Ölümden Sonra Bizi Ne Bekliyor ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde Adem tarafından oluşturulan Ölümden Sonra Bizi Ne Bekliyor ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,148 kez görüntülenmiş, 89 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Ölümden Sonra Bizi Ne Bekliyor ?
Konbuyu başlatan Adem
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan TENTEN

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Kusura bakma Durustluk kardeşim ama sen bunları ayık kafayla yazdığına emin misin ? Senden net, anlaşılır ve bir amaca yönelik cümleler bekliyorum...

Burada herhalde sesli düşünüyorsun, ama bir soru yada sonuç yok !!!

Yine bulanık suda balık avlama çabası...

Vay be.....Siz ölüme çare bulmuşsunuz. Yani sizi tebrik ederim. Ölüm ne kadar güzel bir şeymiş meğer ..... :)
bunları daha önceden bilseydim hayatım daha kolay olurdu ... Tabii bunları bana anlatacak "BİLGE" biriyle karşılaşmamış olmam benim şanssızlığım...

Benim felçli bi tanıdığım var , madem bu bilgiyi öğrendim gidip hemen öldüreyim de kurtulsun adamcağız. Öle ya ölüm "FELÇLİ" yaşamaktan daha kötü değilmiş ki. Sahi ya kanserli hastaları neden öldürüp onlara "İYİLİK!" yapmıyoruz ??? Bir sürü acı ızdırap çekiyorlar. Yazık değilmi onlara ? Peki ya özürlü insanlar, deliler , fakirler, afrika da açlık çeken insanlar, evsizler.....OOOhoooo !!! Beyler ne duruyoruz elimize birer "KELEŞ" alıp hepsine "İYİLİK!" etmeye gidelim. Izdıraplarına bir son verelim.

Ha birde böyle çok sıkıntıya girmiş bi arkadaşımızın :
- "Sıkıntıdayım bana yardım et" dediğinde ona kolayca yardım edebilmek için makinayı (Tabanca) yanımızdan eksik etmeyelim...

Onların ızdıraplarına son verdiğimiz gibi kendimiz de "İYİLİK!" yapmış olmanın verdiği "HAZZI" nı yaşarız. Ne güzel. Sahi ya dünyada böyle iyilik yapanları hatırlıyorum sanki...Adları neydi....du bakiim aklıma gelecek... HAAAA onlar şeydi " , "KAPİTALİSTLER" , "KOMİNİSTLER", "FAŞİSTLER".

Bunların hepsi o "İYİLİK SEVERLER" derneğinin üyesi.

Kapitalistler bugün dünyanın her yanında bu "İYİLİK" faaliyetini yürütüyor. Çoluk çoluk demeden herkese sonu olmayan "İYİLİKLER" de bulunuyorlar. Onları öldürüp ızdıraplarına son veriyorlar. Bazen kazalar olmuyor değil tabi öldüremeyip sakat bıraktıkları da oluyor .
Afganistanda , Irakta , Suriyede ve daha bir çok yerde. Belli ki hepsinin kulağına bu "ÖLÜM" gerçeğini, sizin kulağınıza fısıldayan "BİLGE " kişi fısıldamış. Yani aynı yolun yolcusu "İYİLİK SEVERLER" siniz ....

Stalin komunisti 10 milyon vatandaşına bi kerede "İYİLİK" yapmış.

Hitler faşisti 30 milyon insana "İYİLİK" te bulunmuş vs. Ne kadar hayırsever insanlar değil mi......

Ya bu kadar önemli bi bilgiyi nasıl kaçırmışım... Öle ya öyle sıkıntılı zamanlar geçirdim ki... Sıkardım kafama kurtulurdum....
Şimdi
Bir kendine gel ne anlatıyorsun sen
Ne oldu sorun ne
Neden yazılanın bağlamından kopup ?

....

Sana iyi forumlar

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Senin duymak istediğin şeyleri papağan gibi tekrarlayan insanları duymak ve dinlemek istiyorsan bir din sitesine (din.net'e) gitmelisin
Orada herkes uzlaşmış biçimde ölüm hakkında aynı şeyi düşünür ve papağan gibi aynı şeyi dikte eder ve bu soruna yanıt olarak bu türden bir düşünceye maruz kalmazdın ve böyle bir gerginlik, yanlış anlaşılma oluşmazdı.
Eğer bizim gibi düşünenler din.net e uğramadığı için burada isen tartışma üslübunu tartarak başla
bunun dışında bir amaçla burada isen onu açıkla
Felsefe bilgiye dair özgür bir sorgulama ve araştırma alanıdır

Neden bildiğin ya da daha önce duyduğun ya da sana daha önce ölüm hakkında söylenen ve öğretilenlerin geçerli ya da tek gerçek olacağını düşünüyorduysan neden böyle herkese açık bir soru sordun ve bizi alaya alabileceğin çatışmalı bir tartışma ortamına sürükledin

Derdin ki ben ölüm hakkında bunu bunu düşünüyorum başka türden bilgilendirme istemiyorum, tartışmaya açık değilim. Başka türden bilgilendirmeye karşı alaycı çatışmacı vb yaklaşırım, biz de yazmadık.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Olgusal olarak ölüm doğal olgu, doğal kader, bunda kötülük ve olumsuzluk yok. Ölüme olumsuz bir anlam yüklemek ölüm sonrasından korkutulma bilincinden geliyor. Bu engeli aşın ölüme nahoş anlamlar yüklemeyin ölüm sonrası kötü değildir korkmayın çaresizliğe son verin

Ölümden sonra sizi bizi bekleyen bir tanrı yok

İnsanın özürlüğünü getirip tartıştın.
bir gün bunları düşünüp söyleyebilecek kadar özgürleşip özgürleşemeyeceğini düşün
Senin sınırlarının bende olmayışını ve korkmayışımı düşün gözlemle
Neden senin tanrından korkmadığım ve çekinmediği (bu konuda güvenli emin hissettiğimi) neden beni düşüncelerimi sınırlayamadığını düşün
Neden korkusuzca, nasıl_?

Neden bize papağan gibi ölüm hakkında onları dikte ettiremediğini düşün..

Kul bilincini nasıl çöpe çevirdiğimi düşün ve gözlemle

Abuk subuk bir dille beni bataklık bir tartışmaya çekemediğin bu günü

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Felçli bir insana acıma, kimseye acıma, kimseye ve hiçbir şeye acıya ve acziyete dair bir empati yöneltme
Ajitasyon arabesktir ve Ortadoğu da çok var.
Varoluş kötü değil, olgular..... Tüm bunların bir anlamı ve açıklaması elbette var ama en kolayı şu bittiğinde her şey bitmiş geçmiş oluyor.
eğer ilahi adalet gibi bir şeye ya da tekrar doğuş ve yaşam gibi bir şeye inanmak felçli bir insan için örneğin bunun neresi kötü ama bu diğer karanlıkları aydınlatmıyor
acımayı bırak

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bu foruma gelip "Ölümden sonra bizi neler bekliyor" gibi bir şey yazıp sorup sonra cevap verildiğinde cevapla ilgilenmek yerine bunlar oluştuğunda ne oluyor biliyor musun
Bazen bir kaç foruma uğramama
Foruma gelen bilip tanımadığın Adem x gibi kişileri biraz gözlemlemeksizin onların gönderilerine yazmama
8 kat ölçülü demagojik ya da politik görüşme üslübu
Okuyanın anlamayacağı şekilde karmaşık yazma uğraşı
Baştan kişileri kategorize etme
Adem gibi birinin seninle yüz göz olamaması ya da Adem gibi biriyle yüz göz olmama için uygun kabukları ve mesafeyi oluşturmayı tekrar düşünme

Bu gönderi de gayet doğal ve içten bir biçimde başlığa yanıt sundum
Sataşma ve saldırı türünden bir geri dönüş gördük

Bu bir gün bitecek mi?

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Anladığım kadarıyla Yaratıcıya inanıyorsun. İgnostiksin ama ateist deilsin. Önce bunu netleştirelim bence...
Ölümden sonra bizi biz bekliyor. Ben yerine biz...

Istersen once.yaratici kavramini netlestirelim.
Bu kavrami.netlestirmeden felsefe yapmak.
Kor gozle araba kullanmaya benzer.
Ontolojik mantik hatasi yapiyorsun.
Gormezden geliyorum.
ignostisizm de.

Inanc= iman olmaz.sadece ispat olur.
Inancin ispati olmaz.
Ispatin inanci olur.
Ne demek istedigimi anliyacak kadar zeki oldugunda senide ignostik olarak aramizda gormek isteriz.saygilarim
Kusura bakma Durustluk kardeşim ama sen bunları ayık kafayla yazdığına emin misin ? Senden net, anlaşılır ve bir amaca yönelik cümleler bekliyorum...

Burada herhalde sesli düşünüyorsun, ama bir soru yada sonuç yok !!!

Yine bulanık suda balık avlama çabası...

Vay be.....Siz ölüme çare bulmuşsunuz. Yani sizi tebrik ederim. Ölüm ne kadar güzel bir şeymiş meğer ..... :)
bunları daha önceden bilseydim hayatım daha kolay olurdu ... Tabii bunları bana anlatacak "BİLGE" biriyle karşılaşmamış olmam benim şanssızlığım...

Benim felçli bi tanıdığım var , madem bu bilgiyi öğrendim gidip hemen öldüreyim de kurtulsun adamcağız. Öle ya ölüm "FELÇLİ" yaşamaktan daha kötü değilmiş ki. Sahi ya kanserli hastaları neden öldürüp onlara "İYİLİK!" yapmıyoruz ??? Bir sürü acı ızdırap çekiyorlar. Yazık değilmi onlara ? Peki ya özürlü insanlar, deliler , fakirler, afrika da açlık çeken insanlar, evsizler.....OOOhoooo !!! Beyler ne duruyoruz elimize birer "KELEŞ" alıp hepsine "İYİLİK!" etmeye gidelim. Izdıraplarına bir son verelim.

Ha birde böyle çok sıkıntıya girmiş bi arkadaşımızın :
- "Sıkıntıdayım bana yardım et" dediğinde ona kolayca yardım edebilmek için makinayı (Tabanca) yanımızdan eksik etmeyelim...

Onların ızdıraplarına son verdiğimiz gibi kendimiz de "İYİLİK!" yapmış olmanın verdiği "HAZZI" nı yaşarız. Ne güzel. Sahi ya dünyada böyle iyilik yapanları hatırlıyorum sanki...Adları neydi....du bakiim aklıma gelecek... HAAAA onlar şeydi " , "KAPİTALİSTLER" , "KOMİNİSTLER", "FAŞİSTLER".

Bunların hepsi o "İYİLİK SEVERLER" derneğinin üyesi.

Kapitalistler bugün dünyanın her yanında bu "İYİLİK" faaliyetini yürütüyor. Çoluk çoluk demeden herkese sonu olmayan "İYİLİKLER" de bulunuyorlar. Onları öldürüp ızdıraplarına son veriyorlar. Bazen kazalar olmuyor değil tabi öldüremeyip sakat bıraktıkları da oluyor .
Afganistanda , Irakta , Suriyede ve daha bir çok yerde. Belli ki hepsinin kulağına bu "ÖLÜM" gerçeğini, sizin kulağınıza fısıldayan "BİLGE " kişi fısıldamış. Yani aynı yolun yolcusu "İYİLİK SEVERLER" siniz ....

Stalin komunisti 10 milyon vatandaşına bi kerede "İYİLİK" yapmış.

Hitler faşisti 30 milyon insana "İYİLİK" te bulunmuş vs. Ne kadar hayırsever insanlar değil mi......

Ya bu kadar önemli bi bilgiyi nasıl kaçırmışım... Öle ya öyle sıkıntılı zamanlar geçirdim ki... Sıkardım kafama kurtulurdum....

Gel seninle hayatinin oyununu oynuyalim.
Bana inandigin yaraticiyi metafizik olarak tarif eder misin?
Sonucta burda olmamizin nedeni.o degil mi?
Disteist!!oldugum yillarda
Sunu farkettim.
ki.
Yaratici icin iyilik bu.kadar onemliyse.
Ve kotuluge savas acarak evreni.yaratma.
Ihtiyaci hissetmis ise.
O zaman neden.kotulugun kaynagi oldugu gercegini anliyacak.kadar zeki degilsin.
Kotulugu yaratan fakat kotulukle savadan ben degilim.
Inan bana evrenin en zeki insani olmayi fazlasiyla.hakediyorum.sira disi sorularima.hic.kimse mantikli cevap veremiyor.bu hayatta en iyi anladugim sey bu. ;) ;)

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Haa Darwin denen "BİLGE" kişiyi de unutmamalıyız. Hani var ya "DOĞAL SELEKSİYON" olayı . Güçlüler daima zayıflara "İYİLİK" te bulunmalı demiş. Ne kadar hayırsever... Ne kadar zayıf varsa hepsini öldürelim. "DOĞAL SELEKSİYON" la bütün kötülükler son bulsun..

Sence hangisi felsefede.ispatve cozum noktali olur du?
Yaratilisi.tartismak mi?
Yoksa yaraticiyi ispatlamak mi?
Su kısacık yorumu anliyabilirsen.
Varolusun nedenini sonuçlarını
Ve sebeplerinin insan zekasiyla anlamsizligini. Acikca ispatlar.
Su hayatta.
2 betim.disindaki tum betimler sadece
Kurgusak iluzyondur.1:ignostisizm
2:nihilizm

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ölümden sonra iki seçenek var @Adem, cennet cehennem değil

Birincisi Araf (bu bazı kaynaklarda 5. seviye geri dönüş gözden geçirme değerlendirme bölgesi diye tanımlanır)

Araf bir connector, connect bağlantı ve dağıtım noktası gibi çalışır işlev gösterir

Bu bireyselleşebilmiş kendi bilinçliliği (ruhu) olan bireyler için

Diğeri topluluk sürü güruhuyla bireyselleşememiş bireyler için onlar kendi döngüsünde bilinçlilik kazanmak için uğraşacak,

Arafla bağlı hiç bir birey/bilinç ordan koparılamaz fiziksel vb esarete alınamaz varoluşta hiç bir güç ya da güçlenmiş varlık onları ölüm sonrası denetleyemez yol gösteremez tutamaz başka bir bölgeye gerçeğe alamaz çekemez
Tanrılarının burada fizik dünyada güçleri var biraz, bol bol da yalanları ve efsaneleri

Ölürsün ve er ya da geç (sonsuz zaman geçmiş gibi bile olsa) Araf'a gidersin

Araf bir connector, connect bağlantı ve dağıtım noktası gibi çalışır işlev gösterir
Araf için aslında ölümden sonrası denemez, burası sonsuz değil

Yani bir beri ve bir öte dünya yok. Araf öte dünya tanımınıza uygundur ancak orası sonsuz ebedi ikametgah değildir
Sonsuz beri dünya var, sonsuz beri gerçeklik var..
Araf dağıtım/connect bölgesi , sonsuz dağılım.
Araf'ın boylamı zamanla bağlamlı değil, doğmalar ölmeler sayılamaz, zamanla sayılamaz. Zaman kavramı burada yapay

Bir öteye gidip sonsuz kalıp olunmuyor, bilinçlilik dağılır, her an...

Sonsuz ebedi ikametgah bir ile/varolan ile geçici birlik duygusu ya da bütünleşme algılayışı, bunun paradigması daha karmaşık...

Son düzenleme:

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Peki o za
Yaratıcı kavramının sende net olmayışı beni gerçekten üzdü... Bu kadar basit ve net bir kavram üzerinde dahi " - Şu mudur yoksa bu mu, ya şundadır ya bunda " oyunu oynayacaksak, laf ebeliği yapmaktan öteye geçemeyiz... Eğer bir hatam varsa - Ontolojik olsun veya olmasın - bunu lütfedip bana açıklarsan ben de yanlışımı bilir ona göre fikirlerimi düzeltirim....

Yazılan bir kaç "EZBER" kelimesiyle benim zekamı sınamaya kalkışıyorsan, benim zekamı oldukça hafife alıyorsun demektir. Tabi bu senin tercihin. Bu hakareti bana reva görmen acaba neyin işareti ? Bir kaç kelime yazıp kafa bulandırmaya çalışarak bulanık suda balık avlama sevdasından vazgeçmelisin bence. Eğer gerçekten seviyeli bir tartışma ve gerçeklerin ortaya çıkması gayesini güdüyosan tabii...
Peki ozaman soyle yapalim.
Seviyeli oldugunu dusundugun her neyse.
Aslinda o dusundugun seyin seviyeli olmadigini.anliyacak kadar zeki oldugunu
Hissettiginde
Inan bana ne kadar degerli oldugunu
Hissediceksin.
20 yil onceki halime benziyorsun evlat!
Yorumlarinin tamami.ezbere
Dayaniyor kendinle gurur duyuyorsun.
Aslinda acinacak haldesin.;)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Istersen once.yaratici kavramini netlestirelim.
Bu kavrami.netlestirmeden felsefe yapmak.
Kor gozle araba kullanmaya benzer.
Ontolojik mantik hatasi yapiyorsun.
Gormezden geliyorum.
ignostisizm de.

Inanc= iman olmaz.sadece ispat olur.
Inancin ispati olmaz.
Ispatin inanci olur.
Ne demek istedigimi anliyacak kadar zeki oldugunda senide ignostik olarak aramizda gormek isteriz.saygilarim
Arkadaş seninle bir kaç kez yazıştık bir yere varamıyoruz

yaratıcı yaratmayıcı ile antiyaratıcı anti
Felsefede varoluş ve varlık'ın adı yaratım değildir, bizlere yaratık değil varlık/lar deriz, buna felsefe deriz.
Teoloji jargonuyla gelip bunları duymayı tartışmaya hazır olmayıp içte kurup kurulup yoran jargonunu cebine alıp teoloji.net'e (vahiy net'e) gitmeli

Var/varoluş/varlık/varolan Eski yunan dan bu yana felsefece, filozof ve düşünürlerce çözümlenmiştir. Eski doğa filozoflarının çoğunluğu varın yoktan türeyemeyeceğine ve gelemeyeceğine (ön alamayacağına) düşünerek karar verdi.
Parmenides ve Elea okulu gibi bazıları varlaşma ve oluş olmadığına, varın varolmaksızın (yani sonradan kendi içinde ve zaman içinde gelişmeksizin, -tekrardan- türemeksizin hep ve her zaman var) olduğuna karar verdi.
Bazıları varoluşun başına ilk neden olarak ve bir özne indirgemesi ve ilk özne ( tanrı saltı) koymasa da bir ilk hareket, ilk madde, töz cinsinden neden arayışına devam etti. Parmenides gibi diğerleri bu tip teklik indirgemeleri ve başlangıç soyutlamalarının hatalı olduğunu varlığın zaman cinsinden berisi olamayacağını, oluşmaksızın (ezeli daim) varolduğunu ve başlamadığını söyleyecekti.

Buna felsefe, o denene yaklaşık olarak ontoloji mirasımız diyoruz.
Ontoloji ve felsefe uğraşı vahiyden beslenmiyor ve ya da emir almaz almıyor.
Bunu daha kaç kişiye anlatacağız.
Buranın adı felsefe.net

Forum kurallarının buranın içeriğini felsefe olduğunu tanımlayacak biçimde genişletilmesini rica ediyorum hatta teolojik çatışmanın zaman zaman felsefi tartışmayı gölgelemesi ve baştan üretimin engellemesi nedeniyle forum kuralları bölümüne uygun politik üslupla buna dair bir şeyler yazılmasını öneririm.

Teoloji uğraşı felsefeyi gölgeler, teolojik bakış ve söylem felsefeyi örtmemeli üzerine giydirmeye çalışan nazikçe uyarılmalı ahkam kesmesine geçit verilmemeli, inanç bağlamının sitenin bağrında nasıl yapılandığı belirlenmeli.. bura eğer adı felsefe.net olacaksa.

Felsefe bilim değildir, din değildir
Felsefe bilgisinin ne bilimle ne dinle, ne dini ne de bilimsel bilgiyle bağıtı yok
Bilimsel kabuller de/bilgiler de dinsel bilgilerde ve kabuller de felsefeyi gölgeleyemez gölgelememeli
Felsefe politik bir ideoloji değil ya da herhangi bir politik ideolojinin tekelinde değildir özgür bilgi uğraşıdır/istencidir

felsefe.net felsefe net olmak ve kendi adını doldurmak istiyorsa bunu anlayan paylaşan üyeyi buraya çekmek, barındırmak ve özgür tartışma bilinci üretmek çoğaltmak istiyorsa

felsefe de tanrı (ve ya da öğretisi/bilgisi, aranması, uğraşı) başkan değil ve herhangi türden vahiy bağsızdır,

felsefe-net te (bir felsefe forumunda) bunu anlatmaya gerek olmamalıdır. Baştan kabul edilen ve genel üyece içerlenmiş olan bu olmalı.
Bunu her gelene anlatmaya gerek oluyorsa orada felsefe ile (bu kavramla) bağı bulunan üye sayısı ve felsefe kavramının burada gücünün az olacağını söylemek yanlış olmazdı.

Son düzenleme:

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Arkadaş seninle bir kaç kez yazıştık bir yere varamıyoruz

yaratıcı yaratmayıcı ile antiyaratıcı anti
Felsefede varoluş ve varlık'ın adı yaratım değildir bizlere yaratık değil varlık/lar deriz, buna felsefe deriz.
Teoloji jargonuyla gelip bunları duymayı tartışmaya hazır olmayıp içte kurup kurulup yoran jargonunu cebine alıp teoloji.nete gitmeli

Var/varoluş/varlık/varolan Eski yunan dan bu yana felsefece, filozof ve düşünürlerce çözümlenmiştir. Eski doğa filozoflarının çoğunluğu varın yoktan türeyemeyeceğine karar verdi. Parmenides ve Elea okulu gibi bazıları varlaşma ve oluş olmadığına varın varolmaksızın (yani sonradan kendi içinde ve zaman içinde gelişmeksizin hep ve her zaman var) olduğuna karar verdi.
Bazıları varoluşun başına ilk neden olarak ve bir özne indirgemesi ve ilk özne ( tanrı ) koymasa da bir ilk hareket, ilk madde, töz cinsinden neden arayışına devam etti. Parmenides gibi diğerleri bu teklik indirgemeleri ve başlangıç soyutlamalarının hatalı olduğunu varlığın zaman cinsinden berisi olamayacağını oluşmaksızın varolduğunu ve başlamadığını söyleyecekti

Buna felsefe o denene yaklaşık olarak ontoloji mirasımız diyoruz
Ontoloji ve felsefe uğraşı vahiyden beslenmiyor ve ya da emir almaz almıyor
Bunu daha kaç kişiye anlatacağız
Buranın adı felsefe.net

Forum kurallarının buranın içeriğini felsefe olduğunu tanımlayacak biçimde genişletilmesini rica ediyorum hatta teolojik çatışmanın zaman zaman felsefi tartışmayı gölgelemesi ve baştan üretimin engellemesi nedeniyle forum kuralları bölümüne uygun politik üslupla buna dair bir şeyler yazılmasını öneririm.

Bahsettigin yaratici kavrami hemde.ontolojik.hemde teolojiden kopy paste sen bali yapma yahu.burasi felsefe net farkindayim.sana katulmiyorum.felsefe ve ontoloji acikca teolojiden besleniyor.yoksa ne int.olurdu nede ortada bir felsefe.Nihiluzmin teknigi bu farkli utopia iddialari ile farkli bir alan acmak.sonucta ispata dayali bir ise
Yaramiyor ilginc degil mi?senin sorunun ne biliyor musun?
Filizoflarin %100 nu teolog olmadigini idfia etmen ama bu hiçte oyle degil felsefeyi teolijiden ayri tutarsak formu kapatip gidelim o zaman.

😂

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Gel seninle hayatinin oyununu oynuyalim.
Bana inandigin yaraticiyi metafizik olarak tarif eder misin?
Sonucta burda olmamizin nedeni.o degil mi?
Disteist!!oldugum yillarda
Sunu farkettim.
ki.
Yaratici icin iyilik bu.kadar onemliyse.
Ve kotuluge savas acarak evreni.yaratma.
Ihtiyaci hissetmis ise.
O zaman neden.kotulugun kaynagi oldugu gercegini anliyacak.kadar zeki degilsin.

İgnostik sana konu başlığına bi daa bakmanı tavsiye ediyorum. Burada tartıştığımız konu senin bu sorularınla alakalı deil. Ama eğer istersen bu sorularla ilgili bir başlık aç, hepsini tartışmaya hazırım.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ölünce güven içinde Araf'a gidesin ve Araf'ta korunursun.
Araf ta "benbiz" duyumsaması yüklü, eşbenlikler, çoğul, çoğul varlık duyumsaması ,ayrımsama belirmiyor (yani ben-ler onlar değil bizler hepsi aynıdaş, bütünleşik)
Subjektivitenin yükünü atarsın bunları unutursun ve hiç olmamış gibi olur

Araf ı bir tanrı yönetmiyor ve tanrı ile ilgisi yok ve ilgili değil
Evrensel dağıtım bölgesi ya da merkezi
Tanrı olmadan da yasalar işleyebilir gerçeklik sürdürülebilir ve işleyebilir. Gözlemciler her an yaratıyor
Kuantum sonsuz yaratıcılık ve kuantum sonsuz yaratıcı, varoluş bu denklemi içeriyor.

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
İçtenlik kardeşim , eğer gerçekten çok kırıcı konuştuysam senden özür dilerim... inan bana ben karıncayı incitmekten çekinen biriyim. Yolda gazinen karıncaları gördüğümde içim titrer,acaba birisine bilmeden bir zarar verirmiyim diye...
Seni tanımam ,bilmem seninle alıp veremediğim bir şey yok. Ben seni sadece bir "İNSAN" olarak görüyor ve olabildiğince "İNSANCA" davranmaya çalışıyorum.

Ve benim inancım gereği gördüğüm bütün varlıklar istisna olmaksızın değerlidir. Sana insan olarak değer veriyorum ve inan bana ben senin hayatta görüp görebileceğin en iyi dostunum.

Bunu bir gün anlayacaksın......

Ancak korkarımki senin bana yönelttiğin eleştiriler benim senin hakkında söylediğim bir kaç "UYARI" kelimesinden kaynaklanmaktan öte, bütün hayatını bağladığın, ne pahasına olursa olsun ölesiye savunduğun , bütün yumurtalarıni kefesine koyduğun "ATEİST FELSEFE" nin insanlık için ne derece büyük yıkım, kaos oluşturduğunu , hiçbir soruya cevap veremeyen "ZIRVA" lar bütünü olduğunu açık ve net koymam oldu....

Kardeşim benimle eğer ciddi, samimi ve dogmalardan uzak bir şekilde tartışacaksan ben varım.

Sadece net ve anlaşılır olmanı bekliyorum...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bahsettigin yaratici kavrami hemde.ontolojik.hemde teolojiden kopy paste sen bali yapma yahu.burasi felsefe net farkindayim.sana katulmiyorum.felsefe ve ontoloji acikca teolojiden besleniyor.yoksa ne int.olurdu nede ortada bir felsefe.Nihiluzmin teknigi bu farkli utopia iddialari ile farkli bir alan acmak.sonucta ispata dayali bir ise
Yaramiyor ilginc degil mi?senin sorunun ne biliyor musun?
Filizoflarin %100 nu teolog olmadigini idfia etmen ama bu hiçte oyle degil felsefeyi teolijiden ayri tutarsak formu kapatip gidelim o zaman.

😂
Bilim insanları ve teologlar (din adamları) her zaman felsefeyi, gölgeler felsefeye sızmaya çalışan trol/ajanlar görünümde
Bu felsefeyi devşirme, yönetme çabası

Eğer bir filozof gerçekten filozofsa yani ona filozof diyeceksek tabi ki ontolojiyle problemini çözmeli dedim evet..
Çözmüş birinin teolojiyle bağını koparmış olacağı aşikar dedim evet.
Bu çok basittir
çünkü var yoktan gelemez.
O halde; ya " tüm şeyler" ya "çok şeyler" ya "bir şeyler" ya da "tek başına bir şey" baştan beri (her zaman) varolmalıdır.
Bu çözümeleme de benim gibiler tüm şeyler (her şey) her zaman hep vardır'ı çözümledi diğerleri tutarsız bunu anlattım

Tanrı ya da vahiy iddiasıyla kendini sınırlayan biri özgür sorguya bu anlamda bilime ve bilgiye geçit vermez
Ontolojinin direğine tanrı önsayımı ve kabulünü diken biri hiç bir zaman serbest ontolojik sorgu yürütemeyecek ve asla filozof olamaz
Doğrudur

Felsefe özgürlüğü hem besler hem ondan beslenir. Bu karşılık felsefe sömürmez tektaraflı değil

Teolojik bilginin felsefeyle geçişmesinde teoloji ve felsefe gibi iki ayrı kapsam ve küme kullanın, bunlar bağsız..
Teoloji kümesinin baş başat bilgisi felsefe kümesini ilgilendirmeyecek. Bir kere kaynağı vahiy. Vahiy paradigması çözümlenmeli. Çözümleme efsane ve rivayetlere geçmiş zamanda yaşadığı söylenen kişilere dayanıyor. Kayna k doğrulanamaz. Kaldı ki çözümlendi. Tarihsel sapmalara ve tarihi mitolojik kimi üstü örtülü gerçeklere işaret ediyor. Diğer yüzünde otoritenin hegemonyası.
Kaldı ki ondan önce varlık ve ontoloji düğümü insanca defalarca çözümlendi yukarıda yarı buçuk bu çözümleme esasları açımlandı

İlgisiz ilgi ilgi tutulmayanla ilgili değil. Bağlamına ilgi bağlamdışı ilgiyi işaretlemiyor..
Felsefeyle bağsızlık teolojiyle bağ ve bağlılık. Felsefeyle bağsızlık
Felsefe felsefenin kavramlarıyla incelenir teolojini değil.

Teoloji ve felsefe biribirine ilinemez ya da teolojik önermenin gücü öne sürülerek felsefi bilgi uğraşı sınırlanarak felsefe de yol alınmayacak..

Bunları duymuyor, az duyuyor ya da sıklıkla neredeyse tek benden duyuyor olmanızın nedeni ilgili üyenin kaybı gitmesi, küskünlüğü suskunluğu ya da anlatılacak olana laf anlatma imkansızlığı üzerine de suskunluğu
Emin olun iddia sahibi ben değilim

Burada felsefe yok deyip küsüp gidenlerin çoğu öyle düşünüyor

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İçtenlik kardeşim , eğer gerçekten çok kırıcı konuştuysam senden özür dilerim... inan bana ben karıncayı incitmekten çekinen biriyim. Yolda gazinen karıncaları gördüğümde içim titrer,acaba birisine bilmeden bir zarar verirmiyim diye...
Seni tanımam ,bilmem seninle alıp veremediğim bir şey yok. Ben seni sadece bir "İNSAN" olarak görüyor ve olabildiğince "İNSANCA" davranmaya çalışıyorum.

Sanırım duygusal bir çıkış ve tepki oldu ve benim devam eden mesajlarımında hepsi öyle
Ben ilgili bir duygusal düşünsel çatışmamda rahatlayana kadar yazar ve kendimi ifade eder bu anlamda yollar denerim
ama şu
normal bir tepki bekliyorsun
Mesela bu yazdıklarını sevmedim, ilgili bulmadım, ben öyle düşünmüyorum, benim şöyle düşüncelerim var ya da ben bir dindarım ve x bir dine mensubum ve bunlar onlarla uyuşmuyor, bunları neye dayanarak söylüyorsun, varsa açık bir karşı eleştiri gibi

ama mesajları ve yazılanı yani benim ifade ettiğimi ilgi tutan ve demediğin şeyleri mesajla ilişkilendirmeyen genel çerçevede aşağı yukarı normal ve tolere edilebilir bir iletişim üreten bir yanıt beklersin değil mi?

Uçuk/uçarı düşünceler yazmak üzerine eleştiri aldım, bunu anlarım
Herkes aynı şeyi yazmamalı ve herkes aynı olmamalı

Ancak korkarımki senin bana yönelttiğin eleştiriler benim senin hakkında söylediğim bir kaç "UYARI" kelimesinden kaynaklanmaktan öte, bütün hayatını bağladığın, ne pahasına olursa olsun ölesiye savunduğun , bütün yumurtalarıni kefesine koyduğun "ATEİST FELSEFE" nin insanlık için ne derece büyük yıkım, kaos oluşturduğunu , hiçbir soruya cevap veremeyen "ZIRVA" lar bütünü olduğunu açık ve net koymam oldu....

bunu anlamamış hissediyorum

tamam bunun benim yazdıklarımla şimdi ilgisi ne

Benim mesajlarımda böyle bir ifade yok. Yani bu yorumu doğuracak ona geçit verecek bir ifade yok örneğin herhangi felsefe ekolüne mensup oluş savunma gibi vs

Kaldı ki öyle olsa ya da olmasa bile verilen üslubun yanlış olacağını söylerdim ve söylemeliyim

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

net anlaşılır şu
Ölümle ilgili bir soru yazdın ve konu açtın
ve ben bir ya da bir kaç yorum sundum. Biraz absürd ve farklı görünebilir ama benim genel kendimce bir iletişim tavrım var, üslubum.
Buna dayanarak kendimce bir kaç yanıt üretip verdim
ve bana geri döndüğün mesaj. Onu sonra bir göz yarım okudum Stalin, Hitler, gibi isimler ve tuhaf serzenişler barındırıyor
Ne alakası var?_
Oldum
Açıkçası
ve ben her zaman ayıkım onu söyleyelim.

durustluk ve ictenlik aynı kişi anlaşıldığını varsayıyorum

Ölümle ilgili bu forumda benzer tıpatıp mesajlarım vardır. Böyle bir tepki aldım mı hatırlamıyorum

Daha doğrusu tepkinin kendisi her anlamda bulanık

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Mesela bu yazdıklarını sevmedim, ilgili bulmadım, ben öyle düşünmüyorum, benim şöyle düşüncelerim var ya da ben bir dindarım ve x bir dine mensubum ve bunlar onlarla uyuşmuyor, bunları neye dayanarak söylüyorsun, varsa açık bir karşı eleştiri gibi

Dikkat edersen buraya kadar yazdığım hiç bir mesajda dine, teolojiye referans vererek bir düşüncemi temellerdirmedim. Bu söylediklerine dayanak oluşturacak bir tek cümlem yok. Eğer var diyorsan bunu ispat etmelisin....

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Dikkat edersen buraya kadar yazdığım hiç bir mesajda dine, teolojiye referans vererek bir düşüncemi temellerdirmedim. Bu söylediklerine dayanak oluşturacak bir tek cümlem yok. Eğer var diyorsan bunu ispat etmelisin....

Serzenişin kendi bunu barındırıyor yani dini öte dünya inancına ters şeyler yazıldığı algısına dair oto-veryansın

bu açık

Diğer taraftan çok iyi bak ben hiç bir yerde hiçbir izm'e mensupluğa dair bir şey yazmadım. Kişisel okuma ya da bilgi algı tabanına dayanan şeyler. Kaldı ki dediğim gibi farketmiyor. Verilen tepki a-normal... Yani o tepkiyi üretecek bir yaklaşımla bu yazıya yanıt sunmadık. Yazar küçümsenmedi, yazarla çatışılmadı, yazarın düşünce inanç algı tabanı sorgulanmadı ya da kategorize edilmedi...

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç