Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde telrunya tarafından oluşturulan Karalama Defteri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 205,863 kez görüntülenmiş, 1,750 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Karalama Defteri
Konbuyu başlatan telrunya
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan velevki

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye

Bugün felsefeyi bırakışımın 3. yılını doldurdum, artık kafamdaki ağırlık tamamen gitti. Hiçbir şeyin haklı ya da haksız olduğunu düşünmüyorum. Ölümden sanki daha az korkuyorum. İntihara da ne daha fazla yakınım ne de daha uzak. İnsanlardan artık hiç korkmuyorum, içimden hiç umursamak gelmiyor onları, bunun nedeni de ne hiç anlayamadım. Tüm takıntılarım ve gerginliğim kayboldu ve bunlar için felsefeyi suçlamak bile içimden gelmiyor. Halbuki önemliydi sanki geçmiş, sevmek, değer vermek... Şimdi ise öylesine. Birşeyleri bulmak, başarmak, bulamayacağımı anlamakla bile ilgili değil. Felsefe ister istemez hak veriyor birşeylere ancak kendime tarafsız bir gözle baktığımda, bir yabancı gibi duygulardan arınarak, böyle olmadığını gördüm. Ne haksızım ne de haklı, düşünmeye değmez. Böylesi daha güzelmiş boş boş bakmak, bin kilometre ötesini görmeye çabalamaktan daha güzelmiş.

Felsefeyi bırakamazsın dostum. Sigarayı, alkolu hatta uyuşturucuyu bırakabilirsin ama felsefeyi bırakamazsın. Sen bıraktım desen bile o seni bırakmaz. Şu an bıraktım sanıyorsun ama aslında daha da bağlandın. İşin komiği felsefeden kötü bir şey gibi bahsediyoruz. Felsefe dışarıdan bakanlar için saçmalık ama felsefe dünyasına girenler için harika. Felsefe dünyasında mutlu değilsek bunun sebebi felsefe değil, felsefe dışarıdan bakanlardır. Biz aptallara karşı felsefe saflarına geçtik. Pes edemeyiz, ölünceye kadar aptallarla savaşmak zorundayız. Ben savaşımı sürdüreceğim ama aptallar galip gelirse de bir samuray savaşçısı gibi intiharımı da ederim. Şunu da unutma ölüm kolay, zor olansa yaşamak...

nilüfer

Üye
Yeni Üye
içim ürperiyor ..bir yığın insan kendini beğenirmek için şehir şehir dolaşıyor...dolaştıkça kirleniyor ve kirletiyorlar....ne gerek var kaldırımları söküp polise atmaya ne gerek var ve de ne eline geçiyor erdoğan ın konvoynu taşlayınca ....bir polisi başından vurduğun taş bile senden daha temizdi fakat kirlettin onu ademoğlunun kanıyla, devletin polisinin kanıyla...ne yazık ettin kendine ...kalbin atttığın taş kadar farkında değil hayatın , yaşamanın...
ben bugün test ettim kendimi gel sen bana güven...insanın içinden; saldırganlığı , kabadayılığı ve öfkeyi salıklayan insandaki hayvani yönden geliyyormuş...ona ehemmiyet vermemek lazımmış... kötü söz sahibinin, kötü davranış sahibinin ...kirlendik yine ...kirlettik yine

Şiddet tabiki iyi bir şey değil ama konu erdoğan olunca şiddet gösterenleri suçlamak pek doğru gelmiyor bana.Tecavüze uğrayan kadının bacağını açması suç sayılır iken tecavüz eden hiç anılmaz , hiç suçlanmaz.Yine aynı şekilde Hopa'da 1 kişi öldürüldü burda da suc erdoğanı protesto edenlerde mi?
Bu arada kaldırım taşlarının sökülmesini; söküp birilerine atmak değilde, binlerce kez sökülmeye gerek kalmayacak kadar sağlam yapılmasını savunabilirim.

nilüfer

Üye
Yeni Üye
"İnsan herşeyin ölçüsüdür" demiş sofistlerden Protagoras...

"İnsan her şeyin, varolan şeylerin varolduklarının ve varolmayan şeylerin varolmadıklarının, ölçüsüdür" şeklinde imiş tamamı .
Var olan şeyler insan yokken de varolan şeylerdir keza varolmayanlarda insan varkende olmayan şeylerdir.Fakat olana da olmayana da anlam yükleyen insandır.Somut anlamda madde bağımsızdır,soyut anlamda insan farklılaştıran ve değişkenliğe etkili faktör olması nedeniyle ölçü haline gelir. Dikkat çekmek istediğim kısmı 'olana da olmayana da anlam yükleyenin insan olması' yani iyi veya kötü dememiz bizim anlam yüklememizden,salt bir gerçeklikten söz edilemez.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Şiddet tabiki iyi bir şey değil ama konu erdoğan olunca şiddet gösterenleri suçlamak pek doğru gelmiyor bana.Tecavüze uğrayan kadının bacağını açması suç sayılır iken tecavüz eden hiç anılmaz , hiç suçlanmaz.Yine aynı şekilde Hopa'da 1 kişi öldürüldü burda da suc erdoğanı protesto edenlerde mi?
Bu arada kaldırım taşlarının sökülmesini; söküp birilerine atmak değilde, binlerce kez sökülmeye gerek kalmayacak kadar sağlam yapılmasını savunabilirim.

afedersiniz ama hiçbir felsefede daha doğrusu insani değerlerin hiçbirisinde bir insana zarar vermek doğru bulunamaz ta ki nefs i müdafa zorunlu hale gelene kadar

nilüfer

Üye
Yeni Üye
afedersiniz ama hiçbir felsefede daha doğrusu insani değerlerin hiçbirisinde bir insana zarar vermek doğru bulunamaz ta ki nefs i müdafa zorunlu hale gelene kadar

Dikkat çektiğim nokta farklıydı eleştirdiğim noktaya takıldınız nedense.Ortada etki (öldürülme,hakaret kışkırtma) bulunduğu için tepki olağandır.Bu tepki normaldir asıl olmaması anormal olurdu.Biraz da etkiyi sorgulamalısınız bence.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Dikkat çektiğim nokta farklıydı eleştirdiğim noktaya takıldınız nedense.Ortada etki (öldürülme,hakaret kışkırtma) bulunduğu için tepki olağandır.Bu tepki normaldir asıl olmaması anormal olurdu.Biraz da etkiyi sorgulamalısınız bence.

her havlayan köpeğe taş atsanız yerde taş kalmaz...diye darbı mesel olmuş bir söz var....yani her etkiye bir tepki verilmez ...aklı olan varlıklar için geçerli tabi bu söylediğim...başınızı tahtaya vurursanız başınız acır tabi ama insan aklıyla her etkiye illle cevap vermek zorunda olup olmadığını seçebilr...bilmem açık olabildim mi??? sanki ben o haberleri okurken az mı diken yutmuşa dönüyorum ...her acımı birinden çıkaracak olsam etrafımda insan kalmazdı sanırm

""""Hopa'da 1 kişi öldürüldü burda da suc erdoğanı protesto edenlerde mi?"""",eminim suçlu erdoğan ve taraftarları dır.??? hayır hayır suç konuşmak yerine taş , yumurta vs atanlarda.suç onlara bu iğrençlikleri salıklayanlarda .suç taş atanın elini tutamayan anne-baba-arkadaş ında.suç tecavüzcüye küfür etttiği kadar teccavüz edilene ahlakı öğretmeyende ve onun iffetini korumayı tecavüzden önce düşünmemesinde ..insan konuşamıyorsa bari susmayı becerse..ben kimsenin avukatı değilim ...kime olursa olsun haksızlığın karşsısnda olmayı insani bir görev addediyorum...kılıçdaroğlu veya bahçeli ye taş atılsaydı aynı şeyi söylerdim ...ki kaset skandalını da esefle kınıyorum..birinin ayıbını açık etmenin topluma faydası olmadığı kesin lakin bundan ekmek yiyenler var belli ki...

erdemli insanlar olmamız dileğiyle...

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
iuflsfozkn, bu haber alıntısını bir oku istersen. Zaman gazetesinden kalan zamanın varsa tabi...

“-İlk gerginlik inşaata 'Karadenizin asi çocukları çayına ve suyuna sahip çıkıyor' pankartı asılırken polisin gazlı müdahalesi ile başladı. Daha sonra polis meydanda bir açıklama yapılmasına izin vermedi ve gazla müdahale etmeye başladı.

-Hopa halkının bir açıklama yapmasına ve orada asılan pankartlara tahammül edemeyenler tarafından Hopa'da 'olay' çıkarılmıştır. Polisin acımasız saldırısı sonrasında Hopa'da gerginlik büyümüştür. Neredeyse tüm ilçe gaza boğulmuştur. Metin Lokumcu kardeşimiz de işte bu müdahalenin sonrasında hayatını kaybetmiştir.

-AKP'nin konvoyunun Hopa'da ayrılması sırasında koruma polisi Servet Erkan otobüsten düşürek yaralanmıştır. Otobüsten düşme anı televizyonlarda da yayınlanmıştır. Görülüyor ki arka kapıda duran koruma polisi otobüsün hızlanması ile birlikte aşağı düşüyor. Ancak günlerdir polis memurunun atılan taş sonucu otobüsten düştüğü tekrarlanmaktadır. Söylenen her şeyin tek kaynağı ise Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarıdır.”

ayşenur

Üye
Yeni Üye
""""" ezilenler " dostoyevski nin okudğm ilk romanı oldu...
ahlaka dair ,aşka dair çok şey söylemiş.küçük Nelly nin yoksulluk içinde yaşayıp kıvrım kıvrım kıvranmasına rağmen ,kendisini ortada bırakan Prens babasına karşı haklı gururunun resmini ne güzel dökmüş satırlara. ...ve bir başkasının mutluluğu için çırpınıp duran vanya ve de nataşa ne güzel hedefler insanlar için...insandan maksat neymiş anlamış olduk yine ...
en harika bölümler ise karakter analizleri olmuş..alyoşa nın kadın ruhunu , başkasına bağlı kalmaktan hoşlanışını , hata yapsa da hep pişmanlığını yaşadığını , çocukluğunu ne güzel anlatmış..

şuraya bakın hayatımızı ne güzel resmetmiiş
"Son derece iyi , fakat zayıf sinirli kişiler hep böyledir.İyiliklerine rağmen kederlenmek, hiddetlenmek, onları adeta sarhoş eder.Bundan zevk alırlar ve mutlaka başkalarına ,suçsuz , çoğunda da en yakınlarından birine çatarlar. Mesela kadınlar, ortada incir çekirdeğini dolduracak bir sebep yokken kendilerini bedbaht hissetmek ihtiyacı duyarlar. ne ruhen zayıf ne de kadın tabiatlı erkekler de vardır ki bu bakımdan kadınlara benzerler.ihtiyar sebepsiz yere hır çıkarmak istiyor ,bu isteğini yenemediği için üzülüyordu"...

ben de bu yaz ezilenler ve budala'ya eğilmek istiyorum ama hangi yayından okumam gerektiği konusunda mütereddidim konu dostoyevski olunca özenli davranmak gerek....siz hangi yayından okudunuz öğrenebilirsem sevinirim...

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
iuflsfozkn, bu haber alıntısını bir oku istersen. Zaman gazetesinden kalan zamanın varsa tabi...

teşekkür ederim...zaman gazetesini yıllardır okurum ve güvenirim.ama tavsiyen için teşekkürler tekrar...taş olayı radikal deki gibi olsa bile ;yineliyorum her kızdığımız şeye öyle taşla sopayla karşılık veremeyiz biz aklı kullanmakla memuruz...diyelim ki akp ye kızdılar vs o taşları atanlar kime geleceğini bilerek mi attılar ? ayrıca onlar oaraya zaten olay çıksın diye geldiler bu çok net...her ilde her dönemde oldu...madımak otelinin çatısındaki adamlar her iki tarafa da ateş etmediler mi? deniz gezmişi hain ilan edenle bediüzzamanı , adnan menderesi , vb hain ilan aynı el değil mi??? sizler daha iyi bilirsiniz ama olayların hiçbirisi halkın isteğine hizmet etmiyor...olayların çıkışında hep yönlendirilen militarist tipler öndeler...diyarbakırda öğrenci yurdunu yakanlardan farkı yok aynı insanlar bunlar

ben de bu yaz ezilenler ve budala'ya eğilmek istiyorum ama hangi yayından okumam gerektiği konusunda mütereddidim konu dostoyevski olunca özenli davranmak gerek....siz hangi yayından okudunuz öğrenebilirsem sevinirim...

ben bir kampanya ile set olarak almıştım dostoyevski romanlarını ...üç harf yayınları ...fakat kelime yanlışı göze batacak kadar var baskı hataları yani

seyduna nın tavsiyesiyle okuduğum haberden bir parça
....Hopa'da yaşananların sorumluluğunun AKP'nin talimatıyla Hopa halkına ve devrimcilere yıkılmaya çalışıldığını belirten Taş, �İki gündür Hopa'da adeta sıkıyönetim ilan edilmiş durumdadır. Polis ve jandarma ellerindeki liste ile baskınlar yapmaktadır. Şu anda 22 kişi göz altına alınmıştır. Hopa'da yaşananların sorumlusu Hopa halkı ve devrimciler değildir. Göz altılara, baskınlara artık son verilmelidir. Göz altına alınanlar bir an önce serbest bırakılmalıdır� dedi.

Taş, �Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarın gücüyle o kadar vicdansız olmuş ki öldürülen arkadaşımızdan 'birisi' diye söz etmekten hiç utanmıyor, hiç sıkılmıyor. Hatta 'baş sağlığı' dileyeni kınıyor. Düşünün böyle bir Başbakan olabilir mi? AKP iktidarı kalpleri körelmiş, vicdanlarını kaybetmiş zalimlerin iktidarıdır. Ortadoğu'de yeni 'kral' olmak isteyen padişah özentisi Tayyip Erdoğan, Diyarbakır�da 'helalleşmeye geldiğini' söylerken 'birisi' diye söz ettiği arkadaşımızın ailesi ve arkadaşlarıyla 'helalleşebileceğini' düşünüyor mu?� dedi. (ANKA)

yazının ele alınışındaki kin , nefret inandırıcılığına aksi yönde etki ediyor ...yazıda konuşmasına yer verilen kişi her kimse düşmanca tavrı net anlaşılıyor bu durumda ben inanmak yerine temkinli hareket edip hala taşın polise geldiğini düşünüyorum...

hopa dan istanbul atılan taşlar

bülbülü güle aşık eden enfes kokusuydu ve güzelliğiydi, insanın kokusu müziği güzelliği de ruhudur....

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
Zaman gazetesi ışıl ışıl barış kardeşlik saçıyor di mi? Haberi nasıl okudun? Ortada o korumaya yönelik taş atma olayı yok diyor. Araba hızlı hareket edince düştü deniliyor. İlla Zaman’ın gözünden bakacaksın. Zaten o gazeteden de iktidar şakşakçılığından başka bir şey beklenmez. E verdiğin gazetedeki ajansın da ne olduğu malum. Hani objektif olmaya çalışırken pek ters tepti durum. Koymuşlarda sitesine fettoşunu “Durmak yok yola devam”
Kişisel görüş/röportaj ayrı “haber” ayrı . Orada durumu görenler tarafından yorumlar var.Tabi sen Zaman’a inan. Verdiğin Zaman kaynağı Mecidiyeköy’deki kaldırım taşlarını gösteriyor.
Ama tebrik ederim Zaman’ı kaldırım taşlarını sökerken milleti çekmiş, polisin müdahalesini de ölen öğretmeni de böyle ana sayfadan vermesini umuyorum(!)
Ayrıca
“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingi öncesi ve sonrasındaki protestolarda emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun polisin kullandığı gazdan etkilenerek kalp krizi geçirip öldüğü, bir koruma polisinin de araçtan düşerek yaralandığı Hopa’da, 3 gündür süren onlarca ev baskınından sonra 32 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Erkut Kibar adlı zihinsel engelli bir genç de var.”

Artık zihinsel engellileri de alıyorlar ya içeri bu kadar ödlek olmuş sistem.

Yazının ele alınışındaki kin , nefret inandırıcılığına aksi yönde etki ediyor ...yazıda konuşmasına yer verilen kişi her kimse düşmanca tavrı net anlaşılıyor bu durumda ben inanmak yerine temkinli hareket edip hala taşın polise geldiğini düşünüyorum...
Sen zaten düşünme bir şeyler. Düşünceni paylaşmana da gerek yok. Ben senin yerine Tayyip ne düşünüyor Zaman ne düşünüyor onları okurum hem ikiniz bir aradan çıkmış olur.

Sahi sen felsefe okuyordun değil mi? Bir yazında “felsefeciyim” demişsin.Pek yenisin belli. Bir felsefeci başlarken en fazla bu kadar dar bir bakış açısına sahip olabilir.

Bu arada konu ile pek doğru orantılı gitmiyor yazılar. Açarsan ayrı başlık orada fikir beyan edelim.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Zaman gazetesi ışıl ışıl barış kardeşlik saçıyor di mi? Haberi nasıl okudun? Ortada o korumaya yönelik taş atma olayı yok diyor. Araba hızlı hareket edince düştü deniliyor. İlla Zaman’ın gözünden bakacaksın. Zaten o gazeteden de iktidar şakşakçılığından başka bir şey beklenmez. E verdiğin gazetedeki ajansın da ne olduğu malum. Hani objektif olmaya çalışırken pek ters tepti durum. Koymuşlarda sitesine fettoşunu “Durmak yok yola devam”
Kişisel görüş/röportaj ayrı “haber” ayrı . Orada durumu görenler tarafından yorumlar var.Tabi sen Zaman’a inan. Verdiğin Zaman kaynağı Mecidiyeköy’deki kaldırım taşlarını gösteriyor.
Ama tebrik ederim Zaman’ı kaldırım taşlarını sökerken milleti çekmiş, polisin müdahalesini de ölen öğretmeni de böyle ana sayfadan vermesini umuyorum(!)
Ayrıca

Artık zihinsel engellileri de alıyorlar ya içeri bu kadar ödlek olmuş sistem.

Sen zaten düşünme bir şeyler. Düşünceni paylaşmana da gerek yok. Ben senin yerine Tayyip ne düşünüyor Zaman ne düşünüyor onları okurum hem ikiniz bir aradan çıkmış olur.

Sahi sen felsefe okuyordun değil mi? Bir yazında “felsefeciyim” demişsin.Pek yenisin belli. Bir felsefeci başlarken en fazla bu kadar dar bir bakış açısına sahip olabilir.

Bu arada konu ile pek doğru orantılı gitmiyor yazılar. Açarsan ayrı başlık orada fikir beyan edelim.

sizinle tartışmak bana fayda sağlamaz...sizi ikna gibi bir niyetim zaten yok ...her yol kendi yolcusunu taşır size hayırlı yolculuklar
eklemek istediğim son bir şey: dar bakışlı olmamak için sizin gibi mi olmam gerek..akp düşmanı ya da nurcu düşmanı olunca geniş bakışlı mı olunuyor bnu pek anlayamadım..ki size göre anlayamam da zaten...e olsun ben de at gözlüklü felsefeci olurum...
her neyse sizin için huzur ve mutluluk diliyorum ..

nilüfer

Üye
Yeni Üye
her havlayan köpeğe taş atsanız yerde taş kalmaz...diye darbı mesel olmuş bir söz var....yani her etkiye bir tepki verilmez ...aklı olan varlıklar için geçerli tabi bu söylediğim...başınızı tahtaya vurursanız başınız acır tabi ama insan aklıyla her etkiye illle cevap vermek zorunda olup olmadığını seçebilr...bilmem açık olabildim mi??? sanki ben o haberleri okurken az mı diken yutmuşa dönüyorum ...her acımı birinden çıkaracak olsam etrafımda insan kalmazdı sanırm

""""Hopa'da 1 kişi öldürüldü burda da suc erdoğanı protesto edenlerde mi?"""",eminim suçlu erdoğan ve taraftarları dır.??? hayır hayır suç konuşmak yerine taş , yumurta vs atanlarda.suç onlara bu iğrençlikleri salıklayanlarda .suç taş atanın elini tutamayan anne-baba-arkadaş ında.suç tecavüzcüye küfür etttiği kadar teccavüz edilene ahlakı öğretmeyende ve onun iffetini korumayı tecavüzden önce düşünmemesinde ..insan konuşamıyorsa bari susmayı becerse..ben kimsenin avukatı değilim ...kime olursa olsun haksızlığın karşsısnda olmayı insani bir görev addediyorum...kılıçdaroğlu veya bahçeli ye taş atılsaydı aynı şeyi söylerdim ...ki kaset skandalını da esefle kınıyorum..birinin ayıbını açık etmenin topluma faydası olmadığı kesin lakin bundan ekmek yiyenler var belli ki...

erdemli insanlar olmamız dileğiyle...

Şiddete karşıysanız eğer her iki tarafı eleştirmeniz gerekmekte ,cinayeti şiddetten saymıyor musunuz?

Her etkiye tepki verilmez derken ikiyüzlülükten,nabza göre şerbetten bahsediyorsunuz neden erdemli olmak için dilekte bulundunuz?

Akpnin mantığı da bu zaten ;her şeye tepki verilmez deyip susturmak,insanların konuşmalarına değil izin vermek bizim gibi düşünmüyorsan teröristsiniz ,eşkiyasınız diyerek faşistçe davranmak.
İşte bu noktada ; insanların bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığını değilde empatiyi düşünerek yaklaşması ,acılarını başkalarından değil de direk olarak insanca çıkarmaları /tepki vermeleri (çünkü tepki vermeleri gereken bir durum) daha doğru olacağını düşünüyorum.
Bence bu sindirmekten,ikiyüzlülükten ,bencillikten,umursamazlıktan daha erdemli davranış biçimi..

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Hiçbir şey bana iyi gelmiyor. Ne yakındakiler ne uzaktakiler. Ben mi istemeliyim iyi olmayı yoksa ben istemezken başıma mucizeler gelebilir mi? Bunun cevabını bir mucizeye tanık olmadan veremeyeceğim elbette ki. Şimdilik inanmamaya devam. Belki hırslanır da geliverir başıma, al sana der. Bir de tokat atar üstüne, yanağım kızarmış mırıldanırım. Düşer, bayılırım. Sonra ...

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Hiçbir şey bana iyi gelmiyor. Ne yakındakiler ne uzaktakiler. Ben mi istemeliyim iyi olmayı yoksa ben istemezken başıma mucizeler gelebilir mi? Bunun cevabını bir mucizeye tanık olmadan veremeyeceğim elbette ki. Şimdilik inanmamaya devam. Belki hırslanır da geliverir başıma, al sana der. Bir de tokat atar üstüne, yanağım kızarmış mırıldanırım. Düşer, bayılırım. Sonra ...
öyle kapalı ki sanki karabulutlar üstünde toplanmış ve sen arasından sesini duyurmaya çalışır gibisin...elbet güneş doğacak belki biraz beklemelisin..belki de ellerinle karabulutları itmelisin ...mucize beklemekle dağılır mı hiç karabulutlar..

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Sonra diyorum ki; bak çocuk bu iş böyle olmaz. Israrla ateşe dokunup yakmadı diyemezsin.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ben dünyayla sınırlı değilim. Geçmiş ve gelecekle de. Ben her yerdeyim, ve aynı anda, ve sonsuz. Ve kimliğim yok. Ve ideoloji kölesi değilim. Ve kendime inanırım. Ve yeri geldiğinde kendimi inkar edebilirim. Ve bu yüzden köşesizim. Ve bunun için mutlu değilim. Ve yine bu beni huzurlu ediyor. Ve biliyorum, gün bu gün. Ve an, sadece şu an.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
hiç kırık ..........................................................

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
karanlık bir gecede aydınlık oluşturmak için gündüzü beklemek gündüzü getirebilir mi? gündüz, karanlıkta yaşayanlarımıza ne demeli ...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar