şimdi akıla güvenmeyip de ne yapacagız...ben gözlerinin algısına inanmyan hayatın varlığından kendi varlığından şüphe duyup da gözünü çıkartan birini ne gördüm ne duydum ki duysam da ahmak derdim. cevap ararken amaca dogru gittiğimizi nasıl kontrol ederiz?? ölçütlere ihtiyaç var ve ölçütler zaman ve mekana bağlı olmamalı yani değişken olmamalı..
özgürlük ile neyi kastediyorsun bunun ölçütü ne ??dediklerinde değişen bir ölçüt asla ama asla tanım için kabul edilemezdir...değişmez ölçütlere sahip tek kaynak Tanrı dır çünkü orada ne zaman akar ne mekan ..
bence insanı olduğundan daha komplex bir yapı olarak ele almak işe yaramadı hiçbir zaman..
ne şüphecilerin ne de akılcıların hiçbiri şu an ölmekten azad olmuş değil ..peki ölüm varsa irade yoksa neden varız?? irade akıl ile yönlendirilmezse herakleitos un ateş olan arkhesini yöneten logos ne olur bu durumda??? bunlar çok karışık şeyler değil sadece ölçütleri ararken inanca gereken degeri vermek zorundayız...
kılavuzu olmayan bir araştırmacı yolunu bulabilir mi??

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
oguz bey
yarın mantık sınavım var simdi türkiyede saat gece 2 oldugundan yatmak ve sınava saglam bir kafa ile girmek istiyorum...yazıların ağır olsa da anlmaya çalışıyorum ..umarım yarın tekrar konusuruz..
iyi gecellr

oguz8891

Yeni üye
Yeni Üye
Dediklerinizin inanç bakımından doğruluğu olan kısımlar olduğuna inanıyorum. Fakat akıl konusunda farklı düşünüyorum. Aklımızı islama göre düşünecek olursak bıçak gibi görüyorum. İşe yarayan bir araç ama güvenilmemesi gerekir fazlaca. Güvenilecek tek şey Allahtır. Akıl çoğu zaman nefs görevi görür.

Kimileri aklına, kimileri duygularına, kimisi bilmem ne efendiye, kimisi... ama yineliyorum, tek Allahımız var. Gerisi dikkatle kullanılacak araçlardır. Araçlar, amaç olursa saparız, ya da araçlara değerinden fazlasını yüklersek...

efefel

Üye
Yeni Üye
Teşekkür ederim

Ve şunu eklemek isterim ben 50'sini işkence odasına atacağım canlılar ürettim,yani işkence odasına girecek 50 canlı.
İşte ben dışarıdan bakan biri olduğumda bunu mantığım kabul etmiyor.
Bir örnek
Bir anne 10 tane çocuk yapmak istiyor ama bu annenin doğa üstü güçleri var ve çocuklarından 5'inin ömür boyu acı çekeceğini 5'inin de iyi yaşayacağını biliyor ama hangi 5'i hangi tarafta bilemiyor,yani o sıraya göre yapamıyor.
İşte anne şevkatinin o 5 çocuğun acı çekmesini kabul edemeyeceğini düşünüyorum.Bu yüzdende hiç çocuk yapmamayı seçeceğini düşünüyorum.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Varsayalım ben bir çok şeyi bilen birçok vasıf taşıyan ve çağın ilerisinde bir teknolojik güce sahibim.
Akıllı canlılar üretebiliyorum.Kurallarım var,ürettiklerimin nasıl canlılar olduğunu en iyi ben biliyorum.
Onların ne zaman ne ile karşılaşacaklarını ve nasıl bir davranış sergileyeceklerini biliyorum.
İstediğim şekilde davrananları ödüllendiriyor ve aksini yapanları cezalandırıyorum.
100 tane canlı üretiyorum.Bunların 50 tanesi ödüllendirilecek,50 tanesi ise cezalandırılacak bunu biliyorum.Hangi 50'sinin cezaya,hangi 50'sinin ödüle sahip olacağınıda biliyorum.
Bütün bunları bilerek üretiyorum.
Böyle bir efefel'i nasıl eleştirirsiniz ve bana hangi soruları yöneltirsiniz?

Oncelikle ben uzerinde durdugun kelimelerden bahsedeyim;

Canli, uretmek, guc, kural, bilmek, odul, ceza... efefel bunlardan ibaret aslinda. Bunlardan bir tanesi olmaz ise sen olmazsin.
Ama yanlis seyler var ornegin canli uretilmez. Yaratilir. Canli yerine robot olabilirdi. Eger uretmekten bahsedeceksek. Diyelim onlar robot sen kimsin? Canli mi? Diyelim onlar canli sen kimsin?

Benim asil uzerinde durmak istedigim konu kurmus oldugun bu dunyanin aslinda inanan insanlarin yasadigi dunyaya cok benziyor olmasi. Ornegin bizler Allah'in herseyi bildigine inaniriz. Bizleri onun yarattigina. Hangilerimizin cezalandirilip hangilerimizin odullendirilecegini de O biliyor tipki senin robotlarininkini bildigin gibi. Mesela ne zaman ne ile karsilasacaklarini biliyormussun urettigin robotlarin, keza kader inanci bizde de var. Allah'in bizim neler ile karsilasacagimizi bilmesi ile senin robotlarinin neler ile karsilacagini bilmen de ayni. Gorunen o ki Allah ile bir cok ortak noktan var kismende olsa. Ama sen habire Tanrilar ile alakali degil oyle degil Tanri ile alakasi yok diye cevaplar vermissin.

Benim yegane sorum su olacak;

"Herseyi bilen bir yaradan var. Senin ne zaman ne yapacagini, cezalanip odullenecegini bilen. Senin gibi milyarlarcasina sahip olan. Senin nefes almani saglamak icin koskoca bir evreni yaratan. Kisacasi senin bunlari gorup O'na inanip inanmayacagini bildigi halde bu secimi sana birakan biri var. Senin boyle birinden haberin var mi?"

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Dediklerinizin inanç bakımından doğruluğu olan kısımlar olduğuna inanıyorum. Fakat akıl konusunda farklı düşünüyorum. Aklımızı islama göre düşünecek olursak bıçak gibi görüyorum. İşe yarayan bir araç ama güvenilmemesi gerekir fazlaca. Güvenilecek tek şey Allahtır. Akıl çoğu zaman nefs görevi görür.

Kimileri aklına, kimileri duygularına, kimisi bilmem ne efendiye, kimisi... ama yineliyorum, tek Allahımız var. Gerisi dikkatle kullanılacak araçlardır. Araçlar, amaç olursa saparız, ya da araçlara değerinden fazlasını yüklersek...

Katılıyorum amaç konusunda söylediklerinize .tesekkur ederim.mantık sınavı iyi geçti:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç