Türbanlılar Suudi Arabistana, Burası Türkiye

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde ufuk8307 tarafından oluşturulan Türbanlılar Suudi Arabistana, Burası Türkiye başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 27,550 kez görüntülenmiş, 187 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Türbanlılar Suudi Arabistana, Burası Türkiye
Konbuyu başlatan ufuk8307
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan X
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Bu ülkede ben iyi hatırlarım askeri hastahanelere alınmayan kadınları... İyi bilirim yaş kararları ile ordudan atılan insanları. Çeşitli inanışlar ve tutumlar hep olmuştur ve olacaktır da yanlış ( kime ve neye göre tartışılır ) dahi olsalar. Bu tutum, davranış ve inanışlar ne zaman bir tehdit olarak algılanmalı? İşte esas soru bu? Çizgiyi nereye çekeceğiz?

düşüncelerinizi ve tutumlarınızı insanlara yaymaya ve empoze etmeye kalkarsanız tehlikelidir bu bir baskı olurşturur. Tıpkı aşağıda linkini verdiğim şule hanımın yaptığı gibi. bir linki okuyun isterseniz, anadoluyu nasıl karış karış gezmiştir, türbanı yaymak için ve temelinide Risale-i nur olarak göstermiştir. Sizce bu bir tehlike değilmidir? Ben kalkıp bir kitap yazsam ve kitapta insanlar çıplak dolaşmalılar desem ve ülkede bir çok insan çıplak dolaşmaya kalksa bu bir tehlike değil midir? ya da özgürlük müdür?

toz_zerresi

Üye
Yeni Üye
Çıplak dolaşmayı telkinle bir ideoloji yaymak arasında ne gibi bir benzerlik var? Kimse düşündüklerini ve hissettiklerini paylaşmayacaksa insan unsurunu nereye koyacağız? Kim belirleyecek eğrileri ve doğruları?

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Çıplak dolaşmayı telkinle bir ideoloji yaymak arasında ne gibi bir benzerlik var? Kimse düşündüklerini ve hissettiklerini paylaşmayacaksa insan unsurunu nereye koyacağız? Kim belirleyecek eğrileri ve doğruları?

aborjin rahiplerinin çoğu çıplaktır bilmem bilirmisiniz. Aborjin rahibi gelse ideolojisini yaysa..... İnsan elbette paylaşmak içindir fakat eğitimsiz insan, kendinden uzak insan, başkalarının fikirlerine, ideolojilerine ve düşüncelerine yapışmayı çok sever! eğrileri ve doğruları kendini bilen insan belirleyecek!

toz_zerresi

Üye
Yeni Üye
Eğitimin mahiyeti ne olacak? Hangi akım veya inanç ve felsefe? Sadece pozitif bilimler mi?

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Eğitimin mahiyeti ne olacak? Hangi akım veya inanç ve felsefe? Sadece pozitif bilimler mi?

insana ayna olacak herşey. pozitif bilimler, dini bilimler, vs.... ama tarafsız ve birilerinin ekmeğine yağ sürmeden! Yoksa..............

“Amerika gibi, din lehindeki ciddi çalışan muazzam bir devleti, kendine hakiki dost yapmak, iman ve İslamiyetle olabilir.”‘Beyanat ve Tenvirler’ gibi olur....

toz_zerresi

Üye
Yeni Üye
aynen iştirak ediyorum... Siyasetten ve menfaatten ari bir islamiyetle...

zegku

Felsefe.net
Yeni Üye
Tüm türbanlılara bir sorum var;başınızdaki bezleri Kuran dan referans alarak taktığınızı söylüyorsunuz.Kuran ın hangi ayeti kadınlara tesettüre girin demektedir?
Cevap: Kuran'da namazın nasıl kılındığı da yazmamaktadır fakat Hz. Muhammed bunu insanlara göstermiştir. Başörtüsünü de ilk Müslüman kadınlar örtmüştür. Şimdi arap kültürü diyeceksin. Sadece İslam'da değil bütün ilahi dinlerde başörtüsü vardır. Hristiyan rahibelerin elbiselerini araştırmanı tavsiye ediyorum :)
Hepinizin MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'le sorunu var.
Cevap: Başörtülü olan ya da namaz kılan insanların hepsi mi Atatürk'ü sevmiyo? Bunu da bir araştırmanda fayda var. Sevmeyen insanlara yanlış ya da saptırılmış şeyler naklediliyor. Mesela doğuda bazı kesimlerde çocuklar doğar doğmaz "asker kötüdür!!" diye öğretiliyor. İkisini bağdaştırırsın artık.
Acaba o yüce insan olmasa anne babanızın kim olduğu belli olur muydu?
Cevap: ununtma ki Atatürk kurtuluş savaşının beyni, ordu ve halk vücuduydu. Vücut beyinsiz, beyin vücutsuz bir işlev göremez. savaşın kazanılması beyin ve vücudun birlikte çalışması ile gerçekleşmiştir. M. Akif Ersoy'un şehir şehir gezip, camilerde hutbe vererek "Ankara hükümetine destek olun. Elinizde neyiniz varsa verin." dediğini kaç insan biliyordur?
Ayaklarınıza giydiğiniz converse marka ayakkabılarla, sevgili bulma sitelerinde ve parklarda sevgililerinizle rahat rahat öpüşebilir miydiniz?
Cevap: onları Allah ıslah etsin sadece yazık diyorum. Bir ton elmanın içinden on kilo elma çürük çıkınca hepsine çürük demeyiz değil mi :)
İnsan, bilmediğinden korkar, korktuğunu sevmez ve sevmediğinden uzak durur. Yani biraz objektif yaklaşılmalı. Karşına örnek denilebilecek insanlar çıkarsa, siteler ve parklarda gezen şerefs.zlerle farklarını anlarsın :)

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Başörtüsünü de ilk Müslüman kadınlar örtmüştür. Şimdi arap kültürü diyeceksin. Sadece İslam'da değil bütün ilahi dinlerde başörtüsü vardır. Hristiyan rahibelerin elbiselerini araştırmanı tavsiye ediyorum
Başka hangi ilahi dinlerde vardır? Hristiyanlığın çıkış noktası, İslamiyetin çıkış noktasından farklı bir yerde midir? Türk kadınları Ortadoğudan göçerken daha islamiyetle tanışmadan önce başörtüsü takmıyor muydu? Hindu kültüründe de başörütüsü olması sadece bir tesadüf müdür?
Başörtüsü ayrı bir kavramdır. Tarihi ve kültürel bir kökeni vardır. Başörtüsünün din ile hiç bir alakası yoktur.

Türban ise ayrı bir mevzudur. Çıkışı öncelikle dinidir ve zamanla siyasallaştırılmıştır. Son yüzyılda ortaya çıkmış metazori bir uygulamadır. Çıkışında mısır kökenli aşırı islami grup islamic brotherhood etkili olmuştur. Yine son yüzyılda, afganistandaki, irandaki değişimlerin kökeninde bu siyasal sözde islami hareket yatmaktadır. Bu aynı zamanda günümüzde ciddi bir ticari hacim yarattığından dünyada kabul görmeye başlamış ve demokrasi kisvesi altında ortaya sürülmüştür. Kısaca demokrasi kapitalizmin bir oyuncağı konumundadır.

hthy

Felsefe.net
Yeni Üye
Arkadaşlar demogoji yapmayalım.Zübeyde Hanım,Nene Hatun ve nice ''Saygıdeğer Hanım'ın'' başına giydikleri başörtüsüydü ki zaten o zamanlarda kadınlar böyleydi.Dikkatinizi çekiyorum başörtüsü diyorum -sıkma baş türban- değildi ve bu başörtülerini ''siyasi ideoloji'' ye hizmet etmek için TAKMIYORLARDI!!!!!! Şimdi benim anneannemde ''BAŞÖRTÜSÜ'' takıyor ama ''İdeolojik'' amaçla değil.Türban takan kızları gözlüyorumda; başlarında o bezler,fakat daracık strech kot pantolonlar ve tüm hatlarını ortaya çıkaran body leriyle mankenlere taş çıkartıyorlar.Bu ne perhiz,bu ne lahana turşusu!!!!!!!!!!!
kardeşim elalemin ne giydiği niye seni bu kadar ilg,lendiriyor lafa gelince özgürlükten atatürkten bahsedersiniz sonra bide çıkar böle yerlerde ahkam kesersiniz peki söle o zaman özgür bir ülkede yaşıyoruz cunhuriyet diyosunuz suudi arabistan değil diyosunuz peki niye insanların ne giydiğine karışıyosunuz peki bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ??? sizin zihniyetiniz farklı içinizdeki pisliği taşıyamayıp böle dışarıya bırakıyosunuz nasıl insanlarsınız anlamıyorum ya !!!!

hthy

Felsefe.net
Yeni Üye
düşüncelerinizi ve tutumlarınızı insanlara yaymaya ve empoze etmeye kalkarsanız tehlikelidir bu bir baskı olurşturur. Tıpkı aşağıda linkini verdiğim şule hanımın yaptığı gibi. bir linki okuyun isterseniz, anadoluyu nasıl karış karış gezmiştir, türbanı yaymak için ve temelinide Risale-i nur olarak göstermiştir. Sizce bu bir tehlike değilmidir? Ben kalkıp bir kitap yazsam ve kitapta insanlar çıplak dolaşmalılar desem ve ülkede bir çok insan çıplak dolaşmaya kalksa bu bir tehlike değil midir? ya da özgürlük müdür?

her toplumun belli bir kültürü geçmişten gelen örfi kuralları vardır. bizim toplumumuzda çıplak dolaşmakla türban takmak aynı şeymidir? bunu nasıl aynı kefeye koydunuz anlamıyorum türkiyede yaşamıyosunuz galiba. birde insanların şiddet uygulayıp zorla yaptırmaya çalışmadan kendi düşüncelerini açıklamasında ne gibi bir tehlike vardır.herkes düşüncesini yaymakta serbestir.hristiyanda yahudide hindu da ateistte düşüncesini açıkca söleyebilmelidir.türban takan biride bu düşüncesini yayabilir isteyen takar istemeyen takmaz . eğer türkiyenin demokratik ve çağdaş ülkeyse bunlar olmalıdır...gayette doğaldır

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
türban örfi bir kural mıdır? türban türk toplumunun kökeninde var mıdır? Türkiyede yaşamayan açıkça sizsiniz ki türbanı bu milletin örfü ve kültürü yapabiliyorsunuz...
Türbanı açın okuyun, neler yazıyor... Baş örtüsü daha öncede belirttiğim gibi apayrı bir kavramdır. Önceki yazılanları da okumanızı tavsiye ederim.
Din bir düşünce ise ki bunu bu şekilde kabul ediyorsanız, kesinlikle tehlikeli değildir. Fakat dini düşünce kavramından çıkarıp, hazza dayalı bir akım haline getirirseniz pekala tehlikelidir! Din bir düşünce ise, düşüneni kimdir? değil ise dayandıran kimdir?
Demokratik ve çağdaş toplumlarda insanlar dini ve milleti sorgulamazlar. 3. dünya ülkelerinde din ve millet sorgulanır, dine ait ya da değil ayrımları yapılır. Dine motifler uydurulur, vs.... Toplumu ayrıştıran kavramlar türetilir. Türban gibi...Eskiden türban var mıydı bu ülkede? Baş örtüsü takardı ninelerimiz. Türban 60 larda icat oldu, demokratik yaklaşım adı altında siyasi bir simge oldu. Şimdide sayenizde kültür oluyor? örf oluyor?!
Örf ve adetlerimizi, kültürümüzü iyi öğrenmek ve sahip çıkmak dileği ile....

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
türban bir modadır. bu kadar abartılmamalı... en azından çarşaf modasından daha güzel bir akımdır... yirmi yıl sonra yeni bir şey gelir. kadınlar uzun süre kullanmazlar bu örtüyü, hangi örtüyü öyle kulandılar ki? : )

Adramelech

Yeni üye
Yeni Üye
ÖNCELİKLE; Hiç kimse bir diğerini bir bez parçası sebebiyle üzemez.

Türbanın arap geleneklerinden geldiği, Altını çizerek söylüyorum; kapanmanın 1500 yıl öncenin arap toplumuna uygun olduğu ve gerektiği açıktır. Ama bunu dini kitapa lanse etmek yanlıştır. Nur Suresi 31. Ayette şöyle geçiyordu; Göğüs yırtmaçınızı örtünüzle örtün. Diğer birkaç ayette de örtünen kadınlar iyi olarak gösterilir o kadar. Zorunluluk? Hayır! 1500 Yıl öncenin arap toplumunun geleneklerini 21. yüzyılda uygulamaya kalkışmak? Akıl karı değil. İslamın cinsel adapları da vardır cinsellik sırasında soyunmamak, birbirinin cinsel organına bakmamak gibi. Dediğim gibi dinler ortaya çıktıkları zamanın sosyal yapısı ve toplumuna göre birçok emare içerir ve aradan böylesine uzun bir zaman geçtikten sonra zaten arap özentiliğinden yeterince nasibimizi almamışız gibi gelipte bunu uygulamak, en basitinden kökenini bile araştırmadan takmak?

gülce ırmak

Felsefe.net
Yeni Üye
İnsanların başına taktıklarını örtülerinden dolayı hor görülmesinden nefret ediyorum(her ne kadar türban kullanan bir bayan olmasam da..)
Kimi bayanların dinsel bir zorunluluk olarak,kimilerinin aile baskısından dolayı,kimilerinin de sadece aksesuar olarak kullandıkları bu sey neden
bu kadar buyutulsun kı..(sadece dinsel sembol olarak türbanı birşeyler ispatlamaya çalışamak için kullanan, dindar gibi görünmeye çalışan
insanları da doğru bulmuyorum ayrıca).
Sonuçta eğer herkes üzerinde yaşadığı topraklarda özgürlük kavramının olduğu konusunda hemfikirse,kimsenin siyasi anlamda
olağanüstü bir gücü olmadığı sürece bu şekilde bir konunun gerçekleştirilmesini talep etmesi kadar saçma bir şey yoktur..
Uzun zaman öncesine dayanan türban kullanımının sadece araplar ve diğer ülkelerin kültüründe değil,türklerin kökeninde olduğu da unutulmamalıdır.
Ülke kalkınmasının türban kullanan insan sayısının azlığıyla paralel olduğu görüşüne katılmıyorum,laiklik ilkesi göz önünde tutulduğu sürece tabiki..

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
İnsanların başına taktıklarını örtülerinden dolayı hor görülmesinden nefret ediyorum(her ne kadar türban kullanan bir bayan olmasam da..)
Kimi bayanların dinsel bir zorunluluk olarak,kimilerinin aile baskısından dolayı,kimilerinin de sadece aksesuar olarak kullandıkları bu sey neden
bu kadar buyutulsun kı..(sadece dinsel sembol olarak türbanı birşeyler ispatlamaya çalışamak için kullanan, dindar gibi görünmeye çalışan
insanları da doğru bulmuyorum ayrıca).
Sonuçta eğer herkes üzerinde yaşadığı topraklarda özgürlük kavramının olduğu konusunda hemfikirse,kimsenin siyasi anlamda
olağanüstü bir gücü olmadığı sürece bu şekilde bir konunun gerçekleştirilmesini talep etmesi kadar saçma bir şey yoktur..
Uzun zaman öncesine dayanan türban kullanımının sadece araplar ve diğer ülkelerin kültüründe değil,türklerin kökeninde olduğu da unutulmamalıdır.
Ülke kalkınmasının türban kullanan insan sayısının azlığıyla paralel olduğu görüşüne katılmıyorum,laiklik ilkesi göz önünde tutulduğu sürece tabiki..

türklerin kökeninde türban yoktur. Başörtüsü vardır ki türban ayrı başörtüsü ayrı bir kavramdır.

gülce ırmak

Felsefe.net
Yeni Üye
Kanlı Pazar Olayı’nın kışkırtıcılarından, gazeteci Mehmet Şevki Eygi ile Şule Yüksel Şenler Anadolu’yu karış karış gezerek kadınları türban takmaları için örgütlüyorlardı. Böylece, Türkiye’de türban yaymacılığını ilk kez gazeteci yazar Şule Yüksel Şenler başlatmış oluyordu. Üstelik tam da bu nedenle, o yıllarda türbana ‘Şule Baş’ deniyordu.

gülce ırmak

Felsefe.net
Yeni Üye
türklerin kökeninde türban yoktur. Başörtüsü vardır ki türban ayrı başörtüsü ayrı bir kavramdır.

Türban yada birbirinden çok farklı olarak SİZİN gördüğünüz başörtüsü siyasal çekişmelerden dolayı son 30 yılda birbiriyle alakası
olmayan 2 şey olarak düşünülüyor...İkısınınde temelıne baktıgımızda sonucta kafayı bır esarpla kapatmak degıl mı??Neden yazılan her seyın ıcınde mutlaka
elestırılcek bır sey arayıp yazan kişileri ıgnelemeye calısıyorsunuz anlamıyorum..
Senin türban dediğin şey daha bilinçli ve dinsel sembol olarak kullanılıyor,günümüzde de siyasal tartışma konusu oluşturuyor (ama yanlız son 30 yıla baktıgımızda yanı GUNUMUZDE)
Başörtüsü ise yine günümüzde çoğunlukla kırsal kesimlerde kadınların kullandığı baş bağlama biçimidir.

İKİSİ ARASINDA BU ZAMANLARDA BİR FARKLILILK GÖZÜKSE DE BU KAOSUN OLUŞMAYA BAŞLADIĞI ZAMANDAN BERİ BU BÖYLEDİR..GEÇMİŞTE BÖYLE
BİR AYRIM YAPILMAMIŞTIR..BİR ÖNCEKİ YAZIMDA ANLATMAK İSTEDİĞİM DE BUYDU ..TÜRBANIN KÖKENİ YADA BAŞÖRTÜSÜNÜN KÖKENİ
SONUÇTA UZUN SÜREN BİR GEÇMİŞTEN BAHSETTİĞİM İÇİN 2 SİDE AYNI ANLAMDADIR..BUNU TÜRBAN OLARAK YAZMAMIN YADSINACAK BİRŞEY OLDUĞUNU
DA SANMIYORUM. YADSIYAN ARKADASLARIMIZ ICIN KASGARLI MAHMUT UN DİVAN-I LÜGAT-İT TÜRK'Ü OKUMASINI TAVSİYE EDERİM::)

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Türban yada birbirinden çok farklı olarak SİZİN gördüğünüz başörtüsü siyasal çekişmelerden dolayı son 30 yılda birbiriyle alakası
olmayan 2 şey olarak düşünülüyor...İkısınınde temelıne baktıgımızda sonucta kafayı bır esarpla kapatmak degıl mı??Neden yazılan her seyın ıcınde mutlaka
elestırılcek bır sey arayıp yazan kişileri ıgnelemeye calısıyorsunuz anlamıyorum..
Senin türban dediğin şey daha bilinçli ve dinsel sembol olarak kullanılıyor,günümüzde de siyasal tartışma konusu oluşturuyor (ama yanlız son 30 yıla baktıgımızda yanı GUNUMUZDE)
Başörtüsü ise yine günümüzde çoğunlukla kırsal kesimlerde kadınların kullandığı baş bağlama biçimidir.

İKİSİ ARASINDA BU ZAMANLARDA BİR FARKLILILK GÖZÜKSE DE BU KAOSUN OLUŞMAYA BAŞLADIĞI ZAMANDAN BERİ BU BÖYLEDİR..GEÇMİŞTE BÖYLE
BİR AYRIM YAPILMAMIŞTIR..BİR ÖNCEKİ YAZIMDA ANLATMAK İSTEDİĞİM DE BUYDU ..TÜRBANIN KÖKENİ YADA BAŞÖRTÜSÜNÜN KÖKENİ
SONUÇTA UZUN SÜREN BİR GEÇMİŞTEN BAHSETTİĞİM İÇİN 2 SİDE AYNI ANLAMDADIR..BUNU TÜRBAN OLARAK YAZMAMIN YADSINACAK BİRŞEY OLDUĞUNU
DA SANMIYORUM. YADSIYAN ARKADASLARIMIZ ICIN KASGARLI MAHMUT UN DİVAN-I LÜGAT-İT TÜRK'Ü OKUMASINI TAVSİYE EDERİM::)

Türban ve başörtüsü birbirinden tamamen farklıdır! Biri açık ve aleni siyasal simge öbürü ise tarihsel bir getiridir. Türban kavramının ne olduğunu detaylı araştırırsanız ikisi arasındaki farkları rahatça görebilirsiniz.
Az önceki yazınızda Şule Hanım'dan bahsedipte akabinde bu kadar tezat bir yazı yazmış olmanızı anlamak güç!
Kaosun başlangıcı aşırı dinci gruplardır ki başını Mısırda bulunan İslam Kardeşliği örgütü çeker.
İrandaki ve suudi arabistandaki son yüzyılda yaşanan değişimlerin kökeninde de bu radikal islami gruplar yatar!
Son 30 yıldır tartışma konusu olan türban birilerinin dayatması yüzünden sorun olmamışmıdır? Şule Hanım neden etkilenipte türbanı yayma girişiminde bulunmuştur? Elbette yine bir islami grubun!!
Acı olan şudur ki islam gibi teslim olma felsefesi üzerine kurulu, bağımsız ve açık bir din, bu din gruplaşmalara, radikal bakışlara, şeyhlere ve şıhlara teslim olmuştur!! Bundandır ki her önüne gelen şeyh olmuş, zaten dejenere olmuş olan din, bu tür siyasal hareketlerle tam zıvanadan çıkmıştır! Hele ki bunu özgürlük ve demokrasi kisvesi altında ön plana çıkarmak, dinin siyasal etkilerini alenen göstermektedir!
Bu ülkenin azınlıkta kalmış aborjin rahipleri olarak dini ritüellerimizde soyunmak istiyoruz!!!!! Demokratik ve özgür bir ülke aborjin rahiplerine bu dini özgürlüğü tanımalıdır!! Zaten Ha giysi takmışsın ha takmamışsın ne farkeder? giysi ilemi geldik bu dünyaya?
Siz gidin bahsettiğiniz kaosu birde bu sözde şeyhlere, şıhlara, dini liderlere sorun!

gülce ırmak

Felsefe.net
Yeni Üye
türban ve başörtüsü birbirinden tamamen farklıdır! Biri açık ve aleni siyasal simge öbürü ise tarihsel bir getiridir. Türban kavramının ne olduğunu detaylı araştırırsanız ikisi arasındaki farkları rahatça görebilirsiniz.
Az önceki yazınızda şule hanım'dan bahsedipte akabinde bu kadar tezat bir yazı yazmış olmanızı anlamak güç!
Kaosun başlangıcı aşırı dinci gruplardır ki başını mısırda bulunan islam kardeşliği örgütü çeker.
Irandaki ve suudi arabistandaki son yüzyılda yaşanan değişimlerin kökeninde de bu radikal islami gruplar yatar!
Son 30 yıldır tartışma konusu olan türban birilerinin dayatması yüzünden sorun olmamışmıdır? şule hanım neden etkilenipte türbanı yayma girişiminde bulunmuştur? Elbette yine bir islami grubun!!
Acı olan şudur ki islam gibi teslim olma felsefesi üzerine kurulu, bağımsız ve açık bir din, bu din gruplaşmalara, radikal bakışlara, şeyhlere ve şıhlara teslim olmuştur!! Bundandır ki her önüne gelen şeyh olmuş, zaten dejenere olmuş olan din, bu tür siyasal hareketlerle tam zıvanadan çıkmıştır! Hele ki bunu özgürlük ve demokrasi kisvesi altında ön plana çıkarmak, dinin siyasal etkilerini alenen göstermektedir!
Bu ülkenin azınlıkta kalmış aborjin rahipleri olarak dini ritüellerimizde soyunmak istiyoruz!!!!! Demokratik ve özgür bir ülke aborjin rahiplerine bu dini özgürlüğü tanımalıdır!! Zaten ha giysi takmışsın ha takmamışsın ne farkeder? Giysi ilemi geldik bu dünyaya?
Siz gidin bahsettiğiniz kaosu birde bu sözde şeyhlere, şıhlara, dini liderlere sorun!

yazdığınız şeylerle anlatmak istediğimin pek bir alakası olduğunu sanmıyorum sadece anlatmaya çalıştığım yazdığım yazıda
türban yada başörtüsü arasında bir fark göz etmediğimi belirtmek istememdir,hala da aynı kanıdayım ..şule hanımdan behsetmemin sebebi de bu görüşümü kanıtlamak istememdir.aynı şekilde başka bir kanıt olarak kaşgarlı mahmudu göstermem de aynı sebeptendir.ister dini,ister politik ,ister başka faktörlerden oluşsun benim görüşümce bu fark son yıllarda ortaya çıkmış bırseydır ne kadar aralarında bellı baslı bazı farklar olsa da uç ayrımlar degıldır daha fazla tartısmaya gerek duymuyorum cunku bu konuda oldukca ısrarlıyım..

gülce ırmak

Felsefe.net
Yeni Üye
Ayrıca söylemeden de edemiycem ,dün yazdığınız yazıyı okuduktan sonra bu 2 kavram konusunda bir hayli araştırma yapmış olmama ragmen goruslerım tamamen aynıdır..

Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar