Ölümden Sonra Bizi Ne Bekliyor ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde Adem tarafından oluşturulan Ölümden Sonra Bizi Ne Bekliyor ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,803 kez görüntülenmiş, 89 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Ölümden Sonra Bizi Ne Bekliyor ?
Konbuyu başlatan Adem
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan TENTEN

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Eger evrensiz bir.yaratilisi yaratilmislat olmadan yaratma olarak algiliyorsan.
Senin zavalli zihnin hakkindaNe kadar hakli
Oldugumu bundan daha iyi kanitliyamazdin.
Sen en ciddi sorunun bu iste senin gibiler benim karsimda 4 dakika bile dayanamaz.beyin firar eder.bunu defalarca gordum senvilk degilsin.senden cok daha zekileri bile beyni firar etti.
Sen benimle.tartismayi haketmiyecek kadar cahilsin.
Senin cahilliginr guluyorum cok eglenceli

Herseye gucu yeten bir.tanri olumsuz insanda yaratabilir.
Tabiki termodinamik yasalara uyumlu olarak.sen benim zekami olcucek.
kadar
Zeki degilsin.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
İgnostik bakıyorum neşen kaçtı.... Hakbu ki neşeli kalmanı dilemistim....

Sloganlarla feksefe yapılmaz... Bükenediğin eli öpeceksin

Merak etme sen varken ben her zaman gulerim.iyiki varsın yoksa ben nasil gulerim.
Tum yorumlarini tek tek..okudum
Hem felsefeyi katletmissin.hemde hala boburleniyorsun.
Sana karsi ciddi olamiyorum.
Bir felsefeciden cok bir agaca benziyorsun agav en azindan susar yani konusmaz.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Merak etme sen varken ben her zaman gulerim.iyiki varsın yoksa ben nasil gulerim.
Tum yorumlarini tek tek..okudum
Hem felsefeyi katletmissin.hemde hala boburleniyorsun.
Sana karsi ciddi olamiyorum.
Bir felsefeciden cok bir agaca benziyorsun agav en azindan susar yani konusmaz.
Peki nedir ? Açıkla da ufkumuz açılsın :)

Nihayet mantiklu birsey yazdin bunu senin aciklamani bekliyorum teolog olanvben degilim.benim yaraticinin metafizik olarak nasil olduguna dair bir iddiam yok.

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Nihayet mantiklu birsey yazdin bunu senin aciklamani bekliyorum teolog olanvben degilim.benim yaraticinin metafizik olarak nasil olduguna dair bir iddiam yok.

Vay bee. Çok çok üstün zekalı bilge kişimiz yeni çığır açtı felsefe tarihine .... Süpersin. Senden ancak bu beklenirdi...

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Kusura bakma Durustluk kardeşim ama sen bunları ayık kafayla yazdığına emin misin ? Senden net, anlaşılır ve bir amaca yönelik cümleler bekliyorum...

Burada herhalde sesli düşünüyorsun, ama bir soru yada sonuç yok !!!

Yine bulanık suda balık avlama çabası...

Vay be.....Siz ölüme çare bulmuşsunuz. Yani sizi tebrik ederim. Ölüm ne kadar güzel bir şeymiş meğer ..... :)
bunları daha önceden bilseydim hayatım daha kolay olurdu ... Tabii bunları bana anlatacak "BİLGE" biriyle karşılaşmamış olmam benim şanssızlığım...

Benim felçli bi tanıdığım var , madem bu bilgiyi öğrendim gidip hemen öldüreyim de kurtulsun adamcağız. Öle ya ölüm "FELÇLİ" yaşamaktan daha kötü değilmiş ki. Sahi ya kanserli hastaları neden öldürüp onlara "İYİLİK!" yapmıyoruz ??? Bir sürü acı ızdırap çekiyorlar. Yazık değilmi onlara ? Peki ya özürlü insanlar, deliler , fakirler, afrika da açlık çeken insanlar, evsizler.....OOOhoooo !!! Beyler ne duruyoruz elimize birer "KELEŞ" alıp hepsine "İYİLİK!" etmeye gidelim. Izdıraplarına bir son verelim.

Ha birde böyle çok sıkıntıya girmiş bi arkadaşımızın :
- "Sıkıntıdayım bana yardım et" dediğinde ona kolayca yardım edebilmek için makinayı (Tabanca) yanımızdan eksik etmeyelim...

Onların ızdıraplarına son verdiğimiz gibi kendimiz de "İYİLİK!" yapmış olmanın verdiği "HAZZI" nı yaşarız. Ne güzel. Sahi ya dünyada böyle iyilik yapanları hatırlıyorum sanki...Adları neydi....du bakiim aklıma gelecek... HAAAA onlar şeydi " , "KAPİTALİSTLER" , "KOMİNİSTLER", "FAŞİSTLER".

Bunların hepsi o "İYİLİK SEVERLER" derneğinin üyesi.

Kapitalistler bugün dünyanın her yanında bu "İYİLİK" faaliyetini yürütüyor. Çoluk çoluk demeden herkese sonu olmayan "İYİLİKLER" de bulunuyorlar. Onları öldürüp ızdıraplarına son veriyorlar. Bazen kazalar olmuyor değil tabi öldüremeyip sakat bıraktıkları da oluyor .
Afganistanda , Irakta , Suriyede ve daha bir çok yerde. Belli ki hepsinin kulağına bu "ÖLÜM" gerçeğini, sizin kulağınıza fısıldayan "BİLGE " kişi fısıldamış. Yani aynı yolun yolcusu "İYİLİK SEVERLER" siniz ....

Stalin komunisti 10 milyon vatandaşına bi kerede "İYİLİK" yapmış.

Hitler faşisti 30 milyon insana "İYİLİK" te bulunmuş vs. Ne kadar hayırsever insanlar değil mi......

Ya bu kadar önemli bi bilgiyi nasıl kaçırmışım... Öle ya öyle sıkıntılı zamanlar geçirdim ki... Sıkardım kafama kurtulurdum....

Ben şunu anlamıyorum ki PARMENİDES in ontolojik felsefesini benimseyen kabul eden bir insan ölümden sonra bir hayatın var olmayacağına inanabilir mi ? Eğer inanıyorsa ya inandığı felsefeyi anlamamış, ya da istediği şekilde yorumluyor olabilir.

Parmenides diyor ki :

- Vardan yok yokdan var olmaz...

Peki biz VAR mıyız ?

Arkadaş ben yok um diyen varsa bende kardeşim bu poker oyunumu YOK um diyorsun . Ben şimdi bir hayalet le mi konuşuyorum derim...

O halde YOK olmamız mümkün değil....

Elbette ölümden sonra bir hayat var olmak zorunda.

Peki ölümden sonraki hayat nasıl olabilir ? Bunu bir düşünelim.

Ölümle birlikte bedenimiz TOPRAK olur ve aslında bedenimiz tümüyle topraktaki mineraller ve SU yun karışımından oluşan ÇAMUR diyebileceğimiz bir bileşiktir. Yani zaten TOPRAK tır ve ona döner ve aslında yok olmaz. Hani demiştik ya var dan yok yokdan var olmaz diye....

Devamı var tabi.......

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ben şunu anlamıyorum ki PARMENİDES in ontolojik felsefesini benimseyen kabul eden bir insan ölümden sonra bir hayatın var olmayacağına inanabilir mi ?

Şimdi orada dur. Bu soru bana mı, bana yanıt mı?
ben ölümle ilgili ne dedim? /yazdım? sorun ne?

şunu daha açık yazayım. banaysa. bir mesaj daha beklemeye gerek yok.

Ben şunu anlamıyorum ki PARMENİDES in ontolojik felsefesini benimseyen kabul eden bir insan ölümden sonra bir hayatın var olmayacağına inanabilir mi ?

Ben Parmenides'in ontolojik felsefesini benimsiyorum mu dedim nerede dedim?_ (bu soru önemli değil yanıt vermeyebilirsin)

Ben ölümden sonra hayatın varolmayacağına inanıyorum mu dedim? hani nerede? hangi cümlem -yazışmam- alıntılanıyor ve ilgi tutuluyor bilmek isterim doğrusu....

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Yukarıdaki varsayım kurgusu yanlış olduğu ve bu nedenle diğer sonuçlarda bana göre yanlış ya da benimle ilgisiz olduğu için mesajın kalanını geçiyorum.

Ben ölümle ilgili kabaca bir kaç önerme sundum
Önernemeler önemli değil kabaca onu da açayım tekrarlayayım ama okuyucuyu düşünceye sevketmek, düşündürmeye ve sorgulatmaya yönelikti
Hatta şöyle düşün aylar yıllar süren bir tartışma da okuyucunun belli hedeflere ulaşması ,kendi çözümlemesini gözden geçirmesi ve kendi sonuçlarını üretmesi varsa çelişkilerini görmesi ama tabi ki buun kendinden yapması vb idi ve kabaca sonuçlar sunmadım. En azından ilk etapta...
ama tartışma seyrinde oluşan bulanıklık bana sonra görüyorum ki sonuçlarımı açma çıkmazı dayatmış ve onları da gayet bulanık bir şekilde yapmışım

tekrar açarsam

Ben ölümle ilgili şu yargıları getirdim ya da şuan benzer soruları sordum

Ölümden sonra bir subjektivite bölgesi mi?
Bir madde ruh ayrımı mı belirleniyor?
Bu ayrım belirleniyorsa neye göre nasıl yapılacak ve yapılıyor? Bilgi tabanı nedir? (ya da kişi bağımsız biçimde ne düşünüyor fikirleri neler?)

(Bunu şöyle ele al hiç dini öğreti, toplumsal öğreti almasan ne derdin düşünürdün? dayanak nokta bura olmalı. Toplumsal paradigmanın çözülüp çürütülmesiyle görüşmeci uğraştırılmamalı ve kendi özgün düşüncelerine erişmeli ve tartışmaya katmalı. Bunu yapmıyorsa görüşmeci önce ona yöneltilmeli.)

Diyelim ki bir madde ruh (tin bilinç bilinçlilik) ayrımı benimseniyor ve ruhun madde bağlantısı koptu. (Ölüm) Bu nasıl? Zaman algılıyor mu? mekan fikri nedir? zamanla ve geçmişle bir bağı var mı önceki yaşamı umursuyor mu? hala oraya ait hissediyor mu?
ama ona göre hala geçmiş var mı ve burayı ölümden sonra olarak hisseder ve tanımlar mı?

(asıl işaret ettiğim bu. o siyah. Yazılarımı okumalısın)

Bedende olmayan bir ruh ve fiziksel gerçekliğe ait olmayan bir ruh; kendini fiziksel bir gerçeğe ait ve orayı geçmiş olarak hisseder mi ve tanımlar mı?

Okuyucuya bunları sorgulatmak istedim (ve dedim demek istedim ki varlıksal zaman bağlamında ölümden sonra algılaması yapılanması yapay bir kavrama, zamana ilişkin bir yanılgıyı da bünyesinde taşıyor)

Evrensel kesinler aramayı soruşturma, öğrenme duygusu içinde tutmayı ama aslında tüm bunları merakla yapmak isteyince yapmayı ve soruşturmayı öneriyor ve rica ediyorum..

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Hahaha sesli güldüm; sevgili ademe;
Olumden sonra ki hayat sadece reenkarne ile olabilir.

Baska turlu ontolojik olarak imkansiz!

Hala icinde teizm kirintilari goruyorum.
(ruh-cennet- cehennem)

Ha gayret evlat!

Uyanmak uzeresin.

Olum sonrasi ne olucagini saniyorsun?

Teizm mantik disi bir felsefe!

Reenkarne bile daha tutarli bir savunu
Evlat!
Hayal gucunu gruba yansıtma
Reelizm realist olmaya calis ki
Felsefeye aci cektirme.

Henuz yaratilisin bile ispati yok iken
Uyduruk arap masallariyla bu degerli siteyi
Kirletme!

Tartistigin uyeler senden bunu istiyor.

Felsefede ontolojik bir inanis yok.
Bu sadece teologlarin savunusu.

Felsefeciler.
Cok iyi bilirki.
Ontoloji-teolojinin savunusudur.
Felsefede tanriya yer yoktur.
Ispatsiz tanimsiz savunular teolojidir.
Felsefe degildir.
Felsefede
Somut ve gozlem lenmis
Savunular ve deneyler sonucu
Teknikler hakimdir.
Soz konusu teoloji olunca
Felsefe tıkanıyor.
Tartismalar absurd ve muglak sonuçlar
Doğuruyor.

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Şimdi orada dur. Bu soru bana mı, bana yanıt mı?
ben ölümle ilgili ne dedim? /yazdım? sorun ne?

şunu daha açık yazayım. banaysa. bir mesaj daha beklemeye gerek yok.

Bu soru ATEİST felsefeyi benimsemiş ve bunu PARMENİDES le temellendiren herkese içtenlik. Neden üstüne alındın ?

Ben ölümden sonra hayatın varolmayacağına inanıyorum mu dedim? hani nerede? hangi cümlem -yazışmam- alıntılanıyor ve ilgi tutuluyor bilmek isterim doğrusu.

Yazımda ne senden bir alıntı var ne de senin adın geçiyor. Gereksiz alevleniyorsun...

Öncelikle şunu söylemek istiyorum, hiç kimse hiç bir şeye inanmak zorunda değil.

Herkes istediğine inanır ve istediği gibi yaşar.

Herkesin böyle bir hakkı vardır ve bu hakkını kullanır.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Olumden sonra hayat var olmak zorunda diyen biriyle felsefeyi sadece teoloji acisindan tartisabilirsin.
Hahaha.
Seninle neyi tartisicam yahu?
Hayal
gucumu mu?
Deli derler adama.
Cok net goruyorum.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Olumden sonra hayat var olmak zorunda diyen biriyle felsefeyi sadece teoloji acisindan tartisabilirsin.
Hahaha.
Seninle neyi tartisicam yahu?
Hayal
gucumu mu?
Deli derler adama.
Cok net goruyorum.

Ohh my shit yok boyle bir savunu.
Olumden sonra hayat olmak sonra.
Buyur varsa kanitla bekliyoruz evlat!
Bizi fazla bekletme.
Artik gulmek istemiyoruz.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bu soru ATEİST felsefeyi benimsemiş ve bunu PARMENİDES le temellendiren herkese içtenlik. Neden üstüne alındın ?

Yazımda ne senden bir alıntı var ne de senin adın geçiyor. Gereksiz alevleniyorsun...

Öncelikle şunu söylemek istiyorum, hiç kimse hiç bir şeye inanmak zorunda değil.

Herkes istediğine inanır ve istediği gibi yaşar.

Herkesin böyle bir hakkı vardır ve bu hakkını kullanır.
Peki bana söylenmediği sana söylemediğimi varsayalım ve üzerine alınma derim

Şimdi gereksiz yere alevlendiğim gibi bir itham burada bir alevlenme olmadığı görüldüğü için yanlış bir görülmeden ibaret
Sana her yazışım yanlış görülmelerin telafisi zorluğundan erişim çıkmazına girdi zaten

Saygılar

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Yukarıdaki varsayım kurgusu yanlış olduğu ve bu nedenle diğer sonuçlarda bana göre yanlış ya da benimle ilgisiz olduğu için mesajın kalanını geçiyorum.

Ben ölümle ilgili kabaca bir kaç önerme sundum
Önernemeler önemli değil kabaca onu da açayım tekrarlayayım ama okuyucuyu düşünceye sevketmek, düşündürmeye ve sorgulatmaya yönelikti
Hatta şöyle düşün aylar yıllar süren bir tartışma da okuyucunun belli hedeflere ulaşması ,kendi çözümlemesini gözden geçirmesi ve kendi sonuçlarını üretmesi varsa çelişkilerini görmesi ama tabi ki buun kendinden yapması vb idi ve kabaca sonuçlar sunmadım. En azından ilk etapta...
ama tartışma seyrinde oluşan bulanıklık bana sonra görüyorum ki sonuçlarımı açma çıkmazı dayatmış ve onları da gayet bulanık bir şekilde yapmışım

tekrar açarsam

Ben ölümle ilgili şu yargıları getirdim ya da şuan benzer soruları sordum

Ölümden sonra bir subjektivite bölgesi mi?
Bir madde ruh ayrımı mı belirleniyor?
Bu ayrım belirleniyorsa neye göre nasıl yapılacak ve yapılıyor? Bilgi tabanı nedir? (ya da kişi bağımsız biçimde ne düşünüyor fikirleri neler?)

(Bunu şöyle ele al hiç dini öğreti, toplumsal öğreti almasan ne derdin düşünürdün? dayanak nokta bura olmalı. Toplumsal paradigmanın çözülüp çürütülmesiyle görüşmeci uğraştırılmamalı ve kendi özgün düşüncelerine erişmeli ve tartışmaya katmalı. Bunu yapmıyorsa görüşmeci önce ona yöneltilmeli.)

Diyelim ki bir madde ruh (tin bilinç bilinçlilik) ayrımı benimseniyor ve ruhun madde bağlantısı koptu. (Ölüm) Bu nasıl? Zaman algılıyor mu? mekan fikri nedir? zamanla ve geçmişle bir bağı var mı önceki yaşamı umursuyor mu? hala oraya ait hissediyor mu?
ama ona göre hala geçmiş var mı ve burayı ölümden sonra olarak hisseder ve tanımlar mı?

(asıl işaret ettiğim bu. o siyah. Yazılarımı okumalısın)

Bedende olmayan bir ruh ve fiziksel gerçekliğe ait olmayan bir ruh; kendini fiziksel bir gerçeğe ait ve orayı geçmiş olarak hisseder mi ve tanımlar mı?

Okuyucuya bunları sorgulatmak istedim (ve dedim demek istedim ki varlıksal zaman bağlamında ölümden sonra algılaması yapılanması yapay bir kavrama, zamana ilişkin bir yanılgıyı da bünyesinde taşıyor)

Evrensel kesinler aramayı soruşturma, öğrenme duygusu içinde tutmayı ama aslında tüm bunları merakla yapmak isteyince yapmayı ve soruşturmayı öneriyor ve rica ediyorum..

Varsayım kurgusu yanlışsa nerede yanlış var bilmek isterim .... Mümkünse açıklarmısın ?

Kafamda şekilenmiş bir anlatım var ama beklentilerini karşılar mı biliyorum . ....

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Varsayım kurgusu yanlışsa nerede yanlış var bilmek isterim .... Mümkünse açıklarmısın ?

Kafamda şekilenmiş bir anlatım var ama beklentilerini karşılar mı biliyorum . ....
Adem Parmenides' e inananlar diye biri oalcağını sanmıyorum. İşin aslı ben Parmenides'i önemseyen birini görmedim gibi. Yani bir Marks Nietzshe gibi kimse onunla ilgilenmez felsefe/fizolofi tarihindeki gelmiş geçmiş bir isim olarak görür. Yani bir taraftarı yok gibi.

Eskiden Zeno varmış sadık öğrencisi. Bir de bu çağ da bir ben bulup ele aldım sanıyorum ama Zeno dan ziyade paralel

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Cok yazik sana cidden acimaya basladim.evlat!
Psikolojin hicte iyi degil.
Acikcasi senin icin uzulmeye basladim
Olum sonrasini ontoloji ile
Bagdastiramazsin.
Felsefenin icineciyice ettin.
Ontoloji olum oncesi varolustur.
Olum sonrasi derken bile neden bahsettiginin farkinda bile degilsin.
Eger olum sonrasi olucaksa bu yasam
Olmaz ki.bunu anlamak cok mu zor?
Bide kendine felsefeci diyorsun ya en cok ona guluyorum.

Kadandaki kurgu hayal ettigin gibi olmuyabilir bir doktora gitmelisin.
Ciddi anlamda.
Psikolojin bozulmus.
Kararsizsin hayal gucumu israrla savunucam diye kendini rezil ediyorsun.
Artik seni kimse ciddiye almaz.
Olum sonrasi yasam olmaz.
Olumsuzlukte olmax heleee ruh hic olmaz.
Akul ve mantiga ihanettir bu.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Tabiki haklisin herkes istedigi gibi yasar.
Ama akli dengesi yerinde bir felsefecide;
Senin gibi (olum sonrasiolmak zorunda-
Tanrinin bir tanimi olmak zorunda-
Hic bir realist!
Felsefeci bu trajikomik savunulari
Kendine ozgu savunmaz.
Her zaman herseye supheci(septik)
Yaklaşır.
Dogamiz geregi hepimiz birere septigizdir.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Pekala hadi buyur mantikli cevap verde gorelim zekani bu son şansın.
13.7 milyar once varolan ama şimdi
Varolmayan birsey kanitla.
(varlik vardan yok olmaz yoktan var olmaz)
Diyorsun.
Sonsuz paralel ewrenvteorisini unutmusa
Benziyorsun.
Ewrenin tek oldugu ne malum??
Senin mantigini aninda curutur bu denklem.
Var dan yok olmaz diyorsun.
Daha onceki ontolojik evren atiyorum 35.7.milyar yil vardi .peki simdi o evren neden yok bu evren var?
Hadi buyur goster bana zekani.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
;)😂
Pekala hadi buyur mantikli cevap verde gorelim zekani bu son şansın.
13.7 milyar once varolan ama şimdi
Varolmayan birsey kanitla.
(varlik vardan yok olmaz yoktan var olmaz)
Diyorsun.
Sonsuz paralel ewrenvteorisini unutmusa
Benziyorsun.
Ewrenin tek oldugu ne malum??
Senin mantigini aninda curutur bu denklem.
Var dan yok olmaz diyorsun.
Daha onceki ontolojik evren atiyorum 35.7.milyar yil vardi .peki simdi o evren neden yok bu evren var?
Hadi buyur goster bana zekani.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar