5.Haftanın Tartışması / Sanal Dünyada Sahtekar Mıyız?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde F - Talks kategorisinde non tarafından oluşturulan 5.Haftanın Tartışması \/ Sanal Dünyada Sahtekar Mıyız? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,622 kez görüntülenmiş, 70 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı F - Talks
Konu Başlığı 5.Haftanın Tartışması \/ Sanal Dünyada Sahtekar Mıyız?
Konbuyu başlatan non
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
gerçek dünyada sahtekarlığı zaten var saydım; sanal da sahtekarlık yok dedim; söylediklerim hiç mi hiç anlaşılmamış;ya, neyse...

Sanalda nasil sahtekarlik yok?

Asil sahtekarlik sanalda. Cunku fiziksel temastan uzaksin.

Gercek dunyadaki sahtekarlik ise ortaya cikarilabilir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
lütfen o zaman gerçek isminizle katılın...ben öyle yapıyorum sözüm ve eylemim bir

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
lütfen o zaman gerçek isminizle katılın...ben öyle yapıyorum sözüm ve eylemim bir

Neden benim katilimim adim ile degil ki, bilgim ve dusuncem ile.

O yuzden de ben bir birey olarak evrensel-insanim.

Benim de sozum ve eylemim bir.

Cunku eylemim evrensel insanlik.

üzülmez

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış
tartışmaya sebep olmak istemezdim. tüm yazdıklarım silinebilir. kusura bakmayın.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
sorun yapmıyorum. dediğim doğrulanmış oluyor; sanal sahtekarlık olmaz...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
hatırladığım kadar evrensel sen de ismini değiştirmiş kendi ismini kullanmaya başlamıştın...şimdi ne oldu? düşünceler onu yaratan kimlikten ayrı değildir; öyle olsaydı düşüncenin bir değeri olmazdı...

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
hatırladığım kadar evrensel sen de ismini değiştirmiş kendi ismini kullanmaya başlamıştın...şimdi ne oldu? düşünceler onu yaratan kimlikten ayrı değildir; öyle olsaydı düşüncenin bir değeri olmazdı...

Onun nedeni baska idi.

O zamanlar kendi adima yaziyordum.

Ben bu sitede genelde kendi adima yazmiyorum, genel bilgi ve dusunce paylasiyorum.

Burada benim adim degil; ne paylastigim onemli.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
her şeyimizle var olmasını bilmeliyiz; salt düşünce değil,...düşüncenin temellendiği bir kimlik ile var olmalıyız...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
sanal gerçeklik ve sanal denilen yanıltmaca/sahtekarlık eğer var ise bunun ile nasıl mücadele etmeliyiz diye arayış içine girmeksizin insanın kendi ile hesaplaşmasını esas alıp konudan uzaklaşmak sanal denilen kuytulukta gizlenmekten başka bir şey değildir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
sanal gerçeklik ve sanal denilen yanıltmaca/sahtekarlık eğer var ise bunun ile nasıl mücadele etmeliyiz diye arayış içine girmeksizin insanın kendi ile hesaplaşmasını esas alıp konudan uzaklaşmak sanal denilen kuytulukta gizlenmekten başka bir şey değildir.

Bunu yapanlara soylemek gerekiyor.

Cunku burada "gizlenen" bir sey yok.

Sen istesen de fiziginin goruntusunu burda veremezsin.

O yuzden once gerceklik nedir, onu ortaya koymak lazim.

Sanal alemdeki tek gerceklik ekrana yansiyan ve gozlem veren yazidir.

Baska hangi gerceklik var.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
sanal kendinin kurdudur
ve çözümleyecekleri de vardır -bize gösterdikleri de ve anlattıkları da;
uygun şekilde ele alınırsa karşıtları birleştirebilir ya da eriştirebilir birbirine örneğin;
hızlı gözlemci ve konuşmacı bulunur ve çabuk etkileşime geçilir
birebir konuşma ve hızlı aktarım sağlanır;
ayrıca bir veri deposudur da kendi içinde;
insan ilişkilerine ait/dair gözlem yumağıdır da;
bu durumda bu amaçlarla ve etkileşim için dostluk arkadaşlık ya da söyleşme ve bilgileşme için de kullanılabileceği de düşünülürse ve eklenirse;
TV den hiç olmassa iyidir ya da akıllı telefonarla kafa gömmekten ve oyun oynayıp durmaktan
Ve açık gastedir aslında sanal;

Maimonides

Felsefe.net
Yeni Üye
ben deyilim:rolleyes: insanoğlu garip bir fenomendir ne yapacağı hiç belli olmaz. internette rol yapar, birgün doktor olur birgün avukat birgünde naylon biyolog. bunun önüne geçilemez.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Ateist/solcu rolü yapan ve ortamı sürekli aşağı çeken insanlar var.

Mesela "Evrim" konusu Lise / Üniversite döneminde çözülmüş bir meseledir (Biyoloji dersi görmediniz mi?)

Halen de bir sürü yerde böyle başlık açarlar "Bize komplo yapıyorlar, aslında evrim yok" diye. Sana kim niye komplo yapsın? - Gen haritaları filan çıkartılmıştır, Bizler Neanderthallerin niye tükendiğini tartışıyoruz, siz çıkıp "o şey domuz kafatasıydı" filan diyorsunuz.
Misal yani.
- 90'ların sonunda bilgisayar ve İnternet herkeste yoktu. "Sanal ortam" dedikleri o dönemde çok eğlenceliydi. 2000'lerden sonra, maalesef bozuldu. ya da iyice "sanallaştı"

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Gerçek olmayan bir dünyanın sahteliğinin de olamayacağını iddia edenler var fakat bu kadar cinayet, dolandırıcılık, boşanma v.s. nasıl oluyor peki?

Sahtekarlık nik kullanmak ve kimliğini saklamak değil olmadığın bir kişiliğe bürünüp, rol yapmaktır.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Once sahtekarligi tanimlamak lazim.

Mesela;

Yazarin kendi ismini degil de, lakap kullanmasi sahtekarlik midir?

Bunun yaninda, yazarin provakator ya da troll olmasi

Forumu sabote etmesi

Kendi ideolojisini ya da degerlerini degil de, baska bir sekilde yazmasi

Kendi hakkinda bilerek yanlis bilgi vermesi

Kisaca ortada fiziksel bir temas olmadigindan kisi sadece klavyesi ile basbasadir.

Buradaki bir soru da, kisinin yaptigi sahtekarlik ise ve bunu bilerek yapiyorsa; bunun kisice bir nedeni vardir.

Bu da kisinin normal yasam ve iliskisindeki karekterinden farklibir karakter sunmasi icin musaittir.

Neden ne olabilir ki, insan sanal ortamda günlük yaşamından farklı bir imaja neden bürünür? Davranış bozukluğu kabul edebilir miyiz acaba? Yeni nesil belki de bizler kadar samimi ve dürüst olmayı beceremiyor. Sanal dünyada çok sayıda niklerin arkasında farklı farklı tipler canlandırıp, günlük hayatlarına nasıl devam ediyor ve o çelişkiyi nasıl aşıyor olabilirler, diye kafamda sorular dönmeye başladı.
Yazıları ile çok takdir ettiğim birisi, hiç ummadığım bir nik ile; asla savunmadığı görüşleri ortaya atmaya başlayınca şahsen bu sanal dünyadan korkmaya başladım. İnsanı bambaşka bir kişiliğe büründürüyor, çok üzücü!

Son düzenleme:

Liebert

Felsefe.net
Yeni Üye
Kendini kabul ettirme arzusu, insanı olmadığı biri haline sokuyor. Önce bu sanal ortama girdikleri vakit insanlar sahte bir benlik oluşturuyor ve zamanla bu sahte kimlikleri karakterlerine yansıyor ona dönüşüyorlar. Gerçek hayatta da yalan söylemeye başlıyorlar ve artık bir gün bir sahtekar oluyorlar. İş ailede bitiyor gerçi, ahlak üzere yetiştirildiyse kolay kolay bozulmaz ama belli de olmaz. Şeytan der susarım...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kendini kabul ettirme arzusu, insanı olmadığı biri haline sokuyor. Önce bu sanal ortama girdikleri vakit insanlar sahte bir benlik oluşturuyor ve zamanla bu sahte kimlikleri karakterlerine yansıyor ona dönüşüyorlar. Gerçek hayatta da yalan söylemeye başlıyorlar ve artık bir gün bir sahtekar oluyorlar. İş ailede bitiyor gerçi, ahlak üzere yetiştirildiyse kolay kolay bozulmaz ama belli de olmaz. Şeytan der susarım...

İnsan ne sanal ne de günlük hayatta hiç kimseye kendini kabul ettirmeye mecbur değildir. Herkesin kendine has bir tarzı olmalı, başkalarına benzeyenin orjinal bir tarafı kalmıyor tabii bu kötü yönde değil, iyi bir tarzdan bahsediyorum.

Sanal ortamda ise çok fazla kendini kaybeden insan var, bu kadar değişkenlik normal kabul edilemez. Savundukların değişebilir, gelişebilir fakat farklı niklerle tiyatro çevirmek çok çocukça ve anlamsız bir tavırdır. Tek bir nikle belli bir konuda görüşlerini ortaya koymak varken, her gün başka karakterlere bürünmek insanın inandırıcılığını yok ediyor. Yaş ile ilgili bir durum bence ve ciddi bir kuşak farkı örneği...

Facebook, Instagram veya Twitter'da bu yaşanmıyor çünkü insanların yakın çevreleri de takipteler ve hiç kimse film çeviremiyor fakat her üç sosyal paylaşım sitesinin de zaman kaybı olduğu gerçeğini asla ortadan kaldırmıyor.

Tartışma platformları ise daha nitelikli üyelerden oluştuğu halde bu sahtelik sebebi ile bir süre sonra katılımcı sayısı da azalıyor. Fikir alışverişi için bulunan insanlar bu fake hesapların küfür ve hakaret veya oyunları sonucu ortamdan soğuyorlar. İnsanlarla dalga geçmek için sahte hesap açanların şahsen ben IQ seviyelerinden ve ruh sağlığından şüphe ediyorum. Bir ihtimal şaka amaçlı yapılabilir belki ama bu durumu çok uzatmamak gerekiyor. Bir üyeye kafayı takan ve onunla uğraşmak için gece-gündüz mesai harcayanlar var, bu normal bir durum değildir.

Şu konuda haklısınız, karakter sağlamsa böyle şeyler ile bozulmaz fakat sağlam karakterli birisi de bana göre bu işlere zaman harcamaz.

Mevlana'nın sevdiğim bir sözü vardır; "Ne fark eder ki kör insan için elmas da bir cam da. Sana bakan bir kör ise, sakın kendini camdan sanma."
Sanal dünyada insanları doğru analiz edemeyen bazı kendini bilmezler, kendince sahte niklerle o kişiyi aşağılamaya çalışıyor fakat kendi yerlerde haberi yok, kalitesizliğin tabiri caizse "dibine vuruyor." ve utanmadan bir de inkar ediyor ya, cidden anlaşılır bir durum değil tam bir klinik vaka...

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç