Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde telrunya tarafından oluşturulan Karalama Defteri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 208,470 kez görüntülenmiş, 1,750 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Karalama Defteri
Konbuyu başlatan telrunya
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan velevki

X

FAdmin
Onursal Üye
Sanalmanik hepimizin yerine karalamissin azizim :)

ELYSİON

Felsefe.net
Yeni Üye
doğru yanlış yok buda düşüncelerimizi açıklamak için iyi bir yer olduğunu düşünüyorum.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:27 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:25 ----------

sizce felsefenin var oluşu bile tartışılabilir mi

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
var'ın var oluşu ya da ne olduğunu mu tartışmak istiyorsunuz?
varolmayıp varolduğu ya da ne belirttiği

(daha "ne" olmadan "var" açıklanamıyor bile)

felsefe bir ne midir?
ya da felsefe nedir?
felsefe nedir değildir
felsefe ne değil -se ne olur?
felsefe ne değilse o olur

felsefe nasıl açıklanır bilmiyorum dersem varolup varolmadığını tartışmaya gerek kalmıyor ve onu "nasıl" açıklıyor "ne" değil
ve soruyu da nasıl soruyor/sorduruyor ne değil
felsefe nedir? diye sorarsam yanıtlar onu tanımlamaya girişiyor

felsefe nasıldır dersem iyidir ilginçtir gibi yanıtlar gelebilir

daha felsefenin yokoluşu bile tartışılamaz

[/COLOR]sizce felsefenin var oluşu bile tartışılabilir mi

-bilmem- yani kısa yanıtım bu siz ne düşünüyorsunuz

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
japonya ve intihar hakkında bi şey -ler okuyor sanıyordum ki asıl 'Kore' ve intiharlar hakkında bi şeyler okudum

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:42 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:26 ----------

'kore ve intihar' üzerine okumak ve de düşünmek-'google taraması sonucu tabi' oldukça düşündürücü idi

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:50 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:42 ----------

ben olsam koreye bu adamı geri ithal ederdim; biraz tük koreli yapardım-

ortak yapımı
berbat bi ülke olmuşlar orası -ne manyak çalışıyor adamlar ne manyak makineleşmişler-mekanikleşmişler daha doğru

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:53 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:50 ----------

böyle olmayı istiyosanız böyle yaşayın ve bu düzene uyun

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:57 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:53 ----------

dünyada yer yok muymuş?

insanlığın sonu bu olucak-

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:58 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:57 ----------

türkoreliler
isimde takmışlar

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:12 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:58 ----------

bu vidyoda diyor ki orada da darbe oldu seksenelrde korede de -askeri- darbe oldu
-yorumlar çok ilginç

Dvrmchrkt

Felsefe.net
Yeni Üye
Bir gün kanseri yeneceğime dair söz verdim sevdiklerime, ama pes ettim.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
kanser misiniz?
yada hastalığa -genel - bir çözüm bulmaktan mı sözediyorsunuz? özel değilse

bir link;

----
-ben durumunuzu bilmiyorum ya da eğer kanserseniz neler yaptığınzı ve denediğinizi de ancak bunları sunmak istedim

bu konuda bilgili olduğumu söylemeyeceğim ancak genel kültür, genel okumalar ve hayat bakışımızdan edindiğimiz izlenim alternatif yöntemler-yaklaşımlar aranabileceği;
homeopati gibi hiç bilinmeyen bir alan var-ya da naturopati gibi alanlar var

muhtemel bunu-bunları ve olası fiziksel sapmaları sadece ve tamamen fiziksel bir olgu/yansıma olarak görmemek
ve fiziksel yaklaşımların her zaman sınırlı olabileceğini düşünmek ve (bunların yanında) zihniselliği/ zihinsel ve duygusal tutumuda değerlendirmek belki

Belki de iyot ya da hidrojen peroksit(-oksijenli su ya da ozon) gibi -alternatif- ürünlerin (desteğini almak) ve doğru oranlarla ve biçimlerle kullanımı gibi yaklaşımalra şans vermek
belki oral belki de damar/doku-serum ya da şırınga gibi yollarla da kullanılması denenmesi gibi yaklaşımlar

Son düzenleme:

Dvrmchrkt

Felsefe.net
Yeni Üye
Çok teşekkürler sanalmanik.

Paylaşım ve yaklaşımın için.

Kanser üzerine (Genetik alanında) lisansüstü eğitim yaptım. Bu alanda bir derde deva olmak istiyordum ama biraz umudum kırıldı.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ben teşekkür ederim
yanlış anlamayın ama kanserin çözümü?
bi şeyler yazmak istedim ama sanırım şunu yazacağım -eğer kanser olsaydım modern tıptan asla yardım almazdım -bunu biliyorum
kemoterapi berbat bi şey biz öyle düşünüyoruz
-
insanın bi amacı olması güzel; bi amaç hissetmesi ve bi şeyler yapması ya da yapmak istemesi-idealleri ya da insanlık için bi şey yapmak istemesi -bi şeyleri değiştirmek istemesi/iyileştirmek istemesi;
bence bu önemli

ben teşekkür ederim
düşünmeniz bile yeter
eğer bi gün kanser olursam sizin gibi insanlar olduğunu bilmek/tanımak-duymak umut verici olucaktır
her ne kadar umudunuz kırılsa da
kaç tane kanser hastası tanıdık bilmiyorum ama kanserin tek nedeni doğadaki kirlenme ve fiziksel tüketim mi? yani tüketilen şeyler midir?

eğer bi gün nikotinin yararlarını kanıtlarsa biri buna çok sevinirim
bunu yazmak içimden geldi

Son düzenleme:

Cri

Felsefe.net
Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba bende daha önceleri bu foruma üyeydim fakat şifremi ve kullanıcı adımı unuttum velhasıl şu an Wattpad üzerinden daha önce dergilerde yayınlananmış olan şiir ve öykülerimi paylaşıyorum belki sizlerde ilgilenirsiniz diye sizlerle paylaşma gereği duydum
Wattpad-
Instagram -

Vereceğiniz destek için şimdiden teşekkür ediyorum. İyi günler .

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
siz bence insanın şiir yazma (ve ifade) yetisinin/yeteğinin ne denli hızla değişebileceği ve gelişebileceğinin de bir (göstergesi) kanıtısınız

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Uzmanlara göre bu gelişmeyle kansere dayanıklı hücreler üretilebilir veya nakil edilebilecek organlar yapılabilir. Hatta insana süper zeki, süper becerikli ya da süper güzel özelliği verecek DNA kodlarının embriyoya yerleştirilmesiyle "süper insan" yaratılabilir.

Farklı ülkelerden 150 bilim insanının mayıs başında Harvard Üniversitesi'nde gerçekleştirdiği "Sentetik insan geni" hakkındaki gizli toplantının ilk notları Science dergisinde yayınlandı. Buna göre bilim dünyası, DNA'yı oluşturan dört bazı (adenin, sitozin, guanin, ve timin) temsil eden A, C, G ve T harflerinin değiştirilerek sentetik bir gen oluşturulabileceğini tartışıyor. Teklif edilen projeye göre laboratuar ortamında üretilen 3 milyar harf daha DNA'ya eklenebilir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
kaybedilen olasılıklar- ve kaybedilen olanaklar-her an kaçırdığımız seçimler
görmediğimiz seçimler

iradenin sınırlılığını olanaklar ve olasılıklar içinden tartışırsak mesela nereye varırız?

Kişi siyasi ya da dini bir özgürlüğü seçemiyor çünkü yeterince bilgisi yok-toplumda da yok
Kişi özgür bir hayatı yaşayamıyor çünkü?
gibi
ya da dünya barışı getiremiyor (ya da yaşayamıyor) çünkü istemiyor mu? bunu seçmedi mi?
--
-özgür irade var mıdır? nedir? sorusu daha baştan çelişkili
--
Bir diğeri ise iradenin koşulsuz olarak olması ya da tanrıya bağlanması-bağlanmaması (dayanması dayanmaması) konusudur.
İradeyi bir bilinç verici mi bağışlamıştır-Açık evrensel kod mudur?
İradi seçimler yargılanacak mıdır? yargılanıyor mudur? Evrende nasıl bir yasa-kuram vardır?
İrade bir Tanrıya (bir irade koyucuya vericiye) bağıtlı ve bağımlı mıdır? değil midir?
Kavramın kendisi özgür müdür? Bir tanrının tekelinde değil oluşu

Tek tek gerçeklik içindeki seçimlerden/sınırlı seçimlerden, özgür irade açıklanamaz, açıklanmamalı -burda serbesti kavramı devreye girmeli
çoktan seçmeli özgürlük?
özgrülükçülük bir kavram politik özgürlükçülük gibi
ve serbesti-serbestlikte-
serbest karar vermek mesela-kimsenin baskısı ve boyunduruğu altında kalmadan ve koşulların ve kurallarıdan belki ya da geliştiripp genişletip esneterek daha geveşterek alabildiğine oalbildiğien bir özgürlük -bu iyi bir yorum

özür irade;
irade ya da bilinç kullanan varlığın baştan özgür varlık olmasıyla ilişkili

özgür varlık tanrıya bağımlı değildir ve varlığını arar-tanrı kurallarını değil
kendi kurallarını beliriler-özgür yaşam ilişkilerini ve çemberini

bizim anladığımız özgür irade tartışmaları hep koşullu irade-koşulsuz irade çıkmazına gidiyor
buradaki temel fark yapay zekayla- sınırlı zeka ya da robot arasındaki fark gibi

bilinç evrensel bir unsurdur ya da varlıksal

tüm bu tartışamalar baştan zeten parçalar ya da varlığı parçalıyor
ya da parçalı tartışıyor ve bir yere varmayacak

bir metodoloji içinde tüm soru ve cevaplar birbirine -gebe ve- bağımlıdır
insan neliğini ve varlığını açıklamaya girişmeden önce seçmililiğinin sınırlarını ne üzerine kurabilir ve tartışabilir ki -ölebilir oluşunu mu? sınırlı hayatını zenginleştirmeyi mi?
insan muhtaç ve gebedir cevaplara - eğer düşünürse?

-özgrülüğünün sınırlılık dairesi ne? ölüm ve yaşam arasındaki çember mi ve o çemberde ne bulacak
ve o çember bize -size de yetiyor mu ki?

toplumsal şartlamalar ve programlamalar ayrı bi konu ancak? insanın doğası

irade tek bir kavram ve bütün olmalı ki anlamlansın -tüm subjektiviteler birbirine bağımlı ve anlamlıdır- bu bunu açıklar
bizce

subjektif bi iradenin tartışmalılığı
ya da subjektif bi iradenin koşulluluğu ve şartlılığı ya da sınırlılığı/sınırlanmışlığı ki bu baştan saçma
subjektivitenin amacına-doğasına ve varoluşuna ters
subjektif seçimlilik -anlıyorsunuz ya?

hayır soru şu? varlık neden subjektivite içeriyor-üretiyor dahası ?-neden?
çünkü var ama?

bunu bir irade yapmamıştır
yapmış olamaz
yapmışsa tanrı vardır
bildiği vardır felan

belki tanrı olmayan bi irade bunu bilinçli-ce ve bilerekte yaptı ve bildiği vardır
belki adı tanrı olmayan -ve bi bildiği olan- bizler bunu yapıyorduk -birlikte

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:14 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:52 ----------

tamam irade toplum-tanrı üzerinden sınırlanıyor ama
ölecekken ve öldükten sonrada yaşarkenken de eylemlerin tanrı ile çelişkisi üzerinden de
öldükten sonra seni bi tanrı yargılicak ne demek ya?
mahkeme kurulmuş orda cellat bekliyor gel burda yaşa demek ne?
insanlar insanları sınırlıyor yargılıyor ama bu tanrılar çok hain tanrılar onlar -
olmalı ki böyle yapsınlar
aman dikkat et tanrıları kızdırma! haa

eğer bi insanı yargılamama eylemim olsaydı tanrı bana komik mi gelirdi ihtiyaç mı bilmiyorum ama ben insankene yargılıyorum herşeyi, umarım başka tanrılar ve yarglanmayan dünyalarda -da- buluşuruz-söyleşiriz

insanların tanrılara ihtiyaçları var bunu anladım-özgür değilseniz

insanlar yargılıyor ve ben yargılıyorum hala onu bunu eleştirip duruyorum da nereye varamıyorumkene
tanrı olmasa ben kimi ne üzerinden sorgulayacağım-kime ahkam keseceğim ve kime ahlak dersi vereceğim ki

daha iyi yaşamak için insan olma erdemini ve iyilik kuramlarını safta/softa bi özgürlüğe yaslayalım

bireysel hak ve erdemimi neye yaslayacağım-özgürlüğün bağrına mı? bu topluluğa ve insana mı? topluma mı? toplumuma mı? daha iyi bir topluma mı? inanca mı? ne bildiğima? kime? tüm ölçütlerim subjektifse-subjektifken kime? neye de?
ben bencilim-kimsesiz
istediğim hayat biçimine mi?

tamam sizi bir tanrı yargılamicak ama ben yargılıyorum -hem de çok ama çok ama çok yargılıyoruz sizi ve sizleri yargılıyorum -yargılayıp duruyorum düzelmeniz için elbette
neye düzelecekseniz? bozuğa mı?
tüm bunlar vardı ve benim kafam karıştı -herkes kadar-herkes gibi

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:18 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:14 ----------

toplumun iyi yönlü-istediğim yönlü ya da acısızlık yönlü ay da incitmesiz bir kurama evrilmesi yönlü beklemlerim var ve bunlar üzerinden sorguladım
bir tanrıya daynamadığımda bile bu kahrolası ahlak var-
ben yaşıyamadığımda bu kahrolası ahlak -ihtiyaç
yasalar yoksa da yetmiyorsa da
-bir yasa bizi sınırlamadığında bizler hiçiz ne nasıl davranacğımızı da bilmiyoruz iliginç ve hiçiz
sınırlar üzerine -içinde- düşünüyoruz ve sınırlar içinde geziyoruz ve mutluluk arıyoruz bizler

kişi özgür iradeden neyi bilmek istiyor ;özvarlığı ya da özseçimleri kendinin mi ve sonsuz- seçimli mi?
varlığınız kendinizin ve sizin mi? nasıl saklayacaksınız onu da
siz kendinize dayanarak mı seçim yapıyorsunuz öncelikle -varlık özgürse daha baştan siz varlığınızın kendinizin bile sahibi ya da malı da değilsiniz-bir kullanıcı -özgür olmak neyi açıklar -tümvaroluş herşeyi açıklar
kendinizde -kendinize- nasıl bir aitlik ve sahiplik iddia ediyorsunuz ki siz -özgür zaman benliği
siz neye karşı sorumlusunuz şimdi-kendinize mi? kendiniz kim ve nerde? zamandan sonra nerde?
zamandan sonra kime karşı sorumlsunuz
zamandan sonra nerdesiniz
kendiniz olmadıktan sonra
kime karşı nasıl sorumlusunuz ama
sizi kendiniz yapan nedir?
burada -zaman-şimdi

;ben diye bir kişiye sahibim olmak ve diğerlerinin ona sahip olmaması (hissi) (ve biz buna subjektivite diyoruz-benim )
ve diğerlerininde kendi benine-benliğine sahip olması bu güzel ama
geniş bir perspektiften bakalım ve matematiksel bi eşitlikte eşitleyelim bunları ve tüm subjektiviteler bibirine eşittir ya da eşit hisseder ya da eşit ve aynı beni paylaşır

kalacak mı? yitecek mi?
subjektif seçimlilik yumakları mı sonsuz yaşayacak yani ne olacak -neyi açıklamıyor ki
varlık deviniyor sizi kend sandırarak
siz ne olmak istiyorsunuz ve kim -ne kalmak -sonra
seçimleriniz özgür olsun ve sonsuz ögür olsun ne olur buradaki soru neye yöneliyor -şartlanmışlık sınırları mı?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 23:21 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:18 ----------

hayır siz kendinizin kendinize dair ve ait bir özgür varlığı varoluşu olduğundan -ona kismenin sahip olmadığı- sözediyor musunuz?
varoluş dayanağınız nedir kendiniz misiniz? siz misiniz? siz kendiniz misiniz? kendinizi kendinizin varettiği
hayır kendinizden ötürü var iseniz
varoluş var ve siz varsınız evet bu ikisi birdir
varoluşu vareden ya da kendinizi
tüm diğer varoluşu da
başlangıçta bunu kabul etmelisiniz- ; siz -sadece- kendinizi yaratmış olamazsınız ya da sadece kendiniz olarak var ya da sadeec salt kendinize sahip ay herşeye ya hiçbişeye ama nasıl kendinize
tüm diğer şeyleri yarattığınızı kabul edin bakalım sorun kalıyor mu?
ya da tüm diğer şeylerinde
bunda hiç bir sorun yok-ya da herhangi

tüm evren karmakarşık içiçe bir yumakken daha
bir subjektivite nasıl kendinin malıdır-diğerlerinin malıdır herkes kendine sahiplik hisseder
kendi olmasını ne açıklar-nasıl açıklar
kendi olmak nedir ama,? my self

özgür ve zamanlı bir varlık değilsiniz değil mi? onu bırakta biz kimiz ya?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 23:31 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 23:21 ----------

tanrı değil varlığıma ben sahibim ya da tanrı değil ben yarattım ya da biz yarattık ya da bu şey var ve biziz -aslolan- -gibi- neyse ney

ben benden ötürü -olmadı bizden ötürü- olmadı tüm bu varolandan ötürü -varoluşum gereği ya da olmadı varolanın var gereği varım mesela diyelim
var var olduğu için varım -bana sebep 'var'dır
var'ın var olmasıdır
varolanın var olması gereği varım
benin ben olması sonucu da benim
tüm yapabileceğim açıklama bu
-

biz kendimizden ötürü varız ve ben kendimden ötürü diyebiliyor muyuz?
bu bir dolaylılık ; var vardır -hep
hep varolanın hep varolması içinde ben
yaratma ne ki?
ben beni yaratmadım peki okey
kimse beni yaratmadı
-vardı ve var

ben bunu her gün diyor bencilllikte -kimse hatırlatmıyor kendine tanrı ya da evren döşeği herkes varlığını sıkıca sahipleniyor aslında batmamasına karşı

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
img.php

denizli merkez toplansin herkes
denizliden/denizliye saygilar sevgiler -herneyse orda degilim ve olmayacağım da buan göre
sanırım klima yatırımına ihtiyacı olacak pek çoğumuzun

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
şeytan tanrı ve isa birlikte içiyorlar sanırım
Kim ne derse desin en ilgi çekici olanı şeytan-bunu hepimiz biliyoruz-İsayı arzulayamazsın tanrıyı da ; Tanrı
bilmem
şeytan şehevi bi kavram_ şeyini gıdıklıyor hepimizin _İsa ya da tanrı bunu yanında sönük kalıyor

Sanırım şöyle;
İsa tanrı ve şeytan birlikte oturmuşlar. Şeytan almış sözü insanlara sordum. İçten fısıldadım kulaklarına. kiminle tanışmak istersiniz (hangimizle tanışmak istersiniz) diye. Dile baksan hepsi tanrı der ya da çoğu İsa oysa içseslerini okudum. Hepsi beni tanımak istiyor
Off isa bayma beni iyilik iyilik .yav tanrı-(m) git başımdan kurallar kurallar-çağ böyle ne yazık ki!
şeytan cazip bir tanrı yamağıdır oysa
Bunların içinde en keşfedilmeye layık olanı yine de şeytan. Ne karanık ne aydınlık. Tanrı ancak bunu yaratabilirdi.Kendi karmaşası ve kasou bir şeytan yarattı ve ona kendi adını verdi
Herkes şeytanla yatmak istiyor tanrıyla sevişmek değil-Tanrısal bir babadan ilgi bekleyenimiz çok -bu çocuksu şey yerini başka bi şeye bırakıyor. Ne isa ne tanrı bekliyoruz bizler artık bunu hepimiz biliyoruz. Özgürlük şeytanda saklı.Şeytan derin bir kavram
Tanrı tarafından sevilmek ve şeytan tarafından düzülmek -arzumuz bu
üçünü toplasan beş para etmez
kötülük ısırılmak-
kötülük tarafından ısırılmak isteyeniz çok; vampire dönüşmek ya da tanınmak tanımak için çünkü sınırlar ve kurallar
-özgürlüğe konulmuş yasaklar kendini zorla kötülüğe ısırtıyor _sonra ben vampire dönüştüm hikayesi

--
şeytan tanrı ve isa sanatsal alegoriler-sembolizmalar ya da metaforlardır

aslında şeytan araştırmıyor olsakta üzerine gidilmiş bir kavram
- çoğu dinde mitte babaya kafa tutmuş kötü çocuğa ama kimi başka anlayışlarda iyi kötü babaya ayak diremiş kendi isyanını savunmuş bi özgürlük bekçisine ve koruyucuya -özgürlük savunucusuna bile- dönüştürülmüştür

Tanrının bi antiseptiği panzeheri ya da kendi paradoksu dengeleyicisi olmalıdır ya da diyalektiği diyelim biz buna. Şeytan bazen tanrı diyalektiği gibi kavram -işlev- görüyor ve -tanrı -kötücül bir babaya dönüştüğüne hatta isalığa soyunuyor
tanrının anayasa mahkemesi olmadığına göre bu şeytan olmalı
isa tuhaf bir çocuk -bazen iyidir-
bu iyilik görece-hepsinde hepsinden biraz var-olmalı
en akıllısı yine şeytan gibi _İsanın ne kurnazlığı olucak ya tanrının
varsa yoksa isa
tanrı ne kadar korkutuyorsa şeytan o kadar saygı görüyor-
İsa bir acıma kurumu sadece -İsa bir insalıağ acıma kurumudur-yanlış varlık kavrayışı
İsa'nın umursama biçimi daha tanrıyı yadsıyor-tanrıdan sakınıyor kullarını ve onlara acıyor-tanrısına güvenmiyor ya da güvense
isa tanrıdan sevgi doludur-şefkat yumağıdır-baba sevgisi görmemiş ki
kötü tanrı olmasa ya da gazaplı isa neyi kollayacak
şeytan gerçekçidir-hümanisttir -çeldirici şıkları görürü tanıtır-
Bu şeytandan yara yiyenlerimiz çoktur giderek artacak

tanrının dünyada işlere el atmadığını görenler şeytana koşuyor direk -O bu dünyada mı çalışıyor

(Şeytan övdüğüm sanılabilir -böyle değil-ben kavramı biraz kırdım-oynadım aslında;
yoksa böyle kavramlarım yok asla tanrı ya da şeytan inancı gibi-tanıtılan İsa olmayanı seviyorum gerçek sanatçı ya da savaşçı-İsa bir özgürlük savaçısıdır ve kan dökmüştür)

(Çok gördüm bu gözlemi kusura bakamyın- özellikle kadın bireyler ;babacıl sevgi ya da tanrıcıl -babacıl -ilgi- beklenti ile erkek özlemi üzerinden
-sevgi ve seksi birbirine karıştıran/karıştırmayan -ama dengeleyen nasıl oluyorsa- saf adam -sevgicil adam ya da yapı- ama aynı zamanda seksör ve ne aradıklarını sanıyorlar ya da bu ikisini birleştirip harmanlıyorlar mı
isa ve şeytan birbirine karışıyor ya da karıştırıyorlar)
isa kurtarıcı bekleyenlerin umudu saçmalık bir kavram, Ne kadar isaya sarılrısan o kadar kendini kurtarmalısın ya da kurtarmak zorunda kalırsın ve kurtarmak zorunda oldukların kimler?

İsa kurtarma büyükelçisidir - İsa baş kurtarma büyükelçisidir

(yazımın bir kısmını karalama defterien taşıyacağım/alacağım -düzenleyeceğim izninizle )

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:30 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:53 ----------

mesele kadınlarsa isa berbat bir kavram bunu söyleyebilirim-tanrı da öyle
bu ikisi çok erkeksi ve erkeğe göz yumuyor kadına değil
şeytan eşit mesafede kadınların günahlarına da göz yumuyor ve tanrıyı ancak şeytanla aldatabilirsin ve tanrı ve isayı
masum ve dürüst olanı
-kişi bi kez karmaşaya düşmemiş olsun ya da günah çukuru ikilemi ve suçluluk paradoksları -boğumları-ancak şeytan el atar bu mevzuya
isa el atabiliir ama (sinik ve sönüktür) tekrar günah işlemene el vermez göz yummaz- evet affeder ama tanrısınında affedici olduğunu da vurgular da hikayedir
-şeytanda hiç affetme kabul görme kavramı bile yoktur-direkt özgürlüktür o

neden tanrı erkekçe ve isa bir erkek kadın değil ve isanın annesi bir bakire babası yok
tanrı baba ya da tanrı erkek baba yeryüzünde bir kadını direk döllüyor ya da rahimden her neyse ; Gerçek babası olmayan isanın gerçek annesi var oysa annesi anne değil (döllenmiş bir anne)
isa pasif bir karakter artık (ya da pasifize edilmiş yanlışlıka-kimimiz onun savaşçı olduğunu düşünür)

isa babasına karşı koymayı öğrenmeli öğrensin-babasına diklensin önce
eğer isa özgürlük için savaştıysa ya da barış için ve kan döktüyse?
bunu kim biliyor? isa masalını kim yazdı -yeni bir isa

ki ayrıca şeytan o kadar erkeksi değildir -şeytan daha az cinsiyet ve erkek çağrıştırır
çünkü çocuğu yok ya da çocuk değildir ya da oğul değildir ve melek kavramı belemesi ile cinsiyetsizleştirilmişti
-ki ateşin cinsiyeti çoktur ya da yoktur

şeytanı kimse aldatamaz tanrı bile?
isa şeytanı aldatamaz ancak kazanabilir ;eğer tanrı şeytan karşısında kazanacaksa bu nasıl bir denk savaş
tanrı tarafsızdır kim taraflı
isanın şeytanla savaştığını sanmıyorum muhtemelen onu seviyordur ve ya da yola getirmeye inanıyordur-uğraşıryor
şeytan ancak günahlarını isaya gösterebilir
şeytan açık ve dürüst değil mi? hangimiz tanırının dürüstlüğüne inanıyor ki ya da isanın ve tanrnın bi şeyler bildiğine-
Tanrı fikri figürü baba figürüyle özdeşleşmiş yapay ölücü bir fikir ;yerini tutamıyor-gerçek durması gereken yeri doldurmuyor insanlığın kafasında
insanlar cinsiyet üstü düşünmez ve özdeşletirmeden karar veremez-sanıyorum
ve yien sanıyorum ki
baba yada diğer erkek (mesela dede gibi sakallı adamlar felan) ile belki de özdeşletirilmiş giydirilmiş tanrı fikir modellerimiz var

---

kişilik tipleri kuramları var psikolojide ama bu aşırı çağda- bu aşırı sosyoteknik ya da tekno sosyal çağda ne haltsa aşırı ve acayip gözlemlerimizi var- acayip hissettiren- tektipleşme
berbat hissettiriyor
teknoloji bizi aşırı tipte tektipleştiriyor
sosyal alan gözlemleri ve teknososyal gözlemler gerekli-berbat-cep telefolarını kırardım herkesin elinden alır kırardım-kafalarında parçalardım hatta kıymetimi bilseler buna şükrederlerdi de
berbat
insan doğa ile yaşamalı ve ilk yedi yılını özgür toplumunda geçirmeli ya da özgür çevresinde çeşitlenmiş bireylerle
insan doğa-kimlik ile kimlik kazanmalı ve insan grup ile ve insan ile kimlikleşmelidir
karakterler teknokarakterler berbat çağ -içim bunalıyor bazen resmen sosyal ortamlarda sosyal kişilikleri görmekten
aynı -aynılaşmış yapılar
yazanları birbirinden ayıramıyorum ki size mesela elinizde olsada sunsam 70 bin tane felan watsapp flörtleşmesi birbirinin aynısı olurdu hiç şaşmaz bir balon bu_Bin eve girsem aynı ilişki -biçimi- çıkardı
bi kaç grup kimlikler var sosyal kimlikler -facebook berbat
bu çağ -teknolojiyi kırıp atmalı ve anadolu köylerinde mesela kimlikler ama dedelerimi kisme tanımayacak -eşdeğer dede görmeycek yeni nesiller ve bizler onlar gibi annane felan olmicaz
azalmış azalıyor özgün özgür kimlik yapılar
dağa salardım herkesi karakter aramaya

karakteri olanlar sosyal sorunlu ilan ediliyor-toplumunuz berbat; çöküyor da

bu gidişle yakında elinizde/elimizde bi kaç eksik tekno-karakter kalıcak- gezgin -anomalik-süperbomcu-özgürlükçü-faşist ve herkes aynı sevişir
benim neslim sıkı gözlem yapmalı
alıp herkesi dağlara atmalı-koşmalı/kaçmalı ya da herkesi bi doğa insanının kucağına itmeli bırakmalı (usta çırakta)/gerçek kirlenmemiş -teknolojilenmemiş-teknolojikleşmemiş ve ya da kendini satma sunma güdüsüyle ahbap olmamış
-Amerikan esriği ... lu varoluşlar -muhafazakarlık ah ne o hastalık -ne hastalık o?
bu kentleri yıkmalı (bu kentler yıkılmalı) bu iş evleri iş ocakları işyerleri denen saçmalıklar
bu evleri bu barkları parkları ve bahçeleri
insan ölüyor

insanlar hayvanlara ve hayvan yavrularına benziyor şimdi daha çok
-seviş biçimleri eksik artık artık seviliş biçimleri-seviliş isteme biçimleri;
İnsana bakınca doğa üsttür (gayet katışıksız) modernize bir bir hayvan tanımı yapabiliriz -
karakter mi nerde? bu çılgın nesilde mi?
doğa tüketen -tektipleştirilen- teknolojik oyuncaklarla- haşır ve de neşir bu toplum artık üretmiyor ve geçmiş çağlara bakıp aldanmayın_aldanmayalım _satmalar satma üzerine ve yapmalarda _benim çağım -ki öncesi de- iyi -sıkı- gözlem yapmalı- berbat anomalik bir çağ bu
(ne yazdımsa karalama defteri)_taşırım sonra izninizle-bunlar burda kalamazdır

teknoloji, insanı süper hızda hissizleştiriyor ve tektipleştiriyor

insana sıcak ekmek verin ya da iyi bi çalışma
asgari ücretli (ya da bi tık üstü asgari yaşam koşullu akşam iyi bi sevişme arar insan bütünü -ya da tuhaf bi sevgi özlemi ;özlem yoğunu)haftada altı gün çalışan ve pazar nere koşturacağını çalışan şaşıran -gecenin hasabını yapan tutan -çocuklarını nasıl yetiştireceğini karıştırmış/para endişesine boğulmuş insan yığını ve güruhu kafakaldıramaz düşünemez bile tekno oyuncaklar harika ve kimlik arayışı gülünç bu? çok gülünç
-6 yaşında şeker çocuklar(diyabetmiş bu) gıldırgıcaktan
gençlik kimlikleri-kimlik yitimleri ve amnezi -siz siz olun bu toplumu yıkın gençken durmayın arkada kaybedecek hiç bi şeyiniz yok öğütülüyorsunuz ;derin bi yitiklik -uyku ve amnezi bu
karakter öldü artık romanlarda ve masallarda yaşıyor yaşıyacak

"teknoloji süper hızda süper hissiz insan yetiştiriyor"

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
en sevdiğim susma çeşidi bu

biz güzelleştirelim
siz güzelleştirin
siz başlayın biz -susalım- ya da arkanızdan geliriz

hani orda kuşlar vardı
hani açık sözlü insanlar eğleşir cıvıl cıvıl
eğleşen cıvıl cıvıl dostlar eğleşir-söyleşir -bu saçmalama yüzyılında biz kaybolduk-siz bulun bizi

daha eskiler diyorsanız o ayrı bir karmaşa çünkü sosyal mecralar değişti
sosyal etkileşimler bi garip oldu açıkçası
yeni iken internet farklı algılanıyordu-dünya küçüldü
ve bu etkileşimler bilmiyorum değişti galiba

her türden insanla sosyal dinsel siyasal çatışma sosyal kimlikler olmadan
aynı kısır çatışmalar

belki de her gün facebook duvarına istediğimi (dinsizliğimi mesela -siyasi sosyal savunumu) yazamadığım için burdayım
sesimi sustupum için ya da öyle
aptal siyaset yorumlarına dayamadığım
şiir söylemediğim ve şarkı söylemeydiğim için mi burdayım
aptal yorumları es geçip susamadığım için mi

felsefe bi yana
yeni yepyeni bir hayat aradığım için

bir sosyal duvar ihtiyacı
felsefe bi yana boş susulacak alan,
gelinde susun olur mu?

çok karalamaktan kim ağrıdı

insanlar birbirlerini birbirlerini

arkadaşlar bizim önerilerimiz açık
felsefe adının ağır sunulmaktan vazgeçilmesi
buranın bir sosyal alan olarak görülmesi
buranın bir forum olarak görülmesi
bir sosyal -çoklu- mesajlaşma sıcaklığında
bildiriciye ihtiyaç duyulmadan herşeyi kendin bilerek
ve tabi en iyi kendi bildiğini bilerek ve onu savunarak -çatışmadan
felsefe diye bi şey ne menemse aranmadan

boş doğru kalıpları
onlar ne?

yazışmakta ne var?

gruplar gerçekten iyi gruplar her yerde bölünüyolar

biz yıllarca hatalar yaptık siz yapmayın

iyi tartışan gruplar arıyorsunuz? şu an ki genç nesilde? eski kültürle belki de?

arkadaşlar zor yazmak-biz ilticayı düşünüyoruz dini sebeplerle gerçek-içimiz tıkandı;
sosyal gereksiz ilişkiler yaşıyoruz -işsiziz ya da sosyal sorunlara takıldık
dünyanın hali berbat-görüyorsanız? yine de eğlence var ama öyle küçük değil bu? kast ilişkileri ve sosyal sınıflar berbat ilişkiler
bir cenazenin kaldırılmasına bile takılıyoruz yazı yazacaktım beşbin sayfa
mesela ben bu toplumun içindeyim ve bir cenazeye katlanıyorum bunu sosyal duvarımdan yazamam-Bir yerde yazmalıyım
saçmasapan işler yapıyor insanlar
çevremde insanlar düğün varmış cenaze varmış ondan bundan sonra bu olmazmış larla uğraşıyor insanlar ve benim sesim suskun
ritüellerle insan gömüp arkadan söylüyorlar-ritüellerle yaşıyorlar
soluk yüzlere bakıp susuyorum
duymak istemekle de alakalı
çocuklara tekerleme ezberletiyorlar bilmedikleri dillerde ve bunları görüyoruz
hala tekerlemelerle yaşıyorsak felsefe?
- hep tatışma konusu
Boş sosyal ilişkilerle hayatımız tükeniyor-kuruduk

felsefede ne arar bi insan? ahlak akıl erdem hep saçmalık bu tanrı var mı yok mu? kim?
ne dönüyo burda he sorusu

eskileri bilmem ama tanrısızlığı ve özgürlüğü en azından dürüstçe söyleyebildiğim sürece sosyal sıkıntılarımı ya da işte düşüncelerimi buralarda olmak istedim
kolay mı sanıyoruz? bakmak ve diyememek
sosyal ilişkileriniz berbat-kurumlarınzıda öyle
tanrınız yok çocuklar ya da gençler ya da arkadaşlarım üstatlarım ve dostlarım kardeşlerim
öldü
sizlere ömür
diyememek mesela desede duyulmamak ya da aldırılmamak -anlammak düşünmemek üzerinden geçmemek ve
deyipte çatışmaya çekilmesi bunun
tanrınız yokken bu işleri niye yapıyosunuz aptalca
diyebilmek için de vardım ! ben
felsefe nedir?
bir yaşam anlamıysa nerde başlar o?
tanrıyla uğraşan bir kalabalıklayız -biz
tüm toplum bi tantanada dönerken bakıp öyle susmak? biliriz...
arkadaşlar tanrı çeşitlerini severim buraya böyle yazmak istemezdim-eskilerin derdi nedir _ sizce?

tanrı çeşitlerini sevmeyen tanımayan insanlar tanıdık ve laf anlamayacağınızı düşünüyorlar olmalılar
özgürlük bulunduğunda tanrı kaybeder
bir tanrı yok felsefede aramanız gereken başka bi şeyde yok bir tanrı çeşitlenemez mi demeli
buraya takıldık çünkü eskilerin yazmayış sebebini görüyoruz

özgürlük eğer ? neyle uğraştığınızı bilseydiniz
sizi ya da bir kalabalığı boş düşüncelerle uğraşırken görmek?
eğlenceli mi sanıyorsunuz

çevremde en yakınımda insanlar var

allahaşkına bunu yazacağım
özgür ruhlu ve tanrı düşüncesini bi ölçüde aşmış (ya da taşımayan) insana-yüreğe saygı gösterin lütfen-bu bir temenni
zor yaşıyoruz bu toplumda her gün size söz ses ulaştırmadan ve katlanarak
her gün yalanlara katlanır gibi
en yakınımda insanlar boş düşüncelerle

arkadaşım bi tanrı çeşidi yok ve biz özgürüz biz siz hala neyi yaşıyoruz ve yaşıyacağız
tek yaptığımız bu saçmalığa son vermek-bi umut

çok şey yazdım sildim ama şunu söyleyeceğim
tanrı düşüncesi zor düşünce ve felsefe sınırlanmamalı
her türlü özgür düşünceyi her şey (ya da bi çok şey de) sınırlar belki ama bilmiyorum- insanlar küskün olmalılar ya da kendi yaşamlarında
bize empoze edilen din çok ağır ve aşmak zor-sorgulamak
az sayıda aşabilen ya da kültürel olarak aşmış/aşabilen ya da sorgulayan (doğuştan empoze edilmemiş ) az sayıda tutarlı insan özgür düşünceyi savunuyor -
tutarlı bir şekilde savunabilmek bilmiyorum
din çok yorucu-diğer şeylerde ki taraftar olunmuş ve bir karşıt olarak algılanıyorsunuz-
eskiden belki saygı vardı ya da sezerdik
özgür yazabilmek zor -anlaşılmadığını dinlenmeyeceğini bilmek- görmek ya da karşıt görülmek çatışılmak (gereksiz yere= çok zor bunlar -
susmak iyi eğlence?
bunları kim çeksin katlansın
yazım buralara düğümlendi -eskiler adına bilmiyorum anlam ifade eder mi?

felsefe denince zaten dininde diğer şeylerinde özgürce sorgulandığı bi alandı
ne yazık ki bu saygı ve bariyer kalmadı

gözlemler ya da düşünceler aktarmak istedim hatta karalayacak ama sonra sustum susacak oldum
felsefe özgür düşünce ya da bilgiyle ilgili bi süreç
toplumsal kabul gören anlayışlar ya da benimsemeler ,din kurumları, tanrı düşünceleri bunlar hep işkence kusura bakmayın -bilim de öyle- -çünkü bunları yerle bir etmek gerekiyor
serbest düşünmek
bunları yapmaksa caba
anlaşılmıyor ve yeriliyorsanız bunları kim yapmak ister
susmak kolay ve eğlenceli bu durumda
açık açık biz eleştirmeyi?
yeter ki eleştiriye açık olunsun felsefe doğacaktır-
okuyucu gruplarıyla buluşacaktır
insanlar özgür düşüncelerle de
ama ortamın bi anlayışı olmalı-bi moderasyon tutumu

felsefe özgür bir biçimde düşünmektir ve serbest

bilgi toplum bana bir tanrı olduğunu söylüyor demektir mesela
benim tanrı üzerine gözlemim tüm diğerlerinin bir tanrı olduğunda ısrar etmeleri ise ve onlar bunu sözler dayandırıyorlarsa
felsefe ağlıyor be! gözlerinden yaşlar akıyor -şimdi

rahat kolay yaşantınıza devam edin ve tanrı sıcağında uyuyun
yumuşak bi yastık gibi tanrı şimdi düşündümde az düşünce paranoyası ve kolay yaşam umudu

arkadaşlar bizler tanrıyı sevmeyen dinsizler felan değiliz başta bunu anlamalı idrak etmeli
sizler uyuyan kalabalıksınız

susmayacağız

X

FAdmin
Onursal Üye
Tatilciler yerli ve milli bir problemdir. :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
herşeyin yalan olduğuna secde ederim
ve taparım yalanlara
-
yalana namaz kılınsa ben çok kılardım
yalan diye bir yörüngeye ? ne dönerdim be!

yalan tanrı olsa kesin tapardım!
ben
başka neye tapacağım a avanak-kendimin hiçliğine mi? piçliğine mi? kimsesizliğine? senliğine ve benliğine
düşünedurur yazgım- bir varış ayazında hiçliği ve benliği
bu dumurlar benim mi? şimdi a yalnız ; a avanak
sen ve ben olan hiçim şimdi gülmez mi?
kim ağlıyor yalınızlıktan
ve sensizlikte bensiz yüzler gülüyor mu?
şimdi insan oluyorum mu ne? şimdi ben oluyorum mu? hiç sanmam,
ağlayışlı varışlar ve üzgün yüzler senfonisi
hiç ayazı
dumur kardeş bana-
sensiz şarkım

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
okumadım kusura bakma
okusam başım göğe erer mi;?
ya da bi şey bulur muyum?
sahi niye yazdın sen bunu?
çocuklar eğlenir mi? ya da unutur mu acıları? bir düş kurarmı seherinde bunun ve Suriyeliler unutulur mu face sayfalarında ya da akşam muhabbetlerinde bunu okuyunca
şaka bi yana elinize sağık
ya da düşününüze ve aklınıza
şimdi ne olacak
yeni bir keloğlan öyküsü
ya da masalı
tarihe kazındı
emeğe saygı yok mu deme abi
emek? bir tatlı kelime o
şimdi
ve siz yeni bi şeyler yaptınız,keloğlanı yeniden dirilttiniz
bu kel oğlan çok maharetli
eskilerde yaşıyordu
bir düş masalı
filmlere konu idi
yaşıyor masallarda
kelimelerle yeniden doğuyor hala
birimizin düşlerinde ve umutlarında
birimiz yeni işler yapmak için onu yazıyor
sonra
ne oluyor
olacak
ve?

-
keloğlanın ablası canan
ve abisi de benim kesin
,
ne o merak mı yuttunuz?
kendiniz olmayı mı unuttunuz
bana kızıyo musunuz
en çok kızın bana
kendin bana kızın
bana kızın
ben sevmiyorum ya kendimi
belki kızarsınızda kendimi adam sanırım
ve adam yerine koyarım kendimi (ve benliğimi) de size sessiz cevaplar veririm -ben
ben adam olurum sonra
iyilikten yapma bir erdem ya da meşale
olabilirim
mi ne?

belki kötü sözler söylersinizde gülerim
olmadı da kendime gelirim
siz beni kendime getirirsseniz kesin olmadığım yerde olmadığını anlayıverir ruhum
belki yavan düşüncelerinize eğreltirim bunu /ve onurumu da
belki size kızar adam olurum

adam keloğlan yazmış sen saçmalıyosun be
ne var şimdi bunda
adam keloğlan yazamaz mı?
kovun beni bu varoluştan
atın dışarlara -varsa oralar
-belki kurtulurusunuz yalnızlıktan, ya da bensizlikten -kesin- kurtulurusunuz
bensizlikten kesin kurtulursunuz siz, beni atarsanız ama,
atmalı- atmalısınız beni
atmadan kurtulamzsınız
ve sizler de

esrir belki ruhum sizden
hadi kızın bana
yeni kızmalarla ama
hadi kovun beni
kendinizden
ya da diğerleri olmaktan
-kızın
kız bana en çok sen kız

postunu
anlamadığım için,
seni payla(ş)madığım ve okumadığım için
postunu
boş naralarla
buraları kirlettiğim için,
şimdi sen kız bana,

ya da ne diyorum ben
nerde kalmıştık
kesin bunu karalama defterine taşıyacağımdan (ya da zaten oraya yazmayacağımdan-yazmış farzedilmemesinden -felan da-) bahsediyor olacağım
keliemeler durumu toparlayan şeyler mi? hala
ya da hiç yazmacağımdan -felan- bahsedeceğim ben
bunları nasıl sustuğumdan ve hiç yazmayıp -burda olmaya nsatırlar- ve keloğlanla alakası ne bunun abi şimdi mesela

nasıl susacağımdan ne güzel konuşuyorum
nasıl susacağımdan konuşarak ya da konuşmayarak ta
yazarak ya da hiç yazmayarak konuşuyorum ve de konuşacağım,
şimdi paradigmaların (canı cehenneme) ya da beli bükük -çünkü ben öldüm
hüç doğmadan
konuşmasaydım susmuştum
ya da ölmüştüm de
hem de
öldüm

ve karacoğlan öksüzdür kesin
güzellere kim bakacak,ben bakarım merak etme
kim yazacak sizin güzelliğiniz hakkında ben konuşmasam
kendinizi bana gözüktünüz mü
a güzeller
ben görmesem sizi kim görecek
bu gözle görüldü güzel yüreği
şimdi
ısısız bu vatan
varoluş

karacaoğlan gözüne gözüktün mü sen
güzellğin yitti mi be
beş pare de?
karacoğlan güzüne gözüktün mü sen?
ya ben gözüne?
ben sözüne iliştin mi?
güzelliğin okşandı mı?
ruhun teni-teması benle oynaştı mı? şimdi

ben sevmiyorum ya kendimi?

güzelseniz baktırmaya gönül mü var
bir eğleşme
bir duruş
el üstünde taş mı var
laf atarım satarım kime ne bundan
şimdi ben susuyorsaam ki-me-ne
yiğit öle

elinize sağlık çok güzel keloğlan yazmışsınız
dır kesin
ve -ben okumadım- gençler okusun bunu
umutla ve yeniden doğsun,
yeni nesiller okumalı
dinlemeli,

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Arkadaşlar her şey gibi matematik üzerinde de kafa yorduk
sizce nedir matematik
bizce nedir?
ne ifade eder
matematiğinde felsefe gibi güzel bi kökü var
Yunanca matema "bilgi, çalışma, öğrenme" anlamlarına geliyormuş
belki de felsefe başlı başına matematiktir

matematiğin sayılardan olanına küstük biz ki öyle olduğunuda sanmıyoruz artık nedense

Bir veri/gözlem bilimi ise o veri işleme yeteneği önemlidir. Daha sonra istatistiği (biraz farklı yorumlamalarla) gerçek matematiğe benzetmeye başlıdık-
az çok
tam değil bu-tambu değil de

Bir ölçme (ve sınırlı ölçme bilimini ve biçimini) matematik olarak mı kabul ediyoruz.
Bunu sorup durduk. Sistemin matematiğinden anlamıyoruz. Çocuklara sayı ezberletilemsinden nefret ediyoıruz. Çocuklara saydırıyorlar. Özellikle çizgi filmlerde felan bunları görmekten bıktık. Öğrenem doğal serbest kendiliğinden olmalı ve gelmeli

Ölçme değerlendirme ama asıl veri yorumlama ve veriden sonuç üretme işini gerçek matematik olarak bulguladık ki (öncesinde başka bir yönü var) gerçekte düşünme sistemi üzerine/içine kurulmuş bir matematik var-vardı. Eşitlikler mekaniği gibi

Ölçme değerlendirme değilde veri toplama ve işleme nasıl matematik olabilir
insana dair her şey hesaplanabilirdir-gözlemlenebilir
daha verilenebilir
ve işlenebilir
sosyal bilimler daha çok matematik basın gidin insanları uyutuyorsunuz buna göz yummayacağız
bu çağda bulamamış olabilriiz yolunu -(anlamanın ve nalatmanında) gördüklerimizi susumanın
anladığımız herkes görüyor ben -sustuklarımı- çok iyi görüyorum merak etmeyin

Düşünce örneğin mantık kullanır ki mantıkta basit bir matematik sistemi ya da işlemidir de
düşünce başks değerler.

İnsanlar düşünce sisitemlerini ve biçimlerini oluştururken kafada kesinlikle belli eşitlikler kullanıyorlar. Hayatı değerlendirirken
Kadı nerkek eşitliği gibi basit bi sonuca da bizi götüren matematik. Eğer matemaği ve bunu gözardı ederseniz eşitsizlik sonuçları buluyorsunuz. Evreni anlamıyorsunuz. temel gözlem sabit .bu basit bir matematik işlemi -bizce

ve yüskek matematik denilen bi şey var- az sayıda kişi biliyor ya da kavrıyor-ilginç
,bu bana hep tuhaf geldi
bu kişilerin valrık kavrayışlarını düşündüm-Kiş iyapılarını?
neden?
sordum hep
keşilik tipleri m ivardı
kiş itipleri ve varlık kavrayış biçimleri zihin tipleri
bunları düşündüm

Dahası sayıları,evreni, şekilleri, cisimleri bağımsız olarak -ögün- düşündüm
gözlemledim-sordum
bugün bize dünyanın öğrettiği şeyleri
sevmedim bazılarını

Geçenlerde bir belgesel izledim. Eski bir uygarlık bilinmeyen yollarla iki bilinmeyenli denklem kullanıyormuş ve bunu alan hesaplarında alanı tam kare baz alıp alan tam kareden eksik alanları düşerek yapıyormuş. Bunu düşündüm şimdi
Bende matematiksel bazı hesaplamlarımı böyle yaparım
Toplama ve çarpmalarda bilinene yöntemleri kullanmam. Tamları toplar eklerim. Çıkarma işleminde üstteki sayı alttakinden çıkmıyorsa toplama yapardım . Yani mesela 8 den 9 u çıkarırıken hep 9 dan onsekize ileri giderim (dokuzun onla farkını alıp 8 e eklerdim) hala da öyle
Üniverstie sınavı hazırlık yıllarımda hep kendi pratik yöntemlerimi geliştirmiştim-bulmuştum
oldum olası zihin oyunları bulmacaları çok sevdim. Hatta bi ara akıl oyunları dergisi vardı. Kentte satan bir nokta ve elinde bir tek dergi bile olsa bulur alırdık

ikli boyutlu matematiğinizde bi saçmalık var . düzlemler yok evrende ve doğrular. en azından kendine kapanmayan

geometri üzerine düşünürken boş bi evren-imge kullandık kafamızda mesela
soyutları matematiğe benzettik

vicdan kelimesinde sizin insafınıZdan fazla matematik var

,

---------- Mesajlar Birleştirildi at 11:38 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:02 ----------

matematik şudur bizce hiç biy anlamıyorsunuz
bir dairenin alanınn nasıl (ya da neye ) göre hesaplanabileceğini bulabiliyorsanız matematiktir
yani bir daire alanı hesaplama matematiği kurabiliyorsanız siz bu matematiktir
ya da bir darienin alanınn nasıl hesaplanabileceğine ilişkin fikir yürütme üzerine-
matemamatik burda başlar -nasıl yapıldığı önemli değil

sistemin sayı tabanını ezberlemek bu aptalaca- sayılar üzerien düşünmemişsen; evren parçalardan mı oluşuyor bütünlerde mi?

siz hiç çember alanı hesaplanmamış bir çağda -kusursuzca- iki çemberin alanın hesaplayabiliyor ya da kıyaslayabiliyorsanız bu kusursuz matematiktir ve siz matematiksiniz
elinizde sayılar olmasada evet

matematik öğretmiyorlar öğretmiyorsunuz sistem seçkinler türetiyor
bir yazılım uygulama öğrenmek gibi bu matematik işletmenlik ya da bu

geometri bir alanlar matematiği ama iki boyutlu alan?

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Hic soylenmedi bunlar
Kiskanmak uzerine insanlarin hic duymayacaklari seyler
Yasamlarin kiskanilmasi
Insanlari okuyorum
Ve izliyorum
Kahir artik bazi seyler
Yasamalariniz , yasamlarimiz -ne yazik ki- yikiliyor ve -birbirinin yerine gecme

Insanlarin rahat ve kolay yasamlarindaki sinirli duyarliliklari ne hoş
Insanlarin artik birbirine nasil battigini goruyorum
Insan yasamlarinin
imrenmeler caresiz
Imrenmeler tepkisiz
hukumetlere kizmak sacmalik
Yokoluyorsunuz
Bu sinirli duyarliliklar bir ve esit olmayan insanlardan bahsediyor hala bazilarinin isci oldugu gibi
Ayni haklara sahip olmayan yada ayni bilince
Ayni ve esit parayi (yada esyayi ve metayi) tuketme hakki olmadigindan sozediyor
Bazilarinin kole oldugu ve bazilarinin isci oldugu
Bazilarinin bazi isleri yaptigi
Para karsiligi insanlara iş gordurup sosyal duyarliliktan sozediyorsunuz goruyoruz

Insanlari sosyal sinif/sinifsizlik ve kast bilgisi tasimasi duymasi gerekiyor şiddetle
Kimse kimsenin mali kolesi degil
Kimse kimsenin yapicisi yaptiricisi
Kimse kimsenin isinde gucunde pul degildir
Kul hic degil
Para emek satin almasin artik kahrolduk
kah rol duk

Berbat durumdayim
Toplumdan tiksiniyorum
Nasil anlatacagimi nasil atlatacagimida bilmiyorum

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:32 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:27 ----------

Ogle tatilinize bile imreniliyor
hafta tatilinize sonunuza
Yediginiz lokmayi oturdugunuz evi ve sahip oldugunuz esi dostu gectim ben artik

Sosyal ucurumlar cok derin bu ulke yasanilamaz olucaktir

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:48 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:32 ----------

Su an insanlar zihinsel ve psisik olarak birbirinin yasamlarini yagmaliyor hicte sacmalamiyorum
Ifadelerim icaciaci olmayabilir
Yada bayat bi edebiyat
Yada ampirik
Yada arabesk ve somurgen de ama ben sacmaliyor muyum simdi

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:56 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:48 ----------

Emek koleligini mutluluk uretmeyen satinlama ile sinirlayalim
Kisi emegini istemsiz satiyorsa? ile
Yasamgucu uretmiyor
Toplum curumus
Paranin satinalma guci yamulmus kusura bakmayin
Ifadelerimi acmicam ve duzeltmicem ama emek karsisinda satinalma
kole emegi satinalir gibi alma kardesim acicam bu
Para karsiligi kimse zorunlu hizmet gormuyor
Herkes mutsuz farkinda degilmisiniz
Sizce gonulluler mi

Her satinalmanin altinda emek var
Yediginiz ictiginiz her sey mutsuz
Mutsuz emeklere dayaniyor ve mutsuz uretime
Mutsuz tuketime

Kiskanma nerde?
Arayin bulun
Heryerde

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:20 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:56 ----------

Kisura bakmayinda ben cok sosyal siyasal bilincli insan gordum yemegini baskasinin getirmesini yada coplerini baskasinin dokmesini yadirgamiyor ya da umursamiyor
Diyelimki para karsiligi ama hangi kosullarda

Bi isveren mutlu sanirim ve isverenden iscinin emegi satinaliniyor
Elpence divan bu adamlar ve
Isveren emek taseronu
O onun gorevi diyor para karsiligi
Bir isverene ve onun kosullarina gebe bagimli calisma saatleri ve kosullari belirsiz

Kusura bakmayin ama disarsi berbat
Hic hayal ettiginiz dunya degil
Para karsiligi is yapilir emekte
Seve sevede yapilir ve bu zihinsel kolelik yada fiziksel koleleik farketmez

Insanlar tatil ve dinlenme tuketemiyor
Kamu asgari isciligi ne durumda sizce?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:01 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 19:20 ----------

Kusura bakmayinda insanlara acimayi iyilik ve yardimseverlik sanmaya baslamissiniz
Sozde is vererek (yada para) dusuk modern kolelik teklif ediliyor insanlara
Para kazandirip ucuruyorlar insanlari
Artik ac degilsin
Sevin simdi

Gercekten disardaki is ve yasam kosullarini biliyormusunuz?
Bir garsonu onunuzde el pence divan gozlemleyebirsiniz
Is kast ve gardiyanlik iliskileri
Isverenler ya da sozde cavus ve gardiyanlarca sistemlice eziliyor secme sanslarinyok ve insanlar ve bir disli carki makina yada robot gibi calisiyorlar
Cogu yere gittim geldim insanlar otomatize olmuslar
Sozde secme haklarindan baska bi seyleri olmayan bu insanlarin konusma haklari yok bilinclerini tarif edemezler
Nasil bir durumda olduklarinin farkinda degiller ve sistemin bilincsizleri (ve sozde kotu oy verenleri yanlis secimlileri) olarak elestiriliyorlar ve siyasi palavralarla bu gecistiriliyor
Herkes bu insanlari yeriyor siz manyakmisiniz
Hadi bilinclendirin onlari ve sisteminize kafa tutsun ve kafaniza yiksinlar hazirmisiniz
Kendi durumlarini gozlemleyemiyorlar
Disardan gordugunuz gibi degil
Bi agin icine girip kendiniz calismadikca goremezsiniz
Yetkili sorumlu yada mudur olarakta
Kast ast ust ve ezme somurme iliskileri dolu buna nasil gozyumuyorsunuz her yerde

Otomatize robotlarsiniz kusura bakmayin indir kaldir getir gotur

Modern dunya kusura bakmayinda hamallik ve iskenceden baska bi sey degil
Az sayida egitilmis yada domaltilmis sistem seckini mutlu

Insanlarin kusura balmayinda koleler ya da kopekler gibi muamele gordugunu gordum
Itaat etmutlu ol yada itaat et sevin
Itaat et ac kalma
Itaat et basin belaya girmesin

Berbat is iliskileri gordum ve icimin huzursuzlugunu hicbisey tarif edecek gibi degilbkusura bakmayinda
igreti bu dusler
Alim satima utaniyor ve korkuyorum birakin luksu

Allahaskina bir komur ocaginda bir ay calisip komur yakin faceten atip tutmayin
Yediginiz cereze kadar calisma kosullatinda bi bulunun o lokmalar bogazinizdan gececek mi
Cogumuzun bu bilinci var
El emegi ve hak onurdu eskiden biz hangi dunyaya geldik
Herkes cocuguna calisiyor allahaskina birakin artik
Herbailedwn bir kole en az
Kurban
Gelecek neslini kurtarmaya rahat ettirmeye
Sistem sorunlariniz olmasa kole yetistiremezsiniz siz farkindasiniz
Hepiniz farkindasiniz
Birakin rahat palavraciligini dogru oy verilsede

Kendiniz calisin bu sacmalik
Dis gozlem sacmaliktir
Niye onlar isciler mi