AN'I YAŞAMAK

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Adem tarafından oluşturulan AN'I YAŞAMAK başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,939 kez görüntülenmiş, 227 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı AN'I YAŞAMAK
Konbuyu başlatan Adem
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dragon

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
İlk olarak zaten her insan KÖLE dir ve olmak zorundadır. Mesele neyin kölesi olmayı seçtiğiinizdir sadece.
Her insan kölemiş..miş. Mantıĝa bak, mantıĝa. Ben seni çoktan çözdüm, hatta birkaç kere de burada yazmışımdır. Yani bana zorla tekrarlatıyorsun. Sen köle olmak istiyorsun. Sen tapmak istiyorsun. Sen boĝun eĝmek istiyorsun. Ancak herkesi kendin gibi zannetme.

Maddi alem dediğimiz İNSAN denilen varlığın bedeni ile yaşadığı alemdirki burada insanın hayvanlardan farkı yoktur. Yer , içer çiftleşir vs...
Evet, efendim. Yine söylemeseydin, bilemeyecektik. Ha insan, ha hayvan. Farketmez. Elbette onlar gibi yaşayacaĝız, çoĝalacaĝız ve öleceĝiz. Ancak onlar hayali varlıĝa tapma uĝruna biz insanları kurban etmeye kalkmıyor. Biz insanlar ise her sene tanrının rızasını almak için yüzbinlerce hayvanı boĝazlıyoruz/katlediyoruz. Görüyorsun, deĝil mi? Ne kadar insancıl(!) bir türüz.

Farkındalıĝının farkına vardın diye, kendini hayvanlardan üstün görmeyi tercih ediyorsun. Bu yaptıĝın bir bakıma megalomanlık aslında.

Özünde hayvanlardan bir farkımız yoktur, çünkü kökenimiz aynı.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Peki ls2 ,

Şimdi inanmıyorsun ve ve inançsızlık üzerinden bir mantık yürütüyorsun...

Şimdi bu inançsızlık sonucuna nasıl ulaştın ?

Eğer mantığını kullanarak kesin bir bilgiyle YARATICI nın var olmadığını anlayabildiysen , O nun seni herhangi bir şekilde cezalandıracağı konusunda endişe etmene gerek yok...

Ama eğer mantığın O nun var olduğu konusunda azıcık da olsa bir ihtimal bırakıyorda sen sırf nefsine zor geliyor diye inanmıyorsan , seni cezalandırması normaldir.

Değil mi ?

Çünkü sana AKIL verdim , neden kullanmadın diyebilir...

evet inanmıyorum ve cezalandırılma kaygım yok. (dinlerin bizimle iletişime geçen tanrılarına)

yaratıcı konusunda ise kararsızım veya bilinmezciyim deyim. ama şu kesin böyle bir yaratıcı olsa bile bizimle iletişime geçmediği için ''aklını kullan ve beni bul'' veya ''bana inanman veya inanmaman önemli ve yaşamını buna göre değerlendireceğim'' ve benzeri şeyler demediği için. nefsine zor geliyor analizinde sadece insani bir yorum olarak kalıyor Adem..

İnançsızlık sonucuna nasıl ulaştın sorunu cevaplamam sayfalar sürer ama sonuç bu. şimdi bu sonuç üzerinden gene mantık yürütüyorum Adem;

Eğer islamın tanrısı varsa kalplerde dahil herseyi bildiğine inanılıyor, işte herşeyi biliyorsa benim inanmama sebeblerimide biliyor demektir. benim sebeplerim ''yanlış bile olsa'' sonuçta samimiyim böyle yorumladım ve inanmıyorum. bu durumda inanmadığım şey Tanrı değil onun sözü diye bana iletilen şeyler olmuş oluyor yani, bu durumda ben mantıken hala tanrının varlığını ve sözlerini inkar etmiş sayılamam. kısaca özetlersem bu tanrı beni kendine inanmadım diye yargılayamaz..

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
evet inanmıyorum ve cezalandırılma kaygım yok. (dinlerin bizimle iletişime geçen tanrılarına)
Burada YARATICI ya değil , dine inanmadığını söylüyorsun anladığım kadarıyla.

Bu YARATICI nın varlığı konusunda şüphe duyduğun amlamına geliyor..

Değil mi ?

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Önce bu konuda bir sonuca ulaşmamız gerekiyor bence. Çünkü eğer YARATICI nın varlığını kabul etmiyorsan DİN i tartışmanın bi alemi yok.

Eğer sen kendinin AGNOSTİK olduğunu düşünüyorsan tabi o zaman da konu değişir.

Eğer insanın aklı varsa ve düşünüyorsa çözmesi gereken ilk problem , neden , nasıl ve ne için var olduğu ve hayatının nasıl devam edeceğidir. Eğer bir yaratıcı var da insanın yapması gerekenleri söylüyorsa , insan kendi iyiliği için bunları yapmalıdır....

Aksi halde son pişmanlık fayda vermez...

Kısacık hayatımızda düşünmemiz gereken en önemli mesele....

Tabi kendimiz ve sevdiklerimiz için.

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Önce bu konuda bir sonuca ulaşmamız gerekiyor bence. Çünkü eğer YARATICI nın varlığını kabul etmiyorsan DİN i tartışmanın bi alemi yok.
Soruları soran sensin ancak yanıtları beĝenmeyen de sensin. Oh, ne âla!
Gel keyfim gel, bu mu yani?
Yaratıcı diyorsun ya; her ne kadar onun ismini anmasan da, aslında hangi(!) yaratıcıyı kastettiĝini çümle âlem biliyor zaten.
Eğer insanın aklı varsa ve düşünüyorsa çözmesi gereken ilk problem , neden , nasıl ve ne için var olduğu ve hayatının nasıl devam edeceğidir. Eğer bir yaratıcı var da insanın yapması gerekenleri söylüyorsa , insan kendi iyiliği için bunları yapmalıdır....
Ne yaptıĝımızı sana 100 kere söylesek dahi, görmezden geleceksin. Ayrıca ne yapıp yapmayaĝımız mevzusunda senden icazet alacak da deĝiliz. Senin taptıĝın tanrı kendisi için hayvanları kurban etmeni istiyor, ne güzel diii mi?!

Yine çok bilmişlik yapıyorsun ve dolaylı olarak tehdit ediyorsun. Bu tür söylemlerle bir yere varamazsın, azizim!
Şu tahtalı köy kâbusunu atlatmayı başarırsan, bir hayli rahatlayacaĝından eminim.

Atalarımız ne demişti zamanında?
- Korkunun ecele faydası yoktur.:)

Son düzenleme:

Adem

Düşünür Üye
Moderatör

Tabi kendimiz ve sevdiklerimiz için

Rahmetlik babamın ömrünün sonlarına doğru , ölümden korktuğunu düşünmüş ve ona , baba ölümden neden korkuyorsun diye sormuştum. Oğlum dedi ben ölümden değil , öldükten sonrasından korkuyorum.

Aklı olan bir insan ölümden korkmayabilir mi ?

Herhalde aklını peynir ekmekle yemiş olması lazım...

Peki ya ölümü isteyen insanlar ?

Ölüm onlara daha güzel geliyor . Bu nasıl oluyor peki ?

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Rahmetlik babamın ömrünün sonlarına doğru , ölümden korktuğunu düşünmüş ve ona , baba ölümden neden korkuyorsun diye sormuştum. Oğlum dedi ben ölümden değil , öldükten sonrasından korkuyorum.
Aklı olan bir insan ölümden korkmayabilir mi ?
Evet; korkmaz. Bunlardan birisi benim.
Bakıyorum baban seni bir hayli ürkütmüş. Kimbilir belki de çok günahkâr(!) olduĝunu düşündüĝünden ötürü korkuyordu. Suç işlediĝi için tahtalı köyden korkan dindarlar var elbette.
Herhalde aklını peynir ekmekle yemiş olması lazım...
Adem, bazen bir hayli fazla ileri gidiyorsun. Hadi benden nefret ediyorsun, onu anladık. Ancak ne aptalız ne de gerizekalı. En azından senin beynindeki gri hücrelerin miktarı kadar bizde de var, kimbilir belki de daha fazlası.

Peki ya ölümü isteyen insanlar ?
Ölüm onlara daha güzel geliyor. Bu nasıl oluyor peki ?
İntihar, yani senin tabirinle ölümü isteyenlerin ezici çoĝunluĝu zihinsel, saĝlık veya fiziksel sorunları olanlardan oluşuyor. Yani kısacası öyle bir şekilde doĝmuşlar veya öyle bir ortama düşürmüşler ki, ölmek, onlar için bir kurtuluştan ibaret. Ölüm onlara güzel geldiĝi için deĝil, bilakis bu hayattaki dayanılmaz acılardan kurtulmak amacıyla bu hayata siktiri çekiyorlar.

Sizlere göre taptıĝınız tanrı bu insanları bu şekilde yaratmış ve bunlara içinden çıkamadıkları veya baş edemedikleri böyle bir ortam/yaşam sunmuş.

Peki, bundan ötürü taptıĝın tanrıya en azından sitemkâr mısın?
Zannetmiyorum, çünkü hem ondan hem de tahtalı köyden ödün koptuĝu için, o ne derse veya senden ne isterse, onu kayıtsız şartsız yapmaya meyillisin. Hasılı senin gibi köleliĝi kabullenen birisinden başka bir şeyler beklemek, hayalperestlik olur.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye

Eğer sen kendinin AGNOSTİK olduğunu düşünüyorsan tabi o zaman da konu değişir.

Evet agnostik/bilinmezciyim. Cosmos nereden gelmiştir içinde olanları yöneten bir yaratıcı varmıdır , varsa nasıl bir yaratıcıdır. bilmiyorum. kimsede bilemez. var diyenenin kanıt ve mantıkları ile yok diyenin kanıt ve mantığı insani yorumdan öte değildir.

neden nasıl varolduğumuz çözmemiz gereken bir problem mi yoksa türü devam eden tek insan türü olan homo sapiensin (zeki/bilge insan) düşünce gücüne sahip olmasının bir sonucu mu? tartışılır ( neandertal, homo erectus gibi başka insan türleride vardı diyor bilim)

bende bir insanım ve elbet nasıl varolduğumuz üzerine düşünüyorum, öyle olmasa ikimizde bu forumda olmazdık zaten Adem..

Ancak şunu unutma neden varolduğumuz üzerine düşünmemiz Tanrıların bize emri falan değil,dinlerin öğretisi öyle sadece..

Sadece Türk mitolojisi okusan bile insanın doğaya,canlılara ve kendine anlam verme özelliğini ve bu özelliğinin getirdiği inanışları,rituelleri görür ve hepsinin insani olduğunu anlarsın..

Her insan böyle yaşadı ve öldü Adem.. avcı toplayıcılar,köylüler ve biz sanayi,bilim çağı insanları..

Ölüm hala belirlenemez ve düşünülemez birşey.. bunu aydınlatamıyoruz ve ölüm sonrası kurgular yapmaya devam ediyoruz... türümüz varoldukça buna devam edecek gibi duruyor..çünkü gerek varlığın başlangıcı ,gerek içinde olanlar gerekse sonu, kendine hiçte mutavazi olmayan biçimde bilge insan anlamına gelen homo sapiens diyen biz insanları aşan birşey gibi görülüyor..

son dinlerde hala bu aşkınlık üzerine oturmuş ve tarihte hiç olmadığı kadar hiyerarsik olarak bizden çok üstte olan bir tek tanrı yaratıp (süper güçlü,alim,herseyi bilen vb) tanrı modeli ile bizlere hayatın anlamını(!) sunuyor.

Şahsen diğerleriyle fazla ilgilenmedim, çünkü islamın ne olduğunu çözünce (bir nevi insanında ne olduğunu çözüyorsun) ama emin ol islamla çok ilgilendim. bana göre ilahi bir kaynağı olma şansı sıfırdır. senin okuduğum kadarı ile tüm sözlerin islam öğretisi temelli veya esinlenmesidir. şimdi sen bana beni sorgulamaya iten şeyler söylüyorsun ya bende sana söyleyim;

İnandığın şeyin inanmaya değer olup olmadığını- duygulardan arınmaya çalışarak- araştır!

Baki ve gafur haktan hayırlı sonlar dilerim kardeşim..

son satır, abdulhakim arvasiden.. :)

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Evet agnostik/bilinmezciyim. Cosmos nereden gelmiştir içinde olanları yöneten bir yaratıcı varmıdır , varsa nasıl bir yaratıcıdır. bilmiyorum. kimsede bilemez. var diyenenin kanıt ve mantıkları ile yok diyenin kanıt ve mantığı insani yorumdan öte değildir

Öncelikle agnostisizm bir kolaycılık , bir kaçış yolu olarak gayet konforlu gözüküyor. Ancak bir kafa karışıklığı göstergesinden ileri gidebileceğini sanmıyorum.

Bilinmezcilik insanın aklını ve mantığını YOK saymaktan başka bi şey değildir. Varlıkta bilinebilen hiç bir şey olmasaydı BİLİNEMEZ cilik te YOK olurdu.

Aslında yaratıcı gerçektende BİLİNEMEZ dir. Eğer bilinebilir olsaydı , aklın sınırları dahilinde varolmuş olurdu ki bu durumda akıl O nu yaratmış olurdu. Oysaki AKIL dediğimiz MÜSTAKİL bir varlık değilken , her yerde her zaman var olduğu düşünülemez.

O halde AKLI yaratan YARATICI dır ve aklın ÖTESİNDE dir.

Yani YARATICI bilinebilir değildir....

Bugün ben müslümanım diyen insanların çoğunluğu bu gerçekten bihaber yaşıyorlar. Çünkü dinlerini kulaktan dolma bilgilerle , tabiri caizse CAHİL ce yaşıyorlar....

Bu bir gerçek....

Belki taklit yolu ile de olsa doğru yolda gittikleri için , kurtuluşa ereceklerdir.

Lakin İSLAM ın ilk emri :

LA İLAHE İLLALLAH cümlesi dir ki , cümlenin başında tüm İLAH lar inkar edilir.

Bu ilahlar kimlerdir ?

İnsanların kafalarında yarattıkları tüm ilahlar...

Örneğin hindistanda insanlar fareye , ineğe bunun gibi varlıklara taparlar.

Onlar kafalarında bir fare , yahut inek İLAH yaratmışlardır ve ona tapınırlar..

Bunun gibi , her kim her hangi bir şey ya da oluşta herhangi bir güç ya da iktidar görüyorda , ona tazimle onun için bir şeyler yapıyorsa , o onun İLAH ı olmuş olur.

Mesela parayı çok seven bir insan paraya tapar ve onun kölesi olmuştur...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Öncelikle agnostisizm bir kolaycılık , bir kaçış yolu olarak gayet konforlu gözüküyor. Ancak bir kafa karışıklığı göstergesinden ileri gidebileceğini sanmıyorum.

Bilinmezcilik insanın aklını ve mantığını YOK saymaktan başka bi şey değildir. Varlıkta bilinebilen hiç bir şey olmasaydı BİLİNEMEZ cilik te YOK olurdu.

Aslında yaratıcı gerçektende BİLİNEMEZ dir. Eğer bilinebilir olsaydı , aklın sınırları dahilinde varolmuş olurdu ki bu durumda akıl O nu yaratmış olurdu. Oysaki AKIL dediğimiz MÜSTAKİL bir varlık değilken , her yerde her zaman var olduğu düşünülemez.

O halde AKLI yaratan YARATICI dır ve aklın ÖTESİNDE dir.

Yani YARATICI bilinebilir değildir....

Bugün ben müslümanım diyen insanların çoğunluğu bu gerçekten bihaber yaşıyorlar. Çünkü dinlerini kulaktan dolma bilgilerle , tabiri caizse CAHİL ce yaşıyorlar....

Bu bir gerçek....

Belki taklit yolu ile de olsa doğru yolda gittikleri için , kurtuluşa ereceklerdir.

Lakin İSLAM ın ilk emri :

LA İLAHE İLLALLAH cümlesi dir ki , cümlenin başında tüm İLAH lar inkar edilir.

Bu ilahlar kimlerdir ?

İnsanların kafalarında yarattıkları tüm ilahlar...

Örneğin hindistanda insanlar fareye , ineğe bunun gibi varlıklara taparlar.

Onlar kafalarında bir fare , yahut inek İLAH yaratmışlardır ve ona tapınırlar..

Bunun gibi , her kim her hangi bir şey ya da oluşta herhangi bir güç ya da iktidar görüyorda , ona tazimle onun için bir şeyler yapıyorsa , o onun İLAH ı olmuş olur.

Adem kardeş sen yazdıklarıma karşı yüzde 1 bile düşünmüyor sadece önyargılarını düzenleyip tazeleyip bana yazıyorsun.

Senin ilahınında diğerlerinden farkı yok maalesef , Benden başka ilah yok,son dinim(dinimi tamamladım) hakikatim, sizden öncekiler doğru yoldan saptılar vb demekle hak olunmuyor kardeş..

neyse ne diyim bol şans belkide doğru inanç seninkidir kurtuluşa erersin..

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Mesela parayı çok seven bir insan paraya tapar ve onun kölesi olmuştur..
Bunun gibi YARATICI için kafasına göre herhangi bir benzetme , suret yapan her insan kafasında yarattığı TANRI ya inanmaktadır.

Herhangi bir ilaha inanmadığını söyleyen insanlarsa , kendi nefislerini İLAH edinmişlerdir. Kendilerini bir ilah yerine koyup , her şeye güçlerinin yetebileceğini , her şeyi bilebileceklerini düşünürler , kibirlenirler...

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
İşte MÜSLÜMAN olmanın ilk şartı bu ilahların hepsinden vazgeçmektir.

Peki insanların bu ilah diye taptıkları varlıklar , kendiliğinden VAR olan kendi kendisine varlığını devam ettirebilen varlıklar mıdır ?

Elbette hayır...

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Bu varlıkların tümünü VAR eden ve varlıklarını devam ettiren YARATICI dır...

Yani bazı insanların İLAH diye taptıkları gerçekte kendi varlıkları olmayan YARATILMIŞ varlıklar iken , o varlıklara tapanlarda BİLMEDEN gerçek YARATICI ya dolaylı olarak tapmaktadır.

Yani her ibadet eden , bilsin ya da bilmesin dolaylı veya direkt olarak O bilinemez olan YARATICI ya tapmaktadır.

Dinli dinsiz , tüm insanlar ve varlıklar bilsin bilmesin O na İBADET halindedir.

Örneğin paraya tapan insan , o parayı yaratan ve onda belirli bi değer var eden YARATICI ya bilmeden ibadet etmektedir...

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Kelime - i tevhidin ikinci yarısında İLLALLAH denir ki ALLAH tan başka demektir.

Yani önce İLAH yoktur sonra da ALLAH tan başka denilerek taptığınız ne varsa hepsi O ndandır , taptığınız ancak ALLAH tır denilir.

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Saçmalıyorsun yine, Adem. Muhtemelen sende para yok diye, parası olanları karalama peşindesin. Parayı seven, paranın kölesi olmak zorunda deĝildir. Bu tip genellemeler yaparak hep kendi ayaĝına sıkıyorsun.

• Beğen
Tepkiler: ls2

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
İşte MÜSLÜMAN olmanın ilk şartı bu ilahların hepsinden vazgeçmektir.
Peki insanların bu ilah diye taptıkları varlıklar , kendiliğinden VAR olan kendi kendisine varlığını devam ettirebilen varlıklar mıdır ?
Elbette hayır...

Bu varlıkların tümünü VAR eden ve varlıklarını devam ettiren YARATICI dır...
Yani bazı insanların İLAH diye taptıkları gerçekte kendi varlıkları olmayan YARATILMIŞ varlıklar iken , o varlıklara tapanlarda BİLMEDEN gerçek YARATICI ya dolaylı olarak tapmaktadır.
Yani her ibadet eden , bilsin ya da bilmesin dolaylı veya direkt olarak O bilinemez olan YARATICI ya tapmaktadır.
Dinli dinsiz , tüm insanlar ve varlıklar bilsin bilmesin O na İBADET halindedir.
Bunlar senin hüsnü kuruntun, çünkü böyle bir şey yok!

Kelime - i tevhidin ikinci yarısında İLLALLAH denir ki ALLAH tan başka demektir.
Yani önce İLAH yoktur sonra da ALLAH tan başka denilerek taptığınız ne varsa hepsi O ndandır , taptığınız ancak ALLAH tır denilir.
Nihayet aĝzından baklayı çıkardın, bu konuda taptıĝın mâlum tanrının adını hem âlenen lanse ettin hem de güzellemesini yapmaktan geri kalmadın. Kusura bakma bu arada bir hayli zırvalamışsın, çünkü sen tapmaktan vazgeçemiyorsun diye, dinsiz imansızların da ona taptıĝını iddia ediyorsun ki bu kocaman bir uydurmadır.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ls2

Adem

Düşünür Üye
Moderatör

Evet tüm varlık bilsin bilmesin O na kulluk halindedir. Her varlığın kulluğu farklıdır . Derece derecedir.

Peki madem öyle , madem tüm insanlar O na ibadet ediyor niçin İSLAM a inanmayanlar cezalandırılacak ki ?

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Evet tüm varlık bilsin bilmesin O na kulluk halindedir. Her varlığın kulluğu farklıdır . Derece derecedir.

Peki madem öyle , madem tüm insanlar O na ibadet ediyor niçin İSLAM a inanmayanlar cezalandırılacak ki ?
Asılsız şeyler iddia ediyorsun. Bu tür yalanlarına göz yumacak deĝilim. Taptıĝın tanrıya inananlar ona kulluk yapanlardır. Bunlardan birisi sensin. Tamam; tapın, kulluk/kölelik edin. Bunu yapmaya sonuna kadar özgürsünüz. Ancak diĝerlerinin bununla hiç alakası yoktur, bu nedenle kendinden olmayanlara saygısızlık yapıyorsun.

Ben tapmam ve kimseye (adına ne dersen de) kulluk/kölelik etmem. Bunu kabulleneceksin bir şekilde. Yok öyle yaĝma, çünkü saygı bekliyorsan saygılı olmayı öĝren bir an önce. Yani "Aman da ben tapıyorum, o halde herkes tapıyor" diyemezsin.

Yine de görmezden gelerek aynı teraneyi tekrarlamak istiyorsan, o zaman ben de sana şunu derim: Madem bu kadar iddialısın ve saygısızsın, getir lütfen buraya şu taptıĝın tanrıyı. Ona bir çift lafım var. Hadi bekliyorum!:)

Bunları yazdım diye ne kibirlik yapıyorum, ne nankörüm ne de büyüklük taslıyorum. Çünkü bu tip suçlamaları çok duydum. Tamamen acizlikten başka bir şey deĝil. Sıkışan, "Aman da kibirlisiniz, aman da nankörsünüz" minvalinde bir şeyler iddia etmeye kalkıyor.

Ben aklı ve vicdanı olan sade bir insanım, eĝer varsa buyursun gelsin. Senin gibi ha bire onun güzellemesini ve reklamını yapanlara karnım tok benim. Evet; hep söylemişimdir. Varsa gelsin; senin gibi onun kölesi/kulu olmaya hevesli aracıların arkasına saklanmasın. Senin iddia ettiĝin gibi ona tapmamı isteyen bir tanrı varsa şayet, bizzat kendisi bana derdini ve benden ne istediĝini anlatmalı.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Kalbi mutmain olmuş Adem kardeş, Tanrın gerçekse yaşadın sonsuz mutluluk seni bekliyor.

Biz inanmayanlara ise elem verici bir azap..

ya Adem senin tanrınla bir kralın davranışı nasılda örtüşüyor değil mi; tarihte hiçbir kral kendine biat etmeyene acımamıştır, evet bizede acımıcak ama tabiki biat edenleride ödüllendirecek.. mesele''esasta'' inanmak değildir Adem .mesele kraldan yana mısın değil misin olayıdır,mesele iyi yada kötü olman değil mesele siyasi işte.. yoksa herşeyi yaratan yüce dediğimiz bir tanrı inanıp inanmamayı bu kadar önemser mi, sırf inanmadı diye insanı kötü sayar mı..

Son düzenleme:

Adem

Düşünür Üye
Moderatör

İnsanların kendilerini yanılttıkları nokta işte burada ortaya çıkıyor ...

Sanki bir kul var , ayrı müstakil varlığı olan , bir de ona bazı şeyleri yapmasını dikte eden ve yapmadığı takdirde onu cezalandırıp elem verici bir azabla azaplandıran bir İLAH.

Gerçek hiçte böyle değil....

Bundan böyle , elimden geldiğince bunun böyle olmadığını hayatın içinden örnekler ve AKIL ve MANTIK çerçevesinde açıklamaya çalışacağım.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar