ZAMAN

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde Adem tarafından oluşturulan ZAMAN başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,945 kez görüntülenmiş, 101 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı ZAMAN
Konbuyu başlatan Adem
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Doğru düzgün yemiyor içmiyor konuşmuyordum ve ailem beni aldı köye geldik aile ocağına.
Yatıracaklar diye deli doktoruna götürecekler diye evden kaçtım.
Ailem beni deli doktoruna götürmek istedi. Başka yakınmalar öne sürdüm (vardı da) geniş tıbbi tetkikler istedim en son güç bela Nörologa gittim. Tanı koydu Bipolar. Umuyordum...
Ailem yine ısrar etti seni deli doktoruna götürelim. Annem beni yatırmak için kardeşimin evine ambulans bile çağırdı.
En son bir kaç hafta köyde dinlenip kendimi hazır hissettim hadi dedim gidelim deli doktoruna. Doktora kurdum kafamda anlattım. Tarih boyu ses duyan sanrı yaşayan insanlar dedim veliler peygamber oldu sen inanıyor musun inançlı mısın?
Dedim bu sorunları bilim tıp çözemez biz yardımlaşmalı kendi aramızda topluluk oluşturup bu sorunu yaşayanlar birbirimize destek olmalıyız. Ben tedaviye gelmedim aile ısrarıyla geldim ilaç istemiyorum bu tip bir duruma o ilaçların yardımı olacağına inanmıyorum.

Neyse çıktım.

Babam doktoru görmüş geldi.
Sen bu adama ne dedin.
Bu adam delirmiş. Doktor öfkeden deliye dönmüş.
Babam sormuş ne yapalım. Samsuna felan (Büyükşehir olduğum yerde öyle Ruh sağlığı hastanesi bir şey yok)
Doktor şunu demiş.
Onu orda başedemezler Bakırköy e götürün.
Hocam Samsun.
Aynısı.
O gün bugün deli doktoru görmüyorum ben bir daha da görmedim...
Deli doktoru benim...

Adem kardeşim o gün o an o saat o an orada "o doktorun babama bunları diyebildiği için lisansını çöpe çevireceğime yemin ettim" (Bunu buradan başka bir foruma yazıp yazıp sildim de) (Bu kafamda gerçekleşen bir şey çünkü bana göre babama bırakın dinlensin ne hali varsa görsün kendi tedavi istemiyor demeliydi bu benim hakkım. Hak kavramını ben bilmeyene öğretirim bu hukuk. burası sosyal devlet yasa devleti .Eğer değilse güç mü özgürlük özgürlük mü güç güç indiririm/bindiririm kazanırım.
Ben tedavi istemiyorum .... .sen kimsin saygı duy! sana ne ! )

Bunu aşağıdakini bana bugün torunu Bipolar teşhis edilmiş bir babaanne ya da anneanne yazdı.

Çok ama çok teşekkür ederim çok güzel bilgiler bana o kadar huzur verdi ki anlatamam bir yerden başlamamız lazım ama nerden nasıl Allah senden razı olsun yardımlarınızı okuyorum tekrar tekrar içime bir umut geldi

Bana sen doktor musun demedi?

Bana sen kimsin demedi?

Bilgi aldı sevindi , doktorların verebileceğine/verdiğine göre umut ,,,ışığı,,,

Yazdığım grupta benden başka doktor yöneticiler var .

Bana sen kimsin bunları yazıyorsun demiyorlar.

Bir psikiyatristten alınan tanı ve yardımı çöpe çeviren yaklaşık 15 yorum ve o 15 yorumun bağlı olduğu onlarca alt yorum ve gönderi ağı ve bir blog ve yüzlerce makaleye bağlı bir ağ gelen kişiye sunuldu. İnsan hikayeleri dahil. 15 dakika ile 1 saat içinde yapıldı.
Psikiyatrik tanının bu kişi için hiçbir geçerliliği kalacağını sanmıyorum çünkü grubum psikiyatrik tanıyı kendi eliyle çöpe çevirmiş bir doktorun itiraflarıyla dolu (canlı yaşayan bir türk doktor, özellikle psikiyatrik ilaçların ve psikiyatrinin kendi kullanımı üzerinde yaşamını ne hale getirdiğini anlatıyor ve klasik söylenceye uygun ya da değil bilimsel doneler ve kendi yorumları eşliğinde deşifre ediyor/etti )

"Onun dışında biz psikiyatristler doktor olmadığımız ben çok sonradan farkettim" türünden uzayan doktor itirafları videoları arşivlendi, bilgi arşivlendi, birikti, birikim var, bugün bir mümessil gelip hasta gelip saldıramaz sen ne yapıyorsun bilim psikiyatri diyemez, karşıt olanları çektik, en bilim severleri bilimle ikna ediyoruz artık, yeterli doneye ulaştık.
bu kararlı çalışmanın istencin bir başarısıdır çünkü üzerine odaklanmış bir grup yokken o makaleler yoktu biz dikkat kesildikçe yoğunlaşıp savaştıkça içerik arttı ay da biz ulaştık birikti bilmiyoruz bunu gözlemledik

Daha bugün geçen bir makale de bir antidepresanını tam yıl da bırakabilmeyi başarabildiğini açıklayan bir Psikiyatristin pubmed makalesi grubumda paylaşıldı. Hastalar buna benzer şeyler yaşadıklarını doktora bildirdiklerinde yalan söylüyorsun, ilaç etkisi olamaz; senin hastalığın nüksetti; sen hastasında ondan oluyor diyen doktorlar ve psikiyatristler

Bu iki yazı blogun tavanında.
Hiç bir doktor gelip benim mekanım da bana sen kimsin diye ahkam kesemez oraya psikolog psikiyatrist gelse bana saygı duyar gerekirse benden/bizden bilgi alır

Bunun aynısını başka şeyler için başınıza ben ya da biz getireceğiz hazır olun

Bana komplocu diyenlerin, bana klavye silahşörü devrimcisi diyenlerin, bana bilim ıvır zıvır diyenlerin hepsi yollarda döküldü

Bu tek bir amaç hedef
Bana sen doktor musun diyenler ide söyleyeyim. Çok çok oldu ve oluyor ve orada burada yazıştığımı önlerine konulmuş verilmiş hazır bilgiyi göremedikleri ve işleyemedikleri için (doktor gibi bir referansla güçlendirilmediği için doktora nazaran bilinmeyeceği düşünüldüğü için ) üçüncü sınıf üçüncü parti grup ve insanlardan yanlış ilişkilerle bilgi aramaya devam ediyorlar, yanlış bilgi tabanıyla sömürülüyor lar...

2,5 yıl o grup ve yöneticileri ve fikirleri ağır saldırı gördü ve hala da görüyor

Sadece saygı kazanıyoruz sevgi kazanıyoruz ve herkes doğru olanı yaptığını biliyor. Kolayca güç itaatçiliği ,bekçiliği ve yardakçılığı değil..
güç korkusu değil bizi ya da orayı yöneten, ha yeterince yeterli değil ve oluşacak ve olacaktır.

Anneaneye/babananeye söylenen şu; bildikleri (tıp ve toplum)
torunun bipolar , (toplumda akıl hastalığı sanılıyor tıpta mental disorder zihinsel bozukluk kategorize bu bilgi verilmiyor)
ömür boyu ya da 6 ay+6 ay ilaçlanacak gözlemlenecek (%40 engelli artık eksin)
ömür boyu kronik bir soruna sahip ilaç almazsa intihar eder saldırır ya da atak geçirir, korkusu, kişiden korkuluyor

bizim dediklerimiz
drop the disorder (aynı ad da facebook grubuna ve bağlı onlarca yazar ve çevrimiçi dayanışma ağ ve topluluklarına bir vurgu)
sirkadyen döngü ve mavi ışık bilgisi ve mavi ışık blokerleri (doktor söylemedi)
kan şekeri kontrolü insülin direnci uyumsuzluğu çok fazla diyabet geliştirme riski (doktor söylemedi bilgi vermedi)
elektrolit düzensizliği ve uyumsuzluğu (doktor söylemedi ve yardım etmedi)
lityum ve valporik asid yerine magnezyum omega mct melatonin ve diğer denemeler (doktor demedi)
uyku için özel uğraş ve çaba dinlenmeye dikkat
ilaçsız yaşayan ilacı reddeden bipolarlar olduğu bilgisi
akıl hastalığı olarak ele almama yorumlamama bilgisi
mani kökenli muhtemelen antidepresan kaynaklı mani kökenli kimyasal biyolojik anomali oluşu bilgisi ve kişiyi tamemen normal ele alma gerekliliği
ilaçların yan etkileri ve nasıl bırakması gerekeceği (doktor söylemedi bilmiyor -doktorun bilmediğini doktor itiraf ediyor buradaki herşey doktor itiraflarına ve alternatif yeni makelelere dayandırılabilir .Tüm bilgi.)

biz safsata uydurmadık bilimsel bilgi verdik

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Farklı bir bakış açısından konuyu ele almak ıstıyorum....

Zaman kavramı aslında gecen bir süre algorıtması gibi aslında bunu anlatmadan evvel orneklemeler ıle gıtmek ıstıyorum...

Herhangı bır lavaboya evde gıdelım ve muslugu acalım muslugu actıgımız zaman aslında bır baslangıcımız oldugudur sonrasında muslugu kapatalım ıste kapadıgımız an başlangıcın bır bıtısının oldugu surec oluyor

Muslugu acıp kapadıgımız sure ıcerısınde kı akışa ıse bızler döngü diyoruz bu döngü birbiri ardınca olan ve sonunda kendını tamamlayan unsur oluyor....

Zamanın algorıtması ınsanların yaşlanma evrelerı aslında zamansal bir döngünün süreçleri evet gecen mili saniyede bile bir zaman süreci oluyor hiç olmuyor dersek yanlış olur fakat ben gecen her surecın musluktan akan her surecın aslında birer yaşamsal döngüden dolayı oldugunu dusunmekteyım...

Yaşamsal döngüler hayatın var olup bir gün son bulacagı ana kadar tıpkı musluk mısalı gibi ilerleyip akıp giden dıyagramlar gibidir...

Gunler aylar yıllar hatta haftalar aslında bir döngünün ürünü bu döngü bize esas zamanın deger ve anlamını verir nitelikte yinede ben zamana böyle bakmıyorum zaman bizler için aslında elde tutulur birşey degildir zaman bizler için bünyesel değişim ve gelişimin semboludur diyebilirim...

Hayat akıp gitsede bir şekilde bu döngü yaşamsal anlamda kendini düzenleyebiliyor..farklı bir örnek ile daha anlatmak istiyorum...

Elimize çakmak alalım ama yaşı 18 den ufak kardeşlerimizin bu uygulamayı yanlarında buyuklerı yokken yapmasını tavsiye etmiyorum...Elimize çakmak aldıktan sonra dıger elımızede kagıt alalım sonrasında ise çakmağı ateşleyip kagıt ı yakalım aslında bir başlangıc çakmak ile başladı diger döngüde ise yanan kagıt bir başlangıc başlattı kagıt tamamen yandıktan sonra döngüsünü tamamlamış olacak ama çakmak ıcerısınde kı gaz bıtesıye kadar yanmaya devam edecek cunku bitesiye kadar çakmagı bırakmayacak buda cakmağın dongudekı sonunu belirleyecek diyeceksiniz ki çakmağı ben gazı bıtmeden kapatmak istiyorum diye evet öyle de olabilir böyle oldugunda çakmagın ılk dongusu bitecek çakmagı ıkıncı kez atesledıgınızde çakmagın ıkıncı dongusunun yenı başlangıcı olacak buda bıze dunyaya yenı gelmış ıkıncı bebeğı anımsatacak ne zaman çakmak bıterse yada ıslem tekrarlanırsa dongu sonu ve başlangıcı dıye devam edecek..

Burada anlatmak ıstedıgım dunyada yaşamsal dongu halınde herseyın ılerledıgı ve bu dongunun baslangıc ve sonunun oldugudur arada kalan başlangıc ıle sondakı bıtıs te kalanlar dongunun yaşamsal sureclerı oluyor..

Burada bır zamanı ele alabılıyoruz ama bu zamanın aslında dongusel anlamda bıze uzun gıbı gozuksede kısa bır darcıkta hayat verdıgıdır dıye soylemek ısterım bıraz karışık konu çok fazla derıne gırdıgımde oldukça karıştırabılecegınızı dusunmekteyım

Bu halıyle ne kadar açık ızah edebıldım onuda bılemıyorum....işin özü hayatın aslında insanlar için başlangıc ve son bitiş ile tanımlandıgıdır bu dunyada deneyımlemek ve tecrubelenmek ıcın varız bır iş oluş ve neden gibi diyebilirim..

Böyle.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç