İnananların beklediği saygı?

köle

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Forumdaki inançlı kişiler ateistlerden nasıl bir saygı görmek istiyorlar? Hayallerinde nasıl bir "inanca saygı" anlayışı olduğunu öğrenmek istiyorum.

M

monaliza

Ziyaretçi
Kendi adıma söyleyebilirim;Allah,Peygamber,Kutsal kitaplar ve özellikle Kur'an-ı Kerim'den söz ederken alay eder ve inananları aşağılar tarzda hitaplardan ve ifadelerden rahatsız oluyorum.. Ben,filozoflara ve tüm insanlara da saygı duyuyorum. Ancak kutsal saydıklarımın yeri ayrıdır. Dikkatimi çekiyor, bazı arkadaşlarım görüşlerini...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

köle

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Tam beklediğim gibi bir cevap. Bir çok açıdan saldırmak istiyorum;

Birincisi sizin hayatınızda hakaret ettiğiniz ya da aşağıladığınız hiç kimse yok mu? Arkadaş,ünlü,komedyen, düşünür, aktör, faşist.... Hiç farketmez. Eğer bunu 1 kere olsun yapmışsanız, siz de her insana yeterince saygı besleyemeyecek kadar sıradansınız demektir.

İkincisi...

sisifos

Yeni üye
Kayıtlı Üye
sorgulamak farklı aşağılamak,küçük görmek farklı değil midir? sorgulama sürecinde en uç noktaya kadar gidilebilir ki gidilmesi de gerekir bence. ateistler de düşüncelerini istediği gibi belirtebilir teistler de... ama aşağılamadan karşı tarafı yadırgamadan.en azından benim düşüncem bu. sonuçta düşünce, eleştiri ve paylaşım platformu burası...

Euhemeros

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Eski sohbetlerimden birinden alıntı yapmak istiyorum;

Müslümanlık aptallık değildir. Yalnızca Voltaire'nin dediği gibi fanatizmdir. Ve fanatizm de sakıncalı birşeydir. Fakat ne olursa olsun. Hiçbir şeye inanmayın derim. Bir felsefe akımından tutun da uyduruk bir dine de. Yaşamak için yaşamayın, yaşam adına yaşayın, siz yalnızca bir köprüsünüz...

köle

Yeni üye
Kayıtlı Üye
sorgulamak farklı aşağılamak,küçük görmek farklı değil midir? sorgulama sürecinde en uç noktaya kadar gidilebilir ki gidilmesi de gerekir bence. ateistler de düşüncelerini istediği gibi belirtebilir teistler de... ama aşağılamadan karşı tarafı yadırgamadan.en azından benim düşüncem bu. sonuçta düşünce, eleştiri ve...

Aksiyom

Yeni üye
Kayıtlı Üye
İşte bu yüzden ben aşağı ya da küçük gördüğüm birşey için inananların beklediği şekilde "saygı" içinde olamam, bunu "içi boş" olan birşeye saygı olarak görüyorum, yani saygısızlık olarak görüyorum ve ben bunları sorgulayarak buldum. Bu sorgulamanın içinde sadece tanrı kavramı değil, saygı kavramı da var kısacası.
Çok bencil bakmışsınız...

köle

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Benim nasıl zor bir durumda olduğumu, isyanımı ve kaosumu göremediğiniz için bence çok saygısızsınız.

M

monaliza

Ziyaretçi
Demek oluyor ki;karşımda benim kadar akıllı bir insan var. Bu güzel bir şey" demek isterdim köle! Her ne olursa olsun,fikirlerine hatta saygısızlık fikrine dahi saygı duyduğum bir köle. Neyin kölesi olabilir? diye düşündüğümde aklıma gelen yanıt "İHTİRASLARININ OLSA GEREK" oldu. "KİBİR'İNİN BİR DE" Üstün bir gücün varlığını inkar edebilirsiniz...

Aksiyom

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Benim nasıl zor bir durumda olduğumu, isyanımı ve kaosumu göremediğiniz için bence çok saygısızsınız.
Kendinizi zor durumda görüyor ve üstüne isyanınızı ve içsel kaosunuzu bilip ve hala böyle devam ediyorsanız bırakın beni onu şunu bunu...Siz şunu sorun siz size ne kadar saygılısınız?

köle

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Neyin kölesi olabilir? diye düşündüğümde aklıma gelen yanıt "İHTİRASLARININ OLSA GEREK" oldu.
Tebrikler. Bunun bana verdiği mutluluk diğer cümlelerinizden aldığım mutsuzluğu dengeledi.

Kendinizi zor durumda görüyor ve üstüne isyanınızı ve içsel kaosunuzu bilip ve hala böyle devam ediyorsanız bırakın beni onu şunu...

Aksiyom

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Kendine saygının kaossuz ve isyansız bir ortamdan geçtiğini kim söyledi? En iyisi saygı lafını komple kaldırıp atalım ve öyle konuşalım.
Az önce siz bunları sizde göremediğim için beni saygısız ilan ettiniz şimdide bunu kim söyledi diyorsunuz ve şimdide açtığınız konuyla çelişiyorsunuz?

birebir

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Yaşadığı hayatın algısını kişi,mevcut kavramlarla ifade eder.Acaba bu mevcut kavram yerine kendisi bir kavram getiremez mi?Düşünmüyorsa sanırım getiremez.Ateist kavramıyla hayata bakışını ifade eden bir birey,çok eksik kalıyor.Neyin ateisti?Tanrının ve O'nun değerlerinin.Başka?

Başka yok?İşte bu eksiklikte bunalımların nedeni.

Doğanın...

Turgut Saka

Yeni üye
Kayıtlı Üye
din"ci", sol"cu", ate"izm" bunlar formadırlar. bir çeşit futbol takımı... müslüman ile dinci arasındaki fark...
inanan ile inanmayan farklıdır ve birbirlerini anlayamazlar. ağlayan birini tam olarak anlayabilen kişi onunla beraber ağlamaya başlayan kişidir. gülmek de öyle.
hem nedir bu durum anlamadım. ben inandığım için...

köle

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Kendine saygının kaossuz ve isyansız bir ortamdan geçtiğini kim söyledi? En iyisi saygı lafını komple kaldırıp atalım ve öyle konuşalım.
Az önce siz bunları sizde göremediğim için beni saygısız ilan ettiniz şimdide bunu kim söyledi diyorsunuz ve şimdide açtığınız konuyla çelişiyorsunuz?
Kötü durumda...

Euhemeros

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Dostlarım lütfen bir kez olsun düşünün. Ben bir din mensubu olsaydım. Sizden farksız olur muydum?

---------

Bir bakın şu dürüst aynalara,
Durun uzun bir süre karşısında,
Konuşun hadi bir kaç dakika,
Anlarsınız kim bilir ne söylediğini bir kaç dakikada.

----------

Toplum ve yaşattığı herşey en büyük düşmanım,
Acı çektiriyor bunca yıl...

şehrin yabancısı

Yeni üye
Kayıtlı Üye
köle; yazıların çoğunda şöyle başlıyorsunuz. Anlamaya çalışıyorum veya anlamak istiyorum diye. İnanın bende sizi çok anlamak istedim. Konuyu ilk açtığınız anlam ile sonra arkadaşların yorumlara göre verdiği cevaplarla geldiği noktada gerçekten anlaşılmaz oldu farkında mısınız? Güzel gidiyordu. Tam köşeye sıkıştınız çok çelişkili bir cevap...

fides

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
Ben köle'nin yazılarında tezatlık göremiyorum.Ayrıca neden acınacak/üzüntü verilecek bir durummuş gibi görülüyor ateistlik anlamadım. "Ben böyle mutluyum" diyor.Kimin haddine düşmüş onun mutluluğunu yargılamak?"Ateistler; mutlu olamazmış, iç huzuru bulamazmış" gibi yazılar düşünceler de nasıl bulunuluyor anlamıyorum.Teistler inanmaya...

şehrin yabancısı

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Kötü durumda olduğum için kaos içinde olduğum için huzursuz olduğum için bana sizin kendinize saygınız var mı önce onu düşün dediniz. Ben de kendime saygımla bunların bir alakası yok dedim. Açtığım konu çok güzel gidiyor çünkü "saygı" denen şeyin içini istediğim gibi doldurup boşaltabiliyorum. Saygının hiç bir temeli yok...

M

monaliza

Ziyaretçi
EFLATUN DEMİŞ Kİ;Bir ülkeyi bir Hukukçu yönetirse,O ülkede adalet olur...Teoride mantıksaldır.Fakat yüzyıllardır bizati görülmüştür ki, gerçekler teorideki kadar kolay ve gerçek değildir. Doğru da değildir,her zaman. Felsefe güzeldir,gereklidir,olmalıdır. Ütopya da içerse, içeriği boş kavramlarla "felsefe yapıyorum" demek her zaman çok yararlı...