Öfkenizi Duyabiliyor Ve Yönetebiliyor Musunuz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde Epilogue tarafından oluşturulan Öfkenizi Duyabiliyor Ve Yönetebiliyor Musunuz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,303 kez görüntülenmiş, 30 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı Öfkenizi Duyabiliyor Ve Yönetebiliyor Musunuz?
Konbuyu başlatan Epilogue
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ÜstünKişi

fürü

Felsefe.net
Yeni Üye
Evet haklısınız kaynağa gitmek öfkendiriyor ama başka türlü de bir çözüm bulamıyorum malesef...

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Öfkemi duyabiliyorum fakat yönetme konusunda pek iyi değilim.

arbitraj

Felsefe.net
Yeni Üye
şimdilik kontrol bende ama sonra ne olur bilmem :)

__tılsım__

Felsefe.net
Yeni Üye
öfke mi yer yer kontrol edemiyorum ve bu en çok bana zarar veriyor :(

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Öfke kontrolü sağlayamayan insanlar yüzünden çoğu zaman başka insanların da hayatı riske girer.
Ülkemizde de son dönem seyir halindeki otobüs şoförüne saldıran insanlar çıkmaya başladı ve en kötü örneği de Çin'den geldi. Şoföre saldıran yolcu yüzünden 13 kişi hayatını kaybetti.
Anlık ve kontrol edilemeyen bir öfke patlamasının nelere mal olabileceğinin kötü bir örneği ne yazık ki.

Yolcu Şoföre Saldırdı, Otobüs Köprüden Nehre Düştü: En Az 13 Ölü
Çin'in Çongçing kentinde bir yolcunun şoföre saldırması sonucu otobüs 50 metrelik köprüden nehre düştü. Otobüste bulunan 14 kişiden 13 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Polis 48 yaşındaki kadının, şoförün durakta durmaması nedeniyle öfkelendiğini, şoföre vurarak kendisini indirmesini istediğini belirtti.

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Öfkemi kontrol edebiliyorum, nadiren kendi isteğimle serbest bırakıyorum. Öfkeli olduğum durumlarda kolayca bastırabiliyorum, şu sıralar sakin ruh halindeyken kontrollü öfkelenebilmek için uğraşıyorum.

kahin

Kahin
Yeni Üye
tanrıyla aramda çok özel bir öfke kontrolsüzlüğü var, bunun başlıca sebebi yaşadığım insanlar.,,bu gezgende tek başıma yaşasaydım sanırım tanrıyla aramda öfke
yerine farklı şeyler olucaktı örneğin, tanrı hiç olucaktı yada benliğinde olmuyacaktı
harrddiskimde sadece yaşam olucaktı ötesini düşünmek olmuyacaktı.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ülkemizde de Çin'de yaşanan olaya benzer bir şekilde yolcu, seyir halinde giden otobüsün sürücüsüne saldırmış ve mucize eseri sürücü koltuğunu bıraktığı halde kaza yaşanmamış. Öfkeli anlarda insanların kendini kaybedecek kadar gözünün dönmesinin nedeni, düşünce merkezi olan serebral korteksi kullanamıyor olmalarıdır.

**
Serebral korteksi beynin kontrol ve strateji merkezi gibi düşünebilirsiniz. İşte bu kısım beyinin mantık ve karar alma kısmıdır. Bu bölüm beynin dış kısmıdır. Beynin daha derin merkezinde olan kısım ise duygu merkezi olan limbik sistemdir. Bu iki farklı noktayı anlatıyoruz ki şunun bilinmesi lazım. Öfkeli insanlar genelde ilk olarak limbik sistemi kullanır. Düşünce ve strateji merkezi olan serebral korteksi kullanmaz. Limbik sistemin içinde amigdala adı verilen bir yapı vardır bu yapıya duygusal hatıralar depo edilir ve bu kısım kaç veya savaş tepkilerinden sorumlu olup içgüdülerimizide ayakta tutan yerdir. Çevremizden aldığımız bütün veriler ilk olarak amigdalaya gelir ve buradan bilginin kortekse mi yoksa limbik sistemi yollanacağına karar verilir. Eğer gelen bilgi de duygu yoğunluğu çok fazla ise limbik kısma gider ve korteksimizi kullanmamıza gerek kalmaz. Durum böyle olunca amigdala kısmı bilgiyi alır ve hemen harekete geçer. Mantık, değerlendirme veya karar alma gibi yönlenmeler yoktur bu kısımda. Öfke kontrolü için karşımızdakine veya kendimize 20 dakika gibi bir süre tanımamız şart. Bu süre zarfında birey duygusal yönelimden mantık yönelimine geçiş sağlamaktadır."
-Alıntı-

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Öfke kontrolsüzlüğünün acı sonuçlarına bir örnek daha fakat burada vicdansızlık da var ve sadece kontrolsüzlük diye ifade edemeyiz.

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Öfkemi duyabiliyor ve yönetebiliyorum. Öfkelendiğim kısacık an içerisinde kazanılacak-kaybedilecek dengesini kurup büyük çoğunlukla öfkeyi bastırmayı yeğliyorum. Ancak bazı zamanlar öfkenin verdiği haz duygusunu hissetmek için kontrollü şekilde öfkemi saldığım oluyor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar