Türbanlılar Suudi Arabistana, Burası Türkiye

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde ufuk8307 tarafından oluşturulan Türbanlılar Suudi Arabistana, Burası Türkiye başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 27,568 kez görüntülenmiş, 187 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Türbanlılar Suudi Arabistana, Burası Türkiye
Konbuyu başlatan ufuk8307
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan X
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

behnan

Felsefe.net
Yeni Üye
kimin ne için neden dolayı kafasını kapatdığı yada kapatmadığı önemli değil . önemli olan kapatan insanların sadece Allah korkusundan dolayı kapatdığıdır. ayrıca kuzey afrikadaki ve arap yarımadasındaki zorlamaların ana kaynağı islamic brotherhood olur,el kaide olur hiç önemli değil zaten şeriat olduğunda da bu şekilde yani Allah ın kanunlareının egemen olduğu bir anayasa (kuran)olacaktır ki müslüman kardeşler de ,el-kaide de işlev bu şekilde devam etmektedir. ayrıca müslümanlıkta lılımlı müslüman yada radikal müslüman diye bişey yoktur. müslüman vardır. ve her müslüman batılın anladığı tarzda radikal müslüman olmak zorundadır. bnizim dinizmide cihatda farzdır.,fakire fukaraya yardım etmekde, kurban kesmek, ana-babaya iyi davranmak vb bir çok farz vardır. Onun içindirki . kabul edin yada etmeyin Allah Nurunu tamamlayacaktır ve Pek azı bu dine inanıp gerçek kırtuluşada erecek onlardır. Onlarki yetimi karur. ve günaha girmekten korkar ve Takvacabir birbirleriyle yarışorlar. ama barıl bir gözle baktığımızda .. düşüncemizin temeli şuda olabilir. satranç birdiğinde vezirde şah da piyonda hepsi aynı kutuya koyulur. ameller niyete göredir.
ecmain

Bu tür bir kapama metodu asur dönemine kadar gitmektedir. Metazori bir uygulamadır. Arap kadınları islamiyet öncesinde de kapanırlardı fakat kapanma nedenleri asur ve pers dönemlerinde ki bu uygulamaydı. Hatta aynı dönemde asur yasalarında fahişelerin başını kapaması yasaktır.
Günümüzdeki türban ise ki bu türban ile hiç bir alakası yoktur. Günümüz türbanın çıkış noktası islamic brotherhood(müslüman kardeşler) birliğidir. İrandaki devrimin, Suudi Arabistandaki dejenerasyonun ana sebebidir. Benzer etkileşim 60 larda ülkemizdede yaşanmıştır. Nur cemaati üyesi Şule Hanım eylem yapmış. kendi geliştirdiği türban takma metodu ile türban takmak istemiştir. Bu onun suçu değil, yine ona yapılan baskılar sonucuyla olmuştur. Bunu kendide inkar etmez ve abisinin yoğun baskısı altında taktığını söyler. Daha sonra ne hikmetse ki bu zihinsel bir sorundandır diye düşünüyorum radikal islamcı olur. Papanın Türkiyeye gelişine tepkiler yağdırır. O zamanlar AP üyesidir. Bu dönemde verdiği seminerlerde Başı açık kadınlara laf atılıyor; oysa kapalı kadınlara ana-bacı gözüyle bakılıyor diyende kendisidir.
Yani kısaca bir sistemi siz millete empoze etme gayreti ile hareket eder ve bunu siyasettede kullanırsanız bu özgürlük değil, zorlama olur. Aynı verdiğim aborjin örneğinde olduğu gibi. Türban takmanıza ya da takmamanıza kimse bir şey demiyor. Bunu zorluyormusunuz zorlamıyormusunuz problem budur. Bana şimdi şunu söyleyin bu ülkede başı örtülü insanların hepsi kendi istekleriyle başını örtmüştür deyin. Bana kuzey afrikadaki ve arap yarımadasındaki zorlamaların ana kaynağı islamic brotherhood değildir deyin.[/QUOTE]

papillon

Felsefe.net
Yeni Üye
kafa etinin kapanması kadar saçma bısey yok

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
kimin ne için neden dolayı kafasını kapatdığı yada kapatmadığı önemli değil . önemli olan kapatan insanların sadece Allah korkusundan dolayı kapatdığıdır. ayrıca kuzey afrikadaki ve arap yarımadasındaki zorlamaların ana kaynağı islamic brotherhood olur,el kaide olur hiç önemli değil zaten şeriat olduğunda da bu şekilde yani Allah ın kanunlareının egemen olduğu bir anayasa (kuran)olacaktır ki müslüman kardeşler de ,el-kaide de işlev bu şekilde devam etmektedir. ayrıca müslümanlıkta lılımlı müslüman yada radikal müslüman diye bişey yoktur. müslüman vardır. ve her müslüman batılın anladığı tarzda radikal müslüman olmak zorundadır. bnizim dinizmide cihatda farzdır.,fakire fukaraya yardım etmekde, kurban kesmek, ana-babaya iyi davranmak vb bir çok farz vardır. Onun içindirki . kabul edin yada etmeyin Allah Nurunu tamamlayacaktır ve Pek azı bu dine inanıp gerçek kırtuluşada erecek onlardır. Onlarki yetimi karur. ve günaha girmekten korkar ve Takvacabir birbirleriyle yarışorlar. ama barıl bir gözle baktığımızda .. düşüncemizin temeli şuda olabilir. satranç birdiğinde vezirde şah da piyonda hepsi aynı kutuya koyulur. ameller niyete göredir.
ecmain

Size hayırlı şeriatlar, hayırlı korkular. Sevgiyi bir kenara bırakıp korku ile yol alan hiç bir sistem kalıcı değildir ve açıktır ki sahtedir. Altınıza edecek kadar korkun ki daha iyi yerlere gelesiniz öbür tarafta. Tabii öbür tarafta bir altınız olursa.

papillon

Felsefe.net
Yeni Üye
burası dinci bi forum sanırım hesabımı kapatıyorum

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bir fayda sağlamıyor ama şeriattan bahsetmekte bir fayda sağlamıyor neden buna sesiniz çıkmıyor?

benhan ın yazdığını okumadım...fakat ben hala şeriat savunduğumun sanılmasına rahatsızlık duyuyorum...ben herkesi ve herşeyi olduğu halde kabul etmek taraftarıyım.bu şu demek ; ben ateist isem ateist olmayan bana kendi ahlak kurallarını dayatamaz.ben dindar isem tersinin de olmamasını beklerim.ben dindar mıyım? bunu beni yaratan bilir..fikirlerim inancım ne diyorsa o doğrultuda olmalı ben kendi fikirlerimi inanç terazimde tartmaya gayret ediyorum.baş örtüsü hiçbir zaman sorun olacak kadar ya da şöyle diyeyim sorun olduğu konuşulduğu kadar sorun olmadı..daha açık nasıl derim? yani içi boş bir teneke gibi sesi var ama sorun yok..sorun olması isteniyor ...neyse bu konuda konuşmak faydasız , ben konuşmamak üzre nokta diyorum.

intifada

Felsefe.net
Yeni Üye
"Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!" (Nur Süresi 31)

Başörtüsü bana göre Allah'ın emridir. Başörtüsü siyasal bir simgedir. Çünkü bu ülkede sırf başörtüsü taktı diye hapislere atılıp işkence gören bacılarımız oldu. 28 Şubat'ta ezilen Kemalistler değil İnancından dolayı BAŞÖRTÜLERini takan kızlardı. Bütün bu olaylardan sonra bence BAŞÖRTÜSÜ hem Allah'ın emridir hem de savunulması gereken bir onur meşalesidir...
Bu konunun bu hale geldiği içinde üzüldüğümü belirtmek isterim...

toz_zerresi

Üye
Yeni Üye
"Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!" (Nur Süresi 31)

Başörtüsü bana göre Allah'ın emridir. Başörtüsü siyasal bir simgedir. Çünkü bu ülkede sırf başörtüsü taktı diye hapislere atılıp işkence gören bacılarımız oldu. 28 Şubat'ta ezilen Kemalistler değil İnancından dolayı BAŞÖRTÜLERini takan kızlardı. Bütün bu olaylardan sonra bence BAŞÖRTÜSÜ hem Allah'ın emridir hem de savunulması gereken bir onur meşalesidir...
Bu konunun bu hale geldiği içinde üzüldüğümü belirtmek isterim...

Birbirine yaşam biçimi telkin etmek arzusu ile yanıp tutuşanlar hep var olacak malesef. Bu her kesimde olabilecek bir fikir sapmasıdır.

Peygamberlerin sadece birer tebliğci kabul edildiği nefis bir öğretiyi miras almış durumdayız. Bekçi olmadıkları sürekli vurgulanmıştır. Bize buna uymak yakışır. Dayatamayız ve vesayetimiz altına alamayız. Bunu düşünemeyiz bile. Hazırlanan toplumsal mutabakatlar bu temel insani değerleri kapsamalıdır. Kimse dayatamamalı. Propaganda ve ikna yolları açık tutulup dileyenin dilediğini, mutabakat metnine sadık kalarak ifade etmesine olanak verilmelidir. Kimse toplumların zencisi olamaz. Ne atesit ne de bir dindar. Ne kürt ne de türk. İnsan olmak bakımından herkes birbirinin kardeşidir. Öyle bir dönemdeyiz ki, hoşgörünün daha fazla temsil edilmesi gereken yer, islamın bağrı olarak karşımızda durmaktadır. İnsanın insan üzerinde bir galibiyeti yoktur. Bir müslüman, inançsızlığını ifade eden bir insana ancak dua etmekle mükelleftir. Ona karşı hilm ile muamele etmek ve dosdoğru yaşayarak ona islamı tanıtmak ile mükelleftir. Gerisi Allahın işidir. İnançsız diye kimse baskı altına alınamaz ve kimse bu durumdan ötürü tahkir edilemez. Belkide yeterince anlatılamadığı ve tanıtılamadığı ve hatta yaşanamadığı için ulaşılamamıştır o insana. Ondan ziyade hesabın bizim boynumuzda asılı olduğu unutulmamalıdır. Biz inançlılar kendimizi akort etmeliyiz tekrar. Diğer inançlara ve tutumlara yaşam hakkı vermeliyiz. Karşılık birer tehdit olmamalıyız birbirimize. Halklar ile yönetimler birbirinden farklıdır. Halkların birbirinden alıp veremediği olamaz.

M

monaliza

Ziyaretçi
Kadından maddi ve manevi rant sağladığını sanan büyük bir zavallı çoğunluğun aymazlığı devam ettikçe bu anlamsız çekişme de sürüp gidecektir. Ancak bir gerçek var ki;GERÇEĞİ KANITLAMANIN zorluğu. Çünkü bir beyne istendiği kadar anlatılsın, o beynin izn gözü açılmadıkça tüm çabalar nafiledir. Hz. Adem'den Hz.Muhammed' e (S.A.V) kadar bütün ümmetlerde inanan ve inanmayanlar olmuştur. Allah'ın kutsal kitabı ortadadır, beyanları gayet açıktır.

Kardeşim bırakın isteyen kapatsın saçını. Madem kafatası bir et parçası, ortam da kasap vitrini demektir. Örtülsün de, Hiç değilse et alamayanların gözü kalmasın. Konu buradaki bazı söylemlemlerde olduğ gibi bu kadar basite indirgenmemeli. Öbür dünya ,ile alay etmek gibi örneğin. Hiç mi ölüm korkusu yaşamadınız? Hiç mi düşünmediniz? Nedir Allah'la ve emirleri ile alıp veremediğiniz?

Allah korusun yarın ülke bir işgal tehtidi altında kalsa inançsız, kozmopolit, entel geçinenlerin çoğu yine nefslerini hoş etmek uğruna kaçacak deniz kıyısı ağaç altı arayacaklar, tarihte,Kurtuluş savaşı vs.ler de olduğu gibi BUGÜN ARABİSTAN'A SÜRMEYE KALKTIĞINIZ O İNANÇLILAR ÜLKEYE SİPER OLACAKTIR.

Türban kullanmayan, açık gezen bir bayan olarak ben bunları idrak ve kabul edebiliyorum da, çoğu erkek olan sözüm ona aydın geçinen bir güruh ve onların maşası bir kaç kadın başını örtenlere ve dinini yaşamak isteyenlere neden bunca diş biliyorlar anlamıyorum ki. TÜRBANLI, TÜRBANSIZ ülkesini seven kendisini TÜRK ve MÜZLÜMAN his ve addeden kadınlar ülkenizde evinizde rahat rahat oturun. Ufuk' a mı kalmış sizi ülkenizden kovmak,sürmek?

ufuk8307

Yeni üye
Yeni Üye
Allah'ın kutsal kitabı'nda hanımlara türban takın tesettüre girin diye bir ayet yoktur.Kuran'da Hanımlar ile ilgili ayet şunu der:
** Bakışlarını yere indirsinler, /Hain bakışlardan sakınıp, zerafetlerini koruyarak önlerine baksınlar
** Irzlarını/ eteklerini korusunlar/ Namus ve iffetlerini korusunlar, bellerine sahip olsunlar
** Süslerini/zinetlerini, görünen kısımlar müstesna açmasınlar. /Kendiliğinden görünenler dışında zinetlerini açmasınlar/Örtünme zarureti olmayan ve görünen kısımlar hariç, cezbedici yerlerini ve güzelliklerini teşhir etmesinler---- Kuran'daki ayeti aynen paylaştım.Yıl içerisinde ülkenin pek çok farklı ilinde bulunduğum için,hikayelerin baş kahramanı 'türbanlı' hanımlar olan o kadar garip olaylara tanık oluyorum ki burda anlatmaya kalksam sayfalar yetmez.Bu olaylarda 'çok inançlı' olduğu söylenen türbanlı hanımların yaptığı şeyler,Müslümanlığa ve Kutsal Kitabımız KURAN'A çok ters düşecek ve KURAN'ın yasakladığı şeyler.Türban denilen şey arapların yakın geçmişte ortaya çıkardığı bizede ordan getirilen bir uygulama.KURAN ile İslam ile uzaktan yakından ilgisi yok.Bunları açıp okuyun lütfen..Bir hanım arkadaş kafasını çocuk kundaklar gibi sıkı sıkı bezle sardı diye niye benden daha inançlı olsun biri bana açıklasın.Ben hem içkimide içerim (sarhoş olup kendimi kaybetmedim hiçbir zaman) hem orucumuda tutuyorum,teravih ve cuma namazlarınıda kaçırmadım ergenlik çağımdan bu yana.En son haberleri takip etti iseniz eğer bir sağcı yazarın oruç tutmayanlara müdahale edin demesinden,sigara içen bir bayanın tekme tokat dövülmesinden,voleybolcu bir hanım sporcunun sırf şort giydi diye otobüsde dudağının patlatılmasına varan insanlık dışı haberlere rastlayabilirsiniz.Halbuki ben türbana karşı olmama rağmen,otobüs metro v.b gibi toplu taşıma araçlarında türbanlı hanım ayakta ise ona yer veririm,türbanlı bir hanım bir adresi bulmakta güçlük çekiyorsa onu gideceği adresin kapısına kadar götürürüm.Elimden geldiğince türbanlı türbansız herkese yardım ederim.Hiçbir zaman türbanlı bir hanımın kalbini kırmışlığım yoktur.Ben burda türbanlılar suudi arabistana derken türbanın bize arap kültüründen geldiğini eğer oraya giderseniz rahat rahat türban takıp hayatınızı türbanla idame ettirebilirsiniz demek istemiştim.Türbanla yada başka bir şey takarak daha fazla inançlı olunmuyor.İbadet Allah ile kul arasındadır.Kimin inançlı kimin inançsız olduğuna biz zayıf insanlar değil,Güçlü ve Kudret sahibi ALLAH karar verir...

kestanmis

Üye
Yeni Üye
Hiç ilgilenmiyorum bu konularla. Herkes istediğini yapsın, istediğine inansın. Benim de akrabalarımın birçoğu takıyor. Bende saçma buluyorum ama saygı duyuyorum. Şuraya git demiyorum. Gözümde değeri azalmıyor. Zaten hiçbir kriter insanları gözümde küçültmez. Küçültsede türban en son kriter olurdu sanırım.

Kilimanjaro

Felsefe.net
Yeni Üye
Lütfen yapmayın. Üç tane dinci gözünüzü korkutmasın. Burası üye sayısı oldukça fazla bir site. Burada da çok sayıda laik, çağdaş, aydın görüşlü arkadaş bulacağınıza eminim. Ben de sizinle ayni görüşleri paylaşıyorum, ancak meydanı dincilere bırakmaya da hiç niyetim yok.
Görüşmek dilerim.

Kilimanjaro

Felsefe.net
Yeni Üye
Hiç ilgilenmiyorum bu konularla. Herkes istediğini yapsın, istediğine inansın. Benim de akrabalarımın birçoğu takıyor. Bende saçma buluyorum ama saygı duyuyorum. Şuraya git demiyorum. Gözümde değeri azalmıyor. Zaten hiçbir kriter insanları gözümde küçültmez. Küçültsede türban en son kriter olurdu sanırım.
Bravo sana! Hem "saçma" buluyorsun, hem "saygı" duyuyorsun! öyle mi? Ne güzel felsefe!...

BAŞKAN

Felsefe.net
Yeni Üye
Hiç kimse üzülmesin bu olaylar bu düşünceler hep konuşulacak kimi gitsin der kimi taksın der sağlık lı yaşam için bunlar şart bakın size bir örnek iran da yakalı gömlek giyilmiş olsa en az beş bin kişi iş bulacak bir de gıravat var gerisini siz düşünün yaka ve gıravatı icat edenden ALLAH razı olsun bizler hala nelerle uğraşıyoruz

behnan

Felsefe.net
Yeni Üye
Zulmetmekte olanlar, nasıl bir inkılaba uğrayıp devrileceklerini pek yakında bileceklerdir." şuara 227

byReveal

Felsefe.net
Yeni Üye
Öncelikle şunu söylemeliyim ki pek zamanım olmadığı için tüm cevapları okuyamadım ve tartışmanın gidişatını bilmiyorum. Ancak başlangıç mesajına bakarak söyleyebileceğim bir kaç şey var.

Senin zihniyetine sahip milyonlarca insan var. Tamam bir şeylere saygı duyuyor ve onun karşıtlarına nefret besliyorsunuz, anlıyorum. Ancak ne kadar düşündünüz bu saygı duyduğunuz ve nefret beslediğiniz şeylerin doğruluğunu, ne kadar araştırdınız bunları. Sadece aileden ve çevreden, siz çocukken zihninize rastgele veya bir amaç uğruna aktarılmış fikirleri hiç sorgulamaksızın kabul ediyorsunuz. İki tarih kitabı okuyup, o kitabın bir insan yazıtı olduğunu unutup, sanki kitabı tanrısal bir varlık yazmış gibi hayatınızı o kitaba adıyorsunuz. Sonrada ortaya böyle şeyler çıkıyor; Putlaştırmak "yüce insan", ırkçılık "türbanlılar", sadece işinize geldiği şekilde algılamak "bu ülkeyi ATATÜRK kurdu", Buna lafım bile yok... "Beğenmeyenler yallah ıraka,irana,suudi arabistana". Bu konuda sadece senin değil bir çok insanın yanlışı var. Öncelikle şu dediklerinizi tarihi bilmeyerek dinleyen bir kimsenin düşünceleri kesinlikle şu olurdu; "Atatürk kurtuluş savaşında hayatta kalan son Türk erkeği ve bir çok ordu ile savaşarak, savaşı kazanıyor, daha sonra tek başına Türkiye Cumhuriyetini kuruyor, sonra insanlıktan istifa edip tanrılığa başlıyor, yeni bir Türk milleti yaratıyor ve bizim analarımızı, babalarımızı belirleyecek bir liste hazırlıyor." Sizden rica ediyorum; size aktarılan bilgiler ile bir insanı yüceltip, cesur bir milleti görmezden gelmeyin. Bir kez var edilmiş bir varlık üzerinden "olmasaydı" diye tahminler öne sürerek, geleceği görürmüşcesine bunu insanlara aktarmayın. Siz hatalısınız demiyorum sizin böyle düşünmenizi sağlayan insanlarda buluyorum hatayı. Sizin, inançlı bir kavme olan nötr durumunuzu daha çocuk yaşta iken nefrete çeviren insanlardadır hata. Aynı şekil kendi inançlarının peşinden giden insanları inançsız olarak görüp olur olmadık laflar eden müslümanlarda bir takım hatalar yapıyor bence. Saygılarımla.

Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar