Mutlak doğru bilgi varmıdır?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe'ye Giriş kategorisinde Poseidon tarafından oluşturulan Mutlak doğru bilgi varmıdır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 20,930 kez görüntülenmiş, 61 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe'ye Giriş
Konu Başlığı Mutlak doğru bilgi varmıdır?
Konbuyu başlatan Poseidon
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gustav Jung

Vicdan

Felsefe.net
Yeni Üye
Kardeşlerim; hayatta mutlak doğru olsa bile bunu bulacak insanları ya dinlemeyiz, ya da deli saçması der atarız. . D. Defoe şöyle diyor:

"Eğer bir insan başkaları farklı düşünüyor diye gerçeği açıklamaktan çekiniyorsa hem budala hem alçaktır. Birinin "benden başka herkes yanılıyor" demesi güç elbette, ama sahiden de yanılıyorlarsa o ne yapsın?"

Ha benim fikrimi sorarsanız, mutlak iki doğru vardır: Doğum ve Ölüm.

Macavity

Üye
Yeni Üye
Şu an mutlak olan bu mesajı okuyor olmanızdır.

Keşke o kadar kolay olsaydı. Eğer onu okuyor olduğum, şu anda yazıyor olduğum, şu anda oturuyoru olduğum vs. mutlak olsaydı, Descartes ile bütün epistemoloji, hatta ontoloji bitmiş olurdu. Düşünmemiz de, herhangi bir başka eylemimiz de yalnızca bizim onları yapıyor olduğumuza dair algımızdan ibarettir. Her algımız mutlak mıdır ki bunlar mutlak olsun? Ya da hadi bunlar mutlak olsun, peki ya başkasının eylemleri ne olacak? Öyle ya, eğer kendimize dair algılarımız mutlaksa diğerleri neden öyle olmasın? O zaman her algımız mutlak olur. Peki öyle midir? Öyle olsaydı mutlak sorusu bir soru olmaktan çıkardı.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Şu an mutlak olan bu mesajı okuyor olmanızdır.

Sevgili Talha Can, mutlak kavramı felsefenin dipsiz kuyularından biridir.Günlük hayatta sıkça kullandığımız "kesinlik" pekiştiricisi "mutlaka" sözcüğüyle de eşanlamlı değildir, ilgisi bile sınırlıdır.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
glezinrs ve Macavity bu "mutlak" konusunun o kadar basit olmadığını ben de biliyorum ve bu konu başlığına da çok değer veriyorum. Konuya yeni fikirler/mesajlar yazısın diye öyle yorumda bulundum ve bakınız ki 3 Mayıstan sonra tekrardan mesajlar ve yeni bilgiler eklendi. Bu çok güzel bir şey...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bilgi, bilimsel olarak surekli suregelen bir surec daimiliginde, yanlislanabilen,degisebilen, gelisebilen,yenilenebilendir. Bu anlamda, bilimsel bilgi; hic bir zaman, kesin, mutlak, degismez v.s. olamaz. Olgular, bilgi temelinde evrensel onay almis, tartismadan bagimsizdirlar ve bilimsel gercekliktirler. Taki bir gozlem ile yanlislanabilene kadar.

Eger bilgi icerigimiz, inancsal,ideolojik, akilci temelde ise; o zaman zaten kesinlesmis, mutlaklasmis bir iddia tartismasidir ve bilimsel degildir.

Gerceklik, insanoglu disinda ona yansiyan ve gozlem veren bir gerceklik vardir, yalniz bu gercekligin ne oldugu ve bu gerceklige verilen her turlu anlam ve icerik, insanoglu yapilandirmaciligidir.

Kisaca aklin kendini inandirdigi ve kendine dogruladigi hersey, o akil icin; sabit, sahipli, savunulan bir degerdir.

Gozlemin ortaya koydugu bilgi ise teorisi ve de teorisinin testinden sonra olgulasmasini ve de baska bir gozlem ile yanlislasnabilene kadar da dogrulugunun gecerliligini getirir.

Sabit, degismez, mutlak v.s. her dogru, gercek, bilgi v.s. inancdir. Bilimsel olarak ta, her turlu dogru, gercek ve bilgi degisebilen, yanlislanabilen ve yenilenebilendir.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Mutlak doğru olsaydı, bu sorunun da cevabı "net" olur ve cevaplar da Evet-Hayır olurdu. Evet, mutlak doğru var desek bu tartışılamazdı, çünkü cevabımız mutlak. Hayır, mutlak doğru yok desek bu tartışma asla başlamazdı. Evet ya da Hayır diyemiyoruz öyleyse YOK'tur. Ama "Yok" dediğimizde Hayır, mutlak doğru yok desek bu tartışma asla başlamazdı. cümlesi tekrar başlıyor. Ve gidiyor...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
"Mutlak Doğru Bilgi"ye dünyasal koşullarda sahip olunamaz. Herkesin kendine göre bir doğrusu vardır ve "tek doğru budur" diye kendini inandırdığı için başka olasılıklara tahammül edemez oysa ki "gerçek zannettiklerimiz" ile "hakikat" çok farklı olduğu için sahip olunan bilgi, hiçbir zaman mutlak bilgi olmayacaktır.

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Arkadaslar mutlak doğru vardır mesela dünya yuvarlaktır,şimdi siz elips derseniz kare dersiniz oval dersiniz ama bu dunyanın olmadığını göstermez,zaten benim kasıt ettiğim dünyanın yuvarlağa yakın olması ve var olması bence herşeyden şuphe etmek gerçekleri kaçırmaktır ama bana şunu söylerseniz size inanırım dünya yaratılmıştır bu doğru ama gerisini bilemeyiz Tanrı mı var Zeus mu var yoksa Ra Amon Seth mi var burası şüphelidir ama siz siz olun
insan öldürmeyin savaşmayın
zian yapmayın
kul hakkı yemeyin

gerisi hayat...

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Doğru,onu bu yargıya götürecek diğer argüman ve değerlerin ''doğru''luğundan,ölçülebilir,kanıtlanabilir oluşundan gücünü alır.
Üstelik biliyorsunuz ki, dünya düzdür.
Böyle kült bir felsefi sorunun, böyle kesinlik,eminlik içeren bir mesajla sonlanmasına dayanamadım,dahil olayım dedim.Varlığımın ve zihnimin bir illüstrasyon içinde olmadığından bile emin değilim.bu emin, mutmain hal ilginç ?...

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Sayın Meyelan burası bizim ebedi yurdumuz olmadığı için ölümlü olduğumuz için gerçek miyiz değil miyiz diye bir sorgulama yapılması normal ama bu olmadığımız manasına gelmez bu derin şüpheler bizde psikolojik sorunlara yol açabilir sakın yanlış anlamayın bireysel olarak kasıt etmiyorum toplumsal olarak hepimiz kendimizi bir film sahnesinde kurgulanmış hissetsek kimse çalışmaz yapacağı iyiliği yapmaz belki kötülükleri de yapmaz... yalan dünya diyorlar o misal bizde işte yaşıyoruz,,,
Bence burası bir gerçek ve imtihan oluyoruz yoksa gezegenlerin,havadaki gaz oranın bu kadar rast gelmesi materyalizmle açıklanamaz o yüzden benim tavsiyem en başta kendime

1)Savaşma-şiddet gösterme

2)Evlilik dışı cinsellikten uzak dur

3)Kul hakkı yeme

4)Üret ve paylaş

Dünyanın sonunda neyle karşılaşırız bilemiyorum ama bana iyi olmak yetiyor içimde meraktan çok kaybetmek korkusu var burdaki ailemle arkadaslarımla bir daha görüşememe korkusu tabii ahlak ilkelerim sadece kurtuluş için değil öyle olursa iyi olur diyedir hepimizin iyiliği için insanlığın iyiliği için

Saygılarımla....

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Farklı bir düşüncesi olan var mı?

Salih1971

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sağık
Soru:Mutlak doğru bilgi varmı?
Cevap:Hep "birşeyin" varolması.

Salih1971

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sağık
Ispat:
*Düşünüyorum O halde varım.
*Birşey varsa hep birşey var demektir.
*o zaman evvelde, şuanda ve gelecekte hep bir"ŞEY" var olacaktır...

Salih1971

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sağık
Geçmiş forumlardaki arkadaşlardan özür
diliyorum. Forumdan ayrılacağım için yazamıyorum demiştim.istisna olarak kendi yazılarıma bakmak için girdiğimde bu başlığı görünce yazmak istedim. (Forumdan normalde ayrıldım)

Salih1971

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sağık
Çünkü benim mantıksal Çıkarımlarımın burdada olması iyi olur diye düşündüm. Herkese selam ve sevgiler. ❤🙋

Salih1971

Yeni üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sağık
Soru:Mutlak doğru bilgi varmıdır?
Cevap:Birşey varsa hepbirşey var demektir.

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Vardır,
Herşeyin hareket ettiği ve zıttıyla dönüştüğü.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar