Mantık Soruları(Çözdüğün soru yerine yenisini koymayacaksan bu başlığa girme arkadaş)

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde flzf tarafından oluşturulan Mantık Soruları(Çözdüğün soru yerine yenisini koymayacaksan bu başlığa girme arkadaş) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 17,327 kez görüntülenmiş, 175 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Mantık Soruları(Çözdüğün soru yerine yenisini koymayacaksan bu başlığa girme arkadaş)
Konbuyu başlatan flzf
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan sakal

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
Ben soruyu şöyle tekrar ediyim önemli olan yüzü farklı renlerde olan küçük 26 küpü büyük küp örecek şekilde kaç farklı olasılıkla dizilebilir cevap basit aslında :)

küp sayisi asagidaki gibi kullanildiginda
8 de 3, 12 de 2, 18 de 1
farki sayilarda ise 2 küp

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
(sanirim sorumu yanlis yere ekledim )))) geleneklere uymasi icin soruyorum.

2 tane adam var beraber bi iş yapmak istiyolar ama birbirlerine güvenmiyolar, şehirde bi işkurmak istiyolar, yola cıkıyolar akşam olunca bi handa kalmaya karar veriyolar. 2 si de iş kurmak için biriktirdikleri parayı bi cantaya koyuyolar. sonra da birbirlerine güvenmedikleri için bi anlaşma imzalıyolar. anlaşmayı hancıya veriyolar. anlaşmada 2mizden biri bu çantayı yalnız başına almaya kalkarsa cantayı isteyene vermiceksin yazıyo. 2 adam odalarına geciyolar. tavla oynamaya başlıyolar , ve oyun sırasında zar bi alt kata düşüyo, adamlardan biri dur ben alıp gelirim diyo, aşağı iniyo aşağısı da hancının odası, hancı tabi zarın düştüğünü görmüyo bile... aşağı zar almaya gelen adam hancıya cantayı ver diyo, hancı da vermem diyo. aşağıdaki uyanık adam yukardakine " vermiyo" diye bağırıyo . yukarıdaki zarı vermediğini sandığı için "Ver gelsin" diye bağırıyo.hancı da cantayı veriyo. uyanık adam cantayı alıp kaçıyo. sonra yukardaki(yani kazıkalanan:p) hancıyı dava ediyo. ve olayın kopma noktası ---hancı öyle bişey söylüyo ki dava direk düşüyo.. hancının ne söylediğini bulabilir misiniz...

flzf

Filozof
Yeni Üye
ben yaraticiyim 50 farkli sekilde dizerim :))))

düyayi seyreden, alemi gözleyen

Evet yaratıcı düşünmeye çalıştığını görebiliyorum ama yorumların lütfen biraz daha yere bassın neye dayanarak 50 farklı şekilde dizebildin de 51 olmadı yada 250 yada 2 milyon ?

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
sürekli sorunun mantigi degistigi icin olabilir mi?
aslina bakilirsa hic bir yere dayanmadan aklima gelen ilk rakami salladim. sonucta küplerden ücgen yada cember farkliligi cikmayacagina göre yine cikacak sekil küp olacaktir. tabi küplerin renklerini düsünecek olursak moazik sistemi ile farkli sekilleri cikarabilirz.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Mozaik sistemi ne demek mozaik sistemi ile farklı ne çıkarabilirsin benimi sınıyosun sen :)

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
Mozaik sistemi benim tanimlamam aslinda. bir ressamin ne cizerse cizsin objeyi karelere bölmesi ve yeslestirmesi ve renklendirmesi yani. Antik yunan kalintilarin da su cok rastlanan Zeus vb tanri, tanrica cikartmalarin da kullanilan teknik. Küplerin renklerinden faydalanip nicin mozaik sekiller türetilmesin diye düsünüm. hatta kadinlar nakis islerken de ayni karelere bölme teknigini yani mozaik sistemi kullanir.
farkli renklerde olsa mozaik formülüyle farkli küpler bir araya getiriip farkli sekiller cikabilir :))
siz yaniti yazmzsaniz ben böyle fikir türetip duracagim

flzf

Filozof
Yeni Üye
Anladım ama sen düzlemsel düşünüyorsun 3 boyutlu düşünüp soruya biraz daha sadık kalman gerekiyor mesela bak küp örülmesinden bahsediyorum çünkü 26 adet küçük küp var 3 ün küpü yada 3. kuvveti kaçtır ve neden 26 tane ufak küp var ve örmek terimlerini bi düşün bakalım hem böyle damdan düşer gibi nerden geldin sen eski bir üyemisin yoksa ismin nedir :)

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
evet daha dün üye olum ve gelir gelmez insafsiz bir soruya takildim. Nisan adim ve küplere katildim kaldim. sizde verdigim hic bir yaniti Kabul etmiyor sürekli sorunun mantigini degistiriyorsunuz. artik yaniti alsam diyorum.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Aslına bakarsanız henüz çözmedim önümdeki rubik oyuncağından birden aklıma geldi enterasan bir soru bende çözümü merakla bekliyorum peki sizin sorunuzun cevabı nedir öğrenebilirmiyiz :)

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
:))) bende cözemediginiz tahmin ettim hahahahaha
benim sorumun cevabi sorunun icinde sakli... Ortaklardan birinin verme demesi kosuluyla canta verilmemeli.. Ama ver gitsin yaniti sonucu degistiriyor.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Yanlız ufak bir ayrıntı var henüz çözmedim dedim çözemedim demedim. Takılıp kaldığınız insafsız soru bu küp sorusumu şimdi birileri çıkar çözer merak etmeyin bakıyım bu arada bende çözmeyi deniyim. Sizin sorunuzun cevabı güzel mantıklı ama ucu açık olduğu için pek yanaşmıyorum. Bu tip tek sonucu olan kesin çözümlü sorular daha çok ilgimi cezbediyor bazen burda olduğu gibi kendi kendime bile türetebiliyorum :)

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
bende okul siralarinda sayisal mantigi bünye olarak kaldiramadigimdan antibiotik cözümü sözelde buldugum icin sözele dayali sorun ve cözüme odakliyimdir. ama bu küplere bende soruldugundan beri takmis durumdayim ve iki saattir rubik konulu videolari izliyorum. soru küplerin sayisinda degil renklerde gizli gibi.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Bildiğiniz gibi bir küp altı farklı yüze sahiptir her yüzün bir renkte olduğunu kabul edin sarı mavi yeşil kırmızı turuncu beyaz bu küpü uzayda yada şöyle söyleyeyim masanın üstünde çizdiğiniz bir karenin üzerine koyun. şimdi bu küp ü kaç farklı şekilde o karenin içine yerleştirebilirsiniz ? bu soru bir bunu çözdükden sonra benim sorduğumu çözmek basitleşiyor.

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
tüm sosyal üyesi oldugum sitelerede bu soruyu sordum. ya rubik sistemli yerlestirilmis olsada 26 küp rubik olusturmuyor.. ayyyyyyyyyyyyyy küp sekerlerden deneme yaptim sonuc sifir

flzf

Filozof
Yeni Üye
Bence yüzü masanın üstündeki kareye bakan her ihtimal için 4 farklı seçenek var bu durumda 6*4 den den bir küp uzayda 24 farklı şekilde bulunabilir.

Buraya kadar anlatabildiysem 26 küp denden de uzunluğu 3 birim yüksekliği 3 birim genişliği 3 birim olan bir küp örülebilir. Örülebilirde şu demek 3 birimlik küp 3*3*3 =27 yapar fakat biz tam merkezde kalan 1 küpü kullanmıyoruz.

Bu durumda yerlerine 24 farklı şekilde yerleştirilebilecek 26 adet küpümüz olur.ise kaç farklı şekilde dizebiliriz biz bu küpleri şimdi onu bulmaya çalışalım.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Bu arada şimdi dikkat ettimde anlatımdaki beceriksizliğimle birlikte soru o kadarda kolay gözükmüyor aslında.Benim yorumlarımla demek istediğimi anlayabildiyseniz çözümüm bu yönde.Doğru yada yanlış olduğunu bilmiyorum son aşamada küplerin farklı dizilişlerini bulmak kalıyor.Bu farklı dizilişlerde küpün iç yüzeyinde kesitlerinde kalıcak olasılıklarda oluşacak bunları bulmakda ayrı bir mesele :) Kısaca küplerin aslında farklı dizilip aynı görüntüyü verdikleri durumlarıda hesaba katmak gerek :p Tam mimar olacak adammışım be :)

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
bu iyice fizik sorusuna kaydi. buna benzer bir soruyu görmüstüm ama 65 küp ve farki kenar renkleri mevcuttu. simi 3*3*3= 27 birde ortada bos kullanilan küp sayisi 26 6 renk var ve bu durumda 26 veya 27 küp bölü 6 yaparsak sonuc 4 sekil olarak cikiyor ortaya. dahasi cözüm bulamadim

flzf

Filozof
Yeni Üye
Bana kalırsa cevap milyonları aşan bir bir sayı olacak :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar