Neden Önemseriz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Nejdet Evren tarafından oluşturulan Neden Önemseriz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 58,631 kez görüntülenmiş, 384 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Neden Önemseriz?
Konbuyu başlatan Nejdet Evren
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Hayatın bir yüzü yoktur onun yüzü tüm maskeleri!ile bir bütündür ve maskelerin toplamı da hayatın tâ kendisidir. Belki kabullenil(e)mediğinden...yeterince önemsenmediğindendir, sorun...çoğalttıkça farkedilen sonra da canımızı sıkan-acıtan.

Gerektiğinde ortamında önem/ehemmiyet veril(e)memesi muazzam/masum bir kar tanesinin çığ olmasına da sebep değilmi.

Önem kendinden başlar,kendine önem veren önemser.

ne var ki,sınırlı-sorumlu! insan(lar)ız.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
İnsan ego ile vardır; egonun varlığı ve sınırlandırılması kendi ve diğeri ile yaşadığı çelişkisidir; o, önemsemek için önemseme ile şekilsel olarak önemseme arasında fark gözeten ve yek-diğerini öne çıkartarak önemseme halkasını oluşturan canlıdır. İnsanın önemsediği olgu kendi ile örtüştüğü oranda ona kuvvetle bağlanması onun egosu ile doğru orantılı ve örtüşmeden bağlanması ise egosunu aşması ile doğru orantılı bulunmaktadır. İnsanın “ben” denileni aşarak önemler halkasını yaratması olanaklı mıdır?

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Yolda motorla giderken bazen şunu düşünüyorum. Bu adam bu yaşına kadar bu yoldan geçmiş, neden hala sağına soluna bakıyor? derim. Adam benim oradan geçişimi bile önemsiyor çünkü hayati bir tehlike olabilir işin sonunda. Yani önemseme sebeplerinden birisi, hayati tehlike oluşturabilecek şeylere karşı tedbir alma.

Bu sadece birisiydi. Önemsemenin bir çok nedeni vardır, hatta nedeni olmayan önemsemelerin bile olduğunu düşünüyorum. Ama insan genelde önemsediği şeyleri bir şekilde kendisiyle bağdaştırır.

objektif

Felsefe.net
Yeni Üye
İnsan önüne gelen herkesi önemsemez ya da yaşadığı her olayı önemsemez.
Hayatında değeri olan veya hayatında unutulmaz kişileri önemser.
Ayrıca işine gelen şeyleri önemser.

Mesela bazı insanlar sevgiyi önemser, bazılarıysa parayı. Duygular farklıdır. Ama buradaki asıl soru Neden Önemseriz?
Önemseriz çünkü, güzel anıları unutmak istemeyiz. Önemseriz bilakis sevdiklerimizi kaybetmek istemeyiz.​

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"değer","güzel anı" ve "sevgi" olgularından -güzel anı-yı çıkartırsak önemsemenin etkileyenlerinden olduklarını söylemek zor olmasa gerek. "değer" ve "sevgi" /sevmek bir değer verilen ve bir de sevilen olguları gerektirir. her iki olgu aynı düzlemde birleşebilirler de...öyle zamanlar / olgular vardır ki değer verilmeyen, sevilmeyen de önemsenebilir?! önemsemek için mutlaka değerli ve sevilen olması gerekir mi? sanmıyorum. önemsemenin bunları aşan bir durum olduğu kanısındayım.

../
sayın Furkan Topal,
nedeni olmayan önemsemelerden söz etmişsiniz; örnekleyebilir misiniz?

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
@nejdet,

Dedikodulardan bahsediyorum.

Yani bir insan kendisini alakadar etmeyen bir şeyi neden önemseyerek dinler ki? Yaşanılanlardan ders çıkarmak için desem, belki bir ihtimal. Ama bu merak, nedensiz bir önemsemenin göstergesi değil midir?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
dedi-kodu-ları önemsemenin nedeni kişinin kendine duyduğu güvensizlikten kaynaklanabilir. bu her zaman böyle olmayabilidr de... zaman zaman kişi öz-savunmasını yapabilmek için hakkındaki söylenenleri dikkate almak için kulak-kabartabilir; çünkü yalan-yanlış bilgi aktarımları kişiye bir şekilde zarar verebilir. başkalarına ilişkin kişisel bilgileri aktarmak, dinlemek bir merak olabileceği gibi çıkar amaçlı da olabilir. hepsinin temelinde bir neden vardır.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Önemsenmek için önemseriz. Zannederiz ki biz önemserken, biz de önem kazanırız. Önemli olmak bir arzudur, ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı birbirimizden karşılarız.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
ikili ve çoklu ilişkilerde "önemsenmek için önemseme" olanaklıdır ve fakat bu kişinin gerçek yönelimini değil maskelenmiş yönelimini ifade edecektir. gerçi insan türü avcı-toplayıcı toplumlardan maskelenmeyi öğrendiği o gün bu gündür maskelerini takmayı hep sevmiştir. önemsemek yalnızca ilişkiler ile sınırlı olmasa gerek. örneğin nükleeer silahlar önemsenecek olgulardır çünkü tüm canlıyı tehdit eden muazzam bir güçtürler. önemsemek yukarıdaki açıklamalarımda da değindiğim gibi değer vermek ile eş-değerde değildir. örneğe dönecek olursak, nükleer silahlar değerli oldukları için değil, yok edici oldukları için önemsenirler.

serkan.idealist

Felsefe.net
Yeni Üye
önemsiyoruz.çok önemsiyoruz.ciddiyiz. ve kasılıyoruz.çünkü,düşünüyoruz.düşüncenin içsel hareketi bu.
eğer düşüncenin size hız yaptırdığını anlayacak zamanı yaratamazsanız sonunda taş gibi cisimleşirsiniz.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"düşüncenin içsel hareketi" ni açımlar mısınız? önemsemek için mutlak surette bir belleğe sahip olmak gerekmektedir. düşüncenin oluşum süreci bundan bağsız olsa gerek. düşünmeden önemsemek olanaksız olduğuna göre dşünce peşin kabul ile var zaten. ancak içsel düşünce dediğiniz konu daha değişik bir durmum mudur?

serkan.idealist

Felsefe.net
Yeni Üye
ilk önce düşüncenin,kendi doğasına bakalım.düşünmek sureti ile çok uzaklara gidebiliriz.bu sonsuz yolculuk,bizi yorabilir.
ve elimize gerçek bir bilgi geçmeyebilir.buraya kadar önemsedik.artık gerçek yok.bunu anlayabilmek için düşüncenin eyleminin
sadece önemsemek olduğunu söyleyebiliriz.ısrar ediyor.bir an olsun hayatın anlamının bir gerçek olamayacağını algılamıyor
ya da düşünmüyor ya da farketmiyor.ben düşünmemekten bahsetmiyorum.aksine.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
gerçek, düşünceden bağsızdır. yaşama anlam yüklemek bir yargı/değerlendirme/önemsemedir. düşünce önemsediğine anlam verir; onun sonsuz olması anlam yüklediklerini/yüklemediklerini ortadan kaldırmaz ve çoğaltır. düşüncenin kendisi de önemsemek/anlamlandırmak/değerlendirmek üzerinde yükselmiştir. bu nedenle önemsemek düşünceden bağsız değildir. soyutlama yapma yetisini geliştiren insan türü anlam/sılaştırma konusunda da sınır tanımayacaktır.

kağıtgemi

Felsefe.net
Yeni Üye
önemseriz çünkü hayatımızda birşeyler önem kazanmak zorundadır,aksi boşluktur yılgınlıktır.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
sayın kağıtgemi,

Söylediklerinizden hareketle önemsemenin bir zorunluluk olduğu sonucuna varmak gerekecektir. Gerçekte, önemsemek bir zorunluluk mudur? Bir zorunluluk ise, bu zorunluluğu belirleyen nedir? Zorunluluklar olmadan da önemsenemez mi?

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Ben bu konuyla ilgili düşüncelerimi #88 mesajda belirtim. Ben önemsenin ihtiyaç olduğunu düşüyordum ki siz kağıtgemi önemsenmenin zorunlu olduğunu düşünmüşsünüz. Size bunu düşündürenin ne olduğunu merak ediyorum.
Sevgilerimle...

tırı vırı

Felsefe.net
Yeni Üye
Bazen adam sanırım önemserım, bazen değer sanırım önemserım, bazen sadece insan olması yeter derım, bilirim yetmez, bilirim yetınmez kımse bilirim yetınmezız bılırım, bilirim, bilirim...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
neden önemsiyorsunuz o zaman? geçip gitmek varken!...ve bildiğiniz nedir, paylaşmak istemediğiniz? bilirim diyerek yetindiğiniz nedir?

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Neden önemseriz?Önemli olduğu/önemli bulduğumuz için...

kağıtgemi

Felsefe.net
Yeni Üye
syn nejdet ve syn talha can,
evet ,önemsemek bir zorunluluktur.bu zorunluluğu belirleyen ise, hiçbirşeyin önemsenmediği tersi durumda yaşayabilmenin mümkün olamamasıdır.daha basit örneklemek gerekirse herşey önemsizleşirse hayattan zevk alınamaz,boşluk ve eksiklik duyguları kişiyi bir çeşit kaosa sürükler(genelde intihar).bunu yaşamak istemeyen birey zoraki olarak (zorunluluğu hissettiren çaresizlik duygusudur)hayatındaki bazı kavramları,kişileri,durum veya olayları ön plana çıkarır.ön plana çıkardığı herneyse dikkatini onun üzerinde yoğunlaştıracağından birsüre sonra onu ilk önemseme nedenini unutur ve hatırladığı sadece önemsediğidir.
Zorunluluklar olmadan da önemsenemez mi? demişsiniz hayır önemsenemez ama birkere önem kazandıktan sonra önemsizleşmesi zor olabilir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar