İnananların beklediği saygı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde köle tarafından oluşturulan İnananların beklediği saygı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 26,898 kez görüntülenmiş, 181 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı İnananların beklediği saygı?
Konbuyu başlatan köle
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

köle

Üye
Yeni Üye
Forumdaki inançlı kişiler ateistlerden nasıl bir saygı görmek istiyorlar? Hayallerinde nasıl bir "inanca saygı" anlayışı olduğunu öğrenmek istiyorum.

M

monaliza

Ziyaretçi
Kendi adıma söyleyebilirim;Allah,Peygamber,Kutsal kitaplar ve özellikle Kur'an-ı Kerim'den söz ederken alay eder ve inananları aşağılar tarzda hitaplardan ve ifadelerden rahatsız oluyorum.. Ben,filozoflara ve tüm insanlara da saygı duyuyorum. Ancak kutsal saydıklarımın yeri ayrıdır. Dikkatimi çekiyor, bazı arkadaşlarım görüşlerini benimsedikleri düşünürlere, bir peygambere bağlılık şeklinde saygılı. Ben buna saygı duyuyor isem; benim de saygı ile bağlı olduğum kutsallarımı korumak ve saygı gösterilmesini isterim. Bu aynı zamanda;saygın bir yaşam felsefesine sahip olmaktır.

köle

Üye
Yeni Üye
Tam beklediğim gibi bir cevap. Bir çok açıdan saldırmak istiyorum;

Birincisi sizin hayatınızda hakaret ettiğiniz ya da aşağıladığınız hiç kimse yok mu? Arkadaş,ünlü,komedyen, düşünür, aktör, faşist.... Hiç farketmez. Eğer bunu 1 kere olsun yapmışsanız, siz de her insana yeterince saygı besleyemeyecek kadar sıradansınız demektir.

İkincisi tanrı, peygamberler, kitaplar sadece size mi ait? Sizin onları algılayışınız var ve bu sadece size özel değil, tüm insanlığa ait. Bizler de algılıyoruz, üstüne düşünüyoruz ve yorum yapıyoruz. Yukardaki tanrıya saldırılmasını tanrı engelleyemiyor, ama bunu siz engellemeye çalışıyorsunuz. Kutsal değerlerimi aşağılamayın diyerek.

Üçüncü nokta benim hayatım için tanrının olmaması çok önemli ve kutsal bir değer. Bunun önemini kelimelerle ifade edemem. Her gün bunun aşkıyla yataktan kalkıyor ve güne başlıyorum. Siz çıkıp tanrıdan ve peygamberlerden bahsettiğinizde, onların tüm insanlığa ait olduğunu iddia ettiğinizde benim kutsal değerime saldırmış olmuyor musunuz? Ben tanrı ve din lafının geçtiği her yerde çok rahatsız oluyorum, çünkü çok saygılı bir insanım desem, çünkü saygımı kutsal değerlerden değil direk olarak insanlığın varoluşuna olan saygımdan aldığımı söylesem, tanrı üzerine konuşmaktan tamamen vazgeçebilir misiniz?

Başka cevaplar gelecekse bu sözlerin üstünden devam edebiliriz.

sisifos

Felsefe.net
Yeni Üye
sorgulamak farklı aşağılamak,küçük görmek farklı değil midir? sorgulama sürecinde en uç noktaya kadar gidilebilir ki gidilmesi de gerekir bence. ateistler de düşüncelerini istediği gibi belirtebilir teistler de... ama aşağılamadan karşı tarafı yadırgamadan.en azından benim düşüncem bu. sonuçta düşünce, eleştiri ve paylaşım platformu burası.

ama çok merak ettim Üçüncü nokta benim hayatım için tanrının olmaması çok önemli ve kutsal bir değer. Bunun önemini kelimelerle ifade edemem. Her gün bunun aşkıyla yataktan kalkıyor ve güne başlıyorum bunları söylerken ciddi miydiniz
kasıtlı sormuyorum sadece merak ediyorum biraz tuhafıma gitti,bana çok ilginç geldi.

Euhemeros

Üye
Yeni Üye
Eski sohbetlerimden birinden alıntı yapmak istiyorum;

Müslümanlık aptallık değildir. Yalnızca Voltaire'nin dediği gibi fanatizmdir. Ve fanatizm de sakıncalı birşeydir. Fakat ne olursa olsun. Hiçbir şeye inanmayın derim. Bir felsefe akımından tutun da uyduruk bir dine de. Yaşamak için yaşamayın, yaşam adına yaşayın, siz yalnızca bir köprüsünüz bende öyle. Bizler tarihi birer eseriz. Geleceğin en değerli hazineleriyiz. Hayattaki tek amacımız değer kazanmamız olmalı. Bunu da daha çok öğrenerek ve düşünerek yapabiliriz diyebilirim. Bir şeyleri savunan herkes yalnızca bir kuyruktur kurucular için. Yalnızca paha biçilmez bir değirmendir. Her fanatizm sömürülür. Ateizm de aptallık değildir. Fakat bir zamanlar putperestlik de Müslümanlık gibiydi. Ve zamanı geldiğinde ateizm de öyle olacak. Bunlar yalnızca tarihin kendini tekrar etme eylemidir. Bağlanmak zayıf insanların eylemidir.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

köle

Üye
Yeni Üye
sorgulamak farklı aşağılamak,küçük görmek farklı değil midir? sorgulama sürecinde en uç noktaya kadar gidilebilir ki gidilmesi de gerekir bence. ateistler de düşüncelerini istediği gibi belirtebilir teistler de... ama aşağılamadan karşı tarafı yadırgamadan.en azından benim düşüncem bu. sonuçta düşünce, eleştiri ve paylaşım platformu burası.

ama çok merak ettim Üçüncü nokta benim hayatım için tanrının olmaması çok önemli ve kutsal bir değer. Bunun önemini kelimelerle ifade edemem. Her gün bunun aşkıyla yataktan kalkıyor ve güne başlıyorum bunları söylerken ciddi miydiniz
kasıtlı sormuyorum sadece merak ediyorum biraz tuhafıma gitti,bana çok ilginç geldi.

Küçük görmek ya da aşağılamak neden sorgulamanın içine dahil değil? Ateist olan kişi, inanan kişinin neler hissettiğini çok iyi bilir, çünkü hepimiz insanız ve başka gezegenlerde yaşamıyoruz, tanrı ya da din sözcüklerini herkes 3 aşağı 5 yukarı benzer şekilde algılamaktalar. İşte bu yüzden ben aşağı ya da küçük gördüğüm birşey için inananların beklediği şekilde "saygı" içinde olamam, bunu "içi boş" olan birşeye saygı olarak görüyorum, yani saygısızlık olarak görüyorum ve ben bunları sorgulayarak buldum. Bu sorgulamanın içinde sadece tanrı kavramı değil, saygı kavramı da var kısacası.

O cümlede son derece ciddiydim, birileri nasıl ki tanrı aşkıyla yataktan kalkıyor ve onun gücüyle yaşama tutunuyorlarsa, ben de tam tersi ile yaşamıma tutunuyorum. Bunu göremeyen ve bunu ciddiye almayan her kişi bana göre saygısızdır.

@Euhemeros

Ben ateizmi fanatiklik olarak ya da bağlanma olarak değil, sadece tanrı nın varlığına inanmayış olarak görüyorum. Her dakika tanrı üstüne konuşmuyorum, ama tanrıya inanan kişilerden farklı bir yaşam sürdüğümü biliyorum. Başkaları inanabilir çünkü öyle mutlu oluyorlar, ben ise inanmayarak mutlu oluyorum diyemiyorum, çünkü böyle dersem kendi hayatımı yok saymış olurum, buna fanatiklik adını takar mısınız onu bilmiyorum.

Sizin tanrı hakkındaki görüşleriniz nelerdir, herkes mutlu olduğu şekilde yaşasın diyenlerden misiniz ve değer oluşturma lafını hangi manada kullandınız? İnsanın değerlerinin tanrıyla ilişkisi size göre nasıldır?

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
İşte bu yüzden ben aşağı ya da küçük gördüğüm birşey için inananların beklediği şekilde "saygı" içinde olamam, bunu "içi boş" olan birşeye saygı olarak görüyorum, yani saygısızlık olarak görüyorum ve ben bunları sorgulayarak buldum. Bu sorgulamanın içinde sadece tanrı kavramı değil, saygı kavramı da var kısacası.
Çok bencil bakmışsınız konuya sizin için içi boş ya da saygıya değer olmayan şey öteki için birçok anlam ifade edebilir ve buna saygı duymalısınız.Saygıdan kastım susup oturun kabul edin/sineye çekin demek değil aksine doğru bir üslub -karşıt fikrin fikrinizin direncini artırıcağı düşüncesiyle- olaya yaklaşmalısınız.Fütursuzca kendini ifade edemeyip ;aşağılamak argoya sığınmak vb.. şeyler tamamen bir kaos ortamı yaratacaktır.Diyalog ve/veya iletişim saygısına nice saygılarla.

köle

Üye
Yeni Üye
Benim nasıl zor bir durumda olduğumu, isyanımı ve kaosumu göremediğiniz için bence çok saygısızsınız.

M

monaliza

Ziyaretçi
Demek oluyor ki;karşımda benim kadar akıllı bir insan var. Bu güzel bir şey" demek isterdim köle! Her ne olursa olsun,fikirlerine hatta saygısızlık fikrine dahi saygı duyduğum bir köle. Neyin kölesi olabilir? diye düşündüğümde aklıma gelen yanıt "İHTİRASLARININ OLSA GEREK" oldu. "KİBİR'İNİN BİR DE" Üstün bir gücün varlığını inkar edebilirsiniz. Bir damla yağmur yağdıramayacağınız,topraktan minicik bir ot çıkartamayacağınız, ufacık bir karıncaya dahi can veremeyeceğiniz halde , sırf kibirinizden yada anlamsız ihtirasınızdan yada idraksizliğinizden olsa gerek, yaratan gücünü inkardan mutluluk duyuyor olabilirsiniz. Bunu beyan etmek sizin özgürlüğünüzdür. Kim ne diyebilir ki? Ben sizin ateist olduğunuzu söylemenizden rahatsız olmuyorum, sadece sizin adınıza üzülebilirim. Oysa siz Tanrı ve nimetlerinin anılmasından rahatsız oluyorsunuz,çünkü iç huzurundan yoksunsunuz. Ve inançsızlığından hoşnut değilsiniz aslında. Ya bilinçaltınız bulanık yada kendinizi ancak bu şekilde farklı gösterdiğinizi sanıyorsunuz.

Her ne olursanız olun,ama önce sakin olun. Durulun,düşünün..Bin düşünün, bir söyleyin. İnanıyorum ki,çok daha huzurlu olacaksınız ve saygı duymanın hazzına varacaksınız. Şiddetle öneriyorum.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Benim nasıl zor bir durumda olduğumu, isyanımı ve kaosumu göremediğiniz için bence çok saygısızsınız.
Kendinizi zor durumda görüyor ve üstüne isyanınızı ve içsel kaosunuzu bilip ve hala böyle devam ediyorsanız bırakın beni onu şunu bunu...Siz şunu sorun siz size ne kadar saygılısınız?

köle

Üye
Yeni Üye
Neyin kölesi olabilir? diye düşündüğümde aklıma gelen yanıt "İHTİRASLARININ OLSA GEREK" oldu.

Tebrikler. Bunun bana verdiği mutluluk diğer cümlelerinizden aldığım mutsuzluğu dengeledi.

Kendinizi zor durumda görüyor ve üstüne isyanınızı ve içsel kaosunuzu bilip ve hala böyle devam ediyorsanız bırakın beni onu şunu bunu...Siz şunu sorun siz size ne kadar saygılısınız?

Kendine saygının kaossuz ve isyansız bir ortamdan geçtiğini kim söyledi? En iyisi saygı lafını komple kaldırıp atalım ve öyle konuşalım.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Kendine saygının kaossuz ve isyansız bir ortamdan geçtiğini kim söyledi? En iyisi saygı lafını komple kaldırıp atalım ve öyle konuşalım.
Az önce siz bunları sizde göremediğim için beni saygısız ilan ettiniz şimdide bunu kim söyledi diyorsunuz ve şimdide açtığınız konuyla çelişiyorsunuz?

birebir

Üye
Yeni Üye
Yaşadığı hayatın algısını kişi,mevcut kavramlarla ifade eder.Acaba bu mevcut kavram yerine kendisi bir kavram getiremez mi?Düşünmüyorsa sanırım getiremez.Ateist kavramıyla hayata bakışını ifade eden bir birey,çok eksik kalıyor.Neyin ateisti?Tanrının ve O'nun değerlerinin.Başka?

Başka yok?İşte bu eksiklikte bunalımların nedeni.

Doğanın işleyişine baktığınızda ve hatta kendi gözlerinize ve hatta ağzınızdaki dişlerinize...
Tüm bunların, akıllı tasarımın ürünleri olduğunu idrak edersiniz.Siz ateistim deseniz de vicdanınız ateist değildir.Benliğiniz ve tüm bedeniniz..

Dinciler şu yeryüzünde en belalı tiplerdir ve dinin DOĞRU olarak anlaşılmasındaki en büyük engellerde bunlardır.Bu bir neden.

Diğer neden ise şudur;kişi sorgular,öyle ateist olmakta kolay değildir ki..neden günahsızlar ölüyor?neden ben kimseye zararı dokunmayan bir adam olduğum halde belalar beni buluyor ve tüm bunlar olurken Allah ne yapıyor?Kabul edememe.

İşin garibi dincilerle bu noktada ortaktırlar.Onlarda sürekli ibadet yaptıklarını,iyi kul olamaya çalıştıklarını belirtirler ancak onlara bir keder dokunduğunda hemen ettiği dualar ibadetler vs ler aklına gelir ve sanki Allaha bir faydası dokunmuşcasına Allaha söyle der;Allahım ben sana ne yaptım?

Bir cami imamının çakıllı yolda mobiletten yuvarlandıktan sonra kalkıp boşluğa bakarak,böyle dediğine şahit olmuştum.Velhasılı dinci ne tam dindar, ateistte ne tam bağımsız ve zaten ateist kişi,madem Allah var ben neden bu haldeyim vs düşünceleriyle hareket eder,o bir tepkiyi içinde barındırır ve verdiği tepkide aynı dinci gibi çoğunlukla boşluğa konuşmaktır.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
din"ci", sol"cu", ate"izm" bunlar formadırlar. bir çeşit futbol takımı... müslüman ile dinci arasındaki fark...
inanan ile inanmayan farklıdır ve birbirlerini anlayamazlar. ağlayan birini tam olarak anlayabilen kişi onunla beraber ağlamaya başlayan kişidir. gülmek de öyle.
hem nedir bu durum anlamadım. ben inandığım için kimseden saygı beklemiyorum, yani insan insana yemek yediği, su içtiği için saygı duyar mı? saçma bir konu olmuş... yediğim ekmeğe düşmanlık besleyenlere .... neyse.... çok saçma bu konu!

köle

Üye
Yeni Üye
Az önce siz bunları sizde göremediğim için beni saygısız ilan ettiniz şimdide bunu kim söyledi diyorsunuz ve şimdide açtığınız konuyla çelişiyorsunuz?

Kötü durumda olduğum için kaos içinde olduğum için huzursuz olduğum için bana sizin kendinize saygınız var mı önce onu düşün dediniz. Ben de kendime saygımla bunların bir alakası yok dedim. Açtığım konu çok güzel gidiyor çünkü "saygı" denen şeyin içini istediğim gibi doldurup boşaltabiliyorum. Saygının hiç bir temeli yok, özellikle inananların beklediği saygının. Hala daha içini doldurmak isteyen varsa keyifle dinlerim.

Euhemeros

Üye
Yeni Üye
Dostlarım lütfen bir kez olsun düşünün. Ben bir din mensubu olsaydım. Sizden farksız olur muydum?

---------

Bir bakın şu dürüst aynalara,
Durun uzun bir süre karşısında,
Konuşun hadi bir kaç dakika,
Anlarsınız kim bilir ne söylediğini bir kaç dakikada.

----------

Toplum ve yaşattığı herşey en büyük düşmanım,
Acı çektiriyor bunca yıl sakladım,
Susmam tek bir an bile susmadım,
Uzatmasın söyleyin barış isteyen kanlı avuçların.

---------

İnsanlık yalnız olmalı ve yalnızlığında yok olmalı.
Bir kaç dakika ve bir kaç dakika daha.
Bitiverir kim bilir belki bir açlık karşısında.
Bunca yıl savunulan bu aciz politika.
Saklanamaz artık yaşadığım karanlıkta.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
köle; yazıların çoğunda şöyle başlıyorsunuz. Anlamaya çalışıyorum veya anlamak istiyorum diye. İnanın bende sizi çok anlamak istedim. Konuyu ilk açtığınız anlam ile sonra arkadaşların yorumlara göre verdiği cevaplarla geldiği noktada gerçekten anlaşılmaz oldu farkında mısınız? Güzel gidiyordu. Tam köşeye sıkıştınız çok çelişkili bir cevap yazdınız. Oysa gayet ciddiye alınıp cevaplar yazılıyordu. Şimdi uzun yazınca anlamağa zorluğu da çekeceksiniz onu da biliyorum. Saygıya inanmıyorsunuz olabilir ama inanmadığınız bir kelimenin anlamanı nasıl dolduruyor ve boşaltıyorsunuz. Ama biliyorum ki yine anlamadınız sorun yok takma kafana:)

fides

Kahin
Yeni Üye
Ben köle'nin yazılarında tezatlık göremiyorum.Ayrıca neden acınacak/üzüntü verilecek bir durummuş gibi görülüyor ateistlik anlamadım. "Ben böyle mutluyum" diyor.Kimin haddine düşmüş onun mutluluğunu yargılamak?"Ateistler; mutlu olamazmış, iç huzuru bulamazmış" gibi yazılar düşünceler de nasıl bulunuluyor anlamıyorum.Teistler inanmaya inandıkları gibi ateistler de inanmamaya inanıyorlar. Ne ateistler, teistlerin sevabından cennete gidecek ne de teisler, ateistlerin günahından cehenneme gidecek!

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Kötü durumda olduğum için kaos içinde olduğum için huzursuz olduğum için bana sizin kendinize saygınız var mı önce onu düşün dediniz. Ben de kendime saygımla bunların bir alakası yok dedim. Açtığım konu çok güzel gidiyor çünkü "saygı" denen şeyin içini istediğim gibi doldurup boşaltabiliyorum. Saygının hiç bir temeli yok, özellikle inananların beklediği saygının. Hala daha içini doldurmak isteyen varsa keyifle dinlerim.

köle arkadaşımızın son yazısı ile diğer verdikleri arasında bir çelişki yokmu diyorsunuz sayın fides?

M

monaliza

Ziyaretçi
EFLATUN DEMİŞ Kİ;Bir ülkeyi bir Hukukçu yönetirse,O ülkede adalet olur...Teoride mantıksaldır.Fakat yüzyıllardır bizati görülmüştür ki, gerçekler teorideki kadar kolay ve gerçek değildir. Doğru da değildir,her zaman. Felsefe güzeldir,gereklidir,olmalıdır. Ütopya da içerse, içeriği boş kavramlarla "felsefe yapıyorum" demek her zaman çok yararlı olmuyor. Gerçekle örtüşmesi lazım. Gördüğüm,yakinen bildiğim pek çok örneğe dayanarak tekrar söylüyorum;(sevgili fides:D)her fikir ve inanışa saygı duymakla birlikte,ateistlerin genelde boşluk içinde ve mutsuz olduklarına inanıyorum. Saygı kavramını yerinde kullanmayı becerememek bile bence buna güzel bir örnek:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar