5.Haftanın Tartışması / Sanal Dünyada Sahtekar Mıyız?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde F - Talks kategorisinde non tarafından oluşturulan 5.Haftanın Tartışması \/ Sanal Dünyada Sahtekar Mıyız? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,615 kez görüntülenmiş, 70 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı F - Talks
Konu Başlığı 5.Haftanın Tartışması \/ Sanal Dünyada Sahtekar Mıyız?
Konbuyu başlatan non
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
evet ! onaylıyorum bu sözlerinizi. birim biriyim! evet! insanoğluyum evet! ama biri biriyim ne?insan ne? biri-biriyim diyende benim! öyleyse ben kimim sorusuna geri dönmüş olmadık mı?

Neden geri donuyorsun?

Soru su diyelim sen bir insanoglu turunun biri olarak insan gibi dusunup davrandigini dusunuyor musun?

Mesela nedir bir insane yakisan dusunce ve davranis?

Bir insan kendisini kendi yarattigi degerler ile ayirir ve bunyesinde ustunluk hakimiyet savasimi verir mi?

Degerler Adina bir birini katleder mi?

Insanoglunun dogasi onun dusuncesi degil midir?

Ben konuyu, negative olarak ele aliyorum.

Yani insanoglu turun zihinsel ve her turlu deger olarak henuz insanlasamamistir.

Kisaca insanoglu turu hayvan ile insan arasi bir gecis formudur.

Vicdani ile akli arasinda tikanmistir.

Akli ile duygusu arasinda tikanmistir.

Fikri ile kendisine verilen artasinda tikanmistir.

Itaat ile isyan arasinda tikanmistir.

Sevgi ile nefret arasinda tikanmistir

Cikar ile yardim artasinda tikanmistir.

Politika ile etik arasinda tikanmistir.

Felsefe ile bilim arasinda tikanmistir

Gercek ile kendi yarattigi ya da inandigi gerceklik arasinda tikanmistir.

Tesalim olmak ile ozgurluk arasinda tikanmistir.

Caresizlik ile caba arasinda tikanmistir.

Kisaca gecis formudur.

Asagidaki linkew bir goz at.

http://www.felsefe.net/felsefenet-felsefe-kulubu/74851-zihinsel-numenal-quotinsanlasamamakquot.html

Ustelik bu tikanikligin da farkinda degildir.

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Yukarda verdigim linki okudun mu?

Bugun birisine sorduklarinda ne yanit verir.

Cinsi yanmit- Erkegim/disiyim.

Ad yaniti- Aliyim

Soyadi yaniti

Miili yanit

Dini yanit

Mesleki yanit

Sen hic "ben insanogluyum" diyeni duydun mu?

Materyalist yanit- madde

Idealist yanit-dusunce

Pozitivist yanit- isim

Evrimsel yanit- Primat

Kendimizi ortaya kendimizden bahsederek koyabiliriz.

Soyle bir siteyi dolas ve verilen yanitlara bak; kac kisi birinci tekil sahis kullanmis?

Kac kisi sadece karsisindakine yonelen 2. tekil/cogul sahis kullanmis?

Kac kisi algiladigi bir nesneye agac diyenin insanoglu oldugunun farkinda?

Kac kisi kendi haric, daimi baska bir sey Adina konustugunun farkinda, ornek "kedi miyavladi."

Anlam yaratimimiz, her bir beynin kendi duzeyine gore degisken.

Mesela demokrasinin anlami ve icerigi, ya da hakkin, ozgurlugun v.s.

Sen bana kac kisinin kendisinin ne oldugunu neyiu neden ve nasil savundugunu aciklayabilecegini soyluyebilirsin?

Kac kisi kendine dogumdan itibaren verilen ile mucadele verip butun bunlari kendi kendine sorgulamistir?

Kac kisi bir ideoloji inanc ya da bir izmin kendi secimi oldugunu soyleyebilir?

Bu sorular cogaltilabilir.
Bu ve türevi sorular için çok zaman harcadım diye bilirim ,optimal eşiğimi geçmiş gibiyim ve fakat dediğiniz gibi,algı bireysel özellik gösterir.Soruların özgül ağırlığını,aklın soru yelpazesinide belirleyenin doğuştan gelen aktarımlı yetiler olduğunu düşünüyorum.Tam tanımları vermek için güdük kalan hiçbir uzantı olmamalı ki bu insanın doğasına ters bence.Kendi cevaplarını bulmuş olsan bile salt ve etkileşimsiz tercih yapman imkansız.Bindiğin kayık suda yüzen bir araç olduğundan ister kürek kullan ister rüzgar gücü yinede suda kalırsın..
Çok karıştırmasam iyi olacak sanırım :)

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bu ve türevi sorular için çok zaman harcadım diye bilirim ,optimal eşiğimi geçmiş gibiyim ve fakat dediğiniz gibi,algı bireysel özellik gösterir.Soruların özgül ağırlığını,aklın soru yelpazesinide belirleyenin doğuştan gelen aktarımlı yetiler olduğunu düşünüyorum.Tam tanımları vermek için güdük kalan hiçbir uzantı olmamalı ki bu insanın doğasına ters bence.Kendi cevaplarını bulmuş olsan bile salt ve etkileşimsiz tercih yapman imkansız.Bindiğin kayık suda yüzen bir araç olduğundan ister kürek kullan ister rüzgar gücü yinede suda kalırsın..
Çok karıştırmasam iyi olacak sanırım :)

Aslinda "cok karistirmalisin" cunku, kendinin bir bir oldugunun farkindasin.

Eger her turlu kendi degerini kendin belirliyeceksen, sorgulamadan geri duirmamalisin.

Yalniz bir hedef/temel belirlemen gerekir.

Neye gore sorgulayacaksin?

Ne elde etmek icin sorgulayacaksin?

"Insanoglunun dogasi" kim koyuyor bu dogayi ortaya?

Burada insanoglu turu birinin zihinsel yeti ve ogelerinin gucunu gormelisin.

Aksi sadece fiziksel/biyolojik bir fenomen olarak kalirsin.

Senin bu fiziki vucudunun yon ve yontemini cizen nedir, zihninin soyutlamasi ve yonlendirmesi degil mi?

Oyle ise bunu her turlu degistirebilmek senin elinde degil mi?

Su linke bir bak;

http://www.felsefe.net/felsefenet-felsefe-kulubu/74848-evrimci-ve-devrimci-sorgulama.html

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Heyyy ,konuyu dağıttın! konu başlığına sadık kalmalısın. WTD.

üzülmez

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış
Kisaca gecis formudur.

Asagidaki linkew bir goz at.

http://www.felsefe.net/felsefenet-felsefe-kulubu/74851-zihinsel-numenal-quotinsanlasamamakquot.html

Ustelik bu tikanikligin da farkinda degildir.

Teşekkür ederim. linki tam okuyamadım (3 sayfa çok uzun) . felsefe bölümü öğrencisiyim. ben kimim? sorusuna cevabınızı sormak zorundayım.kusuruma bakmayın ama bir,biri,insanoğlu vs bunlar cevap niteliği taşımıyor! yazdığınız örnekler içinde aynı şey geçerli !

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Teşekkür ederim. linki tam okuyamadım (3 sayfa çok uzun) . felsefe bölümü öğrencisiyim. ben kimim? sorusuna cevabınızı sormak zorundayım.kusuruma bakmayın ama bir,biri,insanoğlu vs bunlar cevap niteliği taşımıyor! yazdığınız örnekler içinde aynı şey geçerli !

Sorunun niteligi cok onemli.

"Ben kimim" mi?

"Ben neyim" mi?

Link sadece baslik mesajiydi. Digerleri gelen ve verilen yanitlar.

Cunku "kim" temelli sorunun yaniti oznel, "ne" temelli sorunun yaniti nesnel; her ikisinin ortak yaniti da kavramsaldir.

Felsefi olarak sorun iki yonludur.

Algiladigin seyler olarak hangisinden ve nerden baslayacak ve hangi sinifa insanoglunu koyacaksin?

Diger bir sorun da, neden illa bir baska sey ile insanoglunu ozdeslestirmek istemi.

Bu ikisinin getirdigi ortak sorun da, insanoglunun ne ve kim oldugunun algilanamamasi.

üzülmez

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış
Sorunun niteligi cok onemli.

"Ben kimim" mi?

"Ben neyim" mi?

Link sadece baslik mesajiydi. Digerleri gelen ve verilen yanitlar.

Cunku "kim" temelli sorunun yaniti oznel, "ne" temelli sorunun yaniti nesnel; her ikisinin ortak yaniti da kavramsaldir.

Felsefi olarak sorun iki yonludur.

Algiladigin seyler olarak hangisinden ve nerden baslayacak ve hangi sinifa insanoglunu koyacaksin?

Diger bir sorun da, neden illa bir baska sey ile insanoglunu ozdeslestirmek istemi.

Bu ikisinin getirdigi ortak sorun da, insanoglunun ne ve kim oldugunun algilanamamasi.

nesnel-öznel ayrımı,sınıflama,kavramlar v.b. hepsinide biri ,insanoğlu belirlemedi mi ? neden bir yöntem sorunu yarattınız ki?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
nesnel-öznel ayrımı,sınıflama,kavramlar v.b. hepsinide biri ,insanoğlu belirlemedi mi ? neden bir yöntem sorunu yarattınız ki?

Iste sorun tam da orda, tabi ki insanoglu belirledi.

Peki o zaman sence neden hala varliksal temelde neyin "ilk tek ve mutlak" tartismasini yapiyor?

Neden materyalizm idealism ve pozitivizm farki var ve neden indirgemeci ve determinist olarak bu ucu biri biri ile tartisiyor?

Ustelik insanoglu bu ucunu de icerdigi halde.

üzülmez

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış
Iste sorun tam da orda, tabi ki insanoglu belirledi.

Peki o zaman sence neden hala varliksal temelde neyin "ilk tek ve mutlak" tartismasini yapiyor?

Neden materyalizm idealism ve pozitivizm farki var ve neden indirgemeci ve determinist olarak bu ucu biri biri ile tartisiyor?

Ustelik insanoglu bu ucunu de icerdigi halde.

meraklıyız. kim olduğumuzu bulmak istiyoruz! ölüm var! insan insanoğludur cevabı ölüm mevcutken insanı tatmin edemez! sizin ben kimim!? sorusuna yanıtınız bu kadar mı? doğru mu anladım?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
meraklıyız. kim olduğumuzu bulmak istiyoruz! ölüm var! insan insanoğludur cevabı ölüm mevcutken insanı tatmin edemez! sizin ben kimim!? sorusuna yanıtınız bu kadar mı? doğru mu anladım?

Dogum insanoglunun insiyatifinde degildir.

Olmek ise kisinin kendisinin yasayamayacagi bir eylemdir.

Geriye bir tek yasam kaliyor.

Zaten tum savasim da yasam uzerine.

Yani duzen, senin yasamini sana birakmiyor, senin yasamini sana verdikleri ile yonlendiriyor.

Iste seni olmeyi yasamin onune koyarak, yonlendirmek istemesinin bir baska ornegi.

Diger ornekler ise her turlu degerler savasimina seni sokmak.

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
İnsanın yaşadığı drama eylem ve anlam açısından bakan Camus ,dünya anlamsız,insan saçmadır demiş. Sartre'a göre ise insan beyhude ve boşuna. Onun içindir ki; insan ve özgürlük mümkün değildir.

Yazıktır labirentlerde yaşamaya. Özgürlük çok güzel oysa.

üzülmez

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış
Dogum insanoglunun insiyatifinde degildir.

Olmek ise kisinin kendisinin yasayamayacagi bir eylemdir.

Geriye bir tek yasam kaliyor.

Zaten tum savasim da yasam uzerine.

Yani duzen, senin yasamini sana birakmiyor, senin yasamini sana verdikleri ile yonlendiriyor.

Iste seni olmeyi yasamin onune koyarak, yonlendirmek istemesinin bir baska ornegi.

Diger ornekler ise her turlu degerler savasimina seni sokmak.

Bu bahsettiğiniz başka şey! inançlar veya toplumsal yaşam üzerinden cevap aramıyorum. felsefi veya benlik- beden olarak varolmak üzerinden ben kimim? sorusuna cevabınız insanoğlu olmak mıdır?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Bu bahsettiğiniz başka şey! inançlar veya toplumsal yaşam üzerinden cevap aramıyorum. felsefi veya benlik- beden olarak varolmak üzerinden ben kimim? sorusuna cevabınız insanoğlu olmak mıdır?

Evet, her turlu kavramsal bilgiyi tek ve alternatifsiz olarak ortaya koyan insanoglu turunun birleriyiz.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
bunların tümü, başlıkta verilen sorunun yanıtı mı?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
gerçek dünyada sahtekarlığı zaten var saydım; sanal da sahtekarlık yok dedim; söylediklerim hiç mi hiç anlaşılmamış;ya, neyse...

üzülmez

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış
Evet, her turlu kavramsal bilgiyi tek ve alternatifsiz olarak ortaya koyan insanoglu turunun birleriyiz.

İnsan insandır. demek gibi olmadı mı? bu tanım felsefi nitelik taşımıyor mu ? birde tür!? kelimesini biyolojik anlamda mı kullandınız bu cümlenizde?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
İnsan insandır. demek gibi olmadı mı? bu tanım felsefi nitelik taşımıyor mu ? birde tür!? kelimesini biyolojik anlamda mı kullandınız bu cümlenizde?

Maalesef insan sadece fiziki tanimdir. Zihinsel ve davranis olarak insan hayvan ile insan arasinda tikanmis insanoglu ve bir ara gecis formudur.

Zaten "insanoglu" ndaki "oglu" insanoglunun zihinsel karakterinin de yapi ve isleyisini verir.

Antropolojhik ve evrimsel anlamda, homoi sapiens sapiens, yani "man kind"

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
üzülmez, siz yenisiniz alanda ancak, evrensel değil, sözüm size hiç değil..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç