Siyasal İslam

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İdeolojiler kategorisinde Leonardo18 tarafından oluşturulan Siyasal İslam başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,209 kez görüntülenmiş, 114 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İdeolojiler
Konu Başlığı Siyasal İslam
Konbuyu başlatan Leonardo18
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Leonardo18

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Böyle bir başlık açmayı uzun zamandır düşünüyordum. 15 temmuz olayından sonra ülkenin gidişatı iyi değil. Öncesinde de 3 darbe yemiş bir ülkeydi. Mesela ezberci ve itaatkar birey yetiştiren, kendi gencini öldüren ülkeydi. Ama siyasal İslam bundan beter. Çünkü laikliği terk ettiğinde artık sonu olmayan bir "Allah emretti", "Allah yasakladı" döngüsü ve rasyonaliteden gitgide uzaklaşma başlıyor. Bu 1. 2) siyasal İslam bulunduğu ülke açısından bir utanç kaynağıdır. Okullarda bizim olan çocuklara örtülü kadınların bir 15 temmuz yalanı aşılıyor olması bizim utancımızdır. Tıpkı iranda çocukların kızlı erkekli oynamaları yasaklayan bir takım "ahlak polisi" kadınların olması gibi. Bunlar utanç kaynağıdır. 3) bunun sonu yoktur. Yakın zamanda İstanbul'u cübbelilerinin yaşadıkları semtleri gezdim. Asla "ılımlı" değiller. Asla durmazlar. Kürt meselesi gibi. Verdikçe isteyecekler.

Yani beni biraz teselli edin. TR açısından, bir Ecevit 1998 filan döneminin özgürleşme ve ileriye dönük olma + İslam dünyasının kalanına örnek olma durumunu görmüyorum. Kararlı bir şekilde Türkiye İslam Cumhuriyetine gidiyoruz.

Ben bunun sebebini anlamıyorum.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Bir de şu var. Beni bu güne kadar kimse bir şeye zorlaması. Mesela ben hayatta hiç aç da kalmadım. Aynı şekilde mesela örtünmeye veya karımı örtünmeye zorlanmadı. Ya da bu tür şeylere "teşvik" edilmedim. Ya da bir takım şeyleri yapmadığım için dışlanma, dövülme vs. durumu ile karşılaşmadım.

Tabi ki eğriyi doğruyu öğrettiler. Dinden uzak da kalmadım. Ama karanlık yanlısı yaklaşım bizde olmadı.

Asıl sorun: bir ülkede neden her genvin / çocuğun buna erişimi yok? Neden bu ülkede şu veya bu şekilde insan biçimlendirme in iyi bir şey olduğu düşünülüyor?

Bende diyorum ki buna hakkınız yok. Mesela ben sadece iyi komünistler üreten eğitim sistemine de karşıyım. Eğitim hayatında vatandaşlık dersi + Atatürkçülük olur. Hatta din dersine de karşı değilim.

De denize şalvarla giren nesil yetiştiriyorlar. Bu hiç normal değil. Ülkenin de bir utancıdır.

Dark1234

Felsefe.net
Yeni Üye
İnsanları bu ülkede ayrıştırırsanız kutuplaştırırsanız bu sorun hep devam eder, Kürtçü müy, Atatürkçüymüy, islamçıymış ...v.b asıl mesele bi siyasal görüşün kendisiyle aynı düşünmeyeni pasifize etmesi, saygı göstermemesi, yadırgaması bu zihniyet değişimi olmadıkça bu ülkede bı şey olmaz , ancak özgür olan insanlar farklılıklara saygı gösteren ülkeler kalkınabilir gelişebilir. Kendi adıma söylüyorum korkuyla yönetilen ülkeleri de dinleride red ediyorum, özgürlük çok önemlidir benim nezdimde o olmadan hiç bi bok olmaz. Mesele tek tip insan oluşturmak ben robat muyum

Moderatör tarafında düzenlendi:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Başaramazlar canını sıkma. dincilerin ne bok olduğunu ahlaksızın yalancının önde gideni olduğu gördü millet. şu an devlet kurumlarında çokca oldukları için kuvvetliymiş gibi görünebilirler ama öyle değil. bu cumhuriyet kurulduğundan beri bunlarla mücadele var. bu son iktidarları bence. devlete sızdıkları anda vatan ve devlet gibi milletimizin yüce değerlerine değil şeyhlerine veya başka güç odaklarına bağlı oldukları, vatansız oldukları ortaya çıkmıştır. bizim milletimizin önceliği din değil devlettir. son günlerde siyasal kimliğinizi nasıl tanımlarsınız diye bir anket yapılmış 1-Atatürkçü 2-Milliyetçi denmiş ikisinin toplamı yüzde 50 ye yakın.. dindarlık -islamcılık çok gerilerde..yani uzun vadeli bir planla siyasal islama geçip ülkeyi ve halkı baskılayıp,geri bırakıp buyrukları altına almayı planlayanların planları ellerinde kalacaktır,sıkmayın canınızı..

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye
hayatın bir anlamı yok, diyalektik materyalizm kuralları açıkça belli oluyor, diyalektrik materyalizm kuralları
çatır çatır işliyor.(güçlüler kazanıyor dahada güçleniyor, zayıflar iyice zayıflıyor ve yok olup sindiriliyor...
tanrı bunun neresinde? görmek isterdim!!!

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye
3 yıl sonra (2023) erdogan yok ama türkiye de yok olucak..erdogan türkiyeyi yok edicek sonra gizlice bir gece(iç savaş başladıgında ) kaçıcak satın aldıgı adalarda krallar gibi yaşarken türkler iç savaşta can vericek..bu türklerde bir garip arkadaş ülke her gün satılıyor hala uyuyorlar.. ne bekliyorlar iç savaş çıkmasınımı?

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
"SİYASAL İSLAM" için net bir açıklama yapabilirmisiniz?

ls2

Kahin
Onursal Üye
"SİYASAL İSLAM" için net bir açıklama yapabilirmisiniz?

sonrada etimolojik ve akademik bir tartışmaya mı girecegiz! nerede yaşıyorsunuz! 17 yıldır hükümette hristiyan demokratlar mı var?

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
Bu ne hiddet bu ne celal...
17 yıldır hukümette olanların siyasal islam olduğuna deliliniz nedir?
Ben size siyasal islamdan ne anladığımı özet olarak söyleyeyim...
Kişi ve devlet nizamını kuran esaslarına adepte etmek için yapılan siyasi hareket kısaca siyasi islamdır... 17 yıldır iktidar olanlar siyasi islam adına ne yaptılar?

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bu ne hiddet bu ne celal...
17 yıldır hukümette olanların siyasal islam olduğuna deliliniz nedir?
Ben size siyasal islamdan ne anladığımı özet olarak söyleyeyim...
Kişi ve devlet nizamını kuran esaslarına adepte etmek için yapılan siyasi hareket kısaca siyasi islamdır... 17 yıldır iktidar olanlar siyasi islam adına ne yaptılar?

Savunma refleksiyle yazılmış bir satır gibi algıladım (ki sanırımda öyle) haliyle öfke duydum.

kabaca şuan aklıma gelenleri yazayım;

-fetö denen vatan haini amerikan ajanı ile çalışmayı kabul ederek iktidar oldular.
- eski devletle yeni devleri kavga ettirmeye çalıştılar.Osmanlı -Abdulhamit övgüleri. burada amaç apaçık Atatürk devrimleridir. yoksa benim osmanlı ile sorunum yok.
-cumhuriyet bayramlarını sönükleştirdiler
-milli mücadele karşıtı kişilerin isimlerini kamu kurumlarına verdiler
-Türk ordusunun Cumhuriyetçi ve Atatürkçü yapısını bozdular
-tarikatları ve Atatürk karşıtlarını beslediler
-imam hatipleri yaygınlaştırdılar (amaç halkın dinine hizmet değil amaç kendi ideolojilerinde insan yetiştirmek)
-namaz türban gibi halkın dininin simgelerini ideolojileştirdiler
-dindar bir dil kullanarak Allahın ve peygamberin kendi partilerinden yana olduğu imajı yarattılar
-yurttaşlık,özgürlük,eşitlik gibi temel demokratik ilkeleri yıprattılar ve halkın bunların bilincine varmaması için islamı kulladılar ve gene hukukun üstünlüğünü ve hukuku islam inancını kullanarak yıprattılar.
- ve şuan nerdeyse ülkenin tüm kurumlarını yıpratıp siyasileştirdiler.

birden bire olacak değil işte..yavaş yavaş..

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
saydıklarının hangisi siyasal islamı ispatlıyor?
adamlar 17 yıldır laik demokratik düzende siyasal partiler kanunu sınırları dahilinde iktidar da değil mi? SİYASAL İSLAM BUNUN NERESİNDE?
-genel evlerimi kaldırdılar,
-içki üretimini durdurup içkiyimi yasakladılar,
-faiz haram deyip bankacılık sisteminimi değiştirdiler,
-vergi yerine zekat sisteminimi getirdiler.,
-isviçreden alınan medeni hukuk,italyadan alınan ceza huku yerine islam hukukunu mu getirdiler... GERÇEKTEN NE YAPTILARDA SİYASAL İSLAMIN TEMSİLCİSİ OLDULAR...

ls2

Kahin
Onursal Üye
adamlar 17 yıldır laik demokratik düzende siyasal partiler kanunu sınırları dahilinde iktidar da değil mi? SİYASAL İSLAM BUNUN NERESİNDE?
-isviçreden alınan medeni hukuk,italyadan alınan ceza huku yerine islam hukukunu mu getirdiler... GERÇEKTEN NE YAPTILARDA SİYASAL İSLAMIN TEMSİLCİSİ OLDULAR...

bu cevap şaka mı! sen saf mısın trol müsün arkadaşım?

ortada anayasa varken,ordu varken cumhuriyetçi kurumlar varken nasıl yapacaksın bu işleri? daha da önemlisi halkın çoğunluğu şeriatçı değilken nasıl halk nezdinde meşrulaştıracaksın bu eylemleri? ayrıca bir siyasal islamcının derdi içki,zinah günah falan mı sanıyorsun? siyasal islamcının derdi iktidar ,güç ve efendilerine hizmettir. sana karşı iyi niyetimi bir kenara bırakmam için bir veri oldu bu mesajın. çünkü bu mesaj hiçte normal bir forum üyesi mesajı değil.

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye

ortada anayasa varken,ordu varken cumhuriyetçi kurumlar varken nasıl yapacaksın bu işleri? daha da önemlisi halkın çoğunluğu şeriatçı değilken nasıl halk nezdinde meşrulaştıracaksın bu eylemleri? ayrıca bir siyasal islamcının derdi içki,zinah günah falan mı sanıyorsun? siyasal islamcının derdi iktidar ,güç ve efendilerine hizmettir. sana karşı iyi niyetimi bir kenara bırakmam için bir veri oldu bu mesajın. çünkü bu mesaj hiçte normal bir forum üyesi mesajı değil.

Seninle konuşmam sırasında "edep-adap" sınırlarını aştım mı?

sana siyasal islam nedir? dediğimde verdiğin cevaptan itibaren herşeyi bilir havasında ve bir şey bilmediğinden kaynaklanan kavgacı tutumla cevap veriyorsun....

Ortada anayasa var,ortada siyasi partiler yasası türk ceza kanunu varken bun u nasıl yapacaksın diye sorarken bir önceki yazında da tüm bunlara rağmen "
-fetö denen vatan haini amerikan ajanı ile çalışmayı kabul ederek iktidar oldular.
- eski devletle yeni devleri kavga ettirmeye çalıştılar.Osmanlı -Abdulhamit övgüleri. burada amaç apaçık Atatürk devrimleridir. yoksa benim osmanlı ile sorunum yok.
-cumhuriyet bayramlarını sönükleştirdiler
-milli mücadele karşıtı kişilerin isimlerini kamu kurumlarına verdiler
-Türk ordusunun Cumhuriyetçi ve Atatürkçü yapısını bozdular
-tarikatları ve Atatürk karşıtlarını beslediler
-imam hatipleri yaygınlaştırdılar (amaç halkın dinine hizmet değil amaç kendi ideolojilerinde insan yetiştirmek)
-namaz türban gibi halkın dininin simgelerini ideolojileştirdiler
-dindar bir dil kullanarak Allahın ve peygamberin kendi partilerinden yana olduğu imajı yarattılar
-yurttaşlık,özgürlük,eşitlik gibi temel demokratik ilkeleri yıprattılar ve halkın bunların bilincine varmaması için islamı kulladılar ve gene hukukun üstünlüğünü ve hukuku islam inancını kullanarak yıprattılar.
- ve şuan nerdeyse ülkenin tüm kurumlarını yıpratıp siyasileştirdiler." diyeceksin...

SEN ÖNCE SİYASAL İSLAMCININ NE OLDUĞUNU ÖĞREN...
EĞER BİLMİYORSAN BEN SANA ANLATAYIM...

Mesela senin siyasal islamcı dediğin 17 yıllık iktidar döneminde salih mirzabeyoğlu gibi kaç siyasal islamcı cezaevlerinde çile doldurdu ve doldurmaya devam ediyor...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
çünkü bu mesaj hiçte normal bir forum üyesi mesajı değil.

Yıllar önce eski nikinle yazıştığın eski bir üyeyi troll olmakla suçlamanın mantığı nedir? Kendisinin troll olmadığını gayet iyi biliyorsun değil mi?

Lütfen tartışmaya kişilere yönelmeden ve gereksiz suçlamada bulunmadan devam edin.

ls2

Kahin
Onursal Üye
sana siyasal islam nedir? dediğimde verdiğin cevaptan itibaren herşeyi bilir havasında ve bir şey bilmediğinden kaynaklanan kavgacı tutumla cevap veriyorsun....

SEN ÖNCE SİYASAL İSLAMCININ NE OLDUĞUNU ÖĞREN...
EĞER BİLMİYORSAN BEN SANA ANLATAYIM.

Mesela senin siyasal islamcı dediğin 17 yıllık iktidar döneminde salih mirzabeyoğlu gibi kaç siyasal islamcı cezaevlerinde çile doldurdu ve doldurmaya devam ediyor...

özetlersek;

-ben birşey bilmediğimden kavgacı yaklaşıyorum! (yaftalama yapıyorsun)
-siyasal islamcının ne olduğunu öğren ! (tartışmayı kavram kargaşasına sürükleme)
-Salih bilmemneoğlunu içeri almışlar (fikirlerinize bir dayanak olarak sunulan argüman)

Şimdi tek argümanın sonuncusu. İslamda tekfir diye brişey var biliyorsundur. müslüman müslümanı işine gelmedi mi kafir ilan eder ve adamın malını canını hatta namusunu kendine meşru /helal sayar. şimdi siz bir isim verip bu adamı içeri aldılar öyleyse bunlar siyasal islamcı değil diyorsunuz. (böyle argüman olmaz)

dostum kusura bakma ama tartışma şeklini samimi bulmadım. benim için bu tartışma burada biter. sert sözlerim saygısızlık amacı gütmemektedir.insani tepkidir veya benim yanlışta olsa duygusal tarzımdır diyeyim. iyi forumlar

ls2

Kahin
Onursal Üye
Yıllar önce eski nikinle yazıştığın eski bir üyeyi troll olmakla suçlamanın mantığı nedir? Kendisinin troll olmadığını gayet iyi biliyorsun değil mi?

Lütfen tartışmaya kişilere yönelmeden ve gereksiz suçlamada bulunmadan devam edin.

eski diye trol olmayacak mı? mantığını gözden geçir ve tartışmayı objektif gözle oku.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
eski diye trol olmayacak mı? mantığını gözden geçir ve tartışmayı objektif gözle oku.

Sen kendisi ile bizzat tartışmış birisi olarak troll olmadığını gayet iyi biliyorsun fakat fikir ayrılıkları yaşanıyor diye bu tarz bir suçlamada bulunmak doğru değil. Lütfen suçlamada bulunmadan ve hakaret etmeden tartışalım.

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
yıllar evvel yine böyle kısır bir tartışma sonucu üzülerek bu forumdan ayrılmıştım...
bildiğim konularda samimiyetle paylaşımlar yaparak faydalı olmayı bilmediğim konularda sorup öğrenmeyi ve bilerek yapılan yanlışlara müdahae etmeyi seviyorum...

-Baştaki iktidarı sevmeyebilirsin,ki benimde sevdiğim söylenemez,
-icraatlarını beğenmeyebilirsin,ki bende beğenmiyorum,
-islamı kullanarak insanları aldattığını da söyleyebilirsin ki bu doğru bir anlatım olur...

AMA!!!
ADAMLARA SİYASAL İSLAM GÖMLEĞİ GİYDİREREK OLMADIKLARI BİR ŞEYMİŞ GİBİ LANSE EDEREK "SİYASAL İSLAM" DÜŞÜNCESİNİ KARALAYAMAZSIN...
Ben siyasal islami düşünceye sahibim ve bu nedenle yaptığın işin yanlışlarını söylüyorum...

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Yanlışların var ülkenin Siyasal islama doğru gittiği bir süreç yok aksine insanlara daha fazla özgürlük sunabilmek adına bütün gayret ve çabalarını oldukça gösteriyorlar Eskiden bahsedersen TR nin ekonomi çarkları bu kadar kolar değildir borcu ödeyecek güç neredeyse hiç yoktu borcu yani en ufak kalem olan kamu borçlarını borç alarak ödeyebiliyorduk bununla birlikte dış borçlar için ise dıştan borç alıp büyük faizlerler borçları kapamaya çalışıyordu ama ne kadar kapamaya çalışsakta borç hiç azalmıyordu yuzde 200 ile borç ödemek oldukça büyük meblalar idi KEY ödemelerini yapamayan SSK sorunlarını ve bakımlarını çözemeyen Yollar konusunda yeni yatırımlar yapamayan
ülke konumundaydık..

15 temmuz sürecinin öncesi dönem süreçleri vardır bu süreçler geldi geçti ülke olarak her vatandaşın kendine ödev hazırlaması oldukça önemli burada mesele Türkiye olunca puzzlenın bölünmez bir parçası ve bütünü olmamız gerektiğidir mesele siyasel islam meselesi filan değildir mesele Türkiyenin bağımsız ve bölünmez bütünlüğünündür Milletin iradesi neyi tecelli uygun görürse sandık ve demokrasiden çıkan esaslarda bunlardandır..

Türkiyenin çağdaş ve gelişmiş düzeylerine ulaşma hevesini Okullardaki yarım kalmış olsada Fatih projesi ve yerli milli yazılımlar ve üretimler ekleyebiliriz gelecekte fx projesi ve Başkanlık sistemide aslında ülkenin çağdaşlık alanında ilerlemesi adına atılan çok büyük adımlardır Okullarda ki başörtüsü yasağının kalkmasıda aslında birebir insanların din ve vicdan özgürlüklerini demokrasi bağlamında kazanması adına oldukça yararlı ve faydalı adımlar diye söyleyebilirim..

Türkiye nin zamana ihtiyacı var bir çok tehlikeli ve bir o kadar da zorlu virajlar döndü ve halen önünde atlatması gerekeceği bir çok virajda olacak bu yüzden söylemem o dur ki Türkiye WİN WİN ülkesi ile yakın gelecekte çok kazanımlar sağlayacaktır bize düşen Türkiyemizin bağımsızlığı ve Bütünlüğünü koruyacak davranış ve adımlar içerisinde olabilmemiz gerektiğidir..

Türkiye bütün bir çekirdek olduğunda Aile kavramını Türkiye halkımız olarak kavadığımızda bu ülke çok daha büyük ve radikal adımlara atacaktır diyebilirim..

Böyle.

Dark1234

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu ülke şeriat sistemiyle yönetilmiyor. sizin dedikleriniz olması için ülkenin şeriat sistemiyle yönetilmesi lazım, şeriat ta siyaset olmaz hükümler bellidir, siyasal İslam dini kullanarak kendi çıkarlarına göre hareket etmektir,
Yanlışların var ülkenin Siyasal islama doğru gittiği bir süreç yok aksine insanlara daha fazla özgürlük sunabilmek adına bütün gayret ve çabalarını oldukça gösteriyorlar Eskiden bahsedersen TR nin ekonomi çarkları bu kadar kolar değildir borcu ödeyecek güç neredeyse hiç yoktu borcu yani en ufak kalem olan kamu borçlarını borç alarak ödeyebiliyorduk bununla birlikte dış borçlar için ise dıştan borç alıp büyük faizlerler borçları kapamaya çalışıyordu ama ne kadar kapamaya çalışsakta borç hiç azalmıyordu yuzde 200 ile borç ödemek oldukça büyük meblalar idi KEY ödemelerini yapamayan SSK sorunlarını ve bakımlarını çözemeyen Yollar konusunda yeni yatırımlar yapamayan
ülke konumundaydık..

15 temmuz sürecinin öncesi dönem süreçleri vardır bu süreçler geldi geçti ülke olarak her vatandaşın kendine ödev hazırlaması oldukça önemli burada mesele Türkiye olunca puzzlenın bölünmez bir parçası ve bütünü olmamız gerektiğidir mesele siyasel islam meselesi filan değildir mesele Türkiyenin bağımsız ve bölünmez bütünlüğünündür Milletin iradesi neyi tecelli uygun görürse sandık ve demokrasiden çıkan esaslarda bunlardandır..

Türkiyenin çağdaş ve gelişmiş düzeylerine ulaşma hevesini Okullardaki yarım kalmış olsada Fatih projesi ve yerli milli yazılımlar ve üretimler ekleyebiliriz gelecekte fx projesi ve Başkanlık sistemide aslında ülkenin çağdaşlık alanında ilerlemesi adına atılan çok büyük adımlardır Okullarda ki başörtüsü yasağının kalkmasıda aslında birebir insanların din ve vicdan özgürlüklerini demokrasi bağlamında kazanması adına oldukça yararlı ve faydalı adımlar diye söyleyebilirim..

Türkiye nin zamana ihtiyacı var bir çok tehlikeli ve bir o kadar da zorlu virajlar döndü ve halen önünde atlatması gerekeceği bir çok virajda olacak bu yüzden söylemem o dur ki Türkiye WİN WİN ülkesi ile yakın gelecekte çok kazanımlar sağlayacaktır bize düşen Türkiyemizin bağımsızlığı ve Bütünlüğünü koruyacak davranış ve adımlar içerisinde olabilmemiz gerektiğidir..

Türkiye bütün bir çekirdek olduğunda Aile kavramını Türkiye halkımız olarak kavadığımızda bu ülke çok daha büyük ve radikal adımlara atacaktır diyebilirim..

Böyle.
Mesele siyasi görüşler olunca herkes kendi penceresinde bakíyor, ve hiç biri kendi hatasını kabul etmiyor, objektif bakamıyor, insan oğlu hata yapar bu doğaldır. Önemli olan bu hataları düzeltmek tır hatalardan kaçmamaktır. Dünün yanlışları bugünün yanlışlarını getirdi. Dün yapılan da yanlıştí bugün yapılan da yanlış ne açık açık olduğu için dışlayabilir ne de kapalı kapalı olduğu için, ne yazık ki bu ülkenin yaşanmış acı gerçekleri vardır.işimize gelmediği için gerçeklerden kaçıyoruz.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar