Psikoloji sorunları üzerine söyleşiler

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikolojik Sorunlarımız kategorisinde Dr. Can Güngen tarafından oluşturulan Psikoloji sorunları üzerine söyleşiler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,565 kez görüntülenmiş, 83 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikolojik Sorunlarımız
Konu Başlığı Psikoloji sorunları üzerine söyleşiler
Konbuyu başlatan Dr. Can Güngen
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

Cy.

Felsefe.net
Yeni Üye
benimde bir sorunum bazen aynaya baktığımda ben bu değilim diyorum aynaya baktığımda bir an hiçbir şey gerçek değilmiş gibi geliyor.kendimi bir boşlukta hissediyorum.sizce bu neden?

Bir travma yaşadıysanız travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Ruh halinde ani değişiklikler, güven sorunu, uyku ve iştah bozulması, öfke, gerginlik, irkilme, kabuslar, travmayı yeniden yaşıyormuş hissi, kabuslar belirtileridir.

İntihar kötü ve yanlış değildir =]. Size bunu söyleyenler çok iyimser ya da toplumun ürettiği fabrika çıkışı aynı tek tip insanlardır. Dünyaya test edilmek için gönderilmişiz ve sanırım bu testin bazen çok zor olması ve dayanamamamız tanrının zoruna gidiyor. Halbuki tanrı kendisi insanların çok zayıf olduğunu kabul etmiştir. Dünyaya korunmasız fırlatılmışız, nedenini bilmiyoruz, görmediğimiz, bizimle en son yüzyıllar önce bir peygamber aracılığıyla konuşmuş bir varlığa inanıp, nasıl acıya katlanabiliriz, üstelik ömür boyu. İstediğinde oyundan çıkabileceğini düşünmek, her şeyi sonlandırma yetkisinin sende olduğunu bilmek rahatlatıcıdır aslında. Cesar Mendoza - Acı Çekene Saygı şiirini okumanızı tavsiye ederim.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Aranızda dalıp kendisiyle muhabbet eden bazen tartışan var mı? Herhangi birşey değil. Mesela birine sorunlarını anlattığını bilinçsizce kendi kendine tekrar eden ya da içinden örneğin felsefi bir konuyu uzun uzadıya tartışan?
Tartışma kavramını kullanmanız dikkatimi çekti.Tartışmada taraflar vardır.Siz tartışmadan kendi içsel çelişkilerinizi mi kastediyorsunuz?Felsefi konuyu tartışırken karşınızda kim(ler) var mesela?

Unsal

Felsefe.net
Yeni Üye
Bir travma yaşadıysanız travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Ruh halinde ani değişiklikler, güven sorunu, uyku ve iştah bozulması, öfke, gerginlik, irkilme, kabuslar, travmayı yeniden yaşıyormuş hissi, kabuslar belirtileridir.

İntihar kötü ve yanlış değildir =]. Size bunu söyleyenler çok iyimser ya da toplumun ürettiği fabrika çıkışı aynı tek tip insanlardır. Dünyaya test edilmek için gönderilmişiz ve sanırım bu testin bazen çok zor olması ve dayanamamamız tanrının zoruna gidiyor. Halbuki tanrı kendisi insanların çok zayıf olduğunu kabul etmiştir. Dünyaya korunmasız fırlatılmışız, nedenini bilmiyoruz, görmediğimiz, bizimle en son yüzyıllar önce bir peygamber aracılığıyla konuşmuş bir varlığa inanıp, nasıl acıya katlanabiliriz, üstelik ömür boyu. İstediğinde oyundan çıkabileceğini düşünmek, her şeyi sonlandırma yetkisinin sende olduğunu bilmek rahatlatıcıdır aslında. Cesar Mendoza - Acı Çekene Saygı şiirini okumanızı tavsiye ederim.

Cesar Mendoza şiiri

Tanrı'yla aynı fikirde değilim
intihar edenlerin
Cehenneme gideceği konusunda,
Kainatın yaratılışına
Katılmaktan bıktığımda ruhum,
intihar edeceğim bende
Denenmemiş bir yolla

Nerdeyse bütün akıllı kalpler
intihar edip siktir çekmiş yeryüzüne,

Ben ateist değilim, babasıymış gibi
Tanrı'ya küsen bir çocuğum
Eğer Tanrı intihar edenleri ve nietzsche'yi
Cehenneme gönderirse
Cehennemde yanmayı tercih ederim bende
Tanrı dürüstlüğü sever..

Tanrı'nın hayal gücünü beğenmiyorum

Ben Tanrı olsam
Peygamberler göndermez
Direk konuşurdum insanlarla

Ben Tanrı olsam
Hitler'i iyi kalpli bir Yahudi olmakla cezalandırırdım
Yahut yetenekli bir yazar yapardım onu
içindeki kötülüğü insanlara değil
Tuvallere boşaltırdı

Ben Tanrı olsam
Devletler yok olur
Gül kokulu bireyler var olurdu sadece
Atlar çılgın zamanlar koşardı

Ben Tanrı olsam
Düşünce gücüyle herkesin
istediği karakter olmasını sağlardım

Unsal

Felsefe.net
Yeni Üye

Hayatın değersizleşmesi, normsuzlaşması ve anlamsızlaşması, bireyin kendi kendine yabancılaşmasıdır. Kendi tabiatına uzaklaşan, yabancılaşan insan dış dünyayı unuttuğu gibi kendi iç dünyasını da unutur ve tüm gerçekliği dış dünyada arar oysa kendimizi tanımak istiyorsak öncelikle kendi iç dünyamızla, kendimizle ilgilenmemiz gerekiyor

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Çağımızın hastalığı kapitalizm ve onun çocukları pragmatizm ve hedonizm...Birey bu tuzaklara teşnedir doğası gereği..Bunu aşmak da elindedir kendi çabasıyla..Sürü davranışından vazgeçerek...Mutluluk bizim dışımızda kanat çırpıp duran ya da başımıza konuveren, ya da koşarak yakalayabileceğimiz bir kelebek değildir.Mutluluğu birey ÜRETİR.Üretme becerisinden yoksun kılmışsa kendini veya kılınmışsa, bocalar durur.Yaşam 7/24 mutluluk olamaz.Acı çekmek duygularını köreltmemiş her varlık için kaçınılmazdır ve bundan çok kötü birşeymiş gibi kaçınmaya çalışmak , insanlıktan kaçmaktır.

aysun83

Felsefe.net
Yeni Üye
Cevap: Ynt: Psikoloji sorunları üzerine söyleşiler

egonun savunma mekanizmalarından olan konversiyonu sıklıkla uygulayan ve amacı sadece ilgi çekmek olan kişilere nasıl davranmalıyız. şahsen ben onlara aciz gözüyle bakıyorum. ama bakmak istemiyorum. sonuçta o da psikolojik çıkmazda olduğu için böyle bir yola baş vuruyor. tekrar sorayım sorumu :) nasıl davranmalıyız?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

egonun savunma mekanizmalarından olan konversiyonu sıklıkla uygulayan ve amacı sadece ilgi çekmek olan kişilere nasıl davranmalıyız. şahsen ben onlara aciz gözüyle bakıyorum. ama bakmak istemiyorum. sonuçta o da psikolojik çıkmazda olduğu için böyle bir yola baş vuruyor. tekrar sorayım sorumu :) nasıl davranmalıyız?

Onun ile polemige girmeyerek, onun satasmalarina alet olmayarak ve kendi adiniza sadece yaziya yonelerek ve dusuncelerinizi bilginizi ve alginizi dile getirerek.

Unutmamak gerekir ki, burasi bir kitle platformu ve bir mesaj kitlenin okumasina acik. En azindan tum "tahriklere" ragmen, sizin de okumak istemediginiz bir mesaji yazmamak ve kitlenin okumasina sunmamak.

breakdont

Felsefe.net
Yeni Üye

Sayın Dr. Can Güngen

Benim son bir senedir çok büyük bir sorunum var kendimce :/ onu paylaşmak isityorum. Şimdi ben arkadaş çevrem vs yüzünden liseden ayrıldım açıkliseye başladım ve çalışıyorum 2 senedir ve çok pişmanım ama artık iş işten geçti. Geçen sene dedim ki kendime napıyorum ben silkelendim ileride ne yapıcağımı düşündüm geçte olsa anladım okumanın çok iyi bişey olduğunu açık liseye o yüzden başladım ve sonra diğer bütün kötü alışkanlıklarımdan kurtuldum ve hatta hiç kitap okumazken felsefik edebi kitaplar okumaya başladım ve sonra kendime bir hobi edindim. Bir gitar aldım ve müziğe adımı mı attım şuanda 1 senedir gitar çalmaya çalışıyorum :) bi kaç kez ders aldım fakat benim bulunduğum yer küçük yer doğru dürüst hoca yok ve bende artık müzisyen olmak istiyorum. O yüzden iyi bir eğitimi alana dek kendi kendime evde çalışıyorum fakat son bi kaç aydır o kadar kastım ki bir hırsla yapamıycam yapamıyorum vs gibi düşünmeye başladım ve şuan geleceğim için kaygılanıyorum psikiyatri ye gittim depresyona girmişsin dedi antidepresan verdi ama hala aynıyım :( 2 aydır kullanıyorum ilaçları.. Napmam lazım sizce? Bu saçma düşüncelerimden nasıl kurtulabilirim :/

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Sayın Dr. Can Güngen

Benim son bir senedir çok büyük bir sorunum var kendimce :/ onu paylaşmak isityorum. Şimdi ben arkadaş çevrem vs yüzünden liseden ayrıldım açıkliseye başladım ve çalışıyorum 2 senedir ve çok pişmanım ama artık iş işten geçti. Geçen sene dedim ki kendime napıyorum ben silkelendim ileride ne yapıcağımı düşündüm geçte olsa anladım okumanın çok iyi bişey olduğunu açık liseye o yüzden başladım ve sonra diğer bütün kötü alışkanlıklarımdan kurtuldum ve hatta hiç kitap okumazken felsefik edebi kitaplar okumaya başladım ve sonra kendime bir hobi edindim. Bir gitar aldım ve müziğe adımı mı attım şuanda 1 senedir gitar çalmaya çalışıyorum :) bi kaç kez ders aldım fakat benim bulunduğum yer küçük yer doğru dürüst hoca yok ve bende artık müzisyen olmak istiyorum. O yüzden iyi bir eğitimi alana dek kendi kendime evde çalışıyorum fakat son bi kaç aydır o kadar kastım ki bir hırsla yapamıycam yapamıyorum vs gibi düşünmeye başladım ve şuan geleceğim için kaygılanıyorum psikiyatri ye gittim depresyona girmişsin dedi antidepresan verdi ama hala aynıyım :( 2 aydır kullanıyorum ilaçları.. Napmam lazım sizce? Bu saçma düşüncelerimden nasıl kurtulabilirim :/

Sen ne yapmak istiyorsun da, sence yapamiyorsun? ve sence yapamamanin sebepleri nelerdir? Sonucta davranislari belirleyen ve yonlendiren dusuncelerdir.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi

Sayın Dr. Can Güngen

"fakat son bi kaç aydır o kadar kastım ki bir hırsla yapamıyacam yapamıyorum vs gibi düşünmeye başladım ve şuan geleceğim için kaygılanıyorum..."

yukarıdaki paragrafı yazan birisinin psikiyatriste değil iyi bir psikolog hekime başvurmasında fayda var...
çünkü yukarıdaki paragrafı yazan kişi kendi kendine telkin vermeye başlamış,bunun çıkar yolu antidepresanlar değil iyi bir psiko terapi ile telkinleri tersine çevirmektir.
aslında yukarıda ki paragrafı yazan kişi yazdıkları ile bunu tek başına da yapabileceğinin işaretini veriyor,
alacağı psikolojik destek süreci kolaylaştırarak hızlandırır...
ve bir tavsiye;böyle durumlarda antidepresanlar sadece "bastırma" görevi yapar ve "olguyu" halının altına süpürür,onun için uzak kalmakta ve destek almakta büyük fayda olabilir...

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye

Sayın Dr. Can Güngen

Evet, Can Bey foruma artık uğramıyor. Neyse yine de yardımcı olmaya çalışalım.

Öncelikle:
1- Psikolojik sorunların büyüğü ya da küçüğü olmaz. Durumunu ihmal etme. Zaten etmemişsin ve yardım arayışına girmişsin. Bu güzel!
2- Ruh sağlığı da beden sağlığı kadar önemlidir. Nasıl hasta olduğumuzda doktora gidiyorsak, psikolojik rahatsızlıkta da doktora gitmeliyiz. Zaten gitmişsin. Gayet güzel!
3- Sana sadece uzman olanlar yardımcı olabilir. İnternetten edindiğin her bilgi doğru olmayabilir ve sana yardımcı olmak yerine zarar verebilir. Bu sebepten biz (ben ya da diğer üyeler) sadece yardımcı olamayız. Sadece yol gösterebiliriz.

Şimdi, Mor ve Ötesi sana yol göstermiş. İyi etmiş ve psikoloğa git demiş. Bence de psikoloğa gitmelisin ama doktorunun kontrolünde git. Çünkü bazı sorunların altında tıbbi gerekçeler de olabilir. Doktorunla konuş ve o da zaten uygun bulursa seni psikoloğa sevk edecektir. Sakın ilaçlarını ihmal etme, etkisi yok diye düşünme. O tür ilaçlar etkisini yavaş ve geç gösterir. Sana ilaç kullan demiyorum, zaten doktorun demiş. Ben sadece yol gösteriyorum. Dediklerim/Yazdıklarım düşünülmeye değer...

Kendine iyi bak!

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Sorun Psikiyatrik duruma giderse senin bulunduğun yere yakın bir yerde Psikiyatri doktoru arkadaşım. Yönlendirebiliriz sanıyorum.

İnsan kendi kendinin doktoru derdi bir büyüğümüz. Bence sen de esasında bu yolda ciddi yol almışsın gibi durmakta..

aeon

Felsefe.net
Yeni Üye
psikolojinin ilaçlar dışında uygulamayı düşündüğü bir tedavi yöntemi olmalı.bununla ilgili bir gelişme yada çalışma var mı? bilen var mı?

depresif pollyanna

Felsefe.net
Yeni Üye
ortaya konulan bişey göremedim henüz bundandır cümlem...kondu farzadelim sayın dr. için mi olacak bu...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
bunun bana ne vereceğini söylersen dolaşırım

Her turlu bilgiden kimin ne alacagi ya da o bilgiyi nasil degerlendirecegi; hem bilginin kisiye yonelik ilgisi, etkisi ve onemine hem de bilginin kisice algilanmasina baglidir.

O yuzden olan bilgileri okuduktan sonra buna en guzel yaniti kendin verirsin.

depresif pollyanna

Felsefe.net
Yeni Üye
benim ordan ne alacagımı düşünerek bana bunu tavsiye ettin ne almamı umdun..benden habersiz benim neler alacagımı biliyorsun demek

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar