Mantık Soruları(Çözdüğün soru yerine yenisini koymayacaksan bu başlığa girme arkadaş)

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde flzf tarafından oluşturulan Mantık Soruları(Çözdüğün soru yerine yenisini koymayacaksan bu başlığa girme arkadaş) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 17,316 kez görüntülenmiş, 175 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Mantık Soruları(Çözdüğün soru yerine yenisini koymayacaksan bu başlığa girme arkadaş)
Konbuyu başlatan flzf
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan sakal

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
ee artik su cevabi bulun nolurrrrrrrrrrr,,, kafam takildi sabaha Kadar küpler sira halinde rüyama girer uyku haram olur:cool:

Elektronik Mühendisi

Felsefe.net
Yeni Üye
Matematikte çözülmedik sorular çok azdır. Onların da üstüne ödüller koyuldu zaten.

Bu sorunun bir benzerini çözmüştüm. Tam olarak benzeri de denmez ama benzer yönleri vardı. Eve gidince kağıt kalem alıp uğraşayım.

Umarım çözerim.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Güzel soru.
Sanırım çözebilirim, eve gider gitmez uğraşayım.

Sonunda beni anlayan biri çıktı çözsenizde çözmesenizde teşekkür ederim :) Ayrıca zaten sizden başkasının çözebileceğine pek ihtimal vermiyordum :)

Diğer tenis turnuvasına katılan yarışmacıların cevabı doğrumu 32 kişimi katılmış başka bir cevabı varmıydı :)

Elektronik Mühendisi

Felsefe.net
Yeni Üye
Sonunda beni anlayan biri çıktı çözsenizde çözmesenizde teşekkür ederim :) Ayrıca zaten sizden başkasının çözebileceğine pek ihtimal vermiyordum :)

Diğer tenis turnuvasına katılan yarışmacıların cevabı doğrumu 32 kişimi katılmış başka bir cevabı varmıydı :)
Evet cevap 32.
ama formülsüz bir yöntemi de var. Final maçından yani tersten giderek. Final maçında 2 kişi vardır.ve tek maçtır. Yarı final maçları 2 şer tanedir.Toplam 4 kişi vardır. Çeyrek final maçlarında 8 oyuncu vardır toplam.Final den çeyrek finale toplam 7 maç(1 maç final, 2 maç yarı final, 4 maç çeyrek final).Çeyrek finale 8 kişi çıkacağına göre 8 kişi elenmiştir,toplam 16 kişi vardır çeyrek final önce turda.Maç sayısı da 15 e eşit olur. 7 maç önceden vardı, 8 maçta şimdi 15 maç....gibi ilerleiyor.Seninki kadar kısa ve net değil ama bilmekte de yarar var.Tablo ile daha güzel açıklanabilirdi.

Ama sınavda olsam, senin yöntemi kullanırdım, çünkü bize hep, en güzel çözüm en kısa çözümdür diye öğretildi.Ekonomik olanı da budur

flzf

Filozof
Yeni Üye
Evet cevap 32.
ama formülsüz bir yöntemi de var. Final maçından yani tersten giderek. Final maçında 2 kişi vardır.ve tek maçtır. Yarı final maçları 2 şer tanedir.Toplam 4 kişi vardır. Çeyrek final maçlarında 8 oyuncu vardır toplam.Final den çeyrek finale toplam 7 maç(1 maç final, 2 maç yarı final, 4 maç çeyrek final).Çeyrek finale 8 kişi çıkacağına göre 8 kişi elenmiştir,toplam 16 kişi vardır çeyrek final önce turda.Maç sayısı da 15 e eşit olur. 7 maç önceden vardı, 8 maçta şimdi 15 maç....gibi ilerleiyor.Seninki kadar kısa ve net değil ama bilmekte de yarar var.Tablo ile daha güzel açıklanabilirdi.

Ama sınavda olsam, senin yöntemi kullanırdım, çünkü bize hep, en güzel çözüm en kısa çözümdür diye öğretildi.Ekonomik olanı da budur

Aslında tam olarak formülleyemedim kısa olmasından ziyade formüllemek önemli benim için bu soruda şanslıydım 32 bildik bir sayı 2 üzeri 5 turnuvaya belkide 18 kişi katılacaktı bu sefer belki herkes eşit sayıda maç yapmıyacaktı ama böyle bir olasılıkta mümkündü.

Elektronik Mühendisi

Felsefe.net
Yeni Üye
Yıllar önce bir matematikçi sezgilerine dayanarak şöyle demiş.
Birebir eleme usulü maçlarda, kişi sayısı maç sayısından hep bir fazladır.

Yani, 4 kişi eleme usulü ile maç yapıyorlarsa, kişi sayısı bir fazla olacağı için 3 maç yapmış oluyorlar.
31 maç yapılıyorsa,kişi sayısı da 32 olmalı.
Gibi..

flzf

Filozof
Yeni Üye
Her oyuncunun eleme hakkını kaybedene kadar adil sayıda ( o ana kadar rakibi kaç maç yaptı ise o da yapmış olacak) maç yapması ilkesi ile çok doğru demiş. Çünkü bu tip turnuvalarda ekin yöntemi ile hesaplanır ve hesapta 2 kullanılırsa sonuç hep öyle olacaktır katılımcı yapılan maç sayısının bir fazlasıdır.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Elektronik mühendisinin çözmesini bekliyorum ama sizde biraz çaba harcayın öyle hadi çözümü yaz demekle olmazki alttarafı her üniversite sınavına girmesi gereken öğrencinin en fazla 3 dk da çözmesi gereken bir soru bu :) Tabi sayısal bölüm öğrencileri için geçerli :)

sakal

Kahin
Yeni Üye
Seyrialemir sorular başlık içinde güncelleniyor en soru

Elimizde 6 yüzü değişik renkte birbirinin aynı küplerden 26 adet var bu küpleri kullanarak kaç değişik renkte küp yüzeyi örülebilir ?

Varmı bi fikrin :)
6..............birbirinin aynı küpse ve yüzeylerindeki renklerde aynı ise ve bir mozaik oluşturulmayacaksa 6 değişik renkte yüzey oluşur..yedinci bir renk yok.26 küpün olması şaşırtmaca olabilir ne karesi ne küpü...

flzf

Filozof
Yeni Üye
sakal şöyle düşün bir küp düşün o küpü enden boydan yükseklikten 3 er 3 er böl kes yani kaç tane küp elde edersin ?

sakal

Kahin
Yeni Üye
ya ne bu şimdi 27...renk ne alaka..

flzf

Filozof
Yeni Üye
ya ne bu şimdi 27...renk ne alaka..

tamam 27 cevabını verdiğine göre buraya kadar anlamışsın o 27 küpten oluşan büyük küpün tam merkezinde 1 adet küp vardır doğrumu.Bunu düşün evet dedikden sonra diğer kısma geçiyorum

o merkezdeki küpten sonra büyük küpteki kalan 26 küçük küp daha var ve onlarda merkezdeki küpün etrafını örmüş diyebilirmiyiz küp örülebilir bu demek o merkezdeki küpün etrafına hiç boşluk kalmıycak şekilde küplerden kapatmak buraya kadar tamamsa

diğer kısmı anlatayım.

flzf

Filozof
Yeni Üye
o küçük küplerinde her bir yüzü ayrı renkte bir yüzü yeşil diğer yüzüü mavi gibi bildiğin üzere bir küpünde altı tane yüzü vardır ya işte bu altı yüzüde değişik renkte olan küpten 26 tane var ve bu küpler kullanılarak kaç farklı renk kombinasyonunda mozaik desenler dahil küp yüzeyi örülebilir.

sakal

Kahin
Yeni Üye
soru güzelmiş ama cevap yok :) ya yorma gece gece söyleyiver bir sürü işim var.

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
cözümü bulsayim yazardim :), hem yaniti bilinmeyen sorulari sormak hic adilane degil. üstelik, ögrendigim matematik 90 larda kalmis benim

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar