Bir varsayım ve...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde efefel tarafından oluşturulan Bir varsayım ve... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,236 kez görüntülenmiş, 79 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Bir varsayım ve...
Konbuyu başlatan efefel
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
düşündüm ve buldum...

konuya direk gireyim islam ın en mükemmel din olduğunu ve bize vaatlerinin gerceklğini onun gercek sahiplerinin yaşantılarına bakarak gördüm.
gercekten islamı yaşayan insanlar gördüm ,okudum,dinledim ve yaşantılarının tüm fikirlerin çizdiği ,aradığı insan yaşantısını kapsadığını gördüm..
tabi eksik yaşaynlar da gördüm lakin mesele eksik olmak değil eksiklerini gidermek ise onlara da hak verdim ki eksiği olmayan bir insan yoktur peygamberler hariç.

efefel

Üye
Yeni Üye
düşündüm ve buldum...

konuya direk gireyim islam ın en mükemmel din olduğunu ve bize vaatlerinin gerceklğini onun gercek sahiplerinin yaşantılarına bakarak gördüm.
gercekten islamı yaşayan insanlar gördüm ,okudum,dinledim ve yaşantılarının tüm fikirlerin çizdiği ,aradığı insan yaşantısını kapsadığını gördüm..
tabi eksik yaşaynlar da gördüm lakin mesele eksik olmak değil eksiklerini gidermek ise onlara da hak verdim ki eksiği olmayan bir insan yoktur peygamberler hariç.
kapının arkasındaki hakkında bilgi verene inanan kişinin mutlu olması,aynı kişinin gerçeğe inandığını göstermez bence.

F

Fetâ

Ziyaretçi
Varsayalım evren bir animasyondur,ve bizler bu animasyondaki küçücük figürleriz.Bu animasyonu kimin kurgulayıp yaptığını nasıl anlardık?

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
kapının arkasındaki hakkında bilgi verene inanan kişinin mutlu olması,aynı kişinin gerçeğe inandığını göstermez bence.
merhaba efefel
demek istediğini anlayamadımmm
yani kapının dsındAKİ adam da mı ınaanmayacak kendi sozlerine

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Bu konunun hiçbir tanrıyla bir bağlantısı yoktur

Efefel bizleri algı bozukluğuyla mı itham ediyorsun? Ben de dahil olmak üzere bu varsayım senaryonla Tanrıyı işaret ettiği sandık ve sen bunun Tanrıyla alakasız olduğunu iddia etmekle beraber bizleri algılama özürlü ilan ediyorsun.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Bu konunun hiçbir tanrıyla bir bağlantısı yoktur

Efefel bizleri algı bozukluğuyla mı itham ediyorsun? Ben de dahil olmak üzere bu varsayım senaryonla Tanrıyı işaret ettiği sandık ve sen bunun Tanrıyla alakasız olduğunu iddia etmekle beraber bizleri algılama özürlü ilan ediyorsun.

(Cep telefonundan bağlanmam sonucu aynı mesaj 2 kere yazılmıştır. Oluşan hatadan ve özellikle kuralları ihlal ettiğim özür dilerim.)

tırı vırı

Felsefe.net
Yeni Üye
Bahsedilen konu Tanrı yani yaratıcı ki bence yaratıcı bir tane olmalı, zira sanmıyorum üç beş Tanrının bir araya gelip hadi biz bir kainat var edelim, içinede hadi şu insan denen ucubelerden koyalım yaptığımız muhtesem sanat eserını katletsinler desin.
Eğer ki iki Tanrı olsa onlardan biri mutlaka insan oğlunu yaratmama konusunda ısrar ederdi ve nitekimde ikna ederdi, beyninii n sadece 3/1 nı çalıştırma kabılıyetı olan ınsan için bence büyük başlıklar açıp buyuk yorumlarda bulunuyorsunuz?
Daha tartışma nasıl olur bir konu hakkında nasıl yorumda bulunulur, yada ortaya bir şey sunuyorsanız onun malzemesi bile eksik, bırakın Tanrı varoluş vs konulaırnı konuşmak hangi konuda master yada yüksek lisans yada doktoranız var ki oturmus burda boyunuzdan buyuk laflar ve başlıklar acıyorsunuz?
Şaşırıyorum dikkat çeken bir başlık sırf dikkat çeksin diye yani içi boş, boş şeylerle geyikten öteye gidememiş...Tamam Tanrıcı olmaya bilinir vs vs ama ilahi adaleti nasıl reddedebilirsiniz ki daha bir Tanrı' yı tanımadan anlamadan mana madde kavramları ınce cızgıler vs kısaca beynınızı bır saat bıle yoracak kadar zaman ayırmadan nasıl oluyorda Tanrılar hakkında yorum ve felsefe yapma cüretinde bulunuyorsunuz anlamadım? Bu konu başlığı açan kişiyi aşar bırakın da bunu bilim adamları profesörler yada ilmi için ömür harcamiş insanlar tartışsın, bu tarz başlıkların içi boş boş doldurulunca dışardan okuyan gülümsüyor, siz hiç oturup bu konu başlığından itibaren yazılanları okudunuz mu? Can sıkıntısı neyapalım dıyorsanız oyun oynayın...
Madem varsayımsınız yada varsayımlarız, hadi sıkında kafanıza göreyim bitirin sayımlılıgınızı eksılın hiç acı neden var bunu düşündünüz mü? Caydırmak çin mi? yoksa bu damı bir varsayım her konuyu Tanrıya bağlamak ıyı işlerı bız yaptık kötulerı Tanrı yaptı demek vs vs yazasım bile yok, felsefeci bir söz eder ama ne demek ister onu hiç biriniz tam anlamıyla algılayamazsınız belki de bir eşeğe söyledi ama illa büyük düşüneceğiz ya en büyüge de atarız, taşı çomak sokarız... Hatta konu Tanrıya nasıl geldi çattı onuda hala çözemedim!

efefel

Üye
Yeni Üye
hayır
ben tanrılardan bağımsız olmasını istedim çünki inançları güçlü olanların yazılanları bir saygısızlık olarak görme ihtimalleri var ve üzülme ihtimalleri var
bu nedenle benzetmelerle tartışmak daha kibarca olur diye düşündüm

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
hayır
ben tanrılardan bağımsız olmasını istedim çünki inançları güçlü olanların yazılanları bir saygısızlık olarak görme ihtimalleri var ve üzülme ihtimalleri var
bu nedenle benzetmelerle tartışmak daha kibarca olur diye düşündüm

Bir gün Nasrettin Hoca`nın evine iki kişi gelmiş.
"Aramızda bir anlaşmazlık çıktı" demişler.
Biri derdini anlatmış, Nasrettin Hoca haklısın demiş.
Diğeri de derdini anlatmış. Nasrettin Hoca ona da haklısın demiş.

O sırada çayları vermekte olan Karısı atlamış,
"Bu ne biçim şey Hoca! İkisine de haklısın dedin?"
Hoca bir an düşünmüş ve karısına dönüp:
"Ne yapalım hanım sen de haklısın" demiş.

Yani efefel sen haklısın ama biz de haklıyız... :rolleyes:

efefel

Üye
Yeni Üye
varsayalım biz 10 kardeşiz
kardeşlerden 2 si bizim annemiz x şahıstır diyor,3 ü y şahıstır diyor ve diğer benimle birlikte geriye kalan 5 kardeş ise z şahıstır diyoruz.
bu 10 kardeşin annesi kim? x? y? z?

oguz8891

Yeni üye
Yeni Üye
varsayalım biz 10 kardeşiz
kardeşlerden 2 si bizim annemiz x şahıstır diyor,3 ü y şahıstır diyor ve diğer benimle birlikte geriye kalan 5 kardeş ise z şahıstır diyoruz.
bu 10 kardeşin annesi kim? x? y? z?

Bu soruyu neden sorduğunuzu anlayamadım ve gerçekten merak ettim, açıklar mısınız ?

sakal

Kahin
Yeni Üye
ortada hala net bir cevap yok ve hiç olmayacak gibi..

meyelan

Filozof
Yeni Üye
pardon efefel senin önceki nickin ne idi?

efefel

Üye
Yeni Üye
nietzsche nickini kullanırdım o nick im sanırım kapatıldı

Beyaz

Felsefe.net
Yeni Üye
Birçok soru yöneltebilirim; zira sen her şeyi değil birçok şeyi bilen bir vasfa sahipsin.

DüşünceliKarga

Yeni üye
Yeni Üye
Varsayalım ben bir çok şeyi bilen birçok vasıf taşıyan ve çağın ilerisinde bir teknolojik güce sahibim.
Akıllı canlılar üretebiliyorum.Kurallarım var,ürettiklerimin nasıl canlılar olduğunu en iyi ben biliyorum.
Onların ne zaman ne ile karşılaşacaklarını ve nasıl bir davranış sergileyeceklerini biliyorum.
İstediğim şekilde davrananları ödüllendiriyor ve aksini yapanları cezalandırıyorum.
100 tane canlı üretiyorum.Bunların 50 tanesi ödüllendirilecek,50 tanesi ise cezalandırılacak bunu biliyorum.Hangi 50'sinin cezaya,hangi 50'sinin ödüle sahip olacağınıda biliyorum.
Bütün bunları bilerek üretiyorum.
Böyle bir efefel'i nasıl eleştirirsiniz ve bana hangi soruları yöneltirsiniz?
1)Amacın Ne
2)Yarattığın yada yaratmaya çaşıştıklarının amacı ne
3)Ne için yaşıyorsun
4)Ne için yaşatıyorsun
benim soruların bunlar...

flzf

Filozof
Yeni Üye
Varsayalım ben bir çok şeyi bilen birçok vasıf taşıyan ve çağın ilerisinde bir teknolojik güce sahibim.
Akıllı canlılar üretebiliyorum.Kurallarım var,ürettiklerimin nasıl canlılar olduğunu en iyi ben biliyorum.
Onların ne zaman ne ile karşılaşacaklarını ve nasıl bir davranış sergileyeceklerini biliyorum.
İstediğim şekilde davrananları ödüllendiriyor ve aksini yapanları cezalandırıyorum.
100 tane canlı üretiyorum.Bunların 50 tanesi ödüllendirilecek,50 tanesi ise cezalandırılacak bunu biliyorum.Hangi 50'sinin cezaya,hangi 50'sinin ödüle sahip olacağınıda biliyorum.

Aklıma şöyle bir soru geliyor nelerden haz alırsın mutluluk duyarsın ?

Ben olsaydım senin yerinde sex yapacağım raylene tarzı hatunlar yapardım. Çünkü ben bir insanım bir şeyi istemek için ona ihtiyaç duymalıyım bir androidi bana tapması için programlamanın bi anlamı olmazdı beni sevmesi içinde öyle zaten vereceği tepkilerde belli yarattığım canlı ile iletişim kurabilmem için benim düzeyimde veya yakın olması ve vereceği tepkileri kesin olarak bilememem gerekir. Yaptığın iş mastürbasyon yapmaya benziyor nelerden keyif aldığını mutlu olduğunu bilseydim ne isteyebileceğini tahmin eder o dandik canlıları neden yarattığını anlayabilirim.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Akıllı canlılar üretebilme de ki akıl size uzantılı ya da bitişken mi sizden mi sağlanıyor? Yani gelişmiş bi teknoloji ile siz kendi aklınızla uzantınız ya da alt ağınız gibi mi onları kullanıyorsunuz ve yönetiyorsunuz? Sağlanıyor değilse aklı nasıl tasarladınız? Ya da onlara nasıl verdiniz sundunuz? bunları yaptınız başardını varsayımında Örneğin bir bilgisayar tasarımcısı bilgisayarına internet vermez, Ya da bir yazılım ve oyun tasarımcısı işlemci tasarımcısı da değildir; den yola çıkarak onların fiziksel evrenlerini ya da dünyalarını ya da alternatif gerçekliklerini(matrikslerini) de mi tasarladınız?

Düşünme yetileri var mı?

Sunduğunuz ve geliştirdiğiniz akıl gelişebilen ve öğrenebilen bir zeka mı? Özgür irade ve özgür seçim taşıyor mu yani?
Özgür irade ve özgür seçim taşıyorsa, onları nasıl kontrol edeceksiniz ve gelişmelerini ve öğrenmelerini nasıl engelleyeceksiniz? Ya da size nasıl boyun eğmelerini sağlayacaksınız,?

Özgür irade taşımıyorsa, öğrenemiyr ve gelişemiyorsa tüm koşulları-koşumları ve hareket biçimleri koşullanmış ve tanımlanmış robotlar olmaz mı ve bu durumda akıllı canlılardan ve akıldan söz edilebilir mi?

bu da benim varsayımım
Tüm davranışları muhtemelen hesaplanamaz; bilinç üretilmiş değildir, Bir bilgisayar tasarladığınızda ona akıl tasarlamanız gerekmez örneğin, enerji tasarlamanız gerekmez, İnternet onun aklıdır, İşlemcisi sadece beynidir, Beyin tasarlamak aklı tasarlamak değildir, Varlıktaki olağan/doğalbilinci kendiliğinden odaklayabilecek bir fiziksel tür tasarlamak olabilir ki ki bu bunu yapmış olsanız bile onlar özgür irade ve öğrenme geliştirirler, evrimleşirler ve sonuç olarak özgür olurlar ve tüm davranışları hesaplanamaz ve koşullanamaz,

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Teşekkürler. Konuyu güncel tutalım herkes görsün :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar