Ölümden Sonra Bizi Ne Bekliyor ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde Adem tarafından oluşturulan Ölümden Sonra Bizi Ne Bekliyor ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,092 kez görüntülenmiş, 89 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Ölümden Sonra Bizi Ne Bekliyor ?
Konbuyu başlatan Adem
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan TENTEN

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ancak korkarım ki senin bana yönelttiğin eleştiriler
Ben sana eleştiri yöneltmedim

Ancak korkarım ki senin bana yönelttiğin eleştiriler benim senin hakkında söylediğim bir kaç "UYARI" kelimesinden kaynaklanmaktan öte, bütün hayatını bağladığın, ne pahasına olursa olsun ölesiye savunduğun , bütün yumurtalarıni kefesine koyduğun "ATEİST FELSEFE" nin insanlık için ne derece büyük yıkım, kaos oluşturduğunu , hiçbir soruya cevap veremeyen "ZIRVA" lar bütünü olduğunu açık ve net koymam oldu....

Kardeşim benimle eğer ciddi, samimi ve dogmalardan uzak bir şekilde tartışacaksan ben varım.

Sadece net ve anlaşılır olmanı bekliyorum...

Bak şimdi yazmayı seviyorum ve vakit geçiyor

Mesajımda dört alıntı kulandım,

Birincisi Maharaj. Hintli bir aydınlamacı. Hint non-duallism'i denilen bizim tasavvuf'a benzer bir ekolün öğrencisi. Bir kitabı var. Ben O'yum. Alıntım bu kitaptan. Bunlara göre varoluşta gerçek bir bölünme ve ayrılık yok, herşey aynıdır . Kuantum gibi bu
Genelde bu ismi duyan biri seni mistik vb gibi addeder ya da bunu okuyanlar gizemci mistik addedilir ve öyle sınıflanır. Bir ateist mesajımı okusa öyle sınıflardı.

İkincisi Metin Münir ve ölüme yakın deneyim tasviri. Bu tip şeyleri genel de spritüel addedilenler cazip bulur ve kullanır bir ateist ölüme yakın deneyimi tartışmaz, bir anlam yüklemez, zihnin oyunları der ,nöral aktivite der

Üçüncüsü Michael Newton un insanları hipnoz ederek ölüm ötesine gitmesi istediği hipnoz kayıtlarından oluşan bir kitap. Bir ateist bunu okumaz böyle bir kaynağı sunanı yine spiritüel addeder. Hipnoza kavramsal olarak bir anlam vermez ve yüklemez
Bu yolla anlamlı bir veri bütünü oluşturulacağına dair algıyı reddeder.
Bir maddeci ya da marksist materyalist bunları yazanı idealist addeder ve sınıflar

Sonuncusu Aziz Nesin, kendini ateist olarak tanımlayan biri. Açık ol!

Bunun dışında ölüme ilişkin yorumlarımı bir ateist okusa zırva spritüel addeder.

Bana göre tüm bu yorumların ve o kategorizasyonların hepsi/hiçbiri ne geçerli, ne de doğru, ne de anlamlı. Gerekli de değil. Sana olacağı söylüyorum,
çözümle çözümlemedir.

Ben ölümü kötü karamsar addeden birine bunun yanlış bir algı olduğunu düşündüğüm için gerçekten destek ve bilgi paylaşımı anlamında ipuçları vermesi umudu ve umusu ile de ya da ölümü bu kadar karamsar ele almaması anlamında yeni bir çağrışım ve bilgi tabanına ilişkin algı sunabilecek, kişiyi araştırma düşünmeye sevkedecek bir mesaj yazmayı denedim. İnsancıl bir refleksle çünkü bunu umursuyorum. (Bu dediğimi geçmiş forum mesajlarımla ben destekleyebilirim.)
Bunun böyle algılanmasını ve öyle yorumlanmasını temenni ediyorum.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bak şimdi

Yani

Bir ateiste göre ben bir spritüalistim (gizemci düşman-karşıt)
Bir maddeci marksist materyaliste göre idealist ajan /düşman
Bir dindara göre ateist düşman

İyi de ben kimim diyeceksin

Bana göre ben felsefeseverim ve bilgi severim, filozof olmanın istecindeyim; filozof-i adayıyım, üretmeyi severim

Ha felsefe ve bilgi severe ya da filozof ve felsefe okur yazarlarına göre yorumlansam kimim

Gizemle, okültle/mistikle bağını koparamamış iki arada bir dere de biriyim. Onlara göre neredeyse sezgisel, esinsel denebilecek uçuk kaçık yazın üretmemeli, bilgi bilinç temelli açık sade okunur anlaşılır adres/hedefe teslim polemik vb. üretmeyen/içermeyen, kendini açımlayan bilgi/bilimi istenci olan, net açık yazılar üretmeliyim.
Bilinç aşkınlığı denebilecek gibi bir çabayla bilgi doğrumaya üretmeye çalışma çabalama ya da duyumsamacılık ve çağrışımsamacılık/esincilik denen gibi yani şiir duyumsar ve üretir gibi bilgi örneklemesi/üretimi sunmayı denenemeli ve örneğin tarihten Yunus gibi yazılar üretme bilinci içermemeliyim
ve bu anlamda onlara göre kendimi toparlamalı ve denetlemeliyim. Duygusal esrime, bilinç dağınıklığı içermemeliyim çünkü bunlar her türden zırvaya geçit aralar.
onlara göre..

Kendime göre o değilim. buyum.. Saf olarak felsefe ilgilisi, bilgi sevgilisi ve aşığıyım, gerçekten bilgi severim. Bilgiyi ve öğrenmeyi ve paylaşmayı her anlamda bu üretimi seviyorum, bundan keyif alıyorum. Büyük, olağanüstü derece de bazen.
Bilgi bilim ilgilisiyim.
Kendimi tanımlama görme biçimim üzerinden gidecek olursak bu.
izm'ler ayrıştırma bilinci paylaşıyor ve bütünleşme/birleşme doğru kavramdır o halde

Böyle:

Rahip misin?

ei-.jpg

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Yani sonuç olarak demem o ki Adem kardeşim yazdıklarımı bir ateist okusa;

"METAFİZİK" "ZIRVA". Olgusal olarak ... (nokta bokta diye devam ederdi)

derdi

bu ikisini tırnak içine alır büyük harfler yazabilirdi.
bununla yüzonyedilerce defalarca karşılaştım
ben bir insanla değil oto pilotta bir robotla konuşuyor gibi hissederdim
ve asla o dediğinin aksini kat'a zinhar tartışamazdın

Bana yazılanlar ateistlerce
zırvalamışsın
zırvalardan bir demet yapmışsın
çöp
hava da idealizm kokusu alıyorum
idealist düşmandır

Ölüm hakkındaki fikirlerim alternatif okumalardan derlendi, sonra kendi çıkarımlarım ve değerlendirmelerim oldu ama burada bağımsız yazarken o an bir şeyler ürettim.

Sonra yazdıklarım okumalarımın fikirleri,
Araf olması, bir toplanma merkezi, ruhsal ara bölge. Bu benim bu forum ve diğer her yerde sunduğum imzamdaki bir metin ve o Michael Newton kitapları dediğime daha çok vurgu yapıyor.

Ama bu alternatif fikirlere yıllar yılı maruz kaldıktan sonra yıllar yılı kendi fikirlerini de ürettikten sonra hayalgücü gibi yeni bir tanım oluşuyor. Ben de o oldu. Bunun üzerine felsefi düşünme de yaptım. Ölüm hakkında net bir fikrim var. Yani oldukça net.

Yani benim ölüm hakkındaki fikirlerim okült spiritüel denilen bilgi tabanlarına daha uygun ve yakın bir bilgi tabanıdır. Ben de spesifik olarak baş/ilk/tek tanrı anlayışı bulunmaz ama bir kısmen ruh ve ölüm ötesi sonrası kavramım ve anlayışım buna rağmen var ve bunlar ateist felsefeye onlar için uygun ve yakın değil.. Onlar bu tür şeyleri reddederler.

Ölüm hakkında okunabilecek en güzel en kutsal kitap her zaman söylerim Michael Newton'ın eserleridir
Bu içeriği bir terapi olarak görüyorum, bilişsel terapi..
Bilişsel terapi de travmalar için yeniden çerçeveleme diye bir kavram var. bu ölüm hakkındaki fikirlerinizi yeniden çerçeveler. Ona inanmasanız okunanı kale almasanız bile yapar..
Regresyon ya da telkin terapileri vardır. Olumlu imgeler vermeye dayalı şeyler var o anlamda bu içeriğin güzel bir içerik olacağını düşünüyorum ve tabi ki kimse ölüm ötesine gidip görmedi. Hipnozu bir çağrışımlama sembolizma olarak alıyorum, dilini rüya gibi ve kadar karışık buluyorum. Ortak imgelerin bulutlar gibi bir şeyler uzaktan bir şeyler ifade ettiğin düşünüyorum. Evrensel temalar. Yani ben o içeriği bir okuyucusu olarak orada anlatılan biçimiyle anlatıldığı gibi fiziksel gerçekliğe uygun benzer bir şey var mı bilemem. Ben tam öyle anlatıldığı gibi ele almam ve mesela ben bu yoruma girmem.
Mesela sunduğum içerikler net biçimde reenkarnasyon kavramı tanımlasa da ben öyle ele almıyorum. non-dualism üzerinden gidersem ikinci yoktur yani senin ruhun benim ruhum gibi bir bölünme ve ayrılık paradigması çelişik ve tamamen subjektif. Bu ihtiyaç duyanlar için olmalı.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ölümden sonra bizi ne bekliyor diye sordunuz.
O halde baştan şunu söyleyebilirim. Tüm yazdıklarımı ve felsefeyi bir kenara koyarak.

Michael Newton adında bir doktor ve araştırmacının ölümden sonraya dair 3 ayrı kitabı bulunur. Üçünün de Türkçe çevirisi mevcuttur ucuzdur ve ayrıca Türkçe pdf olarak internette kolayca bulunabilir.

İşin aslı din kitaplarını saymazsak ya da kitaplarından sonra ölümden öteye dair yazılmış en kapsamlı eserdir hatta ölümden öteye dair din kitaplarından daha fazla kapsamlı veri, iddia ve söylem barındırır.

İşin aslı ölümden sonraya dair yazılmış çok şey yoktur ve zaten bilinmeyen ölümden öteye dair okunabilecek nadir şeylerden biri. En azından insan emeğiyle üretilmiş bir içerik ve ölümden öteye dair fikir alabilmek için ve yine bilgi edinebilmek için dürüst sorgular/şüpheler barındıran ve bunu yani ölümden öteyi yine insan deneklere (hipnoz celseleriyle bilinçaltına-bilinçdışına sorarak soruşturmayı deneyen ya da) soran ve yanıtları birleştiren ve kendi içinde bir bütün ortaya koyabilen bir içerik.

Dr Michael Newton sorularında tanrı kavramını içeriyor. Hipnoz denekleri tanrı kavramını doğruluyor ve içeriyor yani kitap tanrıya zıt ateist karakterde de değil . Bunu da belirtelim. Hayatımda okuduğum en eşsiz cümlelerden bir kaçı da o kitapta olmalı.

Dr Michael Newton bir deneğe/insana tanrıya kaynağa dair sorular soruyor, yakınlaşmasını istiyor. Bu oturumda denekten en güçlü arzusunun kendi yaratımına katılabilmek olduğu yanıtı geliyor.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Soru ölümden sonra bizi ne bekliyor?

"ÖlümdenSonraki Hayatım" adında bir kitap yazmış bir Türkiyeli gazeteciyi sundum. Hiç bir merak uyandırmadı mı? ki aldığım tepkiye bak. 4 dakika için bildiğim 60 sayfadan fazla içerik yazmış kişisel blogunda hayatımda okuduğum en güzel cümlelerden bazılarını okuduğum bir insan.
Merak ve kuşku bunlar size bir şey hatırlatıyor mu?

İki kavramı sorgulamak üzerinde durmak ya da üzerine kısa da olsa bir araştırma yapmak. Ben öyle yapardım. Biri bana bunu yazsa paylaşsa hemen sevinçle o kavramın peşine düşerdim..

Ban yazılanları yeniden okumam söylendi o halde yazılanları yeniden okuyun

"Ölüyor olmak olağanüstüydü". Bu cümleyi okuduğumda tüylerim diken diken oluyor.
İnsan denenden, kendi türdeşimden genel anlamda bıkmış durumdayım. Bir yerlerde merak, içtenlik, bilgi çabası, sevecen bir neşe yaşama dair bir umut, iyi şeylerden sözetme gibi şeyler varsa ve beni oraya çağırın ya da bulun buldurun varsa söyleyin. Bunu burada olamadık yapamadık ve kuramadık. Felsefe kavramının bağımsızlığına sığınarak bile.

Bu cümleyi yazıp sunabildiğimiz için ya da alternatif fikirler sunduğumuz ve alternatif söyleme geçit verdiğimiz için bize çemkirildi. Çünkü düşman ateist ile mi özdeşmiştik.

Hala düşünüyor ve yazdıklarıma bakıyorum. Olağanüstü tuhaf tepkiler aldım ve alıyorum
İnsan denen türdeşimden bütün olarak bıkmış ve ya da umudu kesmiş gibiyim.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
😂 😂 ☕
Sevgili ictenlik.felsefenin monoteizm sonrasi icat oldugunu unutmusa benziyorsun.
Yada tarih bilginde bir sorun var yadacher zaman oldugu gibi utopia dunyasindan cikamiyorsun.felsefe nete yani gercek dunyaya gelmeni bekliruz.bu konuda ademe katiliyorum.cocuk hakli savunu yapiyor.
Ayik kafayla bunlar.yazilmaz.
1.teoloji felsefeyi karartiyor.
2.bilim adamlari felsefeyi karartiyor.
Felsefe sadece nihilizmden olusmaz hatirlatirim.degerli kardesim saygilarimla.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
İgnostik sana konu başlığına bi daa bakmanı tavsiye ediyorum. Burada tartıştığımız konu senin bu sorularınla alakalı deil. Ama eğer istersen bu sorularla ilgili bir başlık aç, hepsini tartışmaya hazırım.

Sana sadece 1 soru sorucam.ne.yazikki her zaman oldugu gibi sadece zirvalucak.yada

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Yada mantikli cevap veremiceksin.
Sen kasindin soru geliyor.hazirmisin?
😂 😀
Inandigin yaratici her neyse.
Evreni yaratmadan zaman ve mekan boyutu olmadan goreceli canli varliklar.yarabilir mi?
Sen dusunurken ben cevap verim.
Yarabilirse herseye gucu.yeter
Yaratamiyorsa herseye gucu yetmez.

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Yada mantikli cevap veremiceksin.
Sen kasindin soru geliyor.hazirmisin?
😂 😀
Inandigin yaratici her neyse.
Evreni yaratmadan zaman ve mekan boyutu olmadan goreceli canli varliklar.yarabilir mi?
Sen dusunurken ben cevap verim.
Yarabilirse herseye gucu.yeter
Yaratamiyorsa herseye gucu yetmez.

İgnostik bakıyorum neşelisin. Dilerim neşen daim olsun...

O kadar düşünüp bana bu tuzağı mı hazırladın ? Neyse bu da bişeydir...

Gelelelim soruyaaa..

Öncelikle sorunda "CANLI" yaratmak fiili var. Peki bir canlı varlık zaman ve mekan olmadan var olabilir mi ? El cevap: Hayır...

Dikkat ettiysen burada tenakuza (Paradoks) düşen sensin. Neden ?

Çünkü sorunda sen diyosun ki cansız bir canlıyı tanrı yaratabilir mi :) :)

Bu Yaratıcının acziyetini değil senin bilgisizliğini gösterir...

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
İgnostik bakıyorum neşelisin. Dilerim neşen daim olsun...

O kadar düşünüp bana bu tuzağı mı hazırladın ? Neyse bu da bişeydir...

Gelelelim soruyaaa..

Öncelikle sorunda "CANLI" yaratmak fiili var. Peki bir canlı varlık zaman ve mekan olmadan var olabilir mi ? El cevap: Hayır...

Dikkat ettiysen burada tenakuza (Paradoks) düşen sensin. Neden ?

Çünkü sorunda sen diyosun ki cansız bir canlıyı tanrı yaratabilir mi :) :)

Bu Yaratıcının acziyetini değil senin bilgisizliğini gösterir...

Ne yani herseye gucu.yettigini iddia
Ettigin tanrinin zaman ve mekan olmadan.yaratamiyacagini mi?
Saniyorsun.
Sana soylemistim.
Bana inandigin her neyse metafizik olarak ispatliyamiyorsun.hemde bol bol zirvaliyorsun.
Soludugunun hava oldugunu mu saniyorsun?
Beni anliyacak zekada olmadigin acik ve.net ki
Her zaman boyle oluyor.teistler sordugum sorulara cevap vermek yerine bil bil zirvalamaktan.hoslaniyor.nedeni acik ve net.
Metafizik sorular zordur.nsizde
Aklin ve mantiginin sinirlarini zorlasan bile
Sen ve senin.gibiler.
Sonsuza dek benim zekama.uzaktan.bile erisemez.
Bana gore cok basit bir.soru.
Herseye gucu.yetiyorsa evrensizde yaratmali.
Hala anlamadin degil mi?
Tanrinin bile yaratilis.kurallari varken.
Neden.senin gibi zavalli birini ciddiye.alim ki.
Aramizdaki zeka farki inanilmaz.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Ne yani herseye gucu.yettigini iddia
Ettigin tanrinin zaman ve mekan olmadan.yaratamiyacagini mi?
Saniyorsun.
Sana soylemistim.
Bana inandigin her neyse metafizik olarak ispatliyamiyorsun.hemde bol bol zirvaliyorsun.
Soludugunun hava oldugunu mu saniyorsun?
Beni anliyacak zekada olmadigin acik ve.net ki
Her zaman boyle oluyor.teistler sordugum sorulara cevap vermek yerine bil bil zirvalamaktan.hoslaniyor.nedeni acik ve net.
Metafizik sorular zordur.nsizde
Aklin ve mantiginin sinirlarini zorlasan bile
Sen ve senin.gibiler.
Sonsuza dek benim zekama.uzaktan.bile erisemez.
Bana gore cok basit bir.soru.
Hala anlamadin degil mi?
Aramizdaki zeka farki inanilmaz.
;) 😀😂

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Herseye gucum yeter ayetini ben yazmadim.senin ilahin yazmis.
Herseye gucu yeten bir.ilahin kurallari olmaz.
Evrenin termodinamik yasalara bagli oldugu acikca kanitlandi.
O zaman burda cok ciddi bircsorun var
Teizmin ilahlari acikca.yalan soyluyor.
Yani o kitaplar insan zekasiyla yazilmis.
Yada ignostosizmde belirttigi gibi tanimi olmuyan olgularin ispati olmaz.
Sen ignostik olucak kadar zeki degilsin.

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Herseye gucum yeter ayetini ben yazmadim.senin ilahin yazmis.
Herseye gucu yeten bir.ilahin kurallari olmaz.
Evrenin termodinamik yasalara bagli oldugu acikca kanitlandi.
O zaman burda cok ciddi bircsorun var
Teizmin ilahlari acikca.yalan soyluyor.
Yani o kitaplar insan zekasiyla yazilmis.
Yada ignostosizmde belirttigi gibi tanimi olmuyan olgularin ispati olmaz.
Sen ignostik olucak kadar zeki degilsin.

İgnostik bakıyorum neşen kaçtı.... Hakbu ki neşeli kalmanı dilemistim....

Sloganlarla feksefe yapılmaz... Bükenediğin eli öpeceksin

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
İstersen kendini daha fazla gülünç duruma düşürme ve yeniden bir "TUZAK" aramaya başla. Bilmemek ayıp değil... "ÖĞRENMEMEK" ayıp....

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Yani sonuç olarak demem o ki Adem kardeşim yazdıklarımı bir ateist okusa;

"METAFİZİK" "ZIRVA". Olgusal olarak ... (nokta bokta diye devam ederdi)

derdi

bu ikisini tırnak içine alır büyük harfler yazabilirdi.
bununla yüzonyedilerce defalarca karşılaştım
ben bir insanla değil oto pilotta bir robotla konuşuyor gibi hissederdim
ve asla o dediğinin aksini kat'a zinhar tartışamazdın

Bana yazılanlar ateistlerce
zırvalamışsın
zırvalardan bir demet yapmışsın
çöp
hava da idealizm kokusu alıyorum
idealist düşmandır

Ölüm hakkındaki fikirlerim alternatif okumalardan derlendi, sonra kendi çıkarımlarım ve değerlendirmelerim oldu ama burada bağımsız yazarken o an bir şeyler ürettim.

Sonra yazdıklarım okumalarımın fikirleri,
Araf olması, bir toplanma merkezi, ruhsal ara bölge. Bu benim bu forum ve diğer her yerde sunduğum imzamdaki bir metin ve o Michael Newton kitapları dediğime daha çok vurgu yapıyor.

Ama bu alternatif fikirlere yıllar yılı maruz kaldıktan sonra yıllar yılı kendi fikirlerini de ürettikten sonra hayalgücü gibi yeni bir tanım oluşuyor. Ben de o oldu. Bunun üzerine felsefi düşünme de yaptım. Ölüm hakkında net bir fikrim var. Yani oldukça net.

Yani benim ölüm hakkındaki fikirlerim okült spiritüel denilen bilgi tabanlarına daha uygun ve yakın bir bilgi tabanıdır. Ben de spesifik olarak baş/ilk/tek tanrı anlayışı bulunmaz ama bir kısmen ruh ve ölüm ötesi sonrası kavramım ve anlayışım buna rağmen var ve bunlar ateist felsefeye onlar için uygun ve yakın değil.. Onlar bu tür şeyleri reddederler.

Ölüm hakkında okunabilecek en güzel en kutsal kitap her zaman söylerim Michael Newton'ın eserleridir
Bu içeriği bir terapi olarak görüyorum, bilişsel terapi..
Bilişsel terapi de travmalar için yeniden çerçeveleme diye bir kavram var. bu ölüm hakkındaki fikirlerinizi yeniden çerçeveler. Ona inanmasanız okunanı kale almasanız bile yapar..
Regresyon ya da telkin terapileri vardır. Olumlu imgeler vermeye dayalı şeyler var o anlamda bu içeriğin güzel bir içerik olacağını düşünüyorum ve tabi ki kimse ölüm ötesine gidip görmedi. Hipnozu bir çağrışımlama sembolizma olarak alıyorum, dilini rüya gibi ve kadar karışık buluyorum. Ortak imgelerin bulutlar gibi bir şeyler uzaktan bir şeyler ifade ettiğin düşünüyorum. Evrensel temalar. Yani ben o içeriği bir okuyucusu olarak orada anlatılan biçimiyle anlatıldığı gibi fiziksel gerçekliğe uygun benzer bir şey var mı bilemem. Ben tam öyle anlatıldığı gibi ele almam ve mesela ben bu yoruma girmem.
Mesela sunduğum içerikler net biçimde reenkarnasyon kavramı tanımlasa da ben öyle ele almıyorum. non-dualism üzerinden gidersem ikinci yoktur yani senin ruhun benim ruhum gibi bir bölünme ve ayrılık paradigması çelişik ve tamamen subjektif. Bu ihtiyaç duyanlar için olmalı.

İçtenlik bu yazında gerçekten bir "EMEK'" var ve ben eneğine sağlık demek istiyorum...

Ancak içerikte açıklanıp tartışılması gereken o kadar çok konu varki, bütün bunları bir cümleyle geçiştirmek o konulara saygısızlık olur. Senden ricam bu konularda , yazında kendinin de bir "SORUNSAL" olarak ele aldıklarını tek tek gündeme alıp tartışmaya sunmandır....

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İçtenlik bu yazında gerçekten bir "EMEK'" var ve ben eneğine sağlık demek istiyorum...

Ancak içerikte açıklanıp tartışılması gereken o kadar çok konu varki, bütün bunları bir cümleyle geçiştirmek o konulara saygısızlık olur. Senden ricam bu konularda , yazında kendinin de bir "SORUNSAL" olarak ele aldıklarını tek tek gündeme alıp tartışmaya sunmandır....
Resmi diye bir kavramımız var. Resmi bilgi gibi. İktidarca öznece tanınan, açık kabul edilmiş, özgür dolaşabilen şeyler.
Mesela şu an dünya güneş etrafında döner ve yuvarlak bir küre demek resmi ve bu resmi bilgi. Kopernik'ten ve Galileo'dan önce değildi.

Gayrıresmi diye bir kavramımız var, illegal/yasadışı diye bir kavramımız var. Mesela esrar illegal. Şimdi ABD de yasal

Corona tüm dünya da kabul edilmiş bir gerçeklik ve bilgi iken Kazakistan da bir yer de adı anılmıyor, yasak. Corona diye bir tedavi ve takip protokolü tıp protokolü yok. Olgusal olarak Corona kabul görmüyor dışlanıyor.

Benim kişisel bilgi tabanımda bu anlamda henüz resmiyet, geçerlilik ve özgürlük kazanamamış hem kaynak ve alanlara hem de alternatif bilgiye geçit var.
Bunu daha önce denedim ve olmuyor.
Ben de iki arada bir deredeyim o anlam da..
Yani esrarın ne alıcısı tanıyanı da yok ve hem esrar demek başka şeylerle karıştırılıyor ve esrar demekte suç ve yasaklı gibi. Engelli gibi. Uzun hikaye...

Son düzenleme:

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Hala anlamadin degil mi?

İgnostik gerçekten gülünç durumdasın .... Ne olur kendine bunu yapma. Bence sen "MANTIK" lı birisin...

Şimdi "EVREN" nedir ? Bilinen tüm yaratılmışlar... Peki sen diyosun ? Yaratılmışlar olmadan "YARATMA" olsun.... Titre ve kendine dön de gülünç durumuna biraz da sen gül....

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
😂 😂 ☕
Sevgili ictenlik.felsefenin monoteizm sonrasi icat oldugunu unutmusa benziyorsun.
Yada tarih bilginde bir sorun var yadacher zaman oldugu gibi utopia dunyasindan cikamiyorsun.felsefe nete yani gercek dunyaya gelmeni bekliruz.bu konuda ademe katiliyorum.cocuk hakli savunu yapiyor.
Felsefe önce ya da sonra icad oldu gibi bir yorum yapay ve ya da gerekli mi?
--

Aton mısır
Tek tanrı, tek devlet, tek lider-hükümdar, yarı tanrı padişah/kral
Halk onun kulu ve ona tapar..
Monoteizmin nihai biçimi..
Üretebileceği yegane atmosfer-sonuç...

Monarşi (monoarşi) kavramını düşün ve mutlak monarşi mutlakiyet..
---

Demokrasiyi üreten eski yunan da Ortadoğu monoteizmi hakim olmamalı
Çok tanrıları ve belirli tanrıları sanırım var
Emin değilim

--
Felsefeni icadı değil ama nasıl geliştiğini düşündüğümü başka bir gönderi de kişisel olarak açtım
Kent devletleri bilginin kurulup örgütlenmesi ile ilişkili ama aydınlanma (ve çağları vb) başka bir kavram ve yorum gerektiriyor.

--
Elimizde felsefe diye bir kavram var ve kavramlar mutlaklar değildir.. Biz onu bulduk ve kullanıyoruz.
Ben sana açayım. Bilim kavramı aslında benim algıladığım biçimiyle felsefe kavramıyla örtüşüyor. ama ben bilim kavramını kullanamam çünkü bilim kavramını kullanırsam o kavram birilerini tekelinde ve denetleniyor ve bana yaptığım düşünsel üretim ve bilme etkinliğinin/uğraşının bilim olmayacağını kolayca ve kabaca söyler.

--
Ben felsefe nihilizmden oluşur mu dedim/demedim.! Ne alakası var_?
Bir üyeyle tartışıyor ya da bir konuyu görüşüyorsan ve ona dair sana bir açıklama sunuluyorsa ve üç ha ya da hafta sonra aynı şeyi açıklananın tersine olacak biçimde tekrar söylüyorsan aynı şeyi baştan mı alırız?

Buna yanıt verme sebebim -bana göre- herşeyin çorba edilip birbirine karıştırılması ve demediğim şeyleri düzeltmek zorunda bırakılmam.
Bunun yapılmamasını rica edeceğim

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
😂 😂 ☕

Monoteizm kavramını içerdiğimizde (ve ya da eğer öyle bir şey varsa felsefi monoteizmi eleştirdiğimizde) yaptığımız vurgu kabaca şudur
Tanrı/lar tek olmalı değil ama halk ahali tek bir tanrıya güç bahşeder.

Monarşi de kral olabilecek birey sonsuzdur oysa bir tek kral vardır. Bunun gibi bir tekleştirme/merkezileşme/merkezileştirme kavramının vurgusu oradaki mono'yu (tekliği) hem daha iyi açar ve tanımlar hem daha iyi belirler

Kaldı ki yapılan eleştirinin tamamı; kralın vazgeçilmezliği ve ya da ikincisinin ve alternatifinin olabileceği de değil;
çokluğun yönetiminin ya da yönetimsizliğin mümkün oluşunun imkan dahilinde oluşu, savlanması ve eleştirisi. Kralsızlık savunması...

Felsefe kavramı benim kullandığım anlam ve biçimiyle bizim burada buluşmamızın ta kendisi. Eğer gerçekten amaç öğrenmek, bilmek, bilgiyi paylaşmak ise bunun dışında amaçlar içerilmeden (örneğin mutlak doğrusu için, sabitler için karşıtlar ve düşmanlarla çarpışmak değilse) yapılan tartışmalar felsefenin kendi zaten. Başka bir özgün tanıma gerek yok.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
İgnostik gerçekten gülünç durumdasın .... Ne olur kendine bunu yapma. Bence sen "MANTIK" lı birisin...

Şimdi "EVREN" nedir ? Bilinen tüm yaratılmışlar... Peki sen diyosun ? Yaratılmışlar olmadan "YARATMA" olsun.... Titre ve kendine dön de gülünç durumuna biraz da sen gül....
Eger evrensiz bir.yaratilisi yaratilmislat olmadan yaratma olarak algiliyorsan.
Senin zavalli zihnin hakkindaNe kadar hakli
Oldugumu bundan daha iyi kanitliyamazdin.
Sen en ciddi sorunun bu iste senin gibiler benim karsimda 4 dakika bile dayanamaz.beyin firar eder.bunu defalarca gordum senvilk degilsin.senden cok daha zekileri bile beyni firar etti.
Sen benimle.tartismayi haketmiyecek kadar cahilsin.
Senin cahilliginr guluyorum cok eglenceli

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç